PZC Woede over hoge feestbelasting In 0-badjas en op kanariesloffen Glasblazers, hoefsmeden en paarden 13 Sluise winkeliers vinden dat gemeente teveel meelift op hun extra inspanningen mmr<- Drie Zeeuws gearresteerd ■Vlamingen na opstootjes Actie tegen lawaaiauto's op boulevard Zelfde 0113-315649 Iteuo»"- ntfW.pzc.nl pnstbus 314460 AA Goes .«rtentie-exptoitatie. f- i-en Midden-Zeeland: 0113-315520. «S-Vlaanderen: 0114-372770: g5*Q2M66260O. maandag 17 juli 2006 Kleurig begin Gentse Feesten SLUIS - Veel ondernemers in i heikoopstadje Sluis zijn verbol gen over een verhoging van de feestbelasting voor vier avond- markten, die vanaf morgen wor- I Jen gehouden. Na een pittige discussie is voor dit jaar onder protest een compromis gesloten met de gemeente Sluis, waar de markten toch gewoon De Middenstands Vereniging Sluis (MVS) trok begin dit jaar al eens bij de gemeente aan de 'oei om de belasting van evene menten, de zogenaamde preca riorechten, op te heffen. De ge meente moet immers niet meelif- len op de extra inspanningen van de ondernemers die alles op alles zetten om evenementen fi nancieel haalbaar te maken, zei voorzitter C. Langenberg toen. Hij wees daarbij naar de ge meente Temeuzen. waar voor evenementen geen precariorech ten moeten worden betaald. „De politiek moet zich afvragen of ze evenementencommissies in West-Zeeuws-Vlaanderen, die 5allemaal naar streven het toe- risme een impuls te geven, zo zwaar met precariorechten moet belasten", zegt Langen- lergnu. De voormalige gemeen ten Oostburg en Sluis-Aarden- burg hanteerden verschillende belastingtarieven op het gebied vin evenementen De heringe deelde gemeente Sluis wil die ta rieven nu gelijkstellen. „De kla gende ondernemers in Sluis staan niet in hun recht, zij moe ien net als winkeliers in andere West-Zeeuws-Vlaamse kernen precariorechten betalen", zegt wethouder A. Rosendaal van de (Advertentie) gemeente Sluis. Rosendaal stelt dat de Sluise winkeliers eigen lijk zelfs in hun handjes mogen wrijven. „Als mensen een factuur krijgen met daarin een extra bedrag voor precariorechten, wordt dat natuurlijk nooit als leuk erva ren. Maar de Sluisenaren heb ben jarenlang heel weinig preca riorechten betaald. Ze mogen dus eigenlijk van geluk spreken dat ze een aantal jaren zo goed koop hun terrassen konden uit breiden. Dit jaar zien we nog als een overgangsjaar, volgend jaar is de hoogte van de belasting in elke kern gelijk." De Sluise middenstandsvereni ging kreeg aanvankelijk als vergunninghouder de totale re kening voor de avondmarkten gepresenteerd, maar daartegen maakte Langenberg bezwaar. „Daarna is onder protest een compromisjaar afgesproken, op voorwaarde dat we in septem ber weer met elkaar om de tafel gaan zitten. Elke ondernemer heeft vervolgens een brief van de gemeente gehad, waarin werd gevraagd of hij of zij mee doet aan de avondmarkten. Zo ja, dan moet hij betalen. En ja, Rosendaal kan wel dingen zeg gen als 'gelijke monniken, gelij ke kappen', maai- een stapsgewij ze verhoging van vierhonderd naar veertienduizend euro (het totaalbedrag aan vergunningen, belastingen en veiligheidsmaat regelen) voor de organisatie van vier avondmarkten vind ik niet normaal meer", aldus Langen berg. De avondmarkten worden vanaf morgen vier achtereenvolgende dinsdagen gehouden in het cen trum van Sluis, van 17.00 tot 22.00 uur. door Wilma Valk IJZENDIJKE"-Spreekstalmees- ter Pol van de Vijver stortte za terdag tijdens de Folkloristische Dag in IJzendijke een niet afla tende waterval aan informatie over zijn gehoor uit. Met name over de trekpaarden, die op de markt een hoofdrol speelden. Er was een hoefsmid, er stonden een wagen- en gareelmaker, er was paardenmelk, en er was een paard dat mak genoeg was om de kleintjes op te laten zitten. In tientallen kraampjes werden oude ambachten getoond. .Voor één dag was de oude mosterdmo len weer terug in IJzendijke, er waren mandenmakers en een Aardenburgse braderie en rommelmarkt warm en druk .AARDENBURG - Het was lek ker slenteren langs de kraam pjes met allerhande spullen tij dens de braderie en rommel markt in Aardenburg. Drom men mensen verdrongen zich za terdagmorgen al vroeg rondom de tweedehands spullen die za terdag en zondag in de kikker- slad uitgestald waren. Er was vooral veel kleding, speelgoed, boeken en prullaria. Wie geen kraampje had ge snord, stalde zijn materialen ge woon op de grond uit. Het bood een fleurig schouwspel. On danks het warme weer en hoe wel er in deze tijd van het jaar wk in diverse andere plaatsen rommelmarkten worden gehou den, was de belangstelling opval- ■endgoed. In Galerichel was het goed toe ren op het terras in de beelden tuin, waar een zogenoemd Bra- cenchel werd gehouden. Onder kt motto: „Iedere kikker kwaakt zoals hij gebekt is! Zo- de kikker kwaakt in Galeri- cfcel.kwaakt hij nergens!" von den diverse activiteiten plaats, zoals actionpainting en live muziek van Sjoege Compa- oude nettenboeter uit het buur dorp Breskens, een strovlechter en glasblazer en vooral heel veel streekproducten. Winnaar werd dit jaar sjees nummer zeven van Digna de Visser en Martin Brou wer uit Ritthem met hun paard Frieda van de Kromhoek. Bij het ringrijden te paard om het kampioenschap van IJzendijke won Roald Leendertse uit Bigge- kerke met Ariska van Driewe gen de eerste prijs. De pollepel was voor Harry Schout uit Grijpskerke. De traditionele dui- venloopvlucht werd dit jaar ge wonnen door Antoine Boerman met loper Sander. De dag werd afgesloten met een concert. foto Peter Nicolai _ps van Salsa para Dos lieten de dansliefhebbers ge meten van merengue, salsa of hachata. Op zondag volgde een spedale tijdshow van de Tijd Reizigers. Aardenburgse verenigingen pro- beerden tijdens de braderie met allerhande activiteiten de kas te spekken. Ro zorgden leden van carnavals vereniging De Knoeiers voor spannende momenten bij het merpulsehuiven. Na het schui ven gleed het gerstenat op de ve te terrasjes door het warme weer goed naar binnen. extra kortingen I |.N°g 3 dagen ^verkoop dinsdag/woensdag/donderdag tot 17.00 uur Politie pakt man met cocaïne TERNEUZEN - Een 22-jarige man uit Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag om half cirie opgepakt op het Huizingaplein in Temeuzen, omdat hij in het bezit was van zestien bolletjes cocaïne. De Hagenaar sloeg op de vlucht toen hij zag dat agenten hem in de gaten had den. Na een achtervolging trof de politie hem aan achter een auto. Twee meter verderop lag een zakje met bolletjes cocaïne. De man werd daarop aangehouden en overge bracht naar gevangenis Torentijd in Middelburg. De poli tie voerde een controle uit, nadat bewoners van de Terneu- zense binnenstad hadden geklaagd over overlast. Vernielingen op scoutingterrein AARDENBURG - Op een scoutingsterrein in Aardenburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee tenten ver nield. Rond kwart voor vijf werd ontdekt dat vandalen doeken en scheerlijnen hadden doorgesneden. Uit één van de tenten werd een rugzak, met daarin onder andere een digitale fotocamera, weggenomen. Ook werden een vlag- genstok en naambordje afgebroken. Een schadebeclx-ag is nog niet bekend. Brandje op grasland in Westdorpe WESTDORPE - Aan de Autricheweg in Westdorpe heeft zaterdagavond rond zes uur korte tijd brand gewoed op een grasland rondom een woonhuis. De brandweer uit Westdorpe had het vuur snel onder controle, maar scha kelde toch een bluswagen uit Terneuzen om de grotere vuurhaarden te bestrijden. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk een eerdere vuilverbranding. Oostburger drinkt vijf keer teveel OOSTBURG - Een 33-jarige beginnende automobilist is zaterdagavond rond half tien in zijn woonplaats Oost burg betrapt op een forse overschrijding van de toegesta ne hoeveelheid alcohol. De West-Zeeuws-Vlaming wei-d bij binnenkomst in Oostburg gespot door surveillerende agenten. Zij zagen dat de Oostburger alle wegversmallingen met zeer hoge snelheid passeerde, waardoor andere wegge bruikers stevig in de remmen moesten. In de Zandstraat werd man tot stilstand gemaand. Uit een blaastestbleek dat hij vijf keer teveel had gedronken. Een beginnend be stuurder die meer dan 350 microgram alcohol per liter uit geademde lucht uitblaast, moet zijn rijbewijs inleveren. Bij de Oostburger werd 1125 microgram per liter (oftewel 2,6 promille) geconstateerd. De Oostburger was in april van dit jaar ook al twee keer aangehouden voor soortgelij ke vergrijpen. Hij moet nu opnieuw voor de rechter ver schijnen. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Drie Zeeuws-Vlamingen zijn het voorbije weekeinde door de poli tie in de kraag gevat, omdat zij amok maakten bij cafés in Hulst, Terneuzen en Aarden burg. Op de Kaai in Aardenburg gaf een 28-jarige man uit Sluis za terdagmiddag rond drie uur eerst een vuistslag tegen de lip van een café-uitbater, waarna hij op hem begon in te slaan. Even daarvoor was de Sluise- naar vriendelijk verzocht het ter ras te verlaten in verband met een eerder voorval. De café-eige naar raakte lichtgewond aan zijn gezicht. Desondanks wist hij de Sluisenaar tegen de grond te werken. Met hulp van enkele getuigen verwijderde hij de West-Zeeuws-Vlaming vervol gens alsnog van zijn terras. Na een korte zoektocht vond de politie de man en nam hem voor verhoor mee naar het bureau. De verdachte gaf daar een ver sie van het voorval die niet strookte met verschillende getui genverklaringen. De Sluisenaar moet zich daarom binnenkort voor een rechter verantwoor den. Een 23-jarige Terneuzenaar werd vrij dagavond om tien over half twaalf aangehouden in een café op de Markt in zijn woon plaats, ook al omdat hij slaags was geraakt met een personeels lid. De man slingerde de horeca- bediende bovendien verschillen de verwensingen naar het hoofd. De Terneuzenaar was ver moedelijk onder invloed van al cohol. Op het Cornelis de Vosplein in Hulst is zaterdagnacht rond twee uur een 26-jarige Hulsten aar gearresteerd, nadat hij eer- der op de avond door een café ganger met een boksbeugel was geslagen. De Hulstenaar liep bij die klap verwondingen op aan zijn gezicht. Later wilde hij, ver gezeld door zijn hond, het café opnieuw binnenstappen. De po litie gaf de Oost-Zeeuws-Vla ming daarop het gebod om het etablissement te mijden om ver dere escalatie te voorkomen. Toen hij dat bevel in de wind sloeg, werd hij aangehouden. VLISSINGEN - Ongeveer veer tig automobilisten en bromfiet sers zijn afgelopen weekeinde door de politie bekeurd op de Vlissingse boulevard. Ze veroor zaakten overlast. De politie trad op omdat omwo nenden en badgasten massaal hadden geklaagd over brom mers die wheelies maakten en automobilisten die met een bon kende geluidsinstallatie over de boulevard reden. De politie trad op als de geluids normen werden overschreden De boetes varieerden in hoogte van 75 tot 130 euro. Alle overtre ders hebben te horen gekregen dat hun auto bij een volgende overtreding in beslag wordt ge nomen. De officier van justitie moet bepalen hoe hoog de boete wordt voor een bestuurder die zonder gordel, achterover lig gend en met zijn been door het raam in een - geschakelde - auto rondreed. De politie meldt ver der dat een brommerrijder is aangehouden die rondreed met beide benen op het stuur. zeeuwse almanak Zaterdagmiddag, alweer een zomerdag op het terras bij de Vlissingse boulevard. „Effe Henk sms'en", zegt een der bezoekers terwijl hij een verfrissing in het keelgat giet. „Die is als het goed is giste ren aangekomen in Spanje." Na enig driftig likken leest hij de boodschap voor aan zijn kompaan. „Hee Henk, hier Vlissingen. Zelfde zonne tje. Zelfde temperatuur. Zelf de bier. Wij zijn op de fiets. Hoe lang heb jij er ook alweer over gereden?" Wees niet zo lomp de Blof-memorabilia te verdon keremanen. Je zou de eerste zijn en het getuigt van weinig respect. Bovendien moet elke gast zich laten registreren en is dus bij misbruik eenvoudig te achterhalen. De douche in de kamer mag dan mooi ogen, maar is bepaald onvoorspelbaar in ge bruik. Wie niet oppast, ris keert een waterballet. Vraag het hotel eerst om een uitleg of een gebruiksaanwijzing. De verse boeketten in de ka mer zijn de lievelingsbloemen van de band: rode rozen (Nor man), gladiolen (Paskal), zon nebloemen (Bas) of paarse tul pen (Peter). 'Bloemen mag men meenemen, vaas niet.' Na de nachtrust kan het re guliere hotelontbijt worden genuttigd, maar echte fans be stellen het favoriete ochtend maal van een van de bandle den. Peter wordt bijvoorbeeld bij voorkeur wakker in Engel se stijl, met witte bonen in to matensaus, worst, roerei, jam en toast. Wie Ontbijt Paskal kiest, krijgt veel koffie, witte rijst met sambal en ketjap en ook een pakje Marlboro Light geserveerd. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die hun vakantie doorbrengen in eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze iveek: bijzondere overnachtingen. Blpf-kamer Dat is wel even schrikken. Denk je de Blof-hotelka- mer binnen te stappen, is het eerste wat je ziet een trofee die toebehoort aan Guus Meeuwis. Het is een bedankje van de Mu ziek-10-daagse voor diens mede werking aan 'Made in Holland'. Directeur Joost van Damme van het pas vernieuwde Grand Ho tel Arion in Vlissingen, die de gasten-voor-één-nacht graag een introductie geeft, heeft wel een verklaring. Blof had bij die gelegenheid een vergelijkbaar eerbewijs ontvangen, waarna de band en Meeuwis voor de grap hun exemplaar uitwisselden. De ruil is nooit ongedaan gemaakt. D/Room - zo heet kamer 500 van het hotel sinds kort. Het idee een complete Blof-kamer in te richten ontstond naar aanlei ding van het verblijf van mu- ziekvriend Femi Kuti in Arion, in 2004. Nicole van Houweninge ontwierp vervolgens de kamer, in samenspraak met Van Dam me en de band. Het gastenboek mag dan nog grotendeels leeg zijn, volgens Van Damme wordt de kamer 'zeer regelmatig' be nut. De gasten betalen echter zelden zelf. Meestal hebben zij de overnachting cadeau gekre gen. Een prijzig presentje overi gens, want wie in deze tijd met z'n tweeën een nachtje in de ka mer boekt, snurkt er in luttele uren toch even 325 euro door heen. Bijzonder Daarvoor krijg je de beschik king over een niet echt royale maar zeker wel bijzondere ruim te, die in vele opzichten afwijkt van een standaardhotelkamer. Alles ademt Blof, van de witte badjassen met de bekende o-met-streepje-erdoorheen tot en met de eerste, tot op de draad versleten gitaartas van Paskal Jakobsen aan de kast. Van Damme: „Over elk detail is nagedacht." Behalve dan, zo blijkt later, over de klimaatbe- Blef in haar eigen Vlissingse hotelkamer. heersing. De loden warmte van deze dag wordt, door het ontbre ken van airco of zelfs maar een ventilator, gevolgd door een nacht die meer dan zwoel is. Op het balkon, waar de groep letter lijk haar voetsporen heeft nage laten, is het nog aangenaam. Binnen wemelt het van de Blof-parafernalia, zoals de gou den plaat voor Blauwe ruis en de recent binnengesleepte dub- belplatina plaat voor Umoja. De neiging de bijna wanstaltige TMF-award uit 2001 even om hoog te houden, is onweerstaan baar. De last van de roem blijkt zwaarder dan gedacht. Er staat een rij boeken, de favo riete lectuur van de heren. Nor man - de vier zijn hun achter naam inmiddels ontstegen - houdt het bij Harry Potter, Bas kiest voor Paul Coelho en Yann Martel, Peter beveelt Paul Aus- ter ('de beste schrijver ter we reld') en Haruki Murakami aan, terwijl Paskal kennelijk niet leest. De boeken zijn voorzien van mooie opdrachten, maar ogen nog nieuw. Blof-fans komen niet om te lezen. In de hoek, naast een grote lcd-tv, lonkt de modernste Mac, met onder meer een welkomst boodschap van Paskal, bijna dui zend foto's en muziek van de band zelf en artiesten die zij waarderen, zoals Crowded Hou se, Elvis Costello en The Tragi cally Hip. Spelletjes De geliefde gezelschapsspelle tjes van het Zeeuwse viertal staan, nimmer gebruikt, in de kast, zoals Carcassonne, Ham mer-It en het curieuze Billetjes Bloot Spel ('geschikt voor kriti sche kinderen en andere men sen'). Monsterlijk zijn de knalge le kanariesloffen die naar ver luidt aan Bas toebehoren. Het ronde raam, met eromheen tek sten uit Dansen aan zee, biedt een blik op het strand De gordij nen hangen vol met kledingstuk ken van de bandleden ('gedra gen en gewassen'). foto Lex de Meester Het is al design wat de klok slaat, ofwel: het hoeft niet han dig te zijn, als het maar mooi en bijzonder oogt. In de kamer staan onder meer plexiglazen meubilair van Philippe Starck en twee originele Sacco-zitzak- ken, terwijl in de zwart-witbete- gelde badkamer een Kisses-uri- noir hangt: een opengesperde, roodgestifte damesmond waarin het weliswaar exclusief maar toch lastig zonder géne wateren is. Een onverwacht raam biedt vanuit het bed een vermakelijke blik op wat in de badkamer gaande is. En omgekeerd. Zelfs op de lakens keert Blof te rug, met tekstfragmenten uit Monsters slapen nooit. Boven het - elektrisch verstelbare - bed hangt een grote foto van de band, misschien wel om te bewa ken dat alles in het nette blijft. De slaap laat even op zich wach ten, maar sluipt uiteindelijk op kousenvoeten toe. Dromen in D/Room. De wekker is niet ge zet. Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 33