zc Mosselsector moet ruimte krijgen In 0-badjas en op kanariesloffen Woonlasten van huurders stijgen Acrobatische toeren op de motor 13 ruk om kunstmatig dichtbij klant te kweken neemt toe Hardzeildag heeft de wind mee Zelfde aclie: 0113-315649 £P|eiie@Pzc-nl fstbus31,4460 AA Goes Linertentie-exploitatie. Bn Midden-Zeeland: 0113-315520; -Vlaanderen: 0114-372770; naai: 020-4562500. andag 17 juli 2006 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode i 1844-1998 Kleurig begin Gentse Feesten editie Schouwen-Duiveland (jjfffFsme Soesman 8EIHNISSE - De mosselsector et fysiek en juridisch de ruim- t?krijgen om le innoveren. Vis- ietsvoorman W. van den Berg [iet als gevolg van consumptie ve! de druk om onder kunst- Batige omstandigheden mosse- lendichtbij de klant te produce- loenemcn. Ondanks de re- tenlc gang naar de Raad van Slate pleit hij voor voortzetting wi de dialoog. Wereldbevolking en consumptie pjr wereldbewoner groeien. Transport - en in het verlengde daarvan voedsel - wordt duur. tan den Berg ziet in die trend lie mossel steeds belangrijker sden. Schelpdieren kunnen makkelijker worden gekweekt ia hogere vis- of diersoorten, letoogt de mosselkweker en -be- Strarder zaterdag tijdens de ver gadering van Vissenjvereniging Algemeen Belang. Het zal de Ksselkweek veranderen: de imk om kunstmatig dichtbij de kbnt te produceren, neemt toe. Bel krachtenveld waarmee de Eosselsector te maken heeft, is simplex. Politieke machtsver- bdingen vergen investering, ijn vrees voor een links kabi- pt (..Nederlands linksaf is voor |e visserij een zeemansgraf") Stekt de mosselkweker niet on- festoelen of banken. Maar ook der een gunstig politiek ge kante kan de sector slachtoffer den van politieke deals, [tearomis het van belang de dia- kog voort te zetten. „Ik wil zo jel mogelijk rond de tafel om inhoudelijk te discussiëren over ie bezwaren clie bij de rechter ija aangekaart", verwijst Van ien Berg naar de natuurbescher doorNadia Berkelder mingsorganisaties die de vergun ning voor de voorjaarszaadvisse- rij hebben aangevochten. Maar er liggen meer hobbels op de weg. Innovatie van de sector wordt geremd door indamming van ruimte en 'juridische para noia van ambtenaren om nat te gaan bij de bestuursrechter', constateert de Bruse mossel man. Enthousiaste ondernemers die willen innoveren, worden ge- frusteerd door de zware juridi sche dobber die het aanvragen van vergunningen is geworden. Bovendien, zo blijkt uit de prak tijk, ontbreekt het aan fysieke ruimte voor vernieuwing. Al ja ren wordt naar uitbreidingsloca ties voor mosselhangcultuur ge zocht. Diezelfde ontwikkeling voorziet Van den Berg oök met mosselzaadinvanginstallaties. Kritisch Wethouder G. Houtekamer van de gemeente Schouwen-Duive land laat zich eveneens kritisch uit over de 'kwalijke gevolgen van extreme regelgeving'. De Ne derlandse productie is onder meer door beleid structureel la ger geworden. „De omringende landen spinnen er garen bij. Te kenend is dat daar nieuwe mos- selkotters gebouwd worden." In dat licht staat de gemeente kri tisch tegenover het doelendocu ment Natura 2000 (Europees net werk beschermde gebieden). Vooringenomendheid over de waarde van onbeviste banken kan belemmerend gaan werken in de vergunningverlening, waarschuwt Houtekamer. De gemeente heeft eerder via een motie steun betuigd aan de mosselsector als belangrijk inno vatieve en economische bedrijfs tak voor Schouwen-Duiveland. BRUINISSE - Vijfenveertig jaar Visserijdagen in Bruinisse. Dat vraagt om wat extra's. De naar schatting ruim 50.000 mensen die het driedaagse evenement bezochten, kregen dat extraatje ook. Onder meer in de vorm van vier optredens van hoge draadgroep Geschwister Weisheit. Op tientallen meters hoogte haalde de groep acrobatische toeren uit met een racewagen en motoren. Op de Bruse bodem werd ondertussen vrolijk verder gefeest. Met veel muziek, braderie, kermis en ander vrolijk vertier. foto Ronald den Dekker i D VEERE - Iedereen was het er over eens; dit was misschien wel Je mooiste moderne Hendrik ïïillem van Loon Hardzeildag ooit Een flink windje, volop zon en voor het publiek goed richt op het water. De hardzeildag is een jaarlijkse ralstnjd voor historische zeil schepen, De naamgever organi seerde de wedstrijd in het begin ra de vorige eeuw voor Arne- Rudse vissers. Sinds 1993 mrdt de wedstrijd jaarlijks ge zeild Nog wel met oude sche pel. maar met liefhebbers in bats van vissers. Heen platbodems, hoogaarzen ib, of hengsten, schokkers of bouwen, mogen meedoen aan eiaee. ig zeilden er een goede srtig schepen rondjes over het ease Meer. Vanaf de rede van fee naar de Veersegatdam, :rug en dan keren net torbij het kanaal en weer rich- ïügdam. Botje jk organiserende Stichting Be- wd Hoogaars had twee nieu- ïb schepen in het water: de sigst Tholen 49 en Botje, het «rkscheepje dat pas twee da- fen voor de wedstrijd te water sgelaten. Helemaal waterdicht «eek het kleine platbodempje del. De bemanning voer hozend fee voorbij, maar haalde wel finish. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die hun vakantie doorbrengen in eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: bijzondere overnachtingen. Bl0f-kamer van de zilveren Jetty, k prijs voor de hoogaars of lfigst die na correctie met de Jdicap het snelst evaren ging net als vorig jaar e Schor'aers, de lemmer- van L. Kloet uit Rilland. «Schuimer, een schokker, was snelste platbodem die niet ot de hoogaarzen of hengsten wioorde. Hoogaars De Win droos was, zonder de handicap «berekenen, de snelste van alle Dat is wel even schrikken. Denk je de Blef-hotelka- mcr binnen te stappen, is het eerste wat je ziet een trofee die toebehoort aan Guus Meeuwis. Het is een bedankje van de Mu ziek-10-daagse voor diens mede werking aan 'Made in Holland'. Directeur Joost van Damme van het pas vernieuwde Grand Ho tel Ai'ion in Vlissingen, die de gasten-voor-één-nacht graag een introductie geeft, heeft wel een verklaring. Blof had bij die gelegenheid een vergelijkbaar eerbewijs ontvangen, waarna de band en Meeuwis voor de grap hun exemplaar uitwisselden. De ruil is nooit ongedaan gemaakt. D/Room - zo heet kamer 500 van het hotel sinds kort. Het idee een complete Blof-kamer in te richten ontstond naar aanlei ding van het verblijf van mu- ziekvriend Femi Kuti in Arion, in 2004. Nicole van Houweninge ontwierp vervolgens de kamer, in samenspraak met Van Dam me en de band. Het gastenboek mag dan nog grotendeels leeg zijn, volgens Van Damme wordt de kamer 'zeer regelmatig' be nut. De gasten betalen echter zelden zelf. Meestal hebben zij de overnachting cadeau gekre gen. Een prijzig presentje overi gens, want wie in deze tijd met z'n tweeën een nachtje in de ka mer boekt, snurkt er in luttele uren toch even 325 euro door heen. Bijzonder Daarvoor krijg je de beschik king over een niet echt royale maar zeker wel bijzondere ruim te, die in vele opzichten afwijkt van een standaardhotelkamer. Alles ademt Blof, van de witte badjassen met de bekende o-met-streepje-erdoorheen tot en met de eerste, tot op de draad versleten gitaartas van Paskal Jakobsen aan de kast. Van Damme: „Over elk detail is nagedacht." Behalve dan, zo blijkt later, over de klimaatbe- Blef in haar eigen Vlissingse hotelkamer. ;n die de handicap -«hadden laten uitrekenen, ?J1digde hoogaars Geertrui als srste ii de klasse voor de grote- ^hepen. Bij de kleineren won «schouw Zeekot. In de zalm- jMuwenklasse, de aUerklein- haalde grundel De Com- Paen de eerste plaats. De pech- ^)s ging naar de hoogaars Pijp «back, die moest opgeven met 581 gebroken zwaard. Wees niet zo lomp de Blof-memorabilia te verdon keremanen. Je zou de eerste zijn en het getuigt van weinig respect. Bovendien moet elke gast zich laten registreren en is dus bij misbruik eenvoudig te achterhalen. De douche in de kamer mag dan mooi ogen, maar is bepaald onvoorspelbaar in ge bruik. Wie niet oppast, ris keert een waterballet. Vraag het hotel eerst om een uitleg of een gebruiksaanwijzing. De verse boeketten in de ka mer zijn de lievelingsbloemen van de band: rode rozen (Nor man), gladiolen (Paskal), zon nebloemen (Bas) of paarse tul pen (Peter). 'Bloemen mag men meenemen, vaas niet.' Na de nachtrust kan het re guliere hotelontbijt worden genuttigd, maar echte fans be stellen het favoriete ochtend maal van een van de bandle den. Peter wordt bijvoorbeeld bij voorkeur wakker in Engel se stijl, met witte bonen in to matensaus, worst, roerei, jam en toast. Wie Ontbijt Paskal kiest, krijgt veel koffie, witte rijst met sambal en ketjap en ook een pakje Marlboro Light geserveerd. heersing. De loden warmte van deze dag wordt, door het ontbre ken van airco of zelfs maar een ventilator, gevolgd door een nacht die meer dan zwoel is. Op het balkon, waar de groep letter lijk haar voetsporen heeft nage laten, is het nog aangenaam. Binnen wemelt het van de Blof-parafernalia, zoals de gou den plaat voor Blauwe ruis en de recent binnengesleepte dub- belplatina plaat voor Umoja. De neiging de bijna wanstaltige TMF-award uit 2001 even om hoog te houden, is onweerstaan baar. De last van de roem blijkt zwaarder dan gedacht. Er staat een rij boeken, de favo riete lectuur van de heren. Nor man - de vier zijn hun achter naam inmiddels ontstegen - houdt het bij Harry Potter, Bas kiest voor Paul Coelho en Yann Martel, Peter beveelt Paul Aus- ter ('de beste schrijver ter we reld') en Haruki Murakami aan, terwijl Paskal kennelijk niet leest. De boeken zijn voorzien van mooie opdrachten, maar ogen nog nieuw. Blof-fans komen niet om te lezen. In de hoek, naast een grote lcd-tv, lonkt de modernste Mac, met onder meer een welkomst boodschap van Paskal, bijna dui zend foto's en muziek van de band zelf en artiesten die zij waarderen, zoals Crowded Hou se, Elvis Costello en The Tragi cally Hip. Spelletjes De geliefde gezelschapsspelle tjes van het Zeeuwse viertal staan, nimmer gebruikt, in de kast, zoals Carcassonne, Ham mer-It en het curieuze Billetjes Bloot Spel ('geschikt voor kriti sche kinderen en andere men sen'). Monsterlijk zijn de knalge le kanariesloffen die naar ver luidt aan Bas toebehoren. Het ronde raam, met eromheen tek sten uit Dansen aan zee, biedt een blik op het strand. De gordij nen hangen vol met kledingstuk ken van de bandleden ('gedra gen en gewassen'). foto Lex de Meester Het is al design wat de klok slaat, ofwel: het hoeft niet han dig te zijn, als het maar mooi en bijzonder oogt. In de kamer staan onder meer plexiglazen meubilair van Philippe Starck en twee originele Sacco-zitzak- ken, terwijl in de zwart-witbete- gelde badkamer een Kisses-uri- noir hangt: een opengesperde, roodgestifte damesmond waarin het weliswaar exclusief maar toch lastig zonder gêne wateren is. Een onverwacht raam biedt vanuit het bed een vermakelijke blik op wat in de badkamer gaande is. En omgekeerd. Zelfs op de lakens keert Blof te rug, met tekstfragmenten uit Monsters slapen nooit. Boven het - elektrisch verstelbare - bed hangt een grote foto van de band, misschien wel om te bewa ken dat alles in het nette blijft. De slaap laat even op zich wach ten, maar sluipt uiteindelijk op kousenvoeten toe. Dromen in D/Room. De wekker is niet ge zet. Rolf Bosboom Mosselen wellicht deze week BRUINISSE - Mosselkweker en -bestuurder W. van den Berg uit Bruinisse verwacht dat de aanvoer van mosselen deze week al zal beginnen. Een puur persoonlijk oordeel gebaseerd op wat hij in de kramen aan de haven heeft ge zien tijdens de Visserijdagen, meldde hij zaterdag tijdens de reünie van de Bruse Visserijvereniging Algemeen Be lang. Speciaal voor dat evenement hadden de Bruse vis sers voor twee dagen mosselen aangevoerd. Mensen schreeuwen om mosselen en ze mogen ook zeker niet ont breken bij een evenement als de Visserijdagen, vindt Van den Berg. „Maar het mag ook geen anti-reclame zijn." Hij riep de organiserende Stichting Festiviteiten Bruinisse (SFB) op na te denken over het later in de zomer program meren van het traditionele mosselfestijn. „Dat is zo eenvoudig nog niet", reageert voorzitter T. Ket ting van SFB. Mensen van heinde en verre hebben het der de weekend van juli steevast als vrij weekend in hun agen da staan. Bovendien houdt de organisatie bewust reke ning met de vakantiepiek. Staat tegenover dat cle natuur niet valt te regelen. De opzet van de vissex'ijbijeenkomst verandert wel, blikt Van den Berg naar toekomstige edi ties vooruit. De bedoeling is een wat meer informele sa menkomst te gaan organiseren. Nog geen verdachte bommelding MIDDELBURG - Het is nog niet bekend wie vrijdaga vond energiebedrijf Delta heeft gebeld met de medede ling dat er een bom in het kantoor in Middelburg lag. De bommelding werd 's avonds om half acht gedaan. Gezochte inbreker aangehouden MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag is in Middelburg een 29-jarige man uit Breda aangehouden die gezocht werd voor inbraken in Brabant. De aanhou ding volgde na een melding van een inbraak in de Sint Pieterstraat. Getuigen hadden gezien dat de man een raam in had gegooid. De man kon in de Korte Delft wor den gearresteerd. De politie vermoedt dat hij het had voorzien op de computer en het beeldscherm die achter het raam stonden. Een paar uur later trof de politie een andere 29-jarige man uit Breda in een gestolen auto aan op het Langevielebolwerk. In de auto lag computerappa ratuur. De twee mannen zijn naar Torentijd gebracht. Wildkampeerders op de bon MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag 46 boetes uitgedeeld aan mensen die bui ten kampeerterreinen kampeerden. De politie was op ver schillende plaatsen langs de kust van Walcheren en Noord-Beveland actief. maal meer dan een derde van hun inkomen uit aan huur, gas, elektriciteit en water. In 2004 was een kleine minderheid van deze groep nog minder dan een derde van het inkomen kwijt aan woonlasten. Tien procent van de huurders in deze groep besteedt, net als twee jaar gele den, meer dan de helft van de in komsten aan wonen. Van de groep mensen die meer dan 1400 euro netto per maand verdient, besteedt niemand meer dan de helft van zijn inko men aan woonlasten. De men sen met de hoogste inkomens, boven de 1700 euro, zijn het bes te af. Zij zijn gemiddeld minder geld kwijt aan wonen dan twee jaar geleden. Zestig procent van de ondervraagden in die inko mensgroep besteed minder dan een derde aan huur en energie kosten. Twee jaar geleden was dat nog veertig procent. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting. Nibud, stelt dat een gemiddeld Neder lands huishouden een derde van het inkomen aan huur of hypo theek en gas, water en elektrici teit. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Mensen met een laag inkomen zijn een aan zienlijk groter bedrag kwijt aan woonlasten dan twee jaar gele den. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Huurdersvereniging Middel burg heeft uitgevoerd onder haar leden. Opvallend is dat de groep die net boven het mini mum zit, hogere lasten heeft dan in 2004. Alleen mensen met een netto-inkomen boven 1700 euro zijn er in vergelijking met twee jaar geleden in verhouding op vooruitgegaan. Het nieuwste onderzoek is dit voorjaar gehou den. Twee jaar geleden hield de huurdersvereniging een verge lijkbaar onderzoek onder alle Middelburgse huurders. Huurtoeslag De huurdersvereniging ver klaart de verslechtering door te wijzen op de huurtoeslag, die minder gunstig is dan de oude huursubsidie, en door de sterk gestegen kosten voor gas, elektri citeit en water. Ook die kosten zijn meegenomen in het onder zoek. De kosten voor de zorgver zekering zijn buiten beschou wing gelaten. Van de mensen met een netto-in komen lager dan 900 euro per maand, besteedt 95 procent meer dan een derde van het inko men aan woonlasten. Twee jaar geleden was dat nog zeventig procent. Het aantal mensen dat meer dan de helft van het inko men kwijt is aan wonen, is in de ze groep wel gedaald van twin tig naar vijf procent. Huurders met een inkomen tus sen 900 en 1400 euro geven alle- tr LU x O tt) LU Q (Advertentie) EXTRA KORTINGEN I ,.N°g 3 dagen ^verkoop dinsdag/woensdag/donderdag tot 17.00 uur Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Tel.: 01 13 227607 www.delscher.nl zeeuwse almanak Zaterdagmiddag, alweer een zomerdag op het terras bij de Vlissingse boulevard. „Effe Henk sms'en", zegt een der bezoekers terwijl hij een verfrissing in het keelgat giet. „Die is als het goed is giste ren aangekomen in Spanje." Na enig driftig tikken leest hij de boodschap voor aan zijn kompaan. „Hee Henk, hier Vlissingen. Zelfde zonne tje. Zelfde temperatuur. Zelf de bier. Wij zijn op de fiets. Hoe lang heb jij er ook alweer over gereden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27