Woonlasten huurders stijgen fors Kijken met verwonderde ogen PZC Kerkdienst in de open lucht Hemels voorproefje op Beachboom in strandpaviljoen Tentoonstelling in Colijnsplaat Paardentrailer over de kop minima de dupe van hogere lasten ,11 streekactiviteiten door Cornelleke Blok COLIJNSPLAAT - Als je er even bij stil staat, kan je je over alledaagse dingen uit het leven ineens heel erg verwonde ren. Deel het met anderen en je bekijkt de wereld met andere ogen. Met die in steek riep de protestantse gemeente in Colijnsplaat dorpsbewoners op om hun persoonlijke verwondering tastbaar te maken. Het resultaat is sinds afgelopen zaterdag tot en met 16 september ten toongesteld in de oude kerk aan de Ha- velaarstraat. Lachende kinderen uit Ghana streden van de muur in het kerkgebouw. „Ik heb die kaart gekregen uit Ghana. Zelf ben ik er ook een jaar geweest. Ik vind het verwonderlijk dat die kinderen met zoveel ellende en armoede, zoveel le vensvreugde kunnen hebben. Dat heeft me echt getroffen", vertelt predikant Arie Spaans. Hij was het die een paar maanden gele den met het idee kwam voor de tentoon stelling. „De hei-vormde en gereformeer de gemeente in Colijnsplaat zijn pas ge fuseerd. We zijn nog op zoek naar een identiteit. Deze expositie kan daarbij helpen. Het thema verwondering heb ben we bewust gekozen, omdat het niet specifiek christelijk is. Het werkt sa menbindend: alle dorpsbewoners zijn welkom. Door het kerkgebouw open te stellen, willen we tegelijkertijd laten zien waar we voor staan." De tentoonstelling is voor organisato ren Petra Sloof en Adri Karman al een verwondering op zich. Sloof: „Ik vind het echt verwonderlijk dat de tentoon stelling zó mooi is geworden. Je leert mensen op deze manier van een andere kant kennen. Neem nou bijvoorbeeld de inzending van Piet Kallewaard, de krui denier van het dorp. Hij heeft het altijd heel druk en is een echte verkoper. Van zo iemand verwacht je niet dat hij met enorm veel geduld mezen gaat fotografe ren. Dat is prachtig." Aanvankelijk leek het overbrengen van de bedoeling van de tentoonstelling niet zo eenvoudig. „Het begrip verwonde ring is best wel abstract. Mensen von den het moeilijk om zich er iets bij voor te stellen. We hebben veel met de men sen gepraat en ideeën aangereikt om het onderwerp concreet te maken", ver telt Sloof. „Mensen wilden het vaak te moeilijk maken. Wij hebben ze aangera den om de verwondering dichter bij zichzelf te zoeken. Toen dat duidelijk was, stroomden de inzendingen ineens binnen", voegt Karman toe. Zestig dorpsbewoners maakten hun per soonlijke verwondering tastbaar. Som migen namen foto's, anderen schreven gedichten of maakten zelfs houtsnijwer ken. De inzendingen hangen aan de wand in de kerk of staan opgesteld op tafels. Sloof: „We hebben deelnemers van alle leeftijden: de jongste is vier en de oudste is 93." De inzendingen van kinderen zijn verza meld op een apart bord. 'Ik vind het ver wonderlijk dat mijn vriend Jarno be staat', schrijft een jong gemeentelid in vrolijk gekleurd kinderhandschrift. Een boek vol met zand en blauwe verf ligt voorin de kerk. 'Ik vind de natuur mooi' en 'Ik ga vaak met oma naar het strand' schrijven Renske en Veerle Sloof als toe lichting bij hun kunstwerkjes. Een ape trotse oma Sloof staat erbij te glunde ren. „Tja, het bloed kruipt waar het niet gaan kan hè? Ik heb zelf ook heel veel met natuur. Mijn kleindochters zijn vorige week komen logeren. Ze heb ben er heel hard aan gewerkt." Na de officiële opening van de tentoon stelling, zaterdagmiddag, door de Noord-Bevelandse wethouder Kees van der Weele schuifelen de zussen Saar en Netta Contant (93 en 87) nieuwsgierig door de kerk. Ze zijn de oudste inzen ders van de tentoonstelling. Twee schilderijtjes van hun schoonzus Marie Contant-Van Gilst en een hout snijwerk van hun broer Jan is bijdrage van de zussen. Geïntrigeerd bestuderen de dames elk kunstwerk van dichtbij. „We zijn zelf niet zo creatief hoor", ver klapt Saar meteen. „We hebben hout- snijwei'ken van onze broer Jan geërfd. We waren erg verbaasd dat hij dat kon, want hij was eigenlijk bakker. Zijn vrouw Marie was ook een natuurtalent. Toen ze achttien was, maakte ze een schilderij van Brugge. Toen we kinde ren waren leerde ze ons veel over lich tinval. Ze heeft ons echt met verwonder de ogen naar de dingen leren kijken." De tentoonstelling in de protestantse kerk aan de Havelaarstraat in Colijns plaat is tot en met 16 september elke donderdag en zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Adri Karman, Peti'a Sloof en Arie Spaans zijn de drijvende krachten achter de tentoonstelling Verwondering in de protestantse kerk in Colijnsplaat. foto Willem Mieras KAPELLE - Op de A58 ter hoog- je van Kapelle sloeg gisteren paardentrailer met daarin paard over de kop. Door nog onbekende oorzaak staarde de paardentrailer en faam op zijn kop in de midden- jamterecht. Pen veearts uit Goes heeft het onderzocht. Het dier niet gewond te zijn. Het Spelsysteem van de trailer ra in orde. Minibikes - Bij een bedrijf aan de Albert Plesmanweg in Goes is Piren tussen 13.00 en 20.45 ingebroken. - E: werd een ruit van het pand d en zo is/zijn de da- ds) naar binnen gekomen. Uit bedrijf werden twee minibi- ies weggenomen ter waarde van .geveer 1000 euro. Ook werd j de inbraak een elektronische epbeschadigd. Een exact scha- ibedrag is nog niet bekend. Politie pakt man met cocaïne IHEUZEN - Een 22-jarige man uit Den Haag is in de nacht an vrijdag op zaterdag om half [epakt op het Huizinga- plduiuTemeuzen, omdat hij in tel bezit was van zestien bolle- jes cocaïne. leHagenaar sloeg op de vlucht oen hij zag dat agenten hem in gaten hadden. Na een achter- ilgmg trof de politie hem aan een auto. Twee meter ver- rop lag een zakje met bolle- es cocaïne. e man werd daarop aangehou- een en overgebracht naar gevan- gems Torentijd in Middelburg. 1 0e politie voerde een controle pt, nadat bewoners van de Ter- Kuzense binnenstad hadden ge ragd over overlast van de Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstïj- den.2aterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl .frankBalkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam toen de Vries (sport) Hermen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 postbus 31 4460 AA goes ral'(0113)315500 Pax (0113)315669 k-mail: redactie@pzc.nl INTERNET I Wrw.pzc.nl I wnail: web@pzc.nl fcbr: j^Madia Berkelder jUDDELBURG - Mensen met laag inkomen zijn een aan- danlijk groter bedrag kwijt aan j.joulasten dan twee jaar gele- ::n- jjgt büjkt uit een onderzoek dat i Huurders vereniging Middel- ij heeft uitgevoerd onder bar leden. Opvallend is dat de uoep die net boven het rnini- ïin zit, hogere lasten heeft jan in 2004. Alleen mensen met sn netto-inkomen boven 1700 euro zijn er in vergelijking met [«jaar geleden in verhouding p vooruitgegaan. Het nieuwste onderzoek is dit voorjaar gehou- èn.Twee jaar geleden hield cle huurders vereniging een verge lijkbaar onderzoek onder alle Middelburgse huurders. De huurdersvereniging ver klaart de verslechtering door te wijzen op de huurtoeslag, die minder gunstig is dan de oude huursubsidie, en door de sterk gestegen kosten voor gas, elektri citeit en water. Ook die kosten zijn meegenomen in het onder zoek. De kosten voor de zorgver zekering zijn buiten beschou wing gelaten. Van de mensen met een netto-in komen lager dan 900 euro per maand, besteedt 95 procent meer dan een derde van het inko men aan woonlasten. Twee jaar geleden was dat nog zeventig procent. Het aantal mensen dat meer dan de helft van het inko men kwijt is aan wonen is in de ze groep wel gedaald van twin tig naar vijf procent. Huurders met een inkomen tussen 900 en 1400 euro geven allemaal meer dan een derde van hun inkomen uit aan huur, gas, elektriciteit en water. In 2004 was een kleine minderheid van deze groep nog minder dan een derde van het in komen kwijt aan woonlasten. Tien procent van de huurders in deze groep besteedt, net als twee jaar geleden, meer dan de helft van de inkomsten aan wo nen. Van de groep mensen die meer dan 1400 euro netto per maand verdient, besteedt niemand meer dan de helft van zijn inko men aan woonlasten. De men sen met de hoogste inkomens, boven de 1700 euro, zijn het bes te af. Zij zijn gemiddeld minder geld kwijt aan wonen dan twee jaar geleden. Zestig procent van de ondervraagden in die inko mensgroep besteed minder dan een derde aan huur en energie kosten. Twee jaar geleden was dat nog veertig procent. Het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting, Nibud, stelt dat een gemiddeld Neder lands huishouden een derde van het inkomen aan huiu- of hypo theek en gas, water en elektrici teit. door Cornelleke Blok 's-HEER-ARENDSKERKE Wie zondagochtend door het poelbos fietste, kon zomaar mid den in een kerkdienst terecht ko men. Op een veldje vlakbij 's-IIecr Arendskerke, tussen de bomen en fluitende vogels, hiel den de protestantse kerken van Nisse, 's-Heer Arendskerke en 's-Heer-Abtskerke samen hun jaarlijkse openluchtclienst. 'Bij slecht weer wijken we uit naar de kerk in 's-Heer Arends kerke', stond er op de uitnodi ging aan de gemeenteleden. Dat bleek overbodig, want in plaats van paraplu's waren zondagoch tend eerder parasols nodig. „We houden de openluchtdienst nu voor de derde keer. In de vorige jaren was het elke keer twijfel achtig of hel door kon gaan, maar vandaag is het een schitte rende dag", vertelt Jeannette van Wuijckhuijse, scriba van de kerk in Nisse. Gel akkig lag driekwart van het veldje het grootste gedeelte van de dienst in de schaduw van de omliggende bomen. Voor predi kant Marjo Wisse en voor de or ganist en dwarsfluittist waren twee parasols neergezet. Lang zaam stroomde het veldje vol met mensen en zelf meegebrach te klapstoeltjes. Van Wuijck huijse: „We hebben meestal het dubbele aantal bezoekers in ver gelijking met een normale dienst. Het is toch een speciale dienst. Bovendien is het alle maal iets vrijer." Speciaal was het zeker. Kerklie deren en een orgel klinken toch heel anders in een bos met flui tende vogels en knisperend grind. Gelachen werd er ook. Het the ma van de preek, 'ballast', werd ludiek ingeleid door een kibbe lend echtpaar, dat met zware koffers sjouwde, op weg naar de vakantiebestemming. Fietsers en hardlopers die voorbij kwa men, hielden even in om te kij ken naar het optreden van de twee gemeenteleden. Het prachtige weer maakte van de openluchtdienst van de protestantse kerken dit jaar een extra mooie gebeurtenis. foto Willem Mieras Schuivende stoelen om in de schaduw te blijven zitten en li turgieën die als petten werden gebruikt, namen tegen het einde van de dienst de overhand. Nét voordat de brandende zon bo ven de bomen uit kwam en de hitte op het veldje bijna onver draaglijk werd, was de dienst af gelopen. Tijd voor een gezellige en welverdiende picknick met koffie en limonade. maandag 17 juli 2006 Actie tegen overlast op boulevard VLISSINGEN - Ongeveer veertig automobilisten en brom fietsers zijn afgelopen weekeinde door de politie bekeurd op de Vlissingse boulevard. Ze veroorzaakten overlast. De politie trad op omdat omwonenden en badgasten mas saal hadden geklaagd over brommers die wheelies maak ten en automobilisten die met een bonkende geluidsinstal latie over de boulevard reden. De politie trad op als de geluidsnormen werden overschre den. De boetes varieerden in hoogte van 75 tot 130 euro. Alle overtreders hebben te horen gekregen dat hun auto bij een volgende overtreding in beslag wordt genomen. De officier van justitie moet bepalen hoe hoog cle boete wordt voor een bestuurder die zonder gordel, achterover liggend en met zijn been door het raam in een - geschakel de - auto rondreed. De politie meldt verder dat een brom merrijder is aangehouden' die rondreed met beide benen op het stuur. De politie heeft aangekondigd dat de contro les de komende tijd worden voortgezet. De acties beper ken zich tot de omgeving van de boulevard, omdat vooral daar wordt geklaagd. Diefstal bij Rillands bedrijf RILLAND - Onbekenden hebben vrijdag tussen 17.00 en 21.00 uur een dekzeil, een trap en een zuiveringspomp meegenomen van een opblaasbaar zwembad op een bedrij venterrein aan de Gemaalweg in Rilland. Het zwembad stond op het bedrijventerrein, omdat de ei genaren van het bedrijf een familiedag hadden gepland. De dader, die het terrein op kwam door een gat in het hek werk te knippen, trof vermoedelijk voorbereidingen om het zwembad zelf ook mee te nemen. Zo was de stop uit het zwembad getrokken, waardoor 11.000 liter water uit het bad gelopen was. Een schadebedrag is niet bekend. Politie neemt auto in beslag VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagavond de auto van een 21-jarige Vlissinger in beslag genomen. De man werd rond kwart over elf aangehouden op de President Rooseveltlaan in zijn woonplaats. Omdat hij bijna vier keer zoveel had gedronken als is toegestaan, werd hij mee genomen naar het bureau. Daar bleek dat hij geen rijbe wijs had. De politie nam zijn auto in beslag toen bleek dat hij al vijf keer eerder veroordeeld is voor het rijden zonder rijbewijs. Auto in de sloot op A58 MIDDELBURG - Een 22-jarige Vlissinger is gistermor gen bij Middelburg vanaf de snelweg de sloot ingereden. De man raakte vermoedelijk de macht over het stuur kwijt omdat hij te hard reed. Hij belandde in cle linker berm en reed vervolgens het talud af. Hij eindigde in een droge sloot. Hij raakte niet gewond. Man rijdt auto weiland in VLISSINGEN - Een 21-jarige Vlissinger is in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn auto een weiland ingere den. De man raakte licht gewond aan zijn ax-m. Het onge luk gebexxrde rond half drie op de Bergweg in Vlissingen. De auto botste tegen een boom, raakte wat bosjes en be landde op zijn kop in het weiland. De auto is vernield. door Esme Soesman BROUWERSDAM - Tegen een met kleurige kites bevlekt he melblauw decor staan de eerste dj's te draaien. Op de beat van hun kunnen zakt de zon gestaag in zee. Als opmaat naar Beach boom is de gisteren bij strandpa viljoen De Strandtent gehouden finale van de dj-contest veelbelo vend. Lekkere muziek, goede sfeer, prachtig weer én...eeix win naar. Dj Trung uit Rotterdam opent het dance-event Beach boom dat zaterdag 29 juli wordt gehouden op het strand nabij Be- achclub Perry's, aan de voet van de Brouwersdam. Vijf dj's - Audiophox, K. Castel- lo, Jasper, Trung en Sjoerd - streden met hun voeten in het zand om de eer. Zij werden gese lecteerd op basis van voorron- des die, verspreid over verschil lende Schouwen-Duivelandse horecagelegenheden, de afgelo pen maanden zijn gehouden. Spannend, oordeelt dj Jasper Veenman uit ScharencÜjke (27) voorafgaand aan zijn set. De dj's krijgen allen een uur de tijd 'om te knallen'. Openingsset „Ze moeten het relaxte van Be achboom én een openingsset kunnen neerzetten. Mensen moe ten het gevoel krijgen: dit wordt een geweldige avond", geeft or ganisator Pat Brondgeest de uit gangspunten van het juryoor deel aan. Dj Jasper gooit het met zijn set vooral op latinhouse. Natuurlijk zou het prachtig zijn om Beachboom warm te mogen draaien, bevestigt hij. „Het is een dx'oom om voor thuispubliek te spelen in mijn achtertuin." Maar is het niet - dan is het niet: „Daar ben ik ook niet rouwig om. Het is al een hele leuke exwa- ring om hier te kunnen draaien." Dat hier is back to the roots voor Beachboomers van het eerste uur. Beachboom is ooit eigenlijk op deze plek begonnen, vertelt - eveneens organisator - Joop Alp- henaar. Een jaar of achttien ge leden, als feestje onder elkaar. Twaalf jaar geleden kreeg Be achboom een iets aangekledex-e vorm. Op de plek waar nu De Strandtent zit, vestigde zich Be- achclub PeiTy's. Er werd voor het eerst een heus - legaal - feest op touw gezet. Nog steeds niets geks. Gewoon een paar creatieve geesten, met onbe dwingbare zin om af en toe op die mooie plek een goed feest op te zetten. Nog eens vier jaar gele den groeide Beachboom uit tot het indrukwekkende dan ce-event dat het tegenwoordig is. Beachboom bxings you heaven belooft voor de komende editie paradijselijke taferelen. Een voorproefje daarvan was giste ren al te horen en te zien. De cli max is zaterdag 29 juli, met op tredens van dj Jean, Lacroix, Miss Nartarcia en Beach- boom-resident Juanito. Het dan ce-event aan cle Brouwersdam begint om 17.00 uur. Meer infor matie is te verkrijgen via www.beachboom.com. BAARLAND - Camping Scheldeoord, 19.00 uur: Circus Bongo, GOES - Stadhuis, 10.00-17.00 uur: ten toonstelling miniatuurdraaiorgels; R.K. Maria Magdalenakerk, 12.30-16.30 uur: geopend voor bezichtiging; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 19.15 uur: Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaverjassen; s-HEER ARENDSKERKE Feestweek met activiteiten tgv 50-jarig jubileum; KAPELLE - De Vroone, 9.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45-17.45 uur: Be wegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub De Zwarte Dame; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15-10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur Koersbal; WOLPHAARTSDIJK - Perponcherpol- derweg 1, Kunstwei, Creatieve zomer week voor jong en oud, www.dekunst- YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur. Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; ,*Het Trefpunt, 13.00-17.00.uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25