PZC In 0-badjas en op kanariesloffen Mosselsector moet ruimte krijgen Hardzeildag heeft de wind mee Plat op de billen maak je de hoogste spetters druk om kunstmatig dichtbij klant te kweken neemt toe Drie Zeeuws gearresteerd Vlamingen na opstootjes Zelfde faiaclie'. 0113-315649 I ««w,ozc.nl yredactie@pzc.nl i«s31,4460AAGoes iHyeitentie-exploitatie: 5 en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^Vlaanderen: 0114-372770; ■pél: 020-4562500. maandag 17 juli 2006 editie Bevelanden-Tholen [jnnrFsme Soesman BRUINISSE - De mosselsector moet fysiek en juridisch de ruim- lekrijgen om te innoveren. Vis- sasvoorman W. van den Berg net als gevolg van consumptie ve! de druk om onder kunst matige omstandigheden mosse ls dichtbij de klant te produce- tocnemen. Ondanks de re cente gang naar de Raad van Slate pleit hij voor voortzetting Wereldbevolking en consumptie wereldbewoner groeien. iport - en in het verlengde daarvan voedsel - wordt duur. fel den Berg ziet in die trend k mossel steeds belangrijker Torden. Schelpdieren kunnen makkelijker worden gekweekt ca hogere vis- of diersoorten, Eioogt de mosselkweker en -be- atuurder zaterdag tijdens de ver- ïg van Visserijvereniging ?en Belang. Het zal de sosselkweek veranderen: de rik om kunstmatig dichtbij de üant te produceren, neemt toe. Het krachtenveld waarmee de -osselsector te maken heeft, is complex. Politieke machtsver delingen vergen investering. Zijn vrees voor een links kabi- ït („Nederlands linksaf is voor >ie visserij een zeemansgraf") Seekt de mosselkweker niet on derstoelen of banken. Maar ook eder een gunstig politiek ge nerate kan de sector slachtoffer ïorden van pohtieke deals. Daarom is het van belang de dia voort te zetten. „Ik wil zo Bel mogelijk rond de tafel om Inhoudelijk te discussiëren over de bezwaren die bij de rechter zijn aangekaart", verwijst Van den Berg naar de natuurbescher- doorNadia Berkelder mingsorganisaties die de vergun ning voor de voorjaarszaadvisse- rij hebben aangevochten. Maar er liggen meer hobbels op de weg. Innovatie van de sector wordt geremd door indamming van ruimte en 'juridische para noia van ambtenaren om nat te gaan bij de bestuursrechter', constateert de Bruse mossel man. Enthousiaste ondernemers die willen innoveren, worden ge- frusteerd door de zware juridi sche dobber die het aanvragen van vergunningen is geworden. Bovendien, zo blijkt uit de prak tijk, ontbreekt het aan fysieke ruimte voor vernieuwing. Al ja ren wordt naar uitbreidingsloca ties voor mosselhangcultuur ge zocht. Diezelfde ontwikkeling voorziet Van den Berg ook met mosselzaadinvanginstallaties Kritisch Wethouder G. Houtekamer van de gemeente Schouwen-Duive- land laat zich eveneens kritisch uit over de 'kwalijke gevolgen van extreme regelgeving'. De Ne derlandse productie is onder meer door beleid structureel la ger geworden. „De omringende landen spinnen er garen bij. Te kenend is dat daar nieuwe mos- selkotters gebouwd worden." In dat licht staat de gemeente kri tisch tegenover het doelendocu ment Natura 2000 (Europees net werk beschermde gebieden). Vooringenomendheid over de waarde van onbeviste banken kan belemmerend gaan werken in de vergunningverlening, waarschuwt Houtekamer. De gemeente heeft eerder via een motie steun betuigd aan de mosselsector als belangrijk inno vatieve en economische bedrijfs tak voor Schouwen-Duiveland. doorCornelleke Blok HEINKENSZAND - Met sal to's, duikbommen of pijnlijke landingen plat op het water pro beerden zo'n zeventig bomme tjesmakers zaterdag de hoogste spetters te veroorzaken bij de voorronde van het NK bomme tje in zwembad Stelleplas bij Heinkenszand. Op de rand keken de andere be zoekers in het stralende zonne tje toe hoe de deelnemers van de hoge duikplank in het water sprongen. Zo nu en dan ging een plastic geldbakje rond voor stichting KiKa (Kinderen Kan- kervrij). Nadat de toeschouwers als afsluiting een megabom in het water maakten, ging de jury in beraad. In de categorie voor kinderen tot tien jaar, was de tienjarige Jaimar Mastail uit Cuijk, die in Zeeland met vakan tie was, de grote winnaar. Zijn spetters kwamen 5,5 meter hoog. Met een stereo-installatie als hoofdprijs, verliet hij het zwembad. Bij de deelnemers ouder dan tien jaar was de win naar een oude bekende. De spet ters van 'Big Bart' oftewel Bart ÏEERE - Iedereen was het er over eens: dit was misschien wel de mooiste moderne Hendrik Willem van Loon Hardzeildag ooit. Een flink windje, volop !»n en voor het publiek goed ncht op het water. De hardzeildag is een jaarlijkse Rdstnjd voor historische zeil- n. De naamgever organi seerde de wedstrijd in het begin van de vorige eeuw voor Ame- vissers. Sinds 1993 mrdt de wedstrijd jaarlijks ge- a!d. Nog wel met oude sche- maar met liefhebbers in cfaats van vissers. alleen platbodems, hoogaarzen fc. of hengsten, schokkers of ïsouwen, mogen meedoen aan ferace. Zaterdag zeilden er een joede veertig schepen rondjes «er het Veerse Meer. Vanaf de •fde van Veere naar de Veerse- fstdam, weer terug en dan ke- ra net voorbij het kanaal en verrichting dam. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die hun vakantie doorbrengen in eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: bijzondere overnachtingen. Bl0f-kamer u Stichting Be- coud Hoogaars had twee nieu we schepen in het water: de Tholen 49 en Botje, het wrkscheepje dat pas twee da- voor de wedstrijd te water jlaten. Helemaal waterdicht "eek het kleine platbodempje met. De bemanning voer hozend tee voorbij, maar haalde wel «finish. Dewinaar van de zilveren Jetty, '~js voor de hoogaars of die na correctie met de :aP het snelst gevaren ging net als vorig jaar e Schor'aers, de lemmer- - van L. Kloet uit Rilland. De Schuimer, een schokker, was «snelste platbodem die niet «l de hoogaarzen of hengsten de. Hoogaars De Win- was, zonder de handicap de snelste van alle Dat is wel even schrikken. Denk je de Blef-hotelka- mer binnen te stappen, is het eerste wat je ziet een trofee die toebehoort aan Guus Meeuwis. Het is een bedankje van de Mu ziek-10-daagse voor diens mede werking aan 'Made in Holland'. Directeur Joost van Damme van het pas vernieuwde Grand Ho tel Arion in Vlissingen, die de gasten-voor-één-nacht graag een introductie geeft, heeft wel een verklaring. Blof had bij die gelegenheid een vergelijkbaar eerbewijs ontvangen, waarna de band en Meeuwis voor de grap hun exemplaar uitwisselden. De ruil is nooit ongedaan gemaakt. D/Room - zo heet kamer 500 van het hotel sinds kort. Het idee een complete Blof-kamer in te richten ontstond naar aanlei ding van het verblijf van mu- ziekvriend Femi Kuti in Arion, in 2004. Nicole van Houweninge ontwierp vervolgens de kamer, in samenspraak met Van Dam me en de band. Het gastenboek mag dan nog grotendeels leeg zijn, volgens Van Damme wordt de kamer 'zeer regelmatig' be nut. De gasten betalen echter zelden zelf. Meestal hebben zij de overnachting cadeau gekre gen. Een prijzig presentje overi gens, want wie in deze tijd met z'n tweeën een nachtje in de ka mer boekt, snurkt er in luttele uren toch even 325 euro door heen. Bijzonder Daarvoor krijg je de beschik king over een niet echt royale maar zeker wel bijzondere ruim te, die in vele opzichten afwijkt van een standaardhotelkamer. Alles ademt Blof, van de witte badjassen met de bekende o-met-streepje-erdoorheen tot en met de eerste, tot op de draad versleten gitaartas van Paskal Jakobsen aan de kast. Van Damme: „Over elk detail is nagedacht." Behalve dan, zo blijkt later, over de klimaatbe- Blof in haar eigen Vlissingse hotelkamer. de schepen die de handicap hadden laten uitrekenen, ars Geertrui als ~-"te in de klasse voor de grote- R schepen. de kleineren won de schouw ..of- In de zalmschouwen- de allerkleinsten, haalde 1 De Compaen de eerste Nats. De pechprijs ging naar «hoogaars Pijp Toeback, die -flest opgeven met een gebro- Wees niet zo lomp de Blof-memorabilia te verdon keremanen. Je zou de eerste zijn en het getuigt van weinig respect. Bovendien moet elke gast zich laten registreren en is dus bij misbruik eenvoudig te achterhalen. De douche in de kamer mag dan mooi ogen, maar is bepaald onvoorspelbaar in ge bruik. Wie niet oppast, ris keert een waterballet. Vraag het hotel eerst om een uitleg of een gebruiksaanwijzing. De verse boeketten in de ka mer zijn de lievelingsbloemen van de band: rode rozen (Nor man), gladiolen (Paskal), zon nebloemen (Bas) of paarse tul pen (Peter). 'Bloemen mag men meenemen, vaas niet.' Na de nachtrust kan het re guliere hotelontbijt worden genuttigd, maar echte fans be stellen het favoriete ochtend maal van een van de bandle den. Peter wordt bijvoorbeeld bij voorkeur wakker in Engel se stijl, met witte bonen in to matensaus, worst, roerei, jam en toast. Wie Ontbijt Paskal kiest, krijgt veel koffie, witte rijst met sambal en ketjap en ook een pakje Marlboro Light geserveerd. heersing. De loden warmte van deze dag wordt, door het ontbre ken van airco of zelfs maar een ventilator, gevolgd door een nacht die meer dan zwoel is. Op het balkon, waar de groep letter lijk haar voetsporen heeft nage laten, is het nog aangenaam. Binnen wemelt het van de Blof-parafernalia, zoals de gou den plaat voor Blauwe ruis en de recent binnengesleepte dub- belplatina plaat voor Umoja. De neiging de bijna wanstaltige TMF-award uit 2001 even om hoog te houden, is onweerstaan baar. De last van de roem blijkt zwaarder dan gedacht. Er staat een rij boeken, de favo riete lectuur van de heren. Nor man - de vier zijn hun achter naam inmiddels ontstegen - houdt het bij Harry Potter, Bas kiest voor Paul Coelho en Yann Martel, Peter beveelt Paul Aus- ter ('de beste schrijver ter we reld') en Haruki Murakami aan, terwijl Paskal kennelijk niet leest. De boeken zijn voorzien van mooie opdrachten, maar ogen nog nieuw. Blof-fans komen niet om te lezen. In de hoek, naast een grote lcd-tv, lonkt de modernste Mac, met onder meer een welkomst boodschap van Paskal, bijna dui zend foto's en muziek van de band zelf en artiesten die zij waarderen, zoals Crowded Hou se, Elvis Costello en The Tragi cally Hip. Spelletjes De geliefde gezelschapsspelle tjes van het Zeeuwse viertal staan, nimmer gebruikt, in de kast, zoals Carcassonne, Ham- mer-It en het curieuze Billetjes Bloot Spel ('geschikt voor kriti sche kinderen en andere men sen'). Monsterlijk zijn de knalge le kanariesloffen die naar ver luidt aan Bas toebehoren. Het ronde raam, met eromheen tek sten uit Dansen aan zee, biedt een blik op het strand. De gordij nen hangen vol met kledingstuk ken van de bandleden ('gedra gen en gewassen'). Kleurig begin Gentse Feesten Kevenaars (20) uit Heinkens zand kwamen acht meter hoog. „Ik heb erg veel geoefend. Wat mijn tactiek is? Zoveel mogelijk op de punt van de duikplank staan en plat op de billen lan den. Ik ga zeker meedoen aan de landelijke finale." Die finale vindt op 26 augustus plaats in zwembad de Windas in Berg- schenhoek. foto Willem Mieras foto Lex de Meester Het is al design wat de klok slaat, ofwel: het hoeft niet han dig te zijn, als het maar mooi en bijzonder oogt. In de kamer staan onder meer plexiglazen meubilair van Philippe Starck en twee originele Sacco-zitzak- ken, terwijl in de zwart-witbete- gelde badkamer een Kisses-uri- noir hangt: een opengesperde, roodgestifte damesmond waarin het weliswaar exclusief maar toch lastig zonder gêne wateren is. Een onverwacht raam biedt vanuit het bed een vermakelijke blik op wat in de badkamer gaande is. En omgekeerd. Zelfs op de lakens keert Blof te rug, met tekstfragmenten uit Monsters slapen nooit. Boven het - elektrisch verstelbare - bed hangt een grote foto van de band, misschien wel om te bewa ken dat alles in het nette blijft. De slaap laat even op zich wach ten, maar sluipt uiteindelijk op kousenvoeten toe. Dromen in D/Room. De wekker is niet ge zet. Rolf Bosboom Mosselen wellicht deze week BRUINISSE - Mosselkweker en -bestuurder W. van den Berg uit Bruinisse verwacht dat de aanvoer van mosselen deze week al zal beginnen. Een puur persoonlijk oordeel gebaseerd op wat hij in de kramen aan de haven heeft ge zien tijdens de Visserijdagen, meldde hij zaterdag tijdens de reünie van de Bruse Visserijvereniging Algemeen Be lang. Speciaal voor dat evenement hadden de Bruse vis sers voor twee dagen mosselen aangevoerd. Mensen schreeuwen om mosselen en ze mogen ook zeker niet ont breken bij een evenement als de Visserijdagen, vindt Van den Berg. „Maar het mag ook geen anti-reclame zijn." Hij riep de organiserende Stichting Festiviteiten Bruinisse (SFB) op na te denken over het later in de zomer program meren van het traditionele mosselfestijn. „Dat is zo eenvoudig nog niet", reageert voorzitter T. Ket ting van SFB. Mensen van heinde en verre hebben het der de weekend van juli steevast als vrij weekend in hun agen da staan. Bovendien houdt de organisatie bewust reke ning met de vakantiepiek. Staat tegenover dat de natuur niet valt te regelen. De opzet van de visserijbijeenkomst verandert wel, blikt Van den Berg naar toekomstige edi ties vooruit. De bedoeling is een wat meer informele sa menkomst te gaan organiseren. Nog geen verdachte bommelding MIDDELBURG - Het is nog niet bekend wie vrijdaga vond energiebedrijf Delta heeft gebeld met de medede ling dat er een bom in het kantoor in Middelburg lag. De bommelding werd 's avonds om half acht gedaan. Gezochte inbreker aangehouden MIDDELBURG - In de nacht van zaterdag op zondag is in Middelburg een 29-jarige man uit Breda aangehouden die gezocht werd voor inbraken in Brabant. De aanhou ding volgde na een melding van een inbraak in de Sint Pieterstraat. Getuigen hadden gezien dat de man een raam in had gegooid. De man kon in de Korte Delft wor den gearresteerd. De politie vermoedt dat hij het had voorzien op de computer en het beeldscherm die achter het raam stonden. Een paar uur later trof de politie een andere 29-jarige man uit Breda in een gestolen auto aan op het Langevielebolwerk. In de auto lag computerappa ratuur. De twee mannen zijn naar Torentijd gebracht. Wildkampeerders op de bon MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag 46 boetes uitgedeeld aan mensen die bui ten kampeerterreinen kampeerden. De politie was op ver schillende plaatsen langs de kust van Walcheren en Noord-Beveland actief. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Drie Zeeuws-Vlamingen zijn het voorbije weekeinde door de poli tie in de kraag gevat, omdat zij amok maakten bij cafés in Hulst, Terneuzen en Aarden burg. Op de Kaai in Aardenburg gaf een 28-jarige man uit Sluis za terdagmiddag rond drie uur eerst een vuistslag tegen de lip van een café-uitbater, waarna hij op hem begon in te slaan. Even daarvoor was de Sluise- naar vriendelijk verzocht het ter ras te verlaten in verband met een eerder voorval. De café-eige naar raakte lichtgewond aan zijn gezicht. Desondanks wist hij de Sluisenaar tegen de grond te werken. Met hulp van enkele getuigen verwijderde hij de West-Zeeuws-Vlaming vervol gens alsnog van zijn terras. Na een korte zoektocht vond de politie de man en nam hem voor verhoor mee naar het bureau. De verdachte gaf daar een ver sie van het voorval die niet strookte met verschillende getui genverklaringen. De Sluisenaar moet zich daarom binnenkort voor een rechter verantwoor den. Een 23-jarige Terneuzenaar werd vrijdagavond om tien over half twaalf aangehouden in een café op de Markt in zijn woon plaats, ook al omdat hij slaags was geraakt met een personeels lid. De man slingerde de horeca- bediende bovendien verschillen de verwensingen naar het hoofd. De Terneuzenaar was ver moedelijk onder invloed van al cohol. Op het Cornelis de Vosplein in Hulst is zaterdagnacht rond twee uur een 26-jarige Hulsten aar gearresteerd, nadat hij eer- der op de avond door een café ganger met een boksbeugel was geslagen. De Hulstenaar liep bij die ldap verwondingen op aan zijn gezicht. Later wilde hij, ver gezeld door zijn hond, het café opnieuw binnenstappen. De po litie gaf de Oöst-Zeeuws-Vla- ming daarop het gebod om het etablissement te mijden om ver dere escalatie te voorkomen. Toen hij dat bevel in de wind sloeg, werd hij aangehouden. Zoektocht naar Duits jongetje VEERE - De politie en leden van de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij uit Veere hebben gisteravond in de buurt van Veere gezocht naar een elfjarig Duits jongetje. Het kind verdween om zeven uur en kwam rond half elf zelf weer opdagen. Het jongetje is op zeilkamp bij de zeilschool in jachthaven de Oostwatering. Me dewerkers van de zeilschool waarschuwden de politie toen ze het kind misten. De KNRM werd ingezet omdat gevreesd werd dat hij in het water lag. CE LU X O cn _i LU Q (Advertentie) EXTRA KORTINGEN ..Nog 3dagen verkoop dinsdag/woensdag donderdag roc 17.00 uur Grote Markt 11-13 4461 AH Goes Tel.: 01 13 227607 www.delscher.nl zeeuwse almanak Zaterdagmiddag, alweer een zomerdag op het terras bij de Vlissingse boulevard. „Effe Henk sms'en", zegt een der bezoekers terwijl hij een verfrissing in het keelgat giet. „Die is als het goed is giste ren aangekomen in Spanje." Na enig driftig tikken leest hij de boodschap voor aan zijn kompaan. „Hee Henk, i hier Vlissingen. Zelfde zonne tje. Zelfde temperatuur. Zelf de bier. Wij zijn op de fiets. Hoe lang heb jij er ook alweer i over gereden?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23