Tim Dees blokkeert al vóór finale pakt wéér een titel PZC ir@tra#ngi Moreira de Melo steunt jonge gevangenen Wielrenster Vos Bedankt en tot ziens! 1 Rossi eerste coureur boven 3000 punten Italië en België staan in eindstrijd Fed Cup Garcia-Lopez gedijt bij kalmere aanpak 22 Thoolse renner finisht anoniem op EK voor junioren in Limburg maandag 17 juli 2006 door Frits Bakker VALKENBURG - De tacliek moesl leiden naar succes. Tim Dees was zaterdag op het EK wielrennen voor junioren in Limburg één van de radertjes in de ijzerslerk gewaande Neder landse ploeg. De twee kopman nen, Boy van Poppel en Robin Chagneau, mochten zich sparen tot de finale, de andere zes kre gen strakke opdrachten van de bondscoach. Toen het er echt op aankwam, greep de oranje trein evenwel naast de hoofdprijs. Voor Tim Dees ging de kaars al uit voor de finale begon, nadat hij halfweg met zes andere hard rijders een paar ronden in een kopgroep had meegefietst. „Ik voelde al dat de benen niet goed genoeg waren om lang mee te doen", bekende hij ondanks die hoofdrol in het midden van de koers. Het EK voor junioren kreeg een levendig slot, met veel demarra ges, vluchten en wisselende posi ties. De Fransman Etienne Pie- i-et blonk uit door aanvalslust en had op het eind ook nog de snelste benen. De hitte en het glooiende parkoers maakten de wedstrijd zo selectief, dat het in de finale een gevecht was van man tegen man. Tim Dees, student uit Tholen, kwam op een kleine achterstand van de koplopers en het eerste peloton binnen en zuchtte: „Da's koers hè, de benen wilden gewoon niet. Het enige dat ik nog kon doen, was meespringen met die kopgroep van zeven. Dat was vooraf ook de tactiek. Met elke kopgroep van meer dan vijf moesten er jongens mee springen van ons." De inleidende schermutselingen voorspelden veel goeds, want ook Maurice Schreurs en Jetse Bol speelden tot aan de finale een voorbeeldige knechtenrol. Dees, later aan de aankomst: „We hadden gelukkig nog ster ke renners mee in de spits." Het waren alleen niet de snelste twee die mochten meesprinten voor de Europese titel. De Bra bander Ronan van Zandbeek spurtte naar een keurige derde plaats achter Etienne Pieret en de Italiaan Bertolini. Martijn Klein (vijfde) zat ook mee voor in en met Robin Chagneau (acht ste) en Boy van Poppel (tiende) hadden de Nederlanders zelfs vijf man bij de eerste tien. Tim Dees had groot gelijk: de oranjeploeg speelde collectief een hoofdrol. Dat mag als com pliment gelden in een koers waarin 175 renners van start, gingen en door de vele tempo wisselingen en de hoge tempera tuur honderd man niet aan de fi nish kwamen. Tim Dees deed dat wel, op de 69e plaats, ruim twee minuten (2.29) na de win naar. „Maar dat ik net op zo'n belangrijke dag geen benen heb, is een tegenvaller", moest hij be kennen. Vooral ook na zijn vlekkeloze aanloop naar het Europees kam pioenschap in eigen land. De Middelkamper haalde voor de zomer zijn vwo-diploma, gaat vanaf september aan de universi teit studeren en kan zich de laat ste weken volledig op zijn wie- Ierhobby storten. „Ik had er zo veel van verwacht, mijn condi tie is goed, de vorm was er", ana lyseerde hij toen de verzorger van de selectie een nat washand je door zijn vermoeide gezicht haalde. Lange beklimmingen Misschien was het parkoers niet helemaal voor hem geknipt. Va der Jan Dees, die alle plekken in het rondje had verkend: „Er zit maar één klim in het parkoers, die ze wel twaalf keer op moe ten. Maar Tim is meer een ren ner voor heel lange beklimmin gen." Toch zei de jonge Dees la ter dat het wel degelijk zwaar was geweest: „Ik heb een paar ronden dicht tegen de kramp ge zeten, daardoor kon ik de grote molen niet meer rond krijgen." Op vier ronden van het einde waaierde hij dan ook naar de staart van het peloton. Het was in de fase dat de koers voorin ontplofte. Etienne Pieret en Mor ten Reckweg (winnaar van de Ju- niorendriedaagse van Axel) wa ren in de uren daarvoor ook al de gangmakers. De Albaniër Er- vin Haxhi vervulde een opvallen de rol, de Italianen schoven Ber tolini en Malori naar voren en Ronan van Zandbeek stortte zich voor Nederland in het snel le eindspel. „Ik maakte één tactische fout, door op de klim alleen weg te gaan", zei de Brabander. Op de Geulg'emmerweg trok hij een klein sprintje en schudde hij Pie ret en Bertolini van zich af. De inspanning kostte net iets te veel kracht. Want nadat ze voor in weer met vijf waren, bleek de Fransman de snelste laatste jump te hebben. Tholenaar Tim Dees leidt de oranje trein tijdens het EK wielrennen voor junioren. door Hans Koenekoop Jeugdige gedetineerden doen veel te weinig aan sport. Vrijwel geen enkele inrichting in Nederland biedt jonge gevangenen daarvoor de tijd en gelegenheid, waar ze volgens de wet wel recht op hebben. Tot die constate ring komt hockeyinternational Fati- ma Moreira de Melo in haar afstu deerscriptie. Moreira de Melo rondde vlak voor het begin van de Champions Trophy in Amstelveen haar studie rechten af. De 28-jarige speelster van Rotter dam onderzocht de sportsituatie in verschillende jeugdgevangenissen. Ze deed dat naast haar hockeytrai ningen, fotoshoots, televisiewerk en zanglessen. „Jongeren die in de gevangenis zit ten, hebben recht op minimaal twee keer per week drie kwartier sport. Dat staat helemaal los van de lessen lichamelijke opvoeding die ze op school krijgen. Ik ben erachter geko men dat bijna geen enkele jeugdge- RUGNUMMER vangenis oog heeft voor dat recht. Met als gevolg dat gedetineerde jon geren te weinig kunnen sporten." En dat vindt de populaire sport vrouw, die kinderen zo graag inspi reert, doodzonde: „Voor de heropvoe ding en re-integratie van jeugdige de linquenten is het belangrijk dat het leven buiten de gevangenis zo goed mogelijk wordt nagebootst. Sport speelt daarin een cruciale rol, is mijn overtuiging. Het is de taak van de overheid die jongeren te stimuleren aan sport te doen, omdat het zo goed is voor hun ontwikkeling en motiva tie." Moreira de Melo kwam tot de ontdek king dat inrichtingen niet zozeer uit onwil te weinig sport aanbieden. „Het beveiligingsprobleem weegt vaak zwaarder. Op zes gedetineerden is meestal maar één groepsleider en als die weinig op heeft met sport of een van de jongeren heeft geen zin, dan komt er dus niets van." Onduidelijk Nader onderzoek is nodig volgens de 196-voudig international: „Het recht op sport is niet goed uitgewerkt in be leid omdat het wetsartikel onduide lijk is. Inrichtingen kunnen het te ruim uitleggen. Ze kunnen honderd kniebuigingen in de cel ook als tijd voor sport opvoeren. Dat zou niet moeten. In mijn ogen zijn er genoeg mogelijkheden om het recht op sport dezelfde status te geven als de onder- wijsplicht. Je zou gediplomeerde do centen kunnen aanstellen die zich volledig wijden aan sportbegeleiding in de gevangenissen." Moreira de Melo levert spoedig haar scriptie in. Een toekomst als straf rechtjuriste zit er voorlopig niet in. Deze zomer richt ze zich volledig op het hockey. Pas na het WK in okto ber in Madrid is er weer tijd voor an dere bezigheden. Ze gaat dan onder meer een eigen schoenen- en kleding lijn opzetten en hoopt dit jaar nog een muziekalbum en videoclip uit te brengen. ANP Baby De Champions Trophy voor vrouwen in Amstelveen was de afgelopen negen dagen goed voor 27.000 toeschou wers. Dat waren er minder dan de organiserende hockeybond KNHB vooraf hoopte en het zorgde ervoor dat de bond het toernooi met een verlies van on geveer 100.000 euro afsluit. Alleen een optimale kaartver koop had het tekort nog kun nen verkleinen, maar het Wage nerstadion wilde de afgelopen dagen niet vollopen. Op de fina ledag waren er 4000 bezoekers, terwijl het stadion 6500 men sen kan hebben. „Oranje haal de de finale niet en dan weet je dat er minder mensen komen kijken", aldus een woordvoer der. De bo7id vangt het verlies op met eigen middelen. LAS VEGAS - Het was de lange reis amper waard. Sod Looknongyangtoy kwam helemaal vanuit Thailand naar Las Vegas om er te boksen om de wereldtitel bij de vedergewichten, maar ruim voor het eind van de eerste ronde lag hij al uitgeteld op het canvas. De Mexicaanse winnaar Daniel Ponce de Leon staat er bij, kijkt er naar en lijkt te denken: „Bedankt en tot ziens!" foto Steve Marcus/RTR De aanstaande geboorte van zijn derde kind houdt Justin Leonard uit het Britse Open van komende week in Hoylake. Vijf dagen voor de eerste afslag trok de 34-jarige Ameri kaanse golfer zich terug. De Brit Si mon Khan werd aangewezen als ver vanger in het veld van 156 spelers. Justin Leonard was negen jaar gele den de winnaar van het Britse Ópen toen het op Royal Troon in Schotland werd gespeeld. De Texaan staat al ja ren in de toptien van Amerika. Werklozen Het team van de Vereniging van Contractspelers (WCS) won gis teren het internationale FIFPro -toer nooi voor werkloze voetballers. De ploeg pakte in Rijnsburg de eindzege door een beter doelsaldo dan Portu gal. Er stonden in Rijnsburg veel scouts en andere belangstellenden langs de lijn, maar het toernooi leverde nog geen concrete contracten op. Voorals nog blijven de betreffende voetballers dus werkloos. Zeker voor de Brazili aan Leonardo wordt het voorlopig moeilijk. Hij brak op het toernooi een handbotje. Kijkcijfers Misschien dat Jens Voigt met zijn ritzege voor een impuls heeft ge zorgd, maar waarschijnlijk is het niet. De Duitse tv-kijker wendt het hoofd massaal af van de Tour de France. De Duitse omroepen ARD en ZDF kijken met grote teleurstelling naar de kijk cijfers. In 2005, het laatste jaar dat Ul lrich en Armstrong elkaar bestreden, keken dagelijks gemiddeld 2,69 mil joen mensen. Nu zit amper de helft voor de buis: 1,49 miljoen per dag. Volgens de omroepen is het WK voet bal grotendeels schuldig. Het doping- schandaal dat Jan Ullrich uit de Tour houdt zal minstens zo'n grote invloed hebben. In Duitsland draait het wiel rennen volledig om Der Jan. Dagblad Bild schrijft bijvoorbeeld over slechts één coureur: Ullrich. De winst van Voigt zal dan ook niet of nauwelijks van invloed zijn op de kijkcijfers. door Harm Vonk VALKENBURG - Ze is wel te coachen, maar wat Marianne Vos met de informatie doet, is af wachten. De net 19-jarige top per uit Babyloniënbroek zoekt haar eigen weg en die leidt vaak tot succes. Aan haar imposante erelijst plakte ze zaterdag in Val kenburg maar eens de Europese titel bij de beloftes aan vast. Na haar nationale titel bij de eli te op de weg vorige maand, deed de Brabantse weer een machts greep. Vos pikte aan bij een vroe ge, ijzersterke kopgroep en reed daarna met de Italiaanse Tatia- na Guderzo weg. „Ik had vol gens de tactiek moeten wachten, maar de finale begon al vroeg. Als zulke grote namen gaan, mag je ze niet laten lopen." Het is een van Vos' kwaliteiten: anticiperen, Suzanne de Goede maakte later de sprong ook, maar op hetzelfde moment pa reerde Vos de aanval van Gucler- zo. In de eindsprint klopte Vos Guderzo (die ook al tweede werd in de tijdrit) met gemak. „Ik had meer vertrouwen dan Guderzo, neem ik aan." Na nationale (weg), Europese (weg en veld) en wereldtitels (ju nioren en veld) streeft ze de vre- reldtitel op de weg na. „Ik de^ dat ik kans maak op een plek it de WK-selectie", zei Vos met het oog op de mondiale titel- strijd, op 23 september in Salz- burg. Bondscoach Johan Lam. merts maakt de WK-gangers® de Holland Ladies Tour bekend „Maar ik heb al drie, vier zeker heden", stelde de keuzeheer. Vos zal daartoe (met De Goede, Chantal Beltman en Mirjam Met chers) behoren, maar ze blaas niet hoog van de toren. „Winng lijkt misschien gewoon te wor den, maar dat is het niet Ikp er echt niet vanuit dat ik op hg WK mee kan doen met detoD.' Vos' zege was het oranje-hoogte, punt op het EK. De mannen to: 23 stelden teleur in de wegwed strijd. Het enige lichtpunt was dat Tom Veelers de sprint vat het peloton won. „We waren als ploeg gewoon niet sterk ge. noeg", concludeerde kopman Se bastian Langeveld. De overige twee medailles kwa men uit de juniorencategorie Ronan van Zandbeek (Schijn- del) won zaterdag brons in de wegwedstrijd. Zijn vriendin Eli- se van Hage (Noordwijkerhoöi won gisterochtend zilver achter de Deense Mie Bekker. GPD foto Frits Bakker van onze sportredactie SACHSENRING - Valentino Rossi won gisteren de Grote Prijs van Duitsland in de Mo- toGP-klasse. Het was de 83e overwinning in zijn carrière. Na dertig spannende ronden over het circuit in het Saksische Burgland was de Italiaan 0,145 seconde rapper dan Melandri en 0,266 dan Hayden. De Ameri kaan leidt de dans om de wereld titel nog. Hij heeft na tien races 169 punten. Rossi volgt als twee de met 143. De Spanjaard Dani Pedrosa heeft er 140. Tot twee ronden voor de fwri leidde Marco Melandri, coup aan het einde van de racej bracht hem behalve cle zege ooi over de grens van 3000 punter Hij is de eerste motorcoureuri; de historie die dat presteert, In de 250cc was er winst voord- Japanner Yuki Takahashi een Honda. Hij versloeg de Sa:- marinees Alex di Angelis (Apn- lia) op de meet. De derde plari ging naar de leider in de WE- stand, de Spanjaard Jorge Lt- renzo (Aprilia). De Italiaan Ms tia Pasini won in de 125cc,voe de leider in het WK, de Spar- jaard Alvaro Bautista. ANP Si dei van onze sportredactie ZARAGOZA - De Italiaanse en Belgische tennissters staan op 16 en 17 september tegenover el kaar in de finale van de Fed Cup. Italië bereikte de eind strijd van het landentoernooi door in Zaragoza gastland Span je te verslaan. België was voor eigen publiek in Oostende te sterk voor de Amerikaanse vrou- Flavia Pennetta bracht gisteren het cruciale punt voor Italië bin nen via een zege op Lourdes Do- minguez: 6-2, 6-4. Eerder op de dag had Anabel Medina de Spaanse hoop nog levend gehou den door met 6-2, 6-2 van Fran- cesca Schiavone te winnen. Na de eerste dag leidde Italië al 2-0. Kim Clijsters toonde zich e ware kopvrouw door Be" beslissende zege te bezorgen 56 minuten sloeg ze haar Amen kaanse opponente Vania met 6-0, 6-1 van de baan ft pas zeventienjarige King moes! gisteren de zieke Jill Craytë vervangen. Craybas verloor u- terdag van Kirsten Flipkee Clijsters had op de eerste dai drie sets nodig om Jan® Jackson te verslaan. De Belgische vrouwen mi september in eigen land tegs Italië aantreden. Het wordt c: tweede finale na het-succesvolf debuut in de eindstrijd in 2051, toen Rusland met 2-1 werd re- slagen. ANP van onze sportrdactie SCHEVENINGEN - De Spaan se tennisser Guillermo Gar cia-Lopez heeft gisteren de Sie mens Open gewonnen. Op de Metsbanen in Scheveningcn ver sloeg hij zijn landgenoot Albert Montanes met 0-6, 6-3, 6-4. Garcia-Lopez behaalde in de badplaats zijn eerste succes bij een challenger-toernooi. De 23-jarige inwoner van Villena bereikte eerder dit jaar wel de fi nale in Lugano, maar wist de plek in de eindstrijd niet in toer nooiwinst om te zetten. Afgelo pen jaar en het grootste deel van dit seizoen was hij echter vooral actief op de ATP-tour, Hij be reikte in januari de halve fina les van Delray Beach en kwam in Valencia en Estoril tot de kwartfinales. Voor het toernooi in Schevenin- gen maakte Garcia-Lopez zijn opwachting op het gras van Wimbledon, waar hij in de twee de ronde verloor van zijn landge noot Ferrer. Het kostte de Span jaard weinig moeite weer over te schakelen naar het gravel. Al kende de nummer 87 van de we reld wel een moeilijke start in de finale tegen Montanes. Op de zonovergoten baan pakte hij in de eerste set geen enkele game. Daarna herpakte Garcia-Lopez zich en won de daaropvolgende sets met 6-3 en 6-4. Al moes Garcia-Lopez in het derde be drijf een 1-4-achterstand web werken. „Mijn tactiek v/erkfé niet in de eerste set. Ik wilde snel scoren. Ik koos later voc-: een kalmere aanpak en toen be: het wel", verklaarde Garcia-U- pez zijn moeilijke start. „Ookö de achterstand in de derdes: wist ik dat ik kon winnen. Amersfoort Het kwalificatietoernooi van Dutch Open in Amersfoort heen geen extra Nederlandse deelne mers opgeleverd. Tennisser Mi chel Koning verloor in de twee de ronde met 3-6, 6-7 van« Fransman Jeremy Chardy.O» Antal van der Duim strandde. Hij ging met 1-6 en 3-6 onder® tegen de Amerikaan Wayne Ode- snik. Melle van Gemerden me!c- de zich zaterdag af voor het toen nooi. De Amsterdammer hee* te veel last van een rugbless® die hem vorige maand op Wi® bledon al hinderde. Mede dak- zij de kwetsuur verloor hij» Londen in de tweede ronde u~ de Amerikaan Mardy Fish R3r mon Sluiter zegde wegens fa®' lieomstandigheden vrijdag ah De Nederlandse vertegenwoo®- ging komt nu van de jonktóKn bin Haase, Igor Sijsling enTnin mo de Bakker. Sijsling k® vandaag als eerste in actie W de Italiaan Bracciali. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 22