Duizenden ontvluchten Libanon Nieuwe ambulance onveilig Jmirjde franco G8 roept op tot staken geweld PZC Pijn is niet fijn \li B verrast rtemeldinge met strandfeest Nederlanders kunnen vandaag vanuit Beiroet met bus naar Syrië De weg is lang North Sea Jazz swingt in Rotterdam 6 fnnrHarald Doornbos )ET - Libanon maak te zich gisteravond op voor cht van zware Israëli sche aanvallen, nadat eer der op de dag beschietingen sx door Hezbollah op de Israë- o'J! lische stad Haifa negen men sen het leven kostte. Israëlische vliegtuigen hebben gisteravond laat voor de vierde jeer de internationale luchtha- ten van de Libanese hoofdstad Beiroet aangevallen. In het zui den van het land vielen bij bom bardementen tien doden, terwijl door heel Libanon honderddui- raden vluchtelingen naar het rooiden van het land trekken. Hezbollah-leider Nasrallah zei isleren dat zijn partij 'geen en deterughoudendheid meer zal jbben' en dat het niet alleen raat om een conflict in Libanon aar om 'oorlog van de hele Ara- L<che wereld tegen Israël'. Karet Hreik de nacht van zaterdag op zon- éag ging Beiroet gebukt onder ^zwaarste Israëlische bombar- Émenten sinds het begin van fecrisis, vorige week woensdag, sraëlische straaljagers schoten csketten af op de sjiitische wijk laret Hreik, waar het Hezbol- ah-hoofdkwartier is gelegen, iet acht verdiepingen tellende ebouw stortte in. Ook de rest nn de wijk is vernield. Het is oduidelijk hoeveel slachtoffers delen bij deze aanvallen, het zuiden van Libanon, Hoor Cornelleke Blok waarvandaan Hezbollah raket ten afvuurt op Israël, vielen ze ker 23 doden bij luchtaanvallen op Libanese doelen. Gister avond werd duidelijk dat Israël controleposten op de Libanese grens met Syrië bombardeerde evenals doelen in het zuiden en in de Beka'a vallei. Duizenden mensen proberen vanuit het zuiden van Libanon naar Beiroet te vluchten. Omdat Israël tot nu toe alleen de sjiiti sche wijken bombardeert is het in de andere delen van de stad nog redelijk veilig. Maar veel be woners van Beiroet zijn naar het veiligere noorden van Liba non afgereisd. Hotels en vakan tiehuisjes zitten overvol. Ande ren proberen Syrië te bereiken. De Nedeiiandse ambassade be gint vanochtend vroeg met de evacuatie van enkele honderden Nederlanders die zich in Liba non bevinden. Zakenmensen, toeristen en Libanezen met een Nederlands paspoort krijgen de mogelijkheid om met de bus af te reizen naar de Syrische hoofd stad Damascus. Dit wordt een hachelijke onderneming, omdat de meeste wegen en bruggen tus sen Beiroet en Damascus kapot zijn en de Israëlische lucht macht er actief is. GPD pagina 4 Iran vult arsenaal Hezbollah aan Hezbollah heeft passie voor zwart en rood joodse gemeenschap in Nederland is verdeeld linkse oppositie wil meer van Bot ÏEMELDINGE - De mobieltjes inkeldcn gisteravond rond acht uur onophoudelijk in Wemeldin- ge. Binnen een mum van tijd nas het nieuws het hele dorp trapper Ali B maakte opna mes voor de clip van zijn nieuw ste nummer Zomervibe op het strand aan de Binnendijk. je op het strand met on- zon. Ali B danste er w los met zangeres en actrice Yolanthe van Kasbergen (onder *sr bekend van de soapserie Onderweg naar Morgen). Voor Ali B en zijn team was de k'i-stie eigenlijk net zo'n verras- ag als voor de massaal toege- ïroomde Wemeldingse jonge- S0. „Twee dagen geleden wis- tawepas dat er überhaupt een dip zou komen. We wilden ei genlijk filmen op grote luxe f.ehten op het water. Daar zijn ïraaar weinig van. Vandaar k we hierheen zijn gekomen. pech met de auto waren ïe te laat. De make-up en de deding hebben we in de auto ge- Kan. Met behulp van grote lam pen konden we het laatste deel ^de opnames toch nog op het strand doen", legde een woord- vcerster uit. Ali B zelf genoot zichtbaar van die aandacht van de Wemel de meisjes. Na afloop van K opnames dromden ze om hem keen met hun mobieltjes in de ^lag omfoto's te maken. •Hetis hier echt geweldig", was »e conclusie van de rapper, toen "i] 'ogen elf uur met zijn auto tear huis vertrok. Monique «ieuwenhuize kreeg op de val- jepvan haar zestiende verjaar- aasnog het ultieme verjaardags- een zoen van Ali B. Salmonella VENLO - In Beieren zijn 20 Ne- derlanders met een salmonella- g opgenomen in een aekenhuis. GOES - Het was afgelopen weekeinde weer druk aan de Zeeuwse kust. Maar on danks de vele bezoekers leken de stranden, zoals hier bij Nieuwvliet, een groot deel van de dag niet eens al te vol; door het lage water lagen de zonaanbidders verspreid en was de weg naar het koele water lang. Hoe groot de drukte echt was bleek pas gis teravond, toen de bezoekers de reis naar huis aanvaardden. Ook toen bleek de weg lang: gisteravond rond zes uur werd een file met een lengte van meer dan dertig kilo meter gemeld op de A58 tussen Goes en Markiezaat. Rond tien uur had de file nog altijd een lengte van naar schatting achttien kilometer. foto Peter Nicolai ROTTERDAM - Bezoekers ge nieten van muziek tijdens het North Sea Jazz festival in Ahoy' in Rotterdam. Het is dit jaar voor het eerst dat het festi val in Rotterdam wordt gehou den. De organisatie van het 31e North Sea Jazzfestival is tevre den over de nieuwe locatie. Vol gens een woordvoerder scoort Ahoy' in alle opzichten goed. „Het complex is comfortabeler en ruimer gebleken. Ook was iedereen tevreden over de akoestiek", aldus de woord voerder gisteren. Het was voor de festivaldirectie afwachten hoe het publiek en de artiesten zouden reageren op de verhui zing van Den Haag naar Rotter dam. „We hebben alleen maar positieve geluiden gehoord." In totaal hebben de afgelopen drie dagen 62.000 mensen het jazzfestival bezocht. foto Robin Utrecht/ANP tot een reisgezel van 110 mensen uit het irgse Swalmen, meldde de 'kundige dienst gister- ;:0nd- Het gaat om leden van '«ie St. Caeciha. Een ^oordvoerder van de geneeskun de dienst zei dat de muzikan- He besmetting tijdens de reis toeten hebben opgelopen. ANP van onze regioredactie GOES - De nieuwste Mercedes- sen van de ambulancediensten in Nederland vertonen dermate ernstige gebreken, dat de veilig heid van het personeel in het ge ding is. In Zeeland reden tot gis teren zes van deze auto's rond, landelijk gaat het om zestig voertuigen. Ambulancediensten rijden voorlopig met gehuurd materieel en met afgeschreven wagens, die weer rijklaar wor den gemaakt. Onderzoek bij het onafhanke lijk keuringsstation Dekra in Eindhoven heeft aangetoond dat de achterassen van de Merce- dessen ondeugdelijk zijn gecon strueerd. Zware belasting kun nen ze niet aan. Ook zijn er pro blemen met de luchtvering. On derdelen daarvan kunnen kapot gaan door aanraking met de schokbrekers. Reden genoeg voor de ambulancediensten om de auto's aan de kant te zetten. De zestig voertuigen gaan terug naar carrosseriebouwer Visser in Leeuwarden. De ondeugdelij ke Mercedessen zijn geleverd aan ambulancediensten in Zee land, Utrecht en Gelderland. Technische problemen Directeur J. van de Velde van het Regionaal Ambulancever voer Zeeland (RAV) bevestigt dat er technische problemen zijn met de onderstellen van de nieuwste ambulances. Nadat de auto's in gebruik waren geno men, kwamen vanuit de mede werkers klachten. Er is een on derzoekbureau in de arm geno men en dat bevestigde dat er technisch wat schort aan de on derstellen. Kinderziektes Volgens Van de Velde gaat het om zes auto's, waarvan vijf in zetbaar in Midden- en Noord- Zeeland en één in Zeeuws- Vlaanderen. De ambulances zijn uit de roulatie genomen en te ruggestuurd naar de leveran cier. Bekeken wordt of de pro blemen afdoende op te lossen zijn of dat er andere auto's moe ten komen. Van de Velde heeft een voorkeur voor behoud van het type dat nu weer bij de leve rancier staat. „De auto's beval len op zich goed. Ze zijn ook vol ledig gekeurd en voldoen aan al le eisen, ook internationaal. Het gaat om een soort kinderziektes in het onderstel." Dat er zes auto's bij het RAV-Zeeland niet inzetbaar zijn, heeft geen invloed op de pa raatheid van het ambulancever voer, beklemtoont directeur Van de Velde. Hij heeft voordat de ambulances teruggingen naar de importeur, maatregelen genomen. „We hebben 23 auto's in ons gebied en we rijden er continu met zeventien. De zes zijn onze reserve-auto's. We heb ben twee ambulances tijdelijk el ders geleased. Komende dagen worden vier auto's al aange past", aldus Van de Velde. „Ik voorzie geen problemen." dF)< 'CrocxocPo 13e ETAPPE I 1. Voigt 5.24.36 I 2. Pereiro z.t. 3. Chavanel 0.40 43. De Groot 29.57 14e ETAPPE li. Fedrigo (foto) 4.14.23 12. Commesso z.t 3. VandeVelde 0.03 7. Boogerd 0.07 ALG. KLASSEMENT 1. Pereiro 64.05.04 2. Landis 1.29 3. Dessel 1.37 16. Boogerd 7.23 Meer over de TOUR op de PZC-site: p7o.nl Ontvoerder jongen België gepakt Nauwelijks een maand na de ontvoering en moord op de Belgische halfzusjes Stacy en Nathalie is België het afgelopen weekeinde opnieuw opgeschrikt door de ontvoe ring en aanranding van een kind. Het slachtoffer, een jongen van negen, werd zaterdagmiddag levend, maar met ingeslagen schedel, gevonden langs de kant van een weg in de provincie Luik. De vermoede lijke dader is aangehouden en heeft bekend. Ontpoldering is mager bemeten Zeshonderd hectare nieuwe getij dennatuur - oftewel ontpoldering - als eerste stap om het Scheldebekken weer gezond te maken is niet alleen goed te verdedigen, het is zelfs nog een mager begin. Dat vindt de Zeeuwse Milieu Federatie. Eigenlijk zou 12.000 hectare nieuwe natuur nodig zijn, waarvan 3000 hectare in Zeeland. De federatie vindt dat de noodzaak voor herstel van de na tuur in de Westerschelde overtuigend is onder- bouwd. «3 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Gezond: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12 en 13; Sport: 15, 16,17,19, 20, 21 en 22. door Remco Reiding KNMI voorziet tweede hittegolf DE BILT - De komende dagen zullen de temperaturen weer tro pische waarden aangeven. In de Bilt is gisteren een temperatuur van 30,2 graden gemeten. Het KNMI meldt dat het goed moge lijk is dat halverwege de week de tweede hittegolf van deze zo mer kan worden genoteerd. De vorige hittegolf was begin juli. Het is bijna zestig jaar geleden dat een zomer meer hittegolven telde, twee in 1948 en vier in 1947. Het weerinstituut waarschuwt voor droogteproblemen met het aanhoudende zomerweer met veel zon en hoge temperaturen. Het KNMI brengt de droogte in kaart met het zogenoemde neer slagtekort, het verschil tussen hoeveelheid neerslag en de ver damping in het groeiseizoen sinds april. Het gemiddelde neer slagtekort staat nu op 150 en 180 millimeter terwijl dat nor maal in deze tijd van het jaar 30 en 60 millimeter is. De eerste tien dagen van de maand waren in het noorden van het land de warmste in ten minste honderd jaar. In dezelfde periode werden ook de records voor de gemiddelde etmaaltem- peratuur en de gemiddelde mini mumtemperatuur gebroken. In De Bilt waren de eerste dagen van juli met gemiddeld ruim 22 graden ongeveer 5 graden war mer dan het langjarig gemiddel de. De warmste juli ooit was in 1994, met een gemiddelde van 21,4 graden. De eerste hittegolf dit jaar, be gon op 30 juni en duurde precies een week. Voor de tweede hitte golf moet het in De Bilt min stens vijf dagen achtereen 25 graden of meer zijn en in die pe riode moeten ook zeker drie da gen zitten met 30 graden of meer. De hittegolf waarmee juli begon, was de vijfde van deze eeuw. Sinds 2003 heeft ons land elke zomer een hittegolf en sinds 1901 telde het KNMI er in totaal 37. ANP SINT-PETERSBURG - De we reldleiders van de Groep van Acht hebben gisteren opgeroe pen tot onmiddellijke beëindi ging van alle geweld in het Mid den-Oosten. Zij spraken in een gezamenlijke verklaring hun zorg uit over het conflict dat tientallen doden heeft geëist. De leiders wijten de crisis aan 'pogingen van extremisten om de regio te destabiliseren en de aspiraties van het Palestijnse, Is raëlische en Libanese volk voor democratie en vrede te frustre ren'. Het kan niet worden toege staan dat elementen van de radi cale Palestijnse beweging Ha rnas en Hezbollah in Libanon 'het Midden-Oosten in chaos storten en een breder conflict uitlokken'. Daarom moeten zij onmiddellijk hun aanvallen op Israël staken, vindt de G8, die bestaat uit de VS, Canada, Frankrijk, Engeland, Duitsland, Italië, Japan en Rusland. Totdat het zover is, moet Israël uiterst terughoudend reageren. De G8 erkent het recht van Israël zichzelf te verdedigen, maar roept het land op onschul dige burgerslachtoffers, schade aan infrastructuur en acties die de Libanese regeling destabilise ren zo veel mogelijk te voorko men. Aanvankelijk weigerden de Ver enigde Staten Israël op te roe pen tot een staakt-het-vuren. Die term werd in de verklaring dan ook zorgvuldig gemeden. Het heette nu 'voorwaarden creëren voor een onderbreking van het geweld'. Die moeten de basis leggen voor een permanen te vrede GPD pagina 5 analyse (Advertentie) telefoon: (post)bankrekeningnummet. 9 Noteert u mij voor eon proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dil bedrag van mijn rekeningnummer, ik heb de laatste diie maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik tie krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische Incasso 20.551*. per kwartaal met automatische incasso 59,75)*. per jaar met automatische incasso (C 279.20I". mei grens PZC-paiaplu m met persoonsgegevens. Ki/k op wwn.ptc.nl/atxmetBn. bel gralis OBOO 0231 231 ol stuur dete bon naar PZC. afdeling letersserv.ee Antwoordnummer 713.4460 WB Goes S'^iiósshssssso1 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1