Landis geeft geel lachend weg L i Pereiro is geen typische Spanjaard K trance 8» Ruzie tussen Belgische wielerformaties Veel theater van bestuurders Italië dereen heeft een mening over de bijzondere tactiek van Phonak Gele trui ruilobject peloton j; 0113-315640 .aw.pzc.nl Sredactie@pzc.nl &s31,4460 AA Goes Itórtentie-exploitatie. S en Midden-Zeeland: 0113-315520; ws-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500. 17 juli 2006 Zeeuws elftal kan Sparta goed bijbenen jp.Ferdi Kübler belde zater- het hotel van Phonak in ontelimar. „Ik wil jullie even len weten dat dit het beste jas wat je kon doen", sprak het Kgbeeld van het Zwitserse ielrennen. De Tour-winnaar ju 1950 stak zijn 'nationale Lg' een hart onder de riem op tdag dat de halve wereld over it team van Landis heen leek wallen. Be Amerikaan had samen met janbaas John Lelangue beslo- la vluchter Oscar Pereiro zo- |kIvoorsprong te geven, dat de Spanjaard de gele trui over kon gmen. „Groot gelijk", zei oude gas Kübler. „Je kunt je krach- ndeze dagen beter sparen. at was precies waar Landis op t was. Alleen: Pereiro had ochtends bij de start in is een achterstand van 28 minuten. Veel ploegen eden het veel te gortig om ie- sand bewust een half uur te la- Eiwegrijden. Niet alleen om achten te sparen, maar ook voor minstens een dag de ntrole van de koers over te aan Pereiro's ploeg Caisse Epargne. „Prima toch", oor- lelde Koos Moerenhout, de Ne- fcdandse eerste luitenant van landis. „Het is niet moeilijk om ploeg in twee dagen tijd he- saal naar de kloten rijden. wegnaar Montélimar was za- dag lang en heet. Na twintig ïïometer ontsnapte een groep Kt Voigt en Pereiro. Phonak be- pn te rijden. De andere teams tonden het best. Moerenhout: Tïoen niemand ons meehielp, Floyd op een gegeven mo at: we stoppen er mee." Le- Zoon voor Freire CilP - Oscar Freire is gisteren geworden van een zoon. !e Spaanse wielrenner van de abobank-ploeg hoorde in rankrijk dat zijn vrouw thuis iZwitscrland in het ziekenhuis tras bevallen van Marcos. Moe- derenkind maken het goed. teire moest door zijn deelname de Ronde van Frankrijk de ailing missen. De sprinter ertrok gisteren na de veertien- f etappe direct naar huis. Daar kon hij zijn zoon Marcos steravond nog in de armen uiten. fare zal vanavond weer in het Eabobank-hotel in Sisteron te- De Spanjaard moet an normaal gesproken nog een kine week wachten voor hij in zoon weer kan zien, want idag eindigt de Tour traditio- fclm Parijs. GPD/ANP langue liet vanuit de auto weten dat Pereiro van hem dertig mi nuten mocht pakken. Het was het begin van een uniek schouwspel. De ploeg van de lei der, die er alles aan doet om een half uur achterstand op te lo pen. De omgekeerde wereld voor velen. „Voor mij is het een vage tactiek", zei Joost Posthu- ma van Rabobank. „Lance Arm strong had het zo nooit ge daan." Dat laatste was niet hele maal waar. In 2001 stond de Texaan het toe dat de inmiddels betreurde Kivilev meer dan een half uur pakte, in de rit naar Pontarlier die Erik Dekker won. „Hij deed het later ook zo met Voeckler in 2004", weet tv-kij- ker Dekker. Vrienden En zo had iedereen een mening over wat er gebeurd was. „Ik denk niet dat ze er vrienden mee gemaakt hebben", zei Rabo- bank-ploegleider Erik Breu- kink. Phonak was het een zorg. Moerenhout: „Of het verstandig is de gele trui nu even weg te ge ven, kun je pas na de Alpen zeg gen. Ik kan alleen zeggen dat het vandaag het verstandigst was om de ploeg niet op te bla zen." Het team wuifde het idee dat cle ploeg zo zwak is dat men het zo vlak voor de Alpen niet aandurf de om de trui te verdedigen, la chend weg. „Het was eerder een blijk van zelfvertrouwen", zei Moerenhout. „Floyd is niet bang voor Pereiro hoor", vulde Lelan gue hem aan. De situatie in de koers werd nog bizarder op het moment dat Ra bobank het plan van Phonak trachtte te ondermijnen door zelf tempo te maken. Landis was 'not amused' en schold Mi chael Boogerd de huid vol. Le langue was de andere dag nog al tijd niet onder de indruk van de actie van Rabobank. „Niemand hield ze tegen. Ze hadden het al leen langer moet volhouden. Dat konden ze kennelijk niet." Punt was ook dat Rabobank, on danks een aanvankelijke toezeg ging, geen medewerking kreeg van de andere ploegen. Phonak lachte in haar vuistje. „Deze Tour was al open, we heb ben hem nog opener gemaakt", grapte Moerenhout. „Ze voel den zichzelf de winnaars", zei Breukink gisteren. „Als je de rit van vandaag bekijkt, hebben ze gelijk gekregen. Caisse d'Eparg- ne knapte het werk op en Lan dis staat er nog steeds het best voor van allemaal. Ik snap ook wel wat ze wilden, maar ik vond het eigenlijk iets te gemakkelijk allemaal. Iemand die 's morgens nog op 28 minuten achterstand staat en 's avonds in het geel zit. Plet lijken de beginjaren van de Tour wel." GPD GAP - Pierrick Fedrigo won gisteren de veertiende etappe in de Ronde van Frank rijk, maar zijn zege werd overschaduwd door een zware valpartij van drie van zijn medevluchters. Op veertig kilometer van de finish verloren de Belg Rik Verbrugg- he (foto), de Spanjaard David Canada en de Duitser Matthias Kessler - op een stuk gesmolten asfalt - in een bocht de macht over het stuur en smakten hard tegen de grond. Verbrugghe en Kessler vlogen over de vangrail. De Belg bleef lang op de grond liggen en kreeg van de artsen te horen dat hij een bot in zijn linkerdijbeen heeft gebroken. Ook voor Canada is de Tour voorbij. Hij liep een sleutelbeenbreuk op. Kessler maakte een spectaculaire salto over de vangrail, maar kon desondanks zijn weg ver volgen. Fedrigo troefde in de slotfase de Italiaan Commesso af. ANP foto Oliver Weiken/EPA Ktiinranjs. KirU/ANr KiwdeTOUR op de PZC-site: www.pzc.nl De huidige editie van de e van Frankrijk is dichtbij delruirecord. Na veertien es hebben al zeven renners iderstrui in bezit gehad, "ft record staat op acht, dat Mal werd in 1958 en 1987 be taald. ^Spanjaard Oscar Pereiro Sio de Tour vrijwel zeker niet winnen, de trui zal nog ver- ar rouleren. Van de favorieten Mr de eindzege behoort alleen ^Amerikaan Floyd Landis tot E renners die in deze Tour het aal droegen. ANP/SID door Edward Swier MONTÉLIMAR - Oscar Pereiro stond za terdagmorgen op als nummer 46 van het klassement. Zijn achterstand? Bijna 29 minuten. Dan zit je niet aan het ontbijt met de ambities diezelfde dag nog leider in de Tour de France te worden. In de avonduren kreeg de 28-jarige Spanjaard niettemin het geel om de schouders. Floyd Landis deed met plezier afstand van het tricot. De gele-truidrager Landis gunde een quintet alle vrijheid en liet de marge op lopen tot bijna dertig minuten (29.57). Os car Pereiro Sio was de best geklasseerde van het stel, De coureur van Caisse d'Epargne/Illes Balears nam de gift met beide handen aan. Hij spurtte met Jens Voigt nog gretig om de ritzege, maar was zijn verlies daarna snel vergeten. De hoofdprijs volgde een half uur later, „Als ik zeker had geweten dat ik het geel zou hebben, had ik niet meegesprint. Maar toen het erom ging, was de marge maar 27 minuten. Het is nu niet erg dat ik niet van Voigt win. Ik heb trouwens al een ritzege (Pereiro won in 2005 een etap pe in de Pyreneeën). Die sensatie heb ik al beleefd. Nu zit ik in een andere droom." Pereiro reed de afgelopen vier seizoenen voor Phonak. Hij vertrok zonder mot. Van je vijanden krijg je zelden cadeau tjes, goede kennissen delen nog weieens uit. „Ik heb er nog steeds goede vrienden, de ploegleiding mag ik wel. Ik zie het als een kleine hommage." Pereiro heeft na de bizarre rit van zaterdag, die het pelo ton door het snikhete zuid-oosten van Frankrijk voerde, een voorsprong van 1.29 minuten op Landis. Pereiro volgde Oscar Pereiro: „Als Floyd Landis de trui terug wil pakken, dan zal hij dat doen." foto Gero Breloer/EPA Senden GAP-De ruzie tussen de Bel- Jjsche wielerploegen Quick- 'fP en Daritamon-Lotto is gis tten naar een kookpunt opgelo- (n- Quick-Step besloot aan 5P van het peloton te sleuren »eenkopgroep, met daarin de g Mario Aerts (Davitamon), s'e rekenen. Aerts reageerde furieus toen hij vernam dat de Belgische rivaal de tegenaanval had ingezet. De Belg besloot zijn eigen winstkan sen op te offeren en ging veel kopwerk verrichten. „Ik begrijp niet waarom Quick-Step plots moest gaan rijden", sprak Aerts tegen de Belgische televisie. „Daarom heb ik expres zo hard gefietst. Van mij mochten die twee jongens (medevluchters Fe drigo en Commesso) winnen. Ik voelde mijn benen leeglopen, maar ik had liever dat één van die twee won dan iemand an ders." Tom Boonen, de kopman van Quick-Step, begreep niets van de ophef: „Ik vind Aerts een hele aardige jongen, maar hij moet niet klagen dat wij op kop reden", stelde de wereldkampi oen. „We hebben de hele eerste Tourweek het tempo aange voerd. En waarom? Omdat Davi tamon ook in het peloton zat? Trouwens, we hebben er hoog uit 45 seconden vanaf gehaald. Peloton komt buiten de tijd binnen MONTÉLIMAR - Het is dat er een clausule in de regle menten staat, anders was de Tour na zaterdag met slechts vijf man verdergegaan. Het peloton kwam, na de bizarre rit tussen Béziers en Montélimar, buiten de tijdslimiet bin nen. Volgens de regels mochten 'achterblijvers' maximaal negen procent tijdsachterstand op ritwinnaar Jens Voigt hebben. Met 29.57 minuten werd die mai'ge ruimschoots overschreden. Omdat meer dan eenvijfde van de Tourdeel nemers buiten de tijd was, werd de marge echter regle mentair vergroot tot tien procent. Zodoende werd geen en kele renner uit de strijd genomen. De vlucht van Voigt en consorten haalde overigens de re cordboeken niet. In 2001 won Erik Dekker als lid van een koproep met onder anderen O'Grady en Kivilev, de etap pe naar Pontarlier met 35.54 minuten voorsprong. Champions Trophy voor Duitsland AMSTELVEEN - Het Duitse vrouwenhockeyteam heeft voor het eerst in zijn bestaan de Champions Trophy vero verd. De olympisch kampioen won gisteren in de finale van het zeslandentoernooi in Amstelveen met 3-2 van Chi na. Fanny Rinne maakte in de slotseconden de winnende treffer vanuit een strafcomer. De Nederlandse vrouwen moesten genoegen nemen met een bronzen medaille, pagina 17 Oranje niet meer dé favoriet op WK Tim Dees baalt van slechte benen VALKENBURG - Tim Dees kon zaterdag op het EK wiel rennen voor junioren in Limburg niet brengen waar hij op had gehoopt. In de door de Fransman Etienne Pieret gewonnen koers eindigde de talentvolle wielrenner uit Tholen als 69e. Tot aan de finale vertolkte Dees binnen de Nederlandse ploeg een voorbeeldige knechtenrol, maar in de beslissende fase moest hij afhaken. „Ik voelde al dat de benen niet goed genoeg waren om lang mee te doenbe kende Dees naderhand. „Maar dat ik net op zo'n belang rijke dag geen benen heb, is een tegenvaller." pagina 22 Tim Dees blokkeert al vóór finale Toernooizege voor Philippoussis NEWPORT - Mark Philippoussis is definitief terug aan het front. De Australische tennisser bewees dat in de Vere nigde Staten waar hij gisteren het toernooi van Newport op zijn naam bracht. Hij versloeg de Amerikaan Justin Gi- melstob in de eindstrijd in twee sets: 6-3 7-5. De huidige nummer 214 op de ATP-ranglijst had voor het laatst in Sjanghai in 2003 een toernooizege geboekt. overigens niet de typisch-Spaanse wieier- opleiding. Hij begon op de BMX-fiets, stapte over op de mountainbike en was tweevoudig Spaans kampioen veldrijden. Woonach tig in het tegen Portugal gelegen Porrino, koos hij voor een profdebuut in Portuge se dienst. Daarna reed hij voor Phonak, een Zwitserse ploeg. Pas dit jaar rijdt hij voor de Spaanse euro's van Caisse d'Epargne/Illes Balaers. Vrijgevig José Miguel Echavarri contracteerde hem na een uitstekende Tour van 2005. Pereiro won in Pau, werd tweede op Pla d'Adet, was de meest strijdlustige cou reur van het peloton en eindigde boven dien als tiende in het eindklassement. Door een 'zonnesteek' in de Pyreneeën had hij dit jaar echter al een ruime ach terstand. Totdat Landis vrijgevig werd. De ploeg van Echavarri had deze Tour overigens nog niet veel geluk gehad: kop man Alejandro Valverde viel uit met een sleutelbeenbreuk. Zijn kamergenoot tot dat moment, Pereiro, denkt het geel niet tot Parijs te kunnen behouden. Pereiro zegt „een realist" te zijn. „Er komen nog een heleboel lastige etappes. Drie ritten in de Alpen, een tijdrit. Als Floyd de trui terug wil pakken, dan zal hij dat doen." GPD door Hans Geleijnse ROME/TURIJN - In Turijn, Flo rence, Rome en Milaan kan de bejaarde rechter Cesare Ruper- to zich de komende tijd maar be ter niet vertonen. Juventus, Fio- rentina en Lazio volgend jaar in de Serie B en AC Milan versto ken van Europees voetbal, dat hakt erin. Bij de supporters dan. De club bestuurders maakten in hun eer ste reactie vooral theater. Dat la waai werd nodig geacht ter beïn vloeding van het hoger beroep dat de clubs hebben ingediend bij het federale hof van de bond. Want, zoals de Gazetta della Sport dit weekeinde schreefhet vonnis was geen verrassing. De aanklager bij het tribunaal had immers zwaardere eisen gesteld, zowel tegen de clubs als de be trokken scheidsrechters en indi viduele clubbestuurders. Maar de clubs weten dat het Hof wordt geleid door een rechter met een voetbalhart. Een La- zio-supporter zelfs naar het schijnt. Het is ook daarom dat clubs die van de straf 'profiteren' begin nen te protesteren. „De beschul digden gedragen zich wel heel arrogant, niemand schijnt zich te schamen", zei Massimo Morat- ti van Internazionale. Inter wil behalve spelers wegkapen bij de 'slachtoffers' vooral ook genoeg doening. Juventus twee titels af pakken, prima. Maar dan moe ten die wel aan Inter worden toe gekend. Nergens zijn zoveel openstaan de rekeningen te vereffenen als in het Italiaanse profvoetbal. En Silvio Berlusconi speelt daar met zijn televisie-imperium Me- diaset een hoofdrol in. Het be drijf was er vorige week nog vóór het vonnis als de kippen bij om de uitbetalingen aan de be trokken clubs op te schorten en heronderhandelingen over het lopende miljoencontract aan te kondigen. Voor alle clubs in de Serie A geldt dat ruim de helft van hun inkomsten uit de tv-gel- den komt. Ook Milan zal als Eu ropees voetbal uitblijft, een fik se veer moeten laten aan tv-rech- ten. Maar dat valt in het niet bij de circa 100 miljoen die Juven tus dreigt te verliezen door de degradatie naar serie B, of de 20 miljoen die Fiorentina en Lazio kwijtraken. En dan zijn vette ne veninkomsten zoals entreegel den, shirtreclame en andere sponsoren die af dreigen te ha ken, nog niet meegeteld. Lazio Roma zal een seizoen Serie B waarschijnlijk met een faillisse ment moeten bekopen. GPD (Advertentie) daarna hebben andere ploegen gewerkt." Overigens kreeg Aerts wel zijn zin, want Fedrigo en Commesso mochten voor de zege spurten. Het duo behield slechts enkele tellen voorsprong op de groep der favorieten. Aerts zelf was toen allang kansloos voor de overwinning. Hij moest lossen op de slotklim. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15