IVoonlasten huurders stijgen fors •ze PZC Je bent zo thuis, als je eens wat vergeet Zo mooi was het nog nooit Mosselsector moet de ruimte krijgen om te vernieuwen 11 Bestuurder met flinke slok te veel op betrapt 'ooral minima de dupe van hogere lasten maandag 17 juli 2006 - Een 33-jarige au- „blijs! is zaterdagavond j half tin in zlin lvoon- als Oosthurg betrapt op een „overschrijding van de toe- ünehoeveelheid alcohol, werd bij binnenkomst in Oostburg ontdekt door sur veillerende agenten. Zij zagen dat de Oostburger alle wegver smallingen met zeer hoge snel heid passeerde, waardoor ande re weggebruikers stevig in de remmen moesten. In de Zand straat werd man tot stilstand ge maand. Uit een blaastest bleek dat hij vijf keer zoveel had ge dronken als toegestaan. Een beginnend bestuurder die meer dan 350 microgram alco hol per liter uitgeademde lucht uitblaast, moet zijn rijbewijs in leveren. Bij de Oostburger werd 1125 microgram per liter (ofte wel 2,6 promille) geconstateerd. De Oostburger was in april van dit jaar ook al twee keer aange houden voor soortgelijke vergrij pen. Hij moet nu opnieuw voor de rechter verschijnen. •vMafia Berkelder IDDELBURG - Mensen met j laag inkomen zijn een aan- alijk groter bedrag kwijt aan „„lasten dan twee jaar gele- t t blijkt uit een onderzoek dat Huurdersvereniging Middel- k heeft uitgevoerd onder ar leden. Opvallend is dat de nep die net boven het mini um zit, hogere lasten heeft iin 2004. Alleen mensen met netto-inkomen boven 1700 rozijn er in vergelijking met ite jaar geleden in verhouding (Vooruitgegaan. Het nieuwste iderzoek is dit voorjaar gehou- i Twee jaar geleden hield de Ordersvereniging een verge- ibaar onderzoek onder alle iddelburgse huurders. huurdersvereniging ver- de verslechtering door te O op de hum-toeslag, die er gunstig is dan de oude subsidie, en door de sterk öegenkosten voor gas, elektri- en water. Ook die kosten jmeegenomen in het onder- De kosten voor de zorgver- ing zijn buiten beschou- gelaten. femensen met een netto-in- ii lager dan 900 euro per jad, besteedt 95 procent rdan een derde van het inko- i woonlasten. Twee jaar was dat nog zeventig it. Het aantal mensen dat edan de helft van het inko- bkwijt is aan wonen is in de- groep wel gedaald van twin- uaarvijf procent, rnrders met een inkomen tus- 900 en 1400 euro geven alle- sl meer dan een derde van (inkomen uit aan huur, gas, itriciteit en water. In 2004 spetters bij K Bommetje MENSZAND - Met sal- duikbommen of pijnlijke idingen plat op het water pro- erden zo'n zeventig bomme- smakers zaterdag de hoogste liters te veroorzaken bij de monde van het NK bomme- zwembad Stclleplas bij inkenszand. de categorie voor kinderen (I tien jaar was de tienjarige Mastail uit Cuijk, die in d met vakantie was, de .ewinnaar. de deelnemers ouder dan iar was de winnaar Bart -aars (20) uit Heinkens- LTwee jaar geleden won hij ~~onde ook al. De landelij- is op 26 augustus in id de Windas in Berg- ek. Bezorgklachten: 1600-0231231 ^maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 EB MIDDELBURG hl: 0118-493000 Pax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Ph Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk leende Vries (sport) centrale redactie Postbus 31 AA goes T5l: 10113)315500 ^(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl '"TERNET •f'v/.pzc.nl --mail: web@pzc.nl was een kleine minderheid van deze groep nog minder dan een derde van het inkomen kwijt aan woonlasten. Tien procent van de huurders in deze groep besteedt, net als twee jaar gele den, meer dan de helft van de in komsten aan wonen. Van de groep mensen die meer dan 1400 euro netto per maand verdient, besteedt niemand meer dan de helft van zijn inko men aan woonlasten. De men sen met de hoogste inkomens, boven de 1700 euro, zijn het bes te af. Zij zijn gemiddeld minder geld kwijt aan wonen dan twee jaar geleden. Zestig procent van de ondervraagden in die inko mensgroep besteed minder dan een derde aan huur en energie kosten. Twee jaar geleden was dat nog veertig procent. Het Nationaal Instituut voor Oranjeplaat heeft dit jaar voor het eerst een zandstrand. door Nadia Berkelder ARNEMUIDEN - Geen files, ook geen kwallen lekker rustig en je rijdt je au to bijna tot op het strand. Het nieuwe strandje bij de Kleine Piet bij Oranje plaat valt in de smaak. „In Domburg lig je al snel met een teen van een Duitser in je neusgat." Pal naast het strand staan de caravans en campers in een rij opgesteld. Op de strekdammetjes loopt een vader met zijn zoontjes krabben te zoeken. Op het Veerse Meer erachter is het druk met bootjes en surfers. Een klein vliegtuig zet zacht zoemend de landing in op Mid den-Zeeland. Het is 28 graden. De koele wind komt over het meer aanwaaien. Een uitkomst is het, dat strand, vindt Angelique Buteijn uit Nieuwdorp. Ze graaft een kuil bij de waterkant. „We zitten hier al twee weken. Vorig jaar gingen we altijd naar het Noordzee strand op Neeltje Jans, maar dan moet je een heel eind sjouwen met kinders en wagens. Dit is maar tien minuten rij den. Je staat niet in de file en als je iets vergeten hebt, ben je zo terug thuis." Samen met haar zussen heeft ze een plekje gevonden achter een scherm van wilgentenen. „We zitten hier met de he le familie. Mijn zussen zijn er al en mijn ouders komen ook vaak. Het enige na deel is dat er veel krabben zitten.Voor de kinderen is dat wel leuk, maar ik vind het minder. Nee, ze doen niks, hoor. Ze lopen keihard weg als ze je zien, maar het is het idee." Peter van de Rafelaar staat met zijn voe ten in het water. De rust is hier prettig, zegt hij. „De ene keer zijn we hier, de andere keer op het strand. Daar is het veel hectischer. Als je ziet wat ons alle maal tegemoet kwam op weg naar de kust! Hier kun je de auto ook lekker dichtbij zetten." Hij heeft nog geen va kantie maar hij overweegt om over een paar weken toch nog even naar het bui tenland te gaan. „Maar als het weer zo blijft, denk ik dat we thuis blijven. Maar ik zou niet drie weken achter el kaar op Oranjeplaat willen zitten." De families Wondergem en Kramer zit ten onder de luifel van de caravan. Lek ker in de eigen tuinset, thermoskan op tafel, biertje erbij. Ze wonen in Middel burg, maar ze staan al jaren elke zon dag op Oranjeplaat. Uitslapen zit er dan niet in. „Je moet zorgen dat je er om acht uur, half negen bent, anders kun je niet meer aan het strand staan. We waren vanochtend al om kwart voor acht", vertelt mevrouw Wondergem. Zand Het is dit seizoen drukker dan in voor gaande jaren, maar je kunt merken dat het nu vakantie is, zeggen ze. Veel Zeeuwen zijn weg en Duitsers weten het strandje nog nauwelijks te vinden. De Kramers en Wondergemmen zul je niet snel zien op het strand dat aan zee ligt. „Ja met windkracht twaalf", zegt mevrouw Wondergem. Maar nooit in de zomer, vult haar man aan. „Al dat zand tussen je tenen! En je kunt er je caravan niet kwijt hè." En dan al die drukte nog, daar hebben ze op Oranjeplaat geen last van. „Laten we eerlijk wezen. Als je naar Domburg gaat, kun je de auto niet kwijt. En als je dan eindelijk op het strand bent, moet foto Lex de Meester je daar ook nog een plekje vinden. Je ligt er zo met een teen van een Duitser in je neusgat." Nee, op Oranjeplaat is het pas echt fijn. Vooral als je op het gras blijft zitten. Geen zand tussen de boterhammen, de koelbox met koude drankjes onder handbereik. Alleen zou den ze de toiletten wat vaker moeten schoonmaken. Ilse de Mol is samen met haar zoontje Finn op het strand. Ook zij gaat vaak naar Neeltje Jans, vorige week was ze er nog. „Het is daar door de werkzaam heden nu een drama om te parkeren. Hier laat je gewoon de spullen in de au to liggen. Zelf kun je in het gras zitten en de kinderen kunnen lekker spelen in het zand." Harm Jan Hoondert, de zwager van An gelique Buteijn, stapt met een schepnet door het water, op zoek naar krabben. Vroeger kwam hij hier vaak, vertelt hij. „Toen was het water een stuk viezer. Ik was hier gisteren weer voor het eerst en eigenlijk is het nu ideaal. Ja, je mist wat faciliteiten, maar iets te drinken kun je zelf ook wel meenemen. Dat is nog voor delig ook. Je moet eens met tien mensen iets gaan drinken of een ijsje gaan eten in een strandtent. Je ben zo anderhalf, twee euro per persoon kwijt." door Nadia Berkelder VEERE - Iedereen was het er over eens: dit was misschien wel de mooiste moderne Hendrik Willem van Loon Hardzeildag ooit. Een flink windje, volop zon en voor het publiek goed zicht op het water. De hardzeildag is een jaarlijkse wedstrijd voor historische zeil schepen. De naamgever organi seerde de wedstrijd in het begin van de vorige eeuw voor Arne- muidse vissers. Sinds 1993 wordt de wedstrijd jaarlijks ge zeild. Nog wel met oude sche pen, maar met liefhebbers in plaats van vissers. Alleen platbo dems, hoogaarzen dus, of heng sten, schokkers of schouwen, mogen meedoen aan de race. Za terdag zeilden een goede veertig schepen rondjes over het Veerse Meer. Vanaf de rede van Veere naar de Veersegatdam, weer te rug en dan keren net voorbij het kanaal en weer richting dam. De organiserende Stichting Be houd Hoogaars had twee nieu we schepen in het water: de hengst Tholen 49 en Botje, het werkscheepje dat pas twee da gen voor de wedstrijd te water is gelaten. Helemaal waterdicht bleek het kleine platbodempje niet. De bemanning voer hozend Veere voorbij, maar haalde wel de finish. De winaar van de zilveren Jetty, de prijs voor de hoogaars of hengst die na correctie met de handicap het snelst gevaren heeft, ging net als vorig jaar naar de Schor'aers, de lemmer- hengst van L. Kloet uit Rilland. De Schuimer, een schokker, was de snelste platbodem die niet tot de hoogaarzen of hengsten behoorde. Hoogaars De Wind roos was, zonder de handicap te berekenen, de snelste van alle houten schepen. Van de schepen die de handicap niet hadden laten uitrekenen, eindigde hoogaars Geertrui als eerste in de klasse voor de grote re schepen. Bij de kleineren won de schouw Zeekot. In de zalm- schouwenklasse, de allerklein sten, haalde grundel De Com- paen de eerste plaats. De pech- prijs ging naar de hoogaars Pijp Toeback, die moest opgeven met een gebroken zwaard. Auto in de sloot bij A58 Budgetvoorlichting, Nibud, stelt dat een gemiddeld Neder lands huishouden een derde van het inkomen aan huur of hypo theek en gas, water en elektrici teit. MIDDELBURG - Een 22-jarige Vlissinger is gisteroch tend bij Middelburg vanaf de snelweg de sloot ingereden De man raakte vermoedelijk de macht over het stuur kwijt omdat hij te hard reed. Hij belandde in de linker berm, probeerde te corrigeren en reed het talud af. Hij ein digde in een droge sloot. Hij raakte niet gewond. Wildkampeerders op de bon MIDDELBURG - De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag 46 boetes uitgedeeld aan mensen die bui ten kampeerterreinen kampeerden. De politie was op ver schillende plaatsen langs de kust van Walcheren en Noord-Beveland actief. Hennepplanten gestolen uit tuin SLUISKIL - Een inwoner van de Spoorstraat in Sluiskil heeft gisteren aangifte gedaan van diefstal uit zijn tuin. Tussen zaterdagavond acht uur en acht uur zondagmor gen werden drie hennepplanten uit zijn tuin geroofd, in clusief plantenbakken. Politie pakt man met cocaïne TERNEUZEN - Een 22-jarige man uit Den Haag is in de nacht van vrijdag op zaterdag om half drie opgepakt op het Huizingaplein in Terneuzen, omdat hij in het bezit was van zestien bolletjes cocaïne. De Hagenaar sloeg op de vlucht toen hij zag dat agenten hem in de gaten had den. Na een achtervolging trof de politie hem aan achter een auto. Twee meter verderop lag een zakje met bolletjes cocaïne. De man werd daarop aangehouden en overgebracht naar gevangenis Torentijd in Middelburg. De politie voerde een controle uit, nadat bewoners van de Terneuzense bin nenstad hadden geklaagd over overlast. Diefstal bij Rillands bedrijf RILLAND - Onbekenden hebben vrijdag tussen vijf uur 's middags en negen uur 's avonds een dekzeil, een trap en een zuiveringspomp meegenomen van een opblaasbaar zwembad op een bedrijventerrein aan de Gemaalweg in Rilland. Het zwembad stond op het bedrijventerrein, omdat de ei genaren van het bedrijf een familiedag hadden gepland. De dader, die het terrein op kwam door een gat in het hek werk te knippen, trof vermoedelijk voorbereidingen om het zwembad zelf ook mee te nemen. Zo was de stop uit het zwembad getrokken, waardoor 11.000 liter water uit het bad gelopen is. Een schadebedrag is niet bekend. Vernielingen op scoutingterrein AARDENBURG - Op een scoutingterrein in Aardenburg zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee tenten ver nield. Rond kwart voor vijf werd ontdekt dat vandalen doeken en scheerlijnen hadden doorgesneden. Uit één van de tenten werd een rugzak, met daarin onder andere een digitale fotocamera, weggenomen. Ook wei-den een vlag- genstok en naambordje afgebroken. Een schadebedrag is nog niet bekend. agenda STREEKACTIVITEITEN KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- burg, 10.30-11.30 uur: Bewegen voor ouderen; GRIJPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 14.00 uur (Nederlands) en 15.00 uur (Duits): De imker vertelt; OOSTKAPELLE - Museum Terra Ma- ris, 10.30-12.00 uur: (W)onderwaterwe- reld, activiteit voor kinderen; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+yoga; Yogazaal Open Hof, 19,00-20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00-21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00-19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; Bellamypark en omgeving: kermis; VROUWENPOLDER Ger.Kerk, 20.00 uur: Orgelconcert Jorrit Woudt; WESTKAPELLE - Terrein Discotheek De Hooizolder, 15.00 uur; Circus Mos kou; ZOUTELANDE 19.30 uur; Strandloop Zoutelande-Dishoek en terug. De deelnemers aan de Van Loon Hardzeildag, zaterdag bij de start. foto Lex de Meester door Esme Soesman BRUINISSE - De mosselsector moet fysiek en juridisch de ruim te krijgen om te innoveren. Vis sersvoorman W. van den Berg ziet als gevolg van consumptie- groei de druk om onder kunst matige omstandigheden mosse len dichtbij de klant te produce ren, toenemen. Ondanks de re cente gang naar de Raad van State pleit hij voor voortzetting van de dialoog. De wereldbevolking en de con sumptie per wereldbewoner groeien. Transport - en in het verlengde daarvan voedsel - wordt duur. Van den Berg ziet in die trend de mossel steeds be langrijker worden. Schelpdie ren kunnen makkelijker worden gekweekt dan hogere vis- of diersoorten, betoogt de mosselk weker en -bestuurder zaterdag tijdens de vergadering van Visse rijvereniging Algemeen Belang. Het zal de mosselkweek verande ren: de druk om kunstmatig dichtbij de klant te produceren, neemt toe. Het krachtenveld waarmee de mosselsector te maken heeft, is complex. Politieke machtsver houdingen vergen investering. Zijn vrees voor een links kabi net („Nederlands linksaf is voor de visserij een zeemansgraf") steekt de mosselkweker niet on der stoelen of banken. Dialoog Maar ook onder een gunstig poli tiek gesternte kan de sector slachtoffer worden van politie ke deals. Daarom is het van be lang de dialoog voort te zetten. „Ik wil zo snel mogelijk rond de tafel om inhoudelijk te discussië ren over de bezwaren die bij de rechter zijn aangekaart", ver wijst Van den Berg naar de na tuurbeschermingsorganisaties die de vergunning voor de voor- jaarszaadvissenj hebben aange vochten. Maar er liggen meer hobbels op de weg. Innovatie van de sector wordt geremd door indamming van ruimte en 'juridische para noia van ambtenaren om nat te gaan bij de bestuursrechter', constateert de Bruse mossel man. Enthousiaste ondernemers die willen innoveren, worden ge- frusteerd door de zware juridi sche dobber die het aanvragen van vergunningen is geworden. Bovendien, zo blijkt uit de prak tijk, ontbreekt het aan fysieke ruimte voor vernieuwing. Al ja ren wordt naar uitbreidingsloca ties voor mosselhangcultuur ge zocht. Diezelfde ontwikkeling voorziet Van den Berg ook met mosselzaadinvanginstallaties. Kritisch Wethouder G. Houtekamer van de gemeente Schouwen-Duive- land laat zich eveneens kritisch uit over de 'kwalijke gevolgen van extreme regelgeving'. De Ne derlandse productie is onder meer door beleid structureel la ger geworden. „De omringende landen spinnen er garen bij. Tekenend is dat daar nieuwe mosselkotters wor den gebouwd." In dat licht staat de gemeente kritisch tegenover het doelendocument Natura 2000 (Europees netwerk be schermde gebieden). Vooringe- nomendheid over de waarde van onbeviste banken kan belemme rend gaan werken in de vergun ningverlening, waarschuwt Hou tekamer. De gemeente Schouwen-Duive- land heeft eerder via een motie steun betuigd aan de mosselsec tor als belangrijk innovatieve en economische bedrijfstak voor de regio.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11