Bijdrage in spoor Goes is terecht Het is hard werken... pot PZC Ganseman voelt zich slachtoffer van zwartmakerij 30% korting 70% korting 15 Selectie nieuwe commissaris uiterst geheim provincie ziet investering als maatschappelijke verantwoordelijkheid van havenschap nel protest egen tweede erncentrale OPEN auping MATRASSEN zaterdag 15 juli 2006 UlBUBG - Vertegenwoor- \an alle partijen in de |uwsc Staten krijgen een a in de vertrouwenscommis- ,lie een nieuwe commissaris Je koningin moet uitkiezen. 1^0 de Socialistische Partij i\ niet mee. De leden van de commissie heb ben 'volstrekte geheimhoudings plicht' over de activiteiten van de commissie. De geheimhou ding blijft ook gelden als de com missie haar werk heeft gedaan en een nieuwe commissaris is be noemd. De commissie moet aan Provinciale Staten een aanbeve ling doen voor een nieuwe com missaris, waarop - in volgorde van voorkeur - ten minste twee namen staan. De Staten doen vervolgens een voordracht aan de minister van Binnenlandse Zaken. Alle stukken bestemd voor de commissie, worden aan het pri- vé-adres van de secretaris (Sta- tengriffier B. Allewijn) gericht. De stukken die het werk van de commissie oplevert worden na afloop in verzegelde enveloppen in het archief gestopt en blijven 75 jaar geheim. CDA-Statenlid C. van Beveren wordt voorzitter van de vertrou wenscommissie. Hij is de leider van de grootste fractie in de Sta ten. Gedeputeerde A. Poppel- aars (CDA) is namens het dage lijks provinciebestuur adviseur van de commissie. De Staten moeten de vertrou wenscommissie 6 september be noemen. Dan wordt ook het pro fiel voor de nieuwe commissaris vastgesteld. --rRinnsAntonisse [DDELBURG - Havenschap (,land Seaports (ZSP) geeft te- tb! 20 miljoen euro voor het lossen van de spoorweghin- 'rbij Goes. Het besluit van het SP-bestuui' is 'logisch en ver moord', stelt het dagelijks ovineiebcstuur. plannen om ter hoogte van Kde spoorlijn deels verdiept inte leggen (om zo geluidhin- r en trillingen te verminde- al hebben alles te maken met oorhinder door goederentrei- a. Daar is het dagelijks pro- iciebestuur voor honderd pro nt ran overtuigd. onomische ontwikkelingen eren het gebied van Zeeland aports - zoals vestiging van h nieuw bedrijf, aanleg van nhaven, komst van een contai- ïierminal - kunnen elders rerlast veroorzaken. Die moet or liet nemen van maatrege- worden ingedamd, sdat aan de orde is, hoort het effen en/of (gedeeltelijk) beta- a van dergelijke maatregelen :demaatschappelijke verant- ordelijkheid van ZSP, aldus dagelijks provinciebestuur, it staat klip en klaar in de ge- Kiischappelijke regeling voor [havenschap en in de beleids- te 2005-20 1 5. ereden om een forse bijdrage tor een verdiept spoor in Goes geven is helder. Door econo- sche ontwikkelingen in het oegebied groeit het vervoer rspoor en daarmee neemt ook overlast langs de spoorlijn or Goes toe. 'is sprake van een directe sa- enhang, antwoordt het dage- 5 provinciebestuur op vra- wr Jeffrey Kutterink gen van de Statenfractie van GroenLinks. Die wilde onder meer weten of Zeeland Seaports in het vervolg altijd bijdraagt in oplossen van verkeersproblemen en daarmee samenhangende overlast, als er een lijntje met havenactiviteiten te leggen is. Het dagelijks pro vinciebestuur houdt zich op de vlakte. ..In voorkomende geval len zal dit door het bestuur van ZSP bepaald dienen te wor den." Andere situaties die voor een bij drage in aanmerking kunnen ko men, kent het dagelijks provin ciebestuur momenteel niet. Wel speelt aanleg van een tunnel bij Sluiskil (onder het Kanaal Ter- neuzen-Gent). De betrokken heid van ZSP daarbij is van een andere orde van grootte dan bij de spoorwegproblemen langs de Zeeuwse Lijn. De omvang van het container vervoer tussen dé Vlissingse ha ven en de Axelse Vlakte is veel geringer dan van het container vervoer door Goes. Het heeft ook geen invloed op de proble matiek van de kanaalkruising. Nochtans heeft ZSP ook hier een financiële toezegging ge daan. Het havenschap haalt de 20 mil joen euro uit de reserves van de haven Vlissingen (de reserves van de haven Terneuzen worden niet aangesproken). Dat komt omdat de boekhoudingen van de voormalige havenschappen Vlis singen en Terneuzen (die zelf standig waren voor de vorming van Zeeland Seaports) nog al tijd gescheiden zijn. De vermo genspositie van het havenschap is zodanig, dat die wel een stoot je (in dit geval 20 miljoen) kan hebben. iDDELBURG - De uitlatin- van slaatsscecretaris Van tol (milieu) over een tweede tmcentrale en de toelichting in ABN Amro maakten giste- n veel reacties los. Green- eace Nederland kwam direct iactie. ltsbedrijf Delta wil in Borsse- «n tweede kerncentrale bou ts. Staatssecretaris Van Geel BA, milieu) zei, op bezoek in inland, dat ABN Amro zich be- getoond te investeren leen kerncentrale. Daardoor is ilgens Van Geel de kans aan- snlijk toegenomen dat er over iveer tien jaar in Nederland n ultramoderne nieuwe kern- itrale staat. roman Rijkman Groenink van BNAmro heeft inderdaad kort- leden met Van Geel over de bewerking aan de bouw van centrale gesproken, erkende n woordvoerder gisteren, kar de bank noemt de informa- prematuur'. Er kan volgens BNT Amro niet worden gespro ts over financiering. „We kun- aniet investeren in luchtkas- kn. Pas als een project con s' is. kijken we of er draag- akis. Het woord is aan de poli- •k", aldus de woordvoerder ABN Amro. ieuorganisatie Greenpeace idthet zorgelijk dat ABN Am- nucleaire investeringen niet ijst. Actievoerders van ipeace Nederland bevestig- gisteren een groot spandoek de tekst 'Liever windener- toch?' aan de mast van het van ABN Amro bij het 'aartmuseum in Amster- Greenpeace roept de bank met te investeren in nieuwe 'centrales, maar in ultramo- 'e windmolenparken op zee. nlve in Nederland is ook in- "ionaal sprake van een ken- 'gin het denken over kerne is- De Britse regering gaf de- week groen licht voor de 'w van kerncentrales. Nucle- jenergie kan volgens minis- arling van Industrie een be- ijke bijdrage leveren aan ■'Snigdringen van de uitstoot Adviseurs door Martijn de Koning Tientallen borden en honder den lepels en vorken. „Het is wel eens doorbijten als het druk is", verklaart de 15-jarige Tim. Hij is afwasser in het Nieuwvlietse strandpaviljoen De Boekanier. De Tilburger kent de strand tent sinds zijn vroege jeugd. „Ik kom hier elk jaar met mijn familie op vakantie." En als hij er toch is, kan hij net zo goed iets bijverdienen. „Ik doe dit nu voor het derde jaar." Tim werkt graag in een team. „We hebben een leuke ploeg." Alleen als het druk is, ontstaat er wel eens wat chaos. „Dan schieten sommigen in de stress. Op zo'n moment is het lastig om je hoofd erbij te houden." Ook het vroege opstaan valt niet altijd mee, geeft hij aan. Een collega lacht veelbeteke nend. „Tim is altijd nét op tijd of een paar minuutjes te laat", vertelt ze. De Tilburger haalt zijn schouders op. Ik heb toch vakantie, lijkt hij te denken. foto Peter Nicolai I „Het is eens iets anders, oude mensen." In het kader van haar studie werkte Hakima (21) eer der met kinderen. Ouderen be geleiden tijdens activiteiten, wat de Middelburgse sinds drie weken in het Vlissingse zorg centrum Ter Reede doet, is nieuw voor haar. „Ik hou wel van een uitdaging." Het is niet altijd makkelijk om de ouderen te helpen met knip pen en plakken of ze met een bal te laten gooien. „De mees ten zijn dement. Die kunnen niet zoveel meer." Vooral mentaal is het wel eens zwaar. „Aan het begin hoorde ik 's nachts nog steeds die stem men: 'Zuster, zuster..."' foto Lex de Meester „Het lastigste aan melk bijvullen? Nieuwe pakken met een lange re houdbaarheid achter de oude zetten." Robin (17) zorgt ervoor dat de rekken op de zuivelafdeling van de Goese Agrimarkt altijd vol zijn. De Nissenaar, die in Middelburg naar school gaat, doet zijn werk met plezier. De tevredenheid is wederzijds. „Ze vroegen al of ik na de vakantie wil blijven komen." foto Willem Mieras Tijdens haar vakantie houdt Liesbeth (20) kinderen op de camping bezig. Ze verblijft nu op De Klepperstee bij Oud dorp. Daarna gaat ze een paar weken naar Kamperland. De Middelburgse heeft net haar studie Sportieve recreatie en toerisme aan het Cios afge rond. Ze organiseert met name sportactiviteiten. „Vooral fles- senvoetbal vinden ze leuk." Liesbeth heeft een vrolijke baan, geeft ze aan. „Iedereen is immers op vakantie." Kinde ren vermaken is voor haar niks nieuws. „Ik heb dit ook gedaan op een camping in Spanje en in een hotel op Mallorca." foto Marijke Folkertsma ILu rwb—"c regering con- •p(den afgelopen week dat Kerncentrales in België lan- f,moeten openblijven, om de s k^iteitsprijs binnen redelij- B»zen te houden. Elke zondag Advertentie www.pot-axel.nl HÖLSTA AUPING IE01UX JORI IMTERLUBKE PA5T0E ROLF BENZ DESEDE MOLINARt DRIADE SWISSFLEX ART1F0RT F.S.'v'. MERCURY KARTELL YITRA TEMPUR PRES0TT0 TEAM BY WELLIS M0R0S0 CASSINA L1NTEL00 CLA55IC0N MINOm GI0RGETTI B6B ITALIA MONTIS VERARD0 MQLTENI C0R PULLMAN FLOS SIEMAT1C I interieur axel Adagio- en Maestro (90 x 200) (m.u.v. AVS-matrassen) Meer dan 80 wandkasten, slaapkamerkasten en vitrines O.a. Hulsta, Interlübke, Presotto, BSB, Molteni, Pastoe, Verardo, Team by Wellis en Mercury Pot Interieur. Nieuwendijk 89. Axel. Zeeuws-Vlaanderen. Minste autodiefstallen in Zeeland GOES - Zeeland is de politieregio waar de minste auto's worden gestolen. In de eerste helft van 2006 zijn in de pro vincie 163 auto's gestolen, waarvan er 83 weer zijn terug gevonden. In het totale aantal zijn ook motoren (13) en aanhangers (11) meegenomen. Ten opzichte van vorig jaar is het aantal autodiefstallen met 15 procent gedaald. Landelijk blijken het eerste halfjaar ook minder auto's te zijn gestolen. Wel werden meer nieuwe auto's (maximaal drie jaar oud) ontvreemd. Bovendien is daarvan het terug vindpercentage gedaald. De meest gestolen merken zijn Volkswagen, Opel en Seat. De cijfers zijn gisteren bekend gemaakt door de Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit. Auto uitgebrand in Zierikzee ZIERIKZEE - Een personenwagen is donderdagavond volledig uitgebrand aan de Veenlaan in Zierikzee. De au to stond geparkeerd bij het clubgebouw van de scouting. De eigenaar was niet in de buurt. De politie doet nog tech nisch onderzoek naar de oorzaak van de brand. Vlissingen krijgt subsidie Europa VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen krijgt 378.000 eu ro subside van de Europese Unie om mensen aan een baan te helpen. De gemeente heeft in september vorig jaar voor di'ie projecten geld gevraagd. Twee daax*van zijn van de Sociale Dienst Walcheren. In het ene geval gaat het er vooral om mensen via bijvoorbeeld opleidingen weer deel te laten nemen aan de maatschappij. Dat zou ook kunnen leiden tot een baan. Het andere project is echt bedoeld om mensen weer aan het werk te helpen. In totaal kunnen 125 mensen van deze projecten profiteren. Het derde project is bedoeld voor medewerkers van de ge meente zelf. Het gaat om opsporingsambtenaren die na een extra opleiding meer taken en bevoegdheden krijgen. Vlissingen heeft zelf twaalf mensen in dienst die hieraan kunnen deelnemen. De gemeente heeft echter geld gekre gen voor veertig mensen. Daarom kunnen ook maximaal 28 medewerkers van andere Zeeuwse gemeenten zich bij Vlissingen aanmelden. Lukt dat niet, dan moet een deel van het geld worden tei-uggegeven aan de Europese Unie. Provincie trekt boetekleed niet aan MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur voelt niks voor een boeteregeling wegens te traag handelen van ambtenaren en bestuurders. Het is beter te wachten op een nationale aanpak. SGP-Statenlid T. van Oostenbrug- ge stelde hierover onlangs vragen. Aanleiding: het plan in Noord-Brabant om boetebedragen uit te betalen aan bur gers, bedrijven en instellingen, als de provincie te laat rea geert. Bijvoorbeeld bij afhandeling van vergunningen en subsidies. Gelderland, Zuid-Holland en Drenthe hebben al zo'n re geling, Utrecht volgt dit najaar. De boetes die de provin cies zichzelf opleggen liggen tussen 20 en 50 euro per dag (met een maximum tussen 1000 en 1260 euro). Het dagelijks provinciebestuur' vindt wel dat traagheid - en daarmee te laat handelen - teruggedrongen moet wor den. Maar niet via een boete-regeling. „In plaats daarvan steken wij de energie bij voorkeur in het onderzoeken hoe en waarom tij do verschrij dingen in sommige van de pro vinciale branches ontstaan, om het probleem vervolgens werkelijk aan te pakken." Tank vol zonder te betalen 's-H. HENDRIKSKINDEREN - Een onbekende automobilist heeft gisterochtend even voor elf uur getankt zonder te beta len bij een tankstation op de A58 bij 's-Heer Hendrikskinder en. De bestuurder tankte voor 56,43 euro aan diesel, stapte in de au to en reed zonder af te rekenen weg. Woninginbraak SCHOONDIJKE - Inbrekers zijn gistermiddag tussen twaalf uur en half twee een woning aan de Tragel West in Schoondijke binnengedrongen. Ze vernielden een ruit om bin nen te komen. Uit de woning is een digitale ca mera met onbekende waarde weggenomen. door Willem van Dam MIDDELBURG - Hij? Gesla gen? „Mevrouw de rechter, er is geen klap gevallen." Voormalig wethouder P. Ganseman van de gemeente Kapelle hield gisteren voor de politierechter in Middel burg zijn onschuld staande. De aantijging dat hij zich een halfjaar geleden op het recreatie bungalowpark De Oesterbaai in Wemeldinge schuldig zou heb ben gemaakt aan mishandeling, was niet meer dan een misselijk makende poging hem in een kwaad daglicht te stellen, be toogde Ganseman. En die poging is - constateerde raadsman N. Koole van de ex-wethouder - nog gelukt ook. Want de 'Oesterbaai-affaire', leidde uiteindelijk tot zijn ver trek uit het college van burge meester en wethouders van Ka pelle. En sindsdien, verklaarde een soms geëmotioneerde Ganse man gisterochtend, heeft hij geen voet meer in het gemeente huis van Kapelle durven zetten. „De impact is desastreus ge weest. Hier kun je niet tegen aan." Wat aanvankelijk - juridisch ge zien - een betrekkelijk eenvoudi ge zaak leek, leverde uiteinde lijk een omvangrijk dossier op. Zaterdag 31 december was (toen nog wethouder) Ganseman tij dens een avondkuiertje rond de klok van achten bestuurslid Van Zon van de Vereniging van Eige naren van het recreatiepark De Oesterbaai tegen het lijf gelo pen. Over wat er toen gebeurde, lo pen de lezingen sterk uiteen. Volgens de lezing van Van Zon werd hij door Ganseman met ge balde vuist tot bloedens toe op de mond geslagen. Het boterde al geruime tijd niet tussen beide heren; dat heeft te maken met een langslepend conflict tussen Ganseman (ooit beheerder van het park) en enkele bestuursle den van de Vereniging van Eige naren. Foto's Van Zon onderbouwde zijn aan gifte van mishandeling met en kele getxrigenverklaringen, een verklaring van een GGD-arts en foto's die zijn bebloede gelaat to nen. De advocaat van de oud-wethou der, Koole, hechtte niet heel veel waarde aan de verklarin gen van de betrokken getuigen; die getuigen behoren immers tot hetzelfde 'kamp' als bestuurslid van Van Zon. En wat de verwon dingen betreft - ach, met een scheermesje is al snel een klein sneetje in de bovenlip getrokken en dat ziet er al gauw heel bloe derig uit. Verbeten Koole zou er niet raar van staan te kijken als de hele zaak in scè ne was gezet om Ganseman een hak te zetten. Volgens Koole wa ren uit diezelfde hoek immers al eerder 'op verbeten wijze' pogin gen ondernomen om het imago van Ganseman te beschadigen. De raadsman sprak van 'zwart makerij' die voor de toenmalige wethouder rampzalig uitpakte. Ganseman ontkende gisteren met klem dat hij op die nieuw jaarsavond geslagen heeft. Wat er dan wel gebeurde? Het klopt dat hij Van Zon in het park ont moette. Zaklantaren Maar het was niet de wethouder die zich agressief gedroeg, nee, Van Zon pakte hém vast ('Ik zeg nog tegen hem: laat me nou los') en duwde hém in de richting van een sloot. „Maar er is geen klap gevallen, absoluut niet." Nee, Ganseman mepte ook niet met de zaklantaren die hij in zijn hand had. Vraag het maar aan zijn levenspartner en aan die ene passant - die stonden er beiden op te kijken. Officier van justitie G. Ooster- veld (zij omschreef Ganseman als 'licht ontvlambaar') gaf toe dat het - vooral door de haaks op elkaar staande getuigenver klaringen - niet makkelijk was om tot een oordeel te komen. Zij concludeerde echter dat Ganse man zich wel degelijk schuldig had gemaakt aan 'eenvoudige mishandeling' en eiste een voor waardelijke geldboete van 200 euro. Politierechter M. Gakeer volgde de eis van de officier van justitie niet. Zij meende dat mishande ling niet kon worden bewezen: viïjspraak dus.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 67