eg vrij voor umts in Tholen PZC PZC Ze stralen iets van romantiek uit Volksmysteries in Anno Vakantieboek Brandveiligheid in winkels is verbeterd ,13 meentes hebben geen zeggenschap over plaatsing antennes awu zaterdag 15 juli 2006 yrrnrnelleke Blok OLEN - De gemeente Tholen i niets doen om het plaatsen ^umts-antennes in bestaande glen te voorkomen. Dat is de adusie na de uitkomsten van Zwitsers onderzoek naar is-straling en de reactie van jatssecretaris Van Geel daar- i goners van de Thoolse wijk iterfront maken zich al een dzorgen over de zendmast die ufiji aibi]°hun woonhuizen staat, ^zijnbang voor de schadelijke olgen van de umts-antennes, verschillende providers in *mast willen hangen. Met de slangengroep Tholen Tegen traüng vechten de Tholenaren g verplaatsing van de zend mast De gemeente Tholen hield nd vorig jaar en begin dit jaar rschillende informatiebijeen- ,mslen om de bewoners, maar Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag Ssdurende de openingstij- in^aterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 w60aagoes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Bob Paardekam koen de Vries (sport) Barmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Bostbus 31 ^60 AA goes F (0113)315500 f®c (0113)315669 'nternet ww.pzc.nl Email; web@pzc.nl ook zichzelf, te laten informeren over de straling. Op basis van de informatiebijeenkomsten en de uitkomsten van een Zwitsers on derzoek naar umts-straling wil de de gemeente Tholen uiteinde lijk een beslissing nemen over de umts- antennes. De uitkomsten van het onder zoek werden begin vorige maand bekend. Het Zwitserse onderzoek kon alleen schadelij ke gevolgen van blootstelling aan umts-straling op de korte termijn uitsluiten. Over de lan ge termijn effecten is nog veel onduidelijkheid, omdat umts nog maar zo kort bestaat. Daar om wilde het Thoolse gemeente bestuur zich terughoudend op stellen met het toestaan van de umts- antennes. Helder Staatssecretaris P. van Geel heeft een andere mening. Hij vindt de uitkomsten van het Zwitserse onderzoek dusdanig helder dat ze de ongerustheid over schadelijke effecten van umts-straling weg kunnen ne men. Bovendien heeft hij laten weten dat de hele kwestie zijn verantwoordelijkheid is en niet die van een gemeente of een pro vincie. De gemeente Tholen con cludeert daaruit dat ze geen mo gelijkheid heeft om zendmasten te verplaatsen. „Van Geel heeft dat zo nadruk kelijk gezegd, dat we als ge meente met handen en voeten ge bonden zijn", aldus wethouder M. Velthuis (PvdA) van de ge meente Tholen. „Dat wil niet zeggen dat we ons als gemeente niet kritisch mogen opstellen. De mening van Van Geel is erg ongenuanceerd. Zijn conclusie dat er geen gevaar is, gaat te ver. Er is nog veel onduidelijk heid." Vergunningen Alhoewel er bij bestaande zend masten geen inbreng van de ge meente Tholen mogelijk is, heeft ze nog wel een vinger in de pap bij nieuwe zendmasten. „Dan moeten er vergunningen worden uitgegeven. Zo kunnen we meer sturen." De gemeente zorgt er in die gevallen voor dat zendmas ten niet in de buurt van woon- ioekenkamer moet vertrekken IERIKZEE - Boekenkamer ïkamentus in Zierikzee houdt dl november dit jaar op te be- De gemeente Schou- a-Duiveland gaat de ruimte i het stadhuiscomplex zelf ge- f ruiken voor opslag van mu- ^Jsmstiikken. vrijwilligers van de Stich- i Perkamentus zien geen deze korte termijn een scere passende ruimte te vin- nvoor de verkoop van tweede- cis boeken. Met de sluiting rdsijnt ook het cultureel sti- ilenngsfonds voor muzikale itheatrale (straat)optredens in rikzee, dat Perkamentus aan boekenverkoop had gekop- ii Woordvoerster Marian roost is verbitterd over het feit 'de gemeente Perkamentus traat zet'. Volgens haar be- hikt Perkamentus over vele cderden boeken. Sinds de ope- 1 vorig jaar hebben veel litsen tweedehands boeken bij rkamentus gekocht. „ferhalen rond e vuurkorf RGH - Een avond van vertel en luisteren naar verhalen ind de vuurkorf in de pastorie- ÉinBurgh behoort inmiddels Ide zomerse tradities. De bij- u inkomst wordt gehouden op =nis nsdag 18 juli op initiatief van indkracht 8, een samenwer- ngsverband van zeven kerken. Is thema voor de verhalen is jekozen voor het onder- erp 'feest'. Zo wordt aandacht aan de visie van de kerk i leest en op vieringen binnen huiselijke kring. Het pro- mma staat onder leiding van e Damman. Iedereen is wel- in de pastorietuin, Kerk straat 20 in Burgh. De tuin is aaf 19.00 uur geopend en een le uurtje later beginnen de ver- den. Belangstellenden dienen magen stoeltje mee te nemen. Henk Burger maakte in de afgelopen tien jaar 36 miniatuurdraaiorgels. Ze staan de hele week in het stadhuis in Goes. door Cornelleke Blok GOES - Iets gezelligers dan een draai molen kan Henk Burger (78) uit Bergen op Zoom zich niet voorstellen. Vroeger, toen hij op de kermis stond met zijn kraampjes, vond hij ze al onmisbaar. Nu, jaren later, staat zijn hele huis ei vol mee. Met miniatuurdraaiorgels, wel te verstaan. Muziek maken ze niet, maar voor gezelligheid zorgen ze zeker wel. Vanaf vandaag staan de 36 'juweel tjes' zij aan zij opgesteld bij een tentoon stelling in het oude stadhuis aan de Markt in Goes. Eigenlijk werd zijn hobby een beetje uit verveling geboren. „Ik ben zo'n tien jaar geleden met pensioen gegaan. Toen zat ik ineens veel vaker thuis." Dat was de kermisexploitant, die oorspronkelijk uit Amsterdam komt, niet gewend. Sa men met zijn vrouw Stien reisde hij ja renlang het hele land door met een olie- bollenkraam, een spookhuis en een draaimolen. Dat hij nu juist draaiorgels ging maken, was geen verrassing. „Eigenlijk heb ik er al mijn hele leven mee te maken ge had. Als er een draaimolen op de ker mis staat, dan hoort daar een draaiorgel bij", vindt Burger. „Als er ergens een or gel staat, dan blijf ik altijd even kijken. Als ik een mooie zie, dan maak ik er een foto van. Die gebruik ik als ontwerp voor mijn miniatuurdraaiorgels." Inmiddels heeft Burger er al 36 op zijn naam staan. „Ze staan normaal opgesla gen in een container in mijn tuin. Twee heb ik er in mijn woonkamer staan. Dat wissel ik dan een beetje af. Ik mis de daaiorgels wel hoor, nu ze helemaal hier staan." Poppetjes Het is de eerste keer dat Burgers draaiorgels tentoongesteld worden. „Ik sta helemaal niet zo graag in de belang stelling." Toch is hij nu maar wat trots dat zijn orgeltjes zo mooi opgesteld staan op tafels in de voormalige raads zaal in het stadhuis. De felle kleuren ste ken mooi af tegen het vale groene tapijt in de zaal. Behalve de orgels van Burger staan er ook nog wat exemplaren van andere particulieren, uit het Historisch Museum de Bevelanden en het Markie zenhof in Bergen op Zoom. Het moet een enorm werk zijn om het hout zo precies uit te snijden. „Meestal ben ik een maand bezig aan een orgel", vertelt Burger nuchter, „ik teken de helft van het orgel uit op papier. De an dere helft kan ik kopiëren. Die ziet er toch hetzelfde uit. De poppetjes, die soms voorop het orgel staan, vind ik het moeilijkst. Die kan je beter niet van dichtbij bekijken. Dan schrik je je rot." Festival Niet alleen Burger is trots. Ook organi sator J. Valkier liep gisteren, tijdens de officiële opening van de tentoonstel ling, met een grote glimlach door het foto Willem Mieras stadhuis. Hij is erg blij dat Burger zijn miniaturen wilde uitlenen voor de draaiorgeltentoonstelling. „Toen ik hem opbelde, zei hij dat hij er maar tien had, maar het bleken er dus veel meer te zijn." Valkier vond niet alleen miniaturen in Bergen op Zoom, want Burger heeft ook nog een écht draaiorgel in zijn bezit. Valkier haalde Burger over om aan staande zaterdag ook mee te doen met het internationale draaiorgelfestival in Goes. De binnenstad is die dag gevuld met 21 draaiorgels uit verschillende lan den. Burger: „Ik heb het draaiorgel ei genlijk niet om de stad mee in te gaan. Af en toe ga ik er wel eens op een stoel tje naast zitten in de garage. Dan luis ter ik een paar uur naar de muziek. Het straalt iets van romantiek uit. Daar hou ik van." De draaiorgeltentoonstelling is vanaf vandaag tot en met aanstaande zater dag 22 juli (met uitzondering van de zondag) te zien in het stadhuis aan de Grote Markt in Goes. Openingstijden zijn van 10.00 tot 17.00 uur. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Zeemeermin nen in Westerschouwen, heksen in Veere en een tot leven gewek te godin Nehalennia. Het speelt allemaal een rol in het derde An no Vakantieboek. Gisteren werd het eerste exemplaar overhan digd aan gedeputeerde M. Kra- Als je het verleden kent, is het makkelijker om het heden te be grijpen. Dat is het uitgangspunt van Stichting Anno die zich ten doel heeft gesteld de Nederland se geschiedenis voor een zo breed mogelijk publiek - zowel volwassenen als kinderen - toe gankelijk te maken. Een van de wapens in de strijd is het Anno Vakantieboek, be doeld om kinderen spelender wijs kennis te laten maken met de geschiedenis. Dit jaar heeft het vakantieboek de vorm van een plakboek, ge maakt door een groepje kinde ren dat tijdens de vakantie op een aantal mysterieuze (volks)verhalen stuit en op on derzoek uitgaat. De jonge speur- Onbekenden hebben opvallende protestkreten achtergelaten in de omgeving van de stormvloedkering. Zo staat er 'Zee houdt niet van golf' te lezen op de zeewering. foto Ronald den Dekker Bommelding bij Delta wijken komen te staan. Water frontbewoonster A. van Toorn, die de belangengroep Tholen Te gen Straling in het leven riep, is erg teleurgesteld over de gang van zaken. „De gemeente heeft zich echt verdiept in de zaak en heeft ons serieus genomen. In het begin zag het er allemaal best positief uit, omdat de ge meente best bereid was om mee te werken. Dan is dit heel teleur stellend. Na de zomer kijken we of er bij de bewoners draagvlak is om actie te ondernemen rich ting de overheid." MIDDELBURG - Het kantoor van energiebedrijf Delta in Middelburg is gisteravond ontruimd vanwege een bom melding. Toen de melding binnenkwam, waren er vier mensen in het pand aanwezig. Onderzoek van een team bomverkenners van de politie wees uit dat er geen bom in het pand was. De melding werd om kwart over zeven tele fonisch gedaan. Anderhalf uur later konden de medewer kers weer aan het werk. De politie onderzoekt wie er ach ter de melding zit. Op het moment van de melding was de elektriciteit uitgevallen in Middelburg-Zuid en in Grijps- kerke en Oostkapelle. Een woordvoerster van Delta wilde gisteren niet zeggen of Delta vermoedt dat er een verband is tussen de bommelding en de storing. De stroomstoring duurde van half zes tot kwart voor acht. Snel beslissing schouwburg nodig MIDDELBURG - Het is nog niet zeker of de Middelburg se schouwburg ook na het komende theaterseizoen open kan blijven. Dat hangt af van de ingrepen die nodig zijn om de schouwburg aan te passen aan arbo- en brandvei ligheidseisen. „De uitkomst van het onderzoek daarnaar is pas half augustus duidelijk", zegt C. Beijndorff, voorzit ter van de Stichting Schouwburg en Concertzalen Middel burg. „En dan moet het ook duidelijk zijn, want als we voor het volgend seizoen willen programmeren, moeten we dat in september of oktober doen." Het gemeentebestuur wil de schouwburg ook na het sei zoen 2006-2007 openhouden. Toen er nog geen sprake was van een verbouwing, ging men ervan uit dat komend seizoen het laatste in de oude schouwburg zou zijn. Het gebouw is verouderd en voldoet niet meer aan de eisen. Vijf jaar geleden stond de arbeidsinspectie toe dat de schouwburg al die tijd in bedrijf bleef omdat er een nieuw theater aan de Zuidsingel werd gebouwd. Fietsenstalling puilt uit RENESSE - Het blijft ook dit seizoen behelpen met de fietsenstalling bij het Watergat in Renesse. De stalling is te klein en het komt regelmatig voor dat fietsen niet meer in de (bewaakte) stalling gezet kunnen worden. Het ge volg is dat her en der fietsen gezet worden. Lastig voor de medewerkers van de fietsenstalling die juist aangesteld zijn om de overgang fietsenvrij te houden. Een tijdelijke oplossing met extra rekken zit er niet in. De gemeente wil wel uitbreiden, maar daarvoor moet bij de provincie een vergunning worden aangevraagd in het kader van de na tuurbeschermingswet. Dat is inmiddels gebeurd maar dat biedt voor dit seizoen geen soelaas. Kanaal Gent-Terneuzen opgeknapt TERNEUZEN - Rijkswaterstaat investeert de komende ja ren tientallen miljoenen euro's in een opknapbeurt van het Kanaal Gent-Terneuzen. Het gaat om een inhaalslag. In het kader van de actie Impuls wordt tot 2010 een grote hoeveelheid achterstallig onderhoud uitgevoerd aan met name de zeesluis, maar ook op het kanaal. Hoofd W. Vinke van het waterdistrict Westerschelde van Rijkswaterstaat in Temeuzen: „Het zijn allemaal zaken die we in het verleden noodgedwongen vooruit moesten schuiven, simpelweg omdat er geen geld was. In het kader van Impuls is er nu tot 2010 een kleine 50 miljoen euro be schikbaar voor alle mogelijke onderhoudswerk." door René van Stee TERNEUZEN - De brandveilig heid in 35 winkels die vorige maand in de gemeente Terneu- zen steekproefsgewijs door de brandweer zijn bezocht, is sterk verbeterd. Dit concluderen pre ventiemedewerkers van de brandweer na een belronde langs de gecontroleerde win kels. Die belronde is gisteren af gerond. Ongeveer dertig procent van de winkeliers heeft meteen na het bezoek actie ondernomen en de gebreken verholpen. Daarnaast heeft bijna de helft een deel van de onvolkomenheden opgelost. Ook geven ze aan dat zij bezig zijn met de resterende punten. Vorig maand werd in bijna alle winkels gebreken geconsta teerd. Die hadden in de meeste gevallen betrekking op de nood uitgangen. Die bleken geblok keerd, op slot of niet als nooduit gang te herkennen. Ook de ken nis van het personeel over de brandveiligheidsvoorzieningen kon in een aantal gevallen be ter. In één geval moest zelf de werkgever gebeld worden om te vragen waar de brandblussers stonden. Hoewel de score volgens de pre ventiemedewerkers van de brandweer bevredigend is, heeft toch nog bijna een kwart van de gecontroleerde winkeliers wei nig of geen actie ondernomen. Volgens gemeentewoordvoerder D. Timmers heeft een groot aan tal van die ondernemers hier voor geldige redenen. „Zij zitten bijvoorbeeld midden in een ver bouwing of denken aan een ver plaatsing van hun winkel. Daar door zijn zij er nog niet aan toe gekomen", aldus Timmers. Hij voegt er aan toe dat in de controleronde met name het voorlichtende karakter centraal stond. De brandweer heeft geen twij fels over de betrouwbaarheid van de belronde. Hoewel de ge troffen maatregelen van de win keliers niet ter plaatse zijn geïn specteerd, zijn er volgens Tim mers niet zogenaamd gewenste antwoorden gegeven. (Advertentie) Den Dekker Muziek www.dendekkermuzie neuzen richten er zelfs een gehei me club voor op: De Orde van GIS. GIS staat voor Geheim In teressant Speurwerk, maar ook voor Geschiedenis is Spannend. Om het voor zoveel mogelijk kin deren spannend te maken, roept de Orde van GIS kinderen op via internet mee te doen aan een online-speurtocht naar de oplos sing van de geheimen. Eerder zijn op die manier al de raadsels rond weerwolven in Bladel, zeemeerminnen in Wes terschouwen en geesten in Val kenburg opgelost. De Orde van GIS heeft zich inmiddels gewor pen op het ontrafelen van het mysterie van Nehalennia. Deze weer tot leven gewekte godin heeft haar stem verheven tegen de plannen voor de aanleg van een immens golfterrein in de Oosterschelde, zo groot dat je het vanaf de maan zou kunnen zien. En de Oosterschelde, zegt Neha lennia, houdt niet van golf. Kinderen die mee willen helpen het geheim van Nehalennia te ontmaskeren, kunnen zich aan melden via ivww.ordevangis.nl. Onder de goede inzendingen wordt een helikoptervlucht in Zeeland verloot. Het Anno Vakantieboek is ge drukt in een oplage van 100.000 stuks en wordt gratis verspreid via pretparken, campings en va kantieparken. Het boek is be doeld voor kinderen van acht tot veertien jaar. (Advertentie) AWU is vertrouwd met alle aspecten van PROFESSIONEEL SCHILDERONDERHOUD en expert in een scala van activiteiten, die allemaal gericht zijn op één doel: "het behoud van het object dat wordt behandeld, of dat nu een flat is, een kantorencomplex, een omvangrijk industrieel object of eengezinswoningen." Wij kunnen altijd op redelijke termijn beginnen en opleveren, zelfs in de bouwvak. bouwonderneming Damplein 30 Middelburg 01 18-635442

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 51