Operatie in Libanon lijkt zinloos PZC Ljubljana wil liefst af van culturele enclave Metelkova PZC In Sint Petersburg moeten zelfs doden wijken voor G8 Hulpverlening na grote natuurramp schiet ernstig tekort Israël verspeelt krediet bij noorderbuur met militair machtsvertoon 15 juli 1956 zaterdag 15 juli 2006 door Ad Bloemendaal Niet onderhandelen met ter roristen en niet onder dwang gevangenen ruilen tegen gijzelaars. Die principes voert de Israëlische premier Ehud 01- mert hoog in het vaandel. „Als je toegeeft aan afpersing, dan lok je alleen maar meer ont voeringen uit", zei hij na de ont voering van korporaal Gilad Shalit door Palestijnse milities. Het klonk logisch, maar Harnas en Hezbollah blijken een andere stelregel te huldigen: als wij met één gijzelaar onze zin niet krij gen, dan nemen wij er meer. Het doden of ontvoeren van Is raëlische militairen is voor Hez bollah een koud kunstje. Anders dan de in aanbouw zijnde schei dingsbarrière op de Westelijke Jordaanoever stelt de afzet tingvan de Israëlisch-Libanese grens op veel plaatsen nauwe lijks iets voor. Na de ontvoering van korporaal Shalit gold er een verhoogde staat van paraatheid, maar toch kon Hezbollah er bijna ongehinderd toeslaan. Dat maakt de Israëlische legerlei ding op zijn minst medeverant woordelijk, maar in eigen boe zem tasten is in dit deel van de wereld hoogst ongebruikelijk. Ontwapening Israël richtte de beschuldigende vinger onmiddellijk op de Liba nese regering in Beiroet. Die ver zuimt al jaren gevolg te geven aan een resolutie van de VN-Vei- ligheidsraad waarin Libanon wordt opgeroepen zijn milities te ontwapenen en zijn nationale leger aan de grens te statione ren. Gesterkt door adhesiebetui gingen van de internationale ge meenschap begon Israël deze week militaire operaties. Niet al leen tegen de militie van de sjiiti- sche Hezbollah, maar ook tegen de Libanese civiele infrastruc tuur. De operatie, onder de code naam 'Verdiende Loon', kreeg de steun van bijna alle politieke partijen en een massale meerder heid van de publieke opinie. Die steun groeide alleen maar toen het katjoesja-raketten be- is# Israëlische gevechtsvliegtuigen bombardeerden gisteren de Zahrani-brug in het zuiden van Libanon. gon te regenen in het noorden van het land. „Als de militairen niet vrijkomen, dan draaien wij de klok in Libanon twintig of desnoods vijftig jaar terug", ver klaarde een hoge officier in de generale staf. Het was een ui ting van machteloze woede over de recente successen van Harnas en Hezbollah, want wat voor voordeel kan Israël hebben bij een nieuwe Libanese burgeroor log? Verklaringen Dat Israël in reactie op de over val en de ontvoeringen bases en munitieopslagplaatsen van Hez bollah verwoest valt te recht vaardigen. Maar wat wil het met operatie 'Verdiende Loon' verder nog bereiken? De verkla ringen daarover zijn nogal chao tisch. Gideon Meir, woordvoer der van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, haalde deze week op een persconferentie zo ongeveer het hele Midden-Oos ten erbij. „Libanon is niet de eni ge verantwoordelijke partij", zei hij. „Israël beschouwt Ha rnas, Hezbollah, Syrië en Iran als de belangrijkste onderdelen van de as van terreur en haat, die niet alleen Israël bedreigt maar de hele wereld." Wat is Libanons 'verdiende loon'? Als het Israëls bedoeling is Beiroet zodanig onder druk te zetten dat het een eind maakt aan de militaire activiteiten van Hezbollah, dan ligt er een teleur stellende afloop in het verschiet. De zwakke Libanese regering, waarin Hezbollah met twee mi nisters is vertegenwoordigd, is in rustiger tijden al niet bij machte haar gezag in het zuiden te vestigen. Laat staan dat ze dat onder militaire druk van Is raël nu wel kan doen. Met de afsluiting van de Libane se lucht- en zeewegen is de stem ming in het land er niet pro-Is- raëlischer op geworden, ook niet onder de talrijke Libanezen die graag van Hezbollah verlost willen worden. Om dezelfde re den zal Hezbollah-leider sjeik Hassan Nasrallah er niet over peinzen de twee gegijzelde mili tairen in vrijheid te stellen, hoe veel bases en vergadercentra van zijn beweging de Israëlische luchtmacht ook vernietigt. Verhoudingen De vijandelijkheden zullen waarschijnlijk doorwoeden tot het de regering in Washington te gortig wordt of tot Israël zelf begrijpt dat operatie 'Verdiende foto Ali Hashisho/RTR Loon' de verhoudingen in het Midden-Oosten niet diepgaand kan veranderen. Het Israëlische dagblad Ha'aretz riep de rege ring gisteren in een hoofdartikel vooral op om bescheidenheid te betrachten bij het stellen van doeleinden. „Het is gemakkelijk overdreven doelen te noemen en verklaringen af te geven vol ar rogantie en overmoed, maar als dat soort uitspraken is gedaan is het heel moeilijk een stap te rug te doen in de richting van ge matigdheid en redelijkheid", schrijft de krant, die aandringt op een onmiddellijke ge vechtspauze. GPD door Remco Reiding Op begraafplaats Joezjno- je in Sint Petersburg is het dit weekeinde nog stiller dan normaal. Bezoekers kun nen hun bloemen niet kwijt en begrafenissen zijn uitge steld. De begraafplaats ligt langs de weg naar het Konstantinovpa- leis in Strelna. Daar komen dit weekeinde wereldleiders met hun gevolg bijeen voor de G8-top. Niemand mag er zon der accreditatie door: dat geldt zelfs voor de doden. Oorlogsschepen liggen langs de kust, raketten staan klaar om - indien nodig - vijandelij ke vliegtuigen uit de lucht te schieten. De Russische presi dent Vladimir Poetin en zijn veiligheidsdiensten laten niets aan het toeval over. Twintigduizend politieagen ten, militairen, bewakers en leden van de veiligheidsdien sten zijn al maanden geleden naar de geboortestad van Poe tin gestuurd. Zij moeten een ordelijk verloop van de G8 ga randeren, een top die toch al bol staat van spanning door een reeks gevoelige gespreks thema's. Onruststokers Poetin wil niet dat zijn feestje wordt verstoord door demon stranten en onruststokers, maar zit ook niet te wachten op kritiek. Het laatste jaar hoorde hij al te vaak dat de vrijheid van meningsuiting in het gedrang is, de democratie wordt ontmanteld en de men senrechten niet worden geres pecteerd. Hoe ver de maatregelen gaan, merken leden van de opposi tie, notoire actievoerders en anti-globalisten die een eigen forum organiseren. Iedereen die volgens de autoriteiten voor overlast zou kunnen zor gen, kreeg een politieman over de vloer. Activist Andrej Dmitriev: „Ze zeiden dat ik al mijn poli tieke activiteiten per direct moest staken en de stad moest verlaten of ze zouden me naar een bos brengen en me daar begraven." De spoor wegpolitie haalde 'verdach ten' die vanuit de provincie naar Sint Petersburg wilden reizen, uit de trein. „Er be staan lijsten met namen van mensen die 'gevaarlijk' zou den kunnen zijn", zegt Niko- laj Donskov, hoofdredacteur van de Novaja Gazeta in Sint Petersburg. „De veiligheids diensten weten alles van ie dereen. Dat doet terugdenken aan de Stalintijd van de jaren dertig." Traditioneel probeert Rus land een beeld op te roepen van een prachtig land, waar alles rozengeur en mane schijn is. Voor Catharina de Grote werden al kartonnen fa cades gebouwd, zogenaamde Potjomkin-dorpen, zodat ze de pijnlijke werkelijkheid niet hoefde te zien. Ook in Sint Petersburg is de afgelo pen maanden opvallend hard gewerkt: gebouwen werden geschilderd en straten op nieuw geasfalteerd. De verbouwing van de stad, drie jaar geleden al ingezet, leidt ook tot blijvende geneug ten. Prachtige oude gebou wen sieren de lange straten. Veel geld is uitgegeven om de luchthaven Poelkovo en de gastverblijven van het Kon- stantinovpaleis op te knap pen. Voor de omringende tui nen zijn 6,5 miljoen bloemen besteld. De kosten van de G8 bedragen ruim 300 miljoen eu ro. Hond Poetin maakt zich niet alleen zorgen om de wereldleiders, maar ook om zijn hond. „Soms verlaat Koni een ka mer vol journalisten met een zeer tevreden uitdrukking op haar gelaat en biscuitkrui mels rond haar mond", schreef hij op de Krem lin-website. „Daarom vraag ik al mijn bezoekers nog eens, deze keer via internet: alstu blieft, voer mijn hond niet." Aan alles is dus gedacht. Ie dereen zal tevreden zijn over de ontvangst. Behalve de do den. Die moeten een paar da gen wachten op hun laatste rustplaats. GPD door Marloes de Koning De rastaman zit loom in de zon op de ve randa voor Jalla Jalla, een bar in de au tonome culturele vrijzone Metelkova, in het centrum van de Sloveense hoofdstad Ljubl jana. De houten kroeg is al vroeg open. Terwijl halverwege de ochtend het leven in de rest van de kolonie nog op gang moet komen schuift barvrouw Eva Drasjak de eerste biertjes al over de toog. „We zijn 24 uur per dag open om de wacht te houden", zegt ze, terwijl ze het geld wegbergt. Want er dreigt 'regulering'. Half juni stonden om zes uur 's ochtends opeens inspecteurs met bulldo zers in de straat. Vijfhonderd inderhaast op getrommelde demonstranten wisten nog net te voorkomen dat een van de gebouwen te gen de vlakte ging. Metelkova, sinds begin jaren negentig een verzamelplaats voor alternatief Slovenië, is een rommelige hoek in het centrum van de verder keurig aangeharkte hoofdstad Ljubl jana. Het ommuurde kazerneterrein bleef leeg achter toen het land zich in 1991 los maakte uit Joegoslavië en het leger zich te rugtrok. De soldaten zijn ingeruild voor krakers, kunstenaars en backpackers. Metelkova on derhoudt banden met onder meer de Melk weg in Amsterdam, 013 in Tilburg en het AKU in Utrecht. De jeugdherberg in de voormalige gevangenis is volgens kenners een van de beste ter wereld. Aan de muur van Jalla Jalla hangen posters van Laibach, de band die vanaf begin jaren tachtig met nazi-symboliek en elementen uit het stalinisme de autoriteiten in voorma lig Joegoslavië tartte en de Sloveense alter natieve scene op de Europese kaart zette. Metelkova borduurt voort op de toen geacti veerde sociaal-culturele oppositie die voor onafhankelijkheid van het land streed. „Bands die commercieel niet interessant zijn, spelen hier", zegt Drasjak. „Elders in Ljubljana krijgen ze geen poot aan de grond." Veertig procent van alle cultuur in de stad komt van Metelkova, benadrukken de activisten voor het behoud van de kolo nie. Ook bekendere bands als Manu Chao traden er op. Het complex van bontbeschilderde huizen en garages ligt in het zicht van het ministe rie van Cultuur. Duimschroeven De regering heeft geen officieel standpunt over de kunstkolonie en verwijst journa listen met vragen van het kastje naai' de muur, maar draait sinds het begin van het jaar wel de duimschroeven aan. Illegale bouwsels dienen te worden afgebroken en de kroegen waarmee de concerten worden gefinancierd moeten zich net als andere horeca-gelegenheden aan de in mei aan- De houten kroeg van de bedreigde culturele vrijplaats Metelkova in Ljubljana is 24 uur per dag open. foto Werner Bossmann/GPD genomen horecawet houden. De inspecteurs doen niet alleen Metelkova aan, maar ook de tientallen andere autonome centra in Slovenië. De papieren waar jaren geen haan naar kraaide, moeten opeens liever vandaag dan morgen in orde worden ge maakt. „Repressie", zegt Jadranka Ljubicic, voor de gelegenheid gebombardeerd tot persvoor lichter van het collectief. Het probleem is volgens haar dat de regering geen onder scheid maakt tussen commerciële activitei ten zonder culturele waarde en 'alternatieve cultuur' die het best gedijt als hij in een hoekje met rust wordt gelaten. „Ze willen dit land ontdoen van alles wat ze niet begrij pen." De inspecties zijn toegenomen sinds in het voorjaar twee meisjes werden doodgedrukt in het gedrang bij een (commerciële) disco theek in Lipa, niet ver van Ljubliana. Het drama zorgt voor grote steun onder de bevol king voor controles en strenge regels. Zo treedt binnenkort een wet in werking die jongeren onder de 17 verbiedt na midder nacht zonder hun ouders op feesten of con certen te zijn. „Het is in de kern een politiek conflict", zegt Darij Zadnikar, professor filosofie en bekend Sloveens anti-globalist. Metelkova is volgens hem een speelbal in de strijd rond de naderende lokale verkiezingen. De natio nale regering is rechts-liberaal, het stadsbe stuur links van het midden. Metelkova, waar ook de meeste Sloveense niet-gouver- nementele organisaties huizen, heeft grote symbolische waarde en is daarom een ge makkelijk slachtoffer om politiek punten te scoren. Het legaliseren van wat illegaal was en be grippen als 'gedogen' liggen moeilijk, zegt Zadnikar. „Post-communistische landen zijn nu gek op het kapitalisme. Maar ze ge ven er een hele nauwe, commerciële uitleg aan. Daardoor verdwijnt de publieke ruim te." Staatscultuur Met een 'talibanmentaliteit' steunt de huidi ge regering volgens hem alleen 'staatscul tuur'' met een patriottistisch karakter, zoals de nationale opera, zegt de filosoof. „Het klopt niet, een samenleving zou een menge ling van minderheden moeten zijn. Niet een dominante cultuur die de anderen verplet tert." De autonome centra proberen zich te vereni gen en gezamenlijk met de regering te com municeren. „Maar die communiceert niet te rug", zegt Jadranka Ljubicic. GPD door Patrick Selbach en Henk van Lierop De internationale gemeen schap moet haar hulpver lening na grote natuurram pen fundamenteel wijzigen. Internationale organisaties moeten niet langer nationale en plaatselijke hulpverleners veronachtzamen en vervol gens alleen die hulp regelen die binnen hun doelstellin gen valt. De onderlinge coördinatie moet veel beter. De informa tievoorziening aan de getrof fenen moet actiever en begrij pelijker en de hulpverlening moet veel meer oog en begrip hebben voor plaatselijke ge bruiken en gevoeligheden. Dat staat in een gisteren in Londen gepresenteerde kriti sche evaluatie van de hulpver lening na de tsunami van eind 2004. De Tsunami Eva luatie Commissie (TEC), die het rapport publiceerde, be staat uit meer dan veertig in ternationale hulporganisa ties, instellingen van de Vere nigde Naties en donorlanden. Een deel van de kritische con clusies lekte vorige week al uit, maar het rapport staat ter verdediging van de hulpor ganisaties ook uitgebreid stil bij de enorme complexiteit van de ramp. De ramp trof veertien landen over een zeer groot gebied en de noodzaak tot directe hulp was zelden zo groot. Behalve plaatselijke en na tionale hulpverleners, kwa men ook talrijke particu lieren alsmede krijgsmacht onderdelen in actie. Amateu risme moest het opnemen te gen professionele hulpverle ning, groot geld botste met klein geld, organisaties trok ken vanuit hun signatuur of achtergrond hun eigen agen da's. Media uit heel de we reld, goed of slecht geïnfor meerd, zaten de hulpverle en ners op hun nek als nooit ren. De al direct geconstate®. de gebrekkige coördinatie werd in Indonesië en SriLac- ka nog eens extra aangelat- door gewapende conflicted politiek opportunisme en if gelrechte corruptie en burean- cratie bij plaatselijke overhe- den. De TEC stelt dat er met al sprake is geweest v een gemiste kans. De rappo;. tage spreekt van arroganfc en onkunde bij bepaalde inter, nationale hulpverlenen. waardoor bijvoorbeeld vvoo;- projecten voor s uit de grond werden gestamp: die niet passen in de p' lijke gemeenschap en leen leidden tot verdereonge- lijkheid. Op Sri Lanka, wan wel 3.000 hulporganisatie zich meldden, is bijvoorbeeii bekend dat de zwaar getrof fen vissersgemeenschap r, meer boten heeft dan ooit te voren en dat ook vissers di helemaal niet getroffen we den door de ramp een of mee nieuwe vaartuigen hebben. Blij Minister Van Ardenne (Ont wikkelingssamenwerking) i blij dat de internationale hulpverleners op eigen initia tief een kritische evaluatie van hun werkzaamheden lie ten uitvoeren. Zij ziet in k rapport op veel punten erken ning van de Nederlandse aan pak in de hulpverlening b| grote rampen: snel, flexibd. gecoördineerd en met ver stand van zaken. De Samenwerkende Hulpor ganisaties (SHO) in Neder land wijzen erop dat nood hulp een 'onbeschermd vak' is. De organisaties opperen daarom de invoering van eet keurmerk voor noodhulporga nisaties met bij behorende ge dragscode. Die moeten garan deren dat de hulpverleners transparant, doelmatig, pro fessioneel en onderling ge coördineerd werken. ANP VITRITE - Het Middelburgse lampvoeten producerende be drijf Vitrite heeft een succes vol jaar achter de rug. De pro ductie is hoger dan ooit. Door de daardoor noodzakelijke in vestering in snellere machines is de winst wat kleiner dan in voorgaande jaren. Ook heeft de overschakelijk van twee ploegen naar drie meer geld ge kost dan was voorzien. ATOOMENERGIE - De Sow- jetunie wil een Europese confe rentie over vreedzame toepas singen van kernenergie, De Sowjets leveren kritiek op het huidige Europese atoomover- leg, Euratom, dat vreet toepassingen om' zou maken aan de eigen mili taire doelen. De Verenigde Sta ten willen een vermindering van het aantal kernprocva wanneer alle kernmogendtó- den hier overeenstemming' kunnen bereiken. ZENDINGSWERK - De Ra;: 5 voor de Zending van de Neder lands Hervomde Kerk is hoop vol in haar jaarverslag, raad ziet kansen in Indonesië, ook onder het Mohammedaan se volksdeel. Het aantal Indoni- siërs dat wordt opgeleid sinds 1948 bijna verdubbeld. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruslslraal18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111 (454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar €229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand vooilut einde van de betaalperiode. PZC. t.a v lezersservice. Postbus 31.4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47 70.65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevwd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volg» de Regelen voor het Advertentieweten Overlijdensadvertenties: maandag t'm vrijdag tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend ge« Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van hel Wegener concern DeM" aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt ww"-- (abonnementen)admlnistralie en om u te (laton) informeren over voor u relevante dienste"'"®® ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door de derden. Als u op deze informatie geen prijs s'~" Postbus 31,4460 AA Goes rt u dit schriftelijk melden bij:® Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4