Ontuchtvonnis Enschede Legionella-explosie is mogelijk schuld bazen mogelijk op fouten berust PZC Radardetector blijft verboden Kinderen van vreemdelingen eisen hun rechten op Werkgevers zijn aansprakelijk voor klimaatbeheersing Lachen mag niet meer in het nieuwe paspoort Verhuurder Xtc-smokkelaars vast in Bulgarije kan ex-student beter weren Branden aangestoken in natuurgebied Klanten zijn positiever over NS Groningen mag duiven vergassen Website Geert Wilders gesaboteerd Kitesurfen bij Texel mag niet AID neemt 2000 schapen in beslag Acties AH dichterbij ipnfiniiise Landeweer yiSTERDAM - De Arbeidsin spectie onderzoekt of de bedrij en die in het Post CS-gebouw jjlten schuld kunnen hebben aan het uitbreken van legionella ■t Amsterdam. Dat heeft een woordvoerster van de Arbeidsin spectie gisteren gemeld. De koel- loren naast het gebouw is vrij wel zeker de bron van de be smetting, waaraan één man is overleden. De Arbeidsinspectie voert steek proefsgewijs controles uit bij be drijven met koelinstallaties en incidenteel naar aanleiding van klachten. Interessant is vooral ook de vraag wie verantwoordelijk is voor de besmetting van degenen die niet in het gebouw werken, maar op straat de legionellabac- terie hebben opgelopen. Het Post CS-gebouw heeft één koeltoren, terwijl er 55 huur ders, waaronder het Stedelijk Museum, club-restaurant 11, het ANP en een architectenbu reau, zijn gevestigd. Voorlichting Beheerder Shopping Center Ma nagement (SCM) van het ge bouw heeft gisteren een bijeen komst gehouden om de huur ders te informeren over het koel systeem en over legionella. En kele tientallen bezorgde werkne mers woonden de bijeenkomst bij. Donderdagavond had SCM laten weten dat de koelinstalla tie is gehuurd en in onderhoud gegeven aan een erkend bedrijf. De naam van dat bedrijf wilde SCM niet prijsgeven. De GGD Amsterdam maakte donderdag bekend dat Post CS, het voormalige postkantoor bij het Centraal Station, hoogst waarschijnlijk de boosdoener was. ANP door Yvonne Hamar DEN HAAG - Mensen mogen op de pasfoto's voor het nieuwe paspoort niet meer lachen. Zij moeten neutraal kijken en de mond gesloten houden. Dat staat in de aangescherpte regels voor het nieuwe elektronische paspoort. Dat heeft een woord voerster van het ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren be vestigd. Eind volgende maand wordt het nieuwe reisdocument ingevoerd. Daarin komt een chip waarin be halve de persoonsgegevens ook de foto wordt opgenomen. Latei- komen er twee vingerafdrukken in de chip. De foto's moeten recht van vo ren worden gemaakt, in kleur zijn en een neutrale lichtgrijze achtergrond hebben. Brillen mogen, maar de glazen daarvan mogen niet te veel re flecteren. Een hoofddoek mag ook, om religieuze redenen, maar het hele gezicht moet goed te zien zijn. Verder zijn er eisen gesteld aan de korrelgrootte en de grootte van de persoon op de foto. Volgens Binnenlandse Zaken gelden al regels voor de pasfo to's maar waren die tot nu toe niet zo strikt omschreven. Afwij kende of onduidelijke foto's wor den nu ook al geweerd bij de aanvraag. Met de eerste generatie nieuwe reisdocumenten volgt Neder land Europese regels voor veilig- heidskenmerken en biometri- sche gegevens. ANP SOFIA - De Bulgaarse douane beeft aan de grens met Servië .Nederlandse drugssmokkelaars aangehouden. De douane vond in hun auto xtc-pillen ter waar de van ruim 1 miljoen euro, zo meldde de dienst gisteren. Volgens de douane waren de Ne derlanders op weg naar Turkije eet ongeveer 100.000 xtc-tablet- ten Ze hadden de drugs verbor- Cin een dubbele wand van voertuig. ANP/DPA in Arnhem veroordeelde hem in 2002 tot acht jaar celstraf en tbs. Volgens de Maastrichtse rechts- psycholoog H. Crombag hebben rechercheurs die de zaak onder zochten gemanipuleerd met ver klaringen en verhoortechnie ken. Zo kregen de twee doch ters, die volhielden niet door hun vader te zijn misbruikt, kant-en-klare verklaringen voorgehouden waar zij alleen maar 'ja' op hoefden te zeggen. Crombag meldde de zaak aan bij de commissie-Posthumus II, die in opdracht van het OM on derzoek doet naar zware strafza ken waarin mogelijk rechterlij ke fouten zijn gemaakt. Deze commissie werd in het leven ge roepen na de missers in de zaak rond de Schiedamse Park- moord. Daarvoor zat een man vier jaar onterecht vast. Een commissie onder leiding van ad vocaat-generaal F. Posthumus onderzocht de zaak en kwam tot de conclusie dat er een opeensta peling van fouten was gemaakt. Bij de commissie-Posthumus II (de opvolger van de eerste com missie-Posthumus) die onder lei ding staat van de Nijmeegse hoogleraar strafrecht Y. Buru- ma, zijn de afgelopen maanden dertien zaken aangemeld die op nieuw onderzocht zouden moe ten worden. Daarvan is alleen over de Enschedese ontucht- zaak een positief advies uitge bracht. De commissie is het met rechtspsycholoog Crombag eens dat er mogelijk informatie die voor de rechtbank cruciaal was uit het strafdossier is gehouden. Een driemanschap, bestaande uit de Leeuwarder advocaat-ge neraal Vermeulen, oud-korps chef Van Hoorn van de politie Brabant-Noord en de Tilburgse strafrechtgeleerde De Roos, zal dat onderzoeken. Zij zullen ove rigens niet het hele onderzoek nog eens overdoen. De veroor deelde blij ft vooralsnog vastzit ten in een tbs-kliniek. GPD Werkgevers zijn verantwoorde lijk voor een veilige werkomge- 'jjngen dus ook voor het onder- boud van de koelsystemen die bel klimaat in de werkruimten regelen. Zij kunnen installaties relf beheren of het onderhoud uitbesteden, maar zij blijven er verantwoordelijk voor dat dat goed gebeurt. Daarom spreekt ie Arbeidsinspectie de werkge vers aan en niet de beheerder van het gebouw als blijkt dat er fouten zijn gemaakt. Elke werkgever moet een legio- oellabeheersplan hebben. Daar in slaat onder meer hoe het on derhoud is geregeld, hoe vaak er monsters worden genomen en welke maatregelen moeten wor- cen genomen bij calamiteiten. door Jan Salden DEN HAAG - De omvangrijke Enschedese ontuchtzaak uit 1999 wordt opnieuw onderzocht omdat de rechtbank mogelijk re levante informatie is onthou den. De top van het Openbaar Ministerie heeft drie deskundi gen gevraagd te onderzoeken of er in deze zaak mogelijk fouten zijn gemaakt. De affaire draaide om een vader en moeder die werden beschul digd van ontucht met tientallen buurtkinderen en hun twee dochtertjes. De vader kreeg de hoogste straf. Het gerechtshof In het StayOkay hostel in Amsterdam exposeren kinderen van asielzoekers tijdens een persconferentie van Defence for Children International en Wij Willen Blijven over de rechtszaak tegen minister Verdonk. foto Evert Elzinga/ANP DEN HAAG - Woningcorpora ties en huiseigenaren kunnen ex-studenten vanaf vandaag veel eenvoudiger weren uit wo ningen die bedoeld zijn voor stu denten. Dat meldde minister Dekker van Vrom gisteren. Dekker verwacht dat de nieuwe wet de doorstroming in studen tenwoningen bevordert en dat het woningtekort onder studen- tenafneemt. Nu blijven afgestu deerden vaker dan Dekker lief is de relatief goedkope kamers bewonen. Op basis van de nieuwe wet is bet mogelijk om in de huurover eenkomst vast te leggen dat de woning alleen bestemd is voor studenten. Verhuurders hebben vanaf vandaag het recht de huurder te vragen om het bewijs van inschrijving van een onder wijsinstelling. „Weigert de huur der dit dan kan de verhuurder de overeenkomst beëindigen", aldus Dekker. ANP door Alex Boqers AMSTERDAM - Mirsada Hasko- vic (19) wil Nederlandse taal en cultuur studeren. De Servische woont al ruim zeven jaar in Ne derland en noemt zich 'één van de beste voorbeelden van inbur gering'. „Ik heb de Nederlandse cultuur omarmd, maar toch word ik straks misschien uitge zet door minister Verdonk." Mirsada is voorzitter van Wij Willen Blijven (WWB), de vereni ging die ruim 2100 kinderen ver tegenwoordigd die op de nomi natie staan om gedwongen te worden uitgezet. Gisteren heb ben WWB en Defence for Child ren International (DCI) de Staat, in persoon van minister Verdonk gedagvaard. Volgens de organisaties begaat de minis ter een onrechtmatige daad, door kinderen die langer dan vijf jaar in Nederland wonen, geen verblijfsvergunning toe te kennen. Hiermee wordt het VN-verdrag van de Rechten van het Kind geschonden. Met het proces willen de organi saties kinderen de mogelijkheid geven hun stem te laten horen, aldus DFI-directeur Stan Meu- wese. „Deze kinderen zijn hier terechtgekomen, zijn er thuis gaan horen en zien hun toe komst in dit land. Maar er wordt alleen naar de ouders ge keken in het vreemdelingenbe- BERGEN - Nationaal Park De Maasduinen in het Noord-Lim burgse Bergen wordt volgens de brandweer geteisterd door brandstichting. Sinds gisterochtend zijn er drie zeer grote branden uitgebroken. Brandweerkorpsen uit Venlo, Venray, Meerlo, Gennep en Horst aan de Maas bestreden het vuur met groot materieel. Rond 15.00 uur was het vuur on der controle. In totaal ging ruim twee hectare bos en heide verlo ren. De politie hoort getuigen. foto Peter Wijnands/ANP leid, terwijl de overheid ook di rect zorg moet dragen voor de kinderen." Meuwese zei het 'pijnlijk en gênant' te vinden dat het tot een rechtszaak komt. „Maar als de politiek de dialoog niet wil aangaan, hebben we geen andere keus." Nota Voor het proces schreef orthope dagoge Margrite Kalverboer een nota over de psychische proble men die kinderen oplopen als zij na jarenlang verblijf worden uit gezet. Zij zei er erg van ge schrokken te zijn dat bij het vreemdelingenbeleid de belan gen van het kind nauwelijks een rol spelen. De bevindingen van Kalverboer worden ondersteund door negentien hoogleraren pe dagogiek. Een specifiek pardon voor alle 2100 kinderen levert de rechtszaak niet op. „We kun nen de rechter niet vragen op de stoel van de minister te zitten", aldus advocaat Michel Collet. „Maar we vragen om de moge lijkheid voor kinderen om een verblijfsvergunning aan te vra gen. Want die bestaat nu eigen lijk niet." Er worden alleen in 'schrijnende gevallen' verblijfs vergunningen verstrekt. Maar deze week nog oordeelde de Am sterdamse rechtbank dat Ver donk de vergunningen toekent op basis van willekeur. GPD SHET [S CTE-DAAM MC— OM2E. RO)S~ zaterdag 15 juli 2006 3 UTRECHT - De klanten van de Nederlandse Spoorwegen oordelen opnieuw positiever over deze onderneming. Over het tweede kwai-taal van 2006 gaf 70 procent van de reizigers de NS een rapportcijfer van 7 of hoger. Vorig jaar lag dat aantal over hetzelfde kwartaal nog 3 procent lager. Dat blijkt uit de cijfers over de klanttevredenheid van NS, die gisteren bekend werden gemaakt. ANP GRONINGEN - De gemeente Groningen mag doorgaan met het vangen en vergassen van duiven in de binnen stad. Dat heeft de rechter in Groningen gisteren bepaald. De Dierenbescherming pi'obeerde in een kort geding een streep te halen door de omstreden vangmethodes van de gemeente, maar dat is niet gelukt. Volgens de rechter veroorzaakt de grote populatie stads duiven ernstige overlast in Groningen en is het gerecht vaardigd de dieren te vangen en te vergassen. ANP DEN HAAG - Het onafhankelijke Tweede Kamerlid Geert Wilders heeft gisteren bij de politie aangifte ge daan van het saboteren van zijn website. „Een is- lam-groep heeft de website groepwilders/partij voor de vrijheid gehackt", aldus Wilders gisteren. „Er worden vloeken over mij uitgesproken en de bezoe kers van de website worden geleid naar warriors for is lam." ANP HAARLEM - Kitesurfers kunnen deze zomer hun sport nog niet beoefenen op de Waddenzee bij Texel. De provin cie Noord-Holland wil er eerst zeker van zijn dat de sur fers de natuur in het gebied niet aantasten. Dat hebben Gedeputeerde Staten van Noord-Holland laten weten in een reactie op het voorstel van de provincie Friesland om de Waddenzee bij Polder Ceres aan te wijzen als kite- surflocatie. Kitesurfers mogen alleen actief zijn op speciaal aangewe zen plaatsen. Op Texel is de sport wel toegestaan op de Noordzee bij De Koog, maar die plek is bij oostenwind niet geschikt. De surfers willen daarom ook kunnen sur fen aan de oostkant van het eiland. Bij Polder Ceres zijn een rustplaats voor eidereenden en een foerageergebied voor sterns. ANP KERKRADE - De Algemene Inspectiedienst is bij een vee houder in Zuid-Holland donderdag gestuit op grote aan tallen verwaarloosde schapen. De AID, onderdeel van het ministerie van Landbouw, heeft al zijn tweeduizend scha pen in beslag genomen, liet de dienst gisteren weten. Bij een controle bleken veel van de dieren ernstig verma gerd en kreupel. Een deel had te lange en misvormde na gels. Verder vond de dienst enkele dode dieren. Mede daarom, maar ook door de slechte reputatie van de boer, is besloten alle schapen in beslag te nemen. Omdat de AID-medewerkers belemmerd werden in hun werk, is de hulp ingeroepen van de politie. ANP door Rudi Buis AMSTERDAM - Radardetecto ren in auto's blijven verboden. Dat volgt uit een vonnis van het Amsterdamse gerechtshof, giste ren. Een automobilist uit Hilver sum had het beroep aangespan nen, omdat hij vindt dat zijn 'recht om informatie te verga ren' door het verbod wordt aan getast. De radardetector, die door piep jes bestuurders waarschuwt voor mobiele flitscontroles langs de weg, is na jarenlang ju ridisch getouwtrek sinds janua ri 2004 verboden. Een betrapte automobilist uit Hilversum vocht dat verbod aan, omdat hij het in strijd acht met het Euro pees Verdrag voor de Rechten van de Mens. De man werd bijge staan door de makers van de site flitsservice.nl, een groep au torijders die via internet en de mobiele telefoon automobilisten waarschuwt voor controles. In artikel 10 van het verdrag staat dat eenieder vrij is om informa tie of inlichtingen te verzamelen en te verspreiden. Uitzonderingen Het gerechtshof in Amsterdam vindt dat bestuurders met een radardetector niet onder artikel 10 vallen. De Staat mag bij 'ho ge uitzondering' beperkingen aan dat artikel opleggen, en dat is volgens het gerechtshof met de detector het geval. Woordvoerder M. Hurks van de groep bestuurders zegt in cassa tie te gaan. „We voelden de bui al hangen. Het hek is natuurlijk van de dam als we gelijk krij gen." De zaak wordt toch door gezet, omdat Hurks vindt dat au tomobilisten met een radardetec tor ongelijk worden behandeld. „Waarom mag mijn site wel be staan? En waarom mogen de ra diostations wel elk halfuur alle flitsers opnoemen? Dat is oneer lijk." Schattingen Volgens schattingen rijden nog enkele tienduizenden bestuur ders rond met een radardetec tor. Het Korps Landelijke Poli tie Diensten (KLPD) plukt nog vrijwel dagelijks auto's met de tectoren van de weg: in 2005 werden 218 overtreders betrapt, in de eerste zes maanden van dit jaar 98. Het KLPD heeft zeven onopvallende videowagens met speciale detectieapparatuur uit gerust. De 25 politiekorpsen in Nederland hebben die appara tuur ook. Uit cijfers van het Bu reau Verkeershandhaving van het Openbaar Ministerie (BVOM) blijkt dat vorig jaar 2650 zaken zijn afgehandeld. Een jaar eerder waren dat er bijna 4100. De boete voor het in bezit hebben van dat apparaat is 250 euro. GPD ZAANDAM - Medewerkers van de distributiecentra van Albert Heijn (AH) voeren maandag ac tie, aldus de vakbond CNV Dien stenbond gisteren. Het concern had tot donderdag middernacht om aan de eisen van de bonden te voldoen. Die waren opgesteld na het stuklopen van de cao-on derhandelingen. AH gaf hieraan geen gehoor. FNV Bondgenoten en de CNV Dienstenbond eisen een loons verhoging van 2 procent. AH biedt anderhalf procent. CNV Dienstenbond wil verder een zelfde honorering voor deel tijd-, uitzendkrachten en vast personeel. De eerste twee groe pen krijgen nu voor het zelfde werk minder betaald. Medewerkers van distributiecen tra uit Zwolle, Geldermalsen, Tilburg, Pijnacker en Nieuwe- gein trekken maandag naar het distributiecentrum van AH in Zaandam. Collega's uit deze plaats voegen zich daar bij hen, om vervolgens samen naar het hoofdkantoor te trekken. Als het protest niet helpt, dan krijgen de acties een vervolg, mogelijk in de vorm van een sta king, meldde de CNV Diensten bond. In dat geval zal de bevoor rading naar de winkels stagne ren. Een woordvoerster van AH zegt dat het bedrijf niet onder druk van een dreigende actie een be slissing wil nemen over de eisen van de bonden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3