PZC Zanzibar ontdekken per dhow AMELAND KRETA www.skytours.nl Reis in 5 clicks www.pzc.nl E-mail: redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland: 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 15 juli 2006 Reizen 4É| -Jtttemationa! Tours De eilandengroep Zanzibar voor de kust van Tanzania is historisch trefpunt van diverse volken. Dhows, de eeuwenoude houten zeilschepen, bieden een alternatieve mogelijkheid om de eilanden te leren kennen. door ILONA FVFI FFNS Het geluid van hamerslagen vervliegt over het lege strand van Nungwi. Maka- ri Haj bouwt in de scha duw van palmbomen zijn nieuwe dhow. Het gehucht Nungwi ligt op de meest nooordelijke punt van Zanzibar en doet dienst als de traditionele werf voor de houten zeilschepen. 'Boomsoorten zoals de Indiase aman delboom waarvan we de schepen ma ken, groeien hier in de buurt', legt Ma- kariHaj uit terwijl hij een enorme spij kermet ferme slagen in de zijkant van het schip slaat. Hij is niet alleen boten bouwer maar ook visser net als zijn va- Nungwi o Bumbwini» T Q Majonda I der, zijn grootvader en diens grootva der. Dhows bestaan al lang hier. 'Ze zijn een onderdeel van ons leven. Het is dan ook nooit bij me opgekomen een ander beroep te kiezen.' Het ontwerp van de dhow, met de ty perende driehoekige zeilen, is oor spronkelijk afkomstig van het Arabi sche Schiereiland maar wordt ook in tensief gebruikt langs de kusten van India en Oost-Afrika. Het waren deze zeilschepen die vanaf de 8ste eeuw Arabieren, Indiërs, Perzen en Afrika nen van het vasteland naar Zanzibar brachten. De vertegenwoordigers van die vol ken vermengden zich en vormden het zogeheten Swahili volk met een ge heel eigen kunst en cultuur. Het strand bij de dhowwerf is verlaten op een schelpenverko per na die zijn waren op het witte zand heeft uitgesteld. Langs de vloedlijn liggen enkele schepen waarop vissers hun netten repa- inj reren. Een stuk verder- o oMkwajuni op staan groepjes vrou wen gebogen en tot hun knieën in het water. Zij oogsten zeewier van hun oKinyasini Zanzibar Q q Pongwe oChwaka O Pa je Pa je Tanzania 'akkers' die met stokken en touw zijn afgezet. Het zeewier wordt in de zon ge droogd en via het vasteland van Tanzania naar elders duchi geëxporteerd. Het dient als bindmiddel voor onder meer cosmetica, medicijnen, voed sel en komt zelfs in ijsjes en bier te recht. Klein Zanzibar is klein en de wegen die bestaan zijn redelijk be gaanbaar om de toeristendoelen te be reiken. Een avontuurlijkere wijze om het eiland en de nabijgelegen eiland jes te ontdekken is per dhow. Hotels verhuren ze maar ook vissers zoals Ma- kari Haj. 'Het zijn veilige schepen anders zou het ontwerp niet al die eeuwen onver anderd zijn gebleven. Bovendien heb ben we tegenwoordig een buiten boordmotor voor het geval de wind gaat liggen.' Een dhowtocht is echter niet voor mensen met watervrees. De schepen liggen diep in het water en de beman ning is voortdurend bezig te hozen. Als de wind opsteekt verandert een lo me zeetocht in een adrenaline voort brengende ervaring. Zanzibar is een eilandengroep. Het grootste eiland heet officieel Unguja maar iedereen noemt het Zanzibar. Dhows kunnen bijna overal aanleg gen omdat de schepen simpelweg op het strand worden getrokken. Het laat ste stukje naar de oever waden is een prettige ervaring door het lauwwarme water van de Indische Oceaan. Vissers kennen de azuurblauwe wate ren rond de eiland op hun duimpje. 'Wij weten of en waar haaien zich op houden en zoeken de veilige plekjes om te duiken of te snorkelen. Wij ra ken geen gasten kwijt want ze betalen pas achteraf, meldt Makari Haj met een brede grijns. De onderwaterwereld rond Zanzibar vertoont een grote variëteit aan kleu ren zoals de knalrode soldatenvis, de groengetinte Napoleonvis, de oranje gele clownvis en blauwlila papagaai- vis. Eenmaal gevangen en op het dro ge verliezen de waterbewoners een deel van hun kleurenpalet. Dolfijnen Op het uiterste zuiden van het eiland ligt het dorpje Kazimkazi. In de ondie pe wateren in de buurt houden groe pen dolfijnen zich op. De bewoners Opstekende wind kan lome zeetocht zomaar veranderen van het vissersdorpje zeggen experts te zijn in het vinden van de nieuwsgie rige, dartele vissen. Meestal is zo'n zoektocht binnen drie uur succesvol. Maar misschien zijn de echte deskun digen de dolfijnen die een neus heb Makari Haj bouwt aan zijn nieuwe boot op het strand van Nungwi. ben voor dhows met toeristen. De vissen schieten rakelings langs de boot en maken acrobatische buitelin gen tot ze er genoeg van hebben en plotseling verdwijnen. Het is moge lijk, mits zonder al te veel gespetter, van de dhow in het water te glijden en met de dolfijnen te zwemmen. Het hangt evenwel van de bui van de vis sen af of ze willen spelen met mensen of ze volkomen negeren. Moskee Kazimkazi bezit overigens de oudste moskee in Oost-Afrika. Het gebeds huis, nog altijd in gebruik, werd in 1107 gebouwd door Perzische immi granten. Niet ver van Kazimkazi ligt de hoofdstad Stone Town waar zich eeuwenoude voorbeelden bevinden van de Swahili architectuur. Maar het meest beroemd is Zanzibar om de geu rige specerijenplantages met noot muskaat, kruidnagel, foelie en koenjit. 'Ik ben nog nooit in mijn leven over de weg Stone Town binnengekomen", meldt de 43-jarige Makari Haj. 'Voor mij is het allermooiste om welke plaats dan ook vanuit zee te benade ren. Zo'n dichterbij komende kustlijn geeft elke keer weer een gevoel van voldoe ning.' 5 De eilandengroep Zanzibar j<|Jg is een semi-autonoom ge- bied dat een unie vormt met Tanzania. Zanzibar is per vliegtuig te bereiken uit de Tan- zaniaanse havenstad Dar es Sa laam of vanuit de Keniaanse hoofd stad Nairobi. Ook bestaan er dage lijkse bootverbindingen tussen Dar es Salaam en Stone Town, hoofd stad van Zanzibar. Het visum voor Tanzania is even eens geldig voor Zanzibar en kost cir ca 50 euro en is verkrijgbaar bij het consulaat in Nederland, Parallelweg Zuid 215 in Nieuwerkerk aan de IJs- sel. Voor Zanzibar zijn net zoals voor de meeste andere Afrikaanse landen en kele inentingen verplicht zoals Gele Koorts, DTP en Hepatitus A. Een goe de malariakuur is sterk aan te ra den. De officiële munteenheid heet de Tanzaniaanse shilling en ongeveer 1380 daarvan gaan in een euro. In de duurdere hotels worden credit cards geaccepteerd en in Stone Town kan sinds kort ook geld uit de muur worden getrokken. www.reistips.nl/africa.tanzania en www.zanzibartourism.net Volle koffer Op vakantie nemen we eerder te veel mee dan te weinig. Echter u dient rekening te houden met het toegestane gewicht (bij vliegreizen) en de inhoud van uw koffer natuurlijk. Wat laat u thuis achter als het niet meer in de bagage past? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Vorige week vroegen wij u: "wanneer vindt u de vakantie op haar best?" In elk geval niet van tevoren, zo blijkt. Het reizen zelf ziet u als abso lute hoogtepunt samen met de mo menten direct na aankomst. De laatste dagen scoren logischerwijs het laagst, want wie wil er nou terug naar de dagelijkse beslommeringen? De uitslag: Het reizen zelf Net na aankomst Halverwege (Q Na een week Thuis genieten i|?j5 Van tevoren De laatste dagen 29% 27% 17% 12% 6% 5% 2% Vraag antwoord Soms is het (onbekende) eten op vakantie bedorven of valt het slecht. Waar moet ik op letten in restaurants in het buitenland? Ellen Steinmeijer, voedingsdeskundige bij ABC Diëtistennetwerk: 'De eerste indruk is natuur lijk het allerbelangrijkste. Hierbij adviseer ik goed naar de hygiëne te kijken. Mocht u twijfe len, dan zou ik gewoon weer weggaan. Kijk ook goed naar het aantal mensen dat er zit. Een goede zaak zit vaak een stuk voller.' 'Let bij hoge temperaturen op of een gerecht niet te lang in de warmte heeft gelegen. Als u water bestelt, doe dit dan uit een flesje. Zorg er voor dat ze uw flesje openmaken waar u bij bent. Bij salades moet u uitkijken of deze niet gewassen zijn met kraanwater. Indien u aller gisch bent voor een bepaald product, zou ik dat van tevoren melden. Alhoewel tegenwoor dig alle ingrediënten ook wel in Holland be kend zijn, kunnen er nog onbekende voedings stoffen in zitten waardoor u ziek zou kunnen worden.' 'Pas ook op met olijfolie. Olijfolie is in Zuid-Eu ropa een veel gebruikt gezond product. Als u echter niet gewend bent om dit te gebruiken, kunt u hier gevoelig op reageren. Vraag dan om een matige dosering in uw bestelling.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. ssr Het avondje bridgen, bingo of klaverjassen hoeft u niet meer te missen op uw vakantie. Te genwoordig bieden reisorganisaties en cam pings u de kans om u ook ter plekke te verma ken met uw favoriete spelletje. Zo zijn er bij voorbeeld speciale bridge- en dartsreizen en leert u tevens nieuwe mensen kennen. Bridge: www.kras.nl Darts: www.dartstravel.com Diverse spelletjes: www.campinqzonnehoek.com Computer spelletjes: www.campzone.nl Bingo: www.campinqrotterdam.nl ADVERTENTIE ""^eer zon, m^ee meer^and! Vaar in dne kwartier naar ons mooiste stukje buitenland. Voor een echte eiland vakantie. Boeken of info; www.vwameland.nl/acties of bel (0519) 546 546

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39