Elke schop heeft jö eigen functie Pioenroos heeft tijd en ruimte nodig Kijk-verslaving ONDER DE PANNED Doucherooster krijgt stijl Ronde vormen in badkamer Kookplaat met twist-pad Meubelverkoop herstelt zich zaterdag 15 juli 2006 W 3 De ene schop is de ande re niet. De collectie van postorderbedrijf de Wiltfang bijvoorbeeld bevat negen exemplaren, elk met een eigen functie. Bert Brug- geman van het bedrijf zet de verschillen uiteen. plantenpoter rotsspade graanschep verplantspade damesspade Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese wijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; twaalf vrij staande energiezuinige huizen.Verslaggever en toekomstige bewo ner Jeffrey Kutterink schrijft wekelijks over zijn ervaringen. Bats Afhankelijk van de streek heet een bats ook wel balast- of pan- schop. De bats is bedoeld voor het verplaatsen van grond. De steel is enigszins schuin op het blad geplaatst, waardoor de grond goed op de schop blijft lig gen. Volgens Bert Bruggeman is de bats vooral geschikt voor de vak man die veel grond of zand moet verplaatsen. „Je kunt de bats ook gebruiken om te planten, maar eigenlijk is hij daarvoor te grof." Wel is het gereedschap ideaal voor het aanleggen van een tuin, voor bemesting of voor tuinbezitters met een compost- hoop. Prijs: 65,50 euro. Lengte: 116 centimeter. Bladmaat: 27 bij 20 centimeter. Gewicht: 1600 gram. Spade De belangrijkste eigenschap van de spade is dat de steel recht op het blad staat. De kracht die de gebruiker op de steel uitoefent, wordt overgedra gen op het blad. Handig, omdat het veel kracht kost om de spa de in de grond te steken. De spa de is een handig hulpmiddel bij spitten of het doorsteken van wortels. Prijs: 72,50 euro. Lengte: 113 centimeter. Bladmaat: 28 bij 16 centimeter. Gewicht: 2000 Damesspade De damesspade is een wat klei nere uitvoering van de spade die, zoals de naam al aangeeft, uitermate geschikt is voor tuinie rende dames. Maar evengoed voor mannen, benadrukt Brug geman. „De spade zelf is aan weerszijden een centimeter smaller, waardoor je er minder grond mee opschept." De dames spade is kortom bedoeld voor de tuinliefhebber, terwijl hove niers eerder voor de standaard spade zullen kiezen. Net als 'ech te mannen', voegt Bruggeman daar lachend aan toen. Prijs: 96,50 euro. Lengte: 108 centimeter. Bladmaat: 23 bij 15 centimeter. Gewicht: 1700 gram. Verplantspade Geen noodzakelijk gereedschap, maar wel handig. Door de v-vorm schuift de verplantspa de over de wortel zodat deze niet kan wegschieten. Het blad is bovendien extra scherp, waar door de spade door de wortels snijdt als een warm mes door de boter. „Eigenlijk werkt de verplantspa de door het smalle blad als een soort bijl." Voor wie een struik of plant wil verplaatsen: steek de wortels een seizoen van te vo ren rondom door. Het wortelstel sel is dan voldoende hersteld als de plant (in het najaar) defini tief wordt verplaatst. Prijs: 72,10 euro. Lengte: 108 centimeter. Bladmaat: 22 bij 11 centimeter. Gewicht: 1400 gram. Guulschop De guulschop of geulschop heeft een langer blad en is geschikt voor het graven van geulen. Maar de guulschop wordt ook wel gebruikt voor het leggen van leidingen. Prijs: 66,40 euro. Lengte: 120 centimeter. Bladmaat: 36 bij 12 centimeter. Gewicht: 1900 gram. Plantenpoter De plantenpoter is een handig hulpmiddel bij het poten van bollen of knollen. In de grond steken, even draaien en het zand verwijderen. Het gat is groot en diep genoeg om een bol of knol te planten. Professionals maken liever gebruik van het plantengraafje. De functie is ge lijk, maar in tegenstelling tot de plantenpoter is voor het gebruik ervan maar één hand nodig. Daardoor gaan graven en poten in een moeite door. Moeten veel bollen worden geplant, dan zijn kniebeschermers geen overbodi ge luxe. Prijs: 68,50 euro. Lengte: 108 centimeter. Bladmaat: 21 bij 18 centimeter. Gewicht: 1500 Rotsspade De rotsspade heeft een sterk en smal blad, waardoor dit gereed schap geschikt is voor het gra ven in grond met puin, stenen of wortels. De rotsspade wint vol gens Bruggeman aan populari teit, vooral omdat steeds meer Nederlanders een tweede huis over de grens hebben. En daar stuiten ze, vaker dan in eigen land, op rotsgrond. Maar de tuinliefhebber hoeft het niet ver van huis te zoeken. De rotsspa de is ook geschikt voor zand-, veen-, of kleigrond. Prijs: 55,10 euro. Lengte: 106 centimeter. Bladmaat: 20 bij 8 centimeter. Gewicht: 1300 gram. Steps Uitgezonderd de graanschop zijn alle schoppen en spaden ver krijgbaar met zogenaamde steps of schoud el's trips. Deze metalen strips zijn bevestigd aan de bo venkant van het spadenblad. Ze voorkomen dat de rand van spa de of het schoeisel van de gebrui ker wordt beschadigd. Het voelt bovendien prettiger aan. Vol gens Bert Bruggeman is dit het meest verkochte model. Prijs: 76,50. Lengte: 113 centi meter. Bladmaat: 28 bij 16 centi meter. Gewicht: 2000 gram. Graanschop De graanschop heeft een extra groot blad. „Hoe groter de schop, hoe meer je ermee kunt scheppen", aldus Bruggeman. Maar voor het scheppen van grond is de graanschop niet ge schikt. „Omdat je al snel vijf tien kilo grond opschept, wordt het te zwaar en is de schop niet meer te tillen." De graanschop is dan ook bedoeld voor het scheppen van lichte materialen zoals granen, sneeuw of bladaf- val. Het blad dat is gemaakt van aluminium heeft licht opstaan de randen, zodat het materiaal er goed in blijft liggen. Om die reden is het blad ook enigszins schuin op de steel geplaatst. Prijs: 49,50 euro. Lengte: 130 centimeter. Bladmaat: 32 bij 40 centimeter. Gewicht: 1600 gram Paul Geerts Al het grondgereedschap is ge maakt van roestvrij staal. Voor de verbinding met de steel is vanwege de veerkracht een ande re, taaiere staalsoort gebruik. Uitgezonderd de graanschop zijn alle gereedschappen ver krijgbaar met steps. De prijs ligt dan een paar euro hoger. In formatie: wwwdewiltfang.nl Naast mos in het gazon en algen in de vijver staat de niet-bloeiende pioenroos hoog in de toptien van tuinklachten. Op een bemost gazon kun je in ieder geval nog voetballen en in troebel water kan desnoods wor den gevist, maar aan een pioen roos die niet wil bloeien heb je niks. Nu is het zo dat een pioenroos tijd nodig heeft om tot bloei te komen. Een wachttijd van vijf jaar tussen het planten en het verschijnen van de eerste bloe men is niet ongebruikelijk. Maar als de pioenroos dan nog niet bloeit is er toch iets mis. Het kan aan de grond liggen. Pioenen houden van voedzame, vochthoudende grond. Wie op zandgrond zit kan maar beter geen pioenrozen planten. Klei, veen of zwavel is geschikt. Maar wat als de plant ook op goede grond weigert te bloeien? Dan kunnen er een paar zaken mis zijn. Misschien is de plant veel te diep geplant. Pioenrozen moeten oppervlakkig worden geplant, zodat de neuzen van de plant maar door een paar centi meter grond worden bedekt. Graaf uw weigerachtige pioen roos op, verrijk de grond nog eens extra, en plant opnieuw. Nu minder diep. Misschien staat de pioenroos te veel in de schaduw. Er zijn nog al wat verschillende soorten pioenrozen, waarvan sommige zeldzame wel degelijk schaduw verdragen, maar over het alge meen moet een pioenroos in ie der geval licht staan. De hele dag zon hoeft niet en met een halve dag zon kunnen de mees te pioenen wel toe. Maar licht is een vereiste. En ruimte - pioen rozen houden er niet van om tus sen andere planten ingeklemd te staan. Maar goed, uw pioenroos staat niet te diep, krijgt licht, staat op vruchtbare grond en wil niet bloeien. Dan zou uw plant kun nen worden aangetast door een schimmelziekte, Botiytis paeo- niae. De schimmel zorgt er voor dat de bloemknoppen van uw plant al in een embryonaal sta dium verschrompelen. Hierte gen is niet veel te doen. Spuiten met chemicaliën is een optie, maar er is al oorlog genoeg zon der dat wij daar nog een che misch privé-oorlogje in de tuin aan toevoegen. Dan maar geen pioenen, zou ik denken. Gelukkig is niet iedere pioen roos even vatbaar. Paeonia offi cinalis, de vroegbloeiende boe- renpioen geeft bijna nooit pro blemen. De levenskracht van de ze plant is legendarisch. Toen in het laatste jaar van de Twee de Wereldoorlog Walcheren door de Geallieerden onder wa ter werd gezet om de Duitsers te verdrijven werden niet alleen onze vijanden verdreven, maar ook - door het zoute water - al le planten uit de tuinen. Behal ve de boerenpioen. Toen na de oorlog de dijken gedicht waren kwam die weer vrolijk op. Boerenpioenen beginnen te bloeien in mei. Daarna, in juni, volgt Paeonia lactiflora, een soort uit het Verre Oosten. Dit is de pioenroos die vaak voor klachten zorgt, maar ook hier vinden we sterke performers. Bowl of Beauty is een bekend ras dat meestal al in het eerste jaar na het planten begint te De zeldzame Paeonia mlokosewitschii. bloeien. Fuchsiaroze en ge schikt voor ongeduldigen. Wie niet van fuchsia's of niet van ro ze houdt is misschien beter af met Jan van Leeuwen, met enke le, witte bloemen met een grote bos goudgele meeldraden. Het voordeel van enkele bloemen is dat zij minder snel topzwaar worden dan dubbele. Het na deel is dat ze minder lang bloeien. Voor wie gevuldbloemi- ge variëteiten verkiest zijn er speciale ijzeren plantensteunen te koop, die overigens ook voor andere omvallers als dahlia's kunnen worden gebruikt. De droom van iedere pioenro- zenkweker is om het de zeldza me Paeonia mlokosewitschii uit de Kaukasus in de tuin naar de zin te kunnen maken. De bloe men zijn doorschijnend licht geel en als de plant tijdens een hittegolf bloeit duurt de vreug de niet langer dan drie dagen. Romke van de Kaa Het bouwen van een huis le- vert niet alleen veel vieze schoenen op, je moet er ook va ker door stofzuigen. Soms zit werkelijk alles onder de klei. Dan zijn we weer eens bij ons huis wezen kijken en hebben er foto's en filmopnamen gemaakt. Het is een van de beste adviezen die we op ons hart gedrukt kre gen voordat we aan het avon tuur begonnen: leg alles vast. Dit doe je immers één keer in je leven. En het zijn leuke herinne ringen voor later. We nemen aan dat we hier wel even blijven wonen. Ik zeg nooit nooit, maar het is de vraag of we een dergelijk avontuur nog eens zullen beleven. En met de leus 'geniet van elke dag' in het hoofd, willen we dit dan ook in volle besef meemaken. Zeker na dat we hoorden van iemand die nu spijt heeft dat hij slechts een paar foto's heeft genomen van de bouw van zijn woning. Dat zal ons niet overkomen. Maar af en toe neemt het bij ons ernstige vormen aan. Sommige vrienden spreken wel eens hun zorgen uit. Want we zijn bevan gen door de kijk-verslaving. De eerste verschijnselen steken di rect de kop op vlak na de koop, in augustus 2005. Keurig leggen we vast hoe groen het gras is op de plek waar nu halve huizen staan. Want zoals het toen was, wordt het nooit meer. Regelmatig rijden we langs, ook al weten we dat er nog niets is veranderd. Het fenomeen krijgt serieuze trekken als het grond werk begint. De shovel kan geer bonk klei verzetten of we legger het vast. We hebben lang niet al le palen de grond in zien gaan, maar het scheelt niet veel. Elke I dag fietsen of rijden we vanuit ons werk via de Elvis Presley- j laan naar huis. Woning voor wo-1 ning hebben we de afgelopen I maanden zien verrijzen. Steen I voor steen zien we de metse laars leggen. Regen, wind, hagel of sneeuw. Plet maakt niet uit. We willen het allemaal zien. Hoe vaak ik mijn schoenen al niet heb moe ten schoon schrobben is niet op de vingers van een hand te tel len. Door schade en schande wijs geworden, leg ik bij nat weer alvast de laarzen in de ach terbak. Want de zompige Zeeuw se klei is niet bevorderlijk voor j de netheid en levensduur van je j schoenen. Eenmaal thuis laat de klei bovendien een spoor van bonken achter. Soms treffen we bij het nieuwe huis buren en zien we tot onze geruststelling dat we niet de eni ge zijn die verschijnselen heb ben van de kijk-verslaving. Voorlopig letsel? Een dikke 700 digitale kiekjes, een kleine 100 afgedrukte spiegelreflex foto's en een ruim uur videofilm. En we zijn nog niet op de helft. De verslaving duurt, vrezen we, nog even voort. Maar als het avontuur is afgelo pen en de ontwenningsverschijn selen zich openbaren, kunnen we elkaar recht in de ogen kij ken en zeggen: gelukkig hebben we de foto's nog. Het ouderwetse doucheputje verliest terrein aan de douchegoot. Voordeel van zo'n douchegoot is dat de vloer van badkamer er douche zonder verhoging in elkaar over kunnen lopen. Maar mooi? Dat zijn de goten niet altijd. Daarin brengt producent TECE verandering met de introductie van! zes hippe designroosters. Deze sluiten aan bij verschillende interi- j eurstijlen. De roosters zijn gemaakt van sterk roestvast staal, gebor steld of glanzend gepolijst. Ze doen een beetje denken aan de jaren zeventig: de ronde bad- kamer- en toiletaccessoires die Emco onder de naam emcoron- do2 op de markt brengt. Het voordeel van de ronde vorm is volgens de producent dat de ac cessoires met vrijwel iedere woonstijl te combineren zijn. Verkrijg baar zijn onder meer haakjes, handdoekhouders en planchets. De prijs loopt uiteen van 6,90 euro tot 116,70 euro. Informatie: www.emco.de Gaggenau heeft aan het assortiment inductiekookplaten twee nieuwe types toegevoegd. Net als de andere vier zijn de Cl 491-110 en Cl 492-100 voorzien van een zogenaamd twist-pad. Met behulp van deze magnetische knop kan de kookplaat gemakkelijk worden bediend. De roestvrij stalen knop is afneembaar, waardoor de plaat eenvou dig te reinigen is. De nieuwe types zijn 90 centimeter breed en be schikken over vijf kookzones. Ze zijn te koop vanaf 2799 euro. In 2005 besteedde de Nederlander bijna acht miljard euro aan meubilair. Dat blijkt uit de CBW Woonmonitor, een doorlopend onderzoek van de Centrale Branchevereniging Wonen. De cijfers zijn vergelijkbaar met die van 2004, maar steken volgens :j de CBW schril af bij het bestedingspatroon van topjaar 2001Toen werd nog eens 625 miljoen euro meer uitgegeven aan meubilair. Eind vorig jaar was overigens wel een licht herstel te zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29