roor veel mensen ben ik jen symbool van hoop kind troost je zijn kotsende p een romantische avond Adri Walhout, van de verlamming verlost Stiefliefde zaterdag 15 juli 2006 Verlammend. Een beter woord kan hij er niet voor bedenken. Verlammend, dat was het. „Een depressie is het aller ergste wat iemand kan overko men. Andere ziektes zijn natuur lijk ook vreselijk, maar als jij een depressie hebt zoals ik die heb ge had, een psychotische depressie, dan kun je echt helemaal niks meer. Dat is puur levensbedrei gend. Alles is zwart. Ook je toe komst." Adri Walhout. Vier keer werd hij in een psychiatrisch ziekenhuis opgenomen, nu bestiert hij vanuit een ruimte in het winkelcentrum 's Gra venhof in 's-Gravenpolder de Vereni ging Psyiënt Nederland, een organisa tie die zich - in samenwerking met Emergis - onder meer toelegt op ar beidsbemiddeling van (ex-)psychiatri- sche patiënten. „Voor veel mensen ben ik een symbool van hoop gewor den. Niemand verwachtte dat ik psy chisch ziek zou worden. En toen ik dat eenmaal wel was, dacht niemand dat ik ooit nog beter zou worden." Walhout, 'dat is buitengewoon Zeeuws'. Eens was er een Job Wal hout, baljuw van Baarland, 'en daar komen al die Walhoutjes vandaan'. Adri Walhout (22 september 1955) groeide 'in de dieseldampen' op in Nieuwdorp. Zijn vader Frans was vrachtwagenchauffeur. „Als jongetje van drie ging ik al met hem mee, zat ik op de bodem van de cabine met au tootjes te spelen." Hij schetst een beeld van een gelukki ge jeugd in een opgewekt, kinderrijk gezin, waar vriendjes en vriendinne tjes altijd binnen konden vallen. Be halve des zondags. Want het geloof, hé? Ze behoorden tot de Gereformeer de Gemeente. „En dat leefde echt bij ons thuis." Dus voetballen op zondag was er niet bij. „Dan speelde ik met van die Marklintreintjes; had ik aller lei stationnetjes gemaakt - zo reisde ik elke zondag in mijn fantasie het he le land door, langs plaatsen die niet eens bestonden." Schoolstrijd Zijn vader overleed op 52-jarige leef tijd. Aan astma. ('Hij rookte altijd nog; moest ik naar de apotheek om ast ma-sigaretten. Dat zijn medicinale si garetten - stinken dat die dingen de den, stinken, zeven roeden de wind in.') „Op een ochtend werd ik door mijn moeder geroepen: 'Het gaat niet goed met je vader'. Ik als een speer naar de dokter gerend - de rek was volledig uit zijn IRongen. Twintig was ik toen." De begrafenisondernemer was al eer der over de vloer geweest. Twee van zijn zusjes waren ('hersenkrampjes') in het kinderledikant gestorven: het ene werd niet ouder dan negen maan den, het andere slechts veertien maan den. Adri Walhout bezocht de Christelijke Nationale School, waar het in de zes de klas 'fout liep'. „Toen brak in ons dorp de schoolstrijd los. Er was gedoe over wat wel en wat niet kon; welke activiteiten wel en niet spoorden met de christelijke levensovertuiging. Hoe het precies zat weet ik niet meer, mis schien ging het wel over de vraag of er op school wel of geen dia's vertoond mochten worden. Een groot aantal ouders koos toen voor de ds. Kersten- school in Borssele, en ik ging daar ook heen." Vervolgens naar de Voe- tius-mulo Goes. Daarna naar de meao in Middelburg, op zijn tweedehands Zündapp - een prachtding, licht blauw metallic met zilveren tank, ge kocht van Kootje Wiskerke. „Achthon derd gulden had ik voor die brommer betaald. Een kapitaal! Dat had ik ver diend met werken bij de bakker, brood bezorgen." Na de meao ging hij als assistent-ac countant werken bij de Nederlandse Accountants Maatschap (NAM), tegen woordig Deloitte Touche. Interes sante baan, maar verdienen: ho maar. „Mijn vader zei op een gegeven mo ment: 'Jij gaat daar niet meer naar toe, je hebt een goeie opleiding gehad, maar je krijgt het minimumloon nog niet eens'." Adri Walhout, inmiddels getrouwd en verhuisd naar 's- Gravenpolder, ver ruilde de NAM voor het Borgstellings fonds Midden- en Noord-Zeeland (la ter Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf) dat zich onder meer be- Naam: Adriaan Jan Walhout Geboren: 22 september 1955 in Nieuwdorp Woonplaats: 's-Gravenpolder Burgerlijke stand: getrouwd met Ineke Verhagen- vader van Irma, Karin, Frans, Jaap, Jan, Marnel; opa van Rik, Inez, Lars, Daan Opleiding: lagere school^mulo, meao, spd Huidige functie: directeur/coördinator Vereniging Psyiënt Nederland Onbezoldigd bijbaantje: voorzitter dorpsraad 's-Gravenpolder zighield met het verstrekken van staatskredieten aan startende onder nemers. Hij werkte er tien jaar 'met heel veel plezier' en maakte vervol gens een overstap naar Schipper Ac countants, om daar een bedrijf sadvies- organisatie op te zetten. Dat ging aan vankelijk goed ('Ik kon er aardig mijn weg vinden, had successen'), maar hij zag de hoeveelheid werk explosief groeien tot hij er niet meer overheen zag. „Ik werkte dag en nacht, eerlijk waar." Hij draaide door. Volledig. „Als ik daar op terugkijk - ik zeg altijd: als je bij een verkeerslicht komt en je weet niet dat rood stoppen betekent, rijd je gewoon door. En ik reed ook gewoon door, terwijl ik al zóveel signalen had gekregen - op een gegeven moment leek mijn been wel verlamd, ik werd broodmager terwijl ik at als een del ver. En niet meer stil kunnen zitten, altijd maar bezig zijn. Ik was gewoon niet te remmen." En wat wist hij van psychiatrie in die tijd? 'Nul komma naadje niks'. „Ik reed iedere dag op mijn fietsje van 's- Gravenpolder naar Goes langs het psychiatrisch ziekenhuis, maar dat was een voor mij volstrekt onbekend wereldje; allemaal gekken enzo." In 1988 werd hij er opgenomen. Van wege: te drukke baan, een recente ver huizing, het overlijden van zijn schoonvader, de zorgen over de ge zondheid van zijn pasgeboren zoontje; 'heel stressvol allemaal'. Daarnaast: hij zat op een koor, deed iets in het jeugdwerk, vervulde een bestuursfunc tie bij de woningstichting; 'geen vogel tje kon zijn staart oplichten of ik was erbij betrokken'. „Ik kwam terug van vakantie en kon helemaal niks meer. Ik kon geen giroo tje meer uitschrijven. Vreselijk. Ver lamd. Volledig verlamd was ik. Een beter woord kun je niet gebruiken. Een depressie is het allerergste wat ie mand kan overkomen. Andere ziektes zijn natuurlijk ook vreselijk, maar als jij een depressie hebt zoals ik die heb gehad, een psychotische depressie, dan kun je helemaal niks meer. Dat is puur levensbedreigend. Alles is zwart. Ook je toekomst. Je kunt voor nie mand meer iets betekenen. Ik zat thuis, en ik zat daar maar. En dan ga je maar weer naai- bed. Gordijnen dicht, want alles wat licht is, kun je niet verdragen. Er hing een spanning om me heen - ze zeggen wel eens: je kunt de spanning snijden. Nou, dat is zo. En dat heeft zijn weerslag op je vrouw en je kinderen. Die raken ook helemaal verlamd." Traumatische ervaring Binnen drie weken zat hij op de geslo ten afdeling. Een traumatische erva ring. „Je komt daar binnen, gesloten deuren. Dan heb je het aquarium, de verpleegpost, ja, net zoals in One flew over the cuckoo's nest. Een gang met allemaal deuren: toiletten, eenper soonskamers, tweepersoonskamers, vierpersoonskamers. Aan het eind van die gang heb je de gezamenlijke woon kamer met een keuken, en dat is het dan. Ik had een eenpersoonskamer. Daar staan een kast en bed in. En een schoteltje om wat spulletjes op te leg gen. Daarmee moet je het doen. Je bent echt opgesloten. Als in een gevan genis." „Je ziet er mensen zoals je nog nooit ontmoet hebt: een mevrouw met de ziekte van Korsakov; een jong meisje dat regelmatig haar polsen doorsneed; d'r zat een kerel, een aardige man, maar hij kon zó agressief zijn; er was een mevrouw die de hele dag voor zich uit staarde. En daar zat ik tussen. Als er één omgeving is waarvan je de pressief wordt, dan is het die van zo'n psychiatrisch ziekenhuis. En dan heb ik nog niet eens in een isoleercel geze ten. Ik ken veel mensen die in een poli tiewagen of ambulance zijn afgevoerd en zo in de separeercel werden ge gooid; daar lig je dan, met niet meer dan een kartonnetje om je behoefte in te doen." Adri Walhout volgde therapieën, slik te medicijnen en zou nóg drie keer worden opgenomen. Halverwege de jaren negentig had hij 'geen cent meer te makken', was hij een korte periode dakloos en zelfdoding werd voor hem niet langer een volstrekt ondenkbare daad. „Ik voelde me koud, kil en wan hopig." Zijn vrouw Ineke was inmiddels ook foto Mechteld Jansen compleet ingestort. „Ze had zes dagen gezinshulp, kon zelf niet meer koken, kon nauwelijks nog lopend de twee honderd meter overbruggen tussen on ze woning en het huis van haar moe der." Het wordt nooit meer wat met Adri Walhout, had de behandelend psychia ter gezegd, dus is het maar beter dat zijn huwelijk ontbonden wordt. Vrij wel elk contact met Ineke en zijn zes kinderen ('Ik mocht één keer in de week een kwartiertje naar huis bellen, en dan stonden ze nog op hoorafstand mee te luisteren.') werd hem ontzegd. „Een beschermd-woonproject en een baantje in de sociale werkvoorzie ning, meer zat er voor mij niet in, zei den ze. Dat was mijn perspectief en daar zou ik dus van moeten opknap pen. Maar ik knapte er natuurlijk hele maal niet van op. Ik heb me toen voor genomen: als ik hier ooit weg mag ko men, ga ik me de rest van mijn leven inzetten voor mijn lotgenoten." Hij kwam er weg, mede (of misschien vooral) dankzij andere behandelaars en andere behandelmethoden. Wal hout vond een nieuwe werkkring, werd hoofd administratie/financieel manager bij de Stichting Kinderop vang De Bevelanden. En Adri Wal hout hield zich aan zijn belofte. Hij voerde voor de Cliëntenbond in de GGZ (geestelijke gezondheidszorg) ac ties tegen misstanden in instellingen, leidde landelijke protesten tegen een eigen bijdrageregeling voor psychiatri sche patiënten en is sinds een paar jaar directeur/coördinator van de Ver eniging Psyiënt Nederland. Geen boeiender volk, dan psychiatri sche patiënten, vindt Adri Walhout. „Er zitten hooggeschoolden bij, er zit ten mensen bij met een reformatori sche achtergrond, d'r zitten boeddhis ten bij, d'r zitten atheïsten bij - geen kleurrijker figuren te vinden. Ik zie - noem hem maar - Henk nóg staan, een grote jongen, uit het oosten van het land. Tijdens een vergadering staat hij op en roept: 'He-he-he-hebben wij contacten met de koningin?' 'Ja, Henk, daar ben ik pas nog geweest.' Dat is lachen. Als ik naar een congres ga van psychiaters en ik kom thuis, zeg ik wel eens tegen Ineke: 'Die zijn echt gek, wat een sombere mensen'." Nooit bang om opnieuw ziek te wor den. „Nee. Ik heb veel minder kans dan de gemiddelde Nederlander. Ik ken nu de verschijnselen. En een gewaarschuwd man telt voor twee." Willem van Dam cadeau laat ze zien hoe een relaxt stiefmoe derschap in veel gevallen de oplossing biedt. „Wat je nodig hebt is geduld, humor en flink wat relativeringsvermogen. Of je het samen overleeft, hangt vooral af van de vraag hoe hooggespannen je verwachtingen waren." Yolan ergert zich flink aan de heersende op vatting dat een scheiding altijd een drama is. „Waar een op de drie gezinnen uit elkaar valt door een scheiding, past het niet langer om te blijven doen alsof het bij een schei ding om iets uitzonderlijk dramatisch gaat waar kinderen getraumatiseerd van raken. Er zijn massa's kinderen die flierefluitend door het leven gaan na een scheiding en op gewekt heen en weer pendelen tussen stief gezin en gezin. Een echtscheiding hoort voor een grote massa bij het leven. Het is dan op zijn plaats om dat te accepteren en de betrokkenen te voorzien van praktische informatie en begeleiding zodat alles soepe ler kan verlopen." Kinderen cadeau is een boek voor eigentijd se stiefmoeders. Yolan Witterholt schetst niet alleen de lastige en ontroerende voor vallen in een rumoerig stiefgezin, maar het boek biedt ook veel nuttige informatie, cij fers, over rechten, plichten van de stiefou der, juridische kwesties en erfeniszaken. Anne Velthausz Yolan Witterholt: Kinderen cadeau, een boek voor eigentijdse stiefmoeders - Uitge verij Het Spectrum, 14,95, ISBN 90 274 252 56. Jubelend verliefd is ze. Ze kan nergens anders meer aan denken. Maar voor ro mantiek is weinig tijd. Haar kinderen eisen alle aandacht op. En haar nieuwe liefde is constant in de weer met zijn kinderen. „Stiefliefde moet wel heel heftig zijn, wil je ervoor gaan." Het aantal scheidingen neemt nog steeds toe en daarmee groeit ook het aantal stiefge zinnen. Yolan Witterholt, moeder van vier kinderen, werd na haar scheiding verliefd op een gescheiden vader. In het boek Kinde ren cadeau vertelt ze openhartig over de on vermoede extra's die op het pad komen van een stiefmoeder. „Stiefliefde is zwaar", constateert ze. „Je nieuwe liefde overrompelt je niet alleen met geluk, maar ook met een hele reeks extra's. Kinderen die niet de jouwe zijn, zet ten je leven op zijn kop. Stiefkinderen ver bazen je, ontroeren je, maar ze ergeren je ook." Ze beschrijft het gevecht om de aan dacht van de kinderen en de problemen die ontstaan door de botsende culturen. Zo zijn de bedrituelen van de twee gebroken gezin nen heel verschillend en dat levert bizarre situaties op. Met gevoel voor humor en zelfspot vertelt ze ook hoe haar nieuwe liefdesleven regel matig in de knel komt. „Terwijl romantiek de boventoon zou moeten voeren, troost je samen een kotsend kind en vul je de brood trommeltjes." Gelukkig kunnen de kinde ren het goed vinden met elkaar. Maar toch: „Zodra er conflicten zijn in huis, splitst het gezin zich als de Rode Zee voor Mozes. Het leven hangt bij vlagen aan elkaar van klei ne ergernissen en verwijten. Over het voor trekken van kinderen bijvoorbeeld. De irri taties komen ongetwijfeld voort uit ener zijds een grote onzekerheid over de kans van slagen en anderzijds de heftige wil om er een succes van te maken. Twee op de drie stiefgezinnen vallen namelijk weer uit el kaar. En daar wil je niet bij horen. Dus al les wat het succes in de weg staat roept er gernis op." De omgeving kijkt kritisch mee over de schouder van stiefmoeders, heeft Yolan Wit terholt ondervonden. „Pas op dat je jouw kinderen niet boven die van hem stelt", krijg je voortdurend te horen. „Die stiefkin- deren hebben het zo zwaar, zeggen ze dan. Waarom gaat alle sympathie uit naar de nieuwkomers? Ben ik zo'n draak? Hoe den ken ze dat het voor mij is om van de ene op de andere dag een stel kinderen op je nek te krijgen, alleen maar omdat je verliefd bent geworden? En hoe denken ze dat het voor mijn kinderen is, al die wisselingen en die indringer in ons huis?" Het leven in een stiefgezin levert stress op door de vele ingewikkelde situaties over om gangsregelingen, geld en co-ouderschap. Ook Yolan maakte het getouwtrek om de kinderen mee. Maar in het boek Kinderen -gescheiden moeder die verliefd wordt op een gescheiden vader heeft G°gen nodig. - met twee gezinnen bij elkaar - geduld, humor en relativerings foto Annina Romita/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23