Jeugd staat in de rij voor het rienkrieë JÉ Fotoboek over ringrijden zaterdag 15 juli 2006 Monstermolens sieren het landschap v. v Menige vereniging is er stik jaloers op. Zoveel aanbod van jeugd, dat een wachtlijst no dig is. Het overkwam de 56-jari- ge Zeeuwse Ring'rijders Vereni ging (ZRV). Voor de gebruikelij ke jongerenwedstrijd (van 13 tot 17 jaar) waren dit jaar 45 plaat sen beschikbaar. Maar lieist twintig gegadigden moesten wor den teleurgesteld. Volgend jaar denkt de ZRV aan twee wed- strijdbanen. Dan kunnen er ne gentig deelnemers worden toege laten. Ringrijden is zeker geen oude man- nenspelletje, zegt ZRV-bestuur- der Sandra van de Vreugde. Ze rekent maar meteen af met vooroordelen. Oubollige folklore? Kom nou, het ringrijden, op z'n Zeeuws rienkrieë, is springlevend. Vitaler dan ooit. Jonge ren die op een wachtlijst belanden, steeds meer vrouwen die actief mee doen en naar de top reiken, hogere prestaties ofwel meer gestoken ringen van de deelnemers. Terecht wordt ringrijden door kenners van vader landse gebruiken aangemerkt als 're gionale sport'. Het is een sport met een lange histo rie. Tot in de negentiende eeuw werd ringrijden in heel Holland beoefend; een vreedzame boeren-voortzetting van het ridderlijke steekspel. Het heeft zich alleen op Walcheren en een beetje op Zuid-Beveland gehand haafd. Met dank aan de familie Van Oranje-Nassau, die al sinds 1787 be langstelling toont in de vorm van aan wezigheid en prijzen. In 1919 kwam er een koninklijke (wissel)beker, nu is een bronzen beeldje dat koningin Bea trix beschikbaar stelde, een begeerde trofee. De oranje sjerp die de ringrij- ders dragen, is dan ook een eerbetoon aan het koningshuis. Bijna negenhonderd leden tellen de vijftien bij de ZRV aangesloten afde lingen (veertien op Walcheren en één voor heel Zuid-Beveland). Van de Vreugde herinnert zich dat een poging om in Zeeuws-Vlaanderen 'iets georga niseerds' van de grond te brengen, op niets is uitgelopen. Niet alle leden tre den in het seizoen actief in het strijd perk. Iemand die een hele tijd de ring heeft gestoken, blijft op oudere leef tijd trouw lid. Kenmerkend voor de hechte band met de ringrijderij. Hoeveel vrouwen lid zijn, weet Van de Vreugde niet precies. Het ringrijden emancipeert wel. Was in 1955 Jo de Visser in Souburg de eerste vrouw die de ringen stak, nu zijn er zo'n driehon derd wouwen aangesloten, schat Van de Vreugde. „Er is nog wel een inhaal slag nodig. Het is nog maar een hand jevol vrouwen dat doordringt tot de top. Ze worden wel steeds beter, ze zijn in opkomst." Ze denkt dat het er mee te maken heeft dat veel meiden jong beginnen en er na een aantal ja ren mee ophouden. „Jongens gaan meer door.Zelf is ze op haar dertien de begonnen met ringrijden en er na twintig jaar mee gestopt. „Van de vrouwen die tegelijk met mij reden, is er nog maar eentje actief." Is het ringrijden een folkloristische sport of sportieve folklore? Daarover is heel wat afgepraat en dat verstomt niet. „Het wordt steeds meer een sport", constateert Van de Vreugde. „De groep goede rijders wordt steeds groter. Er zijn mensen die zeer serieus oefenen, ook de hele winter door. En er zijn er die voor het ringrijden een speciaal paard aanschaffen. Die wor den er ook speciaal voor gefokt. Uit eindelijk, zeker op de dorpswedstrij den, is het folkloregehalte misschien nog een tikje groter en wordt het sportdeel belangrijker." Het ringrijden is dus allerminst op sterven na dood. Sandra van de Vreug de moet er een beetje om lachen. „Dat kan ik echt niet zeggen. Het is bij de ZRV toch nooit geweest van: kar: het nog wel? Je ziet wel dat in bijvoor beeld Souburg het ledental nogal te rug loopt. Dat is niet zo dorps meer. Ze doen veel samen met Ritthem. Zo doen Zoutelande en Meliskerke al ja ren samen, dat groeide omdat er in de dorpen apart te weinig deelnemers wa ren. En Gapinge is een verzameling van mensen uit vier plaatsen." Fotograaf Peter Verdunnen bezocht een tiental wedstrijden van de ZRV. Dat leverde een groot aantal mooie fo to's op, van voor en achter de wed- strijdbanen. Ze zijn bijeengebracht in het boek Een dagje ringrijden. Veel sfeer, veel plezier, tikje folklore, tikje sport. Ze roepen makkelijk de damp van de stoere paarden, de geur van paardendrollen en zwetende mensen in kostuum op. Ook: vreugde om zo'n traditie in ere te kunnen houden. Met vlotte pen zorgde journalist Jan Jan sen voor achtergrondinformatie over mensen, paarden en spelregels. Rinus Antonisse Een dagje ringrijden. Fotografie Peter Verdurmen, tekst Jan Jansen. Uitgave Den Boer/De Ruiter, Middelburg. Prijs 15 euro. fotografie Peter Verdunnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 21