Rabobank zoekt bondgenoten Grappenmaker in het geel PZC tour de france Nieuwe rijden is begonnen Popovitsj Discovery Channel) 'mag' etappe winnen 2l Van kilometer tot kilometer cÉxÉxÉi^ zaterdag 15 juli 2006 Dronken fan nekt Savoldelli door Ad Pertijs CARCASSONNE - In het spel om de gele trui heb je vrienden nodig. Rabobank dacht er onder weg naar Carcassonne een te ontwaren in de 'persoon' van Discovery Channel. De ploeg die er na een jarenlange over heersing achter is gekomen dat haar rol als leider is uitge speeld, trachtte zich gisteren te herpakken met een ritzege. Rabobank gunde 'Disco' die winst. Althans zo kun je uitleg gen waarom de veel snellere Os car Freire in de laatste kilome ters Jaroslav Popovitsj geen stro breed in de weg legde om zijn donderdag nog zo zwaar ge schonden blazoen eens flink op te poetsen. Samen hadden ze in ieder geval medevluchter Ales- sandro Ballan stevig in de tang. De twee vielen om beurten aan. Steeds moest Ballan reageren. Niet één keer reed de een achter de ander aan. „Het enige wat Os car kon doen, was gokken", zei ploegleider Erik Breukink na af loop. Hij verzekerde dat een renner als Freire zwaar baalt als hij niet wint. Ook al heeft hij deze Tour al twee keer eerder gewon nen. „Hij rijdt niet voor niets honderd kilometer in de aanval. Dat hij de snelste van de vier was (ook Le Mevel was mee, maar moest lossen toen Freire en Popovitsj de Italiaan Ballan begonnen te bestoken met aan vallen), was in zijn nadeel. Nie mand rijdt met je naar de meet. We wisten dus dat hij aangeval len zou worden." Volgens Breukink stond de rit op zich. „Wat er gebeurd is, heeft niets te maken met het ver leden of met de toekomst", stel de hij, Toekomst Even verderop bij Discovery Channel vond men het echter geen vreemde veronderstelling dat het gunnen van de zege aan één van hun rijders, alles te ma ken heeft met de toekomst. „Mis schien denken ze nu dat wij hen gaan helpen de komende dagen. CARCASSONNE - Amper bijge komen van de zware Pyreneeën- rit vertrekt het peloton, bestaan de uit 165 wielrenners, om 12.15 uur vanuit Luchon voor een etappe over 211,5 kilometer naar Carcassonne. De Ameri kaan Floyd Landis draagt voor het eerst het gele tricot. 1 km: Zoals te verwachten is op Quatorze Juillet, de nationale Franse feestdag, heeft de eerste aanvaller een Frans paspoort: Joly. Zijn vluchtpoging mislukt echter. 6 kin: Een groep van 14 cou reurs, onder wie Bram de Groot, maakt zich los. De Groot laat zich al snel terugzakken in het peloton, waarna de 13 anderen een halve minuut voorsprong pakken. 24 km: Peloton compleet. 27,5 km: Op de Col de Ares (2e categorie) pakt Rabo-renner Rasmussen 10 punten voor de bergtrui. Er onstaat een kop groep van 5 coureurs. In de afda ling dijt die groep uit tot 15. 43 km: De Italiaan Savoldelli stapt af. 60 km: Voorsprong stabiliseert op 1 minuut. 94 km: Nadat onder anderen Rasmussen al enkele kilometers eerder de strijd opgaf, grijpt het peloton alle ontsnapte wielren ners in de kraag. 98 km: Rabo-sprinter Freire, de Oekraiener Popovitsj, de Itali aan Ballan en de Fransman Le Mevel zoeken het avontuur op. 126 km: Doorkomst op Cöte de Pailhes (4e cat): 1. Le Mevel, 2. Freire. 3. Popovitsj. Voorsprong bedraagt 3.55. 136 km: Doorkomst op Cöte de Pamiers (4e cat): 1. Popovitsj, 2. Le Mevel, 3. Ballan. Voorsprong bedraagt 4.10. 162 km: Freire palet 6 bonifica tieseconden bij de tussensprint. Ballan pakt 4 punten, Le Mevel krijgt er 2. 186 km: Het is duidelijk dat het peloton niet meer bij de vier vluchters komt. Maximale voor sprong wordt bereikt: 4.40 202 km: De koplopers gaan el kaar beloeren. Nadat de eerste schermutselingen hebben plaats gevonden, moet Le Mevel al gauw lossen. 208 km: Popovitsj gaat voor de derde keer in de aanval. Dit keer heeft hij wel succes. De Oekraiener van Discovery Chan nel soleert naar de zege. Ballan eindigt op bijna een halve mi nuut als tweede, Freire wordt derde. Het peloton komt na 4.25 over de finish. ANP Het is geen gekke gedachte", zei ploegleider Dirk Demol tussen de vette regendruppels door. Hij lachte er veelbetekenend bij. Jarenlang mocht de door hem en Johan Bruyneel geleide ploeg van Lance Armstrong in de Tour de lakens uitdelen. Bij Discovery Channel weten ze hoe het spel gespeeld moet worden als je het geel in handen wilt krijgen en vooral in handen wilt houden. Armstrong zei toen hij een keer een boze bui had: 'We geven vanaf nu niks meer weg. No gifts.' Het impliceert dat hij daarvoor andere ploegen iets gunde om er een wederdienst voor in de plaats te krijgen. „Wij zijn niet meer in die positie hoor", vervolgde Demol la chend. Gunst Rabobank zit nu in die rol. Bij Phonak zagen ze het spel voor aan verwonderd aan. „Ik kan me niet voorstellen dat Discovery Channel nu Rabo bank gaat helpen de Tour te win nen", zei Koos Moerenhout, de luitenant van gele-truidrager Floyd Landis. Moerenhout doelt op het verleden toen Rabobank in 2002 een gunst van Arm strong (de ritzege van Boogerd) niet beantwoordde met een we derdienst (een rustige rit op de laatste vrijdag; Erik Dekker ging in de aanval). Jarenlang heeft Rabobank de toorn van Armstrong moeten voelen. Boo- Meer over deTOUR op de PZC-sile: www.pzc.nl gerd verloor er zelfs de Amstel Gold Race door. Die vete is in middels verleden tijd. „Het ging ons om Theo de Rooij", zei De mol, enkele jaren terug. De Rooij zit niet meer in de koers. Dikke maatjes Zijn rol is overgenomen door Erik Breukink. Bij Once en Ra bobank was Breukink dikke maatjes met Johan Bruyneel, de teambaas van Discovery Chan nel en de compagnon van Arm strong. Als je het zo bekijkt, is het volgens Moerenhout weer heel goed mogelijk dat Rabo bank er gisteren een bondge noot gezocht en gekregen heeft. Temeer omdat Armstrong (nog altijd teameigenaar) niet veel moet hebben van Floyd Landis. Oscar Freire geeft het tempo aan in de kopgroep, voor Christophe Le Mevel, Alessanandro Ballen en Jaroslav Popovitsj. Landis en Armstrong waren als water en vuur door Edward Swier CARCASSONNE - Lance Armstrong er gerde zich in het verleden groen en geel aan Floyd Landis. Zijn knecht bestond het om, in de teambus van US Postal, keihard ZZ Top te draaien. Klereherrie vond Armstrong. Landis lachte erom. Hij had een hekel aan autoriteit, Arm strong moest niet denken dat hij hem óók nog zijn muziekkeuze kon opdrin gen. „Nee, ZZ Top heb ik eigenlijk nog nooit gehoord bij ons", zegt Phonak-renner Koos Moerenhout die nu meesterknecht is van gele-truidrager Landis. „Hij zet graag Johnny Cash op. De dokter wordt er gek van, maar ik vind het wel meeval len." Is Landis dan toch veranderd? Van de spijkerharde rock van ZZ Top naar het melancholische countrygeluid van Cash? Onderweg moet er iets zijn ge beurd. Naasten van Landis betwijfelen dat. „Hij is nog steeds dezelfde, a funny guy." Frankie Andreu kent Landis al heel lang. De twee reden samen bij US Pos tal, daarna werd Andreu verslaggever voor de Amerikaanse betaalzender OLN die de Tour verslaat. Andreu noemt Landis 'een beetje gek'. „Maar op een goede manier. Hij is anders dan de rest." Dat David Zabriskie, de groot ste clown van het hedendaagse peloton, de beste maat van Landis is, zegt veel. Moerenhout: „Hij is de grootste grap penmaker van de ploeg, altijd in voor een geintje. En ook al heeft hij een slech te dag gehad, je zult hem niet chagrijnig zien kijken." Het wil volgens Moeren hout niet zeggen dat Landis een losbol is. Integendeel. „Hij doet en regelt, zet bij ons in de ploeg de lijnen uit." Dat loopt volgens een vastomlijnd plan, Lan dis heeft helder voor ogen wat hij wil. „Maar hij heeft", zegt Moerenhout, „dan ook een goede opleiding gehad." Knecht Landis heeft lang in de keuken van Arm strong kunnen kijken, van 2002 tot 2004 was hij erbij in de Tour als knecht van de Tourwinnaar. Andreu: „Er zijn weinig gelijkenissen tussen de twee. Maar beiden hebben wel een enorme dri ve." Landis pikte een aantal dingetjes van zijn vroegere patron, maar veraf schuwt de dictatoriale wijze waarop Armstrong zijn ploeg leidde. „Je kunt ook van mensen leren hoe het niet moet", zegt Andreu Drive Zijn drive heeft hij al van jongsaf. Lan dis groeide op in een strenge geloofsge meenschap in Lancaster, Pennsylvanië. Zijn vader trachtte de jonge Floyd van het fietsen te weerhouden door hem tot laat in de avond bezig te houden op de boerderij. Landis besloot daarop 's nachts te gaan trainen, en later - te gen de gewoontes en zin van de familie in - de wijde wereld in te trekken. „Het fietsen vormde een alibi om iets van de wereld te zien." Wars van autori teit stootte hij her en der zijn hoofd, ook met Armstrong kwam het tot een weinig plezierige breuk. De zevenvou dig Tom-winnaar liet niet na om nadien geregeld te melden dat Landis wat hem betreft geen koers mocht winnen. Lan dis ging daar, zonder bang te zijn, meestal fel tegenin. Hij is niet op zijn mondje gevallen. Bij Phonak was Landis aanvankelijk op nieuw een assistentenrol toebedacht. Maar Tyler Hamilton werd betrapt op bloeddoping, anderen raakten ook in het beklaagdenbankje verzeild. „Dat is het moment geweest waarop Floyd is op gestaan", zegt Andrew Hood, verslagge ver van het Amerikaanse magazine Ve- loNews. „Hij wilde - net als toen hij het ouderlijk huis verliet - een statement maken. Onafhankelijk zijn, daarom ging hij naar Phonak. Door de perike len daar werd hij ook nog eens de lei der." Opgeruimd Er zijn maar weinigen die betwijfelen dat Landis die rol aankan. Met zijn op geruimde karakter is hij goed in staat ploegmaten tot een extra inspanning te bewegen. De vraag is wel of de knech ten sterk genoeg zijn. Dat moeten de Al penetappes uitwijzen. Dirk de Mol, assistent-ploegleider van Discovery Channel, ziet in Landis de grote favoriet. „We kennen hem, weten hoe sterk hij is." Maar dan: „Als hij rus tig kan blijven tenminste, niet nerveus wordt." Hood twijfelt daar niet aan. „Hij is zó sterk. In zijn benen, maar ook in zijn hoofd." GPD Omringd door zijn ploeggenoten van Phonak beleefde Floyd Landis zijn eerste dag in het geel. foto Franck Robichon/EPA CARCASSONNE - Een dronken wielerfan heeft ervoc gezorgd dat Paolo Savoldelli de Ronde van Frankrh moet verlaten. De Italiaanse wielrenner werd <?-- - Hij zal liever Mentsjov de Tour zien winnen dan zijn gedeser teerde oud-ploeggenoot. Dirk Demol hoort het geamu seerd aan. „Het is niet vreemd zo te denken. Maar de waag of Breukink in de finale Freire heeft gewaagd de rit aan ons te laten, moet je hem stellen." Breukink blijft er bij dat Freire heeft gegokt. En verloren. Om de discussie af te breken met: „Denk er maar van wat je wil." Popovitsj was in ieder geval blij met de zege. Terugkijkend naai de finale zei hij uiteindelijk: „Ik denk dat de omstandigheden vandaag in mijn voordeel wa ren." GPD na de zware Pyreneeënetappe, op weg naar het hotel ge slagen door een toeschouwer. Savoldelli liep daarbij let sel in het gezicht op. De schade werd gerepareerd met en kele hechtingen, waarna de coureur van Discovery Chan nel gisteren op het laatste moment besloot te beginne- aan de twaalfde Tourrit. Na 43 kilometer bleek de pij) niet meer te harden en kneep Savoldelli definitief in di remmen. Ook zijn teamgenoot Benjamin Noval stapte al waardoor de formatie van Johan Bruyneel nog maar ui zeven coureurs bestaat. Ook de Spanjaarden Isaac Galve; (Caisse d'Epargne) en Alberto Martinez (AG2R) staakter de strijd. ANP Unibet heft schorsing Quesada op BRUSSEL - De Belgische wielerploeg Unibet.com heeft besloten de schorsing van de Spaanse renner Carlos Gpr- cia Quesada voorlopig op te heffen. De naam van Que4 da komt voor op de lijst van coureurs die betrokken wi den zijn bij het Spaanse dopingschandaal. Maar Unibet is er geen bewijs. „Er is tot op heden geen enkele officiële instantie die betrokkenheid van Garcia Quesada kan bevestigen. Vc,- gens de UCI moet de Spaanse federatie daarover uitsluij.! sel geven, maar dat kan nog enkele weken duren. Tot de tijd zien we geen enkele reden waarom we hem niet zon den opstellen in wedstrijden", aldus manager KoenTei: ryn. ANP/Belga Drie renners positief in Uruguay MONTEVIDEO - De Argentijnse renner Hernan Climai de Urugayanen Nestor Pias en Luis Martinez hebben n- tief gereageerd bij een dopingtest tijdens de Ronde va Uruguay. Pias werd eindwinnaar van de etappekoer april en Cline eindigde als tweede, Martinez als vijfde In twee van de gevallen werden in de urine sporen van an, bole steroïden aangetroffen. Bij de derde gaat het omco- caïne. De drie renners zijn in afwachting van de uitlag van de contra expertise voorlopig geschorst. ANP/AF] Ullrich verder in het nauw BERLIJN - Jan Ullrich heeft vorig jaar in de eerste wtf van de Ronde van Frankrijk dagelijks vei-boden middceo tot zich genomen. Dat meldde de Duitse krant Sd- deutsche Zeitung gisteren. De krant zegt documenten! het onderzoeksrapport 'Operatie Puerto' in bezit te hb- ben. Uit de documenten zou blijken dat de Spaanse dl ter Eufemiano Fuentes, die de spil vormt in het Spaai dopingschandaal, diverse verboden middelen aan deD'i se topper heeft geleverd. Het gaat daarbij om groeihon nen, insuline, testosteron en geprepareerd eigen bloed. Ullrich werd vlak voor de start van de 93e Ronde Frankrijk op non-actief gesteld door zijn werkgf T-Mobile, omdat zijn naam in verband werd gebrè met de dopingaffaire in Spanje. „Deze nieuwe informi staat niet in het rapport dat wij in ons bezit hebben' geerde een woordvoerder van T-Mobile op de onthul! gen in de Stiddeutsche Zeitung. „Maar gelet op de j schuldigingen, kunnen we ervan uitgaan dat de venvij- niet alleen over 2006 gaan." ANP foto Manuel Bruque/ANP Wat te denken van deze Tour, die nu twee weken door het warme Frankrijk draait en zijn laatste week ingaat? Begonnen met de dramatische uitsluiting van de van dopinggebruik ver dachte topfavorieten Ull rich, Basso en Mancebo en de ondergang van de hele ploeg van Vinokoerov. Ver volgd met een sprintersbal waarin McEwen keer op keer wereldster Boonen de baas was. Donderdag in Py reneeën gingen de klasse mentsrenners voor het eerst met de billen bloot en be gint er een beetje tekening te komen in de strijd om het geel. door Ad Pertijs CARCASSONNE - Om te begin nen bij het begin. Het was opval lend hoe snel de ploegen knopen durfden doorhakken toen de Spaanse dopingaffaire de ronde dreigde overschaduwen. Men wilde voorkomen dat de zaak drie weken lang de Tour in een wurggreep zou houden. Na enkele dagen al bleek dat een goede inschatting. De klap was van korte duur. Zelfs de ploegen die het aanging, gingen onverdroten verder. Wie het niet aanging, hield het er op dat de ronde een stuk eerlijk zou gaan verlopen. Het moet gezegd: nergens viel de afgelopen weken de kanttekening te horen dat de echte toppers er niet bij zijn. Het is een fascinerend proces om te volgen. T-Mobile heeft Ul lrich al uitgekotst. CSC houdt aan de ene kant vol dat de schuld van Basso niet is bewe zen, maar jammert aan de ande re kant niet. Alsof er het besef is dat in de strijd die nu gevoerd wordt onschuldige slachtoffers ingecalculeerd moeten worden. Het is immers meer dan een strijd tegen doping. Het is een gevecht om de geloofwaardig heid. Doping en bedrog behoor den jarenlang tot de charme van de sport en werden ook getole reerd door het wereldje zelf. De wielerwereld is niet open als het over doping gaat. Vorderin gen op dat terrein moeten in cl koers tussen de regels door te ruggevonden worden. Dez Tour kan verklaard worde] door in die richting te denken Zonder dat je hardop mag zeg gen dat bepaalde ploegen zt voorzichtig zijn geworden o[ het gebied van medische begelei ding dat de grote nivellering is ingezet. En dat daarom nieuwe namen boven komen drijven. In dit krachtenveld heerste na de sprintersweek even c tus quo van de renners en ploe gen die niet wisten hoe sterks waren ten op zichte van de se- ren. In de eerste bergrit duife geen van de nieuw benoemdefc- vorieten (Landis, M Evans, Hincapie, Klöden,Le> heimer en anderen) aan te len. In de tweede bergrit a donderdag voelde T-Mobilesa sterk genoeg om de knuppel* het hoenderhok te gooien. 6 maskers moesten af en heel ve rassend bleek Rabobank ow een dermate sterk supertrio B beschikken dat de ploeg koers in zijn greep kreeg, gerd en Rasmussen plaveiden» weg voor ritwinnaar Menlsjf- analyse De Rus geldt vanaf gisteren a3 één van de grote favorietenvo:' de eindzege. Hij wijst zelf I# dis echter aan als de groot?-- kanshebber. Als dinsdag het spel van ome eindzege wordt hervat in dei' pen, zal het in eerste insta® aan de ploegen van La® (Phonak) en Mentsjov zijn s de koers te controleren. Z& zijn beide teams niet van zie- zelf. Deze Tour heeft laten® dat de wielersport op dis ment van verrassingen aas kaar hangt. Discovery Channel is niet •- i ger de alles uit de weg pletwals. CSC dacht die rol te nemen, maar kan het mo!®' teel niet. Met de nadruk op men teel'. En zo blijft het aft® ten: wie is in staat is nog week dag op dag sterk te ven? Het nieuwe rijden lijs zijn aangebroken. Rennen ten dat het klassement met mindere dag compleet om i geholpen kan worden. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 20