lissingen tempert lastenstijging In de Snis is het altijd vakantie Opruiming JJC 131 krabben ipllege wil geen extra verhoging tarieven voor inwoners L JÊF M Correctie «erdag 15 juli 2006 I.IIMWIM.IJJJ.I ^Miriam van den Broek JSSINGEN - Inwoners van gemeente Vlissingen krijgen «end jaar geen extra lasten- nvaring. Het college van B ff werkt aan de concept-be ding voor volgend jaar en eft dat als uitgangspunt geno- iqj-2007 is een tekort geraamd in2,4 miljoen euro. Ook de ja- ndaarna staat de gemeente in ■min. Het tekort loopt op tot (miljoen euro in 2010. Het col- wil alle tekorten wegwer- n doet daarvoor voorstel de concept-begroting die augustus verschijnt, •een persbericht maakte het ege gisteren bekend dat er 1 lastenverzwaring komt f de burgers. Dat is opmerke- want bij de behandeling ade voorjaarsnota is afgespro- dat de bijdrage voor het lolrecht en de afvalstoffenhef- g in fasen verhoogd zal wor- a tot het tarief kostendek- k is. ,:0 ja, dat klopt", rea- rtfinanciënwethouder C. Se al :,Dan moet er eigenlijk in persbericht staan dat er e' éxtra lastenvei-zwaring ïdeinwoners komt." Èsteringen voor 2007 worden i andere manier om de begro- jsluitend te krijgen, is de in- ringvan een nieuwe subsidie ordening volgend jaar. Die et leiden tot een besparing men procent van het totaal {subsidies in 2008. 'emoeten alle subsidies tegen licht houden", zegt Seijbel. lan de ene kant doen we dat nuit het oogpunt van rechtma- beid." De accountant heeft laatst bij de controle van de jaar rekening vastgesteld dat van een aantal subsidies, die samen ruim zes ton bedroegen, niet kon worden bewezen of de subsi dieverlening volgens de richtlij nen verlopen was. „Van alle sub sidies gaan we nauwkeurig con troleren of de uitgangspunten nog wel kloppen. Daarnaast hou den we de subsidies ook tegen het licht omdat we nu eenmaal moeten bezuinigen." Het verminderen van taken is volgens het college een derde mogelijkheid om de rode cijfers weg te werken. „Tot nu toe heb ben we geprobeerd hetzelfde werk te blijven doen met min der mensen. Nu is de tijd aange broken om te zien of we ook min der werk kunnen doen. We on- derzoeken of er diensten zijn waarvoor we kunnen samenwer ken met bijvoorbeeld andere ge meenten. Dat doen we ook al met de Gemeentelijke Krediet bank en de Sociale Dienst Wal cheren." Concept De begrotingsbehandeling vindt elk jaar in november plaats. „Gezien onze financiële situatie en het grote gat tussen de voor jaarsnota in juni en de begro tingsbehandeling in november vonden we het gerechtvaardigd tussentijds met een rapport te komen", aldus Seijbel. „Zéker deze begroting, vei'dient alle aandacht van de raadsleden. Daai'om komen we eind augus tus al met de concept-begro ting." Die wordt in september aan de gemeenteraad voorgelegd en zal worden besproken in een specia le commissievergadering op dinsdag 24 oktober. Bommelding bij Delta MIDDELBURG - Het kantoor van energiebedrijf Delta in Middelburg is gisteravond ontruimd vanwege een bom melding. Toen de melding binnenkwam, waren er vier mensen in het pand aanwezig. Onderzoek van een team bomverkenners van de politie wees uit dat er geen bom in het pand was. De melding werd om kwart over zeven tele fonisch gedaan. Anderhalf uur later konden de medewer kers weer aan het werk. De politie onder-zoekt wie er ach ter de melding zit. Op het moment van de melding was de elektriciteit uitgevallen in Middelburg-Zuid, in Grijpsker- ke en Oostkapelle en omgeving. Een woordvoerster van Delta wilde gistei'en niet zeggen of Delta vermoedt dat er een vei'band is tussen de bommelding en de stox-ing. De stroomstoring duurde van half zes tot kwart voor acht. Scooter rij der raakt gewond MIDDELBURG - In de Schoutstraat is een 39-jai'ige Mid- delbui'gse scootexrijder gistex-middag rond drie uur ge wond gei'aakt bij een aanrijding met een personenauto. Een 26-jarige automobiliste uit Rijnsbui'g reed vanuit een woonerf de Schoutstraat in en wilde linksaf. Zij zag de van links komende scooteri'ijder over het hoofd. Deze kwam bij de aanrijding ten val en liep schrammen, schaaf wonden en een zere heup op. Hij werd behandeld door am bulancepersoneel. Over letsel bij de vrouw is niets be kend, allebei de voertuigen raakten bij de aanrijding be schadigd. Jongerenraad Tholen breidt uit SINT-MAARTENSDIJK - De Thoolse jongerenraad Joth heeft er vanaf de volgende vergadering, die eind augustus plaatsvindt, vier nieuwe leden bij. De nieuwe leden zijn Angela Lindhout uit Sint-Maartens dijk, Michiel van der Velden uit Tholen, Simon van Lit uit Sint-Annaland en Berdien Koopman uit Sint-Maar tensdijk. Het Thoolse college van bui'gemeester en wet houders heeft deze week bovendien besloten om de maxi male leeftijd voor Joth-Ieden te verhogen van twintig jaar naar drieëntwintig jaar. „De leeftijd van de joth-leden sluit dan beter aan bij de doelgroep van het jeugdbeleid in de gemeente", aldus een vooxlichtster van de gemeente Tholen. ARNEMUIDEN - Een uurtje scheppen langs de kant van het Veerse Meer en hup, je hebt zo 131 krabbetjes gevangen. Imke Kort (12) uit Lewedorp krijgt er handig heid in. Laatst was ze ook met haar schep net in de weer en toen viste ze 130 krabben uit het water. Die had ze allemaal terugge gooid. Gisteren, op bezoek bij opa en oma op Oran jeplaat, trok ze er weer op uit met haar vriendinnetje Marieke de Bart (14) uit 's Heer Abtskerke. En ja hoor, weer 131. Hoe betjes." ze dat zo precies weten? „We hebben ze één voor één schoongemaakt en geteld. We ston den er zelf versteld van", giechelde ze. „Zo raar, en ook wel een beetje vies. Als je hier het water inloopt, zitten er dus zo veel krab- foto Ruben Oreel (Advertentie) v.woonboulevardbreda.nl nderhoudsbeurt nor kanaal .ent-Terneuzen arWout Bareman KNEUZEN - Rijkswaterstaat (tsleert de komende jaren ntallen miljoenen euro's in opknapbeurt van het Ka al Gen t-Terneuzen. Het gaat leen inhaalslag. In het kader de actie Impuls wordt tot (O een grote hoeveelheid ach- stallig onderhoud uitgevoerd li met name de zeesluis, maar >fe op het kanaal. ©fd W. Vinke van het water- jnct Westerschelde van Rijks- jerstaat in Terneuzen: „Het a allemaal zaken die we in verleden noodgedwongen fruit moesten schuiven, sim- ffeg omdat er geen geld was. hei kader van Impuls is er nu •2010 een kleine 50 miljoen ©beschikbaar voor alle moge- te onderhoudswerk. menkort wordt het onder- ud van drie sluisdeuren van zeesluis aanbesteed. Ook het mmngwerk van de sluis ffdt vernieuwd, net als de hronica voor de bediening n de sluis. umaast worden de radarin- ihaties op de sluizen en de kanaalbruggen vex*vangen modernere apparatuur. Mo- ateel worden in het Kanaalzo- gebied peilingen verricht om Kaart te brengen op welke wij een volledige radardekking n worden verwezenlijkt. Op ifóanaal Gent-Terneuzen zelf 'dl een aantal damwanden fpieuwd en wordt ook de ©anekade in Sas van Gent op- Knapt. lamaast wordt er gebaggerd, jiet kanaal hoopt het slib zich jaren op. Vooral tegen de ta lk heeft zich een enorme hoe- slheid slib opgehoopt. Tot kort beperkte waterstaat ptot het wegbaggeren van de eropels bij de kanaalbruggen voor de sluizen. ei bet extra geld van Impuls '°t 2008 een grondigere «oonmaakactie worden uitge- Jjj Er wordt in totaal zo'n 000 kuub weggehaald. (Advertentie) Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: de Dorpsstraat. Ossenisse Veel van de ruim 40 woonwinkels maken plaats voor de nieuwe collecties. WÊ Afslag Breda West EDBBI (naast IKEA) Alles voor in en om het huis Gratis parkeren! Op een doordeweekse dag is liet suizen van de wind het enige geluid in de Dorpsstraat in Ossenisse. Helaas heeft het zomerse briesje, als met een beetje pech een noordwester waait, de geur van 'een' wind. De mestgeur die het dorp bin nendringt, verraadt de aanwe zigheid van duizenden varkens in de nabijgelegen polders. De iets meer dan driehonderd Snis- senaren vinden dat niet alle maal even prettig, maar zijn het inmiddels wel gewend. De Snis is zo'n doxp waar je niet komt als je er niet specifiek moet zijn. En juist daarom heerst er rust in overvloed. De VPRO-documentaire Het Ge heim van Ossenisse, uitgezon den in 1987, heeft het imago van het dorp misschien wel voor goed veranderd. Wie 'van de Snis' komt, is voor de buitenwe reld al per definitie dwjès, ofte wel ontzettend tegendraads. Is in cle meeste dorpen die een Dorpsstraat rijk zijn, die straat ook meteen de belangrijkste weg, in Ossenisse is dat, geheel in lijn met het tegendraadse ima go, niet het geval. Daar is de La- geweg de doorgaande weg. De Dorpsstraat is slechts een zij straat van een paar honderd me ter lang. Daar is ook de ingang van de tot woonhuis verbouwde kerk en het kerkhof. En toch heet de straat geen Kerkstraat. Dwjès volk- Het is rond half twee en stil in de Dorpsstraat. Leeg, er is geen mens op straat. Even een rondje gereden via de Kipstraat (die voor nu is omgedoopt tot de ik-zie-geen-kip-straat), maar eenmaal terug in de Dorpsstraat ligt die er helaas nog steeds leeg en verlaten bij. Aanbellen dan maar. De deuren blijven geslo ten. Succes is er uiteindelijk toch bij de winkel annex woonhuis van Ruitersport Ossenisse. Op de winkelbel wordt gereageerd door de enige levende ziel die op Marian van Kerckhoven in Ossenisse: „Ik hoef niet meer op vakantie." Probeer een video van 'Het Geheim van Ossenisse' op de kop te tikken en ga eens kij ken hoezeer de sfeer in het dorp in bijna twintig jaar tijd is vex-anderd. Maak een fietstocht door de polders van Ossenisse en ga daarna lekker eten bij Her berg de S'nis in de Kipstraat. Probeer vooral de specialiteit van het huis: visschotel de S'nis. Hoewel de Heilige Willi- brorduskerk niet meer vrij te bezichtigen is, (maar vragen staat natuurlijk vrij) blijft het een bijzonder monument. De kerk dateert uit 1915 en is een ontwerp van Wolter te Riele (1867-1937). Hij geldt als een van de meest vernieu wende architecten van de neo gotische stijl in Nederland. Bezoek Ossenisse ook eens in februari. Een week nadat de overige dorpen en steden in Zeeuws-Vlaanderen carna val hebben afgesloten, barst het leutfeest in Ossenisse pas los. Want een beetje dwjès blijven ze natuurlijk. Ook te gendraads: Ossenisse heeft een volledig vrouwelijke Raad van Elf die Het Land der Ossekoppen bestiert. dat moment te zien is in Ossenis se: Marian van Kerckhoven. Ne gen jaar geleden is het echtpaar vanuit het nabijgelegen Kloos- terzande naar de Snis verhuisd. De rust en ruimte achterna. Haar zoon en dochter zijn ook i n Ossenisse komen wonen, óók in de Dorpsstraat. Op de vraag hoe Snissenaren uit de Dorps straat vakantie vieren, zegt Van Kerckhoven enkel: „Loop maar eens mee." Onbetaalbaar Haar bedoeling wordt al snel duidelijk; de achtertuin en het uitzicht. Een uitzicht op de weidse groene polder en de sche pen op de Westerschelde die bo ven de dijk piepen en op een steenworp afstand voorbij va ren. Van Kerckhoven: „En het mooie is, iedereen in Ossenisse heeft dat prachtige uitzicht op de pol der! Waar vind je dat nog? Het is onbetaalbaar en daarom hoef ik niet meer op vakantie. Ster ker nog, als ik ergens anders ben, wil ik eigenlijk meteen weer naar huis." En zo brengen heel wat meer Dorpsstraatbewo ners hun vakantiedagen door, In de achtertuin. Met 'de zee' en 'het strandje' van de Wester- scheldedijk op wandelafstand voor wie zin heeft in een verfris sende duik. De ware identiteit van de Snis- ser gemeenschap is er, geheel te gen de door de documentaire ge kleurde opvatting, een van saam horigheid. Van Kei'ckhoven: „Als de auto van de buurvrouw kapot is, geen nood, de buur man brengt haar wel weg." Ook het aanpassingsvei-mogen van de bewoners is wat Ossenisse tot Ossenisse maakt. De samen stelling van de bevolking is de laatste jaren immers behoorlijk veranderd. Echte geboren en ge togen Snissenaren zijn er niet meer zo heel veel. De lokale be volking is een mengelmoes ge- worden van bewoners van dor pen uit de buurt tot 'Hollan- foto Peter Nicolai ders', de echte import. Huizen die te koop staan, zijn door gaans heel snel weer verkocht. En omdat het hebben van vakan tiehuizen in de dorpskern sterk wordt ontmoedigd, hebben de huizen weer bijna allemaal per manente bewoning. In de Dorps straat is nog slechts één vakan tiewoning. Permanente bewo ning komt de leefbaarheid ten goede. Twee gezellige dranklo kalen zijn er nog, maar een school of een winkel is er al heel lang niet meer. Zelfs de kerk is niet meer een echte kerk. Die wordt bewoond. Door 'Hollan ders'. Die leren Ossenisse door gaans kennen door de twee mooie campings die het dorp rijk is: De Zeemeeuw en 't Mus- sennist. Eenmaal daar geweest voor een paar weekjes en ze wil len nooit meer weg uit Ossenis se. Van Kerckhoven: „Wij hebben hier toch eigenlijk altijd vakan tie." Sheila van Doorsselaer Bij een verhoogd cholesterol wordt 8ecel pro-activ van harte aanbevolen door de Nederlandse Hartstichting en vergoed* door Zorgverzekeraar VGZ. Nederlandse^!/Hartstichting zeeuwse almanak De computer is een prachtvin- ding. Niemand zal. dat bestrij den. Maar je moet er dus wel mee om kunnen gaan. Die medewerker van vervoers maatschappij Connexxion uit Axel heeft er kennelijk nog wat moeite mee. Hij stuurde - het moet gezegd - een mooi persbericht over de speciale 'feestbus' die Zeeuws-Vlamin gen veilig moet vervoeren van en naar de Gentse Feesten. Een helder bericht, vol belang wekkende gegevens. Echter, de automatische spel ling- en grammaticacorrectie van de computer herkende de naam Connexxion niet. Dus verving hij die, geheel ge programmeerd, door een woord dat hem bekender voor kwam. En zo luidde de kop van het bericht dus: 'Met Chinezen naar de Gentse Feesten.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11