}oes wijst bezwaren Bleekveld af Klein maar fijn in Sirjansland Waterpret in de tuin door lek bassin 'ollege houdt vast aan snelle procedure voor bouw parkeergarage en woningen GROTE OPRUIMING! 30% tot 80% Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: de Dorpsstraat Sirjansland Hij is klein maar fijn. Vin den althans de bewoners van de Dorpsstraat in Sirjans land. Een rustige straat in één van de kleinste dorpen op Schouwen-Duiveland. Met eet café De Schollekop als onbe twist kloppend hart. Trefpunt voor dorpelingen, rustpunt voor vakantiegangers. Een zwart-witte kat sloft op het gemakje door de straat. Overal staan de ramen open, maar nie mand waagt zich buiten in de hitte. De Dorpsstraat koestert zich in de zomerzon. Een handjevol huizen is het. Je bent erdoorheen eer je er erg in hebt. „En de ANWB-fietsroute loopt uitgerekend precies ach terlangs het café. Het zou leuk zijn als ze dat eens zouden ver anderen", zegt Jeanette van Bijsteren. Samen met partner Wim Biever runt zij sinds ander half jaar eetcafé De Schollekop, voorheen Dakkie's Bar. Biever noch Van Bijsteren hebben Schouwen-Duivelandse roots. Hij is Scheveninger van geboor te, zij Harderwijkse. Biever woont echter al meer dan 30 jaar op Schouwen-Duiveland en Van Bijsteren heeft absoluut geen heimwee naar haar geboor teplaats. „Nee ik, zou daar niet oud willen worden. Hier wel. Sirjansland heeft iets heel bij zonders, ik kan alleen niet uit leggen wat het precies is. Ik heb het er wel eens over met mensen hier in het café en niemand kan het uitleggen Maar het pakt je of het pakt je niet. En Sirjans land pakt mij." Thuis Van Bijsteren heeft oprecht het gevoel dat ze thuisgekomen is in Sir, zoals het doip door de bewo ners ervan liefkozend wordt aan geduid. „Nee, spijt hebben we nooit gehad van onze keuze om Voor hen die er willen recreë ren: in de polder bij Sirjans land zijn drie campings geves tigd. De polderwegen lenen zich prima voor een fietstocht je in de omgeving, maar wij- liggende fietspaden zijn er nauwelijks. Aan de rand van het dorp is het 'dorpsbosje' met onder meer een kikkerpoel en een vleermuizenkelder te vinden. Het nabijgelegen natuurge bied het Dijkwater is een ab solute aanrader. Staatsbosbe heer verzorgt er excursies. Het Grevelingenmeer ligt op een steenworp afstand. Ring- dorp Dreischor - waar onder meer Streek- en Landbouw museum Goemanszorg te vin den is - is op fietsafstand en hetzelfde geldt voor vissers dorp Bruinisse en de Grevelin- gendam. Voor hen die er willen gaan wonen: winkels zijn er niet en een postkantoor evenmin. De dorpsgemeenschap is klein en hecht maar wie met rust gela ten wil worden wordt met rust gelaten. Mits men niet te hoog van de toren blaast, want daar zijn de nuchtere Sirjanslanders niet van ge diend. Iie: 0113-315649 Kactie^pzc.nl vis31.4460 AA Goes Lrtpntie-exploitatie: «rt-en Midden-Zeeland: 0113-315520; ?Vlaanderen: 0114-372770; 31:020-4562500. dag 14 juli 2006 fFrank Balkenende |ES-De gemeente Goes wijst i bezwaren tegen een meta re van Bleekveld en Kolve- shof in de stad af. Met het in nende plan hebben drie be ten en drie particulieren pro- ziet supermarkt Albert Heijn 30 plaatsen tellende parkeer- ge niet zitten. Die verrijst ks recht tegenover de win- Als de parkeergarage over erhalf jaar klaar is, maakt emeente de pleinen bijna ge- autovrij. AH denkt dat zijn mfen het te veel moeite vin met een winkelwagen L en naar de parkeergarage te en voorziet dus omzetver- AH wil elders in de stad nieuwe supermarkt inrich- waarbij onder meer de él-garage in Klein Frankrijk letld is. De autodealer stu- )rt al op mogelijkheden om bedrijf te verplaatsen, waar- jnlijk naar de autoboule- dopdePoelH. \vd de supermarkt aan de renïershof dan verkleinen inbouwen tot een zogeheten idjeswinkel, gericht op men- die te voet of per fiets bood- ippen halen. Zolang de ge- ente geen overstemming met supermarkt bereikt over een ïde vestiging in Goes, vecht [de planologische procedures irhet Bleekveld-project aan. rcndien dreigt de supermarkt leen (plan)schadeclaim. t project Bleekveld bestaat st de parkeergarage uit de iw van dertig woningen. In schil van de parkeerkolos ko- woningen en er verrijzen jes appartementen, al dan orsele loopt :hterstand «et huisvesting iielzoekers in 1NKENSZAND - De gemeen- Borsele verwacht binnen en- Ie maanden de achterstand in huisvesting van statushou- ïs (asielzoekers die een ver- jfsvergunning hebben gekre- Bjinte lopen. Borsele had pro- men met die huisvesting om- veel statushouders ervoor ezen in een stad te gaan wo- middels heeft de gemeente in Denwerking met woonstich- Wonen een doelmati- systeem ontwikkeld om hui- aan te bieden. De woonstich- zorgt ervoor dat er telkens erdere huizen beschikbaar d, verspreid over de dorpen, tira er een vraag van het COA at, het orgaan dat landelijk opvang regelt, heeft Borsele meteen een passende wo og voorhanden. De statushou- e accepteren de huizen eer- malser keus is. september heeft de gemeente isele naar verwachting aan ing voldaan. Overi- ds komt er dan opnieuw een akstelling voor de huisvesting eens zes statushouders. ieente liep met de opvang twaalf mensen achter. Dat de taakstelling voor een 'okkershaven (naakt naam jlSSlNGEN - De Timmerfa- jek was vanwege de monumen- J Nraarde al het uithangbord «et oude Scheldeterrein. Nu shot dat ook letterlijk. j* gemeente Vlissingen ge bikt de gevel als reclamebord w de ontwikkeling van het win tot een wijk waar - 'op g S' ritme van de haven' - ge- wond gaat worden. Een vijf- lcn meler lang en vier meter spandoek prijst de Dok- Jfaven aan, Dokkershaven, |^dat dat de naam is van het I w 3n waar°nder het ™deterrein wordt ontwik- Pfs als de eerste paal de 1 'n gaat, of als de wijk 33r ls- wordt de definitieve '^gekozen. e voorkeur van de gemeente- on de bevolking gaat uit 'ir, Scheldekwartier, omdat je historie van de werf le- Po wordt gehouden. De Schollekop is trefpunt en rustpunt voor vakantievierders. het café hier over te nemen." De keuze voor de Dorpsstraat in Sirjansland betekende ook de keuze voor een dorp met weinig voorzieningen. Er is een dorps huis en een dorpsschool maar daar heb je het ook wel mee ge had. Winkels zijn er al jaren niet meer. Wel herinningen aan het verleden. Op de gevel van de oude smidse, al lang geleden om gebouwd tot woonruimte, prijkt nog steeds het bord 'Onderwij zer in praktisch hoefbeslag'. Veel van de Sirjanslanders beho ren tot wat de autochtonen hard nekkig 'import' blijven noemen. Van Bijsteren; „Terwijl de mees ten hier al tientallen jaren wo nen en ook nooit meer weg wil len." De keuze voor overname van het café betekende ook kiezen voor hard werken terwijl de rest van Nederland vakantie viert. De Schollekop heeft een vaste klantenkring van dorpelingen maar de vakantievierders zor gen er in de zomermaanden voor extra drukte. „Daarom gaan we in de zomer ook al om twee uur open in plaats van om vier uur. Dat er in de zomer geen ruimte is voor vakantie deert Van Bijsteren niet. „We gaan meestal in januari of fe bruari een paar weken weg en dat bevalt goed." Van Bijsteren voegt er meteen aan toe dat zij en partner Biever ruimhartig omspringen met de openingsuren van De Scholle kop. Is er om 22.00 uur niemand meer dan gaat de dorpskroeg - want zo ervaart Van Bijsteren de officieel als eetcafé te boek staande Schollekop - dicht. „Morgen beginnen de Visserijda- gen in Bruinisse. Daarom heb ben we ook gewoon aan de vaste jongens gewaagd waar ze naar toe gingen. En die gaan dus naar Bru met de visserijdagen. Dus gaan wij gewoon gezellig mee. We gaan niet op mensen zit ten wachten die toch niet ko men." Voor vakantiegevoel zorgen de zomerse activiteiten in het dorp. De Dorpsstraat - één van de to taal twee op Schouwen-Duive land - mag dan een heel korte foto Marijke Folkertsma straat zijn, het is wel het cen trum van het dorp waar onder meer de jaarlijkse rommelmarkt gehouden wordt. Landelijk Bruenaar van geboorte Cor Kok van Rinko Sound Geluids- en Lichtverhuur koos om heel prak tische redenen voor de Dorps straat in Sirjansland. „Ik zocht betaalbare bedrijfs- en woon ruimte en die was in Bru ge woon niet te vinden. Via een maat ben ik hier in Sirjansland terecht gekomen en dat bevalt prima. Kijk, ik was liever in Bru gebleven, maar in Sirjansland bevalt het me ook heel goed. Ik woon lekker landelijk, ik heb lekker de ruimte voor mijn be drijf en ik heb heel fijne buren. Mij hoor je niet klagen." Ook voor Kok is de zomertijd geen vakantietijd maar juist een drukke tijd. Rinko Sound holt van evenement naar evenement. Geen punt als je een rustige thuishaven als de Dorpsstraat hebt. Piet Kleemans niet in combinatie met kleine winkelruimtes op de begane grond. Verder wordt een grand café in het voormalige gemeen tearchief gevestigd, inclusief ter ras op het Bleekveld. Om het project te kunnen uitvoe ren, wil de gemeente zichzelf vrijstellen van het vooront werp-bestemmingsplan Binnen stad-centrum. Dat kan via twee verkorte procedures. AH vindt dat de gemeente onvoldoende heeft gemotiveerd waarom de ge meente heeft gekozen voor deze snelle planologische weg. Krul Ook de eigenaar en uitbater van de 'krul', die een lunchroom, en enkele winkels herbergt, maken bezwaar tegen deze 'postzegel- planogie'. De eigenaar, uitvaart- verzekeraar Dela, vindt boven dien dat de gemeente te weinig aandacht schenkt aan de schade die hij op denkt te lopen, met na me tijdens de bouw van de par keergarage. Ook de uitbater van de lunchroom vreest voor minder aanloop in deze fase, zeker om dat bezoekers op het terras last zullen hebben van lawaai en stof. Hij is bang dat hij de bouw tijd economisch niet overleeft. Ook twee bewoners van de Bees tenmarkt vinden dat de gemeen te de normale procedure moet volgen, zodat alle belangen be ter kunnen worden afgewogen. Er is volgens hen geen reden om met vrijstellingen te werken. Daarnaast zijn ze bang dat de bouw voor een hoop overlast zorgt en verwachten ze hinder van het grand café. Vrees voor teloorgang van zijn woongenot heeft eveneens een bewoner van de Westwal. Die heeft al theater De Mythe zowat naast zich gekregen en ziet straks een parkeergarage achter zich. Hij denkt dat de auto's die in de parkeergarage rijden, te veel geronk zullen laten horen. Burgemeester en wethouders heeft de bezwaren deze week al lemaal terzijde geschoven. Ze wegen volgens hen niet zwaar genoeg om voor een andere, lan gere procedure te kiezen. door Joeri Wisse RILLAND - Voor Corné van Til burg was het gisteren feest: toen hij wakker werd, bleek de tuin opeens een zwembad. Een buis het hemelwaterbas sin van tomatenkweker Lans be gaf het 's nachts en veroorzaak te het tijdelijke zwembad. Aan het eind van de middag stonden er alleen nog maar een paar plas sen in de achtertuin van de va kantiewoning van Annie Labee uit Oosterhout. „Vanochtend was dat wel anders. Toen ik om zeven uur wakker werd, dacht ik dat het enorm had geonweerd vannacht. Even later kwamen ze van Lans met het bericht dat het bassin lek was." Haar man Janus vindt het water niet zo'n probleem. „De tuin kon wel wat water gebruiken en die kleine vindt het geweldig." Medewerkers van Lans ontdek ten het lek gisterochtend vroeg. Om de drie tuinen van de aan grenzende woningen aan het Middenhof voor nog meer wa teroverlast te behoeden, werd in allerijl de graafmachine gestart en een dijkje opgeworpen. Het bedrijf heeft drie pompen moe ten huren om het water dat uit het bassin stroomde over te pom pen in de sloot. M. Tolhoek van Lans: „Ik verwacht dat het bas sin nog vandaag wordt leegge pompt. De bewoners hebben een bloemetje en een zakje tomaten gekregen voor de overlast." foto Willem Mieras Problemen Zandkreek straks over KATS - De provincie is van plan het fietspad over de Zandkreekdam aan te passen voor landbouw- en bestem mingsverkeer. Sinds de bypass bij de Zandkreeksluis er is, moeten trekkers en automobilisten die via de parallel weg naar hun percelen of woning willen, eindeloos wach ten op het verkeer dat over de Deltaweg rijdt. Een beper king van het scheepvaartverkeer is geen oplossing maar wel kan de Hongersdijkbrug over de bypass korte tijd ge sloten worden, tussen het leegvaren en volvaren van de kolk. Het bestemmingsverkeer en de trekkers kunnen dan doorrijden. Het fietspad wordt deze herfst aangepast. Ruimte voor begraafplaats 's-GRAVENPOLDER - De begraafplaats in 's-Gravenpol- der hoeft niet op grote schaal te worden geruimd. De ge meente Borsele kan een stuk grond van eenderde hectare aankopen, dat voor uitbreiding en waterberging kan wor den gebruikt. Daarmee komt er ruimte tot 2030. Aanvan kelijk was het de bedoeling om plaats te maken door een grootscheepse ruiming. Grafbezitters en nabestaanden waren al aangeschreven, maar verschillende mensen had den grote bezwaren. Nu er naast de begraafplaats grond te koop is gekomen, is op grote schaal ruimen niet meer nodig. Door 44 graven, waarover geen discussie was, te ruimen kan 's Gravenpolder blijven begraven tot 2011. Daarna is uitbreiding noodzakelijk en een lap van 2000 vierkante meter biedt ruimte tot 2030. Een kleiner per ceel - 1500 vierkante meter - is noodzakelijk voor de wa terberging. Bij de aankoop is alleen haast geboden omdat de grond van de buren maar één keer te koop komt. De raad krijgt na de vakantie een voorstel voor de aankoop en de verdere ontwikkeling van de begraafplaats. CDA vraagt aanpak ganzen WESTDORPE - Het CDA gaat minister Veerman (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) vragen een proef project in Zeeland te beginnen om de schade van overzo- merende ganzen te beperken. Dat zei Tweede Kamerlid Schreijer-Pierik gisteren na een werkbezoek dat zij met haar fractiegenoot Buijs had afgelegd in Zeeuws-Vlaande- ren en op Schouwen. Schreijer zei onder de indruk te zijn van de grote schade die ganzen toebrengen aan de land bouwgebieden in Zeeuws-Vlaanderen. Na het Kamerre ces wil ze daar bij Veerman aandacht voor vragen. „Het kan niet zo zijn dat de ganzen de boeren kaalvreten, ter wijl daar geen schadevergoeding voor is." Op Schouwen werd vooral de groei van de populatie damherten in ogen schouw genomen. Schreijer heeft een amendement inge diend op de Flora- en faunawet, waardoor het mogelijk wordt te jagen op herten in natuurgebieden. „Maar eerst is het zaak dat partijen met elkaar in gesprek gaan om het probleem op te lossen." Advertentie Advertentie ytCcfamoiJoje 6//Voodc Wij vernieuwen onze showroom en bieden U daarom een groot deel van onze collectie aan voor zeer speciale prijzen! kasten banken fauteuils tafels stoelen bedden verlichting Kapitale Kortingen van refctelijke prijzen. KijVOP Joosse Interieurs Langstraat 2-4, Arnemuiden, tel. 0118-601273 Geopend van maandagmiddag t/m zaterdag, koopavond vrijdag op afspraak. zeeuwse almanak Foto Na tien jaar zagen ze elkaar iveer. Tien vrienden die, in hun jeugd, allemaal lid waren geweest van dezelfde muziek vereniging. Aan het einde van de reünie moest uiteraard een foto wor den gemaakt. Negen kropen er naast elkaar op een grote sofa, voor hen op de salontafel een nog halfvol le fles jenever. Nummer tien zou de fotocamera instellen en dan met een flinke sprong op de bank landen. De instelling ging goed, de sprong wat minder. Het lever de wel een unieke foto op; ne gen paar handen die tever geefs grijpen naar een omval lende jeneverfles en de foto graafdie met zijn been achter de poot van de salontafel blijft haken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27