pzc Meer Britten naar Afghanistan Belgische politie ontdekt spoor in zaak van seriemoorden Bergen Harnas wil Shalit alleen ruilen voor gevangenen Geweld in Bagdad eist tientallen levens Bolivianen schudden Nederlandse toeristen uit Negenhonderd militairen extra om geweld in zuiden te beteugelen 1 YN-stemming Noord-Korea uitgesteld F-27 stort neer in Pakistan Monteurs in de ruimte Imam vraagt moslims om bloed voor Vlaanderen dinsdag 11 juli 2006 g.« redactie buitenland L-v PAZ - De Boliviaanse poli- lii heeft een bende »PgePakl die buitenlandse toeristen ontvoer de om hun rekeningen te plunde- Onder de slachtoffers van je criminelen waren ook Neder- leudse vakantiegangers, aldus de politie gisteren. De bende opereerde in de toeris tische centra van Bolivia zoals de badplaats Copacabana en de ruïnes van Tiahuanaco bij het Titicacameer. De criminelen volgden de toeris ten enige tijd waarna zij hen transport aanboden naar de hoofdstad La Paz. Vervolgens hielden zij de vakantiegangers vast in schuilplaatsen in de slop penwijk El Alto. Hier werden de toeristen met ge weld gedwongen om hun pinco des af te geven, waarna hun re keningen beetje bij beetje wer den geplunderd. Pas daarna kregen zij hun vrij heid terug. Onder de slacht offers bevonden zich, behalve Nederlanders, ook Duitse, Britse, Ierse en Japanse toeris ten. De ontvoeringen vonden plaats tussen 14 april en 1 juli van dit jaar. De Boliviaanse politie kwam in actie nadat westerse ambassa des en buitenlandse ondernemin gen hadden geklaagd over de golf van ontvoeringen en bero vingen. Het is niet bekend of de ze bende ook betrokken was bij de moord op twee Oostenrijkers en een Spaanse toerist, die in ja nuari van dit jaar werden ont voerd tussen Copacabana en La Paz. ANP door Jessica Smeenk an Egbert Stoel LONDEN - Groot-Brittannië stuurt bijna negenhonderd extra militairen en meer helikop- lers naar Afghanistan. Daarmee krijgen de troepen in de provin cie Helmand in het zuiden van liet land de steun waarom de commandanten van de Britse eenheden hadden gevraagd. Hei- mand grenst aan de provincie Uruzgan, waar Nederlandse mi litairen actief zijn. 'Door de versterking in Helmand komt de omvang van de Britse troepenmacht daar in oktober op ongeveer 4500 manschappen. Commandanten ter plekke vroe gen om extra militairen nadat de afgelopen weken er zes man schappen om het leven kwamen. Eerder zei een hoge Navo-com- mandant dat het Britse leger in Afghanistan meer helikopters nodig heeft om de strijd met de Taliban-strijders beter te kun nen voeren. Afghaanse en buitenlandse mili- itairen hebben gisteren zeker [veertig 'extremisten' gedood tij- dens een aanval op een schuil plaats van opstandelingen in Uruzgan. De gevechten deden zich voor tien kilometer ten noorden van de provinciehoofd stad Tarin Kowt, waar ook Ne derlandse militairen opereren. Bij de gevechten raakten drie le den van de internationale troe pencoalitie gewond. Een Af ghaanse militair kwam om, al dus een verklaring van het Ame- nkaanse leger. De opstandelin gen gebruikten de schuilplaats in het dorpje Dehjawz e Hasen- izay geregeld als een toevluchts oord om operaties uit te voeren WASHINGTON - Japan en de I Verenigde Staten zijn het eens geworden over uitstel van de I stemming in de VN-Veiligheids- raad over een resolutie die straf- maatregelen oplegt aan Noord- Korea wegens zijn raketproeven van vorige week. Sinds vrijdag ligt de resolutie - een initiatief van Japan - klaar. Een woordvoerder van de Japan se regering zei gisteren dat het uitstel een aantal dagen kan bedragen. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, J. Bol- j ton, zei echter dat er dagelijks overleg zal zijn over de vraag of het uitstel nog gerechtvaardigd is. 1 Tokio en Washington willen af wachten wat de diplomatieke in spanningen van Peking in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang opleveren. Noord-Korea vuurde vorige week een langeafstandsraket af. De proef was technisch echter geen groot succes. De Noord- Koreaanse leider Kim verklaar de zondag dat zijn land niet bereid is enige concessie aan de VS te doen. Kim waarschuw- de voor een 'totale oorlog', mocht de VS 'wraak' nemen. ANPIDPA/RTR Europa wil af van mini-motor BRUSSEL - Europa roept de 25 lidstaten op actie te onderne men tegen veelal onveilige en il legaal uit China geïmporteerde mini-motoren voor kinderen. De afgelopen maanden zijn er al vanuit tien lidstaten klachten ge komen over gevaarlijke situa ties en soms dodelijke ongeval len. Ook zijn er veel milieuklach ten over de motoren. De Europees Commissarissen Kyprianou (Volksgezondheid) en Verheugen (Industriebeleid) j vroegen de EU-lidstaten giste ren om de voertuigen uit de markt te nemen als deze niet vol doen aan de Europese veilig heidsnormen. Het gaat niet echt om speel goed, al lijkt het wel zo", aldus een Commissiewoordvoerder, dn veel gevallen zijn deze toe stellen gevaarlijk. Lidstaten moeten het publiek hier ook i over informeren en ze uit de ver hoop halen, wanneer ze echt on- veüig blijken te zijn." ANP tegen burgex-s, het Afghaanse le ger en coalitietroepen. Een woordvoerder van de Taliban be vestigde de gevechten, maar hij stelde dat vijf strijders waren omgekomen. De Taliban zouden juist veertig militairen hebben De actie was onderdeel van de Amerikaanse operatie Mountain Thrust. Dat is een poging om, voordat de Navo in het zuiden van Afghanistan begint met pro vinciale wedei'opbouwteams, het gebied schoon te vegen van Taliban en andere tegenstan ders. Aan deze door de Verenig de Staten geleide actie doen geen Nederlandse militairen mee. Het Nederlandse leger weikt in Tarin Kowt aan de opbouw van een legei'kamp dat vanaf augus tus plaats moet bieden aan meer dan duizend militairen. De troe pen raakten de afgelopen weken onder meer ten noorden van de stad herhaaldelijk in gevecht met de Taliban. Deze extremis tische moslimorganisatie had tot 2001 in Afghanistan de macht in handen, maar zij werd aan het einde van dat jaar door buitenlandse troepen verdreven naar moeilijk toegankelijke bergachtige gebieden in met na me het zuiden en oosten van het land. Vanuit schuilplaatsen voe ren zij de laatste maanden een golf van aanslagen uit. Ook in het noorden van het land lijkt de situatie te verslechteren. Duitse militairen waren zondag avond het doelwit van een aan slag in Kaboel. Opstandelingen schoten daar drie raketgranaten af op het Duitse legerkamp. Ook beschoten zij een wachttoren. Niemand raakte daarbij ge wond. ANP/RTR/AFP/DPA BAGDAD - In Irak zijn gisteren zeker 33 mensen omge komen door het aanhoudende geweld. Tien van hen stierven door drie explosies in de voornamelijk door sjiieten bewoonde wijk Sadr City van Bagdad. Onge veer honderd andere burgers raakten daar gewond door een autobom en twee granaten, die vrijwel tegelijkertijd ontploften. De aanslagen volgden een dag nadat gewa pende mannen in een voornamelijk soennitische wijk van de hoofdstad van Irak meer dan veertig mensen doodden. Elders in Bagdad stierven gisteren zeven men sen toen de bus waarin zij zaten werd aangehouden, waarna gewapende mannen het vuur op de passagiers openden. In het centrum van de stad vielen drie doden en 28 gewonden door een bomexplosie. foto Kareem Raheem/RTR door Pascale Thewissen BERGEN - Justitie in België heeft een nieuw spoor ontdekt in vijf oude moordzaken. Tussen januari 1996 en oktober 1997 werden in Bergen (Mons) vijf in stukken gesneden vrouwenlicha men gevonden. De dader, die de bijnaam 'de sla ger van Bergen' kreeg, werd nooit gevonden. Onderzocht wordt nu of de Waalse psychiater/dichter Alain Du- veau iets met de zaak te maken heeft. De man zelf ontkent alle betrokkenheid. De kwestie doet in de verte denken aan de ophef rond de Nederlandse schrijver Richard Klinkhamer, die in zijn nooit uitgegeven manuscript Woensdag Gehaktdag allex-lei ISLAMABAD - Een Fokker F-27 van de Pakistaanse lucht vaartmaatschappij Pakistan In ternational Airlines is gisteren tien minuten na het opstijgen vanaf de luchthaven van Multaxx neergestort. Geen van de 41 pas sagiers en vier bemanningsle den overleefde het ongeluk. In het neergestorte vliegtuig bi-ak onmiddellijk brand uit. Het toestel was onderweg naar de hoofdstad Islamabad en zou een tussenlanding in Lahore ma ken. Het stortte op ongeveer drie kilometer van de luchtha ven neer, vlak bij een basis school. ANP/RTR bloederige scenario's beschreef, maar nooit hardop zei dat hij zijn echtgenote Hannie echt had vermoord. Pas toen haar lichaam in februari 2000 werd gevonden bij hun vroegere wo ning in het oosten van Gronin gen, negen jaar nadat zij spoor loos was verdwenen, werd Klixxkhamer gearresteerd en ble ken werkelijkheid en fictie erg dicht bij elkaar te liggen. In het ondex-zoek naar de 'slager van Bergen' viel de politie voiï- ge week het poëziehuis van Amay binnen, waar vier moi'bi- de gedichtenbundels van Du- veau in beslag genomen wex'den. Dat gebeurde na een tip over mo gelijke betrokkenheid van de dichter annex psychiater bij de tien jaar oude moordzaken. Serieus Volgens justitie wordt de tip se rieus genomen. Vier van de vijf slachtoffers van de seriemoorde naar van Bergen waren psychia trische patiënten. In een interview met Het Nieuwsblad ontkende Duveau gisteren elke betrokkenheid bij de lugubere moorden. Hij zou ook nooit als psychiater hebben gewerkt. „Ja, mijn ge dichten gaan over de dood. En nee, dat betekent niet dat ik vrouwen in stukken sixijd en dump in vuilniszakken", zegt de schrijver, die overigens nog niet door de politie is verhoord. Du veau zegt op een uitnodiging van de politie te wachten. „Dan kan ik de agenten meteen vra gen wie me dit heeft geflikt." Boos over alle ophef rond zijn persoon en zijn werk is hij niet. „Dit is gewoon een zoveelste spoor dat de speurders willen natrekken. Ik heb gehoord dat ze al meer dan vijfhonderd aan knopingspunten hebben beke ken. Tja, dan weet je het wel hé. Ze onderzoeken gewoon alles." Volgens Duveau bekijken zijn fa milie en vrienden hem niet an ders door de affaire. „Natuur lijk beseffen ze dat ik niets te maken heb met de seriemoorde naar van Bergen." HOUSTON - Astronaut Piers Sellers zweeft bij de Qwest-luchtsluis van het Inter nationale Ruimtestation (ISS). Sellers heeft gisteren met colle ga-astronaut Mike Fossum van het ruimteveer Discovery een ruimtewandeling gemaakt om reparaties uit te voeren. De twee Amerikanen gebruikten tij dens hun zeven uur durende wandeling een robotarm. Ook bereidde het duo de installatie van zonnepanelen voor. Die wor den naar verwachting in augus tus door het ruimteveer Atlantis naar het zwevende laborato rium gebracht. Het werk kwam een dag nadat de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa groen licht gaf voor de terug keer van het ruimteveer op 17 juli. Uit onderzoek blijkt dat het hitteschild van het ruimte veer bij de lancering niet bescha digd was. foto Nasa/RTR Ophef door gasexplosie New York NEW YORK - In Manhattan in New York is gisteren een gebouw deels ingestoi't en in brand gevlogen. Oorzaak was een gasexplosie, deelde een woox-dvoerder van de brandweer mee. Amerikaanse media lieten beelden zien van een branden de ruïrxe in het luxedistiïct Upper East Side op Manhat tan. Volgens de nieuwszender CNN zijn zeker vier perso nen gewond geraakt. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee dat de instorting niet het gevolg is van een terroristische daad. ANP/RTR Koning tegen Cambodja-Tribunaal PHNOM PENH - De voox-malige koning van Cambodja, Norodom Sihanouk, heeft zich tegen het Cambodja-Tiibu- naal uitgesproken, dat de nog levende kopstukken van het gewelddadige regime van Pol Pot gaat bei'echten. Het Japanse persbureau Kyodo meldde gistex-en dat Siha nouk het aantal leiders van de Rode Khmer dat daadwer kelijk berecht zal woi'den, veel te klein vindt. „Het wex-kelijke aantal verantwoordelijken voor de misda den ligt in de honderden, zo niet duizenden", zei de 83-ja- rige Sihanouk op zijn website. ANP Wodkaspot kwetsend voor Russin WELLINGTON - De Nieuw-Zeelandse reclamecodecom missie heeft een reclame voor wodka veroordeeld als bele digend en vernederend voor vrouwen. Het wodkamerk 42 Below bood een gx*atis reis naar Moskou aan om daar met een Russische vrouw te kunnen ti-ouwen. „Russische vrouwen zijn geweldig! Het maakt ze niets uit of je klein en dik bent. Het is te mooi om waar te zijn", was een van de leuzen waarmee het drankmex-k x-eclame maakte. ANP/DPA Vrouw verlaat twintig kinderen LONDEN - Een Bx-itse moeder van twintig kinderen heeft haar man en haar gezin vei'laten voor een getrouwde man die zij via internet heeft lex-en kennen. Dit meldde de Brit se krant The Sun gisteren. De 48-jarige Nicola Pridham staat in de Britse media be kend als 'Bi'itain's Supermum' (de supermamma van Groot-Bxhttannië) omdat zij in twintig jaar tijd elk jaar een baby heeft gehad. ANP Tweelingbroers besturen Polen WARSCHLAU - De Poolse president Lech Kaczynski heeft gisteren zijn tweelingbroer Jaroslaw benoemd tot pre mier. Dat gebeurde kox-t nadat de president het ontslag van Jax-oslaw Kaczynski's voorganger, Kazimiex-z Marein- kiewicz, had geaccepteerd. Jaroslaw Kaczynski leidt de rechtse Wet- en Rechtvaar- digheidspax-tij (PIS). Zijn partijgenoot Marcinkiewicz kondigde vrijdagavond op een bijeenkomst van de pax-tij- leiding onvex-wacht zijn vertrek aan. Het Poolse volk toonde zich eerder weinig enthousiast over het vooi'uitzicht dat een tweeling de macht in het land krijgt. Volgens een opiniepeiling denkt 60 procent van de Polen dat dat negatieve gevolgen voor het land heeft. ANP/AFP/RTR de toekomst van de staat Israël zou beschadigen", aldus de pre mier. Israël is mogelijk wel bereid een aantal Palestijnse gevangenen te laten gaan na een eventuele vrijlating van Shilat. Dat zei de Israëlische minister van Binnen landse Zaken Bai'-On gisteren. Isx-aël zette gisteren het offen sief in de Gazastrook vooi't, dat begon na de ontvoei'ing van de militair. In de plaats Abassan, in het zuiden van de strook, kwa men vier Palestijnen om bij drie Israëlische luchtaanvallen. Ze ker acht mensen raakten ge wond. Sinds het begin van het militaire offensief Operatie Zo merregen zijn bijna vijftig Pales- tijnen omgekomen en ruim 180 mensen gewondgeraakt. De eixi- ge Israëlische militair die tot dusver tijdens het offensief is ge sneuveld, is door eigen vuur om gekomen. Volgens militaire bronnen be reidt het Israëlische leger zich voor op de uitbreiding van het aantal grondtroepen in de Ga zastrook. Premier Olmert her haalde gisteren dat er geen tijds limiet aan de operatie in Gaza is- verbonden. Verder zei Olmex-t dat hij er niet op uit is de door Harnas geleide Palestijnse regenng ten val te brengen. Isx-aël heeft vorige week tientallen leiders van Ha rnas opgepakt. ANP/RTR/AFP door Akijn Visser GAZA-STAD - De radicale Pa lestijnse beweging Harnas blijft erbij dat de ontvoerde Israëli sche korporaal Gilad Shalit pas vrijkomt als Israël Palestijnse gevangenen laat gaan. Dat heeft de verbannen leider van Harnas, Khaled Meshaal, gisteren laten weten. „De gevangen militair zal geen vrijheid kennen als er geen ge vangenen uit de gevangenissen van de zionistische vijand wox- den bevrijd", meldde Meshaal op een persconferentie in de Sy rische hoofdstad Damascus. Hij zei dat het leven van de 19-jari- ge militair wel wordt gespaard en dat hij als een krijgsgevange ne wordt behandeld. Meshaal hekelde verder de inter nationale gemeenschap die voor- al oog zou hebben voor het lot van de Israëlische militair in plaats van het lijden van de Pa- lestijrxse bevolking. „Er wordt gepraat over een militair, ter wijl tienduizend Palestijnen ge vangen zitten, onder wie hondex- den kinderen en vrouwen." De Israëlische premier Olmert liet gisteren weten dat Meshaal een 'texrorist met bloed aan zijn handen' is en dat Israël niet met de Hamas-voorman zal ondex-- handelen. „Handel in gevange nen zou een grote fout zijn die door Pascale Thewissen ANTWERPEN - De Antwerpse imam Nordin Taouil heeft de moslimgemeenschap opgeroe pen om na het vrijdaggebed mas saal bloed te geven. Volgens hem is het bloed van moslims 'het beste ter wereld'. „We roken niet, dx-inken geen al cohol en seks hebben we pas als we getrouwd zijn. Vlaanderen zou ons bloed goed kunnen ge bruiken." Het is Taouil niet al leen om de gezondheid van de Vlamingen te doen. Met zijn op roep wil hij in de eerste plaats het Rode Kruis terechtwijzen. Dat doet in zijn ogen veel te wei nig voor de allochtone gemeen schap in Vlaandei-en. De mensen willen volgens Taouil graag helpen - in België bestaat een tekox-t aan bloeddo noren - maar zij weten niet waar zij terechtkunnen of keren door het taalprobleem onver richter zaken terug naar huis. Het Rode Kruis ontkent dat het de moslimgemeenschap lirxks laat liggen. De organisatie praat naar eigen zeggen met vertegen woordigers van allochtonen. De bedoeling is niet alleen bloeddo noren te rekx-uteren onder mi granten, maar ook vrijwilligers voor het Rode Kruis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5