Aanpak Houtenkwartier in fasen OPRUIMING PZC PZC Westgeul in Braakman krijgt de ruimte LAATSTE RONDE Op verkenning in de Z-Vlaamse natuur Gemeente Sluis laks met plaatsen toilet VAN DE VERB0UWINGS- 13 Mogelijk aanvullende saneringsmaatregelen grondwater nodig bij naburige panden Gratis parkeerkraskaart in Huist agenda Nog altijd elke dag genieten ALLES MOET WEG!! van Fraeijenhove dinsdag 11 juli 2006 door Shj jla vanDoorsselaer HULST - De bodem- en grond watersanering aan het Houten- kwartier in Huist wordt m drie fasen uitgevoerd. Mogelijk is ook een vierde fase nodig als het (Ldwater nabij de naburige panden te ernstig vervuild is. Desaneringswerken starten ver moedelijk in oktober en duren z0'n vier tot zes weken. 2 i Aan het Houtenkwartier waar tot oktober vorig jaar het gelijk namige activiteitencentrum stond, was jaren geleden een gas fabriek gevestigd. De grond is daardoor sterk vervuild met olie en zogenaamde PAK's (polycy clische aromatische koolwater- i stoffen). Het grondwater is ver- ^WËEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail; redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ontreinigd met onder andere benzeen en tolueen. Niet alleen de grond onder het voormalige Houtenkwartier is vervuild, de verontreiniging strekt zich uit tot onder de straat en deels onder woningen in de directe omgeving aan het Houtenkwartier en de Vestdijk straat. Omdat de vervuiling zich vooral in de diepere ondergrond bevindt, is er geen gevaar voor de volksgezondheid te verwach ten. De sanering kost in totaal zo'n 550.000 euro. Zodra de provincie haar goed keuring geeft aan het door de ge meente Hulst ingediende sane ringsplan, kunnen de werkzaam heden beginnen. De vervuilde grond wordt dan weggehaald en de restvervuiling wordt aange pakt door het grondwater te rei nigen. De sanering wordt in drie fasen aangepakt om de invloed van de werkzaamheden naar de omgeving toe zoveel mogelijk te beperken. Voor het saneren van de bodem vervuiling wordt een vijf meter diepe put gegraven op het braak liggende Houtenkwartier-ter- rein. Hierbij wordt ruim afstand gehouden tot de omliggende be bouwing zodat deze panden geen risico lopen. De vervuilde grond wordt zoveel mogelijk di rect afgevoerd naar een grond- verwerker. Schone grond en dus nog geschikt voor hergebruik, wordt tijdelijk op het terrein op geslagen. Na de sanering wordt de put terug opgevuld met (die) grond. Ook wordt het grondwater ter plaatse weggepompt. Dit is no dig om de put droog te houden, maar op deze manier kan het op gepompte water ook worden ge reinigd. Dit gebeurt in een tijde lijke zuiveringsinstallatie. Ver volgens wordt het geloosd in het riool. Deze methoden zijn echter niet toereikend om alle vervuiling bij de belendende bebouwing weg te halen. De verontreini ging die achterblijft wordt geme ten en vastgelegd in een rap port. Samen met de provincie wordt daarna beoordeeld of toch nog aanvullende sanerings maatregelen noodzakelijk zijn. Mogelijk wordt dan gekozen voor een aanvullende grondwa tersanering waarbij met een on dergronds drainagesysteem grondwater wordt onttrokken en wordt gereinigd. Bewoners van het Houtenkwartier en de Vestdijkstraat zijn al door de ge meente geïnformeerd over de stand van zaken van de sane ring. Zij ontvangen daarnaast nog een uitnodiging voor een in formatiebijeenkomst die kort voor het begin van de sanerings- werken wordt gehouden. Directeur J. Valckx van Woon- stichting Hulst, die op het ter rein appartementen laat bou wen, is tevreden met het tijds pad voor de sanering. De bouw van het complex vangt zoals ge pland begin volgend jaar aan. AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur: Kaarten, biljarten, party dansen; 13.30 uur: Meren; De Halle, 13.30 uur; Kaarten, biljarten; 14.00 uur. Koersbal; Trefpunt, 13.00 uur; Kaarten, biljarten, sjoelen, BIERVLIET - Dorpshuis, 14.00 uur: His torische wandeling; BRESKENS - Napoleonhoeve, 19.00 uur: Voorstelling circus Bongo; Handelshaven, 8.45 uur: Avontuurlijke tochten over de Westerschelde; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar- i, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bie- uvn en jokeren; HULST - De Lieve, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; Multi Functionele Ruimte Korenmarkt, 14 00 uur: Bloemschikken; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; 13.45 uur: Gymnastiek: 1 Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen- komsl; NIEUW-NAMEN - Café Sint Cecilia, 20.00 uur: Kaarten; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: |j Aerobics; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur Biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 10.30 uur; Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken en biljarten; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur; Yoga; 13,30 uur: Biljarten; Centrum, hobby-, boekenmarkt; VOGELWAARDE - 't Gelaag, 13.30 uur: Kaarten, bingo; WESTDORPE - Zaal Concordia, 13.30 KBO koersbal. Films kleine zaal Ledeltheater OOSTBURG - Het Ledeltheater in Oostburg vertoont deze zo mer niet alleen films in de grote zaal, maar ook in de kleine zaal. Voor dit doel zijn tijdelijk 35 stoelen geplaatst. In de kleine zaal is ook aircondi tioning aanwezig. De films zijn et bekijken op een scherm van 2,5 bij drie meter. Niet alle films zijn in eerste instantie in de klei ne zaal te zien. De eerste voor stelling is donderdagavond van af half negen. Dan staat de documentaire Ik wil nooit beroemd worden van Mercedes Stalenhof op het pro gramma. In het weekend van 22 juli is er een vertoning van de The Da Vinci Code naar het ge lijknamige boek van Dan Brown. Nieuwe kreekuitloper in de Braakmanpolder die als voorbeeld dient voor de westgeul van de Braakmankreek. door René van Stee HOEK - Natuurgebied De Braakman bij Hoek wordt niet alleen drie keer zo groot, ook het oudste gedeelte van het natuurreservaat rond de ruim twee kilo meter lange westgeul van de Braakman kreek gaat rigoureus op de schop. Het omliggende noordelijke Braakmanbos wordt omgevormd tot een Braakman woud met grillig gevormde kreken, plas-drasvelden en 'natuurlijk groeien de' bossen. Daardoor worden de natmu'- waarden van het gebied opgekrikt. „Want daar ontbreekt nogal het een en ander aan. Als landschapselement is het huidige dennenbos best aardig, maar ecologisch gezien is het niet echt waardevol. De soortenrijkdom is ge ring. Bovendien behoren dennen niet tot de oorspronkelijke begroeiing. Om er een waardevoller gebied van te kun nen maken, moet er dus iets verande ren. Het wordt een echt Zeeuws natuur gebied dat zich kenmerkt door water partijen, weidsheid en moerasvegetatie in plas-drasgebieden. In feite brengen we het gebied terug in de staat van voor de afsluiting van De Braakman", ver telt boswachter Hans van Hage. De vrees van veel vaste bezoekers van het Braakmanbos voor onherstelbare kaalslag deelt Van Hage net als Sam Verhelst van de Dienst Landelijk Ge bied, de uitvoerder van de werkzaamhe den, niet. Weliswaar verdwijnt er twaalf van zo'n dertig hectare bestaand bos in een gebied van een kleine hon derd hectare, maar dat is volgens hen nodig om de westgeul beter tot zijn recht te laten komen. Op sommige plekken komt in plaats van de gekapte bomen authentieke be groeiing zoals eiken, essen, iepen en struiken als kamperfoelie, clematis en rode en zwarte bessen. Daardoor ont staat een betere aansluiting met het nieuwe - zich ook volop ontwikkelende - noordelijker gelegen natuurgebied in de Braakmanpolder. Dit is al in belang rijke mate volgens dezelfde principes ingericht. „Bovendien worden voornamelijk langs de oever van de westgeul bomen ge kapt. Daardoor ontstaat een echt Zeeuws krekensysteem met flauwe oeverranden, rietvegetatie en slikach- tige schorren. Runderen krijgen de ruim te in het grasland te grazen. Diverse or- chideëensoorten en planten als de rate laar en de parnassia dragen bij aan de soortenrijkdom", aldus Hans van Hage. De Dienst Landelijk Gebied gaat vol gens Sam Verhelst in de 'oude Braak man' zeer omzichtig en op detailniveau te werk. Lukraak bomen kappen is er niet bij. De aanwezige eiken blijven staan. Ook boswilgen worden gespaard. Dat moet de overlevingskans voor bij voorbeeld de bijzondere populatie zwart-rosse zandbijen in het gebied ver groten. De insecten voeden zich met het stuifmeel van de mannelijke boswilg. De leefomstandigheden hangen echter niet alleen af van de boswilg als voedsel bron; de aanwezigheid van een zandige bodem en schaduw dragen er ook toe bij. „Met name hierom wordt overal waar foto Peter Nicolai bomen verdwijnen de bodem zo'n der tig centimeter afgegraven. Hierdoor scheppen we op kalkrijke zandgrond meer mogelijkheden voor een grotere di versiteit aan soorten. Verder is het de bedoeling om met de afgegraven grond het vogeleiland in de Braakmankreek weer in ere te herstellen. Dit moet bij dragen aan het behoud en de uitbrei ding van de kolonie zilverreigers die er nu achttien broedende paren telt", legt Verhelst uit. De kapwerkzaamheden beginnen half augustus. Uiterlijk in december moet het grondwerk klaar zijn. Die ingrepen moeten vooral zo kort mogelijk duren om het nieuwe broedseizoen niet te ver storen. „Vandaar dat we er meteen ook zo'n anderhalve hectare uitgegroeide po pulieren in meenemen. Het is beter dit ineens te doen in plaats van een jaar la ter. Want dan zorg je weer voor versto ring", aldus Hans van Hage. Donderdagavond is er vanaf half acht in restaurant De Braakman een voor lichtingsbijeenkomst over de plannen in het noordelijke Braakmanbos. Vanaf 23 juli zijn er ook regelmatig excursies waarbij deelnemers worden bijgepraat over de herinrichting. AXEL - Een grote boog versiert de ingang van hun kamer in zorgcentrum De Vurssche in Axel. Zelfs in de gang zijn ver sieringen aangebracht ter gele genheid van het 65-jarig huwe lijk van Krijn Tollenaar (90) en Neeltje van Hoeve (89). Het is een drukke tijd voor het echt paar Tollenaar. Zaterdag was er een feestmid dag voor de familie. En op de dag dat ze precies 65 jaar gele den in het huwelijksbootje tra den, kwamen veel familieleden en bekenden nog eventjes langs, net als burgemeester J. Lonink, om het echtpaar te feliciteren. Krijn Tollenaar uit Hoek en Neeltje van Hoeve uit Axel leer den elkaar kennen in het uit gaansleven van Axel. „Ik ging met de fiets van Hoek naar Axel en daar zagen we elkaar iedere keer bij verschillende feestjes. Dan dansten we. Zo werden we uiteindelijk een paar", vertelt Tollenaar. Na zeven jaar verke ring trouwde het echtpaar op 10 juli 1941. Het was een moeilijke tijd voor het pas getrouwde stel. „Toen de oorlog afgelopen was, was ik echt blij", weet mevrouw Tollenaar zich nog te herinne- ren. Op de boerderij waar het stel in Hoek woonde, bleef de schade beperkt, maar in de buurt van de boerderij in Axel waar zij opgroeide, werd heftig gevochten. De boerderij werd dan ook volledig verwoest. Het paar verdiende de kost met ak kerbouw en veeteelt. Altijd was Tollenaar in de weer, terwijl zijn vrouw voor het huishouden zorgde. In de oogsttijd hielpen hun vier kinderen ook. Tien jaar geleden vertrok naar een wo ning in de Tuinstraat in Axel. Ook na zijn pensioen was Tolle naar nog druk bezig op zijn erf. Zijn vrouw was een fanatiek pot tenbakster. Nu wonen ze alweer bijna twee jaar in zorgcentrum De Vurssche in Axel. Ze genieten nog iedere dag van elkaar en van hun vier kleinkin deren en twee achterkleinkinde ren. Dat ze dit jubileum mogen meemaken, verwelkomen ze als een onverwacht geluk. foto Peter Nicolai van onze regioredactie TERNEUZEN - De natuur- en milieuorganisaties hebben deze week in Zeeuws-Vlaanderen weer meerdere excursies op het programma staan. Morgenochtend kan met het Zeeuwse Landschap een drie uur durende tocht door het Ver dronken Land van Saeftinghe worden gemaakt. De excursie begint om half elf en kost vijf eu ro per persoon (tot 16 jaar half geld). Zich opgeven kan op tele foonnummer 0114-633110. Mor genavond om half acht begint een circa twee uur durende ex cursie naar de Verdronken Zwarte Polder in Nieuw- vliet-Bad. De Zwarte Polder is een hoog opgewassen zandig schor met een opening in de dui nemij. De combinatie van zout en zoet water zorgt voor een bij zondere flora en fauna. Start punt is het parkeerterrein tegen over Fritura 't Gemaal aan de Zeedijk te Nieuwvliet-Bad. HULST - De Hulster wethouder T. Maas (toerisme) deelt donderdag op de Grote Markt in Hulst gratis par- keer-kraskaarten uit. De allereerste kraskaarten werden vorige week weggegeven in Sint-Niklaas en nu wordt de actie herhaald in Hulst zelf. Wie een gratis kraskaart wil bemachtigen, moet zich rond 11.00 uur strategisch opstel len aan de Grote markt. Het systeem van de kraskaarten is bedacht om het met name bezoekers van Pluist gemak kelijker te maken. Ter plekke bij een automaat parkeer tijd kopen, met het nadeel te veel betaald te hebben, of te weinig met een boete als gevolg, is er niet meer bij. Met de kraskaart kan een heel dagdeel geparkeerd worden. De ge bruiker van de kaart hoeft enkel op de kaart aan te geven of dat 's ochtends of 's middags is. De kaart is voor 1,50 euro te koop in het Hulster stadhuis. Bedrijven kunnen de kaarten gratis weggeven aan klanten, zodat een vervolg- bezoek aan de Hulster binnenstad aantrekkelijker wordt. Bewoners van de binnenstad kunnen de kaarten schen ken aan vrienden of familie, zodat ze een dagdeel gratis kunnen parkeren. Maas deelt donderdag de kaarten gra tis uit om het nieuwe parkeersysteem nog wat meer onder de aandacht van de binnenstadbezoekers te brengen. Fonteyne volgen via webcam VLISSINGEN - Om te zien wat zich allemaal afspeelt op de bouwplaats van de Fonteyne in de binnenstad van VI is- singen, hoeven geïnteresseerden niet langer de deur uit. Stichting Fonteyne Activiteiten heeft een website ge opend, waarop alle ontwikkelingen rond de bouw zijn uit eengezet. Op het kantoor van de BAM staat zelfs een web cam, met 24-uurs live beelden. Op de voorpagina van de website staat een link daarheen. Om niets te hoeven mis sen, gaat de camera mee omhoog naarmate het complex de hoogte in groeit. Bezoekers kunnen ook een berichtje achterlaten in het gastenboek op www.defonteyne.info. Actievoerders vergeefs in beroep MIDDELBURG- Vijf verklede leden van de actiegroep 'Family4Justice', die in oktober het gebouw van de Kin derbescherming aan de Buitenruststraat in Middelburg bezetten, hebben gisteren in hoger beroep bot gevangen bij het Haagse gerechtshof. Zij vochten twee weken gele den de boete van 200 euro aan die zij van de Middelburg se politierechter hadden gekregen voor de lokaalvrede breuk. Niet om het geld, maar om 't principe waren ze in beroep gegaan, zeiden ze toen hevig geëmotioneerd. Ze za gen hun actie als ludiek en niet als onrechtmatige bezet ting. Plet hof oordeelde gisteren anders en handhaafde de eerder opgelegde boete. Family4Justice bestaat uit ge scheiden ouders - merendeels vaders - die zich door in stanties als Kinderbescherming en justitie onheus beje gend voelen, meestal omdat zij hun kinderen niet meer mogen zien. Zij eisen onder meer een parlementaire en quête naar wantoestanden rond de voogdij. Binnenbrand in Goes GOES - In één van de seniorenappartementen boven het winkelcomplex aan de Oostwal in Goes heeft gistermid dag korte tijd een binnenbrand gewoed. De brand ont stond rond half zes 's middags, doordat de tv in de wo ning vlam vatte. De bejaarde bewoner waarschuwde zelf de brandweer. Hij kon de woning op tijd verlaten. door Jean-Lou de Gucht BRESKENS - Eigenaren van strandhokjes tussen de handels- en veerhaven in Breskens verwij ten de gemeente Sluis laks te zijn met het plaatsen van een toi let op de promenade. Woordvoerder Adri Walhout: „De gevolgen laten zich raden. De duinen worden als openbaar toilet gebruikt. Erg hygiënisch, met spelende kinderen." Gemeenteraadslid Liber Baar- ends (Dorpsbelangen en Toeris me) is furieus over de gang van zaken. „Ieder seizoen opnieuw doen deze problemen zich voor in Breskens. Wanneer worden er nu eens tijdig voorzieningen ge troffen?" Dit jaar wist de ge meente Sluis zes blauwe vlag gen in de wacht te slepen ten te ken dat ze schoon, veilig en goed bereikbaar zijn. Walhout: „De stranden ten westen van de veerhaven zijn voorzien van een woud van afvalbakken. Tussen de handels- en veerhaven is slechts om de honderd meter een afvalbak geplaatst. Maar ik weet het goed gemaakt. Ik nomi neer het strand tussen de hand- els- en veerhaven voor een ande re vlag, de bruine in dit geval." Walhout wijst er ook op dat ini tiatieven van lokale onderne mers om een strandpaviljoen te exploiteren ten oosten van de veerhaven door de gemeente niet ontvankelijk worden ver klaard. „Vroeger was ook dit strand voorzien van allerlei ge makken zoals een strandpost met strandwachten en vooral niet te vergeten sanitaire voor zieningen. Dat laatste werd vori ge jaren veel te laat gecompen seerd door het plaatsen van een sanitaire container. Terwijl de strandhokjes al vanaf 15 mei ge plaatst mogen worden." Wethouder Peter Ploegaert (Re creatie en toerisme) zegt nu toe dat er donderdag een sanitaire voorziening bij het strand tus sen de handels- en veerhaven komt. „Ik was hier niet van op de hoogte en heb direct actie on dernomen." Als het aan Ploegae rt ligt is het probleem voorgoed uit de wereld. „Dit kan en mag niet meer. Wie het doet interes seert me niet, maar volgend jaar moet er eerder actie onderno men worden. Het moet toch mo gelijk zijn dat er vanaf pakweg 1 juni een toilet op het dat stuk strand staat." Ploegaert denkt niet dat er op korte termijn een strandpaviljoen ten oosten van de veerhaven komt. „Dat heeft alles te maken met de toekomsti ge ontwikkelingen op het veer- plein. Hopelijk zo snel mogelijk, want de verloedering is mij een doorn in het oog." Deelnemen kost twee euro per persoon; (tot 16 jaar half geld). Verder kunnen natuurliefheb bers die avond nog met een gids op op stap in De Braakman om het nachtleven en dan met name dat van vleermuizen en uilen te ontdekken. Deze excursie be gint om half tien aan de parkeer plaats van recreatiecentrum De Braakman. Deelnemen kost twee euro per persoon; (tot 12 jaar half geld). Donderdag be gint om tien uur een excursie naar 't Zwin. Deze tocht duurt ongeveer 2,5 uur en begint in het bezoekerscentrum aan de van Hoekestraat te Retranche- ment. Kosten zijn 3,50 euro per persoon (inclusief bezoek aan ex positie in het bezoekerscen trum); kinderen tot 16 jaar beta len twee euro. Vrijdagavond be gint om zeven uur aan de RK-kerk teKoewacht een excur sie naar de Plasschaert, een van de weinig zandgebieden in Zee land. Kosten voor deelname be dragen twee euro per persoon (tot 12 jaar half geld). Advertentie Schoenen en lederware] ^fsinds 1875 v 0115-43 63 00 Plein 9, 4543 BH Zaamslag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41