Banken beschuldigd van bestelen spaarders Het broeit bij extreem-rechts i Bumperklevende truckers op de korrel Milj oenenfraude met premies en mensensmokkel Consumenten lopen veel geld mis door rentebeleid Brand Hoge Veluwe is verwoestender dan gedacht KV Nederlander is vrij na ontvoering in Nigeria dinsdag 11 juli 2006 OTTERLO - Terreinmedewerker Solleveld van de Hoge Veluwe bekijkt de schade na de heidebrand. Door de brand in het nationale park is zondag tussen 60 en 70 hectare heide verwoest. Het getroffen gebied bleek giste ren bij daglicht bijna twee keer groter dan zondag nog werd aangenomen. De brandweer was gisteren rond het middaguur vrijwel klaar met nablussen in het moeras achtige Deelense veld. Het park was gisteren weer voor het publiek geopend, met uitzondering van het getrof fen gebied. Politie onderzoekt nog hoe het vuur kon ont staan. Opzet wordt niet uitgesloten. In het park leven edelherten, zwijnen en wilde schapen. Die wisten een Racistisch geweld heeft in buurlanden al meer dan eens levens ge kost. Die drama's kunnen zich volgens deskundigen ook in Neder land voordoen. De mishandeling van een Antilliaan door skinheads in Papendrecht zien zij als een signaal, vooral door de betrokken heid van een beruchte Duitse neonazi. Lelystedeling gedood in woonplaats LELYSTAD - Een 25-jarige man uit Lelystad is om het le ven gebracht in zijn woonplaats. Dat maakte de politie gisteren bekend. Agenten troffen de man zondagmiddag gewond aan in een parkje tussen de Noordzeestraat en Voorstraat. Hij overleed later in het ziekenhuis. De politie gaat uit van een misdrijf en heeft inmiddels een 23-jarige vrouw uit Lelystad aangehouden. Haar betrok kenheid en de exacte toedracht rond het overlijden wor den onderzocht. ANP Boekenbon wordt populairder DEN HAAG - Steeds meer mensen krijgen een boeken bon cadeau. In de eerste zes maanden van dit jaar werden er ruim 1,2 miljoen boekenbonnen ingewisseld bij boek handels en warenhuizen. Dat is bijna 9 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. Volgens directeur A. Doeser van Nederlandse Boekenbon BV geven vooral bedrijven steeds vaker boekenbonnen weg als relatiegeschenk. Ook steeg de verkoop in juni, de maand van het spannende boek, toen veel thrillerfans naar de boekwinkels gingen. GPD Basisscholen zwarter DEN HAAG - Het aantal basisscholen met meer dan 70 procent allochtone leerlingen is licht toegenomen van 322 (in 2002) naar 337 in dit schooljaar. De zogenoemde zwar te scholen zijn daardoor nog zwarter geworden, bleek gis teren uit een onderzoek van Trouw. Wel is voor het eerst in tien jaar het aantal zwarte scho len met tussen de 50 en 70 procent allochtone leerlingen iets afgenomen (van 580 in 2002 naar 536 nu) maar ook op deze scholen melden zich steeds minder witte leerlin gen. ANP Horeca Urk wekt woede SGP URK - De SGP op Urk is het niet eens met de nieuwe slui tingstijden van de horeca in het vissersdorp. Dat maakte fractievoorzitter L. van der Zwan gisteren bekend. In het nieuwe horecaconvenant voor Urk staat dat de kroegen vanaf 23.30 uur geen mensen meer binnen mogen laten, maar gasten die er dan al zijn, mogen tot 2.00 uur in het pand blijven. Met zijn geloofsovertuiging heeft het protest volgens Van der Zwan niets te maken. „Daar gaat het nu niet om. Dit heeft te maken met de onjuiste gang van zaken." ANP Zoektocht naar bom Purmerend PURMEREND - Nu de eerste Wherebom succesvol is ont manteld, zet Purmerend de zoektocht naar de tweede vliegtuigbom voort. Dat heeft burgemeester L. Verbeek gisteren laten weten. Het onderzoek duurt naar verwach ting enkele weken. Purmerend onderzocht al een groot gebied op de aanwe zigheid van twee, in de Tweede Wereldoorlog gedropte, vliegtuigbommen. Er werd er een gevonden en ontman teld, maar de stad geeft niet op. Het te onderzoeken ge bied wordt nu uitgebreid, zo meldt Verbeek. Voor de ontmanteling van de eerste bom, aan de oevers van de Where, werd in het weekeinde van 1 en 2 jidi groot uitgepakt. ANP goed heenkomen te vinden. Vermoedelijk zijn wel klei nere dieren als slangen en salamanders getroffen. De schade aan de begroeiing valt mee, aldus een woordvoer ster van het park. „In het najaar zijn de sporen van de brand al grotendeels verdwenen", aldus de woordvoer ster. foto Henk van Holland/GPD De plek in Papendrecht waar een 49-jarige Antilliaan werd mishandeld. foto Harmen de Jong/GPD door Steven van Aartrijk PAPENDRECHT - De Neder lander die vorige week in Ni- .geria werd ontvoerd, is gister middag vrijgelaten. De man verkeert in goede gezondheid. Dat heeft zijn werkgever, bag geraar Boskalis Westminster, laten weten. De man wordt later deze week overgebracht naar Ne derland. Eerst moet hij nog een medisch onderzoek onder gaan in Nigeria. Zowel de Nederlandse ambas sade in Lagos als de lokale au toriteiten hebben zich inge spannen voor zijn vrijlating. De Nederlander werd donder dag door gewapende mannen ontvoerd in het olierijke zuid oosten van het West-Afri kaanse land. De ontvoerders zouden leden van de Ij- aw-minderheid zijn. Zij eisen een hoger aandeel uit de op brengsten van de olie-indus trie in het gebied. Bendes slaan in Nigeria regelmatig onder het mom van zelfbe schikking munt uit de oliewin ning. Zij ontvoeren buiten landse werknemers uit de olie sector die na het betalen van losgeld worden vrijgelaten. Ook tappen de bendes een deel van de gewonnen olie af. De Nederlander werkt voor het Britse Westminster Dred ging, een onderdeel van de Koninklijke Boskalis West minster, die in opdracht van Shell baggerwerkzaamheden verricht. ANP rinnrPanl van der Zanden AMSTERDAM - Consumenten zijn vorig jaar circa 800 miljoen euro aan extra rente mis hopen. De spaarders zagen de rentevergoeding op hun reke ning minder snel stijgen dan de {variabele rente op-de kapitaal markt. Veel banken hebben hun spaar- Jente dit jaar nog niet verhoogd. En als ze dat wel deden, ging het om een beperkte verho ging". zie gisteren directeur Hilhorst van het financieel adviesbureau Independer. Hilhorst wijt het achterblijven van de spaarrente aan een ge brek aan concurrentie tussen banken. jn de jaren negentig bestonden nog kleine spaarbanken die zich scherp profileerden met hun rentevergoeding. Er is mo menteel geen enkele partij die ach daarmee bezighoudt, waar door consumenten zich ook niet bewust lijken van de rente-ont- jvikkeling. Ze hebben niet in de gaten om hoeveel geld het gaat." Vertraging De rentevergoeding op spaarre keningen volgt de kapitaal- marktrente altijd met vertra ging. Deze keer wachten de ban- ten wel erg lang, constateert In depender. „Terwijl de hypothee krente wel vrijwel direct rea geert als de Europese Centrale Bank de rente verhoogt. Dan is Ie koppeling vrijwel één- op-één", aldus de financieel ad viseur. Tot nu toe hebben alleen ABN Amro en Rabobank op alle spaarrekeningen het rentetarief 'opgetrokken, zo blijkt uit gege vens van Moneyview. De andere grote banken pasten de uit staande spaarrentes slechts gedeeltelijk of helemaal niet an. Daarbij vallen met name Halsema blijft lijsttrekker DEN HAAG - Groen- Links-leider Halsema heeft geen concurrentie bij het verwerven van het lijsttrek- kerschap van haar partij bij de Kamerverkiezingen van 22 november. Er heb- .j ben zich geen andere kandi- daten gemeld, aldus het partijbestuur gisteren. In een brief aan de leden zegt partijvoorzitter H. Nij- hof verheugd te zijn over de kandidatuur van Halse- ma. „Het is goed dat ze de komende weken en maan- den als onze onbetwiste lei- der door kan gaan op de in geslagen weg." Groen- II Links buigt zich de komen- n' de weken nu verder over een kandidatenlijst voor de Tweede Kamer en een ver kiezingsprogramma. Op 1 oktober houdt de partij een verkiezingscongres waar Halsema officieel als lijst- J trekker wordt gepresen- teerd.ANP de bankverzekeraars Fortis en ING op als achterblijvers. ING laat zijn beleid niet alleen afhangen van rentebesluiten van de Europese Centrale Bank. „Er gelden ook andere variabe len. Zo kijken we bijvoorbeeld in hoeverre spaargeld bij ons voor langere tijd is vastgezet, tegen oude rentepercentages", aldus een woordvoerder van ING. Dat ABN Amro en Rabobank tarieven wel optrokken, schrijft hij toe aan 'commerciële- en PAPENDRECHT - Het was een 'geslaagde dag', 30 juli 2005. Twintig 'kameraden' vierden de oprichting van het Aktiefront Zuid-Holland Zuid. „Rond half één vertrokken we naar Renes- concurrentieoverwegingen'. Bij Fortis was gisteren geen com mentaar te verkrijgen. Vergelijken Hilhorst van Inclepender advi seert consumenten om renteta rieven te vergelijken. „Het is bijna standaard dat hoge spaar rentes op een gegeven moment wegzakken. Veel banken heb ben enkele jaren terug klanten getrokken met aantrekkelijk internetspaarrekeningen. Inmid dels lopen die tarieven lang- se, om daar het terras van het plaatselijk rockcafé te bezet ten", meldt de internetsite. Foto's tonen kale mannen aan het bier en de haiïng. Maar sinds die dag, afgesloten met een 'perfecte barbecue', broeit er iets. Al drie keer is in Papend recht een moerbeiboom omge zaagd die daar was geplant ter nagedachtenis van de in de oor log omgebracht joden uit dat dorp. De synagoge in Sliedrecht is in februari beklad met een ha kenkruis en de cijfers 8 8. Dat staat voor 'Heil Hitier' (de 'h' is de achtste letter van het alfa bet). Op Bevrijdingsdag zijn op win kelruiten in Zwijndrecht pam fletten geplakt met foto's van Duitse militairen. Twee weken later is een 49-jarige Antilliaan in Papendrecht in elkaar ge trapt, om de hoek van het rock café Trap-af Gevechtstrainingen Deskundigen zijn bezorgd. Op internet staan foto's van paint- ballende leden van Aktiefront Midden-Brabant en radicale 'skins' in Zuid-Limburg. Alp hen aan den Rijn kent tientallen rechts-extremistische 'gabbers', die niet alleen demonstreren te gen de 'multikul', maar ook ge vechtstrainingen zouden hou den. P. van Gent van de linkse onder zoeksgroep Kafka ziet Ak tiefront Zuid-Holland Zuid. als 'een politieke actiegroep die ook bereid is geweld te gebruiken'. Een van de leden van het 'na zi-clubje' zat volgens Van Gent begin 2001 vast na een steekpar tij, met een allochtoon als slacht offer. zaam terug. De banken hopen dat hun klanten daar gewoon in blijven zitten. Op die manier ver dienen ze grote bedragen." In mei liet de Consumentenbond zich kritisch uit over het rente beleid van de banken. De Neder landse Mededingsautoriteit liet toen weten extra aandacht te zullen besteden aan het concur rentiebeleid van de banken. ANP pagina 7 banken pakken de contante betalingen aan Ook bij inlichtingendienst AIVD is het Aktiefront Zuid- Holland Zuid 'in aard en om vang' bekend. Eén van de da ders van de mishandeling in Pa pendrecht zou M. Kriek zijn. De ze Duitse neonazi met een SS- tatoeage op zijn achterhoofd, wordt door de politie en de in lichtingendienst in zijn land be stempeld als 'zeer gevaarlijk'. De Hoge Raad gaf toestemming om hem aan Duitsland uit te le veren. De mengeling van ex treem-rechtse jeugd met 'oude nazi's' en beruchte figuren uit het buitenland baart experts zor gen. Ze vrezen voor import van geweld uit Duitsland en België. Sinds 1990 zijn zeker honderd mensen in Duitsland gedood door extreem-rechtse daders, voornamelijk in de voormalige DDR. Ook België worstelt met geweldsuitbarstingen van neona zi's. Dieptepunt was 11 mei, toen een skinhead in Antwerpen een Malinees kindermeisje en een Belgische peuter dood schoot. Volgens de AIVD valt het met de dreiging van extreem-rechts in Nederland vooralsnog mee. Maar 'aanhoudende interetni sche confrontaties kunnen op termijn de cohesie in de Neder landse samenleving bedreigen', waarschuwt de dienst. Andere deskundigen wijzen op het groeiend aantal meisjes dat openlijk sympathiseert met de klassieke nazi-theorieën van Hitier. Bovendien blijven veel in cidenten onopgemerkt als racis tische delicten, omdat politie en justitie ze meestal melden als 'gewone' mishandeling of vecht partij. Van Gent: „Er zijn elke week wel relletjes of vechtpartij en waarbij extreem-rechts be trokken is. Maar vaak hoor je pas later van een racistische on dertoon." Justitie bestrijdt dat racistische incidenten in de doofpot wor den gestopt, louter om de rust in de samenleving te bewaren. „We houden ons aan de richtlij nen en melden om privacyrede- nen alleen leeftijd, woonplaats en geslacht van de dader", zegt persofficier S. de Bruin van jus titie in Dordrecht. „Op een even tuele rechtszitting komt alles ter tafel." GPD door Jan Kooy DEN HAAG - De politie let sinds gisteren extra op vracht wagenchauffeurs die bumperkle- ven of op de vluchtstrook rij den. Uit onderzoek blijkt dat het gedrag van truckers vaak de oorzaak van ongelukken is. Transport en Logistiek Neder land (TLN) spreekt in een reac tie van 'een nogal voorbarige maatregel'. Justitie laat de controles hou den, omdat zij het onverant woord vindt om te wachten op de resultaten van nader onder zoek. De gevolgen van ongeval len met vrachtwagens zijn groot, aldus het Bureau Ver keershandhaving Openbaar Mi nisterie (BVOM). Gedrag Volgens justitie zijn er vrijwel dagelijks ongelukken met vrachtwagens. „Bij veel ongeval len speelt het gedrag van de chauffeur een belangrijke rol. Levensgevaarlijke situaties ont staan wanneer de chauffeur on derweg de kaart leest, aan het bellen is of andere dingen doet die afleiden. Dat uit zich vaak in onvoldoende afstand houden en slingerend rijgedrag." TLN benadrukt dat politie en justitie zich baseren op een in november afgeronde 'quicks- can'. „Na de zomer is aanvullend on- DEN HAAG - Honderdeneen be drijven hebben zich vorig jaar schuldig gemaakt aan men sensmokkel of fraude met pre mies, belastingen, uitkeringen en identiteitsbewijzen. In meer dan de helft van de gevallen ging het om uitzendbureaus en loonbedrijven. Bij elkaar was met de fraude bijna 62 miljoen euro gemoeid, blijkt het jaarverslag van de So ciale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (Siod) van het minis terie van Sociale Zaken. derzoek afgerond, het is nogal voorbarig om dan nu al maatre gelen te nemen", vindt woord voerster E. Vorenkamp van de belangenclub van transporton dernemers. Zij betreurt de nega tieve beeldvorming die zou ont staan door de actie van politie en OM. „Als sector hebben we daar veel last van", zegt Voren kamp. „Nederland is een van de veiligste transportlanden van de Europese Unie. Als werkgevers doen we er alles aan om het ver voer nog veiliger te maken en het aantal ongevallen terug te dringen." TLN vraagt zich af hoe de poli tie bumperkleven zal controle ren. „De aanbevolen ruimte tus sen vrachtwagens en andere voertuigen is 50 meter. In de praktijk lukt dat vooral bij druk te op de weg niet altijd en dat ligt niet alleen aan vrachtwa genchauffeurs. Andere bestuur ders vinden 50 meter leeg weg dek dan teveel en voegen daar in." Begrip Verladersorganisatie EVO heeft begrip voor de extra controles. „Ieder ongeval is er één te veel." De belangenclub noemt de con troles 'prima, zolang er maar geen hetze ontstaat tegen het vrachtverkeer'. „Want slechts 1,2 procent van de totale 'filezwaarte' is het ge volg van incidenten met vracht auto's." ANP De aangeklaagde bedrijven zijn verspreid over het hele land. Vol gens de Siod werden 245 men sen aangemerkt als verdachte. De fraude verliep via verschil lende constructies. In bijna de helft van de onderzochte zaken ging het om illegale arbeid. Soms bleek dat zelfs te zijn uit gemond in mensensmokkel of 'moderne slavernij'. Naast fraude bleek volgens de dienst ook vaak sprake van an dere criminele activiteiten zoals handel in drugs en faillisse mentsfraude. GPD door Ferdi Schrooten en Remko Tanis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3