Geen verbod op innemen water In Kats heb je een vriezer nodig NIEUWS GETIPT VOOR U boujgin bouRgn PUZZELPAUZE 16 Nieuw systeem met stuwtjes in Zeeuws-Vlaanderen werkt beter Kerncentrales België moeten langer open Kers houdt niet van regen m 1 Boursin: de ronde uit Frankrijk! Aanbieding Redactie: 0113-315649 ^ikredactiesp^.n! postbus 314460 AA 9°es B^SKan-ZWand: 0113-315520; Zeeuws Vlaanderen: 0114-372770; penaal: 020-4562500. dinsdag 11 juli 2006 Chirac vol bewondering voor Zidane ijnnr René van Stee ^NEUZEN - In tegenstelling lot waterschap Zeeuwse Eilan den stelt waterschap Zeeuws- Vlaanderen geen verbod in op nateronttrekking uit oppervlak- (ewater. Een dergelijk besluit is volgens A. Goossen, medewer- voorlichting van het Zeeuws-Vlaamse waterschap, ooknietindemaak. in verband met de aanhoudende droogte van de afgelopen weken daalt het peil in de waterlopen s in het beheersgebied van water- I schap Zeeuwse Eilanden. Ook s de komende periode wordt droogte verwacht. Om de daling ;i van het peil in sloten en water- gangen en de daarmee samen- hangende daling van het grond- i waterpeil te vertragen, is ten t noorden van de Westerschelde i besloten tot nadere aankondi- ging geen onttrekkingen uit wa- 'i [erlopen meer toe te staan. ?i Het verbod geldt voor Walche- ii ren, Schouwen-Duiveland, Noórd-Beveland en een groot deel van Zuid-Beveland. Het verbod geldt niet voor het ge- l bied ten oosten van het Schel- 1 de-Rijnkanaal, waaronder Tho- ienenSint-Philipsland. Vergunning Bij extreme droogte ging water schap Zeeuws-Vlaanderen vroe ger ook regelmatig over tot een verbod op wateronttrekking uit j oppervlaktewater. Tegenwoor- is er een vergunning nodig dit te mogen doen. Daarin s staat nauwkeurig omschreven tot welk niveau het waterpeil mag dalen. Zodra het water niet meer over bepaalde stuwtjes in 2 het beheersgebied van water- door Wout Bareman schap Zeeuws-Vlaanderen komt, moet worden gestopt met de waterinname. „Die stuwtjes worden nauwge zet gecontroleerd. Als iemand in overtreding is, loopt die persoon kans dat hij of zij proces-ver- baal krijgt", aldus Goossen. Hij voegt eraan toe dat een algeheel verbod van wateronttrekking van oppervlaktewater in Zeeuws-Vlaanderen niet meer wordt toegepast, omdat in de praktijk bleek dat wateronttrek king toch oogluikend werd toe gestaan. Goossen: „Je kreeg toen regelmatig scheve gezich ten. Met de huidige vergunning is er geen mogelijkheid om af te wijken van de regels. Dit sys teem is ons inziens ook gemakke lijker te handhaven dan in de oude situatie." Goossen sluit niet uit dat er bij aanhoudende droogte alsnog een algeheel verbod van onttrek king van oppervlaktewater komt. De situatie moet dan ex treem worden, maar volgens hem is dit vooralsnog niet aan de orde. Zeeuws-Vlaanderen heeft enkele kwetsbare gebie den ten aanzien van de inname van oppervlaktewater. Het gaat dan onder meer om dekzand- gronden in de streek rond Koe wacht - waar landbouwers al problemen ondervinden door de droogte - en Clinge in Oost- Zeeuws-Vlaanderen en in de streek rond Sint-Kruis en Aar denburg in West-Zeeuws- Vlaanderen. Het staat het echter niet vast dat de waterinname daar bij langdurige droogte snel ler moet worden gestaakt dan el ders in de streek. Goossen: „Dit is ook afhankelijk van de mate waarin gewassen beregening no dig hebben.." Caroline van Assche, met baby Nancy op de arm, toont een tros kersen die rijp is voor de pluk. door Jan van Zuilen HENGSTDIJK - 'Wat doet een kersenboom onder een net en een paraplu? Nou gewoon: schui len voor de regen en de vogels. Caroline van Assche, die samen met haar man en schoonvader een fruitbedrijf in Hengstdijk runt, vertelt dat de (bijna) rijpe kersen openbarsten als ze een re genbui over zich heenkrijgen. Het net is bedoeld om spreeu wen en andere vogels die dol zijn op de dieprode vruchten te weren. De kersen zijn voor Van Assche een neventeelt, naast ap pels en peren. Kersen worden net als appels en peren op zoge noemde langzaam groeiende stammen geteeld, die niet veel groter worden dan manshoog. Tot en met dinsdag 22 augustus geeft Caroline van Assche iede- DOEL-De kerncentrales in Bel gië moeten langer openblijven. Alleen op die manier kan de ielektriciteitsprijs binnen redelij ke grenzen worden gehouden. Tot die conclusie komen advi seurs van de Belgische federale regering. Ze werden geraad pleegd door minister Mare Ver- wilghen van Energie. Verwilghen wacht nu eerst nog een rapport af van het Centraal 1 Planbureau voordat hij met voorstellen komt om een eerder genomen besluit van de regering om de zeven kerncentrales in poel en Tihange vanaf 2015 te sluiten, terug te draaien. Die stu die wordt in de loop van vol gend jaar afgerond. Blijven de kerncentrales open (gedacht wordt aan zestig jaar) dan zou dat de energieproducent welis waar bijna 4,5 miljard euro kos ten, maar het zou daarentegen ook 13 miljard euro extra ople veren. Verdeeld De Belgische politiek is ver deeld over de voorgenomen slui ting van de zeven kerncentrales. De regering besloot in 2001 dat de centrales tussen 2015 en 2025 dicht moeten omdat ze dan ver ouderd zijn, maar de chris ten-democraten (CD&V) achten kernenergie onmisbaar en de li berale VLD denkt er net zo over. Volgens SP.A-voorzitter J. Vande Lanotte is er, sinds de aankondiging dat de kerncentra les op termijn dicht gaan, al "ink geïnvesteerd in alternatie ven zoals zonne-energie. Dank zij die nieuwe bronnen zouden nu al drie centrales kunnen wor den gesloten. Volgens Vlaams CD&V-parlementslid E. Schoup- pe daarentegen stimuleert kerne nergie de concurrentie, is het goedkoper en bieden de centra las de absolute garantie van een permanente levering van stroom. Modernisering Hij pleit er wel voor de drie oudste centrales (Doel 1 en 2 en "bange 1) op niet al te lange ter- m,jn te moderniseren, zodat ze u°g minstens vijftien jaar mee kunnen. VLD-voorzitter B. So mas verwerpt sluiting als uit onderzoek blijkt dat er onvol doende alternatieven voorhan den zijn. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: de Dorpsstraat. Kats Ze zouden hoog scoren bij een verkiezing van de gelukkig ste buurt van Nederland. De be woners van de Dorpsstraat in Kats hebben werkelijk niets te klagen. Nadelen? Nee, we zou den het niet weten. Het lijkt wel of ze het van tevoren hebben af gesproken: „We voelen ons hier zó thuis." Hier niet harder dan dertig kilo meter per uur, staat op een bord aan de toegangsweg van het Noord-Bevelandse dorpje. Geen wonder. Kats bestaat voor het grootste deel uit smalle straat jes. Je moet daar niet jakkeren, maar bereid zijn even opzij te gaan als er een auto van de ande re kant komt. De Dorpsstraat ziet er ook zo uit. Opvallend: het is niet één van de belangrijkste straten, zo als meestal het geval is. In Kats is het een verbindingsweggetje tussen de langere Dijkstraat en Kerkstraat. Niet meer dan een twintigtal huizen staan er, aan elke kant tien. Kleine woningen, zonder voor tuin. De meeste wel prachtig on derhouden. Van die huisjes waarvan je achter de voordeur en in de achtertuin tal van ver rassingen verwacht. Vooral de stilte valt op. Het is lang wachten op een voorbijgan ger. Aanbellen dan maar. De be woners zijn zonder uitzondering gastvrij en bereid uit te leggen waarom ze zo graag in Kats wo nen. Graag zelfs. Gerard van der Wal praat met liefde over zijn dorp. Geen won der: hij schrijft boeken en artike len over de geschiedenis van de streek. Zijn vrouw Lenny is kun stenares. Haar atelier annex ex positiezaal, Galerie Kats, ligt achter het huis: een grote, hoge ruimte. „Van een aannemer ge weest", verklaart Gerard. Even verderop bevindt zich nog een atelier. Daar heeft schilder Teun Nijkamp zijn werkplaats. Iedereen is welkom in Kats, verklaren de bewoners. De be volking is ruimdenkend en ac cepteert iedereen, compleet met afwijkingen en eigenaar digheden. Toch is een aantal eigenschappen mooi meegeno men voor wie overweegt zich in het Noord-Bevelandse dorpje te vestigen. Wees vriendelijk. Peter Reinders: „Iedereen zwaait naar iedereen. Dat was in het begin wel even wennen." Heb of neem een auto. Zelfs voor een halfje bruin moet je op zijn minst zes kilo meter verderop zijn. Voor wie uit de stad komt: wees voorbereid op afkickver schijnselen. Teun Nijkamp: „Toen ik net vanuit Amster dam naar hier was verhuisd, had ik heimwee naar het ge luid van de tram." Wees actief in het dorpsle ven. Volgens alle bewoners valt de gemeenschapszin van de Katsenaren enorm op. Kinderen geen bezwaar. Sterker nog: volgens Gerard van der Wal is Kats voor hen 'een Eldorado'. „Ze kunnen naar een boerderijhet water, het strand, zonder dat je op ze hoeft te letten." Dat is niet toevallig. „Kats is een echt kunstenaarsdorp", legt hij uit. Dat is niet van alle tij den. „Toen ik hier veertien jaar geleden kwam wonen, was ik de eerste." In die tijd dreigde het dorp uit te sterven, stelt Nijkamp. „Er werden veel huizen aan Duit sers verkocht. De lokale bevol king trok weg. Neem mijn ate lier. Dat was vroeger een dorps winkel. Toen het te koop kwam, wilde niemand het overnemen. Er was weinig toekomst voor. Nu komt er zelfs geen SR V-wa gen meer naar het dorp." Nieuw beleid Toch is Kats aan de beterende hand, meent hij. „De gemeente voert sinds een aantal jaren een nieuw beleid. Huizen mogen al leen nog verkocht worden aan mensen die er permanent gaan wonen. Een goede zaak." Doordat zich meer gezinnen in het plaatsje vestigden, kon bij voorbeeld de basisschool blijven bestaan. „Die is van levensbe lang voor het dorp." Toch bleef Kats verstoken van voorzienin gen. Dat vergt wat planning, merkte Reinders. „Hiervoor woonde ik in Amsterdam. Ik had geen diep vries. Niet nodig: je kon altijd even naar de supermarkt om de hoek. Hier is dat anders. Je moet jezelf aanleren dingen te plannen." Het grote aantal Katse kunste naars is volgens hem een gevolg van de lage huizenprijzen. „En natuurlijk trekken ze elkaar aan. Bovendien accepteert de lo kale bevolking mensen van bui ten makkelijk. Kats is van oudsher een socialistisch bol werk. Dat merk je nog steeds. Niet van die benauwdheden. Dat is in veel Zeeuwse dorpen wel anders." Daar kwam ook buurman Peter Reinders achter. „We zitten hier nu ruim een jaar", geeft hij aan. „We zijn helemaal opgebloeid." Een heel verschil met de twaalf jaar daarvoor, toen hij in Goes woonde. „Mijn partner en ik Sportcommissie Hulst zoekt leden HULST - De Hulsterse commissie sportinfrastructuur zoekt nieuwe leden. Momenteel bestaat het team uit vier sportverenigingen; atletiekvereniging RKHAV, VV Moirés, hockeyclub Rapi- de en tennisvereniging Game '78. De commissie maakt, sinds de oprichting vorig jaar, plan nen om de sportverenigingen in de gemeente Hulst zo breed mogelijk te ondersteunen op het gebied van de breedtesport. Zij komen hiervoor maximaal drie keer per jaar bij el kaar. Om een zo groot mogelijk draagvlak te hebben voor de besteding van het budget voor breedtesportmiddelen, is de commissie op zoek naar uitbreiding. Sportverenigingen die interesse hebben, kunnen dat vóór woensdag 23 augustus kenbaar maken bij de gemeente Hulst. Jongens vernielen in validen wagen ZIERIKZEE - Een twaalfjarige jongen uit Zierikzee is zondagavond betrapt toen hij een invalidenwagen aan het vernielen was aan het Jannewekken. De jongen was samen met een paar vriendjes aan het spe len met de afstandbediening van het karretje en ze waren ook een stukje gaan rijden. Omdat ze de rem niet konden vinden, zijn ze een paar keer tegen een muur gereden en daarbij is de kar flink beschadigd. De twaalfjarige jongen is door bewoners in de kraag ge vat en overgedragen aan de politie. Zijn vriendjes zijn nog niet aangehouden. Advertentie foto Peter Nicolai re dinsdagmorgen een anderhalf uur durende rondleiding op haar bedrijf aan de Zuiddijk. De rondleidingen beginnen om 10.30 uur. De kosten bedragen vijf euro voor volwassen en 2,50 euro voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. Ze zijn rond en komen beide uit Frankrijk: de Ronde van Frankrijk en de Ronde uit Frankrijk. De Ronde van Frankrijk is het wielerevenement. De Ronde uit Frankrijk is Boursin. dat heerlijke roomkaasje met knoflook en fijne kruiden. Boursin is kleiner dan de Ronde van Frankrijk, maar zeker zo smeuïg en spannend. Haal nu zelf het Franse gevoel in huis en kijk op www.boursin.nl voor heerlijke recepten. Bon appétit! Vul hel diagram zo in dat in elke rij. elke kolom en elk v(erkant van 3 x 3 vlakjes alle cijfers van 1 lot en mei 9 precies één keer voorkomen. Kunstenaar Teun Nijkamp: de lokale bevolking van Kats accepteert mensen van buiten makkelijk. foto Dirk-Jan Gjeltema hadden last van lawaai uit de buurt. Bovendien hadden som migen er moeite mee dat we als twee mannen samenwoonden. Dat leverde nogal wat peste rijen op." In Kats komt dat niet voor, stelt hij. „Allemaal aardige mensen hier. We hebben afgelopen jaar al meer contacten gelegd dan tij dens de hele periode in Goes." Dat doet hij onder meer door zich actief in te zetten voor het dorp. „In september organise ren mijn partner en ik een bene fietconcert in het kerkje. Dat verkeert in slechte staat en het kost veel geld om het te herstel len. We hopen een steentje te kunnen bijdragen." Reinders prijst de ligging van het dorp. „Vrienden en familie uit Duitsland komen hier graag heen. De stilte, de natuur, de Oosterschelde vlakbij. En dan dit honderd jaar oude huis. Fan tastisch vinden ze dat. En daar hebben ze natuurlijk gelijk in." Martij n de Koning 9 8 4 3 5 4 2 7 6 5 9 1 3 6 3 4 7 6 9 5 4 2 9 8 1 1 7 O DENKSPORT PUZZELBLAOEN Deze rubriek is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen loplage bijna 1.8 miljoen! Meer informatie, c-mail inloQnrp.nl o.vv. Nieuws gelipt Voi zeeuwse almanak Je moet wat doen om als groenteboer kopers te trek ken. Zeker als je net een nieu we standplaats hebt. Dus stuur je naar alle vaste klanten een digitale nieuws brief met daarin een kaartje, een routebeschrijving en na tuurlijk een scherpe aanbie ding: „Twee komkommers ha len, drie betalen", prijst de nieuwsbrief aan. Benieuwd hoeveel mensen daar op afko men...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39