Goeree pakt verslavingen aan PZC Bliksemschichten en fossielen Spektakel Sint-Annaland valt in de smaak Paardrijden voor gehandicapten komt op gang in de regio >13 Snelweg A58 blijft tot in Vlissingen doorlopen Ook op Schouwen loopt project om drank- en drugsgebruik tegen te gaan Pendelbus Middelburg nog niet rendabel dinsdag 11 juli 2006 ^..Miriam van den Broek VUSSINGEN - Vlissingen be- hondl de snelweg A58. Dat Mt gedeputeerde H. van Wa- „renvan de provincie gisteren gezegd. Het idee om de snelweg te la- jen sloppen bij Middelburg is absoluut niet de opvatting van Gedeputeerde Staten", zegt hij. De provincie werkt aan een beeldkwaliteitsplan voor de A58 en de N62. De bedoeling is dat de omgeving van beide we gen in de toekomst zo wordt in gericht, dat het uitzicht vanaf die hoofdwegen het visitekaart je van Zeeland blijft. Als onderlegger voor het kwali teitsplan is het concept-rap port 'Vensters op Zeeland' opge steld. In die nota staat dat de snelweg bij Middelburg moet ophouden en dat de weg tot aan Vlissingen moet verande ren in een zogenoemde Parkway. Wethouder M. Walra ven van de gemeente Vlissingen liet vorige week al aan de pro vincie weten dit een onaccepta bel te vinden. „Ik kan Vlissingen geruststel len", zegt Van Waveren. „De snelweg bij Vlissingen blijft be staan. Dit onderdeel van het rapport is nog niet in GS be sproken, maar ik kan vertellen dat dit absoluut niet onze be stuurlijke opvatting is. Het is niets meer dan een idee van de opstellers van het rapport." Eindpunt Het idee om van de weg tussen Middelburg en Vlissingen een Parkway te maken, is niet voortgekomen uit de opvatting dat de weg overbodig is, maar uit de overtuiging dat er op nieuw een duidelijk eindpunt van de snelweg nodig is. „Ik kan me voorstellen dat de weg bij Vlissingen in de toe komst anders wordt ingepast in de omgeving", zegt Van Wave- ren. „Dan doel ik op bomen en verlichting. Maar wat ons be treft blijft het een snelweg." ijnnrPiet Kleemans ZIERIKZEE - Om succes te kun nen boeken moet voorkomen van verslaving vast onderdeel [orden van het gemeentelijk be leid. Dat is een van de belang rijkste aanbevelingen van het eindrapport over 'het Geheim tan Goerce-Overflakkee', een rerslavingspreventieproject. Op fhouwen-Duiveland draait en vergelijkbaar project. ja 2,5 jaar behoedzaam opere- en begint er, zegt projectcoördi- ator Iris Vertooren, langzaam aaar zeker iets te veranderen in et denken over verslaving aan rank en drugs op Goe- e-Overflakkee. „Dat is ook de ootste winst van de afgelopen 5 jaar." Joodgezwegen oor die tijd was het probleem met zo hevig, maar werd het jodgezwegen op alle fronten, ccepteren dat er een versla- ngsprobleem is op Goe- e-Overflakkee was de eerste tap richting voorkomen van Waving. De vier gemeenten het Zuid-Hollandse eiland >gen de handen ineen en sa- en met de GGD Zuid-Holland- eilanden werd het project Iet Geheim van Goe- e-Overflakkee' opgezet. Een offensief waarbij gepro- srd wordt scholen, kerken, lorlverenigingen en ouders en ngeren zoveel mogelijk te be- rekken. Dat valt niet mee, zo is de praktijk gebleken. De scho- nblijken met happig, de sport- iinnenbrand in ippartement I0ES - In één van de senioren- ppartementen boven het win- elcomplex aan de Oostwal in locs heeft gistermiddag korte ijdeen binnenbrand gewoed. Ie brand ontstond rond half zes ags, doordat de tv in de raning vlam vatte. „We weten net waardoor de brand in de tv ontstaan", aldus officier van Lenst A. Engelenburg. Ie bejaarde bewoner waar- chuwde zelf de brandweer. Hij on de woning op tijd verlaten. Ie brandweer, die snel ter plaat- ewas, kon de brand binnen een wartier blussen. De bewoners fan de omliggende appartemen- werden geëvacueerd. Sommi- ivan hen hadden rook ingea- lemd en zijn in een ambulance lehandeld. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a 4300 AB zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax-(0113)315669 I P'mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl verenigingen staan er sceptisch tegenover. De kerken aarzelen en voor wat betreft de gezinnen is er nog een lange weg te gaan. Vertooren laat zich er niet door ontmoedigen: „Want het begint toch los te komen, het tij begint toch een beetje te keren." Het is volgens Vertooren nu zaak vast te houden en door te gaan. Voorkomen van versla ving is nu eenmaal een zaak van lange adem. „De bewustwor ding is op gang aan het komen en dat is heel belangrijk." Om door te kunnen pakken wil Vertooren bekijken of de drem pel bijvoorbeeld voor wat be treft de hulpverlening nog ver der verlaagd kan worden. Stabilisatie Tastbare resultaten van het pre ventieproject zijn volgens Ver tooren nog nauwelijks vast te stellen, al zegt ze wel het gevoel te hebben dat het drank- en drugsgebruik zich stabiliseert en niet erger wordt. Op Schou- wen-Duiveland wordt met een vergelijkbaar preventieproject gewerkt maar ook hier is het vol gens wethouder G. Houtekamer nog te vroeg om over concrete re sultaten te kunnen reppen. „Wat dat betreft staat het be leid hier nog in de kinderschoe nen, maar volgens de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) is voorkomen van versla ving een taak van de gemeente en die taak vatten wij ook uiter mate serieus op." Net als de gemeenten op Goe- ree-Overflakkee zet ook de ge meente Schouwen-Duiveland breed in. Houtekamer: „We pro beren scholen erbij te betrek ken, maar ook alle kerken." Daarnaast werkt de gemeente met zogeheten home-party's. Dat zijn kleinschalige laagdrem pelige bijeenkomsten - qua op zet vergelijkbaar met Tupperwa- re-party's - bij ouders van met drugs en drank experimenteren de pubers thuis. Houtekamer verwacht dat dit najaar de eer ste 'home-party's' gehouden gaan worden. In de Nieuwe Kerk in Zierikzee is een expositie te zien van Floris Bijlsma en Jan Witkam. door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Als onweer dreigt, vliegt hij er op af. Of het nu dag is of midden in de nacht, Floris Bijlsma probeert het natuurverschijnsel vast te leggen op de foto. Hij noemt zichzelf lightning cha ser ofwel bliksemjager. Een Hollandse variant op de bekende Amerikaanse storm chasers die tijdens het tomadosei- zoen van noodweer naar noodweer trek ken. Hobby en beroep liggen bij Floris Bijls ma heel dicht bij elkaar. Hij is in het da gelijks leven meteoroloog en werkt op de onderzoeksafdeling van meteo Con sult. In zijn vrije tijd fotografeert hij het weer. Van zware luchten en bijzon dere wolkenpartijen tot regenboog en bliksemschicht. Hij controleert regelma tig de weerradar en heeft zijn camera altijd bij zich. „Als ik een bui aan zie ko men, ga ik op pad." De interesse is be gonnen in zijn jeugdjaren op Schou wen-Duiveland. „Ik ben ooit begonnen bij de NJN, de Nederlandse jeugdbond voor natuurstudies. Met een groep vrien den trokken we dan Zeeland in. Maar de beestjes gingen op een gegeven mo ment wat vervelen en toen is de interes se in het weer ontstaan." Een selectie van zijn weerfoto's hangt deze zomer in de Nieuwe Kerk in Zierik zee, stuk voor stuk voorzien van een hel der bijschrift met uitleg over het weer verschijnsel. Daar hangt ook de foto die zijn passie voor bliksemschichten heeft aangewakkerd. Zierikzee bij avond met daarboven twee enorme bliksemschich ten. „Dat was op de avond van 'Het Op roer' van de stichting Historische Spe len. Het liep tegen het einde van de voor stelling toen het onweer er aan kwam en toen ben ik weggegaan en heb deze foto gemaakt." Maar er hangt meer, zoals een bijzonde re foto van het Noorderlicht. „Dat is wel de mooiste die hier hangt. Niet al leen de foto, maar ook het moment om daarbij te zijn. Dat was fantastisch." Verzameling Bijlsma exposeert in de Nieuwe kerk sa men met Zierikzeeënaar Jan Witkam. Onder de noemer 'Geheimen tussen he mel en aarde' zijn de weerfoto's van Bijlsma gecombineerd met de fossielen en mineralenverzameling van Witkam. „Ik heb samen met mijn vrouw heel Eu ropa afgereisd. Ik ben in Polen geweest en heb daar op de knieën in een zout- foto Marijke Folkertsma mijn gezeten en op Sicilië heb ik met een gasmasker op gelopen om zwavel- steen te zoeken. Soms denk ik wel eens: heb ik dat allemaal gedaan'7" Het verzamelen begon bij Witkam zoals het vaak gaat. Tweeëndertig jaar gele den, op vakantie in Chamonix in Frank rijk, is de eerste steen gevonden en van het een kwam het ander. „In het begin hielpen de kinderen nog mee maar dan gebeurde het vaak dat ik moest zeggen dat het niets was dus de lol was er op een gegeven moment wel af." Witkam is doorgegaan, al heeft dat wel heel wat zweetdruppels gekost. Hij wijst als voor beeld op een loodzwaar stuk Bariet. „Daar heb ik twee kilometer mee gelo pen." De expositie is nog te zien tot en met 24 augustus, op werkdagen tussen 10.30 en 16.30 uur. De weerfoto's van Floris Bijlsma zijn ook te vinden op www.lightningchaser. nl. door Cornelleke Blok SINT-ANNALAND - De rust is teruggekeerd in Sint-Annaland na het spektakel van vorige week. De vlaggen zijn opgebor gen, acteurs zijn weer inwoners en het 'verborgen' eiland Sint-Atlantis is weer gewoon de zandplaat in de Krabbenkreek. De organisatie, Stichting Krea- team, kijkt terug op een ge slaagd evenement. Ter gelegenheid van het 125-ja- rig jubileum van muziekvereni ging Accelerando en het 75-jari- ge jubileum van voetbalvereni ging WHS stond Sint-Annaland afgelopen donderdag, vrijdag en zaterdag bol van de activiteiten. Het hoogtepunt was het eiland spektakel Sint-Atlantis, dat vier keer werd opgevoerd in de hallen van BusmariTeam aan de haven. Daarnaast waren er Sail Sint-Annaland, een recordpo ging met de langste bezemsteel ter wereld, beurzen, markten en muziek in het dorp. Het bestuur van Stichting Krea- team, dat bestaat uit afgevaar digden van beide verenigingen, kijkt terug op een geslaagd eve nement. „Het was super", zegt J. Westdorp van Kreateam. „De festiviteiten hebben aan alle ver wachtingen voldaan. Het belang rijkste doel was om het eiland Tholen te promoten. Daar zijn Bezoekers Vijftien- tot dertigduizend be zoekers verwachtten de organi satoren van tevoren. „Op zater dag zijn er dertien- tot vijftien duizend mensen geweest. In to taal hebben 22.000 mensen in de drie dagen Sint-Annaland be zocht. We hebben nog nooit zo'n evenement georganiseerd, dus het was moeilijk in te schatten, maar we zijn tevreden met het bezoekersaantal." Grote par keerproblemen zijn er niet ge weest. Westdorp: „We hebben veel aandacht besteed aan het door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het is erop of eronder voor de bus die sinds vo rig jaar heen en weer rijdt tus sen de Middelburgse binnenstad en bedrijventerrein Mortiere. Tot nu toe valt het aantal reizi gers tegen. De bus rijdt een jaar op proef. Vooraf is bepaald dat de proef geslaagd is als jaarlijks twintig duizend passagiers gebruikma ken van de pendelbus. Tot nu toe is nog niet de helft van dat aantal ingestapt. Het aantal rei zigers kan nog oplopen omdat de bus sinds vorige week vijf da gen per week rijdt. In de winter en het voorseizoen reed de bus alleen op donderdag en zater dag. De proef loopt begin sep tember af. De pendelbus maakt onderdeel uit van een aantal afspraken dat de ondernemers van de binnen stad met de gemeente heeft ge maakt. De ondernemers vreesden dat mensen niet meer naar het cen trum zouden komeh als er win kels aan de rand van de stad werden gebouwd. De bus moet ervoor zorgen dat mensen een bezoek aan het bedrijventerrein combineren met een bezoek aan de binnenstad. De proef kost 70.000 euro. parkeerbeleid. Het vervoer met shuttlebussen vanaf de parkeer plaatsen werd enorm gewaar deerd." Het evenement werd zaterdag avond afgesloten met de Nacht van de Natte Zakdoek en een la sershow. „Er deden wat geruch ten de ronde dat de artiesten niet zouden komen opdagen, maar Sugar Lee Hooper, Jac ques Herb en Harry Slinger heb ben allemaal een spetterende show weggegeven. De avond was helemaal uitverkocht. Dat is opmerkelijk, want we hadden concurrentie van Concert at Sea", aldus Westdorp. Hoop Westdorp hoopt op meer Stal- landse evenementen in de toe komst. „Dit was in principe een eenmalig evenement, maar ik heb goede hoop dat er meer uit voortvloeit. Op de Alvantho-ma- nifestatie of Sail Sint-Annaland kan zeker een vervolg komen." Gratis parkeerkraskaart in Hulst HULST - De Hulster wethouder T. Maas (toerisme) deelt donderdag op de Grote Markt in Hulst gratis parkeerkras- kaarten uit. De allereerste kraskaarten werden vorige week weggegeven in Sint-Niklaas en nu wordt de actie herhaald in Hulst zelf. Wie een gratis kraskaart wil be machtigen, moet zich rond 11.00 uur strategisch opstellen aan de Grote markt. Het systeem van de kraskaarten is be dacht om het met name bezoekers van Hulst gemakkelij ker te maken. Ter plekke bij een automaat parkeertijd ko pen, met het nadeel te veel betaald te hebben, of te weinig met een boete als gevolg, is er niet meer bij. Met de kras kaart kan een heel dagdeel geparkeerd worden. De gebrui ker van de kaart hoeft enkel op de kaart aan te geven of dat 's ochtends of 's middags is. De kaart is voor 1,50 euro te koop in het Hulster stadhuis. Bedrijven kunnen de kaarten gratis weggeven aan klanten, zodat een vervolg- bezoek aan de Hulster binnenstad aantrekkelijker wordt. Bewoners van de binnenstad kunnen de kaarten schen ken aan vrienden of familie. Bouwproject te volgen via webcam VLISSINGEN - Om te zien wat zich allemaal afspeelt op de bouwplaats van de Fonteyne in de binnenstad van Vlis singen, hoeven geïnteresseerden niet langer de deur uit. Stichting Fonteyne Activiteiten heeft een website ge opend, waarop alle ontwikkelingen rond de bouw te zien zijn. Op het kantoor van de BAM staat zelfs een webcam, met 24-uurs live beelden. Op de voorpagina van de websi te staat een link daarheen. Om niets te hoeven missen, gaat de camera mee omhoog naarmate het complex de hoogte in groeit. Bezoekers kunnen ook een berichtje ach terlaten in het gastenboek op www.defonteyne.info. Actievoerders vergeefs in beroep MIDDELBURG- Vijf verklede leden van de actiegroep 'Family4Justice', die in oktober het gebouw van de Kin derbescherming aan de Buitenruststraat in Middelburg bezetten, hebben gisteren in hoger beroep bot gevangen bij het Haagse gerechtshof. Zij vochten twee weken gele den de boete van 200 euro aan die zij van de Middelburg se politierechter hadden gekregen voor de lokaalvrede breuk. Niet om het geld, maar om 't principe waren ze in beroep gegaan, zeiden ze toen hevig geëmotioneerd. Ze za gen hun actie als ludiek en niet als een onrechtmatige be zetting. Het hof oordeelde gisteren anders en handhaafde de eerder opgelegde boete. Family4Justice bestaat uit ge-- scheiden ouders - merendeels vaders - die zich door in stanties als de Kinderbescherming en justitie onheus beje gend voelen, meestal omdat zij hun kinderen niet meer mogen zien. Zij eisen onder meer een parlementaire en quête naar wantoestanden rond de voogdij. Vernielingen in verenigingsgebouw ZIERIKZEE - Onbekenden hebben tussen afgelopen zon dag en maandagmorgen vernielingen aangericht in een verenigingsgebouw aan De Huijbertstraat in Zierikzee. Op de bovenverdieping van het pand waren uit een bar goederen weggenomen en door de gangen gegooid. Ook was er afwasmiddel op de vloeren en ramen gesmeerd. Verder was er gespoten met een brandblusser en op het dak was een regenpijp vernield. Er zijn geen sporen van braak gevonden. haar agressieve houding liet va ren na met paardrijden te zijn begonnen. „Wonderlijk. Maar dat heeft te maken met de na tuurlijke beweging, de warmte van het paard." Zo worden paardrijlessen ook op therapeu tische basis ingezet, bijvoor beeld om balans te vinden en be ter te leren zitten. Wensen De Stichting Paardrijden Ge handicapten Schouwen-Duive land werkt ondertussen hard aan het werven van geld om de diverse wensen die er nog zijn te vervullen. Zo staan onder meer zichtruimte in de binnenmane- ge, een snoezelruimte en aller hande speciale (rij)materialen op de verlanglijst. Óm die doe len te verwezenlijken, wordt naar vrienden van de stichting gezocht. Zij kunnen een bijdra ge storten op banknummer 673290379 t.n.v. K.L. v.d. Werve in Dreischor. Hij is secretaris van de stichting. Vrijdag 28 juli is er in Stal Ba lans een Paardendag voor men sen met een beperking, van 13.00 tot 17.00 uur. Mensen met een beperking, bege leiders en andere belangstellen den kunnen zich laten informe ren over de mogelijkheden die Stal Balans biedt en over de stichting. door Esme Soesman DREISCHOR - In Stal Balans in Dreischor zijn al een tijdje acti viteiten voor mensen met een be perking gaande. Sinds kort wordt dat werk door de in op richting zijnde Stichting Paard rijden Gehandicapten Schou wen-Duiveland ondersteund. Vrijdag 28 juli wordt er een Paardendag gehouden voor men sen met een beperking. De stichting streeft ernaar de richtlijnen van de landelijke or ganisatie FPG (Federatie Paard rijden Gehandicapten) zoveel mogelijk te volgen. Zeeland, en zeker Schouwen-Duiveland, is een blinde vlek op de kaart als het om FPG-maneges gaat. Al leen Paardoes in Vlissingen vol doet aan de richtlijnen. Behoefte aan maneges met voor dit specifieke doel opgeleide in structeurs en extra voorzienin gen is er in deze regio dan ook zeker wel, verwacht Jaco Groe nendijk van Stal Balans. Op dit moment heeft zijn manege een stuk of vijfentwintig ruiters in het bestand met een functiebe perking: geestelijk danwel licha melijk in de meest uiteenlopen de gradaties. Zij krijgen één op één begeleiding van vrijwilli gers. Naast Groenendijk is Luti- na Wattel als gediplomeerd in structeur bij de lessen betrok ken. Om deelname van een brede doelgroep mogelijk te maken, heeft Stal Balans al enkele voor zieningen getroffen. Zo is er een speciale opstap ontworpen waar mee ook rolstoelers uit de voe ten kunnen. Heel bijzonder om te ervaren dat zo'n voorziening het mogelijk maakt voor bijvoor beeld een spastisch kind om op een paard te kunnen zitten, om schrijft Groenendijk het belang van dergelijke voorzieningen. Ook heeft de manege-eigenaar eens ervaren hoe een door een zwaar ongeval getroffen vrouw agenda STREEKA CTIVITEITEN RENESSE - Jacobuskerk, 19.00 uur: Rondleiding naar wandeltuin Hof Vast- Fietsvierdaagse VLISSINGEN - De Gemeente Zuidpoort houdt volgende week een fietsvierdaagse in de omge ving van Vlissingen. De toer duurt van dinsdag 18 juli tot en met vrijdag 21 juli. El ke avond start de tocht vanaf de Voltaweg in Vlissingen. Vooraf opgeven kan door een e-mail te sturen naar jolanout @zeelandnet.nl of via nummer 0118-572073. Vinnie's vice RENESSE - Vinnie's Vice en Ger Wennekers spelen woens dag 19 juli in De Stulp in Renes- se. De bluesband Vinnie's Vice is geformeerd rond zanger/ gita rist Vincent Janse en zijn hond en mascotte J.D. Het optreden begint om 22.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35