zc op gebruik slootwater In Kats heb je een vriezer nodig NIEUWS GETIPT VOOR U boursin bourain PUZZELPAUZE 'aatregel waterschap heeft weinig gevolgen voor boeren Brandhaard wordt bouwplek Boursin: de ronde uit Frankrijk! Aanbieding Lie: 0113-315649 lj3K'ctieSl®-nl 0531,4460 AA Goes ™|E-Zelland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; "Sil; 020-4562500. j 11 juli 2006 DJDELBURG - Boeren mogen orlopig geen water meer uit jlen halen om hun land te be nnen. Waterschap Zeeuwse landen heeft dat verboden om voorkomen dat het grondwa- ipeil te ver daalt. de aanhoudende droogte flde laatste weken is het wa- ■ilin de waterlopen ver ge- Imdat het droog zal blij- iwil het waterschap niet dat jater uit wordt gehaald om jnd te besproeien. Daar- Izou ook het grondwater te [zakken. s schadelijk voor de gewas die niet meer bij het fdvvater kunnen komen, èndien is een te lage grond- ijerstand schadelijk voor be- dwing, die erdoor kan verzak- verbod geldt voor onbepaal- lijd voor heel Zeeland boven iWesterschelde, behalve het bied ten oosten van het Schei- aal, de Reigersberg- jpólderin oostelijk Zuid-Be- land, Tholen en Sint Philips- d In die gebieden is de aan- i zoet water namelijk Boende. (ZOUt landbouworganisatie ,10 raakt het verbod maar sig boeren. Het oppervlakte- ger is in de meeste gebieden but om het te kunnen gebrui- ivoor het besproeien van ge- stelt C. Michielsen, spe- st water van de ZLTO. jverbod is desondanks van g, zegt D. Steijn van het schap. „Op Walcheren, srd-Beveland en Schou- wen-Duiveland zijn inderdaad weinig boeren die oppervlakte water gebruiken. Maar al zou het er maar één zijn die het doet, dan is dat al te veel." Vanaf Zuid-Beveland zijn bij het waterschap vijf verzoeken binnengekomen om met opper vlaktewater te mogen berege nen. Die zijn allemaal afgewe zen. Zoetwaterleiding De fruittelers op Zuid-Beveland hebben weinig last van het ver bod. Michielsen wijst erop dat zij zijn aangesloten op de zoet waterleiding, die zoet water uit de Biesbosch aanvoei't. Dat werkt goed, weet fruitteler H. Hoekman uit Vrouwenpolder op Walcheren. Zijn zoon heeft een fruitbedrijf in Goes en is op de leiding aangesloten. Hoek man zelf niet; hij maakt daarom gebruik van de gewone waterlei ding. „Dat is wel duur, twee eu ro per kubieke meter water, maar het moet. Het water in mijn grond is te zout." De grond kan extra water wel heel goed gebruiken, consta teert landbouwer J. Kodde uit Arnemuiden. „Ik sta nu in een bietenveld en dat is kurkdroog. Er zitten scheuren in de bodem. Het heeft lange tijd niet echt ge regend." Maar het verbod van het waterschap om water uit de sloot te halen, deert hem niet. „Zoals gezegd, dat is toch te zout." waterschap Zeeuws- Vlaande ren geen verbod in op wateront trekking uit oppervlaktewater. Een dergelijk besluit is volgens. A. Goossen, medewerker voor lichting van het Zeeuws-Vlaam- se waterschap, ook niet in de Chirac vol bewondering voor Zidane GOES - Sloopbedrijf Sagro verwijdert mo menteel de fundamenten van de afgebrande scholen in De Spinne in de Goese Polder. Het werk gebeurt nog net voor de bouwvak vakantie, zodat na de zomer de bouw van de nieuwe brede school kan beginnen. Enige haast is geboden omdat het gebouw op 1 sep tember. volgend jaar klaar moet zijn. De Holtkampschool en 't Noorderlicht, die nu in tijdelijke onderkomens in De Spinne en het Cereshof huizen, keren dan terug naar hun oude plek. De brede school herbergt ui teraard een nieuw wijkcentrum. Het vorige brandde net als de scholen af in de nacht van oud op nieuw in 2002/2003. Verder krijgt een jongerenhonk onderdak in Jongens vernielen invalidenwagen ZIERIKZEE - Een twaalfjarige jongen uit Zierikzee is zondagavond betrapt toen hij een invalidenwagen aan het vernielen was aan het Jannewekken. De jongen was samen met een paar vriendjes aan het spelen met de af standbediening van het karretje en ze waren ook een stuk je gaan rijden. Omdat ze de rem niet konden vinden, zijn ze een paar keer tegen een muur gereden en daarbij is de kar flink beschadigd. De twaalfjarige jongen is door be- woners in de kraag gevat en overgedragen aan de politie. Zijn vriendjes zijn nog niet aangehouden. Actievoerders vergeefs in beroep MIDDELBURG - Vijf verklede leden van de actiegroep 'Family4Justice', die in oktober het gebouw van de Kin derbescherming aan de Buitenruststraat in Middelburg bezetten, hebben gisteren in hoger beroep bot gevangen bij het Plaagse gerechtshof. Zij vochten twee weken gele den de boete van 200 euro aan die zij van de Middelburg se politierechter hadden gekregen voor de lokaalvrede breuk. Niet om het geld, maar om 't principe waren ze in beroep gegaan, zeiden ze toen hevig geëmotioneerd. Ze za gen hun actie als ludiek en niet als onrechtmatige bezet ting. Het hof oordeelde gisteren anders en handhaafde de eerder opgelegde boete. Family4Justice bestaat uit ge scheiden ouders - merendeels vaders - die zich door in stanties als Kinderbescherming en justitie onheus beje gend voelen, meestal omdat zij hun kinderen niet meer mogen zien. Zij eisen onder meer een parlementaire en quête naar wantoestanden rond de voogdij. de brede school, die zo'n 7,5 miljoen euro kost. Naast het terrein dat na de brand jarenlang braak lag, wordt eveneens grondwerk ver richt. Tussen de brede school en het nieuwe winkelcentrum verrijst een huisartsenprak tijk. foto Dirk-Jan Gjeltema rganisatie treilen over lektakelstuk int-Annaland rCornelleke Blok f-ANNALAND - De rust is ggekeerd in Sint-Annaland, i liet spektakel van vorige eek, De vlaggen zijn opgebor- !it, acteurs zijn weer inwoners i het 'verborgen' eiland Sint- llantis is weer gewoon de zand bal in de Krabbenkreek. De or- misatie, Stichting Kreateam, ijkt lenig op een geslaagd eve- èlegenheid van het 125-ja- ibileum van muziekvereni- Accelerando en het 75-jari- ubileum van voetbalvereni- |WHS stond Sint-Annaland Jdopen donderdag, vrijdag en lerdagbol van de activiteiten, ïhoogtepunt was het eiland- sktakel Sint-Atlantis, dat keer werd opgevoerd in de vanBusmariTeam aan de fer Daarnaast waren er Sail -Annaland, een recordpo- ag met de langste bezemsteel rwereld, beurzen, markten en iziek in het dorp. ibestuurvan Stichting Krea- kijkt terug op een ge- §gd evenement. „Het was su- ,zegt J. Westdorp van Krea- ,De festiviteiten hebben alle verwachtingen vol- a Het belangrijkste doel shet eiland Tholen te promo- Daar zijn we in geslaagd." ST BtflVE w- 0/y< i'/lWvtav Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Deze week: de Dorpsstraat. Kats tien- tot dertigduizend be kers verwachtten de organi- oren van tevoren. „In totaal bben 22.000 mensen in de Hagen Sint-Annaland he cht. We hebben nog nooit zo'n Dement georganiseerd, dus was moeilijk in te schatten, He zijn tevreden. 'evenement werd zaterdaga- d afgesloten met de Nacht de Natte Zakdoek en een la- show. „Er deden wat geruch- de ronde dat de artiesten zouden komen opdagen, Sugar Lee Hooper, Jac- 185Herb en Harry Slinger heb- r' allemaal een spetterende w weggegeven. De avond I helemaal uitverkocht. Dat opmerkelijk, want we hadden "ge concurrentie van Con- "at Sea", aldus Westdorp. Horp hoopt op meer Stal de evenementen in de toe- j151' "Dit was in principe een- jog, maar ik heb goede hoop or meer uit voortvloeit." Ze zouden hoog scoren bij een verkiezing van de gelukkig ste buurt van Nederland. De be woners van de Dorpsstraat in Kats hebben werkelijk niets te klagen. Nadelen? Nee, we zou den het niet weten. Het lijkt wel of ze het van tevoren hebben af gesproken: „We voelen ons hier zó thuis." Hier niet harder dan dertig kilo meter per uur, staat op een bord aan de toegangsweg van het Noord-Bevelandse dorpje. Geen wonder. Kats bestaat voor het grootste deel uit smalle straat jes. Je moet daar niet jakkeren, maar bereid zijn even opzij te gaan als er een auto van de ande re kant komt. De Dorpsstraat ziet er ook zo uit. Opvallend: het is niet één van de belangrijkste straten, zo als meestal het geval is. In Kats is het een verbindingsweggetje tussen de langere Dijkstraat en Kerkstraat. Niet meer dan een twintigtal huizen staan er, aan elke kant tien. Kleine woningen, zonder voor tuin. De meeste wel prachtig on derhouden. Van die huisjes waarvan je achter de voordeur en in de achtertuin tal van ver rassingen verwacht. Vooral de stilte valt op. Het is lang wachten op een voorbijgan ger. Aanbellen dan maar. De be woners zijn zonder uitzondering gastvrij en bereid uit te leggen waarom ze zo graag in Kats wo nen. Graag zelfs. Gerard van der Wal praat met liefde over zijn dorp. Geen won der: hij schrijft boeken en artike len over de geschiedenis van cle streek. Zijn vrouw Lenny is kun stenares. Haar atelier annex ex positiezaal, Galerie Kats, ligt achter het huis: een grote, hoge ruimte. „Van een aannemer ge weest", verklaart Gerard. Even verderop bevindt zich nog een atelier. Daar heeft schilder Teun Nijkamp zijn werkplaats. Iedereen is welkom in Kats, verklaren de bewoners. De be volking is ruimdenkend en ac cepteert iedereen, compleet met afwijkingen en eigenaar digheden. Toch is een aantal eigenschappen mooi meegeno men voor wie overweegt zich in het Noord-Bevelandse dorpje te vestigen. Wees vriendelijk. Peter Reinders: „Iedereen zwaait naar iedereen. Dat was in het begin wel even wennen." Heb of neem een auto. Zelfs voor een halfje bruin moet je op zijn minst zes kilo meter verderop zijn, 9 Voor wie uit de stad komt: wees voorbereid op afkickver schijnselen. Teun Nijkamp: „Toen ik net vanuit Amster dam naar hier was verhuisd, had ik heimwee naar het ge luid van de tram." Wees actief in het dorpsle ven. Volgens alle bewoners valt de gemeenschapszin van de Katsenaren enorm op. Kinderen geen bezwaar. Sterker nog: volgens Gerard van der Wal is Kats voor hen 'een Eldorado'. „Ze kunnen naar een boerderij, het water, het strand, zonder dat je op ze hoeft te letten." Kunstenaar Teun Nijkamp: de lokale bevolking van Kats accepteert mensen van buiten makkelijk. foto Dirk-Jan Gjeltema Dat is niet toevallig. „Kats is een echt kunstenaarsdorp", legt hij uit. Dat is niet van alle tij den. „Toen ik hier veertien jaar geleden kwam wonen, was ik de eerste." In die tijd dreigde het dorp uit te sterven, stelt Nijkamp. „Er werden veel huizen aan Duit sers verkocht. De lokale bevol king trok weg. Neem mijn ate lier. Dat was vroeger een dorps winkel. Toen het te koop kwam, wilde niemand het overnemen. Er was weinig toekomst voor. Nu komt er zelfs geen SRV-wa- gen meer naar het dorp." Nieuw beleid Toch is Kats aan de beterende hand, meent hij. „De gemeente voert sinds een aantal jaren een nieuw beleid. Huizen mogen al leen nog verkocht worden aan mensen die er permanent gaan wonen. Een goede zaak." Doordat zich meer gezinnen in het plaatsje vestigden, kon bij voorbeeld de basisschool blijven bestaan. „Die is van levensbe lang voor het dorp." Toch bleef Kats verstoken van voorzienin gen. Dat vergt wat planning, merkte Reinders. „Hiervoor woonde ik in Amsterdam. Ik had geen diep vries. Niet nodig: je kon altijd even naar de supermarkt om de hoek. Hier is dat anders. Je moet jezelf aanleren dingen te plannen." Het grote aantal Katse kunste naars is volgens hem een gevolg van de lage huizenprijzen. „En natuurlijk trekken ze elkaar aan. Bovendien accepteert de lo kale bevolking mensen van bui ten makkelijk. Kats is van oudsher een socialistisch bol werk. Dat merk je nog steeds. Niet van die benauwdheden. Dat is in veel Zeeuwse dorpen wel anders." Daar kwam ook buurman Peter Reinders achter. „We zitten hier nu ruim een jaar", geeft hij aan. „We zijn helemaal opgebloeid." Een heel verschil met de twaalf jaar daarvoor, toen hij in Goes woonde. „Mijn partner en ik hadden last van lawaai uit de buurt. Bovendien hadden som migen er moeite mee dat we als twee mannen samenwoonden. Dat leverde nogal wat peste rijen op." In Kats komt dat niet voor, stelt hij. „Allemaal aardige mensen hier. We hebben afgelopen jaar al meer contacten gelegd dan tij dens de hele periode in Goes." Dat doet hij onder meer door zich actief in te zetten voor het dorp. „In september organise ren mijn partner en ik een bene fietconcert in het kerkje. Dat verkeert in slechte staat en het kost veel geld om het te herstel len. We hopen een steentje te kunnen bijdragen. Reinders prijst de ligging van het dorp. „Vrienden en familie uit Duitsland komen hier graag heen. De stilte, de natuur, de Oosterschelde vlakbij. En dan dit honderd jaar oude huis. Fan tastisch vinden ze dat. En daar hebben ze natuurlijk gelijk in." Martijn de Koning nrfiï Ze zijn rond en komen beide uit Frankrijk: de Ronde van Frankrijk en de Ronde uit Frankrijk. De Ronde van Frankrijk is het wielerevenement. De Ronde uit Frankrijk is Boursin. dat heerlijke roomkaasje met knoflook en fijne kruiden. Boursin is kleiner dan de Ronde van Frankrijk, maar zeker zo smeuïg en spannend. Haal nu zelf het Franse gevoel in huis en kijk op www.boursin.nl voor heerlijke recepten. Bon appétit! Vul hel diagram zo in dal in elke rij elke kolom en elk vierkant van 3 x 3 vlakjes alle cijfers van 1 lol en mei 9 precies één keer voorkomen. 9 8 4 3 5 4 2 7 6 5 9 1 3 6 3 4 7 6 9 5 4 2 9 8 1 1 7 Deze rubriek Is opgenomen in alle regionale dagbladen van NRp dagbladen (oplage bijna 1.0 miljoen) Meer informalie; e-malli inlo@nrp.nl o.v.v. Nieuws gelipl voor u! zeeuwse almanak Je moet wat doen om als groenteboer kopers te trek ken. Zeker als je net een nieu we standplaats hebt. Dus stuur je naar alle vaste klanten een digitale nieuws brief met daarin een kaartje, een routebeschrijving en na tuurlijk een scherpe aanbie ding: „Twee komkommers ha len, drie betalen", prijst de nieuwsbrief aan. Benieuwd hoeveel mensen daar op afko men...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27