Pas na lang turen zie je een auto 25 Burcht dinsdag 11 juli 2006 Oosterschelde De haven van Yei-seke. foto's Willem Mieras De toeristische veerdiensten bestaan tien jaar. Fiets een rond je met een pontje is nu ook: loop een rondje met een pontje. Bij de aanlegplaatsen van de boten zijn wandelroutes uitge zet. De PZC verkent ze. Vandaag: Yerseke-Gorishoek. Koningin Stilte, doodse stilte. Wie rond Yerseke en met na me Scherpenisse wandelt, moet niet te veel aanspraak verwachten. In natuurgebie den als de Scherpenissepol- der en de Yerseke Moer ben je vooral alleen. De duizen den vogels niet meegeteld, natuurlijk. Het is rustig op de veerboot Adriana als die de haven van Yerseke verlaat. Dat is niet zo gek. Na dagen snikheet weer is het vandaag bewolkt: onweer dreigt. Bovendien is het nog vroeg. De enige twee medepassa giers zijn de Oost-Zeeuws-Vla mingen Joost en Leon. Ze ver kennen alvast de omgeving voor twintig kinderen van de scou ting uit Hulst, waarvan ze bege leider zijn. Die logeren in de buurt en nemen straks de vol gende pont. De omgeving van Gorishoek kennen de jongens niet. „Voor ons is dat twee keer de overkant", verklaart Leon. De tocht gaat dwars door de mosselpercelen. Dat kan alleen bij hoog water, legt eigenaresse Mia Huissen uit. Bij eb vaart de kapitein, haar man Arjan, er om heen. De veerdienst Yerseke-Go rishoek is één van de weinige waarmee je sneller bent dan wanneer je de auto neemt. Dan ben je al snel drie kwartier kwijt. Nu bereikt de Adriana n; krap een half uur de overkant. Daar is het rustig. Gorishoek is geen dorpje, maar in feite een verzameling campings. Een en keling laat zijn hond-uit. Verdei op zitten een paar vissers. Erg spraakzaam zijn ze niet. Of ze c al lang zitten? „Sinds vanoch tend vroeg." En, al wat gevan gen? Een norse blik en gebaar naar een lege emmer zegt ge noeg. Vandaar die zwijgzaam heid. De wandeling gaat eerst langs de Oosterschelde, die er prach tig uitziet door de donkere, drei gende wolken die erboven han gen. Na een paar kilometer ver laat de route de dijk en gaat-ie de Scherpenissepolder in. Dat is een onderdeel van het natuur- plan Tureluur, dat ontwikkeld wordt aan de zuidkant van Schouwen en Tholen. Het vele water in het gebied is deels zout, dankzij een ondergrondse stroom vanuit de Oosterschelde. Vooral de stilte valt op. Alleen insecten en vooral vogels laten zich horen. Voor steltlopers als de tureluur, kiekendief en ple vier is het waterrijke gebied een Scherpenissepolder met op de achtergrond de watertoren van Scherpenisse. ideale omgeving. Verder be weegt er nauwelijks iets: geen mens te zien. Pas na lang turen is in de verte een auto te ontdek ken. Al sinds het begin van de wande ling valt het silhouet van Scher penisse op. Vooral de waterto ren steekt erbovenuit. De kerk is ook opvallend: alleen het mid denstuk, het schip, staat er nog. Koor en dwarsschip werden in de 18e eeuw gesloopt. Aan de bouw van een toren zijn ze in het dorp nooit toe gekomen. Over de rechte Platteweg gaat de wandeling recht naar het dorp. Naast de watertoren en kerk springen ook de Hoge Markt en de molen in het oog. Kasteeltje Vervolgens loopt de route door de polders naar Westkerke. Nu een gehucht van enkele huizen, maar in de Middeleeuwen een plaatsje dat meetelde: al in 1025 had het een kerk en een kasteel tje. Dat stond op een acht meter hoge kasteelberg, die nog steeds bestaat. Er grazen nu schapen op. Via de campings ten zuiden van Sint-Maartensdijk, waar water sport- en natuurliefhebbers zich verzamelen, gaat het terug rich ting de haven. Het uitzicht is weids: een draai om de as biedt onder meer uitzicht op achter eenvolgens de haven van Ant werpen, kerkjes op de Bevelan- den, de televisietoren in Goes, de Zeelandbrug en de toren van Zierikzee. Na een half uur legt de pont van uit Yerseke voor de tweede keer die dag in Gorishoek aan. De le den van de scouting komen van boord. De twaalf kilometer lan ge wandeling is in de tussentijd prima te lopen. Wie nog zin en puf heeft, kan ook aan de andere kant op pad. De bedrijvigheid in de haven van Yerseke staat, zelfs in de re latief rustige zomer, in schril contrast met de stilte aan de an dere kant van de Oosterschelde. Vissers zijn bezig hun boot op te knappen. En de plaatselijke jeugd duikt van de kade een me ter of vier naar beneden, het wa ter in. Gelukkig komen ze alle maal weer boven. Via de haven gaat het over de dijk westwaarts, langs het net weer opgespoten strandje. De zon is inmiddels doorgebroken; enkele tientallen mensen genie ten ervan. Al snel komt links de Yerseke Moer in zicht. De wan deling gaat er, na het passeren van rijen met kilometers fruitbo men in de boomgaarden, dwars doorheen. Ook hier een over vloed aan vogels, die samen met koeien en schapen de weiden be volken. En weer die rust. Er mo gen hier auto's rijden, maar die zie je nergens. Het blijft bij een enkele fietser of wandelaar. Terug naar Yerseke, waar aan de rand van de plaats een vlied berg staat. Althans, zo lijkt het. Het blijkt om een oude vuilnis belt te gaan. Het uitzicht boven op, over de Moer, is er niet min der om. Het laatste stuk laat alle facet ten van Yerseke zien: de sport velden, woonwijken, havenbe drijven, mossel- en oesterputten met aanvoerhaventjes, restau rants en tenslotte opnieuw de grotere havens. Waar de Adria na zich klaarmaakt voor de der de en laatste overtocht van de dag. Martijn de Koning Sint-Maartensdijk Willem Alexanderhaven Yerseke Natuurlijk - er valt over te twisten. Maar het kasteel van Bomem gooit hoge ogen als mooiste kasteel dat langs de boorden van de Schelde be waard is. De eerste burcht van Bomem werd bijna duizend jaar geleden opgetrokken. Het huidige kasteel is woonst van de veertiende graaf van Bor- nem, John de Marnix de Sainte Aldegonde. Een voornaam ge slacht, in Nederland bekend door Mamix van Sint Aldegon de, schrijver van het Wilhel mus. De graaf heeft het voorste deel van zijn omvangrijke kasteel in gericht voor bezoekers. Tussen april en september zijn groepen op afspraak welkom. Op Maria Hemelvaart (15 augustus), de twee laatste zondagmiddagen van augustus en de twee eerste van september zijn individuele bezoekers welkom. foto Ludo Goossens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25