GGD slaat alarm over legionella PZC Lof voor Carrell Poetin noemt doden Basajev terechte vergelding Zandsculpturen in Oostburg vernield Rijgedrag bepalend voor hoogte premie Albert Einstein was een rokkenjager Negentien meldingen in Noord-Holland, waarvan een met dodelijke ajloop lezen we zeeuws 4 «@*4® EBjtvrij veel wolkenvelden en een «ar buien,vanmiddag droog met opklaringen. Maxima: 22 a 23 graden uan nnze redactie binnenland AMSTERDAM - De GGD in Amsterdam heeft in vijf dagen tijd zeventien meldin gen van legionella pneumo nie (veteranenziekte) gekre gen, waarvan een besmet ting met dodelijke afloop. Gisteren zijn in Noord-Hol- nog twee besmettingen vastgesteld. De oorzaak van de besmetting niet de legionellabacterie is nog met bekend. Een besmet persoon is het weekeinde in Am sterdam overleden. Alle zie kenhuizen en huisartsen in de Werelds eerste reageerbuisbaby verwacht kind LONDEN - Louise Brown (27), indertijd de eerste reageerbuis baby ter wereld, is zwanger. De vrouw, die in 2004 trouwde, ver wacht haar kind in januari. Brown vertrouwde aan de krant Express toe dat haar zwangerschap, die zonder me disch ingrijpen tot stand is geko men, voor haar de verwerkelij- w van een droom betekent. Louise Brown werd in 1978 ge boren, nadat haar moeder Le sley na een aantal ivf-behande- lingen zwanger was geworden. Later kreeg het echtpaar Brown nog een reageerbuisbaby. ANP DEN HAAG - Alom lof was er gisteren voor de komiek Rudi Carrell, die vrijdag overleed. Hij was een gedreven vakman, die eerlijk van zijn succes ge noot en geen poeha had, was de teneur. „Als je een slimme entertainer bent, heb je geleerd van Rudi iCarrell", zei Paul de Leeuw, die vond dat de artiest in Ne derland onderschat is. Carrell vergaarde vooral roem in Duits land. Hij heeft daar het imago van de Nederlanders bevorderd. „Honderd procent geven was voor hem niet genoeg, hij wilde :120 procent", zei Mies Bouw man. Carrell (71) stierf aan longkan ker. Zondag is een herdenkings dienst gehouden, waarbij zijn familie aanwezig was. Carrell wilde geen officiële plechtig heid. pagina 2 Carrell was een bruggenbouwer hoofdstad zijn gealarmeerd. De GGD is nog steeds bezig met een onderzoek naar de besmet tingsbron van het 'ongewoon ho ge aantal patiënten'. Een moeilij ke klus, want de besmette men sen wonen niet bij elkaar in de buurt en er is tot nu toe geen dui delijk gemeenschappelijke bron aan te wijzen. Vooralsnog wordt vermoed dat de legionellabacterie door een vervuilde watertoren is ver spreid. De besmetting bij de ge registreerde patiënten moet tus sen 29 juni en 7 juli hebben plaatsgevonden. Besmettingsgevallen Via andere gezondheidsdiensten en het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu (RIVM) zoekt de GGD naar meer be smettingsgevallen elders in het land. De eerste drie Amsterdam se patiënten werden afgelopen donderdagmiddag bij de GGD aangemeld. Legionellabesmetting ontstaat als men zeer lvleine druppeltjes water (nevel) inademt, waarin de bacterie zich bevindt. Slechts enkele ontwikkelen zich tot ern stige verschijnselen, zoals zware longontsteking. Meestal gebeurt dit bij ouderen, zware rokers en mensen met een verlaagde weer stand. De ziekte kan niet van de ene mens op de andere worden over gedragen en is dus niet besmette lijk. Het drinken van water vormt geen enkel risico, aldus de GGD in Amsterdam. Het overlijdensrisico bij een ernstige aandoening is 5 tot 25 procent. Mits goed en op tijd behandeld is de kans op over leven aanzienlijk. In 1999 stierven 32 mensen aan de gevol gen van een legionellabe smetting na een bezoek aan de West-Friese Flora in Boven- karspel; 242 mensen werden ziek nadat zij dit evenement bezochten. GPD pagina 4 legionellabacterie gedijt in stilstaand water Russische militairen zoeken dekking bij het opblazen van munitie die is gevonden in het huis waar de Tsjetsjeense rebellenleider Basajev is gedood. foto Said Tsarnayev/RTR door Remco Reiding MOSKOU - De Tsjetsjeense rebellenlei der Sjamil Basajev is in de nacht van zondag op maandag gedood. Hij was het meesterbrein achter een reeks bloe dige aanslagen in Rusland. N. Patroes- jev, de chef van de geheime dienst FSB, bracht het nieuws van zijn dood over aan de Russische president Poetin. De ontmoeting werd uitgezonden op de staatstelevisie. Poetin sprak van 'terech te vergelding' op de moordenaar 'van onze kinderen'. Tsjetsjeense rebellen hebben zijn dood bevestigd: „Sjamil is martelaar geworden." Basajev organiseerde onder meer de gij zelingsacties in een ziekenhuis in Boed- jonnovsk (1995), een theater in Moskou (2002) en een school in Beslan. Tijdens de ontknoping van het schooldrama vie len in september 2004 meer dan 330 do den, van wie de helft kinderen. Basajev gold na de gijzelingsactie in Beslan als staatsvijand nummer één. De FSB loofde tien miljoen dollar uit voor informatie die tot zijn opsporing zou lei den. Volgens FSB-chef Patroesjev be reidde Basajev zich voor op een aanslag in het zuiden van Rusland die samen moest vallen met de G8-top in Sint Pe tersburg. De veiligheidsdienst claimde de verant woordelijkheid voor de dood van Basa jev. Hij zou met een aantal andere strij ders in de nacht van zondag op maan dag tijdens een speciale operatie zijn omgebracht in de Russische deelrepu bliek Ingoesjetië, die grenst aan Tsjets jenië. Explosieven De Russische televisie toonde de restan ten van een vrachtwagen die vol met ex plosieven had gezeten en was ontploft. Basajev zou in een auto achter de truck hebben gereden. Hoewel Basajev al va ker is doodverklaard, waren de autori teiten er gisteren van overtuigd dat ze zijn zwaar verminkte lichaam hadden gevonden. „Plet lichaam van Basajev is geïdentificeerd aan de hand van sommi ge fragmenten, waaronder zijn hoofd", zei de vicepremier van Ingoesjetië, B. Aoesjev. Vermoedelijk volgt nog een DNA-test. De dood van Basajev is een nieuw 'succes' voor de Russische veilig heidstroepen. Vorig jaar werd Asian Maschadov. door de rebellen benoemd tot president van Tsjetsjenië, vermoord tijdens een speciale actie. Vorige maand kwam zijn opvolger, Abdoel-Chalim Saidoelajev, om het leven. GPD pagina 4 Rusland elimineert staatsvijand nummer één door René van Stee OOSTBURG - Een zestienjarige jongen uit Oostburg heeft zich gisteren op het politiebureau ge meld als dader van de vernie ling van twee zandsculpturen. De kunstwerken in het centrum van Oostburg werden in de nacht van zondag op maandag De plaatselijke ondernemersver eniging VOO, initiatiefnemer van de zandsculpturententoon- stelling, heeft aangifte van de vernielingen gedaan. „Heel treu rig zegt van VOO-voorzitterP. Ton, „Er zat dik drie dagen werk in. Gelukkig is alles te her stellen. En dat gebeurt ook; de betrokken kunstenaars hebben al aangegeven dat zij niet bij pakken gaan neerzitten. Ton hoopt dat cle zandsculptu- rententoonstelling verschoond jjjft van nog meer vandalisme. «Wij proberen dit te voorkomen door vanaf van vandaag een etra oogje in het zeil te hou den. In totaal staan er zes zand sculpturen in het centrum van stburg. Naast kunstwerken na de vernieling wordt de schade aan een van de zandsculpturen opgenomen, foto Peter Nicolai in het Eenhoornplantsoen en op belastingkantoor en op het Le- het Raadhuisplein staan er delplein. team van De Gevormde Zand korrel. De sculpturen zijn tot en Ze zijn gemaakt door kunste- met maandag 24 juni te bezichti- sculpturen onder het gemeente huis, op de Markt, voor het oude naars die zijn verenigd in het gen. door Eric de Bie DEN HAAG - Een autoverzeke ring met een flexibele premie moet er in de toekomst toe lei den dat mensen meer nadenken over het gebruik van de auto. Bij het nieuwe premiesysteem loopt de teller pas als de contact sleutel wordt omgedraaid. Een soort 'zwarte doos' onder de mo torkap registreert het rijgedrag van de polishouder. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat liet TNO onderzoek doen naar de effecten van het 'pay-as-you-drive'-systeem ('be taal zoals je rijdt'). Daaruit blijkt dat door minder ongeluk ken, files en milieukosten tot 100 euro per auto per jaar aan 'maatschappelijke voordelen' kan worden behaald. Met behulp van de zwarte doos kan de schadeverzekeraar pre cies zien wanneer de automobi list de weg opgaat. Als dat voor al tijdens de spits is, dan rekent de verzekeraar hogere tarieven, m Bumperklevende trucker aangepakt Het Korps Landelijke Poli tiediensten is gisteren begonnen met een campag ne tegen vrachtwagen chauffeurs die agressief rij gedrag vertonen. Het gaat om overtredingen als bumperkleven, slingeren en rijden over de vlucht strook. Uit onderzoek blijkt dat het gedrag van truckers vaak leidt tot on gelukken. Transport en Lo gistiek Nederland noemt de actie 'een voorbarige maatregel'. Alternatieven geen alternatief De vijf plannen die zijn aangedragen als alternatief voor ontpoldering, maken weinig kans te worden uitgevoerd. De plannen zijn niet geschikt om de belangrijkste eis voor het herstel van het ernstig aangetaste Scheldebekken te verwezenlijken: méér ruimte geven aan de ri vier. Sommige van de voorstellen doen zelfs het tegenovergestelde. Vakantie in het laboratorium Vakantiegangers, gasten en passanten nemen in het Vak lab in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede het feno meen vakantie onder de loep. Doordeweeks kunnen ze het kunstpi'oject bekijken, in de weekeinden kunnen ze er zelfs deel van uitmaken. Door bijvoorbeeld, alle zintuigen gespitst, de 'immens landschappelijke ruimte van het eiland Schouwen-Duiveland' te bele- ven. I mm Landis krijgt nieuwe heup Floyd Landis krijgt na de Ronde van Frankrijk een nieuwe heup. De Ameri kaanse wielrenner van Phonak, die momenteel tweede staat in het alge meen klassement, liet giste ren weten eind augustus, wanneer hij is hersteld van de Tour, onder het mes te gaan. Landis moet na de operatie zes weken rust "TF houden. I M Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 12, 13, 14 en 15; Sport: 16, 17 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23, en 25. door Egbert Stoel JERUZALEM - Albert Einstein had een stuk of tien vriendinnen en vertelde zijn vrouw dat zij hem achtervolgden met 'onge wenste' neigingen. Dat blijkt uit gisteren openbaar gemaakte brieven van het genie. De joods-Duitse wetenschap per, beroemd door zijn relativi teitstheorie, was weinig thuis. Hij gaf les in Europa en de VS. In het laatste land stierf hij in 1955. Einstein schreef zijn fami lie honderden brieven over zijn slippertjes. Uit eerder geopen baarde berichten bleek al dat zijn huwelijk uit 1903, met zijn eerste vrouw Mileva Maric slecht was. Zij scheidden. In 1919 hertrouwde Einstein met zijn nicht Elsa, die hij bedroog met zijn secretaresse. In brieven die de Hebreeuwse Universiteit in Jeruzalem gisteren uitgaf, noemt Einstein meerdere vrou wen. Zijn stiefdochter Margot droeg de bijna 1400 brieven en kaartjes begin jaren '80 over aan de deze universiteit. Ze wil de dat de stukken pas twintig jaar na haar dood zouden wor den geopenbaard. Margot stierf op 8 juli 1986. ANP/RTR Advertentie omdat in het drukke wegver keer de kans op ongelukken gro ter is. Jonge automobilisten be talen bijvoorbeeld meer als zij tussen elf uur 's avonds en zes uur 's ochtends de weg opgaan. Uit onderzoek blijkt dat zij dan vaker een ongeluk veroorzaken. Verzekeraars staan niet te trap pelen om het flexibele premie systeem in te voeren. Zij zien vooralsnog weinig voordelen en denken dat er betere alternatie ven zijn om mensen uit de auto te krijgen. „Met die paar tien tjes voordeel lukt dat niet", zegt een woordvoerder van het Ver bond voor Verzekeraars. „Om de files te bestrijden zijn meer drastische maatregelen nodig, zoals gratis openbaar vervoer." Volgens de woordvoerder heeft Rijkswaterstaat het systeem al een jaar geleden bij het verbond op tafel gelegd. „Wij vinden dat eventuele invoering aan de markt moet worden overgela ten. Daarom hebben we het met onze leden besproken, maar ik zie nog geen initiatieven." GPD voorletters W1|V i straat: i i telefoon: c-inail. i |post)bankrekeningnummei: O Noleert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14,95 Ik ceel daarbij éénmalig toeslemming voor automatische incasso van dit beliag van mijn rekeningnummer Ik heb de laatste drie maanden ueen ptoelabonnement gehad \J Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvany ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 20,551* per kwartaal met automatische incasso 59,751'. per jaar mat automatische incasso 229,201', mal gratis PZC-paiaplu t AntwcorPnummer ?13. 4A60 WB Goes 8"71168811555530' het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1