Landis rijdt de Tour met een versleten heup Rasmussen redt zich wel alleen PZC T-Mobile is klap eerder te boven dan team van CSC Raboploeg gaat vol vertrouwen bergen in Unibet.com wil snel duidelijkheid over toetreding ProTour 17 Amerikaan kan geheim niet langer voor zich houden dinsdag 11 juli 2006 BORDEAUX - Het was zijn rust- da» in de Tour. Floyd Landis, ^zaterdag een van de grootste favorieten voor de eindzege, ge bruikte de dag aan het Lac van Bordeaux om een steeds kwel lender geheim van zich af te schudden. Geflankeerd door zijn arts Brent Kay en door phonaks teammanager John Le- langue maakte de keurig in het pak gestoken Amerikaan be kend dat zijn ooit gebroken heup dermate aan het afsterven is, dat hij binnen niet al te lange lijd met een kunstheup verder door het leven zal moeten. .Tot voor kort wisten tien men sen van mijn heupprobleem. Mijn moeder heb ik het vorige week verteld", zei de oud-ploeg- hoogieverschil en moeilijkheidsgraad St. Paul de dat de ploeg er nog altijd het volste vertrouwen in heeft dat Landis de Tour kan winnen. „Ondanks zijn versleten heup." Begeleidend arts Brent Kay stel de dat het niet onmogelijk is om met een prothese de Tour te rij den in het voorste gelid. „Alleen heeft nog niemand dat eerder ge daan." De datum voor de operatie is nog niet geprikt Het drama met de rechterheup vond zijn oor sprong bij een val begin januari 2003 in de buurt van San Diego. „In een steile afdaling wilde ik plots naar rechts sturen. Het voorwiel sloeg weg en ik viel hard." Hij belde zijn wouw voor hulp en voelde al direct dat het mis was. De heup bleek gebroken net onder de bal bovenin het heupbeen. Met pennen werd de zaak weer aan elkaar gemaakt. Landis werkte vervolgens kei hard om terug te keren in de Tourploeg van Armstrong. Langzamerhand kwamen vervol gens de problemen. „Bekende problemen", aldus Kay. De doorbloeding van het ge wricht was na de breuk zo slecht géworden dat de boven kant begon af te sterven. Als rot tend hout. Met een tweede ope ratie werd geprobeerd de door bloeding te verbeteren en het af stervingsproces te stoppen. „Lange tijd zag je nauwelijks achteruitgang", zei Landis, maar inmiddels is de situatie dermate verslechterd dat vol gens Kay gezocht moeten wor den naar een andere oplossing, oftewel de prothese. Landis informeerde Phonak niet onmiddellijk over zijn slij tende heup. „De ploeg had in die periode al genoeg andere problemen en al die tijd had het mijn rijden niet echt beïnvloed. Dus waarom zou ik het vertel len? Die houding had ik al vanaf het begin." Phonak werd voor het begin van dit seizoen inge licht en Lelangue zei dat het nieuws de plannen aangaande de Torn- geen moment heeft beïn vloed. Floyd Landis zegt niet te weten hoeveel beter hij kan presteren met een gezonde heup. „Dat dat beter is, begrijp ik ook wel. Maar eerlijk gezegd voel ik me geen moment belemmerd in de koers, al weet ik natuurlijk niet hoe het zou zijn met een gezon de heup." De ongemakken wer den echter steeds groter. „Ik heb er mijn tijdrit-positie voor moeten veranderen omdat ik Floyd Landis: „Ik voel me geen moment belemmerd in de koers." foto Eric Gaillard/RTR mijn bovenbeen niet ver genoeg kan optrekken. En natuurlijk is er pijn. Hoeveel? Pijn kun je geen cijfer geven." Cortisonen Tijdens de bijeenkomst van gis teren wist hij niet goed wat te antwoorden op de vraag of hij ook medicijnen slikt tegen de pijn. „Af en toe." In het Ameri kaanse artikel staat dat hij cor tisonen gebruikt. „Sorry, dat vergeet ik te zeggen. Zo nu en dan word ik behandeld met cor tisonen." Landis weet hoe gevoe lig dat ligt nadat zijn oud-ploeg genoot Armstrong mistig deed over het gebruik van zijn kan kermedicatie. Landis is nu der tig. Met een goede kunstheup ('van titanium, staal, of kera misch materiaal') kan hij vol gens de artsen zeker nog twee of drie keer de Tour rijden. De Amerikaan wil dat zelf graag ge loven. „Het meeste last heb ik tijdens het lopen. Al zie je het niet direct. Fietsen gaat me nog het beste af van alles." GPD Meoi over doTOUR op de PZC-sile: www.pzc.nl [genoot van Lance Armstrong droogjes. Het verhaal van de na derende prothese stond gisteren al in diverse kranten en op web sites. Het Amerikaanse blad 'The Magazine' pakt er volgende week mee uit. .Deze persconferentie staat los van die publicaties", zei Landis. „Ik had het toch al willen vertel len. In het begin probeerde ik de problemen met mijn heup voor me te houden, maar nu steeds meer mensen er van beginnen te weten is het beter het hele ver haal te vertellen." Landis leek opgelucht dat het geheim uit de wereld is. Team manager John Lelangue vertel- Fuentes denkt alleen aan gezondheid MADRID - Dr. Eufemiano Fuen tes, die verwikkeld is in het Spaanse dopingschandaal, zegt er geen problemen mee te heb- ben om anti-dopingwetten te overtreden om de gezondheid van zijn cliënten te bewaken. „Als arts zijnde is het mijn prio riteit om de gezondheid van imijn patiënten te beschermen", aldus Fuentes in de Spaanse krant Las Provincias. „Gezond- jheid staat voorop en als ik de an- ü-dopingreglementen kan res pecteren dan doe ik dat. Als dat niet kan, dan niet. De gezond heid van een sporter is belangrij ker dan welke regel dan ook. Als ik me niet aan die regels kan len sluit ik mijn ogen en ■denk ik alleen aan gezondheid." Fuentes is verhoord door de poli tie. Die trof grote hoeveelheden anabole steroïden, apparatuur die gebruikt wordt voor bloed- sfusies en meer dan hon derd dozen bevroren bloed op enkele locaties in Madrid en Za- ragoza. Doping is in Spanje geen misdaad, maar Fuentes wordt ervan beschuldigd de volksgezondheid in gevaar te hebben gebracht. Hij moet deze J maand terechtstaan. GPD/RTR Negende etappe Vanuit wijnstad Bordeaux wordt koers gezet naar Dax, dat ligt in het departement Landes. De laatste keer dat de Tour op bezoek was in het stadje (2000) won de Italiaan Paolo Bettini. In 1951 was de Nederlander n van Est er ritwinnaar. Ippe ï69,5km peauxp Le Barp 25km FRANKRIJK D Parentis-en-Born 72km JMimizan 95km t v* Michael Rasmussen heeft grootse plannen voor de bergetappes. foto Phil Nijhuis/GPD Nog even wachten, de etappe van van daag overleven, en dan komen de her gen. In de Pyreneeën zal het klassement pas echt vorm krijgen, zullen veel vraag tekens veranderen in uitroeptekens. Eén ding is zeker: Michael Rasmussen zal zich tonen. De bolletjestrui is welis waar ondergeschikt aan het mogelijke geel voor kopman Mentsjov, maar Ras mussen heeft grootse plannen. door Edward Swier BORDEAUX - Michael Rasmussen is een solist. Voor hem is wielrennen, on danks al zijn teamtactieken en collectie ve belangen, nog altijd een individuele sport. Als ze hem in december zouden zeggen 'Michael, jij rijdt volgend jaar de Tour de France, zie maar wat je tot die tijd doet', dan zou de Deen zich pri ma vermaken. „Ik red me wel alleen." Michael Rasmussen (32) is wielrenner, maar het liefst rijdt hij zo min mogelijk wedstrijden. „Ik hoef met te koersen om van mijn sport te genieten, of beter te worden." Tuurlijk begrijpt hij het standpunt van de ploeg. Die betaalt hem niet om slechts hoogst zelden aan de start te verschijnen. „De Rabobank wil zijn renners natuurlijk ook aan het grote publiek tonen, wil dat ik hier of daar meedoe. Maar als ze mij in het voorjaar zeggen, ga je nu maar thuis voorbereiden op de Tour, dan red ik me absoluut." Iedere winter komt Rasmussen met een programma voorstel, de ploegleiding weet hem voor nog enkele koersen te porren. „Een compromis? Ach, noem het een overeenkomst." Michael Boo- gerd vertelde voor de Tom- nog zo niet te kunnen leven. Rasmussen had hij, iet wat gechargeerd, het hele jaar nog niet gezien. Boogerd: „Ik ben er niet zo'n fan van, dat toeleven naar maar één koers in het jaar. Ik vind het fijn om het hele jaar te koersen. Is het niet om zelf te presteren, dan om beter te worden en anderen te helpen." Rasmussen, volgens Boogerd „niet echt een teamplayer", heeft die behoefte min der. Het groepsgevoel is hem onbekend. Toen vorig jaar Pieter Weening de ritze- ge in Gérardmer behaalde en het voltal lige Rabo-personeel 's avonds de cham pagne opende, zonderde Rasmussen zich stiekempjes af. Zo gaat het ook als hij samen met zijn vriendin Cariza ande ren ontmoet. „Zij doet een stap naai- vo ren, is erg sociaal, ik doe een stap naar achteren." Rasmussen heeft het altijd gehad. Op school blonk hij uit in wis-, natuur- en scheikunde, maar sociaal was hij niet erg vaardig. „Als de hele klas op schoolkamp ging, nam hij altijd zijn fiets mee. Stond hij om vijf uur op, om een stuk te gaan trainen. Maar de ge zamenlijke uitjes waren verder niet aan hem besteed", vertelt een Deense ver slaggever. Als mountainbiker trok hij geregeld alleen over de aarde, zonder morren isoleerde hij zich aan het begin van zijn wegcarrière, aan de boorden van het Gardameer. Informeren bij de ploegleiding wie nu ei genlijk Rasmussens kamergenoot is, be tekent dan ook feitelijk wagen naar de bekende weg. „Hij slaapt alleen", is het antwoord. Rabobank-manager Theo de Rooij zegt ongelooflijk veel bewondering te heb ben voor de professionele levenshou ding van Michael Rasmussen. Maar soms zal ook hij bijna gek worden van de solistische Deen. Dat deze voortijdig de Giro verliet en na een hongerklop ook uit de Ronde van Zwitserland stap te, deed De Rooij eind juni vertwijfeld het hoofd schudden. „Dat was niet de afspraak. Tuurlijk geven we hem veel wijheid, hij kan dat ook aan. En het gro te doel is de Tour. Maar we hadden graag gezien dat hij wel wat meer koers- dagen zou hebben gemaakt." Focussen De Rooij houdt echter altijd vertrou wen in Rasmussen. „Want er zijn maar weinig renners zo toegewijd en gedre ven als hij. Hij is bezig met alle details, ook qua voeding, materiaal en training. Het is een trainingsbeest dat zich enorm kan focussen. Het is er een die in derdaad graag zijn eigen weg gaat, maar je kunt wel goed afspraken met hem maken. Van zulke renners zijn er niet veel." GPD door Ad Pertijs BORDEAUX - In het Sofitel van Bordeaux waren ze giste ren eikaars buren. T-Mobile ontving er de pers in het ene zaaltje van het luxueuze hotel aan het Lac en CSC had de aan palende ruimte afgehuurd. Twee ploegen die vooraf leken te gaan strijden voor de eindze ge en die nu verder moeten zien te 'Touren' zonder hun bei de sterren Ullrich (T-Mobile) en Basso (CSC). Twee bijeenkomsten, twee de zelfde thema's. 'Hoe is de klap van de uitsluiting verwerkt' en 'Ploe moet het nu verder'. Ze zitten sinds vorige week vrij dag in hetzelfde schuitje. T-Mo- bile lijkt als eerste de klap te boven te zijn. Ploegleider Rudy Pevenage is ontslagen en Jan Ullrich mm of meer uitgekotst door de teamleiding. De eerste week was er sprake van een aangename wederopstanding. „Dit hadden we niet durven dromen." Etappezeges voor Kessler en Gontsjar en ook de gele trui hangt bij de Oekraï ner in de kast. Als de Tour mor gen de bergen intrekt, doet T-Mobile dat met vijf hoogge- klasseerde renners: Gontsjar, Rogers, Sinkewitz, Klöden en Kessler. „Het toont maar weer eens aan hoe goed we voorbe reid waren op deze ronde", spreekt teammanager Olaf Ludwig zijn gasten in het be nauwde zaaltje toe. Ludwig heeft het over een bewogen week. Hij weet ook dat de ze ven overgebleven renners de ploeg inmiddels een nieuw elan hebben meegegeven. Op de vraag wie van de vijf de kop man wordt, antwoordt hij zon der nadenken: „Diegene die de gele trui draagt." Nu is dat Gontsjar. Ooit aange trokken om tempo te maken tussen de bergen, maar volgens het team wel in staat om meer te laten zien. „Hij werd niet voor niets tweede in de Giro van 2004." De vraag of de ploeg het vertrek van Ullrich als een bevrijding voelt (gezien het feit dat na de tijdrit vier renners in de topzes staan) valt bij Kessler in verkeerde aarde. „Hoe kun je dat nu zeggen. Jan had onze kopman moeten zijn." Kessler is een vriend van Ull rich. Hij spreekt hem iedere dag door de telefoon. Geïrri teerd merkt hij op dat er nog niets bewezen is. Ludwig keek de andere kant op. Kessler: „Natuurlijk heb ik het recht dit te zeggen. Die vrijheid heb ik." Hond Even later bij CSC is Lombardi de vriend (van Basso), die ge prikkeld reageert op vragen over zijn contacten met de weg stuurde kopman. „Ik spreek hem iedere dag. Als mijn vriend. Daarover zeg ik dus niets." Hij wilde nog wel kwijt dat Basso iedere dag traint en vastberaden is terug te keren in de koers. „Misschien wel in de Vuelta." Op de vraag hoe de hond van zijn vriend heet, houdt Lombardi zich van den domme. „Waarom moet ik dat weten?" De hond van Basso houdt Biril- lo en die naam komt als 'code naam' terug in het Spaanse do- pingdossier. Ploegmaat Jens Volgt meldt quasi-niet begrij pend dat zijn hond Jeany heet, waarop persvoorlichter Brian Nygaard het onderwerp afkapt met de mededeling dat er over mensen en niet over dieren ge sproken moet worden. Bjarne Riis was er gisteren niet bij. Hij bezocht met zijn twee zoontjes de WK-finale in Ber lijn en miste gistermorgen zijn terugvlucht. Zonder de Deense baas zat het team er een beetje ontheemd bij. Ze zijn ook nog maar met zeven nadat Julich is uitgevallen. Voor de Tourstart al viel Schleck hard op de grond en de afgelopen week crashte O'Grady. „Je kunt niet zeggen dat het ons meezit", zei plaatsvervangend teambaas Kim Anderson. Onschuld CSC zegt nog te geloven in de onschuld van Basso. Men wil snel uitsluitsel. Ondertussen heeft de Spanjaard Carlos Sas- tre zich opgeworpen tot de nieuwe kopman. „Na die week van tegenslagen heeft hij in de tijdrit het moraal van de ploeg veranderd." Sastre finishte vorig jaar als tweede in de Vuelta, stipt An derson nog maar eens aan. En zo zijn het bij CSC vooral de zelf uitgesproken woorden, die de buitenwereld ervan moeten overtuigen dat de ploeg nog al tijd in het succes gelooft. Tegen alle scepsis en pech in. GPD Ullrich blijft voorlopig geschorst BORDEAUX - De Duitse wielerploeg T-Mobile houdt de schorsing van Jan Ullrich en Oscar Sevilla voorlopig in stand. De Duitse kopman en de Spaanse klimmer werden vlak voor de Ronde van Frankrijk teruggetrokken wegens betrokkenheid bij het Spaanse dopingschandaal. Team manager Olaf Ludwig meldde gisteren op de rustdag in Bordeaux dat de twee voorlopig geschorst blijven. Ullrich en Sevilla blijven vooralsnog wel in dienst van de Duitse formatie. Arbeidsrechterlijk is er volgens de ploeg leiding ondanks de schorsing geen nieuwe situatie ont staan. Ullrichs Belgische begeleider Rudy Pevenage werd zondag al wel ontslagen. „Bij hem was de bewijslast heel duidelijk", stelt Ludwig. „Bij Jan en Oscar zal het zeker nog even duren eer er nieuwe ontwikkelingen zijn." De advocaten van T-Mobile zijn ermee bezig en het wordt een langdurige zaak, vermoedt Ludwig: „In dit verband is een week helemaal niets." ANP/DP A Ekimov aast op record Zoetemelk BORDEAUX - Vjatsjeslav Ekimov aast op het record van Joop Zoetemelk. De Nederlander reed de Ronde van Frankrijk zestien keer, terwijl de veertig jarige Ekimov momenteel aan zijn vijftiende Tour bezig is. „Als ik het ga doen, wil ik de komende twee Tours wel volledig uitrij den", zei de Rus. De renner van Discovery Channel is pas sinds dit jaar gaan denken aan het record van de laatste Nederlandse Tourwinnaar. „Ik ben er vlakbij, dus waarom zou ik het niet verbeteren? Het is niet niets om je naam als record houder van Tourdeelnames in de geschiedenisboeken te zien staan." Ekimov reed de Ronde van Frankrijk voor het eerst in 1990 en miste de Tour slechts twee keer. Als hij de Tour dit jaar uitrijdt heeft hij er 58.000 kilometer in Frankrijk opzitten. Boonen twijfelt over WK-deelname BORDEAUX - Tom Boonen kon de rustdag gisteren goed gebruiken. De wereldkampioen reed in de eerste week van de Tour weliswaar enkele dagen in de gele trui, maar greep keer op keer naast een ritzege. Hij ziet nu al op te gen wat er na de Tour de France komt. „Criteriums, de Eneco Tour en de Vuelta. Pff... Maar als ik helemaal leeg ben, fiets ik niet door. Dan sturen ze maar iemand anders naar het WK." Drenthe in wereldbeker vrouwen HOOGEVEEN - De Ronde van Drenthe maakt vanaf vol gend jaar deel uit van de wereldbeker op de weg voor vrouwen. Tot nog toe werd de enige Nederlandse wereld bekerwedstrijd altijd verreden in Rotterdam. De reeks bestaat verder in elk geval uit de wereldbeker wedstrijd Geelong, de Ronde van Vlaanderen, De Waalse Pijl, de Tour de Berne, GP Montreal, GP Plouay en Rund um die Niirnberger Altstadt. In het najaar worden er nog drie wedstrijden toegevoegd aan deze kalender. In theorie is het mogelijk dat ook Rotterdam daar opnieuw bij zal zijn. Organisatrice Femmy van Issum van Drenthe hoopt het evenement net als in voorgaande jaren in april te mo gen organiseren. Op die manier kan de wedstrijd in het zelfde weekeinde worden verreden als de Ronde van Dren the voor mannen. ANP waagd. Het zal heel spannend worden. Niemand kan nu nog iets zeggen. Na de eerste twee ritten in de Pyreneeën zal wel duidelijker worden wie zich als favoriet zullen opwerpen." Breukink stelde dat de etappeze ge van de Spanjaard Oscar Frei- re van vorige week heel wat druk heeft weggenomen bij het team. „Dat is voor iedereen pret tig. Nu begint er een andere Tour met andere jongens." Op de rustdag deden de mannen van Breukink het gisteren rustig aan. „De jongens hebben een beetje gefietst. De rest van de dag hebben ze echt rust. Het is belangrijk om op zo'n dag wat dingen op je gemak te kunnen cloen." ANP van onze sportredactie BORDEAUX - Met Denis Mentsjov gaat de Raboploeg van af vandaag vol vertrouwen de eerste bergetappes in deze Ron de van Frankrijk tegemoet. Na het wegvallen van een groot aan tal favorieten als de Duitser Jan Ullrich en de Italiaan Ivan Bas so geldt de Russische kopman als een van de kanshebbers op de Tour-zege. Met zijn negende plaats zaterdag in de individue le tijdrit heeft Mentsjov zijn sta tus duidelijk bevestigd. „We hebben veel vertrouwen in Denis", zei ploegleider Erik Breukink gisteren tijdens de eer ste rustdag in de Tour. „Hij is de eerste week goed doorgeko men. We zullen nu bekijken hoe het in de eerste bergritten gaat. Er zal dan echt duidelijk wor den hoe het met de concurrentie Het ontbreken van een echte fa voriet vraagt wel een andere aanpak. „De tactiek is duidelijk anders zonder jongens als Ull rich en Basso die altijd in de top van het klassement hebben gere den. Er is nu een heel grote groep renners aan elkaar ge- Denis Mentsjov van onze sportredactie BRUSSEL - De Belgische ploeg Unibet.com wil van de interna tionale wielrenunie (UCI) en de ProTour-commissie duidelijk heid over de toetreding tot de ProTour. Het management van het team van onder anderen de Nederlandse renner Bobbie Traksel heeft dit gisteren laten weten. De hoofdsponsor heeft al bud get vrijgemaakt om voor de ko mende vier jaar een licentie voor de eliteklasse van het wiel rennen te veroveren. „We zijn inmiddels in onderhan deling getreden met enkele top pers uit de huidige ProTour en het groene licht vanuit Aigle zou onze positie daarbij behoor lijk versterken", aldus Koen Ter- ryn, lid van het management team. Er bestaat een kans dat het aan tal deelnemers aan de ProTour wordt teruggebracht. Terryn hoopt echter dat dit niet zal ge beuren. „Meer teams met min der renners kan de aantrekke lijkheid van de wedstrijden al leen maar vergroten. Minder ploegen druist ook in tegen de vrije marktwerking en zou ons verplichten om het geld van Uni- bet naar een bestaand team te brengen, zelfs al staat him huidi ge integriteit behoorlijk ter dis cussie. In dat geval kan ik Uni- bet slechts adviseren om hun huidige wielerengagement af te bouwen en in de toekomst te op teren voor andere sporten." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17