WK-titel op uitstekend moment Zidane vermoordt eigen status PZC Lovende woorden Chirac Salcido tekent bij PSV, Alex is terug uit Londen Ricksen misdraagt zich tijdens vliegreis Voetbalglorie kan Italië over dood punt heen helpen Gouden Bal voor Zidane dinsdag 11 juli 2006 door Hans Geleijnse TURIJN - Voetbalschandaal. Economische malaise. Op de spits gedreven tegenstellingen tussen het hulpbehoevende zui den en het rijke noorden. Italië zat voor de WK-finale tegen Frankrijk niet alleen in de sec tor voetbal op een dood punt. Kan de voetbalroem waarmee de Azzurri gisteren naar Rome terugkeerden het land uit die im passe helpen? Antwoord van po litici en economen: ja, als we sa men de schouders eronder zet ten. „Eindelijk, eindelijk is 'Forza Italia' weer voor iedere Italiaan een vreugdekreet geworden." Het politieke grapje is van de Italiaanse defensieminister Artu- ro Parigi, gelanceerd direct na de laatste strafschop die Italië de wereldbeker bezorgde. Parigi volgde het voetbalgevecht sa men met zijn vriend en chef Ro mano Prodi, sinds een paar maanden Italiaans premier. Het Italië dat Prodi van zijn voorganger Silvio Berlusconi en diens partij Forza Italia erfde was in malaise geraakt. Het re- Lippi wil coach van Italië blijven DUISBURG - Marcello Lippi wil bondscoach blijven van Ita lië. De succestrainer verklaarde dat gisteren, nog geen 24 uur na dat hij met zijn land in Berlijn de wereldtitel voetbal had ge wonnen. Lippi zei vandaag met de bond over contractverlening te gaan praten. „Ik heb ook nooit gezegd dat ik niet verder zou willen", ver klaarde Lippi. „Er is niet over gesproken. De intentie om door te gaan is bij mij echter zeker aanwezig. We zullen zien hoe de andere partij er tegenover staat." Lippi vindt dat hij nog genoeg te winnen heeft. „De uit daging is een nieuwe uitdaging te vinden. Maar in een goede werkomgeving is die altijd te vinden." ANP BERLIJN - Zinedine Zidane is door de Fifa uitgeroepen tot bes te speler van het WK. De aan voerder van het Franse elftal, die in de finale scoorde én rood kreeg, laat de Italiaanse captain Fabio Cannavaro achter zich in de verkiezing om de Gouden Bal. De winnaar kreeg de meeste stemmen al vóór de finale van vertegenwoorders van de media. Zidane ontving 2012 stemmen, Cannavaro kreeg er 1977. De Fair Play Award voor het spor tiefste team van het WK wordt gedeeld door Brazilië en Spanje. GPD/RTR Vierde official verantwoordelijk voor rode kaart BERLIJN - De vierde official is er verantwoordelijk voor ge weest dat Zinedine Zidane zon dag in de WK-finale met rood van het veld werd gestuurd. De wereldvoetbalbond Fifa heeft dat gisteren bekendgemaakt. Buiten het zicht van de scheids rechter gaf de Franse internatio nal in zijn laatste wedstrijd de Italiaan Marco Materazzi een kopstoot. De Italiaanse doelman Buffon rende na het incident di rect naar de assistent om hem op de actie van Zidane te wij zen. Daarop volgde overleg met de scheidsrechter. Arbiter Elizondo baseerde zich echter vooral op de verklaring van de vierde official Cantalejo. Hij zag hoe Zidane de kopstoot uitdeelde en lichtte de scheids rechter via het interne communi catiesysteem in. Elizondo be sloot de Franse sterspeler daar op alsnog een rode kaart te ge ven. De Fifa ontkende krachtig dat de vierde official het wangedrag van Zidane eerst op televisie beelden had gezien en daarna pas tot actie was overgegaan. De Franse bondscoach Ray mond Domenech suggereerde na afloop dat de arbitrage wel degelijk gebruik had gemaakt van video-opnames. „Dan is dit de eerste keer dat televisiebeel den als bewijs zijn gebruikt tij dens een wedstrijd", sprak hij verontwaardigd. Een woordvoer der van de Fifa wees het vermoe den van Domenech van de hand. „De vierde official heeft het inci dent zelf waargenomen", bena drukte hij. ANP/DPA gende gele kaarten uit Brussel voor het laten oplopen van het begrotingstekort, De economi sche, groei was tot nul geredu ceerd. En de maatschappelijke tegenstellingen waren mede dankzij Berlusconi hoog opgelo pen. Kenmerkend was de reac tie van een zijn van ministers, Calderoli, op de overwinning: „Je ziet, als ze in het zuiden ook hard lopen wint het hele land. Het is een victorie van onze iden titeit, behaald op een team van negers, islamieten en communis ten." Doping Berlusconi wist als geen ander dat Koning Voetbal een zeer be langrijke politieke bondgenoot is. Geen betere doping tegen maatschappelijk onheil dan 'cal- cio'. Maar 'calciopoli', het schan daal rond het beïnvloeden van wedstrijdresultaten, omkopen van scheidsrechters en maffiose bondgenootschappen tussen Ju- ventus en een aantal andere clubs, ontnam de Italianen ook dat hulpmiddel. Er is waar schijnlijk geen team dat naar het WK afreisde met meer scep sis, wantrouwen en pessimisme in de bagage. Verbazing Het feest dat zondagavond laat in heel Italië losbarstte kreeg niet alleen orgastische dimen sies van louter vreugde. Het 'sia- mo campioni del mondo' werd miljoenvoudig gezongen met een toon van opperste verba zing, met een gevoel van: goh, we kunnen het nog. President Giorgio Napolitano maakte dan wel niet de specta culaire vreugdesprongen die zijn ook bejaarde voorganger Sandro Pertini bij de WK-finale van 1982 in Madrid tegen West- Duitsland wereldberoemd maak ten. Maar verbaal deed hij niet voor Pertini onder: „Wij hebben hier in Berlijn onze nationale identiteit heroverd. Deze zege heeft Italië weer verenigd." Ver schillende ministers opperden gisteren dat herwonnen zelfver trouwen goed kan zijn voor een opleving van economische activi teit. „Misschien leidt dit wel tot. een groei het komende jaar van zo'n 0,6 procent", voorspelden beursanalisten voorzichtig. Dat valt nog te bezien natuurlijk. De progressieve econoom Tito Boeri veegde op zijn website de vloer aan met een studie van ABN-Amro, waarin economen van de bank hadden becijferd dat een wereldtitel voetbal het winnende land economische groei van 0,7 procent oplevert. Hij had met collega's vastge steld dat die groei bij geen enke le WK-winnaar was opgetreden. Het ziet er voor Frankrijk zelfs beter uit. Bij alle verliezers was de economie in het daaropvol gende jaar met de helft meer groeid dan bij de winnaars. Er zal dus meer moeten gebeuren. Niet alleen politici, maar ook dagbladcommentatoren onder streepten gisteren dat de eensge zindheid van het Italiaanse team het land tot voorbeeld moet strekken. 'Als we het sa men doen, lukt alles', was het credo van bijvoorbeeld La Stam pa uit Turijn. De vraag is nu of de uitspraak van het voetbaltri bunaal dat hei-wonnen zelfver trouwen weer een deuk geeft. Gratiebesluit Verschillende ministers, onder wie Mastella van justitie, heb ben al geopperd dat op een uit spraak - die vier topclubs waar onder hofleverancier voor het nationale team Juventus naai de zijlijn van het calcio degra deert - meteen een gratiebesluit moet volgen. „Het kan toch niet zijn dat Cannavaro, Del Piero en Buffon volgend seizoen in de Serie C voetballen", argumen teerde hij. Minister van sport Giovanna Me- landri had voor het WK al uitge sloten dat gratie kon volgen. In Berlijn, aan de zijde van het ju belende staatshoofd Napolitano en later in de kleedkamer van de spelers herhaalde ze dat niet. Het verzoenend absolutie schen ken aan zondaars is een karakte ristiek van de Italiaanse cul tuur. Regels Net zoals urenlang luid toete rend en schreeuwend rondrij den door de stadscentra - en zon der de hectoliters alcohol die in noordelijker contreien verspild zouden worden om de feest vreugde op te kloppen - dat is. 'Onvolmaakten en prachtigen, angsthazen en heldhaftigen, wij zijn het voetbal', schreef een commentator gisteren. Zo is het. Italië en het Italiaanse voetbal hebben met de strafschoppen in Berlijn een typisch Italiaanse op lossing verdiend voor de uit de hand gelopen gewoonte 'even re gelen door de regels de regels te laten'. GPD Minister van Sport Giovanna Melandri (midden) houdt samen met Fabio Cannavaro (links) en premier Romano Prodi van Italië de wereldbeker vast. foto Claudio Onorati/EPA door Henri van der Steen FRANKFURT - Wat scheelde het? De kopkans die Zinedine Zidane zondagavond in de slot fase van de WK-finale kreeg aangeboden, op een voorzet van Sagnol. was een hele beste. Ei genlijk was het een open kans, zeker voor een goede kopper als Zidane is. Vermoedelijk was hij niet fit en scherp genoeg meer om de bal links van Buffon in de hoek te leggen. Niet veel later sloegen de stoppen door bij Zidane, gaf hij Materazzi een kopstoot en kreeg hij rood. Weg finale, weg mythisch einde van een formida bele loopbaan, Het was Zidane's veertiende ro de kaart als professional. Dat is wat veel, zeker voor een speler die het van een glorieuze tech niek en een ongeëvenaard in zicht moet hebben. Natuurlijk werd hij zondag uit de tent ge lokt door Materazzi. Of de Itali aan hem nou 'terrorist' heeft ge noemd of nare dingen heeft ver meld uit het leven van Zidane's zusje, zoals liplezers beweren, is niet van het grootste belang. Zi dane's reactie was buitenpropor tioneel, niet te verdedigen, waanzinnig. Opvallen In het algemeen kun je stellen dat voetballers wel op de een of andere manier moeten opvallen. Dat valt niet mee. In de top wor den spelers in het keurslijf van de teamgeest gestopt en moeten ze zich schikken, hoezeer elk mens ook wel de behoefte heeft zich als individu te uiten. Dat in dividualisme in tijden van col lectivisme komt er dus op een andere manier uit. De ene voet baller probeert een geheel eigen juich uit na een doelpunt, de tweede verstopt een boodschap op het T-shirt onder zijn voet baltruitje, de derde laat de kap per komen om een opvallende coup te laten zetten. De kale Zidane kan zich met zijn coiffure niet meer onder scheiden, een boodschap heeft hij nog nooit gehad en zijn juich na een doelpunt is er meestal eentje van de ingetogen soort. Misschien is de Fransman ge woon zelfdestructief. Of komt op sommige momenten de don kerste zijde naar boven bij de man, die in een rauwe volks buurt van Marseille op straat leerde voetballen. Bij deze straatvoetballer is de straatvech ter nooit ver. In elk geval kan de stress in het topvoetbal nooit worden onder schat. Wij gewone stervelingen hebben er geen idee van wat het betekent als je een voetbalwed strijd speelt en eenderde van de mensheid zit dat te bekijken. Nog enger is wellicht de gedach te dat een heel volk, jouw volk, in dit geval het Franse volk, je PARIJS - De Franse president Chirac (rechts) is gisteren de scheidende ster Zinedine Zidane (links) te hulp geschoten. De speler die zondag in de WK-finale met rood van het veld werd ge stuurd, kreeg in het Elyséepaleis een grote pluim op zijn hoed. Chirac noemde hem een 'buitengewo ne aanvoerder'. „Beste Zinedine Zidane, we be wonderen je en drukken je aan ons hart. We heb ben het grootste respect. Je bent een virtuoos, een genie op het voetbalveld. Je bent een man met een hart, toewijding, overtuiging en daarom houdt heel Frankrijk van je." Zidane, die zondagavond zijn kampioenschapsmedaille tijdens de slotcere monie niet ophaalde, stond erbij en hoorde de lo vende woorden van Chirac met een glimlach aan. GPD/RTR foto Philippe Wojazer/RTR Buffon gekozen tot beste doelman BERLIJN - Een vakjury van de wereldvoetbalbond^ heeft de Italiaan Gianluigi Buffon tot beste keeper* het WK in Duitsland uitgeroepen. De doelman van tus werd bij het mondiale toernooi slechts twee keer; passeerd. Buffon bleef bij het WK 459 minuten ong4 gen, na het eigen doelpunt van verdediger Cristianfe cardo in de tweede groepswedstrijd tegen Verenigt^ ten (1-1). De Franse vedette Zinedine Zidane maakte^ dag in de zevende minuut van de WK-finale, gewon» door Italië via strafschoppen, een einde aan die k reeks zonder tegendoelpunten. Het WK-record keepers is nog steeds in handen van de Italiaan Walt. Zenga. De oud-doelman bleef tijdens het WK van 19f, eigen land 517 minuten ongeslagen. ANP Deschamps nieuwe trainer Juve TURIJN - Didier Deschamps volgt Fabio Capelloopj, trainer van Juventus. De 37-jarige Fransman bereiktes teren overeenstemming met de leiding van de Turijn club over een contract voor twee seizoenen. Deschaia voetbalde van 1994 tot en met 1999 bij Juventus. Met club won hij in 1996 onder meer de Champions Leaj ten koste van Ajax. In welke divisie Deschamps met Juventus uitkomt, is- onduidelijk. Juve behoort in het omvangrijke Itaiiaaj fraudeschandaal tot een van de aangeklaagde clubs.'; rugzetting naar een lagere klasse dreigt. ANP/AFP Sporttribunaal wacht met vonnis ROME - Het vonnis van het sporttribunaal in Romels nog op zich wachten. Volgens waarnemers in Italië kc de uitspraak niet eerder dan vanavond en zij houden z? ook nog rekening met morgen. In de geruchtmake; zaak staan 26 personen en vier clubs uit de Serie A (Jmg tus, AC Milan, Lazio Roma en Fiorentina) terecht we» fraude. Voor de clubs dreigt terugzetting en/of punter* trek, tegen de betrokken officials zijn schorsingen gee?. Het vonnis zou aanvankelijk zondag al naar buiten! men. Het tribunaal liet echter weten dat ze meer tijd® dig had om tot een oordeel te komen. Gisteren bleeked ter ook nog te vroeg. ANP/DPA Duizenden strafbare feiten op WK NEUSS - De Duitse politie heeft rondom de wedstrijd van het WK voetbal in totaal zo'n zevenduizend strafe feiten vastgesteld. Dr. Ingo Wolf, minister van No? rhein-Westfalen heeft dit gisteren bekendgemaakt. Da naast werden er 875 gewonden geregistreerd, onder 43 agenten. Bij de strafbare feiten draaide het voornamelijk omkk ne delicten als diefstal. „Het veiligheidsconcept bij h WK heeft voor honderd procent gewerkt", stelde W; vast. „Vooral de samenwerking met de buitenlandse coi ga's is uitstekend verlopen." De Duitse politie heeft?, dens het WK hulp gehad van zo'n vijfhonderd agentene een aantal deelnemende landen, waaronder ook Neds land. Tijdens het WK vonden er twee grote incidenten valiserende supportersgroepen plaats. Het ging mis re het duel tussen Duitsland en Polen en de wedstrijd vt Engeland tegen Ecuador. In totaal zijn er volgens m ruim drieduizend mensen opgepakt. ANP/SID A het gevoel kan geven dat er een zaak van landsbelang is ge moeid, met dat trappen van jou tegen een bal. Sterker: dat is ook zo! Het voetbal heeft tegenwoordig in elk opzicht een werkelijk ont aard belang, economisch en ook als het gaat om de sfeer in het land. Criminelen Nog niet zo heel lang geleden werd het voetbal bedreigd door de criminelen die niet terug deinsden voor de schandaligste overtredingen. De scheidsrech ters hebben de extreemste schanddaden inmiddels wel te pakken. Nu worden ze in toene mende mate geconfronteerd met de toneelspelers en maten naaiers. De verbaasdheid van Zi dane, toen hij rood kreeg, was natuurlijk gespeeld, maar op een soort natuurlijke wijze ge speeld. Ze doen niet anders meer, de top voetballers, dan spe len. Niet alleen de spelers, ook de trainers! Domenech, de Fran se bondscoach, gaf na Zidane's kopstoot en Materazzi's val met een aan dat hier sprake was van een ordinaire duik van de Itali aan. In zijn dagen als actief voetbal ler was Domenech zelf een eer steklas kuitenbreker, die niet op een schop meer of minder keek. Het is spijtig dat een coach als Domenech kennelijk geen enke le verantwoordelijkheid voelt om de juweelvoetballer Zidane op het rechte spoor te houden. Integendeel. Domenech gaf met zijn stukje theater aan dat hij el ke actie, hoe bot ook, goedkeurt, zolang zijn ploeg er maar voor deel uit haalt. Zidane vermoordde zijn eigen status, Domenech heeft geen vin ger uitgestoken. Triest, zeer triest. GPD van onze sportredactie EINDHOVEN - Carlos Arnoldo Salcido Flores is de nieuwe linksback van PSV. De Mexi caanse international tekent bin nenkort een contract voor vier jaar, tot medio 2010. De 26-jari- ge Mexicaan, afkomstig van Chi- vas de Guadalajara, kan als cen trale verdediger op links én als linksback uit de voeten. „Maar het is duidelijk dat hij bij ons in principe de concurrentie voor de linksbackpositie aan gaat", zei Ronald Koeman giste ren. De PSV-trainer is verheugd over de komst van Salcido. „De ze jongen is naar boven geko men uit de scouting van PSV. Ze kenden hem hier al langer. Op het WK heeft hij opnieuw laten zien wat hij in zijn mars heeft. Hij is bovendien een speler ervaring." Salcido heeft 36inte lands achter zijn naam, \m hij twee keer scoorde. Salcido zal snel naar Eindhof* komen. Gisteren meldde Alex zich weer op de Herdgs De Braziliaan kwam 's ochta aan en voegde zich 's i bij de selectie voor de PSV gaat ervan uit dat de trale verdediger ook komend» zoen op huurbasis in Eindhos jl speelt en wil de zaken de week definitief afhandelend Chelsea. De negentienjarige Sloveenfê ter Birsa komt zeker niet e PSV. Zaakwaarnemers van: spits waren vrijdag nog in sprek met PSV, maar Bit heeft in het weekeinde als voor het Franse Sochaux gè zen. GPD van onze sportredactie GLASGOW - Fernando Ricksen heeft het verbruid bij zijn nieu we Franse trainer Paul le Guen. De Nederlandse verdediger van Glasgow Rangers heeft zich vol gens de Schotse club op reis naar Zuid-Afrika voor een trai ningskamp zozeer misdragen dat hij uit de selectie is gezet en naar huis is gestuurd. Volgens de Schotse media heeft Ricksen zich onder invloed van alcohol misdragen ten opzichte van een stewardess. „Het gedrag van Fernando Rick sen was ongehoord en onaccep tabel en strookt totaal niet met de manier waarop ik mijn spe lers heb gevraagd zich te gedra gen", lichtte Le Guen toe op de website van de club. „Fernando is daarom niet langer welkom bij dit trainingskamp in Zuid-Afrika." Ricksen heeft bij de Rangers nog een contract tot medio 2009. Hij kwam afgelopen sei zoen weinig in actie wegens een buikspierblessure. Hij was er daarom juist op gebrand dit sei zoen weer wat op het veld kunnen laten zien. Le Guen staat bekend als ee strenge coach, maar dat hij Ricksen nog wel e kans wil geven, aangezien speler een moeilijke periode: zijn privéleven doonnaa ANP/RTR Van der Gun naar Utrecht UTRECHT - Cedric van* Gun speelt de komende drie» zoenen voor FC Utrecht. komt over van het Duitse Boij] sia Dortmund. Van der Gun (27) speelde voorbije competitie nauwelij door een blessure. In septeffifc 2005 scheurde hij zijn kruiste den af. Trainer Foeke Booy is blij de komst van Van der Gun. - is een Nederlandse speler 3 veel ervaring die toegevoegj waarde heeft voor ons team,s ker omdat wij ons aanvaller moesten versterken." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 16