P Extra controles bij Schroebrug Hier is het altijd vakantie Te weinig animo voor veerdienst Fiets Automobilisten negeren afslagverbod Langste heksenbezem ter wereld in Sint-Annaland Ufo-mysterie opgelost Radactie: 0113-315649 /.'■/.".v p: :- '1 SSr^^AGoes Noorden Midden-Zeeland: 0113-315520: Ks-Vlaanderen: 0114-372770; Natonaal: 020-4562500. maandag 10 juli 2006 editie Walcheren Saxofonist Coltrane op dreef zeeuwse almanak Tja, dat was balen. De fiets waarmee die jongen uit Zaam- slag zich beweegt tussen zijn school en het centrum waar hij een therapeut bezoekt, stond niet meer tegen de muur waar hij hem had ach tergelaten. Gejat. Je kon er ook op wachten, want er zat geen slot op, maar toch: het was een geleende fiets, en bo vendien zat hij nu zonder ver voer. Behoorlijk uit zijn hum loste hij het vervoersprobleem op via het 'oog om oog'-principe: die fiets die er nog wel stond, was ook niet op slot. Dan daar maar op naar school. On derweg had hij een meevaller- tje: in het verkeer zag hij plots een jongen op zijn gesto- j len fiets voorbijpeddelen. Kor- j daat hield hij de dief aan: Dat is mijn fiets! Inleveren! De ander, op heterdaad be trapt, was even van zijn stuk gebracht door die barse invor dering. Tot hij zich realiseer de dat hij van hen beiden niet de enige fietsendief was. „En I die fiets waar jij op rijdt, die is van mijn broertje!" De beide rijwielen stonden nog diezelfde avond weer in j hun eigen schuurtje. beetje. Op de vele vakantie huizen en fietserverhuurders na, dan. Want toeristen we ten hun weg toch wel te vin den naar het pittoreske plaatsje. Fietsers zijn er ge noeg. Niet gek ook, zo vlakbij de duinen. Voor kinderen ligt achter de Dorpsstraat een speeltuin. Zij kunnen ge woon in hun eigen dorp naar de basisschool, ook al telt Big- gekerke maar 900 inwoners. En maar één kerk. Biggeker- ke is niet zo gelovig als ande re dorpen in de regio. De kerk kende eind 19e eeu w al een teruggang in bezoekers aantallen. In de oorlog was de kerk een tijdje bezet, later zijn er vluchtelingen opgevan gen. Er is zelfs in lesgegeven. Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuwen die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod komen de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Dorpsstraat Niet alleen doordeweeks is het stil in de Dorpsstraat van Biggekerke. Auto's gebrui ken de straat immers niet meer als doorgaande weg Hoewel de Dorpsstraat uit komt in de dorpskern, is het aan die kant ook betrekkelijk rustig. Een levendig centrum kent het dorp namelijk niet. Sinds de supermarkt weg is, moeten dorpelingen voor hun boodschappen naar andere oorden. Je hebt café Juliana, en de Arduin-bakkerij bij de kerk en dat was het wel zo'n MIDDELBURG - De politie gaat extra controleren op auto's die tegen de nieuwe regels in vanaf de Schroebrug linksaf naar liet station in Middelburg rijden. Sinds de herinrichting van de Kanaalweg is dat verbo den, maar te veel bestuurders ne geren dat verbod, vindt de ge meente Middelburg. Die heeft de politie daarom ge vraagd scherper te controleren. „Wij hebben fysieke maatrege len getroffen om linksafslaan daar onmogelijk te maken, maar die blijken niet afdoende te zijn. Daarom moeten we dus gaan handhaven", verklaart R. Kosters van de gemeente. Het verbod is ingesteld om de doorstroming en de veiligheid te verbeteren. De uitvoegstrook was zo kort, dat de derde auto die zich daar opstelde, gedeelte lijk op de rijstrook voor recht- doorgaand verkeer stond. Dat leidde tot opstoppingen en ge vaarlijke situaties. Ongewenst Het nieuwe verbod op linksaf slaan leidt ook tot problemen omdat sommige automobilisten het niet zien, en omdat anderen het bewust negeren. „Het is ori- ifioor Rob Paardekam SINT-ANNALAND - Een lelij ke heks op een gigantische be zem torende zaterdag boven Sint-Annaland uit. Het leverde het dorp een notering in het Gui- nessBook of Records op. Met zijn 32,65 meter is het de langste heksenbezem die ooit de lucht in is gegaan. De steel is afkomstig uit het Mastbos bij Breda en de takken voor het veeggedeelte zijn ver gaard in de polders rondom Sint-Annaland. -Het was nog even spannend, maar toen het meten eenmaal was begonnen, werd al snel dui delijk dat de bezem lang genoeg was om het Zwitserse record van 28 meter te verpulveren. Daarna ging de bezem de lucht in. Met behulp van een kraan weliswaar, want de heks van pa pier maché die erop zat, kon hem zelf niet aan het vliegen krijgen. Een echte heks hadden ze in Sint-Annaland niet kunnen vin den. Mocht er in de omgeving van het dorp onverhoopt toch nog één wonen: de bezem ligt in de haven. gewenst gedrag dat we tot een minimum willen beperken", stelt Kosters. De politie neemt de Schroebrug en de Kanaalweg mee in de regu liere controles. De Schroeweg is toch al een belangrijk aan dachtspunt in de verkeerscontro les. Vooral het misbruiken van de busbaan richting het cen trum om langs een file te rijden om dat voor te sorteren voor de brug, is een veel gemaakte over treding waar vaak op wordt ge controleerd. Sommige automobilisten die over de Schroebrug rijden en toch naar het station willen, heb ben voor zichzelf een alternatief gevonden in de eerste afslag na de spoorwegovergang. Die leidt naar de Segeerssingel. Ze ma ken op die afslag een u-bocht en nemen de afslag rechtsaf naar het station. Rood licht „Dat mag wel", zegt Kosters. Er is daar geen keerverbod. Boven dien zijn de verkeerslichten zo op elkaar afgestemd, dat dat geen problemen kan veroorza ken. „Tenzij mensen door rood licht rijden als ze de u-bocht ma ken, maar dat mag natuurlijk so wieso niet." De meest logische route om ko mend vanaf het centrum naar het station te rijden, is voor de Schroebrug linksaf over.de Blaü- wedijk en dan rechtsaf over de Stationsbrug. Kosters: „Zo heb ben we dat ook aangegeven met borden." Zo moet het niet HEINKENSZAND - De Borselse brandweer demonstreerde zaterdag in Heinkenszand wat er gebeurt als je een brandende frietpan met water probeert te blussen. De oplossing is een blusdeken over de pan leggen of anders het deksel er terug op doen. De brandweerdemonstratie was onderdeel van een dag met veel festiviteiten in Heinkenszand. Zo werd de braderie druk bezocht en kwamen aardig wat men sen af op de open dag van de gemeente. foto Willem Mieras Vrouw (85) beroofd van tasje MIDDELBURG - Een 85-jarige vrouw uit Middelburg is zaterdagochtend tussen tien uur en tien over tien in haar woonplaats beroofd van haar tas. De vrouw liep op het Meiveld over de brug het park in. Zij zag toen al een jon geman op een bankje zitten. Toen ze linksaf sloeg, rich ting de Statenlaan, voelde ze dat aan haar tas werd ge trokken die over haar schouder hing. De vrouw herkende de jongen van het bankje. Ze begon te roepen, waarop hij de bosjes in vluchtte. Even later kwam hij terug, rukte de tas van haar schouder en rende opnieuw de bosjes in. In de tas zaten onder meer enkele tientallen euro's, persoon lijke papieren en een stel brillen. De dader zou rond de twintig jaar moeten zijn. Hij had een getinte huidskleur en droeg een donkerkleurig shirt, met een donkerkleurige broek. De politie zoekt getuigen, die zich kunnen melden op het politiebureau in Middelburg of via 0900-8844. Bestuurder slaapt, auto in sloot GOES - Twee vrouwen uit Middelburg zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag gewond geraakt toen de auto waarin ze zaten op de A58 bij Goes in de sloot belandde. De bestuurder, een 46-jarige Middelburger, zei in slaap te zijn gevallen. Hij en een 43-jarige plaatsgenote konden zelf uit de auto komen, maar de vrouw klaagde over pijn op de borst. Een 19-jarige vrouw moest door de brand weer uit de auto worden bevrijd. Ze liep beenletsel op. Mp3-spelerroof met scooter VLISSINGEN - Een 23-jarige man uit Zoetermeer is vrij dagavond rond tien uur op de Schuitvaartgracht in Vlis- singen beroofd van zijn mp3-speler. Hij had zijn muziek drager in zijn handen, toen een scooter met daarop twee personen over het trottoir langsreed. De passagier greep de speler uit zijn handen, waarna de scooter wegreed in de richting van het ziekenhuis. De man rende nog achter de daders aan, maar ze waren gevlogen. Aanhoudingen voor mishandeling GOES - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zon dag in Goes rond vijf uur drie mannen in de leeftijd van 36 tot 43 jaar aangehouden voor mishandeling. Tussen de drie en en twee 25-jarige Middelburgers was een woorden wisseling ontstaan die uitmondde in een vechtpartij. Een van de Middelburgers werd meerdere malen geschopt en geslagen en liep hierbij een bloeduitstorting op aan zijn gezicht. De aanleiding van de woordenwisseling is ver moedelijk een gemaakte opmerking. De drie aangehou den personen, een Goesenaar, een man uit de gemeente Schouwen-Duiveland en een man uit de gemeente Rei- merswaal, zijn ingesloten voor verder onderzoek. Kitesurfer verstrikt in touw KAMPERLAND - Bij de Room pot in Kamperland is gistermid dag een kitesurfer in de proble men gekomen. i;De 37-jarige man uit Veldhoven raakte verstrikt in de touwen van zijn kite en verdween enige 13tijd onder water. De man is door hulpverleners uit het water ge haald en op de kant gereani- I meerd. De traumahelikopter ver- leende medische bijstand en I heeft het slachtoffer naar het 1 Erasmus-ziekenhuis in Rotter- j dam gebracht. MIDDELBURG - Het waren rijstpapieren ballonnen, die woensdagavond in Nieuw- en Sint Joosland voor lichte con sternatie zorgden. En dus geen ufo's, verzekert Rijk-Jan Koppe- jan van de sterrenwacht nog maar een keer. „Van de week kregen we een mailtje van iemand die op die avond inderdaad ballonnen had gelanceerd. Ze zijn van rijstpa pier gemaakt, en er zit een vuur- korfje in. Het is een soort Chine se traditie, om iemand te herden ken, Die dingen komen hoog en ze branden heel lang. Ik heb er zelf eentje gekocht en ja hoor: je ziet een oranje licht met een zwarte schaduw erboven. Pre cies wat die mensen zeiden. Dat moet het dus zijn geweest. Koppejan heeft intussen al ver schillende ongeruste Nieuwlan- ders te woord gestaan. „Ze wa ren behoorlijk ovetuigd van hun waarneming. Ik heb ze uitgeno digd eens in onze sterrenwacht ie komen kijken. Dat hebben ze gedaan, Nu weten ze nog meer over bijzondere lichten." Opvarende gered TH0LEN - Op het Schelde Rijn kanaal bij Tholen is zaterdaga vond rond acht uur door nog on bekende oorzaak een zeilbootje gekanteld. Door een getuige werd alarm ge slagen waarna de brandweer de opvarende, een 63-jarige Belg, van onder de omgeslagen boot oh het water haalde. De man had geen verwondingen opgelo- Peni hij had het alleen heel erg koud en is voor de zekerheid overgebracht naar ziekenhuis lievensberg in Bergen op Zoom. door Harold de Puysseleijr PERKPOLDER - De animo voor de toeristische veerdienst tussen Perkpolder en Hans- weert blijft ver achter bij de ver wachtingen van schipper Lau rens de Brouwer. De seizoensverlenging die De Brouwer dit jaar toepast om uit te vinden of er bestaansrecht is voor een permanente veerdienst tussen Oost-Zeeuws-Vlaande- ren en Zuid-Beveland is tot nu- toe verre van een succes. „We hebben in vijf weken tijd om precies te zijn 229 mensen overgezet, terwijl we hadden ge mikt op duizend. Je kunt dus wel stellen dat de belangstelling vies tegenvalt", aldus De Brou wer, die dagelijks heen en weer vaart met zijn motorschip De Onderneming. Somber De ondernemer uit Ossenisse hoopte dit jaar vier- tot vijfdui zend klanten te mogen begroe ten aan de aanlegsteiger, maar ziet het met de huidige aantal len maar somber in. Ook had hij gedacht zo'n hon derd tot 150 abonnementen aan de man te brengen voor de over tocht tussen Perkpolder en Hansweert. Aangezien tot op heden slechts vijfentwintig mensen van die mogelijkheid gebruik hebben ge maakt, twijfelt De Brouwer ook hier of dat streefgetal wel wordt gehaald. De schipper toont zich diep te leurgesteld over deze ontwikke lingen. „Een permanente veer dienst in het leven roepen zit er op deze manier niet in", zegt hij. „Ik ben bang dat het een grote flop gaat worden. We zullen het in ieder geval drie jaar volhou den met het toeristische pontje, maar wat er daarna moet gebeu ren? Als ik deze aantallen zie, vraag ik me af, of de bevolking daadwerkelijk nog wel een pont nodig heeft." Onderzoek De afdeling Hulst van de SP slaagde er vorig jaar in met een handtekeningenactie bij de pro vincie een haalbaarheidsonder zoek te forceren naar een vast fietsvoetveer vanaf Perkpolder. Na een zogeheten quickscan kwamen Gedeputeerde Staten tot de conclusie dat het niet zin vol was daar uitgebreid onder zoek naar te doen. De exploita tie van zo'n veerdienst zou te duur zijn. „Er zijn vorig jaar acties ge voerd, waarbij mensen schreeuwden om een permanen te veerdienst. Maar wij hebben nog nooit iemand van die men sen hier gezien", aldus een cyni sche De Brouwer. Eigenlijk zou de Dorpsstraat van Biggekerke helemaal geen bruisend café Juliana no dig hebben om bewoners te ple zieren. Die vermaken zich toch wel. Met het strand op een steen worp afstand en wat klusjes in huis, hoeven de Biggekerken- aren niet eens op vakantie. Of ja, wat klusjes? Op nummer zes hebben ze het hele huis op de schop genomen. En dat gaat deze zomer vrolijk door, vertelt bewoonster Els Gideonse. Haar man Leo schuurt net de trap af. „Het begint ergens op te lijken. Maar het was een puinhoop Een jaar geleden kwam het stel vanuit Middelburg naar Bigge kerke. „Omdat het zo'n leuk dorp is, en een heel erg leuk huis. Alleen ja, het was zwaar verwaarloosd. Het hout was rot en er zat niet eens een douche in. Dus hebben we een badka mer gebouwd, een nieuwe keu ken, Nieuwe kozijnen, nieuwe leidingen, nieuwe bedrading. Sinds de familie Janse hier in 1947 kwam wonen, is er nooit iets aan het huis gedaan." Behalve vervallen was het daar om ook nog authentiek. Met mooie gootklossen onder de dak goot, sierlijke deuren en een wa terput in de achtertuin. „Eerst had ik nog romantische ideeën om me daar te wassen, zolang we geen douche hadden. Maar dat was toch niks. We hebben ons maar gewassen aan de was tafel. Weet je dat iedereen in de straat zijn badkamer aanbood? Zo aardig zijn ze hier. Terwijl ze ons niet eens kenden." Maar ja, Els en Leo wonen toe vallig wel in het huis van Klaas en Mina, van het winkeltje. Dan ben je meteen goed volk. „Ieder een kent Klaas en Mina. Ze ver kochten hier huishoudelijke arti kelen, postzegels. Er zat zelfs een apotheekje in. Waar nu de Els Gideonse voor haar huis in Biggekerke. Op de achtergrond schilder Joop Voogt. foto Ruben Oreel garage zit, dat was vroeger een frietkotje en daarnaast zat een slijterij annex café. Mina was zo'n oud boerinnetje. Ze is vorig jaar gestorven, toen ze 96 was. Tot die tijd zat ze altijd voor het raam naar buiten te koekeloe ren. Zo de Valkenisseweg in." Dan zag ze vast hoe mensen naar het strand fietsten. Dat doen Els en Leo bijna elke dag. „Tien minuten, en je bent er. Misschien dat we deze zomer nog weggaan hoor, tentje in de auto en richting de Italiaanse Al pen. Maar eigenlijk hebben we hier altijd al vakantie." Het is 'de beste schilder van Big gekerke', die bij Els en Leo de garage behandelt. Hoho, waar schuwt Joop Voogt. „Het is Kou- dekerke geworden. Ik ben ver huisd, vandaar. Niet omdat ik Bigge niet leuk vond, natuurlijk niet, ik kon gewoon een leuk huisje kopen. Ik heb er drie jaar over gedaan om er iets moois van te maken. Dat is gelukt." Drie jaar verbouwen, drie jaar geen vakantie. Daarom neemt Voogt het er dit jaar extra van. „Ik heb me voorgenomen drie weken écht weg te gaan. Frank rijk, maar dan het noorden en het midden. Ik ben nogal van het wandelen. Ik ga alleen." De schilder trekt een klontje verf uit zijn kwast. „Tuurlijk, ik zou graag met zijn tweeën gaan, maar dat gaat zo moeilijk als je alleenstaand bent." Behalve dit onderhoud gebeurt er vrij weinig in de Dorpsstraat. Twee rondjes straat en je ziet nog alleen Els, Leo en Joop. Of toch... Wat huizen verderop is beweging te zien: twee meis jes rennen een oprit op. Het zijn Anna en Mila, die bij Levi ko men spelen. De ouders van Levi, Saskia en Oscar Peeters, zijn er ook. „Wij zijn een feest aan het voorbereiden. Sateetjes prik ken, bier koelen en de partytent neerzetten. Ik ben namelijk ja rig", vertelt Oscar. Nog trotser: „En ik heb net een onderhouds bedrijf opgericht. Dat moet ge vierd. Er komen ook mensen uit de straat, ja. Dat kan niet an ders. Iedereen is hier bevriend. Ik ben opgegroeid in Paauwen- burg in Vlissingen, maar ik ga hier nooit meer weg. Iedereen is zo open naar elkaar." „Hoi!Oscar zwaait naar een buurvrouw en kijkt zijn vrouw opgetogen aan. „Kijk, dat doen ze in Paauwenburg niet." Saskia is niet verrast door zo veel vriendelijkheid in de Dorps straat. Ze is er immers geboren. „Klopt, het is hier heerlijk. Rus tig en je staat zo op het strand. Als wij op vakantie gaan, doen we dat buiten het hoogseizoen." Ook Talitha (11) en haar zusje Sifra (4) kunnen Zeeland niet missen. De meisjes komen net uit de speeltuin. „We gaan vaak naar het strand, maar nu gaan we naar huis", ratelt Sifra, ter wijl ze meer ijs op haar wangen smeert dan dat ze opeet. „We hebben een zwembad in de tuin en die grond is blauw. Dat weet ik. Ik heb een nieuwe duikbril." Kijk. Een strand, een zwembad, een ijsje en een nieuwe duikbril. Meer heb je niet nodig in de Dorpsstraat van Biggekerke. Wendy van den Hurk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9