pzc Amerikaanse soldaten aangeklaagd in Irak m Ramos Horta ruimt puin Oost-Timor Obrador vecht voor presidentschap Mexico Oppositie Oekraïne veel doden bij crash in Siberië yiertal beschuldigd van moord en verkrachting Knappe koppies doen het beter bij examens vormt regering maandag 10 juli 2006 ^nn?e redactie buitenland BAGDAD- Vier Amerikaanse militairen zijn aangeklaagd we- «ns moord en verkrachting in [rak. Dat maakte het Ameri kaanse leger gisteren bekend. In deze zaak is vorige week al eïD voormalige Amerikaanse militair voor hetzelfde aange zet gaat om een incident in maart dit jaar vlakbij Mahmu- jiyaten zuiden van Bagdad. De mannen zouden vier leden van gezin hebben vermoord na- 03i ze eerst de tienerdochter hadden verkracht. De (ex-)mili- lairen kunnen de doodstraf krij gen als zij schuldig worden be vonden Zaterdag was in ver band met deze zaak een zesde soldaat in staat van beschuldi- nng gesteld wegens plichtsver- ïuim omdat hij het incident niet had gemeld bij zijn meerdere. In de Verenigde Staten meldde je krant The Los Angeles Times dit weekeinde dat het Iraakse politiekorps zo rot als een mis pel is. De krant beroept zich op Iraakse overheidsdocumenten. Agenten maken zich op grote schaal schuldig aan machtsmis bruik en corruptie. Een deel van het korps is direct betrokken bij het plegen van bomaanslagen en bij moordpartijen. Gevange nen worden verkracht en mis handeld en terreurverdachten komen op vrije voeten na beta ling van smeergelden. De vertrouwelijke stukken van de Iraakse regering hebben be trekking op delen van 2005 en 2006 en beslaan meer dan vier honderd onderzoeken naar wan gedrag door de Iraakse politie mensen. Sommige functionaris sen zijn voor hun gedragingen bestraft, maar de meesten ma ken nog steeds deel uit van het korps. Het Iraakse politiekorps heeft volgens de documenten ook nauwe banden met vooral sjiitische milities die dood en verderf zaaien onder de soenniti sche minderheid. De Amerikaan se president Bush heeft training van een professioneel politie korps als een van de voorwaar den gesteld voor een grootscha lig vertrek van buitenlandse troepen uit het land. Sektarisch geweld in Bagdad heeft gisteren tientallen mensen het leven gekost. Sjiitische mili ties schoten 's ochtends veertig soennieten dood. Aan het begin van de avond volgde een vergel dingsactie bij een sjiitische mos kee waarbij zeventien mensen omkwamen. ANP/RTR van onze redactie buitenland LONDEN - Mensen die een knap uiterlijk hebben, blij ken bepaald niet leeghoofdig te zijn. Uit een Italiaans on derzoek blijkt dat zij beter presteren bij examens en mo gelijk ook in hun latere leven een voorsprong hebben. Uit het onderzoek blijkt dat mooie mensen zowel in mon delinge als schriftelijke, ano nieme examens beter uit de bus kwamen dan mensen met een gemiddeld of zelfs lelijk uiterlijk. De onderzoekers vermoeden dat de knappe koppies van jongs af aan meer aandacht van hun ouders krijgen. Daar door zouden ze een groot gevoel van eigenwaarde krij gen. Aantrekkelijk mensen hebben meer zelfvertrouwen en werken harder, consta teerden de onderzoekers van de universiteit in Verona in de Britse krant The Sunday Times. Ook docenten ge ven hen mogelijk meer aan dacht. Vijf professoren deelden de bijna negenhonderd deelne mende studenten in op hun ui terlijk, variërend van catego rie 5 (knap) tot 1 (gewoon tjes). Vervolgens werden de examenresultaten van de eco nomiestudenten bekeken. De studenten in categorie 4 ble ken een studieresultaat te heb ben dat 36 procent beter was dan de studenten uit catego rie 2. ANP Amerikaans kernafval naar Rusland WASHINGTON - De Verenigde Stalen cn Rusland hebben een ikkoord gesloten over het trans porteren cn opslaan van duizen den tonnen Amerikaans kernaf val op Russische bodem. Het gaat volgens The Washing ton Post om een miljardendeal. De Amerikaanse president Bush en zijn Russische collega Poetin zullen de overeenkomst komen de zaterdag bekendmaken in Sint Petersburg. Vanwege de R'issische steun aan Iran wilden ce VS op nucleair gebied niet sa- aenwerken met Rusland. Maar- w!gens Bush heeft Moskou nu laten zien dat het bereid is druk Bt te oefenen op Iran. ANP Politie vindt vier lij ken in Newcastle NEWCASTLE - De politie in Newcastle heeft in een woning lier lijken gevonden. Het gaat «neen bejaard stel en twee man nen van rond de 40 jaar oud. deden de vondst na dat een man een politiebureau met een tas waarin twee pistolen en een aantal ko gels zaten. In de tas zat ook een elfgemaakte bom waarin spij- ters waren verwerkt. De bom werd buiten het politiebureau nschadelijk gemaakt. De man, lie een familielid van de gevon den doden zou zijn, staat be- :er.d als psychiatrisch patiënt. )e politie gaat bij het onder- eek uit van moord. )e lijken vertonen allemaal poren van kogels die van korte dstand zijn afgeschoten. Er zijn een sporen van een gevecht evonden. Het politiebureau is de hoek van de woning «ar de lijken werden ontdekt. 1PD Obrador wordt in Mexico-stad toegejuicht door aanhangers. De oppositieleider verloor de presidentsverkiezingen, maar eist een hertelling. foto David de la Paz/EPA door Peter Hattink MEXICO-STAD - De linkse Andrés Manuel López Obra dor, de verliezer van de presi dentsverkiezingen in Mexico, heeft een handmatige hertel ling geëist van alle uitgebrach te stemmen Hij riep de Mexica nen ook op om woensdag een 'Mars voor de Democratie' naar Mexico-stad te houden. Obrador accepteert niet dat hij de verkiezingen van de conser vatieve Filipe Calderón heeft verloren. Waarnemers hebben de stembusgang inmiddels als eerlijk bestempeld. Gisteren gingen in Mexico-stad al tus sen de 100.000 en 200.000 men sen de straat op om te proteste ren tegen het verlies van hun held. Obrador noemde de huidi ge president van Mexico, Fox, daarbij 'een verrader van de de mocratie'. Obrador, leider van de PRD, de Revolutionaire Democratische Partij, zal het verkiezingsresul taat vandaag formeel aanvech ten bij het IFE, het Federale Kiesinstituut. Het IFE kondig de eerder aan dat Filipe Cal derón, leider van de centrum rechtse PAN, de Nationale Ac tie Partij, de presidentsverkie zingen met een voorsprong van 0,58 procent van de stemmen had gewonnen. Obrador beschuldigde de PAN, die nu ook regeert, ervan het IFE te hebben aangezet tot ver kiezingsfraude. Aanvechten Hij kondigde aan de in zijn ogen frauduleuze verkiezings uitslag niet alleen bij de kiesk- rechtbank maar ook bij de Mexicaanse hoge raad aan te zullen vechten. Totdat de recht bank zich heeft uitgesproken is de uitslag niet rechtsgeldig. Obrador noemde felicitaties aan het adres van Calderón dan ook prematuur. „Degenen die dat doen, kennen de Mexi caanse wet niet", betoogde Obrador. Obrador legde er de nadruk op dat de manifestaties voor de democratie vreedzaam dienen te verlopen. Hij riep zijn aanhangers op om op vrij willige basis 'Comitees van Nieuwsverspreiding' op te rich ten die de burgers moeten infor meren over de strategie die zijn tegenstanders toepassen. „Als de media in Mexico geblok keerd raken, verzorgen wij de peiTnanente informatie", aldus de PRD-voorman. Obrador zei dat hij niet zal in gaan op het voorstel van Cal derón om deel uit te gaan ma ken van een coalitieregering. „Rechts verdedigt een project dat bestaat uit de voortzetting van dezelfde economische poli tiek die de meerderheid van de Mexicanen arm heeft gemaakt. Wij kunnen onmogelijk een coa litie vormen als men dit econo mische model niet verandert", benadrukte hij. Volk Obrador gaf aan de stabiliteit van Mexico niet in gevaar te willen brengen, zoals de rege ring en de werkgevers bewe ren. Hij zei alleen te willen aan tonen dat de wil van het volk niet gehonoreerd wordt. GPD «üonze redactie buitenland KIEV - De Partij van de Regio, It socialisten en de communis- jen in Oekraïne hebben een coa- lilieregcring gevormd. Viktor Ja- [«kovitsj moet premier wor- Hij is de leider van de Par- ij van de Regio. moekovitsj was tot eind 2004 remier maar verloor de strijd 31 het presidentschap na frau- icleuze verkiezingen en een dksopstand van Viktor Joesjts- sko ^Partij van de Regio won de wiementsverkiezing van ':5rt Men kon echter niet 5dr regeren omdat de partij oud-premier en rechter- En,lvan Joesjtsjenko, Julia Ti- 'osjenko, Ons Oekraïne (Joesjts- ankos partij) en de socialisten '«verbond aangingen. Donder- ag besloten de socialisten ech- !r dat akkoord op te zeggen, resjtsjenko moet de kandida- UJr van Janoekovitsj voor het ffaierschap nog wel goedkeu- lOf hij dat doet, is nog ondui- nep par- Rn eind vorige week wel op n alternatieve coalitie te vor men nadat het akkoord tussen Timosjenko, zijn eigen partij en de socialisten was verbroken. Anders moest hij het parlement ontbinden en nieuwe verkiezin gen uitschrijven, dreigde Joesjts jenko. Volgens de Grondwet in Oekraïne moet de nieuwe rege ring er voor 22 juli zijn. Janoekovitsj heeft al laten we ten de relatie met Rusland te wil len verbeteren. Die is gespannen sinds Oekraïne na de revolutie van eind 2004 een pro-westere koers ging varen. Volgens Janoe kovitsj staat het land aan de rand van een economische af grond. Hij kondigde een actie plan aan om Oekraïne er weer bovenop te helpen. Janoekovitsj kondigde ook regio naal en lokaal zelfbestuur aan. Er komt bovendien een advise rende raad van regionale en lo kale bestuurders. Zo wil Janoekovitsj ook een ein de maken aan de verdeeldheid in het land tussen het indus triële oosten, gericht op Rus land, en het armere westen, ge richt op banden met de VS, EU en Navo.De nieuwe coalitie kan steunen op 240 van de 450 ka merzetels. GPD /RTR van onze redactie buitenland IRKOETSK - Een passagiers vliegtuig van de Russische lucht vaartmaatschappij S7 is giste ren tijdens de landing in het Si berische Irkoetsk gecrasht en in brand gevlogen. Bijna 140 van de ongeveer 200 mensen aan boord stierven. Het ongeval was vermoedelijk te wijten aan een falend hydraulisch remsysteem van de Airbus A310. Volgens opgave van S7, de groot ste Russische maatschappij na Aeroflot, kwam het vliegtuig uit Moskou. Onder de passagiers waren veel kinderen die naar het Baikal-meer bij Irkoetsk, een populaire vakantiebestem ming, zouden gaan. Direct na de landing ging het helemaal mis. Het toestel schoot van een natte baan en ramde een betonnen muur rond garagegebouwen van burgers die bij het vliegveld wo nen. Van de twaalf buitenlanders aan boord zouden er zeven het ongeluk niet hebben overleefd. Het gaat om drie Chinezen, een Duitser en een inwoner van Azerbeidzjan. De luchtvaart maatschappij, die voorheen Si- bir heette, maakte geen melding Hulpverleners zijn aan het werk bij de staart van de Airbus A310. van Nederlanders aan boord. Justitie begint een onderzoek naar het ongeval. Volgens Russi sche media zijn de zwarte dozen van het ramptoestel gevonden en naar Moskou gestuurd voor analyse. De Russische president Poetin heeft voor vandaag een dag van nationale rouw afgekon digd. Het was de tweede keer in korte tijd dat in Rusland een Airbus verongelukte. In mei Zes brandweerlieden omgekomen LISSABON - Bij de bestrijding van een bosbrand in Cen- traal-Portugal zijn gisteren zes brandweerlieden om het leven gekomen. Dat meldde commandant Fonseca van de brandweer van de stad Guarda. Onder de doden zijn vijf brandweermannen uit Chili. Meer dan honderd spuitgasten met 28 voertuigen en twee helikopters bestrijden sinds gistermiddag het vuur nabij de plaats Famalicao. In Portugal woeden op dit moment zes bosbranden. In sommige regio's ligt het kwik bij 39 graden Celcius. ANP/AFP Strijd Mogadishu laait op MOGADISHU - Door nieuwe gevechten tussen milities in de Somalische hoofdstad Mogadishu zijn zondag zeker 24 doden gevallen. Een groot aantal mensen raakte gewond. De slachtoffers vielen volgens getuigen toen strijders van de Vereniging van Islamitische Rechtbanken een van de laatst overgebleven krijgsheren in Mogadishu aanvielen. De strengreligieuze Vereniging van Islamitische Recht banken controleert bijna heel Mogadishu en het zuiden van Somalië. ANP/DPA Gedumpte baby op straat geplet PEKING - Een baby die in een zak midden op een drukke straat in een Chinese stad was gedumpt, is een uur lang door auto's overreden. Kooplui van een naburige marlet zagen dat de zak meerde re malen werd platgereden. Zij dachten dat het om afval ging, meldden Chinese media gisteren. De kooplui grepen in toen de zak openscheurde en een armpje naar buiten stak. De politie hoopt door DNA-onderzoek de ouders te ach terhalen. Het is nog niet duidelijk wanneer de baby is ge storven. ANP/AFP Nier als fooi voor taxichauffeur CHICAGO - Een chauffeur van zakenlieden in de Ameri kaanse stad Chicago heeft deze week een zeer bijzondere en levensreddende fooi gekregen: de nier van een klant. De bestuurder van de limousine, een diabetespatiënt, kreeg de gulle gift van een zakenman uit Minnesota. Die maakt al jaren van de diensten van de bestuurder gebruik als hij in Chicago is. De operatie is intussen uitgevoerd en beiden maken het goed. ANP/RTR Twintig jaar voor drugskoeriers SANTO DOMINGO - Vier Nederlandse drugssmokke laars zijn in de Dominicaanse Republiek veroordeeld tot twintig jaar cel. Dat meldde het Dominicaanse dagblad El Nacional zaterdag. De vier werden op 5 november vorig jaar op het vliegveld aangehouden toen ze in totaal 97 kilo cocaïne het land probeerden uit te smokkelen. De Nederlanders wilden de drugs aan boord brengen van een vliegtuig van Tui Airli nes naar Brussel. Het land heeft zich de afgelopen jaren ontwikkeld tot doorvoerhaven voor cocaïne uit Colombia naar Europa en de VS. Momenteel zitten volgens het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken 136 Nederlanders vast in het Caribi sche land, bijna allemaal wegens drugsdelicten. ANP foto Sergei Ignatyev/RTR stortte een Armeense A320 in de Zwarte Zee, waardoor 113 men sen om het leven kwamen. Airbus heeft een onderzoeks team naar Irkoetsk gestuurd. ANP/AFP Nobelprijswinnaar José Ra mos Horta wordt premier van Oost-Timor. President Gus- mao heeft dit zaterdag beves tigd. Ramos Horta krijgt de zwa re taak om een onrustig en straatarm land weer op de rails te krijgen. door Egbert Stoel DILI - Het is niet voor het eerst dat de immer correct geklede topdiplomaat Ramos Horta zich in een wespennest steekt. Al tij dens de chaotische overgangspe riode tussen het vertrek van de Portugese kolonisten en de inval van de Indonesische bezetters, midden jaren '70, was Ra- mos-Horta lid van de regering. Ramos Horta (56) was een jonge journalist toen het Portugese mi litaire bewind instortte en in Lissabon een nieuwe wind ging waaien. Voor de Oost-Timore- zen het goed en wel beseften - en zeker voordat ze er klaar voor waren - werd het kleine ei- landdeel in 1975 onafhankelijk. - De plotselinge machtswisseling stortte Oost-Timor net als de af gelopen maanden in anarchie en chaos. Ramos Horta werd als promi nent lid van de marxistische Fre tilin, een politieke beweging die niets wilde weten van aanslui ting bij Indonesië, minister van Buitenlandse Zaken en Informa tie in een overgangsregering. Die was geen lang leven bescho ren. Angstig voor een communis tisch bolwerk in de achtertuin vielen in december van dat jaar Indonesische militairen het ge bied binnen. In een ultieme poging om de aan dacht van de wereld op het afge legen eilanddeel te lichtten, ont vluchtte Ramos Horta zijn land drie dagen voor het Indonesi sche leger aanviel. Het mocht niet baten: de rest van de wereld liet het gebeuren. De bezetting was het begin van een 25 jaar durende nachtmer rie, die meer dan 100.000 Oost-Timorezen het leven zou kosten. Sindsdien leidde Ramos Horta een lobby voor zijn bezet te land en andere onderdrukte volkeren. Hij zag zijn strijd in 1996 beloond met de Nobelprijs voor de Vrede. Een vreedzame oplossing leek er te komen toen de Indonesische president Habibie de Oost-Tïmo- rezen in een referendum over de onafhankelijkheid te laten stem men. Wat een feest had moeten worden, eindigde echter in een bloedbad die zeker duizend men sen het leven kostte. Toen hij de Vredesprijs in ont vangst nam, stelde Ramos Horta dat een onafhankelijk Oost-Ti- mor geen militairen nodig zou hebben. Nu is het diezelfde Ra mos Horta die het leger moet gaan hervormen. „In 1999 was er zoveel geweld, zoveel vernie tigd door de Indonesiërs dat de hele droom om geen leger te heb ben in stukken uiteen viel", ver- analyse klaarde hij onlangs in The New York Times zijn ommezwaai. Na een overgangsperiode onder gezag van de VN werd Oost-Ti mor vier jaar geleden helemaal onafhankelijk en was Ramos Horta de natuurlijke minister van Buitenlandse Zaken. Maai- nu mag de man die dit voorjaar nog werd getipt als de nieuwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties zich op de binnenlandse politiek stortten. Een moeilijke taak, want behal ve etnische verschillen telt Dili nauwelijks hoogopgeleide politi ci en behalve wat spaarzame koffie exporteren de één miljoen inwoners van Oost-Timor wei nig tot niets. Onder de zeebo dem liggen weliswaar gas- en olievoorraden maar die zijn nog onaangeroerd. Of Ramos Horta zijn reislust in kan houden, moet blijken. Een bekende grap in het rooms-katholieke land luidt: „Wat is het verschil tus sen God en Ramos Horta? Ra mos Horta is overal, behalve in Oost-Timor." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5