Warm onthaal videoscheidsrechter PZC Waterballet Ontspannen Ten Cate begint met toekijken PSV bijna rond met de Mexicaan Salcido Knuffelbeest Versterken selectie lijkt afhankelijk van transfer Dirk Kuijt RUGNUMMER RACICE - In het Tsjechische Racice vond dit weekeinde het EK kanovaren plaats. De start van de diverse nummers, zoals hier de K4 mannen 200 meter, had veel weg van een waterballet. Het leverde diverse mooie, natte en kleurrijke plaatjes op. foto Petr Josek/RTR maandag 10 juli 2006 door Jop van Kempen AMSTERDAM - Ajax won het eerste duel onder leiding van Henk ten Cate met 5-1 van JOSAVatergraafsmeer. De klei ne zege op de Amsterdamse ama teurs uit de eerste klasse zei de nieuwe trainer niets. „Ik ben vooral bezig met kijken." Warm had hij het de hele wed strijd niet gehad. Dankzij de drie zonnejaren in Barcelona en een hittebestendige Spaanse gar derobe zat Henk ten Cate negen tig minuten op de bank zonder dat het hem zweetdruppels kost te. Ook de ontspannen instelling waarmee hij zijn eerste duel be naderde, hielp bij het drooghou- den van de oksels. Ten Cate toonde weinig aandrang zijn team vurig naar beter spel te coachen. „Ik kijk vooral toe," al dus Ten Cate. „Dat deed ik in de eerste wedstrijd bij alle clubs waar ik begon a;ls trainer." Slechts tweemaal vond hij pen nodig. Een keer nam hij ft,, ales apart om hem aanwijzing te geven over het positief Een andere keer attendeerde ft Boakye en Vertongen op onft zonnen aanvalsdrift. Waar Ten Cate toekeek en voor, durend met zijn assisenten F© Groenendijk en Hennie Spijk», man praatte, schreef Spijk», man de constateringen op. Dj( waarnemingen zal Ten Cate^ bruiken om zijn team te boofe ren. Ajax miste de (licht) gebig. seerde Stam, Perez, Krohn-lV hli, Gentenaar, Vermaelen enj WK-gangers Maduro, Sneijds Stekelenburg, Babel, Heitinw Rosenberg en Grygera. De Spa», jaarden Roger en Gabri sped, den wel hun eerste duel. 0;i Ogararu debuteerde en Huntë- aar verving Galasek als aanvee der. Ten Cate: „Huntelaar met een reden aangewezen Maar daarover wil ik niet uit weiden. Dat komt later." GPD het onbeduidende Tapatio, g een lagere divisie in Mexico. Tegenover de positieve berich ten over Salcido staat het waa- schijnlijke vertrek van Jefferse Farfan naar Portsmouth, datb reid is de afkoopsom - naar ven luidt zo'n zestien miljoen op tafel te leggen. Farfans zaak waarnemer gaf PSV te kenne dat de aanvaller wel voelt voz Portsmouth. „Maar ik heb bs gevoel dat Farfan zelf twijfé en het liefste bij PSV blijft", al dus trainer Ronald Koeman. Alex meldt zich vandaag ops training van PSV, zo is de re- wachting. De Braziliaan spré gisteren met PSV over zijn toe komst. Chelsea is in principek- reid de Braziliaan nog een sei zoen aan de Eindhovenaren te verhuren, maar PSV wil de h> mende dagen gebruiken o: meer zekerheid in te bouwene het risico op een later vertrekt! minimaliseren. GPD door Frank van den Heuvel ERP - PSV hoopt vandaag of morgen Carlos Salcido, de links back van het Mexicaans natio naal elftal, vast te leggen. Tege lijkertijd komt een vertrek van Jefferson Far f én naar Portsmouth steeds dichterbij. De onderhandelingen tussen PSV, Salcido en diens club Chi- vas de Guadalajara zijn verge vorderd. PSV-voorzitter Rob Westerhof sprak gisteren van de tails die ingevuld moeten wor den. PSV, dat zaterdag met 6-0 van vierdeklasser Erp won, is al even bezig met Salcido, maar kreeg veel concurrentie toen de verdediger zich prima manifes teerde op het WK. Salcido was basisspeler in alle duels van Mexico. De Mexicaan (26) is be zig aan een opzienbarende lift van zijn carrière. Vijf jaar gele den speelde hij immers nog bij Mooi op tijd De wielrenners in de Ronde van Frankrijk hoefden gisteren niets te missen van de fi nale tussen Frankrijk en Italië op het wereldkampioenschap voetbal. Kort na de aankomst in finishplaats Lorient vlogen de renners naar Bordeaux, waar ze rond 19.45 uur in de hotels arriveerden. Dat was een kwartier voor de start van de eindstrijd. Aan vankelijk stond de vlucht later gepland, maar op verzoek van veel renners werd het tijd stip vervroegd. Zo waren ze mooi op tijd voor de finale. Blessureleed blijft Schreuder achtervolgen ROTTERDAM - De kans is groot dat de carrière van Alfred Schreuder ten einde is. De mid denvelder van Feyenoord moest het afgelopen seizoen vanwege een slepende achillespeesblessu re aan zich voorbij laten gaan, maar had goede hoop deze jaar gang weer fit te zijn. Zaterdag ontbrak hij echter op de eerste training, omdat hij te ziek was door een nieuwe infectie aan zijn achillespees. „Het is heel triest", zei Erwin Koeman. „Ik ben bang dat Al fred de hele voorbereiding niet mee zal kunnen maken. En mis schien komt hij wel helemaal niet meer aan voetballen toe. Het wordt een moeilijk ver haal." Schreuder speelde in het verleden bij onder meer NAC en RKC en was vorig jaar bij Feye noord alleen in het eerste sei zoensduel van de partij. Daarna kwam hij door de slepende bles sure niet meer in actie. Onder massale belangstelling van de supporters werkt Feyenoord de eerste training van het seizoen af. Trainer Erwin Koeman instrueert André Bahia en de nieuwelingen in de selectie Lorenzo Davids en Stein Huysegems. foto Marcel Antonisse/ANP door Hans Koenekoop De videoscheidsrechter is enthousiast onthaald bij de Champions Trophy in Amstelveen. „Een geweldig idee", zegt bondscoach Marc Lammers van het Neder landse hockeysters. „Heel goed dat de hockeysport voorop loopt in deze ontwik keling." Voor het eerst op een groot internationaal toernooi kunnen de scheidsrechters in het veld een collega raadplegen in de regiewa gen. Bij twijfel kan de herhaling op de tele visie uitkomst bieden: Was het wel of geen treffer? „Een doelpunt is bepalend voor het duel", zegt Nederlander Peter van Reth, hoofd van de scheidsrechterscommis- sie van de internationale hockeybond FIH, die tijdens de Champions Trophy fungeert als 'video umpire'. „Het is om die reden zinvol dat de arbiter kan terugvallen op de televisiebeelden. De bal bij hockey is klein en snel en als er veel spelers voor het doel staan, kan het de arbiter soms ontgaan of er wel of niet is gescoord." In slechts drie gevallen mag de arbiter een beroep doen op de herhaling in slow mot ion: Was de bal wel of niet over de doel lijn? Kwam het rake schot wel of niet van binnen de cirkel? Toucheerde de stick van een aanvaller nog de bal die van buiten de cirkel het doel trof? Van Reth: „We kunnen meer momenten toevoegen, maar eerlijk gezegd vind ik het minder interessant via de camera te bepalen of er wel of niet een overtreding is begaan op het middenveld. Bovendien zitten we in een testfase, je moet niet te veel willen." Lammers is het daarmee eens: „Hoewel wat mij betreft de camera ook kan worden gebruikt om te be palen of de bal al dan niet de doelplank heeft geraakt na een strafcomer. Want ook dat is soms niet goed te zien. Verder vind ik ook dat je het systeem niet vaker moet gebruiken. Alleen op die momenten die be slissend kunnen zijn." Ook het Nederlandse bestuurslid van de FIH en IOC-lid Els van Breda-Vriesman juicht het visuele hulpmiddel toe. „Hockey moet als grote televisiesport piekfijn in or de zijn en dan mag het niet voorkomen dat de toeschouwers thuis het beter zien dan de scheidsrechters. Dat was dus vorig jaar het geval bij de Champions Trophy in Chennai. Bij de wedstrijd India-Australië ging de bal via het kapotte zijnet het doel in. De arbiters keurden de goal goed, maar wij kregen telefoontjes van televisiekijkers die de bal in herhaling door het net zagen gaan." Het enige struikelblok voor permanent in voeren van het systeem zijn de kosten, zegt Van Breda: „Die moeten wel opwegen te gen de uitkomsten. Als de arbiters het te weinig gebruiken, wordt het een duur grap je. Bovendien moeten we medewerking hebben van de televisiemaatschappijen. Hier in Amstelveen is de samenwerking met de NOS prima, maar in bijvoorbeeld Spanje zijn ze minder toeschietelijk. Daar accepteren ze niet zo makkelijk de advie zen en wensen van de technici van de FIH." ANP Onrust De nieuwe Engelse bondscoach Steve McClaren stelt bij een volgend groot toernooi voor zijn ploeg geen prijs meer op de aanwezigheid van spelersvrouwen en vriendinnen. Hij vindt dat de WAGS (wifes and girlfriends) voor te veel onrust zorgen. Een woordvoerder van de Engelse bond zei: „Met hun designkleren, veiieng- de haren, koopzucht en overmatig drankge bruik hebben de wouwen voortdurend de aandacht op zich weten te richten. McCla ren is er van overtuigd dat dit de presta ties van de spelers niet ten goede komt." Foutje Bij het doorbladeren van L'Équipe. dé sportkrant van Frankrijk, heeft Oscar Freire zich zaterdagmorgen ongetwijfeld in de ogen gewreven. Was dat nu waar, had hij vrijdag zijn tweede ritzege in de Tour de France 2006 geboekt? L'Équipe bleek zich ernstig te hebben ver gist. Pagina 18 was een exacte kopie van de bladzijde die een dag eerder ook al was afgedrukt, met de uitslag van de rit naar Caen. Die had Freire inderdaad gewonnen. BERLIJN - Sommigen zullen een prachtavond hebben gehad, anderen een om gauw te vergeten. Goleo behoort ongetwijfeld tot de eerste categorie. De mascotte van het WK voetbal mocht zich voorafgaand aan de finale in Berlijn tussen Frankrijk en Italië im mers wentelen in de warmte van de cheerleaders. En hij liet zich maar wat graag knuffelen. foto Kay Nietfeld/EPA Tennisser Roger Federer ver speelde in de geslaagde jacht op zijn vierde Wimbledon-kroon slechts één set. Dat was in de finale tegen Rafael Nadal. Slechts één spe ler pakte de toernooiwinst zonder setverlies: Bjoin Borg in 1976. Acht keer zegevierde een speler die één set verspeelde in het gehele toernooi. Drie keer was dat Fede rer. Ook de enige Nederlandse win naar Richard Krajicek (1996) be hoort tot dat selecte gezelschap. John McEnroe (2x), Pat Cash en Pe te Sampras waren de anderen. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Blijft hij nog minimaal een seizoen of krijgt hij de komende weken alsnog zijn vurig gewenste transfer? Dirk Kuijt ontbrak zaterdag vanwege zijn WK-optreden op de eerste training van Feye noord, maar de topscorer was desondanks wel de meest bespro ken speler. „Er is nog geen con crete belangstelling voor hem", zei Erwin Koeman. „Maar dat kan morgen weer anders zijn." De vraagtekens rond Kuijt ma ken de situatie er voor Feye noord niet makkelijker op. De Rotterdamse club zit ruim een maand voor de start van de com petitie in een lastige spagaat, omdat de kans bestaat dat het straks heel snel zaken moet doen. Kuijt ziet een transfer zelf wel zitten, omdat het WK hem nogmaals duidelijk heeft ge maakt dat hij toe is aan een ho ger niveau. Nog een jaar Feye noord zou Kuijt niet verder brengen in zijn ontwikkeling en met het oog op het Nederlands elftal zou een speler als Klaas- Jan Huntelaar hem zomaar voor bij kunnen streven. Rond de nek van Kuijt, die zich volgende week maandag pas moet melden, hangt een prijs kaartje van minimaal vijftien miljoen euro. Als Feyenoord dat bedrag op de rekening krijgt ge stort, zal het niet volledig in de selectie worden geïnvesteerd. Feyenoord wil heel zorgvuldig met het geld omgaan en inventi viteit lijkt daardoor het sleutel woord voor de club. „Ik hoop nog steeds van harte dat Dirk blijft, alleen heb ik wei nig invloed op het huidige me chanisme in de voetbalwereld. Tot 31 augustus kunnen spelers vertrekken en dat maakt de si tuatie er niet makkelijker op. De afgelopen tijd heb ik ook met twee potentiële vervangers voor Kuijt gesproken, maar hun interesse lag ergens anders." Evenals Kuijt ontbrak ook Ka- rim Saïdi op de eerste training. De Tunesiër heeft eveneens nog vakantie vanwege zijn aanwezig heid op het WK, maar hoeft in principe niet terug te keren in Rotterdam. Feyenoord hoopt de verdediger te verkopen of op nieuw te verhuren. Warm welkom De zeven nieuwelingen die zater dag aan de ruim vijfduizend sup porters werden gepresenteerd - Theo Lucius (PSV), Stein Huyse gems (AZ), Joonas Kolkka (ADO Den Haag), de vorig sei zoen aan RKC verhuurde Benja min de Ceulaer en de jeugdspe lers Lorenzo Davids, Jeffrey Alt heer en Sammuel - kregen een warm welkom van de fans, die hopen dat hun club eindelijk weer eens serieus kan meestrij den om de landstitel. Met het huidige potentieel lijkt dat opnieuw een moeilijke opga ve. Koeman is echter de mening toegedaan dat zijn selectie - mét Kuijt in de gelederen - sterker is dan in de afgelopen jaargang. „We zijn natuurlijk Salomon Ka- lou kwijtgeraakt, maar ik denk dat we er voor wat betreft de nummers één tot en met acht tien beter opstaan. En ik sluit niet uit dat er de komende we ken nog wat bijkomt. Alleen moet het voor ons wel een haal bare kaart zijn. Natuurlijk wil len wij spelers met een meer waarde naar Feyenoord halen, maar als je toch ziet wat zulke jongens ergens anders verdie nen... Daar kunnen wij niet aan beginnen." De Belg Steven Defour (18) is nog wel in beeld. Het Belgische toptalent forceerde een breuk met Racing Genk, zag een trans fer naar Ajax afketsen en kiest nu vrijwel zeker tussen Feye noord en 1. FC Köln. Mocht Feyenoord Maikel Aerts nog van de hand kunnen doen, dan wordt de kans groter dat AZ- doelman Henk Timmer wordt vastgelegd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40