Hightech ziekenhuis is nodig PZC Vakantie vierder die thuisblijft bespaart zichzelf veel stress PZC Artsen Dijkhuis en Van Fraassen willen hoogwaardige zorg in stand houden Privacy patiënt is ondergeschikt aan snelle hulpverlening maandag 10 juli 2006 4 door Martijn de Koning GOES - De komst van een high tech ziekenhuis in Zeeland is de enige manier om in de provincie hoogwaardige zorg te kunnen garanderen. Als er niets veran dert, dan lopen de ziekenhuizen in de nabije toekomst achter de feiten aan, met alle negatieve ge volgen vandien. Dat stellen uittredend artsen Cees Dijkhuis en Bas van Fraas sen van het Goese Oosterschelde- z.i ekenhuis. Beiden zijn dit jaar 65 geworden en gaan daarom met pensioen. Officieel nam orthopeed Van Fraassen in mei afscheid en Dijkhuis begin deze maand. Toch zijn zij nog niet 'echt' weg. Voor Van Fraassen is nog geen opvolger gevonden: hij vult zijn vacature noodgedwongen nog even in. Dijkhuis is tot eind dit jaar één clag per week medisch coördinator. In naam is Dijkhuis algemeen chirurg. In de praktijk bestaan die al lang niet meer, geeft hij aan. „Elke chirurg heeft speciali saties en zelfs subspecialisa ties.Zelf weet hij veel van kan ker, vooral van borstkanker. In de orthopedische wereld be moeit Van Fraassen zich vooral met voeten en enkels en met kin deren. „De ontwikkelingen gaan zo snel, dat je nooit alles binnen je vakgebied kunt bijhouden", ver klaart Dijkhuis. Dat geldt zeker op het gebied van borstkanker. „Eén op de negen vrouwen krijgt die ziekte. Het is de meest voorkomende vorm van kanker, terwijl de helft van de bevol king. de mannen, het niet krijgt." Doordat het zo vaak voorkomt, wordt juist naar die aandoening veel onderzoek ge daan en gaan de ontwikkelingen snel. Die goed bijhouden is van groot belang, vindt Dijkhuis. „Als we achter raken, zeggen mensen straks: als je borstkanker hebt, moet je niet in Zeeland zijn. Dat kan natuurlijk niet." Beide artsen tonen zich een warm voorstander van de voor Artsen Bram van Fraassen en Cees Dijkhuis (r) van het Goese Oosterscheldeziekenhuis gaan met pensioen. genomen fusie tussen de Zeeuw se ziekenhuizen boven de Wes- terschelde. „Daar wonen dik driehonderdduizend mensen", geeft Van Fraassen aan. „Dat is niet veel voor één ziekenhuis, laat staan voor twee." Voorzieningen Daarnaast zien de dokters ook de plannen voor één Zeeuws hightech ziekenhuis wel zitten. Dijkhuis: „Daar kun je de duur dere voorzieningen kwijt. Het kan niet zo zijn dat prijzige ap paraten zowel in Vlissingen als Goes staan en daar maar voor de helft van de tijd gebruikt wor den. Die tijd is voorbij." Mensen hoeven alleen naar een dergelijk centrum voor com plexe behandelingen, benadruk ken de artsen. Voor de meer alle daagse zaken kunnen ze gewoon naar de ziekenhuizen in hun buurt blijven gaan. De negatieve reacties op de plan nen komen volgens hen vooral voort uit emotionele overwegin gen. Van Fraassen: „Het gaat om het idee dat een deel van de voorzieningen verdwijnt, dat je verder van huis moet om je te la ten behandelen. Praktische pro blemen levert dat nauwelijks op. Zeg nou eerlijk, wat is af stand tegenwoordig nog?" „Bo vendien zullen we wel moeten", valt Dijkhuis bij. „Anders beta len we straks een hoge prijs. Dan verdwijnen dergelijke be handelingen uit de provincie en moet je straks écht ver weg." Van Fraassen kwam in 1978 in het Goese ziekenhuis terecht, zijn collega twee jaar later. Een totaal andere wereld dan de he dendaagse. „Toen ik begon, be stond een kijkoperatie nog niet eens", grinnikt Van Fraassen. „Tegenwoordig doe ik een een foto Willem Miers voudige teenoperatie al niet meer zoals ik het vroeger van de professor leerde. Die ontwikkelingen houden niet op, weten ze. „Ik zou wel eens om een hoekje willen kijken om te zien hoe het er over twintig jaar aan toegaat", geeft Van Fraassen aan. Dijkhuis: „Dan zeggen ze: goh, toen sneden ze nog meteen mes." Ideeën over de toekomstige zie kenhuiswereld hebben ze zat. „Met behulp van de computer kunnen prothesen steeds nauw keuriger geplaatst worden", zegt Van Fraassen. „En in de toe komst zijn we in staat met een stukje kraakbeen een gewricht in een laboratorium te kweken. We laten een heup dan eerst he lemaal groeien voordat we die op zijn plaats zetten. Dat klinkt als science fiction, maar het komt er echt aan." Verder is van belang dat aan dacht voor de patiënt centraal blijft staan. In een artikel in de PZC noemde Dijkhuis het zie kenhuis enkele maanden gele den 'na de gevangenis de ergste plaats om te verblijven'. „In de jaren zeventig hielden we men sen soms een extra weekend bin nen. Een halfleeg ziekenhuis was zonde van het geld." Fluitend Dat gaat nu andei's. „Iedereen die hier werkt, leert beseffen hoe anderen naar dit gebouw kij ken. Wij komen fluitend naar ons werk. Patiënten komen hier met een ander gevoel heen." Bovendien is het vaak niet no dig mensen lang te laten blijven. „Technisch kunnen we meer", verklaart Dijkhuis. „Maar ook de manier van behandelen is ver anderd. We proberen mensen te laten herstellen door ze te mobi liseren in plaats van ze plat te leggen. Vroeger kreeg iemand na een darmoperatie na tien da gen zijn eerste schaaltje fruit. Nu proberen we hem na één dag te laten eten." Ook de samenwerking tussen af delingen zal verder verbeteren, verwachten de artsen. „Zodat mensen maar één keer hoeven te komen, óók als ze meerdere art sen moeten zien." Bang voor het zwarte gat na hun afscheid zijn de mannen niet. „Hoewel het best raar zal zijn", denkt Van Fraassen. „Het werk is vervlochten met mijn le ven." Desondanks weet hij een flink aantal dingen te noemen die hij straks wil gaan doen. Zo als een zeiltocht van enkele maanden. „Een lang gekoester de wens." Ook Dijkhuis is ervan overtuigd dat hij zich de komende tijd wel bezig kan houden. „Ik woon op een historische boerderij in Nis- se. Daar is altijd wat te doen." door Jan van Roosendaal Onlangs bezocht ik een symposium, door de In spectie voor de Gezondheids zorg georganiseerd. Deze in spectie is een belangwekkend en respectabel instituut dat, naast het gebruikelijke in- spectiewerk, ook door sympo sia probeert bijdragen aan de ontwikkelingen in de gezond heidszorg te leveren. Deze keer ging het over patiëntvei ligheid; een belangrijk onder werp. Naast workshops over medi cijnverstrekking en techni sche veiligheid, kwam in één van de workshops de veilig heid rondom informatie over patiënten aan de orde. In dat verband valt dan vaak het woord privacy. Er bestaan allerhande voor schriften wie wel en wie niet inzage mogen hebben in gege vens over mijn bloeddruk (met medicijnen nu 130/85), mijn platvoeten (niet heel ern stig), mijn bloedgroep (A-po sitief), lengte (178 centime ter), gewicht (82 kilogram). Er bestaan voorschriften voor de beveiliging van de di gitale opslag, opdat niet zo maar een willekeurige burger mijn geboortejaar weet (1949), mijn burgerlijke staat (gehuwd), mijn schoenmaat (42), mijn beschadigingen in het verleden (drie gebroken wervels) en mijn doorgemaak te ziektes (darmontsteking). Thans, zo mag u weten, gaat het heel behoorlijk goed met me. Het cholesterol zit op het goede niveau; de leverfunc ties deugen, alle reden tot te vredenheid. Indien familieleden, vrienden en buren op verjaardagfeest jes mij hiernaar vragen ant woord ik ze ruimhartig en an dersom gebeurt dat ook en zo merk ik dat eveneens in mijn verdere omgeving. Ik constateer ook dat deze in formatie zeer vluchtig is; pre cieze gegevens van mij wor den niet onthouden door mijn neef en dat is logisch want wat zou hij ermee moe ten? Maar als mijn buurman wil onthouden dat mijn bloed druk 130/85 is dan moet hij dat maar zelf weten, ik zit er niet mee. Mijn bloeddruk zal er niet van stijgen. Waar ik wel mee zit is dat de gene die het moet weten er op het goede moment over kan beschikken. Als ik onder de toeristische stoomtrein van De Bevelanden geraak, dan wil ik na veel bloedverlies wel een transfusie van de goe de soort krijgen, dus moet de behandelaar of verpleegkun dige onmiddellijk kunnen be schikken over de correcte in formatie over mijn bloed groep, en niet die van mijn broer of buurman. Het moet er ook onmiddellijk zijn en niet met diezelfde stoomtrein van een huisarts in Hoede- kenskerke gehaald moeten worden. Ik hoop niet dat de behandelend arts zijn toe gangscode vergeten is, want dan ben ik het haasje (ik moet zelf ook wel eens lang nadenken over mijn pincode; neen, die vertel ik u niet). Veilige patiëntinformatie is dus volgens mij informatie die klopt en zo breed moge lijk onmiddellijk beschik baar is. Voor mij als patiënt is privacy geen belangrijk on derwerp. Vandaar dat ik al tijd probeer op vragen van hulp- en zorgverleners zo zorgvuldig mogelijk te ant woorden en ik hoop dat ze het dan ook zorgvuldig op schrijven en in de computer stoppen Ik hoop dat iedereen er onmiddellijk bij kan die mij moet behandelen. Maar ik moet toegeven dat ik niet weet of iedereen er zo over denkt. Misschien ben ik wel extreem ongevoelig op dit punt; nou, dat weet u dan ook weer. Jan van Roosendaal is sector- hoof d Faciliteiten bij Zieken huis Walcheren. door Patricia van der Zalm DEN HAAG - Geen vermoeien de reis, geen tegenvallende be stemming, geen gedoe in een te warme tent, geen buikloop door 'vreemd' eten, geen stress door verhitte familieverhoudingen. Dat zijn voor sommigen grote voordelen van het bewust thuis blijven in de zomervakantie. Hoeveel het er zijn, is niet pre cies bekend. Maar genieten doen ze wel. 'Waar ik woon en werk is de mooiste plek ter we reld'. Alle opties open houden, dat is het kenmerk van bewust niet weggaan tijdens de vakantie. Het eigen huis, met prettige douche, goed uitgeruste keuken en met wat geluk een tuin, be zien met de ogen van een buiten staander. Genieten van de rust, omdat de halve straat elders va kantie aan het vieren is. Je ge lukkig prijzen omdat je in je ei gen bed slaapt, in plaats van op een hernia-stimulerend opbl aas matje in een tent of op een door gezakte matras in een Frans ach- teraf-hotel. Kees van der Most, directeur van het Continu Vakantie On derzoek (CVO), een gezamenlijk pi'oject van TNS/Nipo en het Ne derlands Bureau voor Toerisme en Congressen, kan moeilijk zeg gen hoe veel Nederlanders tij dens de zomervakantie bewust thuisblijven. Deze groep is nau welijks bestudeerd, dus ook moeilijk in kaart te brengen. „Wij doen eigenlijk precies on derzoek naar het omgekeerde: wie gaat hoe vaak met vakantie, waarheen en hoe." Uit de CVO-g'egevens blijkt dat onge veer 82 procent van de Nederlan ders een of meer keer per jaar met vakantie gaat, waarvan zo'n 60 procent in de zomer. Van der Most: „Circa 18 procent gaat tijdens vakantie niet op reis. Voor een belangrijk deel is dat door omstandigheden: ziek te, nieuw huis, kind op komst of net geboren, gebrek aan geld. Ik schat dat de groep mensen die wel met vakantie kan maar niet wil, niet zo groot is." Summum Toch zijn ze er. En ze kunnen ook genieten. 'Voor mij is lekker thuisblijven het summum van vakantie', schrijft ene Anne op de site tenderfeelings.be, een fo rum waar 'gedichten, gedach ten, bedenkingen' worden uitge wisseld. 'Daarom waarschijnlijk dat ik het gevoel heb dat ik elke week wel twee dagen met vakan tie ben (weekend). De spaarza me reisjes naar het buitenland zijn nooit vakantie, maar voor al: dat en dat wil ik nu toch ein delijk eens zien, beleven of mee maken. Ik heb nooit het gevoel dat ik aan ontspanning toe kom.' Wekker Voor een ander zit 'vakantie' meer in het hebben, het vrij zijn, dan in het weggaan. 'Thuisblij ven is ook fijn', schrijft Joke Ta- coma in haar webcolumn Vakan tie. 'Want dan moet je helemaal niets. Als je weg bent moet je de nieuwe omgeving verkennen, an ders kun je net zo goed thuis blij ven. Thuis blijven is voor mij het echte ontspannen. Het be gint al bij het wakker worden. Niet door de wekker, maar om dat ik uit mezelf wakker word.' Filosoof Dries Boele kent zelf ook mensen die 's zomers be wust niet met vakantie gaan. „Mijn vader, bijvoorbeeld. Hij was boer en zei: waar ik woon en werk is de mooiste plek ter wereld. En toevallig heb ik een kapper die vakantie vieren ook te veel moeite vindt. Hij vindt zijn leven en zijn plek voldoen de en hoeft niet weg. Hij is vol gens mij nooit echt met vakan tie geweest." Boele, werkzaam bij de Interna tionale School voor Wijsbegeer te (ISVW), is gespecialiseerd in de 'filosofie van de levenskunst'. Een aantal keren per jaar orga niseert hij filosofievakanties in Zuid-Frankrijk en Nederland. De wijsgeer: „Een belangrijk aspect van levenskunst is je le venshouding: niet wat je doet is belangrijk, maar hoe je het doet. Kun je bijvoorbeeld je capacitei ten, talenten, werkzaamheden, leeftijd en afkomst aanvaarden? Vind je de plek en de omgeving waar je woont de moeite waard?" Zo ja, dan hoef je mis- Darm maakt goed cholesterol aan GRONINGEN - De darm neemt niet alleen cholesterolw uit het voedsel, maar blijkt ook 'slecht' LDL-eholestero; uit te scheiden. Bovendien maakt de darm 'goe(|' IiDL-cholesterol aan. Dit maakt de darm tot een belangrijke speler in het rege- len van het cholesterol-gehalte van het bloed, conclude») J. Kruit (UMC Groningen) in het proefschrift waarop s woensdag hoopt te promoveren. De vinding dat de dara ook HDL-cholesterol aanmaakt en LDL-cholesterol m[. scheidt, kan mogelijk leiden tot nieuwe vormen van be. handeling van een te hoog LDL-cholesterolgehalte. GPfl Vaccinaties bij kinderen zijn veilig DEN HAAG - De in Nederland toegepaste vaccinaties bi' kinderen kennen nauwelijks bijwerkingen. In de jai^ 2002 en 2003 turfde de Gezondheidsraad op ruim 2,8mil. joen vaccinaties twintig gevallen van bijwerkingen die mogelijk of waarschijnlijk het gevolg waren van vaccins, tie. Dit meldt de Gezondheidsraad in het rapport 'Bijwerkin gen vaccinaties Rijksvaccinatieprogramma 2002-2003'. Alle aan de vaccinaties gerelateerde klachten waren vat voorbijgaande aard. De Gezondheidsraad meent dat ör. aantal gevallen van bijwerkingen niet opweegt tegen voordelen van het Rijksvaccinatieprogramma, de bescher ming tegen (dodelijke) kinderziektes. GPD Light sigaret werkt zeer verslavend PITTSBLTRGH - Pech voor mensen die 'light' sigaretten roken: de kans dat zij ooit zullen stoppen met roken is maar half zo groot als de kans dat een roker van 'norma le' sigaretten zal stoppen. Dit constateert H. Tindie (Universiteit van Pittsburgh)ij m het vakblad American Journal of Public Health op grond zui van een onderzoek onder ruim twaalfduizend rokers e fcai ex-rokers. GPD Cranberries voorkomen gaatjes ROCHESTER - Twee bestanddelen van cranberries, antioxidanten quercetine en myricetine, maken het t bacterie Streptococcos mutans, een bacterie die een be langrijke rol speelt bij het ontstaan van gaatjes in tandeni en kiezen, moeilijker om te overleven. Dit meldde H. Koo (Universiteit van Rochester) tijdens een congres van de International Association for Dental Research in Brisbane op grond van laboratoriumproeven,) Wellicht binnenkort dus tandpasta met cranberries? GPU lm iiv Mobieltje prikkelt hersencellen heenkomen tegen het onweer zocht; in Tilburg werden twee mannen die aan het Wilhelmi- nakanaal zaten te vissen dode lijk getroffen. In diverse plaat sen werden bovendien huizen en boerderijen verwoest. WONINGBOUW - Middelburg heeft een grootschalig woning bouwproject op stapel staan. De plannen behelzen de bouw van 336 woningen aan 't Zand, een terrein tussen de Nieuwe Vlissingseweg en de Lageweg. De huizen, 78 eengezinswonin gen en 258 etagewoningen, zui len in drie jaar tijd worden op getrokken. sol ROME - Bellen met een mobieltje verhoogt tot ongeveer een uur na het bellen de prikkelbaarheid van de hersence len in de hersenhelft waartegen het telefoontoestel word: gehouden. Dit concludeert F. Fererri (Universiteit van Rome) in ha vakblad Annals of Neurology op grond van testen bij vijf tien gezonde proefpersonen. Of deze verhoogde prikkel baarheid (hetgeen wil zeggen dat de hersencellen gemak kelijker elektrische prikkels naar andere hersencellen ver sturen) gunstig of ongunstig is of geen invloed heeft op de lak hersenwerking valt nog niet te zeggen. GPD 10 juli 1956 MOSSELEN - De eerste Zeeuwse mosselen van het sei zoen zijn in Antwerpen gearri veerd. Om zes uur 's ochtends had al een karavaan wagens met mosselen staan wachten tot de grensovergang bij Putte zou opengaan. De kwaliteit van de schelpdieren is goed, zo luidt het oordeel van de ken ners in Antwerpen. BLIKSEM - Bij een zwaar on weer zijn gisteren drie mensen door blikseminslag om het le ven gekomen. Een vrouw uit Haarlem werd op het strand van Zandvoort door de blik sem getroffen, toen ze juist een Vier op de vijf Nederlanders gaan een of meer keer per jaar mei vakantie, maar er zijn ook mensen die liever thuisblijven foto Phil Nijhuis/GPD schien niet zo nodig compensa tie te zoeken in verre reizen of lange vakanties, zegt hij. „Velen gaan vanwege stress met vakan tie, maar komen daarna even ge stresst terug. Of ze zijn net ge weest en kijken al meteen uit naar de volgende reis. Die moet kennelijk veel goedmaken, ter wijl je ook kunt proberen er de rest van het jaar elke dag iets van te maken." Levenspatronen Boele heeft het wel eens gepro beerd, lekker thuis blijven. „Er komen veel toeristen naar Am sterdam. Als je er, zoals ik, zelf woont zou je er tijdens je eigen vakantie toch ook een vakantie gevoel moeten kunnen hebben. Dat viel tegen. Het is lastig om als toerist te kijken naar dingen die je al goed kent. Door thuis te blijven doorbreek je geen vaste levenspatronen. Dat vind ik juist het leukste aspect van va kantie. Daarom ga ik eerlijk ge zegd 's zomers toch liever wél weg." GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes. Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail. redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 08000231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal 59,75 62.00 per jaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hei einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgera de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadver maandag t/m vri|dag. tijdens kantooruren zondag: van 16 00 tot 18.00 ut Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsad' Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend gow Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is eer aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomer (abonnementen)administratle en om u te (laten) infor duclen van do titels en de werkmaatschappijen van de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt zersservlce, Postbus 31, 4460 AA Goes n het Wegener-concern. De doo stand dat wordt gebruikt voor oi>- •r voor u relevante dionsien en pi» if door ogs zorgvuldig gosolecteer dit schriftelijk melden bij. P Behoort tot -A* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4