Limburgse deken krijgt ontslag PZC Crisis goed voor CDA en VVD Auto en caravan nog vaak onveilig op reis 3 Bisschop: vertrouwen beschadigd door seks en fraude Brand in Park Hoge Veluwe Massale klompendans in Den Haag Artiesten tuigen bezoeker dancefeest in Amsterdam af Bovag bepleit kortere wachttijden rijexamens maandag 10 juli 2006 yannnze redactie binnenland ROERMOND - Bisschop Frans Wiertz van Roermond vindt niet dat hij fouten heeft gemaakt in de gang van zaken rond deken joep Haffmans (63) van Gulpen. Dat zei hij gisteren voor de Lim burgse regionale omroep. Haffmans wordt beschuldigd Rolstoeler rijdt zich vast in wei HELVOIRT - Een vijftigjarige man uit Helvoirt heeft zaterdag avond anderhalf uur met een rol stoel vastgezeten in een wei land. Hij kon worden bevrijd door de politie, die door hem met de mo biele telefoon was ingeschakeld. De man was in zijn rolstoel een luchtballon gevolgd en had zich vastgereden. Hij kon op eigen kracht niet meer wegkomen. Nadat de man rond kwart voor Jf de politie had ingeschakeld duurde het nog anderhalf uur voordat hij werd aangetroffen. De man kon zelf niet aangeven waar hij zich bevond. GPD Gedetineerde overlijdt bij steekpartij DORDRECHT - Bij een steek partij in de gevangenis Dordtse Poorten in Dordrecht is gister ochtend een 31-jarige gedeti neerde omgekomen. Het gaat om een man van Somalische af komst, aldus de politie. Personeel van de inrichting vond het slachtoffer in een geza menlijke ruimte voor gedetineer- I den. Zij hebben de man gepro beerd te reanimeren, maar dat mocht niet meer baten, j De toedracht van de steekpartij I is niet bekend. Een woordvoer- I der van de politie kon niet zeg- j gen of er een verdachte is aange- houden. ANP ARNHEM - De brandweer is gis teren urenlang bezig geweest met het onder controle brengen vaneen grote brand op een moe rasachtig terrein in het Nationa le Park De Hoge Veluwe. De brand werd 's middags rond half drie ontdekt. Ruim acht uur later was het vuur onder controle. De politie doet onderzoek naai de ooizaak. Brandstichting wordt niet uitgesloten. Er vielen geen gewonden. Een blushelikopter van het le ger stortte vijf keer 10.000 liter water over het vuur uit. De brandweer had twintig wagens ter plekke en circa 140 brand weerlieden. Het nablussen van daag zal nog een groot deel van de dag in beslag nemen. De brand in het moerasachtig gebied, genaamd het Deelense veld, breidde zich uit van een re latief kleine oppervlakte naar een oppervlakte van zo'n twin tighectare ter hoogte van de in gang Hoenderloo. De totale op pervlakte van het park is 5500 hectare.AiVP van fraude met de armenkas, seksuele contacten met vrouwen en bedreiging. Wiertz ontkent de deken de afge lopen maanden en jaren de hand boven het hoofd te hebben gehouden. „De deken ontkende steeds alle beschuldigingen, en dan zijn mijn handen gebonden", aldus de bisschop. Wiertz benadrukt wel dat de af faire de kerk 'grote schade' heeft berokkend. „Het vertrou wen in priesters is zeer diep be schadigd", zei Wiertz. De bisschop heeft inmiddels een ontslagprocedure tegen Haff mans in gang gezet. De deken vliegt niet de laan uit omdat hij fouten zou hebben gemaakt, maar omdat hij door de publici teit rondom zijn persoon niet meer kan functioneren, bleek uit de woorden van Wiertz. Toch zei Wiertz in dit verband: „Het is de eerste pastoor die ik ontsla, vat dit maar op als een duidelijk signaal." Een niet nader genoemde vrouw deed eind maart bij de politie aangifte van bedreiging door de deken van Gulpen, met wie ze tien jaar lang de lakens zou heb ben gedeeld. Zij deed aangifte omdat zij naar eigen zeggen geen gehoor vond bij het bis dom. Foto's De vrouw zou jaren geleden het bisdom al op de hoogte hebben gesteld en zelfs compromitteren de foto's hebben geloond. Wiertz ontkent de foto's, die in middels aan de politie zijn over handigd, te hebben gezien. Haffmans zou de vrouw met een geslachtsziekte hebben opgeza deld, omdat hij al die tijd ook met andere vrouwen het bed deelde. Volgens de wouw heeft Haffmans ook fors gegraaid in de armenkas. Het zou gaan om een bedrag van anderhalf mil joen euro. Haffmans zou het geld van de giften voor de armen hebben ge bruikt voor een wijnkelder, drie dure auto's en verre vakanties. Bisschop Wiertz stelde gisteren dat de vrouw zelf jarenlang een uitkering heeft gehad uit het ar- menfonds. Wiertz: „Haffmans ontkent dat het gaat om een ker kelijk fonds. Wij, als bisdom zouden er dan ook niets mee te maken hebben. Een bedrag is bo vendien eerder nooit genoemd, dat staat nu pas in het poli tierapport." De bisschop bevestigt dat Haff mans enkele weken geleden een ton uit het fonds heeft gestort op de rekening van het parochie bestuur. „Wellicht een kramp achtige poging om wat dan ook te herstellen", aldus Wiertz. Het bisdom overweegt pas aan gifte wegens fraude te doen als duidelijk is om welk bedrag het gaat en of het inderdaad om gif ten bedoeld voor de kerk gaat. Haffmans was gisteren onbereik baar voor commentaar. ANP DEN HAAG - Vijfhonderdvijftig jongeren uit vierentwintig landen dansen op klompen. Het ging zaterdag in Den Haag om een vermelding in het Guiness Book of Re cords. De jonge dansers hebben daarvoor het ballet Clogs van Hans van Manen ingestudeerd onder leiding van het Arnhemse gezelschap Introdans. foto Rob Keeris/GPD De regeringspartijen CDA en VVD barsten van het zelfvertrouwen. Bedoeld of on bedoeld: de val van het kabinet Balkenende II is goed getimed. Nooit stonden de regeringspar tijen zo hoog in de peilingen, en nooit stond de PvdA zo laag. Dat kan geen toeval zijn, den ken ze bij de grootste oppositie partij. door Frank Hendrickx DEN HAAG - Het lijkt de omge keerde wereld. De regeringspar tijen zijn nog geen twee weken na de val van het kabinet Bal kenende II in euforische stem ming, terwijl de linkse partijen hun bedruktheid niet kunnen verbergen. „U krijgt een hele harde aan pre mier Balkenende", bet CDA- fractievoorzitter Verhagen vrij dag zelfverzekerd weten aan SP-leider Marijnissen. Daar zijn de linkse oppositiepartijen inmiddels ook achter. Uit alle onderzoeken blijkt dat Balken ende er beter voor staat dan ooit. Als Nederlanders nu moe ten kiezen tussen Bos of Balken ende als premier kiest 47 pro cent voor de CD A-leider en 48 procent voor de PvdA'er. Een marginaal verschil, terwijl Bos een paar maanden geleden nog onbedreigd op het Catshuis leek af te stevenen. De neergang is al een paar maan den geleden ingezet, meteen na de presentatie van enkele so ciaal-economische plannen van Bos. Vooral het voornemen om de AOW te gaan belasten heeft Bos weinig goeds gedaan. Eén van zijn vertrouwelingen voor spelde om die reden al aan enke le journalisten dat de affaire rond het paspoort van Hirsi Ali wel eens zou kunnen eindigen in een kabinetscrisis. „De regering bleef tot voor kort bij elkaar, analyse omdat alle partijen er in de pei lingen beroerd voor stonden. Nu is dat niet meer zo, is de bereid heid om offers te brengen weg." De cijfers onderbouwen zijn stel ling. Tijdens de laatste verkie zingen was de stand van zaken in de peilingen van TNS Nipo: CDA 39 zetels, WD 30 zetels, PvdA 45 zetels. Dat is een enorm verschil met de peilingen tijdens de twee vorige crises, die op het oog veel fundamenteler waren. In de week van het Paasakkoord in maart 2005, toen het kabinet met een uiterste krachtsinspan ning werd gelijmd na het ver trek van D66-minister De Graaf was de stand: CDA 32 zetels, WD 27 zetels, PvdA 50 zetels. De twee belangrijkste regerings partijen stonden toen dus 10 ze tels lager en de PvdA 5 zetels ho ger. Tijdens het hoogoplopende debat in februari over de, militai re missie naar Uruzgan waren de peilingen vergelijkbaar, al stond de PvdA toen zelfs op 53 zetels. Het zal altijd de vraag blijven of CDA en WD het kabinet had den gered als ze er in de pei lingen slechter voor hadden gestaan. Zeker is dat de coalitie- partijen zich een goede uitgangs positie hebben verworven. De campagnestrategen van alle partijen weten dat de kiezer snakt naar een opbeurende, posi tieve boodschap. Tot voor kort had Bos daar een patent op. De PvdA-leider zei keer op keer dat dit kabinet het land de put in praatte, abeen maar in doem scenario's dacht en geen per spectieven bood. Hij zelf zou het allemaal heel anders gaan doen. De rollen zijn nu omgedraaid. Balkenende zei vrijdag dat Bos tijdens het debat 'een zuur ver haal' had gehouden. „Ik ben meer van het nieuwe optimis me." WD-leider Mark Rutte kwam later op de avond met exact hetzelfde verwijt aan Bos. „Hij is een beetje zuur." De regeringspartijen brengen juist goed nieuws. De economie groeit, de werkloosheid daalt, de huizenprijzen stijgen, de koopkracht gaat omhoog. Bos heeft daar vooralsnog geen antwoord'op. Hij heeft nog ruim vier maanden de tijd om de komst van een kabinet Balken ende IV te verhinderen. GPD K/<W l£MAMo All) püAJ Ik-HEff, G£Loi)F lETr Fouts <sePAAN van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Een bezoeker van dancefeest Sensation Black in de Arena in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zon dag in gevecht geraakt met Rob Gee en zijn bandleden die op dat moment een optreden ga ven. De feestganger wist het podium te beklimmen waarop de artiest zich zodanig bedreigd voelde, dat een flinke vechtpartij tussen de 'indringer' en de Amerikaan se bandleden ontstond. Dat maakte de politie gisteren be kend. Nadat de jongen van het po- Feestgangers verlaten op de vroege zondagochtend de Are na, waar het dance-evenement Sensation Black op z'n einde loopt. foto Maartje Blijdenstein/ANP dium was gebonjourd, deed hij aangifte bij de politie. Die hield Gee en een ander bandlid aan en legde ze een boete van 2500 euro per persoon op. De bezoeker komt er ook niet zonder gevolgen van af. Hij krijgt binnenkort een dagvaar ding toegestuurd en zal zich waarschijnlijk bij de rechter moeten verantwoorden, bet de politiewoordvoerder weten. Prijs voor ontwerp broodtrommel MAASTRICHT - Het Nederlandse studentenbedrij f Moti- five heeft zaterdag niet haar opvouwbare broodtrommel de tweede plaats behaald tijdens de uitreiking van de Best Student Company 2006. Dat heeft de organisatie van de wedstrijd gisteren bekendgemaakt. De jury van de Europese wedstrijd voor studentenbedrij - ven vond het knap dat Motifive een saai product weer he lemaal trendy heeft gemaakt. Het bedrijf is van vijf stu denten werktuigbouwkunde van de TH-Rijswijk. De eer ste plaats was voor een Noors studentenbedrij f met een apparaat dat toiletten vrij houclt van bacteriën. ANP Half miljoen naar de haaien ZEIST - De jeugdafdeling van het Wereld Natuur Fonds heeft de afgelopen maanden 574.500 euro ingezameld met de actie 'Red de haai... uit het net!' Dat heeft het WNF gis teren bekendgemaakt. Met het geld kan het natuurfonds vissers en regeringen over de hele wereld helpen om haaien te beschermen. Jaarlijks komen vele haaien bedoeld en onbedoeld in vis netten terecht. Een groot deel wordt bewust gevangen voor de in veel landen geliefde haaienvinnensoep. De rest raakt, als bijvangst, in visnetten verstrikt. ANP Skater haakt aan bij auto ROERMOND - De politie heeft vrijdagavond een 20-jari- ge man uit Eindhoven gearresteerd die op skates met 90 kilometer per uur over de autoweg van Roermond naar Eindhoven scheurde. Dat deed hij door met een auto mee te liften, meldde de politie gisteren. Een automobilist zag de man zijn halsbre kende toeren uithalen, belde de politie en bleef de snel heidsduivel volgen. In Haelen achterhaalde de politie de skater op aanwijzingen van de automobilist. De man is in gesloten, omdat hij ook nog een straf van dertig dagen moest uitzitten. ANP Storing op KPN internet plus DEN HAAG - Door een softwareprobleem in het net van KPN konden gisterochtend ongeveer 40.000 mensen met een abonnement op internet plus bellen hun vaste tele foon niet gebruiken. De storing was rond 10.00 uur verhol pen, aldus een woordvoerster van KPN. Het ging om aansluitingen in het hele land. Internet werk te wel. Als mensen 112 nodig hadden, konden zij die- dienst via de gsm bellen. ANP Knokken op kermis in Erp ERP - Op de kermis in het Brabantse Erp, bij Oss, zijn za terdagnacht zo'n vijftig tot zeventig jongeren op de vuist gegaan. Aanleiding was een ruzie tussen een jongen uit Erp en een jongen van Turkse komaf. Enkele kermisgangers bemoei den zich met de ruzie, waarna de Turkse jongen weg vluchtte en vrienden haalde. Samen keerden ze terug op de kermis waarna de grote vechtpartij ontstond. De poli tie van Erp kreeg assistentie uit Oss en Cuijk om de vech tenden te scheiden. Verschillende politiemensen liepen klappen op. Uiteindelijk zijn alleen een 21- en 23-jarige jongen uit Veghel aangehouden. GPD door Thea van Beek DEN HAAG - Met de banden van veel auto's met caravan is het niet best gesteld. Dat bleek het afgelopen weekeinde bij con troles aan drie grensovergan gen. De banden van meer dan de helft van de 350 gecontroleerde voertuigcombinaties vertoon den mankementen. Tijdens de 'vakantiechecks' bij de grensovergangen Hazeldonk (A16), Venlo (A67) en Bergh (A12) bleek ruim veertig pro cent van de gecontroleerde ban den te weinig spanning te heb ben. Andere banden waren ge scheurd, verdroogd of hadden te weinig profiel. Op twee cara vans zaten banden die waren be stemd voor personenauto's. Behalve veel mankementen aan de banden, kwamen bij cle con troles ook nogal wat andere ge breken naar voren. Regelmatig waren de caravans te zwaar be laden. Twee keer was zelfs spra ke van tweehonderd kilo overge wicht. Ook fietsendragers zaten vaak niet goed bevestigd. Ver der werden nogal wat gebreken aan verlichting, stekkers en siga rettenaanstekers geconstateerd. In een aantal gevallen het ook de kwaliteit van de remvloeistof te wensen over. De bestuurders kregen geen be keuring omdat zij zich vrijwillig bij de servicepunten handelen ge meld. De geconstateerde gebre ken werden meestal ter plekke opgelost. GPD Afzet Greenery blijft achter DEN HAAG - The Gree nery, de grootste veilingor- ganistie in groenten en fruit in Nederland, ver wacht dit jaar een tegenval lende afzetgroei. Er wordt gerekend op maxi maal twee procent in verge lijking met 2005, terwijl de doelstelling op één procent hoger lag. Oorzaak van de tegenval lende groei is de lagere pro ductie bij telers, volgens The Greenery. De koude en donkere winter heeft er voor gezorgd dat de produc tie langzaam op gang kwam. Daarnaast hebben kastelers minder gestookt door de hoge energieprij zen. In 2005 daalde de af zet van The Greenery nog met vier procent. Vooral j bij appels en paprika bleet de afzet, achter. GPD Volgens de Nederlandse promo tor van Gee ontstond de vecht partij rond 2.00 uur. Voorafgaand aan het incident klonk in de zaal al enig boe-ge- roep en gooiden bezoekers met bier. Vermoedelijk pikten de feestgangers het optreden niet, omdat Gee en zijn band te veel rock speelden. Aanhoudingen De politie verrichtte in totaal 89 aanhoudingen op Sensation Black. Vijftien mensen zaten gis terochtend nog vast. De anderen kwamen er van af met een boe te, die ze ter plekke moesten be talen. Bijna alle arrestaties wer den verricht in verband met het bezit van verdovende middelen, aldus de zegsman. In totaal deelde de politie voor 7500 euro aan bekeuringen uit. Volgens de woordvoerder is het evenement, met 30.000 bezoe kers, vercler 'uitermate goed' ver lopen. ANP „De rijschoolhouders hebben het in eigen hand. Zij kunnen vanaf een half jaar tevoren blok ken rijexamens reserveren. Het ligt aan hun planning. Het sys teem is heel flexibel. Zelfs als zij vandaag bellen, bedraagt de wachttijd slechts acht weken", zei een woordvoerder van het CBR gisteren. Het in 1991 inge voerde examen reserveringssys teem is steeds verder vervol maakt, aldus de zegsman. Vol gens hem kunnen rijscholen tot een dag voor een gereserveerd examen de naam van hun kandi daat invullen. Tot twee weken tevoren kunnen ze het gereser veerde blok teruggeven aan het CBR of het aan een andere rij school geven. „Een aantal rij schoolhouders benut het sys teem goed, anderen niet", aldus de woordvoerder. ANP door Lieneke van der Steen BUNNIK - De Bovag wil dat er korte wachttijden komen voor het rijexamen. Volgens het Cen traal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR) zijn er echter hele maal geen wachttijden als de rij schoolhouders goed plannen. Een woordvoerder van de Bovag zei gisteren naar aanleiding van een gisteren geciteerd onder zoek waaruit blijkt dat de wachttijden bij het CBR twee tot veertien weken bedragen. De Bovag bekijkt om de drie jaar hoe het staat met het CBR in re latie tot zijn klanten. De afde ling Verkeersopleidingen vindt twee of drie maanden wachten veel te lang. Volgens het CBR hoeven er ech ter geen wachttijden te zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3