Kritiek op voorlichting Uruzgan PZC Vierde wereldtitel voor Italië Schooluitstapje eindigt in drama Massale toeloop naar Concert at Sea JqMiyde france Oud-ministers: opbouwmissie is kennelijk vechtmissie geworden Sportduiker vermist in Noordzee flinke zonnige perioden en droog. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Maxima van 22 tot ruim 25 graden. 248e jaargang no. 160 maandag 10 juli 2006 los nummer 1,25 id .'JMIi. IMMHB— Federer blijft koning van Wimbledon 1 9 7e ETAPPE 8e ETAPPE ALG. KLASSEMENT 1. Gontsjar 34.38.53 I 2. Landis 1.00 3. Rogers 1.08 I 48. Boogerd 5.29! j zie pagina's 16,17 en 18 Meer over de TOUR op de PZC-site: www.pm.nl Bisschop stuurt deken de laan uit De Limburgse deken Joep Haffmans is afgelopen weekein de door bisschop Frans Wiertz voorgedragen voor ont slag. De katholieke kerkleider wordt door een ex-vrien din beschuldigd van grootscheepse fraude met de armenkas, van bedreiging en van seksuele es- capades met wouwen. Zware klus voor Ramos Horta Ramos Horta, de zaterdag voorgedragen premier van Oost-Timor, staat voor een moeilijke klus. De diplo maat moet de orde herstel len in een onrus tig en straat- arm land. Varia: 2; Binnenland: 3: Gezond: 4; Buitenland: 5; Radio Te levisie: 7; Zeeland: 9, 11 en 13; Sport: 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23 en 24. 1Calzati 4.13.18 2. Carlström 2.05 3. Halgand z.t. 47. DeJongh 2.15 J door Willem Meyboom I on John Hermse l DEN HAAG - Enkele voor- jj malige bewindslieden heb- q ben kritiek geuit op de ma nier waarop het kabinet Bal kenende II parlement en pu- bliek heeft voorgelicht over de missie naar de Afghaan- se provincie Uruzgan. Voor al de mogelijkheid dat er do den kunnen vallen onder de Nederlandse militairen is onvoldoende belicht. „Ik zal niet zeggen dat de Twee de Kamer is misleid, maar er is een verkeerde voorstelling van zaken gegeven", aldus oud-mi nister Jan Pronk (PvdA). Minister van Staat Hans van Mierlo (D66) vindt dat er sprake is van een heel andere missie dan men voor ogen had. Ex-mi nister van Defensie Frank de Grave (VVD) vindt het 'tamelijk ongekend' dat het er nu uitziet 'alsof de samenleving nu rijp wordt gemaakt voor lijkzak ken.' Van Mierlo: „De taal die nu wordt gebruikt, is heel anders dan in het begin. Van een mili tair team dat zou gaan opbou wen en ook een defensieve capa citeit had, is dat laatste gaan do mineren. Door een verkeerde in schatting van de situatie en mis schien door een gebrekkige com municatie, is er nu sprake van een heel andere missie dan men voor ogen had." De voormalige Chef-Defensie staf Arie van der Vlis denkt dat er niet veel slachtoffers nodig zijn om het draagvlak van de operatie aan te tasten. „Ik ver wacht dat er bij tien doden con sequenties zijn. Dan heeft de be volking het wel gehad." Om de woorden van Van Mieiio maakte minister Henk Kamp van Defensie zich niet zo druk, maar Pronk heeft het volgens hem bij het verkeerde eind. „Plet zou niet in mijn hoofd op komen om een verkeerde voor stelling van zaken te geven. De analyse die naar de Kamer is ge gaan is oprecht en juist." Over de kritiek dat de opbouw missie van de Nederlanders toch een vechtmissie zou zijn, zei Kamp dat dit onderscheid in Uruzgan niet zo werkt. „Als het nodig is verdedigen wij ons en delen we van tevoren een tik uit, maar we zijn daar niet om te vechten." ANP O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geul daarbij éénmalig toestemming vooi -proolobonnement gehntl. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per inaaml met automatische incasso 20,55}*. per kwartaal mei automatische incasso |€59.75r. per jaar met automatische incasso 229,20}* 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland STELLENDAM - Reddingsdien sten zijn zaterdagavond voor de kust van Goeree-Overflakkee op zoek geweest naar een 55-ja- rige vermiste sportduiker. De duiker was afgedaald naar een wrak dat op een diepte van 25 meter lag op 25 kilometer ten noordwesten van het eiland. De man kwam rond half zes niet meer boven water, aldus het Kustwachtcentrum in Den Hel der, Collega's van de duiker sloegen alarm. De Koninklijke Neder landse Reddingsmaatschappij zette direct drie vaartuigen in, waaronder de reddingsboot uit Stellendam. Ook zijn helikop ters van de Koninklijke Marine en de Belgische luchtmacht inge schakeld, net als een tweetal duikschepen. De zoekactie is rond tien uur ge staakt omdat het te donker werd. SINT KRUIS - Een Belgische, ongeveer tienjarige jongen is tij dens een uitstapje met zijn school om het leven gekomen door een ongeval met een jeep in Sint Kruis. Twee meisjes van de zelfde leeftijd die ook in de jeep zaten raakten zwaargewond. De slachtoffers maakten deel uit van een grote groep kinde ren in de leeftijd van tien tot twaalf jaar, allen afkomstig van een school in het Belgische Sint Laureins. De groep nam deel aan een fiets tocht. Onderweg konden ze deel nemen aan activiteiten waaron der een ritje in een open jeep. Tijdens de rit op een grindpad, op de hoek Buitendijk Galgen straat, kantelde de jeep. De jeep werd bestuurd door een veertig jarige Belg, die bij het ongeval ook gewond raakte. Hij kon door de huisartsenpost worden behandeld. De kinderen werden overgebracht naar het zieken huis in Brugge, waar het jonge tje later overleed. Britse soldaten mogen baard laten staan LONDEN - Britse militairen in Afghanistan mogen hun baard laten staan. Met de nieuwe regel doorbreken de Britse strijd krachten een ruim honderd jaar oude traditie. Met de gezichtsbeharing hoopt de legerleiding meer respect en vertrouwen van de Afghaanse collega's te krijgen, verklaarde een woordvoerder van het minis terie van Defensie gisteren. In islamitische landen geldt een baard als teken van vroomheid. ANP (Advertentie) foto Ronald den Dekker door Rolf Bosboom RENESSE - Zeg niet meer dat er in Zeeland niets te beleven is. Zeker het afgelopen weekeinde stond de provincie bol van voor al culturele evenementen. Twee quiétils - 'zoogdieren met een kort lichaam, met eetbaar vlees, ingesloten in een dubbel schild' - van de Franse groep Pneu Pno trekken bekijks op het Straatfestival in Vlissingen. foto Ruben Oreel De grootste publiekstrekker was het festival Concert at Sea op de Brouwersdam, dat uitver kocht was met 60.000 bezoe kers. Die zagen Eliades Ochoa, Use DeLange, Racoon, Novastar en Blof optreden, maar moesten door de enorme drukte ook files en lange wachttijden op het ter rein op de koop toe nemen. Paskal Jakobsen van Blof, me de-initiatiefnemer van het festi val, was euforisch. „Ik kan niet uitleggen hoe blij we zijn dat dit zo verschrikkelijk leuk is uitge pakt", zegt hij. „Een feestje op déze plek, met 60.000 man. Het kan eigenlijk niet, maar we doen het toch!" In Vlissingen kwamen duizen den mensen af op de 25e editie van het Straatfestival, met veel muziek-, dans- en theatervoor stellingen en op zaterdag de tra ditionele Straattheaterdag in de binnenstad. Veel kleinschaliger maar van hoog niveau was de 'jazzcruise' van Muziekpodium Zeeland gis termiddag, met een reeks optre dens op een rondvaartboot. Ab soluut hoogtepunt was het con cert van saxofonist Ravi Coltra- ne - de zoon van - en zijn band. Verder werden op cultureel ge bied kunstprojecten ingeluid in zowel Fort Ellewoutsdijk als De Bewaerschole in Burgh-Haam- stede, was in Nisse het muziek festival Pastorale en werden er grote tentoonstellingen geopend in onder meer galerie De Prak tijk in Wissenkerke, kunstcen trum deWillem3 in Vlissingen en de Raadskelder in Sluis, pagina 13 zee van saamhorigheid Coltrane excelleert Ilse DeLange, een van artiesten op het door 60.000 mensen bezochte Concert at Sea op de Brouwersdam. door Henri van der Steen BERLIJN - Italië is wereldkampioen. Daar valt mee te leven, als je even ver geet dat het land zich net weer belache lijk heeft gemaakt met een verbijste rend manipulatieschandaal. De finale van het WK werd gisteravond in Berlijn echter verdiend gewonnen door de Itali anen, die in twee uur tijd niet qua score (1-1), wel qua spel een iets sterkere, completere indruk maakten dan Frank rijk. Bas in de strafschoppenserie werd de zaak beslist: 5-3. Trezeguet was de pech vogel van de avoncl, hij schoot zijn penalty op de lat. Indrukwekkend was gisteravond vooral de afgang van Zinedine Zidane. De aan voerder van Frankrijk, de mooiste en I °este voetballer van de hele wereld van het afgelopen decennium, liet zich kort voor het einde van de tweede verlen ing gaan en gaf Materazzi een keihar de, misselijkmakende kopstoot op de "orst- De scheidsrechter ontging het, de ^ostent-scheidsrechter niet. Zidane 1. Gontsjar (foto) 1.01.43 2. Landis 1.01 3. LangL04 kon met rood vertrekken. De voetballe rij zou moeten janken van verdriet van wege Zidane's verbijsterende actie. Waarom moet juist de weergaloze stilist Zidane het hoofd verliezen, in een wed strijd bovendien die hard was maar fair en die ook nog eens het einde markeer de van zijn grandioze loopbaan? Het antwoord lag misschien besloten in de finale zelf en het hele WK, dat werd ge kenmerkt door cynisch, nietsontziend resultaatvoetb al De finale was overigens toch wel het aanzien waard omdat het een intens voetbalgevecht was tussen twee ploe gen met een hoge mate van professiona liteit, met als basis een voortreffelijke conditie en een voortreffelijke balbehan deling. Italië hoeft zich niet te schamen de wereldtitel weggekaapt te hebben voor de Fransen, Duitsers, Brazilianen en Argentijnen. De ploeg speelde een sterke eerste ronde, had geluk tegen Au stralië (1-0), won daarna verdiend van Oekraïne (3-0) en Duitsland (2-0). En gisteravond van Frankrijk. GPD pagina 15 Italië wint nu wel vanaf de stip Fabio Cannavaro, aanvoerder van Italië, kust de wereldbeker temidden van zijn ploeggenoten. foto Jerry Lampen/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1