De koning heeft zijn kroon nog PZC Honkballers leiden in de European Baseball Series De Bakker in rijtje met mooie namen Hockeysters van Oranje moeten nog even wennen NK verduidelijkt dat echte opvolging van topatleten ontbreekt 19 loger Federer verslaat rivaal Rafael Nadal in finale Wimbledon maandag 10 juli 2006 jprFarHau Wagenaar INDEN-Hij wist precies wei- Nederlanders hem voor wa- .'«esaan als kampioenen op inibledon. JBrenda Schnltz i ie jeugd en Eichard Kraji- jiwon iu 1996 de mannenfina- sinds zaterdag staat zijn ;,m er ook: Thiemo de Bakker 1| is de eerste Nederlandse jon- die hel jengdtoernooi van imbledon heeft gewonnen, „te namen als Boger Federer, Björn Borg, Pat Cash en Stefan Edberg wonnen allemaal eens het jeugdtoernooi van Wimble don. In 2006 is daar Thiemo de Bakker uit 's-Gravenzande bij gekomen. De juniorentitel van Wimbledon pronkt voor altijd op zijn ere lijst, maar dat geeft geen enkele garantie voor een glansrijke toe komst op de tennisbaan, weet hij. Want op de lijst met win naars komen naast toppers nog veel meer namen voor van verge ten spelers. Todd Reicl, David Skoch, Ra- zvan Sabau... Wie heeft er ooit nog van gehoord? De Bakker kent de twijfel en weet dat hij aan het begin staat van een span nend, maar zwaar tennisleven. Hij verlaat na de US Open in september het juniorencircuit voor een leven als prof. De Bakker zal de krochten van het proftennis opzoeken. Op ba nen achteraf in landen waar hij niet voor de lol heen zou gaan, zal hij zijn punten bij elkaar moeten slaan. De Bakker: „Alles wordt in het begin minder mooi, saaier en armer. Maar toch kijk ik er naar uit. En ik denk dat ik het aan kan. Ik ben gestopt met school en klaar voor een leven als tennisser." Fysiek moet hij nog sterker wor den om het mannentennis aan te kunnen, maar in de jeugdfinale van Wimbledon was zijn lange, dunne lijf sterk genoeg om Mar- cin Gawron uit Polen te ver slaan. De Bakker begon goed en won de eerste set met 6-1. In de twee de set kreeg hij de zenuwen en begon zijn spel te haperen. De Bakker herpakte zich op tijd, zocht na elk punt oogcontact met zijn coaches en pakte de tweede set met 7-6. Door de ze ge verstevigde hij zijn positie als nummer één van de wereld. GPD jlNDEN - Het was het mo- ent van de waarheid voor Ro- f Federer. Hij moest en zou de nale van Wimbledon winnen an zijn rivaal Rafael Nadal. En il deed hij gisteren, het was m vierde titel alweer in Lon- 7 en, Koning gras is zijn kroon og lang niet verloren: 6-0 7-6 Jeu 6-3. jjn onvermijdelijke witte col- at met de drie gouden kronen ing tijdens de wedstrijd over toel. Twee weken lang u Roger Federer (24) het npioensjasje vol overtuiging hij over het park van Wim- edon liep. Maar gisteren moet even getwijfeld hebben of hij >t protserige ding wel aan ioest doen. Want zou hij wel de askampioen blijven? Federer 1st dat Rafael Nadal allesbe- alve een makkelijke prooi was, ros. Hij zou Nadal bij de strot kunnen pakken en voor het oog van veertienduizend toeschou wers laten zien wie de beste spe ler van de wereld is. Aan de an dere kant was de Zwitser ang stig, want stel nou dat hij op zijn eigen favoriete gras zou worden verslagen door de gra- velspecialist? Dan zou hij zijn naam als beste speler aller tij den in een gemene dag verlie zen, tegelijk met zijn zelfvertrou wen. „Rivaliteit is goed, het is mooi voor de sport, maar ik zou toch graag weer een keer van Rafael willen winnen", zei Federer voor de finale. Na zijn zege hield hij de gouden beker in zijn handen en zei: „Ik vind die riva liteit tussen ons opeens weer he lemaal geweldig." Hij lachte er bij. Nadal klapte voor hem, maar zijn dromen hadden hem iets heel anders beloofd. Heroïsch De Spanjaard heeft van alle ten nissers op de wereld de grootste wil om te winnen. Hij kan vech ten als een bokser en had in zijn gedachten de wedstrijd op gras al een paar keer heroïsch gewon nen. „Ik wist van tevoren dat ik de beste partij van mijn leven zou moeten spelen om te winnen en dat deed ik niet. Maar ooit sta ik hier, als eerste Spanjaard in veertig jaar. Alleen hoop ik dan niet dat Roger aan de over kant staat." Nadal verloor de eerste set met 6-0 en even leek het erop dat Fe derer wraak nam met een pure afslachting. Maar Nadal is Na dal en die laat zich niet pijnigen door een ander of een achter stand. Hij streed door, riep een paar keer 'vamos', verloor net de tweede set, maar won de der de. Federer speelde minder dan in zijn voorgaande partijen, maakte meer fouten en sloeg minder magistrale ballen. Na dal toonde zich de terechte num mer twee van de wereld, maar speelde ook slechts bij vlagen zijn beste tennis. „Het was een heel zware wed strijd voor mij, ik ben blij dat ik weer een jaar de titel heb", zei Federer. „Als ik had verloren, was het zwaar voor me ge weest." Hij leek bijna down toen hij het zei. Federer was daadwerkelijk heel bang voor Nadal geweest. De Zwitser rea geerde na de laatste bal ook niet heel uitgelaten. Nadal sloeg de bal uit en de winnaar gooide zijn armen in de lucht alsof hij een partij in de derde ronde had gewonnen. Hij trok zijn witte kampioenscolbert aan en nam de trofee in ontvangst. „Ik zal mijn jasje moeten vervangen voor volgend jaar. Er staan drie kronen op de borstzak, maar dat moeten er vier worden. En wat mij betreft komen er in de toekomst nog meer bijIk ga vol gend jaar voor mijn vijfde titel, maar eerst wil ik hier nog even van genieten." GPD ers in het toernooi wel waren weest. ivendien had de Spaanse mata- ir eerder dit seizoen niet voor els zes van de zeven partijen mhem gewonnen... ipanning zwol de laatste da- én aan, vooral bij Federer. Zijn intigjarige opponent mocht finale best verhezen, hij niet. ij twijfelde: moest hij nou blij jn met Nadal of niet? Aan de verlangde Federer aar het moment dat hij 'Rafa' u kunnen terugpakken na al nederlagen die hij tegen hem d geleden, zoals recent nog tij- ins de finale van Roland Gar- Mauresmo voelt ile euforie van een kampioen ■ONDEN - Op gmte momenten akte Aim lie Mauresmo stee ast van de zenuwen in elkaar, laar die tijd is voorbij, beloof- e ze zaterdag. De Frangaise 'on de titel van Wimbledon loor favoriete Justine Henin iet 2-6 6-3 en 6-4 te verslaan, ïn heeft daarmee eindelijk de poken uit haar hoofd verdre- [e finale van Wimbledon was k herhaling van de finale van e Australian Open, afgelopen inuari, Of eigenlijk een herkan- In Melbourne gaf Henin jpk op, Mauresmo won, maar tond er bedremmeld bij. Ze voor het eerst in haar car- Ire een Grand Slam gewon en, alleen de climax ontbrak mocht ze eindelijk lor de knieën en voelde ze de ïforie van een kampioen. „Dit een van de meest bijzondex-e rijzen in het tennis. Ik kan nog iet geloven dat het echt is ge leurd." Met de schaal nog in de and, diende de winnares een aar mooie woorden tot het pu- liek te richten. „Niemand mag et vanaf nu ooit nog over mijn inuwen hebben." e lachte erbij, maar meende Ik woord. Mauresmo wil af van et stempel 'zenuwpees'. Ze wil jet meer worden herinnerd aan e momenten dat ze van een toere vrouw in een bibberend luiken veranderde. De zenuwen [en altijd toe op grote mo- lenten, in belangrijke finales, pi dat kostte haar menig over- linning. Ik ben realistisch en ken mijn iroblemen. Ik heb mezelf ver lucht om anders tegen het spel an 'e kijken en me puur te rich- op elk punt. In de finale te- Justine was ik alleen ner- fcus voor het matchpoint, maar ?t lijkt me vrij logisch, toch? jet mooie is dat ik eindelijk con- role heb over mezelf en durf te Pdrouwen op mijn eigen wa- |ens. En nu zit ik hier en kan ik jog steeds niet bevatten dat ik Ié kampioen ben." |ankzij haai1 overwinning is 'huresmo voorgoed veranderd een winnares. Ze is na Suzan- len (1925) de tweede in?aise die de finale van Wim- pon heeft gewonnen. „Ik heb "ig gewacht op grote prijzen, heb ik er twee in een jaar t aar is mijn tijd aange kken en komen alle goede din- GPD Roger Federer (links) pakte gisteren ten koste van Rafael Nadal zijn vierde Wimbledon-titel op rij. foto's Kevin Lamarque/RTR door Robert-Jan Friele AMSTELVEEN - Eefke Mulder hield bij haar terugkeer in het Nederlands hockeyteam gelijke tred met haar ploeggenoten: het was even wennen tijdens de eer ste twee duels van de Cham pions Trophy. Nederland speel de eerst gelijk tegen Australië (0-0) en won gisteren van Duits land (3-1). Ze is nog maar drie weken terug op het allerhoogste niveau en prijst zich daarom gelukkig de ervaring te hebben om rustig te blijven. Eefke Mulder (28): „Ik accepteer dat ik mezelf niet te veel druk op kan leggen. Als jon kie raak je bij elke fout in de stress." De keren dat ze gisteren tegen Duitsland als middenveldster haar tegenstander het lopen of zaterdag, in de spits tegen Au stralië, het doel niet kon vinden, konden Mulders humeur niet be derven. „Ik begin langzaam weer in topvorm te komen en hoop dat ik nog een stap kan ma ken." Dat moet de komende twee maanden gaan gebeuren. Eerst deze week tijdens het toer nooi om de Champions Trophy, daarna in de Verenigde Staten, waar Nederland twee vierlan- dentoernooien speelt. Bonds coach Mare Lammers hoopt dat zijn speelsters daarna klaar zijn voor het grote doel: de wereldti tel. Hoewel Lammers voor de Champions Trophy aankondig- Vera Vorstenbosch gaat ten onder in een duel met twee Duitse verdedigsters. foto Koen Suyk/ANP de dat zijn speelsters in eigen land wel degelijk honderd pro cent zouden geven, is het WK al lesoverheersend. Zo werd tegen Australië uit negen strafcorners geen enkel doelpunt gemaakt. Tegen Duitsland sloeg Maartje Paumen gisteren wel gewoon de eerste de beste strafcorner bin nen. Omdat de Duitse verdedi gers bang waren voor de Neder landse variaties, liepen ze de rechtstreekse knal er niet snel genoeg uit. Paumen kon daar door vlot de gelijkmaker binnen slepen, nadat de regerend olym pisch kampioen dankzij een snel le uitbraak op 1-0 was geko men. Sylvia Karres maakte er, op aangeven van de goed spelen de Naomi van As, voor de rust 2-1 van. Een kwartier voor tijd bepaalde Ellen Hoog de eind stand op 3-1, Het was een hele opluchting voor de hockeysters, want ook zij weten dat de derde Champions Trophy op rij wordt verwacht. GPD door Dimitri Walbeek ROTTERDAM - Het Nederlands honkbalteam is voor de tweede helft van de eerste European Ba seball Series met een 2-1-voor sprong naar Italië gevlogen. Na een 2-0-overwinning op de Itali anen op vrijdag, ging een dag la ter de Europese derby verloren met 11-6. Gisteren revancheer de Oranje zich. Het werd mede dankzij een homerun van korte stop Raily Legito 4-0. In Grosseto, Nettuno en woens dag op Sicilië volgen nog drie onderlinge duels. Vandaag is het vijftig jaar geleden dat de twee landen elkaar voor het eerst ontmoetten. In Rome werd het in 1956 op het EK 13-2 voor Nederland. Gisteren was het de zeshonderdste interland van Oranje. De reeks tussen de twee Europe se toplanden dient om meer duels op het hoogste niveau te spelen. Daarnaast willen beide ploegen wennen aan het spelen van veel wedstrijden achtereen en veel jonge spelers inpassen. Aan de fans is die opzet nog niet besteed: het Neptunus Familie stadion in Rotterdam was drie maal voor net iets meer dan de helft gevuld. Terwijl duels van Nederland de afgelopen jaren garant stonden voor uitverkoch te stadions. De spelers waarderen de Europe an Baseball Series wel vanaf de eerste slag. De werpers aan beide kanten speelden opval lend sterk. De twee ploegen wa ren weer eens drie keer aan el kaar gewaagd en de duels wa ren van hoog niveau. Dat terwijl Nederland tijdens de EK-finale vorig jaar nog met 15-0 won van de Italianen. Alleen de Oranje- pitchers op Nederlaag voor volleybalsters NIZJNII TAGIL - De Nederlandse volleybalsters hebben hun derde groepswedstrijd in het toernooi om de Boris Jeltsin Cup verloren. In Nizjnii Tagil bleek de nationale ploeg van Rusland gisteravond te sterk voor Oranje: 3-1 (25-22 23-25 25-17 25-19). Dankzij de eerdere zeges op Azerbeidzjan en Rusland B, de vervanger van het weggebleven Bulgarije, was het team van bondscoach Avital Selinger al zeker van een plek in de halve finales. Daarin treft Nederland morgen in Jekaterinburg China. De andere halve eindstrijd gaat tussen Rusland en Turkije. ANP Kanosters vijfde in EK-finale RACICE - De Nederlandse vrouwen K4-ploeg is gisteren bij het EK kano (vlakwater) in Racice (Tsjechië) vijfde ge worden in de finale van de 200 meter. Het team, bestaan de uit Tamara Yosef, Nicole Bulk, Femke Roos en Eef Haaze, werd ook nog eens negende in de eindstrijd op de 500 meter. Beide afstanden zijn olympisch. Tobias van der Pol behaalde voor het eerst in zijn loop baan een finale op de KI 200 meter. Hij eindigde daarin als achtste. ANP Derde plaats voor Van Grunsven LINGEN - Dressuuramazone Anky van Grunsven is giste ren bij internationale wedstrijden in Lingen derde gewor den in de kür. De olympisch kampioene uit Erp bereed haar paard Krack. De wedstrijd werd gewonnen door de Duitse wereldkampioene Nadine Capellmann met Elvis. Een dag eerder was Van Grunsven in de Grand Prix Spe cial met Painted Black als vijfde geëindigd. ANP Europese Open voor golfer Dodd STRAFF AN - Het Europese Open golfkampioenschap is gisteren verrassend gewonnen door de 39-jarige Welsh man Stephen Dodd. Met een slotronde van zeventig sla gen, onder moeilijke omstandigheden op The K Club in het Ierse Straffan, zette hij zich aan de kop van het klasse ment. Niemand kwam meer aan zijn totaal van 279 sla gen. De Nederlander Maarten Lafeber, die in de eerste ronde een hole-in-one maakte, eindigde op de gedeelde twintigste plaats met 287. Door een dubbele bogey op de laatste hole verspeelde hij vijf plaatsen. ANP Powell ontspannen naar 9,85 PARIJS - Asafa Powell heeft bij het atletiekgala in Parijs Saint-Denis, de tweede wedstrijd van de Golden League, de 100 meter gewonnen. De Jamaicaanse sprinter snelde ontspannen na 9,85 seconden over de finishlijn. De voorsprong van de wereldrecordhouder (9,77) op de Amerikaan Marcus Brunson (10,08) en de Fransman Ro nald Pognon (10,11) was aanzienlijk. De rappe Antilliaan Churandy Martina stelde teleur. Hij werd met 10,21 slechts achtste. Bij de vrouwen verraste Marion Jones op deze afstand. Vo rig jaar leek haar carrière nog ten einde door de aanhou dende dopinggeruchten, nu is ze echt terug met een tijd binnen de 11 seconden. Dat lukte onder meer in Hengelo tijdens de FBK Games nog niet. Zaterdagavond zegevier de de dertigjarige Amerikaanse in 10,92. ANP treerd blijft. Want om mee te tel len in een internationaal veld moet er toch zeker twee meter verder worden gestoten met het ijzer. Bij veel onderdelen ontbreekt dus een duidelijke opvolging van de toppers. Of zijn de opvol gers nog te jong om al snel een rol van betekenis te kunnen spe len. Het gebrek aan concurren tie is ook fnuikend voor de pres taties van de toppers. Achter Rutger Smith (kogelsto ten en discuswerpen) gaapt een enorm gat, net zo groot als ach ter Vroemen. Gert-Jan Liefers haalde in Amsterdam zijn gou den plak op en zag dat het wel goed zit met de vorm op de 5000 meter. Zijn eindtijd in het Olym pisch stadion, 13.51.54 minuten, was nog niet voldoende om kwa lificatie voor het EK af te dwin gen, maar hij kon aan het eind goed versnellen. „In Heusden, over twee weken, komt een goed veld aan de start. Daar moet het gebeuren." Liefers moet in Bel gië een tijd van 13 minuten en 31 seconden lopen. „Dat zit er zaterdag vielen door de mand. Kinheimer Marcel Joost maakte zijn debuut als (eerste honk) coach. Kalian Sams opende op zaterdag zijn interlandloopbaan met een tweehonkslag die twee punten opleverde. Ook pitcher Jurjen van Zijl maakte zaterdag zijn debuut. De Nederlandse en Italiaanse honkballers zaten gisteravond om tien voor zes al in het vlieg tuig naar Rome. Vanaf het vlieg veld ging het meteen door naar een restaurant, waar gezamen lijk naar de tweede helft van de finale van het WK voetbal (Ita- lië-Frankrijk) werd gekeken. GPD door Wilko Voordouw AMSTERDAM - Rust. Iets min der kilometers maken. En dan word je als 37-jarige topatleet Nederlands kampioen steeple chase in een uitstekende tijd van 8 minuten, 20 seconden en 61 honderdsten. Simon Vroe men liet zich zaterdag voor de tiende keer kronen tot Neder lands kampioen. Hij zet nu een punt achter zijn internationale carrière. De man die hem tot twee ronden voor het eind goed kon volgen, de 22-jarige Dennis Licht, moest bijna een halve minuut op de ve teraan toegeven. Het voorbeeld van de steeple chase geeft een deel van het pro bleem van de Nederlandse atle tiek aan. Er zijn enkele echte toppers - Europees recordhou der Vroemen is er een van, sa men met onder anderen Rens Blom, Rutger Smith, Karin Ruckstuhl (zaterdag kampioene hoogspringen, verspringen en 100 meter horden) en Lomah Ki- plagat - en eigenlijk maar wei nig opvolgers. Het werd in meer dere onderdelen van het Neder lands kampioenschap in het Olympisch stadion in Amster dam onderstreept. Zwanger Wat te denken van het kogelsto ten voor vrouwen? Lieja Tunks- Koeman moest verstek laten gaan omdat ze zwanger is, en dus ging de stitijd tussen de jon ge atletes Melissa Boekelman (17) en Denise Kemkers (19). Het- leverde een spannende strijd op, die Boekelman in de laatste poging in haar voordeel besliste: 16.49 meter tegen 16.35 meter voor Kemkers. De laatste gaat in augustus naar het Euro pees kampioenschap in Gothen burg, terwijl Boekelman het oranje gaat verdedigen op de jeugd-WK in Peking. Kemkers heeft voldaan aan de li miet voor jonge atletes in de leef tijd tot 23 jaar, het betekent in de filosofie van de atletiekbond dat ze ervaring mag opdoen. Zo dat ze daar later haar voordeel mee kan doen. Maar het is de vraag of dat zo is: je kan in een internationaal kampioenschap ook zo verschrikkelijk verlie zen, dat je voor altijd gefrus- Blessureleed Ook Bram Som (800 meter) moet nog aan de bak. Hij won de finale in 1.48.23 minuten. Net terug na twintig maanden blessureleed maakt de atleet zich geen zorgen. „De eerste wedstrijd die komt is Madrid, daarna volgt Heusden, en even tueel nog Stockholm. De vorm is goed. Ik moet nog wat harde trainingsarbeid verrichten en wat wedstrijdritme opdoen. En daarna keihard vechten in Stockholm." De inmiddels 32-jarige Jacqueli ne Poelman won zaterdag haar elfde nationale titel op de 100 meter, gisteren deed ze dat voor de tiende keer op de dubbele af stand. In haar hele carrière won ze 47 nationale titels. Ook haar lukte het niet om de limiettijd van 23.28 seconden te halen. Ze denkt er niet te veel bij na dat ze op haar leeftijd nog altijd de onbetwiste koningin van de sprint is. „Als je erover na denkt, is het niet best voor de at letiek. Want ik ben niet sneller gaan lopen. Maar ik sta daar maar niet te lang bij stil", aldus de atlete, die in 1989 voor het eerst goud won. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19