Mysterieuze glimlach Klinsmann PZC Authentiek volksfeest in Duitsland Groots onthaal voor Portugese ploeg WK voetbal 2006 Duitsland Cristiano Ronaldo wil niet meer terug naar Manchester Bejubelde Duitse bondscoach gaat rustig nadenken over zijn toekomst Spaan 1/8 FINALE 1/2 FINALE FINALE Figo stopt nu echt als internationg WK-gras wordt aan fans verkocht Twee duels schorsing voor Roonej WK doet Duitse economie goed Alle duels waren uitverkocht wk in cijfers Duitser Klose met vijf goals topscorer WK maandag 10 juli 2006 door Leon ten Voorde STUTTGART - Wie goed kan Hplezen, zag de smeekbede. Het gebeurt niet vaak dat de Kaiser in het openbaar op zijn knieën moet, maar bij het uitreiken van de bronzen medailles na de 3-1- overwinning van Duitsland op Portugal voelde Franz Becken- bauer geen enkele gene. „Toe Jiirgen, je moet blijven. Dat ben je nu verplicht." Jiirgen is Jürgen Klinsmann, maar die gaf geen antwoord, lachte slechts zijn gulste lach en liet zich vervolgens op het po dium innig knuffelen door zijn voormalige grootste criticaster. Vrienden voor het leven, dat zag je zo. De omhelzing van die twee kop stukken vormde het passende slotstuk van misschien wel de grootste party die Duitsland ooit heeft gekend. Uitgerekend in de stad waar hij groot werd, voelde Klinsmann zaterdaga vond de dankbaarheid van de complete natie over zich heen geeft punten Cannavaro Hier mijn ideale opstelling van het toernooi WK 2006. Doel: Buffon. Achter: Thuram, Cannavaro, Zambrotta. Midden: Ribéry, Frings, Vieira, Nedved, Zidane. Voor: Messi, Klose. Notities: Voor doel ook nog over wogen Ricardo, Agassa en Van der Sar, maar Buffon is de meest complete keeper die we hebben gezien. Ik speel met drie man achterin. Je zag nooit meer dan twee spitsen. Vandaar Zam brotta, die ook op links kan, in plaats van Lahm. Zambrotta was. groots, Cannavaro grootser. De meest verdedigende midden velder is Frings, een van de ont dekkingen van het toernooi. Als controlerende middenvelders Vieira en Nedved, van wie de laatste af en toe het gat mag in duiken op links. Ribéry is de hangende rechtshalfZidane de aanvaller achter de twee spit sen: Klose en Messi. Niet alleen is dit qua individueel talent het beste elftal, althans naar mijn smaak, maar zo hopen we hier nok op tactisch gebied een lich- ie voorsprong te hebben geno men op de concurrentie. Dank u wel voor de aandacht en een prettige vakantie. komen. Beckenbauer was niet de enige die zijn best deed om Klinsmann voor de nationale ploeg, of beter gezegd voor het hele Duitse volk, te behouden. Tientallen spandoeken sierden de tribunes van het Neckar-sta- dion, maar de boodschap was eensluidend: 'Klinsi muss blei ben'. Ook de spelers sloten na vier we ken WK in de polonaise achter de Teamchef aan. „Alle spelers moeten een gesprek met hem aangaan en hem duidelijk ma ken dat hij verder moet gaan", aldus aanvoerder Michael Bal- lack. Hoe intens de band tussen de coach en zijn spelers was, bleek wel na afloop toen ieder een - zelfs de gefrustreerde doel man Oliver Kahn - Klinsmann aan de borst drukte. En uit de ogen van de voetbal ler-s zag je dat dit echt was, niet gespeeld, maar oprechte waarde ring voor een man die Duitsland zijn gevoel van eigenwaarde en trots teruggaf. „Vanavond zag je nog eens de grootheid van de mens Klinsmann", sprak Bal- lack. „Hij gunde ook de spelers die nog niet in actie waren geko men wat speelminuten en die be taalden hem ook meteen terug. Want niemand heeft kunnen zien, dat hier een ploeg met vele invallers stond. Iedereen ging er vol voor en dat is de verdienste van Klinsmann, die van deze groep een fantastisch collectief heeft gemaakt." Het mooiste voorbeeld van die saamhorigheid was zaterdag Bastian Schweinsteiger. De mid denvelder werd door Klinsmann gepasseerd voor de halve finale tegen Italië, maar tegen de Por tugezen vierde hij al zijn doel punten aan de zijlijn met de coach. Al zijn treffers ja, want Schweinsteiger maakte er twee. Een ander schot van hem trof ook nog doel, maar werd aange raakt door Petit. Onbewust sym boliseerde de Portugese midden velder daarmee de houding van de bloedzuigers van Portugal, die na de nederlaag tegen Frank rijk hun angel waren kwijtge raakt. De technisch superieure Portugezen konden het niet op brengen zich nog een keer op te laden voor een wedstrijd die ei genlijk alleen in Duitsland leef de. Die Mannschaft wilde hoe dan ook met een goed gevoel de deur van het dolle circus achter zich dichtrekken en getuige het ent housiasme van de mensen slaag de de ploeg daar glansrijk in. Zidane Wat Materazzi ook heeft ge zegd, of hij nu de Italiaanse va riant van het het dubieuze Fran se scheldwoord 'pied noir' heeft gebruikt of niet, Zidane heeft als een Materazzi in een van zijn slechtste momenten zijn eigen afscheid volkomen verpest. Dat hij zich bij de huldiging niet heeft laten zien, maakt van Zida ne een laffe verliezer. Malouda Malouda bewaarde zijn beste wedstrijd voor het laatst. In de eerste helft zette hij zo goed door dat Materazzi hem moest aantikken in het strafschopge bied. Zidane deed toen iets waarvan hij de rest van zijn le ven af en toe zal wakker schrik ken: hij stifte de penalty zo hoog het doel in dat hij de angstbol in zijn maag pas voelde leeglopen toen de grensrechter naar het midden wees. Zidane, normaal de bescheidenheid zelf, was hier een tikkie aan de arrogante kant. In de tweede helft liep Ma louda er weer doorheen. Zam brotta legde hem neer en kreeg daarvoor a) geen penalty en b) geen tweede gele kaart. Het zijn de details die in zo'n finale de hoofdrol spelen. Bijvoorbeeld dat de Franse bondscoach ie mand een penalty laat nemen die vijf minuten in het veld staat en het hele toernooi nauwe- iijks heeft gespeeld. Mis! LISSABON - Het nationale voetbalelftal van Portugal is gisteren bij terugkeer in eigen land groots onthaald. Op de luchthaven van Lissabon wachtten ruim 4000 uitzinnige mensen de selectie op. Even later werd het feest doorgezet in het stadion van Sporting Portugal. Daar verzamelden zich ongeveer 10.000 mensen die de ploeg toezongen. Ook waren er enkele live-optredens geregeld. De spelers Luis Figo (links), Pauleta (mid- den) en Cristiano Ronaldo (rechts) speelden ook een stukje mee. In de strijd om het brons was Duitsland zaterdag met 3-1 te sterk. Ondanks de nederlaag kunnen de Zuid-Europeanen terugkijken op een geslaagd toer nooi. Alleen in 19G6 deed Portugal het met een derde plaats beter op een WK. „Wees trots op deze vierde plaats, wees trots op deze ploeg", sprak bondscoach Luiz Felipe Scolari tot de supporters. „Dit elftal gaat nog verder groeien. Over vier jaar staat Portugal in de finale." De aanwezige Portugezen schreeuwden vervolgens in koor: 'Blijf! Blijf! Blijf!'. Het contract van Scolari met de Portuge se voetbalbond loopt af. Scolari heeft een aanbieding tot en met het EK van 2008 op zak. „Ik wil graag blij ven", sprak de 57-jarige trainer zich duidelijk uit, „Ik heb een fantastische spelersgroep tot mijn beschik king. Woensdag of donderdag ga ik met de voetbal bond praten." Scolari wordt daarnaast in verband ge bracht met zijn moederland Brazilië, waarmee hij in 2002 de wereldtitel won. ANP/AFP foto Tiago Petinga/EPA Ook het afscheid van de Mann schaft in het hart van Berlijn, voor een half miljoen fans, on der een stralend blauwe hemel, klopte ais een bus. Uitgelaten, vrolijk als jonge honden bedank ten de 'Khnsmanner' gistermid dag de Duitse massa voor de Brandenburger Tor. door Wierd Puk BERLIJN - Wanneer de Afri kaanse Duitsers David Odonkor en Gerald Asamoah met hun Pools-Duitse ploegmaat Lukas Podolski met een knipoog een vaarwel-lied inzetten: 'Alles gaat voorbij, maar onze liefde niet', zingen de fans met hun zee van rood-zwart-gouden vlaggen uitbundig mee. Een meisje in de menigte pinkt een traan weg. „Het was zo'n prachtige zo mer", zegt ze. Dan begint haar moeder ook te huilen. Jürgen Klinsmann, de bonds coach, is de held van de natie, omdat hij 82 miljoen Duitsers een fantastisch zomerfeest be zorgde. Geheel tegen de ver wachtingen in werd Klinsi's jon ge ploeg de verrassing van het verder saaie toernooi. In vier we ken tijd leek Duitsland een heu se gedaantewisseling te onder gaan. Letterlijk. Het is een ver andering in stijl en in beleving, die deze middag culmineert in dat mooie afscheid. Jullie zijn 'Weltmeister unserer Herzen' (Wereldkampioen van onze harten) klinkt het senti menteel. En de fans zijn, vol gens de spelers, 'Fan-Weltmei- ster'. Het zijn pogingen om uit te drukken dat zich in Duits land een authentiek volksfeest af heeft gespeeld, niet gecorrum peerd door commercie of marke- ting-babbels. Niemand hield vooraf rekening met een derde plaats voor de Mannschaft. Nog na de ope ningswedstrijd tegen Costa Ri ca, die met 4-2 werd gewonnen, schertsten de bezorgde fans 'Wir fahren ohne Abwehr nach Berlin' ('zonder verdediging gaan we naar de finale'). Keerpunt werd de spannende groepswedstrijd tegen Polen en de bevrijdende goal in extra tijd van Oliver Neuville, nog zo'n speler met een niet-Duitse ach tergrond. Vanaf dat moment wel het aanvallende, attractieve spelconcept van Klinsmann sa men met de traditionele Duitse deugden fysieke kracht, discipli ne en mentale hardheid. In de eerste helft tegen Zweden speel de Duitsland misschien wel het beste voetbal van dit WK. En in de penaltyreeks tegen Argenti nië overklasten de Duitsers hun tegenstander in psychologisch opzicht. De fans, teleurgesteld door de belachelijke commerciële hype rond Brazilië, voelden dat uitge rekend bij de Mannschaft een sprookje werd geschreven en zij schaarden zich massaal achter 'Klinsi's Jungs'. Ineens wapperden overal die vlaggetjes, Duitse shirts vlogen Duitsland 2 Zweden 0 Argentinië 2 Mexico 1 Leipzig 21.00 uu Italië Australië Zwitserland Oekraïne (wns) Engeland Ecuador Stuttgen i Portugal Nederland Ghana Spanje Frankrijk Duitsland (wns) Argentinië Italië Oekraïne Duitsland Italië Hamburg 21.00 uu 3e plaats Duitsland Portugal 1 Stuttgart 21.00 uur Engeland Portugal (wns) Portugal Frankrijk Italië (wns) Frankrijk 'Kees Lammers/PZC over de toonbank en jonge meis jes beschilderden hun wangen, buiken en borsten met de drie kleur. De onbekommerde Lukas Podolski ('Poldi'), de Poolse jon gen met het vette Keulse accent, werd de verpersoonlijking van de generatiewisseling en de men taliteitsverandering in het Duit se voetbal. Lijflied Naar welke muziek luisterden Poldi en zijn maten? Niet naar ouwesokkendeuntjes, maar naar Xavier Naidoo, de Duitse Ali B., met Zuid-Afrikaans, Duits en Tamilbloed. Naidoo's weemoedi ge song 'Der Weg' ('Deze weg zal niet eenvoudig zijn, deze weg wordt stenig en zwaar') werd het lijflied van de Mann- WK voetbal 2006 Duitsland schaft. Nu, voor de Brandenbur ger Tor, zingen spelers en zan ger het lied gezamenlijk uit vol le borst. Op hun shirts staat 'Danke, Deutschland', op de ach terkant 'Teamgeist 82', naar de '82 miljoen fans die het team steunden'. De 'Nationalelf' presenteerde zich jong, multicultureel, vrien delijk, opgewekt en modern. Tot opluchting van miljoenen Duit sers. Om deze optimistische sfeer vast te houden, moet positi vo Jürgen Klinsmann aanblij ven, vindt heel Duitsland. An ders dreigt een terugkeer van de conservatieve mopperaars in het zo conservatieve Duitse voet bal. GPD Maar ondanks die aanstekelijke euforie liet Klinsmann zich niet verleiden tot een bindende uit spraak over zijn toekomst. „Ik ga de komende dagen eens rus tig nadenken en overleggen met mijn gezin hoe we nu verder gaan", glimlachte hij myste rieus. Maar de Kaiser zou de Kaiser niet zijn, als hij het verlossende antwoord al niet wist. „Toen ik Jürgen op het veld vroeg of hij alsjeblieft wilde blijven, zag ik aan zijn gezicht dat hij daar toe bereid is", zei Beckenbauer. „Ik weet het zeker, Jürgen blijft!" GPD STUTTGART - Luis Figo heeft zaterdag zijn laatste®, land voor Portugal gespeeld. De 33-jarige internat* gaf na de met 3-1 verloren 'troostfinale' tegen Duits, definitief aan dat hij zich niet langer beschikbaar stelt go speelde in totaal 127 interlands voor Portugal. Nat EK in 2004 nam hij ook al afscheid. Later kwam hiji zijn besluit terug. Pauleta houdt het eveneens voor®* bij Portugal. Net als Figo is de aanvaller 33 jaar. Pan}, speelde 88 keer voor het nationale elftal. Ook de Duitser Oliver Kahn zette zaterdag een punt*. ter zijn interlandloopbaan. De 36-jarige doelman sa tegen Portugal zijn 86e duel voor 'Die Mannschaft'.,, was op het WK in eigen land tevens de enige wedstü waarin hij mocht meedoen. Jens Lehmann kreeg bondscoach Jürgen Klinsmann de voorkeur. ANP BERLIJN - Het gras uit het voetbalstadion van de plaats van handeling van de WK-finale, wordt del mende dagen per internet aan de fans verkocht. De (|r, het Nederlandse bedrijf Hendriks Graszoden gekweeb n en gelegde mat; wordt daartoe morgen aan kleine stub gesneden. Per exemplaar kost een stukje gras, via int? 0 net te bestellen, 75 euro. ANP BERLIJN - Wayne Rooney is voor twee duels geschors ji De Engelse spits mist de EK-kwalificatieduels met Anó» u ra en Macedonië wegens de rode kaart die hij tijdens; ij kwartfinale van het WK tegen Portugal kreeg. Root 1 schopte verdediger Ricardo Carvalho in het kruis. De Argentijn Leandro Cufre kreeg een schorsing van duels opgelegd. Hij was betrokken bij een vechtpartij] afloop van het duel met Duitsland. Landgenoot Maxi: in driguez was eveneens betrokken bij dit handgemeen; i moet twee wedstrijden toekijken. ANP DUSSELDORF - Het wereldkampioenschap voelt :t heeft de Duitse economie flink aangesterkt. „Dankzij; WK is het aantal banen in de het bedrijfsleven en dev> i ristische sector deze zomer met 50.000 toegenomen", r* Michael Glos, de minister van economische zaken mar al dag in het dagblad 'Handelsblatt'. „Ongeveer de helfti; k de mensen kan het beroep ook komend jaar blijven fenen." ANP/DPA BERLIJN - Alle duels op het WK in Duitsland zijn der e gelopen maand in een uitverkocht stadion afgewerkt ft ei is de eerste keer op een wereldkampioenschap voetbalói er geen tickets overbleven. Vier jaar geleden in Japan; e Zuid-Korea werden bijna 85 procent van de beschikte ij tickets verkocht. Tijdens het WK in Frankrijk haakbiji organisatoren een bezettingsgraad van 95 procent. Dei duels van het WK in Duitsland trokken 3.370.000 te li schouwers. Dat is een gemiddelde van 52.656 per we: n strijd. Dit is geen record. De 52 wedstrijden op het Ui e van 1994 in de Verenigde Staten leverden een gemiddeld |i van 68.604 per wedstrijd op. ANP Italië - Frankrijk 1-1 na verlenging (1-1/1-1). 7. Zidane 0-1 (strafschop), 19. Materazzi 1-1. Strafschoppenserie: Pirlo 1-0, Wiltord 1-1, Materazzi 2-1, Treze- guet mist, De Rossi 3-1, Abidal 3-2, Del Piero 4-2, Sagnol 4-3, Grosso 5-3. Scheidsrechter: Elizondo (Arg). Rode kaart: 110. Zidane (Frankrijk). Gele kaart: Zambrotta (Italië), Sagnol, Diarra, Malouda (Frankrijk). Aantal toeschou wers: 69.000. Italië: Buffon; Zambrotta, Materazzi, Cannavaro en Grosso; Camoranesï (86. Del Piero), Pirlo, Gattuso en Perrotta (61De Rossi); Totti (61laquinta) en To- Frankrijk: Barthez; Sagnol, Thuram, Gallas en Abidal; Ribéry (101. Treze- guet), Vieira (56. Diarra), Makélélé, Zida ne en Malouda; Henry (117. Wiltord). Duitsland - Portugal 3-1 (O-O). 56. Schweinsteiger 1-0, 61. Petit 2-0 (eigen doelpunt), 78. Schweinsteiger 3-0, 88. Nuno Gomes 3-1Scheidsrechter; Kami- kawa (Jap). Gele kaart: Frings, Schwein steiger (Duitsland), Ricardo Costa, Cos- tinha, Ferreira (Portugal). Aantal toe schouwers: 52.000. Duitsland: Kahn; Lahm, Huth, Metzel- der en Jansen; Schneider, Kehl, Frings en Schweinsteiger (79. Hitzlsperger); Klose (64. Neuville) en Podolski (71. Hanke). Portugal: Ricardo; Ferreira, Meira, Ri cardo Costa en Nuno Valente (69. Go- mes); Costinha (46. Petit), Maniche en Deco; Simao, Pauleta (77. Figo) en Cristiano Ronaldo. 1. Klose (Duitsland) 5. 2. Torres, Villa (Spanje), Podolski (Duits land), Crespo, Rodriguez (Argentinië), Ronaldo (Brazilië), Henry, Zidane(freil rijk) 3. 10. Schweinsteiger (Duitsland), Tc Materazzi (Italië), Wanchope (Costs! ca), Bravo (Mexico), Cahill (Auslnli j| Rosicky (Tsjechië), Carlos Tenoriolf ador), Delgado (Ecuador), Bosackiü!- len), Gerrard (Engeland), Diner 'C (Ivoorkust), Sjevtsjenko (Oekraïne),Ve ra, (Frankrijk), Maniche (Porteji Adriano (Brazilië) 2. BERLIJN - Miroslav Kk heeft de meeste doelpunten maakt op het wereldkampioa e schap voetbal 2006. De Duit* a kwam in totaal tot vijf treffer-. Daarmee bleef hij Hernan Cr* f po, Maxi Rodriguez, E Lukas Podolski, Thierry Her:- Zinedine Zidane. Fernando Td res en David Villa voor. 2 scoorden allen drie keer. Kb volgt Ronaldo op, die in 2t acht keer scoorde. De Fransman Just Fontar maakte de meeste doelpunten'..- n dens één WK. In 1958 vondi maar liefst dertien keer het i bij het WK in Zweden. ANP van onze sportredactie MADRID - Cristiano Ronaldo ziet geen toekomst meer bij Man chester United. De in Engeland tijdens het WK verguisde aan valler wil zo snel mogelijk naar een Spaanse club verhuizen. „Ik blijf niet bij Manchester Uni ted", zegt hij in een gesprek met de Spaanse krant Marca. Het tumult dat ontstond na het incident tussen Ronaldo en ploeggenoot Wayne Rooney maakt het volgens de Portugees onmogelijk bij United te blij ven. Rooney was woedend op Ronal do, omdat die tijdens de wed strijd Engeland-Portugal opzich tig om een rode kaart had ge vraagd voor de Engelsman - cüe hij prompt ook kreeg voor een trap tegen Ricardo Carvalho. Vooral het feit dat Cristiano Ro naldo veertig meter het veld over kwam rennen om de scheidsrechter om rood te ®- gen, ergerde Rooney. „Ze maken van een mug eenoli- W fant", zegt Ronaldo in de Porit gese krant Record. „Het is nu» lijk naar een land terug' tega<j waar je niet welkom bent. IW niet meer in Engeland spelen.if dereen weet dat het mijn clrofê is om in Spanje te spelen.1' De jonge Portugees werd ooko; dens de wedstrijd om de der* plaats tegen Duitsland zateritó de hele wedstrijd door het Duitse en neutrale Pu bliek. Ronaldo heeft nog contract tot 2010 bij Manche- ter United, maar werd al vo-' het WK in verband gebraé met Real Madrid. De nieu* trainer van Real, Fabio Cap& zou Ronaldo er graag bij hK- ben. „Hij is een gewi Ier, maar hij is van Manchestë Kennelijk wil hij hier wel ge spelen. Er moet over gesprok" worden en dan zien we wel i er gebeurt." GPD/RTR/ANP ai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18