T-Mobile kan kopman uitzoeken Posthuma toont power in tijdrit PZC tour 5 de trance 8* Tour, Vuelta en Giro blijven weg uit de ProTour Tussentijden tijdrit PZC 17 floyd Landis morele winnaar, maar Tour heeft nog vele kanshebbers Dopingnet sluit zich rond Ullrich maandag 10 juli 2006 LORIENT - De kaarten zouden geschud worden dit weekeinde. Maar na wat er zaterdag te zien was in de 52 kilometer lange tijdrit rond Rennes weet nog nie mand waar de troeven in deze "Tour zitten. Tijdritspecialist Gontsjar won met overmacht, maar opvallen der was dat drie van zijn ploeg maats van T-Mobile in de top- acht stonden. Floyd Landis (Phonak) hield de schade nog het meest beperkt. De renners van Discovery Channel vonden zichzelf terug vanaf plek negen tien, maar uiteindelijk verloor alleen Leipheimer zoveel tijd (zes minuten) dat hij het voorlo- pig echt kan schudden. En zo werden de kaarten ge- schud op een manier waarop een professioneel kaartspeler nooit wil zien dat het spel door elkaar wordt gehusseld. Alsof het op de grond was gevallen en weer bij elkaar geraapt. Zaterdag was even niet duide lijk wie nu de grote winnaar van de dag was. „Ik denk dat Floyd de morele winnaar is", zei zijn Nederlandse ploeggenoot Koos Moerenhout. De Amerikaanse kopman van Phonak verloor no ta bene tijd omdat zijn stuur on derweg afbrak en hij van fiets moest wisselen. Bij T-Mobile durfde niemand te zeggen wie nu de kopman zal worden. Rogers, Sinkewilz en Klöden staan alle drie in de top- zes. „Er rijdt niemand mee die in 2004 boven mij eindigde", sprak Klöden uitdagend, wij zend op het jaar dat hij achter Armstrong als tweede finishte. Gontsjar rijdt nu in het geel. Hij maakt zich geen illusies, maar was wel dolgelukkig dat hij za terdag op de (ouderwetse) grote plaat zijn eerste Tour-zege en ge le trui pakte. Hincapie Discovery Channel rekende op George Hincapie, maar de Ame rikaan verloor bijna twee minu- d~ ir doTOUR op de PZC-si ten op Landis. Zijn teamgenoot Popovitsj nog meer. Zelfs CSC's specialist David Zabriskie bleek geen zekerheidje. Hij werd slechts dertiende op bijna twee minuten van de winnaar. Zabris kie heeft hard moeten werken om in de Tour-ploeg van CSC opgenomen te worden. Daar naast kost een eerste week tus sen de wielen hem veel kracht. Gelachen werd er wel, bij Rabo bank. Denis Mentsjov ging iets te snel van start, maar haalde wel de toptien. „Er verandert niet veel in onze tactiek", zei ploegleider Erik Breukink. Hij had de Rus bovenin de uitslag verwacht en gaat er nog altijd vanuit dat zijn kopman een kan didaat Tourwinnaar is. „We heb ben niet de ploeg om in de ber gen een strak tempo omhoog te rijden. Maar wie wel?", vroeg Breukink zich af. „Eigenlijk zijn er nog geen echte verschil len gemaakt." De etappe van gisteren, door het Bretonse land, lichtte een eerste tipje van de sluier op. CSC (Za briskie) en T-Mobile (Kessler) stuurden een mannetje vooruit in de ontsnapping van de dag. Ze namen zeven minuten voor sprong, toen werd voor het eerst duidelijk wie zich in deze Tom- als eerste aangesproken voelt de koers te controleren. Phonak zet te al zijn renners op kop. Grabsch, Merckx, Hunter en Ja- labert gingen tempo rijden. Moerenhout mocht zich sparen. Zijn werk komt vanaf woensdag in de bergen. „Ik denk niet dat we ons met die actie in de kaart hebben laten kijken", denkt Moe renhout. „Al vanaf januari is dui delijk dat Landis maar één ding wil: de Tour winnen." En dus gingen ze rijden. Net zolang tot de achterstand acceptabel werd. Klassement „Kessler is dan wel niet een van dé uitgesproken klassementsren ners van T-Mobile, maar je moet hem ook weer geen kwar tier geven", verwoordde Moeren hout de gedachten van de ploeg. Phonak slaagde in zijn eerste controleactie. „Het spel gaat langzamerhand beginnen", con cludeerde Moerenhout na af loop. Het spel waarvan nog niet duidelijk is hoe het gespeeld gaat worden. Ook niet bij T-Mobile. De naar huis gestuurde Jan Ullrich moet langzamerhand beseffen dat hij de beste ploeg ooit tot zijn be schikking zou hebben gehad. On dertussen treurt niemand meer om de Duitser. Discovery Channel-baas Johan Bruyneel wreef het laatste zout in de Germaanse wonde na de tijdrit, die op het lijf geschreven was van de gevallen ster. „Als Ullrich had meegedaan, was de Tour nu al beslist geweest." Nu Ullrich gewoon thuis zit, moet het echte spel nog begin nen. GPD Rasmussen voelt zich ziekjes RENNES - De relatie tussen Michael Rasmussen en tijdrijden is wankel. Vorig jaar verspeelde de Deen in de slottijdrit door een paar kolderieke valpartijen een moge lijke podiumplaats. En ook ditmaal kon Rasmussens chro no niet bekoren. Tussen Saint-Gregoire en Rennes zat de klimmer van Ra- bo voortdurend te schuiven op zijn zadel en kon hij nooit het juiste ritme vinden. Plij werd bovendien gehinderd door allerhande onheil. Zo zaten zijn wielerschoenen naar zijn zin veel te los. En werd hij hinderlijk gestoord door een wesp die onder zijn helm was gekropen. Rasmussen, die zich al dagen bovendien wat ziekjes voel de, werd 114e op 6.30 minuten van ritwinnaar Sergei Gontsjar. Rabobank-ploegleider Erik Breukink was niet verrast door dat tijdsverschil. „Eén minuut verliezen per 10 kilometer, dat is voor pure klimmers heel normaal. Mi chael heeft echt zijn best gedaan, maar is gewoon geen tijdrijder." GPD Julich zonder breuk uit Tour RENNES - Voor Bobby Julich eindigde de Tour zaterdag in de individuele tijdrit naar Rennes. De Amerikaanse ren ner van CSC gleed in een van de bochten van het traject over 52 kilometer na een verkeerde inschatting onderuit en blesseerde daarbij vooral zijn pols. Bij een eerste inspectie van de pols, zaterdagavond in het ziekenhuis in hennes, werd geen breuk vastgesteld, maar Julich zal nog verdere onderzoeken ondergaan. Hij bleef uit voorzorg in het ziekenhuis. GPD Mentsjov wil energie sparen LORIENT - Hij won in de Vuelta van 2005, waar voorna melijk Spaanse klimmers voor cle eindzege streden, twee races tegen de klok. Maar Denis Mentsjov zal nooit een fan worden van dat onderdeel, hoewel hij zaterdag in de zevende Touretappe aan schadebeperking deed. Daar slaagde Mentsjov boven verwachting in. De 28-jari- ge Rus, afkomstig uit Orel, verloor op het traject slechts 1 minuut en 44 seconden op de Oekraïner Gontsjar. De Rabokopman vond zijn naam gisteravond op de tiende plek in het klassement. „Ik ben heel tevreden", zei de Rus, die onder meer Savoldelli, Hincapie, Popovitsj en Leipheimer voorbleef. „De Tour wordt namelijk beslist in de laatste week", do ceerde Mentsjov. „Dan heb je zware Alpenritten en een lange tijdrit. Daarom is het belangrijk zoveel mogelijk enei'gie te sparen." GPD Renners rusten in Bordeaux LORIENT - De deelnemers aan de Ronde van Frankrijk hoeven vandaag voor de verandering een keer niet zelf te rijden. De fietsen worden slechts voor de training ge bruikt, de renners reisden per vliegtuig richting Bor deaux. Vandaag is een rustdag in de Tour. De afstand van Lorient naar Boi'deaux is ruim vijfhon derd kilometer. De 'Hollandse' plaats, want regelmatig won er in het verleden een Nederlander de etappe naar Bordeaux, is dit jaar slechts het toneel van een rustdag en een start. Morgen begint het peloton er aan de negende etappe, met finish na 169,5 kilometer in Dax. Daarna, op donderdag, duiken de renners de etappes in de Pyreneeën in. ANP door Cilya van der Kooy RENNES - Tussen de ProTour en de grote wielerrondes dreigt nu toch weer een scheiding te ontstaan. De internationale wielrenunie UCI meldde in april nog dat er een principe-akkoord was be reikt met de Ronde van Frank rijk, Ronde van Italië en Ronde van Spanje om vanaf 2009 deel uit te maken van de cyclus, maar de organisatie van de Tour liet zaterdag weten dat deze koers nooit deel zal uitmaken van de ProTour. „Ook de Giro en de Vuelta doen niet mee", zei Patrice Clerc van ASO, de orga nisator van de Tour. De UCI heeft al enige tijd one nigheid over de commerciële uit werking van de ProTour. ASO is het ook niet eens met de beper king van twintig teams. „De UCI heeft een compromis gewei gerd en heeft nu voor een histori sche scheiding gezorgd. Wat ons betreft is de ProTour verleden tijd. Wij vergaderen er niet lan ger over, wat de UCI heeft ge daan is echt onbegrijpelijk", al dus Clerc. ANP/RTR RENNES - De Oekraïner Sergei Gontsjar was zaterdag op alle meetpunen en aan de eindstreep de beste van de tijdrit naar Ren nes in de Tour. De tussentijden van de snelste vijf renners en van Raborenner Joost Posthuma (die tiende werd) waren als volgt (meetpun ten op 16,5 km - 36,5 km - 46,3 km en eindtijd. 1. Gontsjar (Oek) 19.37 (1) - 43.50(1)-55.09(1)-1.01.43. 2. Landis (VSt) 19.54 (2) - 44.32 (2)- 56.06 (2)- 1,02.44. 3. Lang (Dui) 20.40 (25) - 45.00 (5)-56.20 (3)-1.02.47. 4. Rogers (Aus) 20.23 (13) - 45.06 (7)-56.32 (4)-1.03.07. 5. Larsson (Zwe) 20.36 (21) - 44.53 (4) -56.36 (5) - 1.03.17. 10. Posthuma 20.57 (43) - 45.09 (8)-56.49 (10)-1.03.28. (Advertentie) het alfabet van Zeeland Tom Danielson naar eindzege in Oostenrijk 'i WENEN - De Amerikaanse wiel renner Tom Danielson heeft de Ronde van Oostenrijk, die giste ren eindigde met een etappe naar Wenen, op zijn naam ge- scheven. In de slotrit, van Podersdorf am See naar Wenen, kwam zijn lei- dende positie niet meer in ge- vaar. Danielson behield zijn voorsprong op de Oekraïner- Pidgornii, die tweede werd. De Italiaan Fabrizio Guidi won de slotetappe. Hij was de beste in de massasprint, voor de Duit ser Marcel Sieberg en de Austra liër Graeme Brown van de Rabo- Zaterdag werd de voorlaatste etappe gewonnen door Bodrogi. De Nederlanders speelden geen rol van betekenis. Gerben Löo- wik was de beste: 43e op 22 mi- |nutenMP SPORTREDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: 0113-315640 Fax:0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) Frits Bakker (coördinator zuid) Koen de Vries (coördinator midden) Rudy Boogert (coördinator noord) Bauke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zware verzet naar een supersnelle foto Vincent Jannink/ANP Floyd Landis, die op één minuut van winnaar Gontsjar eindigde, maakte van de kanshebbers op de eindzege de beste indruk. foto Franck Robichon/EPA Denis Mentsjov, kopman van Rabobank, beperkte de schade en nes telde zich hoog in het klassement. foto Phil Nijhuis/GPD door Alexander van Eenennaam LORIENT - Jan Ullrich en zijn Belgische begeleider Rudy Peve- nage raken steeds verder ver strikt in het Spaanse doping- schandaal. De Duitse krant Süddeutsche Zeitung en het tijdschrift Der Spiegel publiceren vandaag uit rapporten van de Spaanse poli tie, waarin cle Belg Pevenage be lastende telefoongesprekken voert met de dopingarts Eufe- miano Fuentes. Pevenage, die dit weekeinde van T-Mobile bericht van zijn ont slag heeft ontvangen, bedankt Fuentes in een van cle gesprek ken voor een levering. Ullrich werd daarin niet met vol ledige naam genoemd, maar de drie (code)namen die Fuentes hanteert: 'Rudi's zoon', 'Jan' en 'Derde persoon', slaan volgens de Spaanse justitie op de wiel renner van T-Mobile. De Duitse ploeg trok Ullrich vlak voor aanvang van de Tour terug in verband met het schan daal. De Duitser zal vermoede lijk niet meer terugkeren in cle ploeg. Manager Olaf Ludwig van Team T-Mobile meldde dat het con tract met Pevenage, dat tot het eind van dit jaar hep, voortijdig is ontbonden. Met Ullrich is T-Mobile nog niet zo ver, maar cle advocaten van beide partijen zijn wel in gesprek. In een gesprek van Pevenage met Fuentes worclt gesproken over de 'derde persoon', die in de woorden van Pevenage „meer wil hebben, ook als het maar de helft is". Dat gesprek vond op 20 mei plaats, twee dagen nadat Ull rich in de Ronde van Italië de tijdrit had gewonnen. Volgens de Süddeutsche Zei tung en Der Spiegel had 'Rudi's zoon' vier keer een hoeveelheid van zijn eigen bloed bij Fuentes afgeleverd. Door eigen bloed la ter weer toe te dienen, wordt het aantal rode bloedlichaam pjes verhoogd, waardoor het uit houdingsvermogen toeneemt. Ook zou Ullrich voor een leve ring groeihormonen, bloed, testosteron en kunstmatig gefa briceerde insuline 2970 euro be taald hebben. De renner zelf doet intussen niets anders dan ontkennen. Op zijn persoonlijke internetsite schrijft hij dat hij in een nacht merrie is beland en dat hij met de hele zaak niets te maken heeft. Ullrich stelt de etappes van de Tour dagelijks „met tra nen in de ogen" te volgen. Het is maar de vraag of hij de Tour ooit nog vanal' de fiets zal mee maken. ANP/DPA Klassementsman Denis Mentsjov ook in toptien namens Rabobank Sergei Gontsjar trapte met zijn door Edward Swier RENNES - Wat nou als hij het parkoers van de tijdrit tussen Saint-Gregoire en Rennes wel had kunnen verkennnen? Zou Joost Posthuma dan nog hoger zijn geëindigd in de individuele chrono? De Rabo-coureur uit Hengelo werd nu al ver rassend tiende. In een tijdrit in de Tour! Dat is een uitzonderlijke prestatie voor een Nederlandse renner, die nota bene nog maar 25 jaar is. Posthuma is de volgende dag nog altijd blij verrast. „Ja, goed hè. Ik heb het heer lijk op bed liggen volgen, echt genieten." Hij was in 2004 al eens tiende in een tijdrit in de Vuelta. „Maar dit is toch wel andere koek." Elf seconden slechts scheidden hem van de vijfde plaats, het verschil met ritwinnaar Sergei Gontsjar bedroeg 1.45 minuten. Maar of hij met verkenning van het par koers veel opgeschoten was? Posthuma betwijfelt het: „Het was niet mogelijk de avond ervoor nog even te gaan kijken. We waren pas laat bij het hotel, we had den een lange verplaatsing, file en nood weer. En zaterdagmorgen was er, omdat ik al even na twaalven moest starten, ook geen tijd voor. Het heeft geen zin om voor zoiets om vijf uur op te staan. Je kunt beter normaal ontbijten, rustig naar zo'n tijdrit toewerken." Spijkerhard Wat heet rustig. De route begon voor Posthuma al veel eerder. Vier jaar al werkt hij met trainer Louis Delahaye, sinds vorig najaar wordt specifiek op hel tijdrijden getraind. Posthuma noemt zich ook na zaterdag nog altijd geen 'specifieke tijdrijder'. „Ik niet verkeerd. Joost en Denis hebben ner gens wat laten liggen. Denis rijdt hier met heel veel zelfvertrouwen rond, is ook in het hotel veel meer aanwezig dan vo rig jaar. De prestatie van Joost stemt me helemaal blij. Zeker omdat er bij hem ab soluut nog progressie is te boeken." Hoge ogen „Die jongen heeft nu al heel veel power. Als hij wat ouder wordt, kan hij op een WK tijdrijden hoge ogen gooien. Joost zal het eindklassement van de Tour nooit winnen, maar in de tijdrit is echt nog meer mogelijk dan dit", aldus Breukink. Kende Mentjsov gaandeweg de tijdrit enig verloop, Posthuma ging juist steeds sterker rijden. Bij het eerste meetpunt, na 16,5 kilometer, noteerde Posthuma de 42ste tussentijd. Daarna zat hij telkens in de top-tien. Posthuma: „Het was eigen lijk een gedwongen keus. Er zaten vrij veel bochten in het begin. Bochten die ik niet kende. Bovendien was het wegdek nog wat nat. En ik wilde ook niet over mijn toeren raken." Rabotrainer Delahaye had voor de televi sie zitten genieten. „Verbaasd? Wat heet verbaasd. Dit was echt heel erg goed. Nu al. Je zou kunnen zeggen dat we voor op het schema zitten. En dat al ons werk niet voor niks is geweest. Zowel Denis als Joost is echt heel specifiek met die tijdrit bezig geweest. In de windtunnel, op de wielerbaan in Btittgen." Delahaye constateerde met een blik op de uitslag dat ploegen als CSC en Discovery Channel nu nergens waren, ter wijl ze de vorige jaren domineerden. „En T-Mobile heeft het juist erg goed gedaan. Net als wij. Ik denk dat er een inhaalslag gaande is. Dit geeft vertrouwen, we gaan op deze weg voort." GPD wil de rest niet verwaarlozen." Inhoud, rust in lichaam en hoofd, talent voor de spijkerharde discipline: hij heeft het alle maal wel in zich. Dankzij windtunneltes- ten verbeterde hij zijn houding, frequen te training op zijn tijdritfiets geeft ook een duwtje in de juiste richting. „Het komt niet vaak voor dat je in wed strijdverband 52 kilometer voor je kiezen krijgt. Die houding, laag op je fiets, is slo pend. In de training heb ik dat regelma tig twee, tweeënhalf uur, gedaan. Als je zo lang in de beugels blijft, train je je rug- en bilspieren voor een klus als deze. De praktijk is wel dat je even verrot over de finish komt." Posthuma was door de ploegleiding met een voorname rol op pad gestuurd. Hij mocht zich helemaal leeg rijden, om kop man Denis Mentsjov een richttijd te be zorgen. „Daar heeft Denis zich netjes aan gehouden hè", lachte Posthuma. De Rus was 59-honderdsten van een tel snel ler. Hij werd negende en deed goede za ken voor het klassement. „Ik ben erg te vreden", aldus Mentsjov, Ook Rabobank-ploegleider Erik Breu kink was logischerwijs content. „Dit is Joost Posthuma was na een jarenlange voorbereiding een van de uitblinkers in de tijdrit naar Rennes. De Raborenner eindigde op de tiende plaats. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17