>zc w talië wint nu wel vanaf de stip 1! Voetbal is geweld geworden - - rankrijk verliest eerst Zidane, daarna strafschoppenserie |c,ie:0113-31564O i/w,pzc.nl nail-redactie@pzc.nl Sbus 31,4460 AA Goes M^dden'^Zeeland: 0113-315520; .Mws-Vlaanderen: 0114-372770, ,tionaal: 020-4562500. aandag 10 juli 2006 AutoTeam OPEL CHEVROLET I SERVICE SCHAPEHERSTEL VDO DAYTON MS 2010 NAVIGATIESYSTEEM T^deVtV* (Europa al geïnstalleerd) 2A9r OP OP wij willen blije klanten Federer wint Wimbledon opnieuw LONDEN - Roger Federer heeft gisteren voor de vierde keer op rij Wimbledon gewonnen. De 24-jarige Zwitserse tennisser versloeg op het centre court de 20-jarige Span jaard Rafael Nadal met 6-0 7-6 (tiebreak 7-5) 6-7 (2) 6-3. Voor Federer was het in totaal de achtste grandslamzege uit zijn loopbaan. Dit seizoen won hij ook het Australian Open. Op Roland Garros verloor hij de finale van Nadal. Zaterdag won Amélie Mauresmo het vrouwentoernooi door Justine Henin-Hardenne in drie sets te verslaan. Na 81 jaar kreeg Wimbledon daardoor weer een kampioene uit Frankrijk, pagina 19 De koning heeft zijn kroon nog Derde zilver op rij voor Ward AMSTERDAM - Sprinter Daniel Ward lijkt een abonne ment op de zilveren medaille te hebben. Voor het derde jaar op rij moest de atleet uit Hulst tijdens het NK atletiek genoegen nemen met de tweede plaats op de 200 meter. De Vlissingse atlete Yvonne Wisse behaalde zaterdag eveneens zilver op de 100 meter horden, maar zij had die kleur nog niet in haar collectie. De Terneuzense Jisca Docters pakte brons bij het speerwerpen, evenals vorig jaar. pagina's 19 en 21 NK atletiek Rombouts en Hunting pakken zege OOST-SOUBURG - Karen Rombouts en Jasper Hunting hebben gisteren het nationale ranglijsttennistoernooi in Oost-Souburg gewonnen. Rombouts, enkele jaren geleden nog een van dé beloften van het Nederlandse vrouwenten nis, won in twee sets (7-5, 6-4) van routinier en ex-Neder lands kampioen Debby Haak. Titelverdediger Hunting had veel moeite met Chris Berkouwer. Pas in de tiebreak van de derde set stelde hij de zege veilig: 7-5,1-6,7-6. pagina 21 Jasper Hunting slaagt in missie vrouwentennis in Nederland in deplorabele staat Duitsland wint troostfinale STUTTGART - Duitsland is het wereldkampioenschap voetbal in eigen land geëindigd als derde. In de troostfina le was het elftal van bondscoach Jürgen Klinsmann zater dag met 3-1 te sterk voor Portugal. Alle doelpunten vielen na rust. Bastian Schweinsteiger (twee keer) en Armando Petit (eigen doelpunt) scoorden voor Duitsland. Kort voor tijcl deed Nuno Gomes namens Portugal iets terug. pagina18 Mysterieuze glimlach Klinsmann Sepp Blatter besloot deze week, vermoedelijk om aar dig te zijn voor het euforische Duitsland, het WK van 2006 het beste WK aller tijden te noe men. Hij zal het niet over voet ballen hebben gehad. De ambi ance in Duitsland was super, het commerciële succes evident (de Fifa verdiende de afgelopen maand naar verluidt 1,6 miljard euro), maar over het voetbal kan moeilijk vrolijk worden ge daan. door Henri van der Steen BERLIJN - De enorme, soms weerzinwekkende stress die bij het moderne voetbal hoort, leid de gisteravond tot een dramati sche rode kaart voor de beste voetballer van de afgelopen tien jaar, in zijn laatste voetbalminu ten ook nog eens. Zinedine Zida ne werd, gelukkig maar, het slachtoffer van het nieuwe com municatiesysteem, waarbij de scheidsrechter anderhalf uur in contact staat met zijn assisten ten. Het wangedrag van Zidane, een kopstoot, deed denken aan het WK van 1998 toen hij ook al van het veld werd gestuurd; Zidane zette acht jaar geleden zijn nop pen op het lichaam van een Ara bische tegenstander. Bij de Fran se aanvoerder zat gisteravond weer iets los, terwijl de finale werd gekenmerkt doordat alles vastzat. De wedstrijd was er ty pisch eentje uit het nieuwe tijd perk: twee ploegen samenge steld uit balvirtuozen annex huikjes, prachtige voetballers, even prachtige atleten, die el kaar niet laten voetballen. De jongste Italiaan in de basis was 27, bij de Fransen speelde er een tje mee van 23 (Ribéry), die ech ter in het geweld een beetje ten onder ging. Want dat is modern voetbal: geweld, fysiek geweld. Het is niet dat Fransen en Italia nen elkaar gisteren voortdurend voor de schenen schopten, het fysieke geweld zit 'm in de enor me, lijfelijke druk die er wordt gelegd op de man in balbezit en de spiermassa's die bij duels worden ingezet. Dat is evengoed fascinerend om te zien trou wens, maar het verveelt toch ook op zeker moment. Bij voet bal is het de bedoeling dat de bal, na enig heen en weer ge- schop, een mooie rush of een paar pikante passeerbewegin gen, desnoods via een lange lel, uiteindelijk in het strafschopge bied komt. Dan wordt het leuk. Sterker, dan zit er af en toe een doelpuntje in. Dat voetbal is verleden tijd, voetbal is definitief een midden- veldsport geworden. Daar zor gen al die geroutineerde man nen ook wel voor; zij weten als jarenlang geschoold professio nal precies wanneer ze een risi- cootje kunnen nemen. Nooit. Dat maakt het spel voor de be langrijkste createurs, gisteren Zidane en Totti, zeer moeilijk, soms onmogelijk, zij spelen al tijd in de topdrukte. Pirlo had het voor zijn verdedi ging spelend wat gemakkelijker en speelde trouwens weer voor treffelijk. Het zijn echter vooral de Totti's en Zidanes die voor het vermaak moeten zorgen. Als dat entertainen niet zo goed lukt, zijn ze ook de eersten om analyse van het veld te worden gehaald. Het overkwam Totti gisteren op nieuw, terecht overigens. Eer der dit toernooi overkwam het Riquelme, een stuk minder te recht. De beste ploeg van het toernooi, zo speelde Argentinië in elk geval in de groepsfase, kon naar huis. En gisteravond zorgde Zidane er zelf voor dat hij van het veld werd gehaald. Hij zal best gefrusteerd zijn ge raakt van dat middenveldvoet bal, dat steeds vaker wordt be slist door dode momenten, toe val en fouten van deze of gene. Het was gisteren na twee uur 1-1, door goals uit standaardsi tuaties. De goal die Italië na een uur al de wereldtitel had kun nen brengen, werd ten onrechte afgekeurd voor buitenspel. Weer een dood spel moment. Verder was er een kopbal op de lat, uit een corner. En eentje van... Zidane, in de verlenging, eindelijk weer eens een kans na een uitgespeelde aanval. GPD met afscheid van Zinedine Zidane in beeld: van de kopstoot tot de aftocht. neerd de catacomben van het Olympiastadion in, langs de we reldbeker die hij geen blik waar dig gunde. Hij had zijn publiek nog eenmaal versteld doen staan, in alle opzichten. De WK-finale kende een voor dit WK ongekend hectische en enerverende openingsfase. Fa- bio Cannavaro stond, onbewust, aan de basis van het eerste doel punt, al na iets meer dan zes mi nuten. Een inschattingsfout van de man die als beste verdediger van het toernooi doorgaat, schonk Florent Malouda een min of meer vrije doortocht. Ma- terazzi voorkwam de ontsnap ping, met een lompe ingreep die door arbiter Elizondo met een penalty werd bestraft. Cadeau Zidane zette de handen in zijn zij. Hij stond gebeeldhouwd ach ter de bal, slechts zijn ogen rol den rustig van links naar rechts in hun kassen. De aanvoerder had in zijn afscheidswedstrijd een mooi cadeau in petto voor de miljarden toeschouwers. WK 2006 Doelman Gianluigi Buffon koos een hoek, Zidane stiftte de bal zoals de Tsjech Antonin Panen- ka in de EK-finale van 1976; de lat was de oude meester gunstig gezind. Frankrijk kon maar even (der tien minuten) genieten van het zicht op het goud van de Jules Rimet Cup, die onder de late zonnestralen extra schitterde. Een corner van Andrea Pirlo stelde Materazzi in staat de stand in evenwicht te brengen. Vieira kwam twintig centimeter tekort in het luchtgevecht, keeper Fabian Barthez had geen schijn van kans op de krachtige kopbal. Italië stichtte vooral gevaar uit vrije trappen en hoekschoppen, kenmerkend voor het heden daagse topvoetbal. Negen minu ten voor rust kopte Toni op de lat, wederom op aangeven van Pirlo. Afscheid In de hoofdstad Berlijn nam de sport gisteren afscheid van een speler die de geschiedenisboe ken ingaat als de beste van zijn generatie: Zidane. De Frans man, architect van het elftal dat in 1998 in eigen land wereld kampioen werd, beleefde een moeilijke avond, met een fatale afloop. Los van zijn ingenieuze strafschop kon de 34-jarige slechts bij vlagen imponeren. Daar heeft zijn leeftijd, en de toegenomen stramheid in het lijf, veel mee te maken. De sport, en de individuele spor ters, hebben zich zo ontwikkeld, dat de ruimte op het veld steeds beperkter wordt en ook de beste voetballers niet kunnen excelle ren zonder de vereiste fysieke kwaliteiten. Op het moment dat Zidane na rust het initiatief weer even naar zich toetrok, en de Fransen via (vooral) Henry dreigend op doken in de buurt van Buffon, greep Marcello Lippi, de Itali aanse bovenbaas, onmiddellijk in. Een verse 'breker', Daniele de Rossi van AS Roma, mocht meehelpen Zidane het leven zuur maken. Het spelpeil zakte zienderogen, het snelst overigens aan Italiaan se zijde. Het duel kwam pas weer enigszins tot leven in de eerste helft van de verlenging, toen Franck Ribéry met een schuiver Buffon in verlegenheid bracht. De doelman reageerde niet veel later katachtig op een fraaie kopbal van Zidane, op maat bediend door Willy Sa- gnol. Het was Zidanes laatste wapen feit op het wereldtoneel, al thans, in sportief opzicht. Kort na de hervatting van de tweede verlenging verloor de aanvoer der van de Fransen zijn hoofd en niet voor het eerst in zijn loopbaan. Na een potje bakkelei en met Materazzi draaide Zida ne zich om en deelde een ordinai re kopstoot uit. Zijn ploeg moest hem missen bij de strafschoppenserie, waarin de Italianen Pirlo, Materazzi, De Rossi, Del Piero en Grosso geen fout maakten. David Treze- guet wel, hij schoot op de lat. Italië mag zich voor de vierde maal, voor het eerst sinds 1982, weer wereldkampioen noemen. GPD r Dick Sintenie RLIJN - Voor de tweede ia! in de geschiedenis is de fi- van het wereldkampioen voetbal beslist vanaf de In 1994 trok Ita- Los Angeles aan het kort- cind tegen Brazilië, gister- in Berlijn wonnen de Az- de serie van Frankrijk: De wedstrijd was, na verlen- 1-1 geëindigd. was ook de avond waarop de beste voetballers van generatie, de Fransman Zi- lane, op een blameren- afscheid nam van zijn Hij gaf tegenstander Mar- Materazzi in de tweede helft ferme kop en kreeg, van assistent-scheids- Garcia, een rode kaart arbiter Horacio Elizondo. wandelde gëdesillusio- foto's Peter Schols/GPD JBERLUn - Het achttiende WK leverde de afgelopen maand in Pudsland weinig treffers op. De jtë duels waren goed voor 147 pis, een gemiddelde van 2,3 I per wedstrijd. ■Uletn op het WK van 1990 in Hie was het doelpuntenmoyen- lager. Toen vielen er slechts -1 treffers per wedstrijd. Tij- s het WK van 1954 in Zwit- and werd erop los gescoord, 38 doelpunten per duel. ANP door Dick Sintenie BERLIJN - De voetballers van Italië dansten gisteravond van geluk toen ze de wereldbeker zoenden en streelden. En de zor gen? Die zijn voor morgen. Want zorgen zijn er, in een voet balland dat op zijn achterste be nen staat vanwege een corruptie schandaal. Vier grote clubs, Ju- ventus, AC Milan, Fiorentina en Lazio Roma, worden met terug zetting naar lagere divisies be dreigd. Liefst zeven basisspelers die gisteravond met Italië we reldkampioen werden, zijn via hun clubs direct bij de zaak be trokken. Vooral Juventus, van oudsher hofleverancier van de nationale ploeg en ook nu met vijf inter nationals sterk vertegenwoor digd, heeft grote problemen. Di recteur Moggi is zelf opgestapt, toen aan het licht kwam dat hij een stevige vinger in de pap had bij het aanstellen van scheidsrechters bij competitie duels. Tijdens het WK werd de Itali aanse ploeg voortdurend gecon fronteerd met de (soms dramati sche) ontwikkelingen in eigen land. De nieuwe directeur van Juventus, Pessotto spi-ong met een rozenkrans in zijn hand van het dak van het clubgebouw, trainer Fabio Capello nam de ook doelman Gianluigi Buffon lijkt een Engels avontuur te wil len aangaan. Maar die zorgen zijn voor mor gen, of overmorgen als het erg laat is geworden vannacht. Want daar zag het wel naar uit in het Olympiastadion in Ber lijn. De blauwhemden waren niet van het veld en niet bij hun eigen aanhang weg te slaan. Het vuurwerk was oorverdo vend hard, net als de muziek. 'We are the champions' van Queen vulde de lucht. Het wach ten is nu op het vuurwerk van het tribunaal dat onderzoek doet naar de malversaties in een land dat deze dagen heen en weer wordt geslingerd door emo ties. GPD Fan sterft met vlag in handen ROME - Een 77-jarige Italiaan se voetbalfan is gistermiddag voorafgaand aan de WK-finale van zijn land tegen Frankrijk verongelukt bij het ophangen van de vlag. De man, Rodolfo Profili, viel daarbij in zijn dorp Viterbo van de ladder. Na de smak van acht meter overleed hij direct, met de nationale kleuren nog in zijn handen. ANP ERLI.IN - Het doelpunt van Zi- edine Zidane tegen Italië was lens derde in de finalp van een li voetbal. De eerste twee laakte hij tegen Brazilië in 998: 3-0. Drie andere spelers offen in het verleden eveneens rie keer het doel in de eind- rijdvan een WK. i Engelsman Geoff Hurst lorde in 1966 een hattrick in 4-2 gewonnen finale te- West-Duitsland. De Brazili- Pele maakte twee doelpun- WK-finale van 1958 te- Zweden (5-2) en scoorde in nog één keer tegen Italië, landgenoot Vava maakte twee treffers tegen in 1958. Het derde cloël- maakte hij tegen Tsjecho- in 1962. ANP wijk naar Real Madrid en de eer ste eis tegen Juve luidde: degra datie naar de Serie C. Bondscoach Marcelo Lippi nam zijn spelersgroep apart na het bereiken van de halve finales, waarin het gastland Duitsland versloeg (2-0 na verlenging). Hij hield de voetballers voor dat het sportieve succes niet op zichzelf stond, maar ook een nieuw be gin betekende. Ondertussen lijkt het er sterk op dat Gianluca Zambrotta en Fa bio Cannavaro hun trainer Ca pello naar Madrid volgen. Mau- i'o Camoranesi is in onderhande ling met Manchester United en Gisteravond juichten de Italiaanse spelers, de komende dagen kan het lachen hen nog wel eens vergaan wanneer het Italiaanse sporttribuuaal zich uitspreekt over het corruptieschandaal. foto Alessandro Bianchi/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15