Duiklocaties Zeeland beschreven PZC PZC Stel je voor, je breekt een been! Johan van de Broeke mist slechts één ring in Aagtekerke -11 Gedetailleerde kaarten bieden overzicht van omstandigheden en regels maandag 10 juli 2006 fjnnr Marcel Modde UrIKZEE - De Nederlandse Onderwatersport Bond (NOB) heeft een uitgebreid overzicht gemaakt van alle duiklocaties in de Oosterschelde en Grevelin- gen. Per locatie wordt uitgelegd „et welke gevaren en omstan digheden rekening moet worden gehouden. Ook is zo in één oog opslag duidelijk welke wettelij ke regels in acht moeten worden genomen. Het overzicht is gemaakt dooi de NOB-commissie Deltage bied. Alle duiklocaties zijn voor zien van een nummering, die te vens bekend is bij de waterpoli- tie (KLPD), Rijkswaterstaat en 5 de provincie. De nummers die- i nen ook voor een betere melding 6 van de precieze locatie voor de hulpdiensten bij een duikonge luk. Het overzicht is voor iedereen wij verkrijgbaar via de internet site van de bond, wmu.onderwa- tersportorg, vertelt woordvoer der D. van Santen. De bedoeling agenda STREEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 B-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl B-mail: web@pzc.nl is dat duikers zich bij het plan nen van hun verkenning onder water informeren over de om standigheden op die duikstek. In de Oosterschelde mag lang niet op alle plekken worden ge doken. Uit het overzicht wordt duide lijk dat veruit de meeste wrak ken en monumenten in de verbo den zone liggen. Slechts op vijf van de 24 bekende objecten mag worden gedoken. Alle anderen liggen of in vaarwater, of in een natuurgebied. Daarnaast is ook per locatie bij elkaar gebracht hoe het met de voorzieningen op de kant is gesteld en hoe diep het er is. Wetten Een belangrijke aanvulling op de al bestaande kaarten, is de bundeling van alle geldende wet ten, reglementen en verordenin gen per duiklocatie in de Ooster schelde door NOB-commissielid F. van der Vegte van de KLPD. In één oogopslag is te zien waar rekening mee moet worden ge houden. Op het overzicht van de populai re duikplek onder de Zeeland- brug bij Zierikzee bijvoorbeeld is goed te zien waar de mossel en oesterpercelen lopen. Ook zijn nauwkeurig de vakken inge tekend waar wordt gevist met kreeftkorven, fuiken en netten die voor duikers gevaar kunnen opleveren. Verder worden er be langrijke aanwijzingen gegeven in verband met de stroming rond de eerste twee brugpijlers en de aanwezigheid van scheep vaart in de buurt. Volgens Van Santen draagt het overzicht bij aan het verbeteren Kalf komt om bij schuurbrand CLINGE - Bij een felle uitslaan de brand in een boerenschuur aan de 's-Gravenstraat in Clin- gcis in de nacht van vrijdag op zaterdag een kalf om het leven gekomen. De brand ontstond omstreeks tien over half één in de schuur, waarin zich naast twaalf kalve ren op de zolder balen met hooi en stro bevonden. De kalveren werden met hulp van omwonen den uit de schuur gehaald en el ders ondergebracht. Een van de dieren kon niet tijdig uit de [schuur worden gehaald. De Hulster brandweer kreeg bij het blussen van de brand hulp ran de brandweer uit het naburi ge Sint-Gillis-Waas. De oor zaak van de brand is nog onbe kend. Volgens de Hulster brand weercommandant J. Rijk be stond er weinig gevaar dat het vuur zou overslaan. KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou- b'jrg, 10.30-11.30 uur: Bewegen voor ouderen, 00STKAPELLE - Terra Maris. 19.15 uur: Korren en Zeeschuimen; P0PPENDAMME - Imkerij Poppen- damme, 14.00 uur (Nederlands) en 15,00 uur (Duits): De imker vertelt; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal. 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; Rijbewijs kwijt RENESSE - Een 26-jarige auto mobilist uit Hellevoetsluis werd in de nacht van vrijdag op zater dag in Renesse aangehouden we gens rijden onder invloed van al cohol. Controle wees uit dat de man ongeveer tweeënhalf keer de wettelijke limiet had over schreden. Ze moest haar rijbe wijs inleveren. Kermis in Westkapelle. Daar blijven de Westkappelaars voor thuis in de zomer. door Wendy van den Hurk WESTKAPELLE - Net als carnaval in Brabant, stellen ze in Westkapelle. Maar nee hoor, dit gaat veel dieper. Veel gekker misschien wel. Kermis in het dorp betekent dat de echte fans een jaar tevoren vrij vragen bij hun baas. Eerder terugkomen van vakantie en sneller revalideren van een hartinfarct. Hahaha! Wat een domme vraag van die stadse griet. Waarom ze niet lekker op vakantie zijn. Het is toch kermis? De kapitein van de gaaischieters, Evert Wisse, legt de spelregels nog één keer uit. „Ast kermis is, bluuft ied'reen tuus. Dat staat in onze arbeidsvoorwaarden. Je gaat niet op vakantie met de kermis. De meesten stappen een jaar tevoren naar de baas om vier dagen vrij te vra gen. Of ze plakken een weekje vrij voor de bouwvak. Maar op vakantie gaan, nee. Dat deed zelfs burgemeester De Bruijn niet. Die zorgde altijd dat ze er was. En dat werd gewaardeerd.'' Als je het over kermis hebt, heb je het over gaaischieters. Zonder hen geen ker mis, maar of dat andersom ook geldt? „Dat valt te bezien. Als de kermis stil ligt op zondag, gaan wij toch door in het Kasteel van Batavia. Er is een prijs uitreiking, er is feest. Genoeg te doen. Afgelopen maandag heb ik nog een ge sprek gehad met de nieuwe burgemees ter, Van der Zwaag. Even alle veilig heidsregels doorgenomen. En toen werd het nog stikgezellig ook. Die man snapt het. Maar ja, hij komt ook uit Limburg. Uit het carnaval. En hij zat daar zelf ook in de schutterij. Nee, die hoef je over tradities niks uit te leggen." Maandag is de Veerse burgervader er ook bij, als hij officieel wordt bedankt voor zijn toestemming. Weer traditie. Net als het horecarondje erna. Barman Jordy van het Kasteel, de slokjesjoen, maakt zijn borst al nat. „Dat wordt aan poten. Maar dat doe ik de hele week al. Ik moet het eten en drinken aanvoeren. Zwaar werk in Westkapelle. En ik drink zelf ook geen cola, dus om zeven uur 's avonds weegt zo'n kratje zwaar. Zeker de maandag is zwaar. Dan weet iedereen dat de kermis bijna voorbij is. Vanaf een uur of vier verkeert iedereen in een ontkenningsfase. En daar gaan ze alleen nog maar meer van drinken. Nee, voor mij zit er ook geen vakantie in. Ik ben ook een gaaischieter, hoor. Nu zit er alleen iemand uit Bergen op Zoom, maar tijdens de kermis komen Westkappelaars uit het hele land terug. Zelfs een chirurg uit de Randstad. Er was iemand, die had zijn been gebro ken. Vlak nadat hij naar de gaaischie ters van Domburg was geweest. Hij kon toen niet meer meedoen in Westkapelle. Stel je eens voor hoe erg dat is." Scheepje Of dan die ene met zijn hartinfarct, ver telt gaaischieter Huib. „Die was op le ven na dood. Maar hij moest en zou snel revalideren om op tijd thuis te zijn." Zelf zou hij er ook alles voor doen. An ders moest hij hoogtepunten zoals die van zaterdag, een scheepje én een pop petje neerknallen, missen. „Je zorgt ge woon dat je vlak voor de kermis niets kan overkomen. D'r was ook iemand die twee weken voor de kermis van zijn paard viel. Heel zijn bekken gebroken foto Ruben Oreel en weet ik het wat nog allemaal meer. Nou, die was er dus niet bij." En vrij vragen, dat kan dus zomaar? Tuurlijk, knikken de kerels. Jordy lacht. „De meeste bazen zijn blijer dat ze weg zijn dan dat ze werken." Evert Wisse herinnert aan Kees Faasse, die op de grote vaart zit, en vorig jaar niet zomaar van boord kon. „Hij zat er gens in Brazilië. Dan baalt iedereen." Net als toen die ene van baan was veran derd, valt gaaischieter Arjen in. „Die be gon net op 1 juli met zijn nieuwe baan. Hij kon geen vrij krijgen. Dat weet ie dereen nog, want daar praat je samen over. Ja, dat vonden we heel erg." Niet alleen de mannen van Westkapelle zetten alles opzij voor die vier dagen in het jaar. Ook de vrouwen doet dat, ver klapt Jordy. „Mijn vrouw neemt ook vrij. Die zit dan ook in het café hoor. Want ja, dat is toch waar de kermis om draait. Op vrijdagavond ga je met je ge zin in de attracties, maar vanaf zater dag draait alles om het gaaischieten. En daar draait het weer om het café. Daar zit de gezelligheid van het dorp." En dinsdag ligt iedereen voor pampus? Nee hoor, schudden de mannen. Op dinsdag gaan we weer naar het café, zegt Arjen. „Om af te rekenen." Op paardendag valt nu ook wat te winnen door Marcel Modde RENESSE - Een stoelendans voor kinderen met shetlandpo- ny's in een kring, het rijden van een gespiegeld parcours met vierspannen of een rassendefilé; de liefhebbers konden zaterdag op de 89e paardendag bij mane ge Grol in Renesse hun hart op halen. De organiserende Fok- en Men vereniging Schouwen-Duive- land prees zich gelukkig met de aanwezigheid van vier vierspan nen. Een combinatie die zich op het eiland nauwelijks laat zien, aldus woordvoerster Isabel Fol- mer. Voor het eerst in het 89-ja- nge bestaan van de paardendag viel er ook wat te winnen in de vorm van wisselbekers. Eric Schouwenaar uit Noordgouwe sleepte bij de grote rassen aange spannen de hoofdprijs in de wacht. Bij de kleine rassen was de be ker voor Henk Punt uit Scharen- dijke. Marion Boot en dochter Cleo kregen de originaliteits- prijs voor hun Spaanse verto ning. De hoofdprijs van de verlo ting, een pony, werd dit jaar Goese betrapt insluiper van de duikveiligheid in Zee land. Tevens neemt het een stuk onduidelijkheid weg over gel dende regels. Onwetendheid van wat op sommige plekken niet mag, is regelmatig een bron van irritatie wanneer duikers door instanties worden wegge stuurd. Het toezicht op naleving van de regels zal door de KLPD worden verscherpt, aldus Van Santen. GOES - De bewoonster van een woning aan de gr. A.F. Philipsstraat in Goes heeft in de nacht van zaterdag op zondag een insluiper beriapt. Ze was rond kwart over twee wakker geworden van een geluid en ging poolshoog te nemen. Ze zag dat de balkondeur, die ze op een kiertje had gezet in verband met de warmte, geheel openstond. Op het balkon trof zij een onbekende man aan. Zij ging onmiddellijk haar man waarschuwen. Toen het paar te rugkwam op het balkon, bleek de onbekende man te zijn verdwenen. Uit onderzoek bleek dat hij in de woning was geweest, want er was een geldbedrag van een paar hon derd euro weggenomen. Man raakt rijbewijs kwijt KAPELLE - Een 51-jarige man uit Putte raakte in de nacht van vrijdag op zaterdag met zijn auto van de weg op de A58 bij Kapelle. ITij bleek ruim drie keer de maxi maal toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedron ken en reed bovendien in een auto die niet apk-gekeurd was. De man moest zijn rijbewijs inleveren. Perkpolder zonder vakantiepark PERKPOLDER - De exploitatie van een vakantiepark is in het Plan Perkpolder niet haalbaar. Dat blijkt uit de marktanalyse die is uitgevoerd om uit te vinden hoe het plan het beste kan worden ingericht. Die analyse is een onderdeel van de haalbaarheidsstudie die vorige week is gepresenteerd. Uit gesprekken met diverse gerenommeerde exploitanten van recreatieparken is gebleken, dat voor de gezonde ex ploitatie van een nieuw park - waar je een weekendje of (mid)week kunt verblijven - een minimumaantal van vier honderd woningen nodig is. Plan Perkpolder komt daar met tweehonderd woningen niet bij in de buurt. Daarom is in het plan om de omgeving van de oude veerhaven nieuw leven in te blazen gekozen voor een ander concept; dat van de zogenoemde deeltijdwoningen. Wethouder P. Weemaes (Ruimte) van de gemeente Hulst licht desge vraagd toe dat een deeltijdwoning een mengvorm is van een permanent te bewonen huis en een recreatiewoning. Uit de marktstudie blijkt verder dat Plan Perkpolder zich vooral richt op Belgische bezoekers. De cijfers laten zien dat acht procent van de Belgische gezinnen een tweede woning heeft. Winkeldievegges gepakt ZIERIKZEE - Twee vrouwen van 65 en 67 jaar zijn zater dag in de Golff supermarkt in Zierikzee aangehouden in verband met winkeldiefstal. De vrouwen hadden voor iets meer dan veertien euro boodschappen meegenomen zonder te betalen. Ze liepen tegen de lamp en moesten mee naar het politiebureau. Na verhoor en een boete mochten de winkeldievegges weer gaan. Woninginbraken in Domburg DOMBURG - Bij twee woningen aan de Schelpweg is vrij dagavond ingebroken. Uit de woningen werden digitale camera's en mp3-spelers meegenomen. Uit een van de wo ningen verdween ook een onbekend geldbedrag. Een demonstratie van een vierspan. niet uitgereikt. De eigenaresse van het winnende lootje liet tele fonisch weten niet gediend te zijn van het dier noch zijn in geld (125 euro) uitgekeerde waarde. „Ze zei dat ze nooit een foto Marijke Folkertsma lootje had gekocht. Daarom heb- dus Folmer. Dat doel is Animal ben we besloten het geld over te House, een project voor de ver maken aan een goed doel", al- zorging van lastdieren in India. door Sandra van de Vreugde AAGTEKERKE - Johan van de Broeke werd zaterdag voor het vierde achtereenvolgende jaar de winnaar van de ringrijdwed- strijd in Aagtekerke. Van de Broeke kreeg de groene sjerp na vijf beurten omgehangen. Daarnaast waren er ook Natasja Jobse, Jorco Jobse en Gert van Dam die in de race waren. Zo wel Van de Broeke, Van Dam als Natasja Jobse misten een ring, waardoor Jorco Jobse van af de veertiende beurt alleen aan kop ging. Jobse miste pas in de 24e beurt zijn eerste ring, maar na een tweede misser in de 27e beurt kwam Van de Broeke weer aan de leiding. Hij gaf dat niet meer uit handen en won met 29 gestoken ringen. Hij won ook de eerste beker en de polle pel. De tweede beker was voor Johan Faasse en de derde voor Petra Coppoolse. De jeugdbe- kers gingen naar Rico Wisse, Emma Brouwer en Milou van de Weijde. Op de Dam in Middelburg was er ook een spannende wedstrijd. Het leek een vrouwenaangele genheid te worden, want Liene ke Reijnierse, Marina Lange- beeke en Marije Schreijenberg gingen het grootste deel van de wedstrijd gelijk op. Daarbij lie ten ze alledrie wel eens een steekje vallen. Dat ging zo tot de 24e beurt toen Richard Ja cobs langszij kwam. Maar ook hij miste, waardoor de 27e beurt met vier koplopers begon. In de 29e beurt viel Marina Lan- gebeeke af en in de laatste beurt miste Lieneke Reijnierse, zodat Marije Schreijenberg en Ri chard Jacobs, ieder met 26 rin gen in een kamp moesten beslis sen wie de winnaar werd. Jacobs won deze kamp en ook de eerste beker. Vader en doch ter Jan en Renate Hendrikse wonnen de tweede en derde be ker De eerste gastenbeker was voor Lieneke Reijnierse voor Ma rije Schreijenberg. Voor Peter de Vos zat er ook nog wat in het vat, want hij won de pollepel, In Meliskerke staken de drie ere- klasrijders met kop en schou ders boven de rest uit. Diana Wisse, Johnny Wisse en Alex Krijger staken alledrie 29 van de dertig ringen. In de kamp won Diana Wisse en Alex Krij ger won de reservetitel. Ook won Krijger de eerste beker door als enige de acht bekert beurten in te steken. Diana Wisse won de tweede be* ker en Johnny Wisse de derde; Bij de gastenbekers was er ook een deelnemer die alle acht de bekerbeurten in stak. Enigszins verrassend won Ra^i mon Jobse daarmee de eerste gastenbeker. De kamp om dé tweede en derde gastenbeker werd gewonnen door Lout Vos£ die daarvoor Rian Janse ver sloeg. Lout Vos was ook de eni ge die tijdens deze wedstrijd de veertien millimeternng stak. Dat was in de pollepelkamp waar hij Jan Matthijsse als laatr ste uitschakelde. Rian Jansé won de eerste prijs in het versie* ringsklassement voor Diana Wis se en Joyce Spruyt. De debutant tenbeker werd gewonnen doof Maarten Roelse die daarvoor dertien ringen stak. De eerste sjezenwedstrijd van de afdeling Gapinge werd zatert dag gereden in Veere. Het wa^ ren Bram Francke met zijn doch ter Nicolette Momberger die met de eerste beker naar huis gingen. Zij staken 81 van de 82' ringen. De tweede beker was voor Adriëtta van Tatenhove erï Dennis Willeboordse met 78 rin gen. Jennie Paauwe en Abco Job se eindigden op de derde plaats met 76 ringen. Bennie en Sylvia Paauwe wonnen de pollepel. Zij staken als enige in een ronde dé veertien millimeter en de tieri milliemeter. De beoordeling van de versiering lag in handen van het publiek. De eerste prijs was voor Cora dé Visser en Wim Maljers. Om dq tweede en derde plaats moest ge^ loot worden. Nel en Adri VoL kers waren tweede, voor Jennie Paauwe en Abco Jobse. De bron zen boogzweep over de eerste tien beurten, werd gewonnen door Nicolette en Bram. Agenda. Donderdag 13 juli: eerste folkloris tische dag in Middelburg op en rond de Abdij. Ringrijden van .9, ÖQ tot 16.30 uur en sjezenrijden van 9.30 lol 17.30 uur. Zaterdag 15 juli: ringrijden in Westkapelle op de Markt van 7 30 lot IS.00 uur en sjezenrijden in Bungalowpark het Kustlicht in Zoutelande van 18.00 tot 21.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11