Ouderenbonden bereiden actie voor zich geminacht PZC en betutteld reuma dan Verwarring over aanbesteding sporthal Steeds meer opvang jonge kinderen Etentjes onder de brug Natuurbeheerder vraagt geduld voor Otheense kreek In 2015 dreigt tekort van 2100 seniorenwoningen in Zeeuws-Vlaanderen BoCrCll VOClCtt Steun reuma- research, in je eigen belang. Giro 324. (Reumafonds zaterdag 8 juli 2006 www.reumafonds.nl Boven de 35 begint reuma vaak al. Boven de 60 heeft bijna iedereen er mee te maken. door René van Stee TERNEUZEN - In Zeeuws-Vlaanderen dreigt tot 2015 een tekort van 2100 ge schikte woningen voor senioren te ontstaan. Voor Zeeland be draagt dit aantal een kleine achtduizend. Landelijk be draagt het dreigende tekort 400.000 woningen. Dat blijkt uit een rapport van de ministeries van VROM en VWS. Volgens vice-voorzitter D. dijkgraaf van de Katholieke Bond voor Ouderen (KBO) in Zeeland moeten met name op lo kaal niveau beslissingen wor den genomen om iets te doen aan deze dreigende situatie. Ge steund door de FNV, de Federa tie Gemeenschappelijk Wonen/ Groepswonen voor Ouderen en de Nederlandse Woonbond, on dernemen de ouderenbonden binnenkort actie. „Op aandrang van de gemeen ten moet die actie leiden tot het het maken van sluitende afspra ken met woningcorporaties, commerciële woningaanbieders, zorginstellingen en zorgkanto ren. Hierbij moet worden ge dacht aan de flexibilisering van het woningaanbod zoals de bouw van levensloopbestendige huizen, aanpassingen van be staande woningen en het stimu leren van woningbouw voor mensen met een zwaardere zorg vraag", aldus Dijkgraaf. In Zeeuws-Vlaanderen dreigt met name een tekort aan ge schikte woningen in de grote kernen. Bovendien blijkt er een duidelijke tendens dat senioren uit de Randstad zich bij voor keur vestigen in plattelandsge bieden. Mede daarom is het vol gens Dijkgraaf noodzakelijk om in Zeeland werk te maken van passende woonvormen. Senioren noemen diverse woon vormen als het best geschikt. De aanpassing van de huidige wo ning scoort het hoogst (77 pro cent) gevolgd door een zelfstan dige senioren woning (76 pro cent en een levensloopbestendi ge woning (68 procent). Andere woonvormen die worden ge door Raymond de Frel TERNEUZEN - De buurtbewo ners en recreanten bij de Otheen- se kreek in Terneuzen moeten de natuur een kans geven. Dat stelt L. Calle van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland, die het beheeradvies schreef voor de westrand van de kreek. Calle reageert hiermee op klach ten van buurtbewoners en hon denbezitters over het nieuwe groenbeleid van de gemeente Terneuzen aan de Otheense kreek. In samenwerking met de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) is een natuur vriendelijk beheersplan voor de westzijde van de kreek opge steld. In drie jaar tijd wordt het park achtige karakter van de strook door Harold de Puysseleijr HULST - De bouw van de nieu we sporthal bij gemeenschaps centrum Den Dullaert is maar tenauwemood veiliggesteld. De bouw dreigde opnieuw tegen uitstel aan te lopen, door ondui delijkheid over de aanbeste ding. Volgens bestuursvoorzitter T. Baert van Den Dullaert had de gemeente eerder deze week in gesprekken met het bestuur op dracht gegeven de aanbesteding van de bouw van de hal uit te stellen. Ook zou de gemeente Hulst geweigerd hebben zich garant te stellen voor de lening die Den Dullaert aan moet gaan om de bouw van de nieuwe sportac commodatie mogelijk te maken. „Verder was ons in eerste instan tie gevraagd medewerking te verlenen aan een onderzoek waarin de mogelijkheden om te bezuinigen op de bedrijfsvoe ring op een rijtje zouden wor den gezet. Maar tot onze stom me verbazing kwam daar een dictaat van de gemeente over heen, waarin ons dusdanige be zuinigingen werden opgelegd, dat het functioneren van Den Dullaert in gevaar zou komen", aldus Baert. Op de tocht Dit 'pijnlijke' gesprek met amb tenaren van de gemeente leidde er eerder deze week toe, dat be stuur en directie van het ge meenschapscentrum de perso neelsleden een brief stuurden. In die brief werd onder andere mededeling gedaan van het ge vaar, dat er wel eens werkgele genheid op de tocht zou kunnen komen te staan bij Den Dul laert. „De bouw van de sporthal loopt nu opnieuw tegen uitstel aan", aldus Baert gisterochtend. „Wij wilden de bouw nog voor de bouwvak aanbesteden, maar de gemeente maakt ons dat nu on mogelijk, waardoor de aanbeste ding waarschijnlijk op zijn vroegst in september kan plaats vinden." Snelle actie van wethouder T. Maas zorgde gistermiddag voor duidelijkheid. Hij stelde dat de bouw nog voor de bouw- vakantie wordt aanbesteed. „Wij gaan ervoor zorgen dat het geld voor de bouw van de sport hal er komt", aldus Maas. „In eerste instantie willen we dat doen door garant te staan voor de lening die Den Dullaert voor de sporthal af moet sluiten. Lukt het de stichting niet om de bouw gefinancierd te krijgen, dan zorgen wij zelf voor geld", aldus Maas. Erg blij Die vertelde verder, dat de bouw van de nieuwe hal los staat van het onderzoek dat Den Dullaert inderdaad moet doen om te zorgen voor een gezonde re bedrijfsvoering. Dullaertvoorzitter Baert was gis termiddag nog niet op de hoogte gesteld van het goede nieuws door de wethouder, maar zei 'erg blij' te zijn dat die toezeg ging er aan komt. door René van Stee TERNEUZEN - Steeds meer jonge kinderen in Zeeland gaan naar de oppas of het kinder dagverblijf. Dit blijkt uit het rapport 'Kinderopvang en peuterspeelzaal' van de Jeugdmonitor Zee land. In 2005 gingen bijna zes van de tien driejarige kinderen naar een vorm van op vang zoals kinderdagverblijf, gastouder of oppas. In Zeeuws-Vlaanderen gaat het om 63 procent van de driejarigen, gevolgd door Walcheren (58 procent) en de Oosterschelde- regio (52 procent). In 2001 ging iets minder dan de helft van de driejarigen naar de kinderopvang. Het rap port verklaart de stijging tot 2005 met name door de toegenomen arbeidsparticipatie van moeders. Een verklaring over de verschillen tussen de diverse Zeeuwse regio's geeft het rapport niet. Ouders brengen hun kind(eren) vooral naar een onbetaalde oppas, zoals grootouders. Een kwart van de kinderen gaat naar een be taalde oppas. Eén op de drie driejarigen gaat naar het kinderdagverblijf. Als kinde ren vier worden, gaat een kwart van hen naar de buitenschoolse opvang voor gemid deld ruim twee middagen per week. Ouders die geen gebruik willen maken van opvang willen vooral zelf voor hun kinde ren zorgen. Bovendien vinden veel mensen de kinderopvang of de peuterspeelzaal te duur. De ouders die wel betalen, betalen ge middeld 185 euro per maand. Opmerkelijk is dat ouders met de laagste in komens meer betalen per dagdeel dan men sen met een middeninkomen. Dit zou te ma ken kunnen hebben met het het niet gebruik kunnen maken van kinderopvangtoeslag of een werkgeversbijdrage. Ruim zeven van de tien driejarige peuters gaat naar een peuterspeelzaal. De verwach ting is dat het aantal bezoekertjes van de Zeeuwse peuterspeelzalen het komende de cennium zal afnemen vanwege prijsstijgin gen en afnemende geboortes. Toenemende arbeidsparticipatie van moe ders draagt ook bij aan de daling, omdat de moeders daardoor kiezen voor anderssoorti- ge opvang dan de peuterspeelzaal. Het voortbestaan van de kleinste peuterspeelza len komt hiermee onder druk te staan. noemd zijn: een aanleunwoning (55 procent), een woningboerde rij (30 procent), een woongroep (19 procent), een verzorgings huis (tien procent), een verpleeg huis (tien procent) en inwonen bij kinderen (drie procent). Ge let op de wens van de Overgrote meerderheid van 65-plussers om zo lang mogelijk zelfstandig te kunnen blijven wonen, is het volgens Dijkgraaf hoogst nood zakelijk meer werk te maken van de mogelijkheden om wonin gen in het kader van de Wet Voorziening Gehandicapten aan te passen. Ten opzichte van de rest van Nederland loopt Zee land op dit vlak twaalf procent achter. In Zeeuws-Vlaanderen is dit zes procent. Dijkgraaf ver moedt dat dit komt omdat veel mensen niet van het bestaan van deze mogelijkheden weten. „Bovendien is er ook een zekere schroom om aan te kloppen voor hulp. Veel mensen houden hun problemen liever binnenska mers. Ook op dat vlak is er dus nog een gebied te ontginnen." c door Frank van Cooten GROEDE - Boeren in het kust gebied van West-Zeeuws-Vlaan- deren zijn niet onder de indruk van de accentverschuivingen in het gebiedsplan Natuurlijk Vi taal. „We weten nog steeds niet wat er gaat gebeuren", zegt voorzitter Bram van der Slikke van de Stichting Verbeterde Ge- biedsaanpak Breskens-Groe- de. Van der Slikke vindt het vooral frustrerend dat de belangheb benden pas op 31 augustus wor den geïnformeerd, terwijl de ge meenteraad afgelopen week al in beslotenheid op de hoogte is gebracht. „Deze zomer zal voor een aantal leden van onze stich ting niet prettig zijn. Dat de be woners pas weken later worden geïnformeerd, getuigt van min achting." De stichting werd vorig jaar op gericht uit onvrede over de gang van zaken betreffende het ge biedsplan, waaronder het pro ject Waterdunen. Boeren in het gebied staakten de medewer king aan het project. Ze willen eerst meer duidelijkheid over de gevolgen voor de landbouw. Van der Slikke ziet vooralsnog geen aanleiding dit standpunt te herzien. Verplaatsing camping Waterdunen bestaat in grote lij nen uit de verplaatsing van cam ping Napoleonhoeve, de bouw van een paar honderd vakantie woningen op een eiland om ringd door zout water en de aan leg van ongeveer tweehonderd hectare aan nieuwe natuur. Om de onrust onder de betrok ken boeren weg te nemen, beslo ten het dagelijks gemeentebe stuur van Sluis en de gebieds- commissie tot enkele accentver schillen. Zo wordt zo snel mogelijk be kend gemaakt waar Waterdu nen komt, worden de belangheb benden beter bij de voortgang van het project betrokken en krijgen de boeren door het leve ren van maatwerk kansen, i - der Slikke kan weinig metv woorden. „Voor mij is nietc delijk wat de verschillen^ Steeds weer wordt een r van het plan naar buiten bracht zonder inzicht te1 over de gevolgen. Dat isb» 1 gewoon frustrerend voor ore; den. Ook is nog steeds onbeh hoeveel zomerwoningen er i men. Ik hoor vierhonderd s ook zeshonderd. Het is oo'p11 hoorlijk frustrerend dat - steeds maar weer wordt gé merd op kansen. Dat vind! bevoogdend. Alsof de boe- zelf kan beslissen over zijn' komst. Daar krijg ik een he!;^ re teen van." De voorzitter van de belang- stichting heeft ook weinig;; trouwen in een betere com®; catie. „De late informatie-! eenkomst, eind augustus, iski der geval geen goede start, ft .5 de betrokkenheid van de belr hebbenden bij het project bl nihil. In februari is ons aangë den mee te praten. Maar dei - ders waarbinnen dat kan,; dermate eng, dat meepraten? i nig zin heeft. Geef ons eindt inzicht wat de gebiedscoir; sie wil en waar. Tot op b weten we nog steeds van niet 1 Ook voorzitter Rinco de Koe van Agrarisch West-Zem - Vlaanderen, tevens lid van« biedscommissie, reageerdegj ren kritisch. „Het gebiedsplan blijft tee;1 tieus. Nog steeds worden gr 5 den aangekocht zonder di 5 lijkheid over de toekomstig;:e stemming. Ik heb al een;J keer gevraagd de timing se passen maar tevergeefs. Boa worden in hun bedrijfsvce belemmerd." Van der Slikke onderste i dit. „De grondverwervingi3j r dracht van de gebiedscomim. frustreert de bedrijfsontwik ling. Ik kan niet naar mijnb; man om grond te kopen c j buurman kan ook niet bij mij recht. Het project frustreer. |j hele landbouwontwikké: r Daar doelt Rinco op. SAS VAN GENT - Scoutinggroep De Boekaniers uit Brugge bivakkeert deze week in Sas van Gent. Vanuit het gebouw de Kwet van de Lodewijkgroep ondernemen de scouts hun diverse activiteiten. Wat de Sassenaars vooral opvalt, zijn de eetpartijen onder de brug. Ontbijt, lunch en diner. Ten tijde van de foto stond pasta met hamblokjes en ijs als toetje op het menu. foto Jeroen Kegels tussen de kinderboerderij en Kraagbrug omgevormd tot een gebied met poelen, hagen en hoogstamfruit. Bovendien wordt ingezet op nieuwe vegeta tie zoals orchideeën, water munt, koninginnekruid en vale riaan. Het maaien van gras wordt mede daarom nog maar één of twee keer per jaar ge daan. Dat stuit veel omwonenden te gen de borst. Zij klagen over on kruid dat overwaait naar hun tuinen en allergische reacties (zoals niezen). Hondenbezitters zeggen dat hun viervoeters als gevolg van het hoge gras regel matig last hebben van teken. Hoewel er structuur in het be heer is, doen veel buurtbewo ners (uitzonderingen daargela ten) de huidige toestand van de kreekrand af als een 'grote rot zooi'. Calle vindt dat wat te kort dooi de bocht. „Ik kan me voorstel len dat het er in het eerste jaar nog niet zo spectaculair uitziet, maar de mensen moeten echt even geduld hebben. Geef de na tuur een kans, oordeel niet met een zo hard. Dat de strook er nu zo bij ligt, is logisch. Je kan niet in één jaar tijd bloemweides creëren, dat heeft tijd nodig. Maar de eerste positieve signa len zijn er al. Bij de kinderboer derij en bij de Kraagbrug zijn bijvoorbeeld al de eerste orchi deeën te zien, de zogenaamde grote keverorchus", aldus Calle. De natuurbeschermer vindt het ook iets te makkelijk dat bewo ners, vaak onwetend over de achterliggende gedachte, roepen dat het een puinhoop is. Calle: „Dat neemt niet weg dat we na tuurlijk ook een aantal weide stukken kort moeten houden, zo dat daar bijvoorbeeld kan wor den gevoetbald."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 70