Politie houdt oogje op zwembad Dichten als uitlaatklep Burgerforum houdt debatavond in Sluis Gemeentebelangen pleit voor verwerken restafval in Knokke Twintig euro om te winkelen Riet Burggraaf-Goethals Overlast veroorzakende jongeren in buitenbad Axel door agenten nagetrokken VEERE - Rond de Veer se Kreek 5 j zijn nog geen dode vogels gevon- Iden. Een extra controle door het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft daarom nog niet uitgewe- zen of er sprake is van botulis- me. Het waterschap heeft gisteroch- tend wel weer enkele tientallen dode vissen gevonden. Zieke of dóde vogels zijn niet gezien. Vol- is een woordvoerster is de si tuatie dus stabiel. De vondst van dode vissen in de Veerse Kreek kan duiden op botulisme. Het waterschap heeft daarom ge adviseerd om niet in de kreek te gaan zwemmen. Officieel mag dat daar ook niet. Het negatieve zwemadvies is toch uitgebracht omdat botulisme in bepaalde vormen schadelijk kan zijn voor mensen. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdagstot 12.00 uur REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) WoutBareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel. (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Riet Burggraaf-Goethals: „Gedichten schrijven is mijn manier om te ontdekken wie ik ben." door Jeanette Vergouwen ZUIDDORPE - De weg naar het huis. van Riet Burggraaf-Goethals in Zuid- dorpe kent vele bochten. Ook heeft Riet in haar leven heel wat bochtjes moeten nemen. Zij vond een uitlaatklep via de pen. Drieëntwintig jaar geleden schreef ze haar eerste gedicht. In 2006 liggen er al vier bundels en twaalf boekjes op haar tafel. „Ik volgde een cursus psalmen uit het Oude Testament en we moesten als op dracht een soort psalm schrijven. Ik ben een gesloten persoon en ik ontdekte dat gedichten schrijven voor mij dé manier was om me te uiten", vertelt ze. Dat Riet zou gaan dichten, was voor haar net zo'n grote verrassing als voor haar omgeving. Maar met woorden troost vinden en troost geven, leidde wel tot haar eerste bundel, Een vrouw aan de bron. Als jonge vrouw, net na de geboorte van het eerste kind, werd Riet heel ziek. Het was kantje boord. „Ik was wel gelovig, maar geen kerkganger. In het zieken huis heb ik een speciale ervaring meege maakt. Ik was in levensgevaar, maar ik werd toch heel blij. Ik kreeg meer in zicht in wat belangrijk was. Die erva ring maakte van mij een ander mens. Toch heeft het nog jaren geduurd voor dat ik het kon uiten. Ik was vrij geslo ten en heb een depressieve periode ge kend. Die periode ben ik te boven geko men omdat ik geloofde in de Drievuldig heid. Heel oecumenisch dus. Dan ga je zoeken en wil je er met anderen over praten. Zo kwam ik terecht bij de zus ters Benedictinessen in Sluiskil." Daar verdiepte ze zich in de Bijbel, schreef haar gedachten op en deelde haar emoties met anderen. Haar eerste bundeltje omschrijft Riet als een schuchter begin. Het boekje werd verkocht ten bate van de restaura tie van het haantje van de toren van de kerk in Zuiddorpe. Zes jaar later kwam de tweede bundel De hemel open en dit boekje werd verkocht voor een ander goed doel: het opknappen van de kapel letjes van de zeven smarten bij de kerk. Daarna kwam de bundel God heeft u lief. In de vierde bundel Samengaan ver anderde ook de schrijfstijl. „Ik let sinds dien meer op vorm en inhoud. De ge dichtjes gingen ook niet meer over ei gen emoties, maar ik schreef ze meer naar anderen toe." Riet wordt geïnspireerd door beelden, emoties en gebeurtenissen. Die schrijft ze op. Zo zal zij bijvoorbeeld nooit een kaart met deelneming sturen naar nabe- foto Peter Nicolai staanden, maar een gedicht over de overledene. „Ook geef ik vaak iemand een boekje cadeau, zeker als ik weet dat ik daar iemand een plezier mee doe. Het is fijn om met anderen te delen." Twee meeuwen op een strandpaal vor men een beeld voor een gedicht, maar ook gebruiksvoorwerpen, zoals die in het Juttermuseum. Daar vertellen de at tributen iets over het verborgen leven van de mensen die deze voorwerpen heb ben aangeraakt. Die roeren haar en zor gen voor een vers op rijm. „De laatste tijd laat ik de rijm steeds va ker los. Ik let op het ritme en de vorm, de taal moet blijven vloeien. Ik ben al tijd bereid om de gedichten te bewer ken of te verbeteren. Het is een hobby en zo moet het blijven. Ik voel het als een verplichting om datgene wat in me zit tot bloei te laten komen. Gedichten schrijven is mijn manier om te ontdek ken wie ik ben. Aan anderen wil ik la ten zien ik iets ervaar en die gevoelens wil ik met hen delen." TERNEUZEN - Op het terrein van de buitenschoolse opvang aan de Bellamystraat in Terneu- zen staat sinds gisteren een heuse droomboom. De dromen van 25 kinderen hangen in de boom. De vier- tot twaalfjarige kinde ren van de buitenschoolse op vang waren de hele week bezig met het ontwerpen van de droomboom. Ieder kind tekende zijn of haar droom. Die werd vervolgens op triplex gezet, uitgezaagd en ge verfd. Of de dromen uitkomen, is de vraag. 'Twintig euro om te win kelen', is de droom van een kind. Een ander kind maakt er zelfs vijfhonderd euro van. Andere dromen zijn minder materialis tisch. Zoals een vredesteken met een zonnetje of een gele ster met 'oma'. foto Peter Nicolai LjpnrFrnst Jan Rozendaal SLUIS - Het Burgerforiim Kies stelsel organiseert toch een de bat in Zeeland. Op 28 augustus kan in het belfort in Sluis met forumleden worden gediscussi eerd over de manier waarop de Tweede Kamer wordt gekozen. Het Burgerforum Kiesstelsel, dat vier Zeeuwse leden telt, brengt in november een advies uit. De afgelopen maanden von den daarvoor in Nederland tal van debatbijeenkomsten plaats. De suggesties die daar zijn ge daan, worden door de forumle den meegewogen bij het opstel len van het advies. In Zeeland stond aanvankelijk geen bijeenkomst gepland. De dichtstbijzijnde was op 19 juni in Bergen op Zoom. Tot ergernis van de PvdA-Kamerleden Blom en Dubbelboer. In schriftelijke wagen stelden zij dat het 'van respect zou getuigen' voor de in woners van Zeeland als daar ook een bijeenkomst zou plaats vinden. Op initiatief van burgerforum- lid Nelly Zijderveld uit Oost burg wordt nu een bijeenkomst gehouden in Sluis. Zij werkt daarvoor samen met de gemeen te. „Men was daar enorm en thousiast." De bijeenkomst valt op 28 augustus (aanvang 20.00 uur). Buiten de vakantietijd, maar nog vroeg genoeg om ef fect te hebben op de advisering. Op 1 en 2 september begint het burgerforum daaraan. Het initiatief' van Zijderveld heeft navolging gevonden in an dere regio's. Zo heeft inmiddels een extra bijeenkomst plaatsge vonden in Baarle-Nassau en staan avonden op het program ma in Alkmaar en Emmen. „Ik heb andere forumleden warm weten te maken om ook zelf iets te organiseren", bevestigt ze. Zijderveld denkt niet dat het ad vies van het burgerforum min der serieus zal worden genomen nu de initiator, Alexander Pech- told (D66), is afgetreden als mi nister van Bestuurlijke Vernieu wing en juist die portefeuille niet wordt opgevuld. „We brengen een advies uit aan het kabinet. Dit raakt echt niet op een dood spoor. Integendeel, door de vervroegde verkiezin gen in november is het onder werp alleen maar actueler ge worden." zaterdag 8 juli 2006 Beschonken hardrijder gesnapt IJZENDIJKE - Op de N61 bij IJzendijke werd donderdag avond om tien uur een 24-jarige automobilist uit Bergen op Zoom betrapt op rijden onder invloed. De man reed bo vendien 49 km te hard. Hij had ongeveer 2,5 keer de toege stane hoeveelheid alcohol gedronken. De man moest zijn rijbewijs inleveren. Mobiele Eenheid op scootmobiel GOES - Goes heeft een nieuwe Mobiele Eenheid. Onder die naam trekken mensen in een scootmobiel voortaan el ke derde dinsdag van de maand over De Bevelanden. Plet idee om scootmobieltochten te organiseren is afkomstig van Tiny Verrijzer uit Goes. Ze zit zelf in een scootmobiel en trekt sinds het overlijden van haar man noodgedwon gen alleen door het Zeeuwse landschap. „Ik kom tijdens die tochten werkelijk niemand anders in een scootmobiel tegen", zegt ze. „Kennelijk gebruiken de meeste mensen hem alleen om naar de supermarkt te gaan. Dat vind ik eeuwig zonde." De naam Mobiele Eenheid heeft Tiny Verrijzer zelf be-' dacht. „We zijn mobiel en willen met elkaar een eenheid vormen", verklaart ze. De eerste tocht wordt verreden op dinsdag 18 juli. Meer informatie kan verkregen worden via nummer 0113-220695. Vlissingen tegen plan voor A58 VLISSINGEN - De provincie overweegt de snelweg A58 bij Middelburg te laten ophouden. Dat blijkt uit het con ceptrapport Vensters op Zeeland. De gemeente Vlissingen vindt dit onderdeel van het rapport een onzinnig idee en heeft dat meteen aan de provincie laten weten. In het rapport geeft de provincie aan hoe er in de toe komst moet worden omgesprongen met de snelweg en de omgeving ervan. Als uitgangspunt zijn de weg zelf en het uitzicht vanaf de weg genomen. De insteek is dat het open zicht op de polders moet blijven bestaan. Grote steden mo gen zich wel presenteren aan de snelweg, maar altijd moet één kant van de weg onbebouwd blijven. In het rapport wordt gesproken over het 'afwaarderen' van de A58 bij Middelburg. Plet huidige stuk snelweg tus sen Middelburg en Vlissingen zou dan moeten worden om gevormd tot een zogenoemde Park Way, een rustige weg met grote bomen en mooie verlichting er langs. „Ik hoop dat dit niet meer dan een hersenspinsel is", zegt wethouder M. Walraven van de gemeente Vlissingen. „We hebben de snelweg nodig. Als je niet meer op de verkeers borden staat, ben je afgeserveerd. Dan ben je niets meer dan een woonplaats in het achterland. Dat zou niet te ver-, kroppen zijn. De behoefte aan een snelweg is groot. Het is enorm belangrijk voor het onderwijs, de Hogeschool, de; Kenniswerf, de Dokkershaven." Fietsendief moet werken MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring veroordeelde gisteren een 34-jarige inwoner van Goes conform de eis voor het stelen van fietsen tot veertig uur werkstraf. De Goesenaar stal op 14 mei in Axel een damesfiets uit de achtertuin van een woning. Zes dagen later ging hij op; herhaling. Dit keer had hij in Axel uit een voortuin een; mountainbike weggenomen. „Ik ruilde ze om voor drugs", verklaarde hij zijn daden. I HnnrRené van Stee AXEL - Burgemeester J. Lonink van Terneuzen denkt dat de overlast van Belgische jongeren in het openluchtzwembad in Axel door kordaat optreden van de politie verleden tijd is. }jij reageert hiermee op een vraag aan het college van burge- meester en wethouders van raadslid M. Calon (CDA). Die wilde weten wat het dagelijks gemeentebestuur van Terneuzen van plan is te doen aan de over last in het Axelse zwembad van een groep van zo'n dertig al lochtone jongeren uit de buurt van Lokeren en Lochristie. Volgens Calon maakte de groep zich de voorbije weken schuldig I aan intimiderend gedrag, bedrei gingen en verbale agressie. Ook maakt hij melding van schermut- sehngen lussen bezoekers en de overlastveroorzakers, jongeren i die met steekwapens rondlopen. Vaste bezoekers van het zwem- K bad zouden door de onstane si tuatie wegblijven. Ook het perso neel van het zwembad is niet op zijn gemak. Naar aanleiding van de klachten kwam de poli tie regelmatig poolshoogte ne- |en, Doordat enkele van de be- trokken jongeren zich agressief inde richting van de politie ge- droegen, is er ook minstens één aanhouding verricht. I Kenteken Er is toen meteen ook besloten om de antecendenten na te trek- ken van iedereen die bij het ver- j oorzaken van de overlast betrok- Geen botulisme in Veerse Kreek ken was. Verder zijn de kente kens nagetrokken van de auto's waarmee zij naar Axel kwamen. „Die aanpak lijkt effect te sorte ren, want er zijn de afgelopen week geen meldingen van over last binnengekomen. De groep is niet meer gesignaleerd. Blijk baar stellen de jongeren het niet op prijs dat zij herkend zijn en ook nauwlettend in de gaten worden gehouden", aldus Lo nink. Hij voegt eraan toe dat de politie bij iedere volgende mel ding van overlast onmiddellijk agenten naar het zwembad stuurt. De burgemeester hoopt dat de onrust onder vaste bezoe kers is weggenomen en zij het zwembad gewoon zullen blijven bezoeken. Hij heeft geen idee waarom de groep uit België het zwembad van Axel heeft uitge zocht om overlast te veroorza ken. Ook kan Lonink niet zeg gen of dit verband houdt met in cidenten in zwembaden over de grens, waar ook met name al lochtone jongeren regelmatig voor overlast zorgen. door Raymond de Frel SLUIS - De Sluise coalitiepartij Gemeentebelangen blaast een al jaren lopende discussie over de verwerking van afval van de ge meente Sluis in Knokke nieuw leven in. Raadslid W. Gijsel wil een onderzoek naar de mogelijk heid om restafval in de verbran dingsinstallatie van Knokke te verwerken. Al jaren proberen raadsleden van verschillende partijen bij tijd en wijle te bewerkstelligen dat het Sluise afval vlak over de grens wordt verwerkt. Grootste obstakel is echter de langlo pende contractuele verplichting van Sluis met OLAZ, de gemeen schappelijke regeling voor af- valstoffenverwijdering in Zee land. Volgens dat contract wordt het afval van de Zeeuws- Vlaamse grensgemeente, net als dat van de overige twaalf Zeeuwse gemeenten, verwerkt in Moerdijk. Op de kleintjes Gijsel meent dat de gemeente Sluis veel meer huisvuil en gft-afval aanbiedt dan contrac tueel is vastgelegd. „Uit verschil lende berichten maken wij op dat de verbrandinginstallatie in Knokke geïnteresseerd is in dit restafval. Wellicht kan dit over schot vlak over de grens worden aangeboden. In een tijd dat we als gemeente op de kleintjes moeten letten, kunnen we hier wellicht ons voordeel doen. Het is van de gekke dat we nog steeds honderden kilometers moeten rijden om ons afval aan te bieden, terwijl de verbran dingsoven direct over de grens capaciteit over heeft", aldus Gij sel. Gecompliceerder Navraag bij de gemeente Sluis leert dat de zaak iets gecompli ceerder is dan Gijsel voorstelt. De Zeeuwse gemeenten leveren (Advertentie) i Den Dekker JMuzick KAPELLE 0Tl3-330330 www.dendekkermuziek.com gezamenlijk meer afval dan con- - tractueel is vastgelegd, maar heU overschot is niet per gemeente; te achterhalen. Dat bemoeilijkt, een gang naar de Knokse ver-; brandingsoven. „We hebben natuurlijk contrac tuele verplichtingen, maar toch': streven we voortdurend naar de goedkoopste oplossing. We zou- den in Knokke ons voordeel kun- nen halen in transportkosten,; maar anderzijds is het verbran- - dingstarief in België weer iets duurder dan in Nederland- Maar we houden de vinger aan de pols", stelt wethouder A. Ro-I sendaal. Doorbraak Vorig jaar leek het er even op; dat er een doorbraak zou komen in de afvalkwestie. Sluis zou, on-_ der veel voorwaarden, toestem- ming kunnen krijgen voor het af- voeren van gft-afval naar België als het een nuttige toepassing^ (vergisting of compostering) zou - krijgen. Sluis voerde onderhan delingen met Knokke, maar in de Vlaamse badplaats is nog" steeds geen besluit genomen" over een benodigde, nieuw te; bouwen afvalverwerkingsinstal-; latie. (Advertentie) 0118-641386, www.baderie.nl Grenadierweg 17b, Middelburg Dweilen in Hoofdplaat HOOFDPLAAT - Kermiscomité Hoofdplaat houdt zondag 16 juli tijdens de Hoofdplaatse ker mis voor de tweede keer een dweildag onder het motto 'dwei len met de kraan open'. Dit ge beurt samen met dweilband 'Leute boven Alles'. Deelnemers zijn De Notekra- kers en Sjores Ambras Band uit Hulst, DC-Band uit Zuidzande en Leute Boven Alles uit Hoofd plaat. De dweilbands nemen plaats op een podium. De mu ziek klinkt rondom de feesttent van café 't Krikje waar de dweil- middag om 13.30 uur begint. De finale is rond 18.15 uur. Aanslui tend worden met de kinderen ballonnen opgelaten. Daarna start om 19.00 uur de kinderdis co. Het kermiscomité doet er al les aan om de kermis in Hoofd plaat levendig te houden. Zo is op vrijdag 14 juli een kleurwed- strijd voor de kinderen en een jamsession, op zaterdagmiddag 15 juli is een wedstrijd met een elektronische stier en op zondag 16 juli de dweilmiddag. door Frank van Cooten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 69