PZC Guadeloupe is hofleverancier *5 Paolo Rossi liet Brazilië huilen Directe vrije trap nooit doeltreffend geweest in finale 19 Overzeese gebiedsdelen leveren leeuwendeel van Franse selectie Spaan Zeventien 'buitenlanders' zaterdag 8 juli 2006 fj/wDlivier van Beemen PARIJS - De Franse selectie die morgen de WK-finale speelt te gen Italië is nog gekleurder dan het glorieteam van 1998 en 2000, dat in eigen land wereld kampioen werd en in Rotterdam de Europese titel won. Kende het team van aanvoerder Didier Deschamps acht jaar geleden nog negen blanke Fransen (van j de 22) met Franse wortels, nu zijn het er zés van de 23. De formule 'black-blanc-bleur' (zwart, wit, Arabisch), een woordspeling op de kleuren van de Franse vlag 'bleu-blanc-rou- ge', beleeft net als in 1998 hoog tijdagen. Vooral 'black' doet het goed. De droom van een succes vol multiculti-Fr ankrijk is dan ook weer even terug in het land dat eind vorig jaar nog werd op geschrikt door rellen tussen vooral allochtone jongeren en de oproerpolitie. Tijdens de eerste week van het kampioenschap, toen Frankrijk niet kon winnen van de middel matige voetballanden Zwitser land en Zuid-Korea, vroeg geeft punten rechts-extremist Jean-Marie Le Pen zich nog af of er niet te veel gekleurde spelers in het team zit ten. Hij herkende zich niet in de selectie en vond dat het volks lied onvoldoende werd meege zongen. Le Pen: „Misschien heeft de trai ner de hoeveelheid gekleurde spelers overdreven. Hij had op dat gebied misschien iets meer maat moeten houden, of wel licht heeft hij zich laten meesle pen door ideologische keuzen." Sinds de overwinningen op Spanje, Brazilië en Portugal heeft de leider van het Front Na tional wijselijk zijn mond gehou den. De selectie van bondscoach Ray mond Domenech, zelf via zijn vader van Spaanse herkomst, be staat uit spelers met wortels in onder meer Algerije. Argentinië, Benin, Kameroen en Mali (zie kader). Vikash Dhorasoo is zelfs een Indische Mauritiaan, met Frans paspoort uiteraard. Ver der is het nieuwe idool Franck Ribéry, een van de zes 'volbloed' Fransen, moslim geworden, en laat hij zich 'Bilal' noemen. Departementen Hofleveranciers van 'les Bleus' zijn de overzeese departemen ten. Frans Guyana en Martini que leveren samen drie spelers en het eiland Guadeloupe liefst zes, evenveel als 'blank Frank rijk'. Op Guadeloupe (422.000 inwoners) in het Caribisch ge bied zijn de wedstrijden dan ook ware evenementen. Die vin den niet 's avonds plaats, maar midden op de dag, vanwege het tijdsverschil. De oma van Thier ry Henry hoort overigens niet tot de enthousiaste voetbalsup porters die wedstrijd recht streeks volgen. Zij kijkt de wed strijd meestal pas na afloop, om dat ze te bang is te zien dat Thierry geblesseerd raakt, zo vertelde ze een cameraploeg van het Franse journaal. Niet alleen Pirlo Sómmige mensen zeggen dat het een 'saai' toernooi was. Sommi gemensen zeggen tijdens dit toernooi 'niks nieuws' te hebben gezien. Alsof een revolutie als het 4-2-4-systeem waarmee Bra zilië in 1958 de wereld verover de elke vier jaar wordt uitgevon den. In 1966 was het aantal aan- Vallers al teruggebracht tot drie. Brazilië deed het in 2002 met twee aanvallers, Italië en Frank- i rijk stellen er morgen anderhalf 1 op. De nouveauté van dit toer nooi is de positie van de centra lemiddenvelder, ook wel de 'punt naar achteren genoemd. De eerste in de historie was Guardiola. Dit jaar zag je de coaches van Barcelona aarzelen tussen een verdediger als Marqu- ez en een strateeg als Iniesta. Frankrijk kiest morgen met Makélélé voor de eerste, Italië met Pirlo voor de tweede optie. Engeland probeerde het met Hargreaves, Spanje met Xabi Al- onso, Argentinië conservatief metMascherano en Duitsland vond in Frings cle ideale mix tus sen tackle en pass. Kijkend naai de sleutelpositie op het veld is Italië-Frankrijk wel degelijk een botsing tussen twee stijlen. Ik vond en vind dit toernooi ver revan saai. PARIJS - Zeventien van de 23 Franse spelers op bet" WK voetbal zijn van buitenlandse afkomst. Het basiself tal dat de halve finale van Portugal won (1-0) herbergde acht 'buitenlanders'. Staand, van links naar rechts: Zinedine Zidane (Alge rije), William Gallas (Guadeloupe), Lilian Thuram (Gua deloupe), Patrick Vieira (Senegal), Thierry Henry (Gua deloupe), Eric Abidal (Martinique); zittend, van links naar rechts: Claude Makélélé (Kongo), Florent Malouda (Guyana) en de 'volbloed' Fransen Fabien Barthez, Wil ly Sagnol en Frank Ribery. Oud-wereldkampioen leerde op hardhandige wijze de lessen van het topvoetbal Buffon Wie is beter, Frankrijk of Italië? Laten we kijken per positie. Zambrotta fractie beter dan Sa gnol, Cannavaro fractie beter dan Thuram, Gallas fractie be ter dan Materazzi en Abidal fractie beter dan Grosso. De stand is gelijk. Pirlo' fractie be ter dan Makélélé, Vieira beter dan Gattuso, Ribéry fractie be ter dan Camoranesi, Perrotta be ter dan Malouda, Zidane beter dan Totti, Henry beter dan To ni. Frankrijk dus fractie beter maarniet doorslaggevend. De doorslag geeft de keeper: Buffon stukken beter dan Barthez. Ita lië wint. Ducrot Even twee dingetjes over Studio Sport. Allereerst: niets dan lof. Vervolgens: 1) als Maarten Du crot nog één keer over een Tour deelnemer zegt: 'Toen heeft hij zich als renner ontdekt', stuur ik de hele familie Rooney op hem af; 2) tijdens de laatste week van Studio Sportzomer heb ik de volgende gasten ge mist: Ronnie Tober, Greetje Kauffeld, Jantje Smit, Snip en Snap en Corrie Brokken. Ik hoor dat Come dolgraag de fina le wil doen, maar Jack schijnt dwars te liggen. Gemiste kans. Paolo Rossi is in Italië net zo'n originele naam als Jan Jansen in Nederland. Voor de Italiaanse voetballiefhebbers telt er echter maar één. En dat is de Paolo Rossi die tijdens het WK van 1982 Italië met zes doelpunten aan de wereldtitel hielp. De ran ke spits met het engelengezicht leerde alle lessen van het Itali aanse voetbal. Omgaan met de roem die een makkelijk scoren de aanvaller ten deel valt, maar ook met de verguizing na (al dan niet vermeende) betrokken heid bij een voetbalschandaal. door Hans Geleijnse ROME - Paolo Rossi luistert het liefst naar het koosnaampje Pa- blito. Hij kreeg het dankzij zijn WK-debuutvan 1978 in Argenti nië. Een van de tegenstanders die dankzij een Rossi-doelpunt konden inpakken was.... Frank rijk. Italië hield in de poule dankzij 1-0-winst zelfs de latere wereldkampioen Argentinië ach ter zich. Door een 2-1-verlies tegen die andere finalist, Nederland, ein digden de Azzurri uiteindelijk in de verliezersfinale, die even eens met 2-1 verloren werd van Brazilië. Maar Rossi's naam was gevestigd. En de zoon van een textielwerkersgezin uit het Tos- caanse Prato zou vier jaar latei- juist tegen Brazilië verschrikke lijk wraak nemen. Niet voor niets draagt Rossi's au tobiografie de titel 'Ik liet Brazi lië huilen'. Onder de bloedhete Spaanse zon werd Rossi een we reldberoemdheid door tegen het Braziliaanse sterrenteam alle drie Italiaanse doelpunten voor zijn rekening te nemen. De Bra ziliaanse verdedigers waren niet de enigen die geen raad wisten met de supersnelle spits. Ook de Polen moesten er in de halve fi nale dankzij twee Rossi-treffers aan geloven. En in de finale te gen het West-Duitsland van de brute doelman Schumacher, de ex-maoïst Paul Breitner en de knalharde verdediger Karl- Heinz iFörstër wees Rossi zijn teamgenoten de weg naar de we reldtitel door het openingsdoel punt te maken. Toch is die finaledag niet de be langrijkste uit het leven van de nu 49-jarige Rossi. Hij be schouwt de 28e april 1982 als zijn tweede verjaardag. Op die datum kreeg hij namelijk gratie WK voetbal 2006 Duitsland Paolo Rossi roemt bondscoach Lippi: „Net als Bearzot in mijn tijd durft hij tegen de stroom op te roeien door spits Toni ondanks veel kritiek niet te laten vallen." foto Oleg Popov/GPD van de Italiaanse voetbalbond. In 1980 hep Rossi tegen een schorsing van drie jaar op we gens door hem zelf altijd ontken de betrokkenheid bij het mani puleren van wedstrijdresultaten ten gunste van een maffioos gok- syndicaat. 'Na 730 dagen zonder voetbal voelde ik me als herbo ren', schrijft hij. De bewijsvoering was overigens flinterdun. Aan de vooravond van de wedstrijd tegen het zuid-Italiaanse Avellino werd Rossi door een teamgenoot bij Perugia in het spelershotel geïn troduceerd bij een van de leden van het goksyndicaat. Die vx-oeg hem of de wedstrijd tegen Avelli no ook in een gelijkspel kon ein digen. 'Natuux-lijk', had Rossi ge antwoord, 'alles is mogelijk, dat is zeker geen slecht resultaat'. De uitlating kostte hem de kop Ballack mist troostfinale recente Franse topspelers zijn merendeels van buitenlandse af komst. Ook de twee grootste spe- lei-s uit de Franse voetbalhisto- rie zijn immigrantenkinderen. Michel Platini, de uitblinker van het door Frankrijk gewon nen Europees kampioenschap in 1984, heeft Italiaanse ouders en Just (eigenlijk: Justo) Fontaine, met dertien doelpunten in 1958 nog steeds de topscorer aller tij den op één WK, heeft een Spaan se moeder. GPD Op de reservebank zaten Alain Boumsong (Kameroen), Pascal Chimbonda (Guadeloupe), Vikash Dhorasoo (Mauritius/India), Alou Diarra (Mali), Sidney Govou (Benin), Louis Saha (Senegal), Mikaël Silvestrc (Guade loupe), David Trezeguet (Argentinië) en Sylvain Wil- tord (Guadeloupe). foto Peter Kneffel/EPA BERLIJN - Bondscoach Jürgen Klinsmann kan vanavond tijdens de strijd om de derde plaats op het WK tegen Por- tugal niet over Michael Ballack beschikken. De 29-jarige j middenvelder heeft last van zijn linkerknie en krijgt ust. Tim Borowski haakte gisteren tijdens de training met een voetblessure af. Het is nog onduidelijk of hij tegen Portu gal kan spelen. Miroslav Klose bleek wel fit. De topschut- ter van het WK heeft geen last meer van zijn kuit. Doel man Jens Lehmann stond eerder al vrijwillig zijn plaats onder de lat af aan Oliver Kahn. De Portugese bondscoach Luiz Felipe Scolari kan niet over Miguel beschikken. De rechtsback heeft last van de rechterknie en moet waarschijnlijk een maand rust ne men. Ook de geschorste Ricardo Carvalho ontbreekt. ANP Podolski beste jonge speler DEN HAAG - Niet Ciistiano Ronaldo, niet Luis Valencia, maar Lukas Podolski is verkozen tot beste jonge spelei van het WK. De Duitse aanvaller werd als winnaar be noemd na beraad van een vakjury en een poll op de websi te van de Fifa. Ronaldo en Valencia waren inzet van een wraakactie van Engelse fans. Ronaldo stond enkele dagen geleden nog met ruime over- macht bovenaan de verkiezing, totdat boze Engelse voet- balfans besloten de competitie te saboteren en massaal op de onbekende Luis Valencia van Ecuador te stemmen. Ze konden het niet verkroppen dat uitgerekend Ronaldo, in de ogen van de fans schuldig aan Engelands uitschake- ling, gekozen zou worden tot beste jonge speler. Pelé was in 1958 de eerste winnaar van de trofee. Viei-. jaar geleden werd de Amerikaan Landon Donovan verko zen tot beste jonge speler. In 1994 viel Mare Overmars de eer ten deel. Daarnaast waren onder meer Franz Becken- bauer, Michael Owen en Enzo Scifo in het verleden de bes te jongeling. GPD Fifa wil ontwikkelingsproject BRUSSEL - Om jongeren in Afrika beter bij het onder wijs te betrekken, wil de Europese Commissie samen met de wereldvoetbalbond Fifa een serie ontwikkelingsprojec ten starten rond het thema voetbal. Bedoeling is kinderen en jongeren naar school te krijgen, door daar ook voetbal projecten op te zetten. Fifa-voorzitter Sepp Blatter en voorzitter José-Manuel Barroso van de Europese Commis sie, het dagelijks bestuur van de EU, zullen hiervoor mor gen in de marge van de WK-finale in Berlijn een samen werkingsproject aankondigen. Ook de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki zal de overeenkomst mede onder tekenen. Het volgende WK vindt in 2010 plaats in Zuid-Afrika. ANP Manuel da Costa naar PSV EINDHOVEN - PSV heeft zich gisteren met Manuel da Costa versterkt. De twintigjarige verdediger uit Portugal tekent een vijfjarig contract bij de landskampioen. De jeugdintemational is de tweede aankoop van de club uit Eindhoven. PSV versterkte zich eerder al met doelman Os car Moens. Manuel da Costa komt over van het Franse Nancy. PSV betaalt naar verluidt 1 miljoen euro voor de verdediger. Anderlecht heeft gisteren de tweede doelman van NAC, Davy Schollen, voor een jaar gehuurd. ANP De wedstrijd eindigde inder daad in een gelijkspel. Later zou een van de leden van het goksyndicaat toegeven dat Ros si erbij was gelapt wegens zijn roem. „We hoopten dat de onder zoekers zich op hem zouden con centreren en de andere betrokke nen als kleine visjes zouden be schouwen." Juventus trok hem al op zestien jarige leeftijd aan maar vanwe ge knieproblemen werd hij ge dumpt bij het onbeduidende La- nerossi Vicenza. De terugkeer naar Juventus kwam pas na het uitzitten van twee jaar schor sing. Ook bondscoach Bearzot, die hem in 1978 al had geselec teerd, was hem niet vergeten en met slechts drie voor Juventus gespeelde competitiewedstrij den in de benen maakte hij in Spanje zijn rentree in de basis. Het WK van 1986 maakte hij nog als reserve mee alvorens we gens opnieuw blessureproble men zijn carrière op 31-jarige leeftijd af te sluiten. Rossi gaat er nog steeds prat op dat hij de eerste totale voetbalprof was: via een Amerikaans agentschap had hij pastafabrikant Ponte als zijn persoonlijke sponsor aange worven. Later benutte hij zijn zakelijk instinct voor een succes volle carrière in de makelaardij. Het huidige voetbal heeft zijn hart niet gestolen. „Te voorspel baar, met al die systemen", vindt hij. Wel is er de bewonde ring voor coach Marcello Lippi. „Net als Bearzot destijds durft hij tegen de stroom op te roeien door spits Toni ondanks veel kri tiek niet te laten vallen. En kijk naar het resultaat", zei hij tegen het sportdagblad La Gazzetta dello Sport. Dat blad was overi gens niet onder de indruk van Rossi's kwaliteiten als voetbal commentator, wat hij nu bij Sky-tv doet. Van de talloze oud-spelers die bij de verschil lende zenders commentariëren kreeg hij het slechtste rapport cijfer: een vijf. Maar ja, met pra ten heeft de man die nu rust heeft gevonden als wijn- en olijf olieproducent in Toscane zijn roem niet verdiend. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Frankrijk en Italië treffen elkaar morgen avond voor de vijfde keer op een WK voetbal. De eerste twee keer won Italië (in 1938 en 1978), de laatste twee was Franrijk de bovenliggende partij (1986 en 1998, na straf schoppen). Voorafgaand aan de eindstrijd feiten over de WK-finales. Welke landen stonden het vaakst in de finale van het WK? Brazilië en Duitsland stonden beiden zeven keer in de finale van het WK. Brazilië won vijf finales, Duitsland drie. Italië staat morgen voor de zesde keer in de finale en gaat op jacht naar zijn vierde titel. Voor Frankrijk is het de twee de finale. De eerste, in 1998, werd gewonnen door de Fran- Welke WK-finale werd het beste bezocht? Uruguay en Brazilië trokken voor de finale van het WK 1950 maar liefst 199.854 toe schouwers naar het Estadio Maracana in Rio de Janeiro. Acht jaar later bezochten 'slechts' 49.737 mensen de fi nale tussen Brazilië en Zwe den, gespeeld in het Zweedse Solna. Welke speler speelde de mees te WK-finales? De Braziliaanse rechtsback Cafu speelde mee in drie fina les. In 1994 en 2002 werd hij wereldkampioen, in 1998 ver loor zijn land van Frankrijk. Cafu speelde ook de meeste minuten (280). 43 spelers stonden in twee fi nales op het wedstrijdformu lier. Het Franse viertal Fa bien Barthez, Lilian Thuram, Patrick Vieira en Zinedine Zi dane kan hier morgen bijko men. Wie speelde het minste aantal minuten in een WK-finale? De inbreng van de Argentijn Marcelo Trobbiani werd in 1986 beperkt tot twee minu ten. Vier jaar eerder deed de Italiaan Franco Causio hiei met drie speelminuten niei veel voor onder. Welke spelers misten door een schorsing de WK-finale? Vanaf 1990 is er elk toernooi een speler geweest die de fina le noodgedwongen aan zich voorbij moest laten gaan. In dat jaar misten maar liefst vier Argentijnen de verloren finale tegen Duitsland door een schorsing. In de toer nooien hierop volgend moes ten ook de Italiaan Al- lesandro Costacurta (1994). Fransman Laurent Blanc (1998) en de Duitser Michael Ballack (2002) op de bank plaatsnemen. Dit jaar komt de Franse spits Louis Saha bij dit rijtje. Welke teams hadden de hoog ste en laagste gemiddelde leef tijd tijdens een WK-finale? Toen Argentinië in 1930 de fi nale verloor van Uruguay, was de gemiddelde leeftijd van de Argentijnen 24 jaar en 116 dagen, de jongste ploeg ooit in een WK-finale. De oudste ploeg was gemid deld 30 jaar en 250 dagen, dit was het Braziliaanse team dat in 1962 wereldkampioen werd. Frankrijk komt morgen erg dicht bij dit record. De ge middelde leeftijd van die ploeg tijdens de halve finale was 30 jaar en 10 dagen. Hoe wordt er gescoord in WK-finales? Doelpunten uit strafschoppen en vrije trappen zijn schaars in de mondiale eindstrijd. Slechts vier keer werd er ge scoord uit een penalty, waar onder die van Johan Nees- kens in 1974. Dit is tevens het snelste doelpunt dat ooit in een finale werd gescoord. Neeskens scoorde al na twee minuten. Uit directe vrije trappen is nog nooit gescoord in een finale, ook werd er nooit in eigen doel geschoten. Acht keer werd er raak ge kopt, Zinedine Zidane deed dit in 1998 voor het laatst toen hij twee keer met zijn hoofd scoorde tegen Brazi lië. GPD/Infostrada Sports

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 65