Oppepper voor hart Scharendijke PZC PZC De Maire voortaan één groot graasgebied Veiliger fietsroute bij de stormvloedkering bepleit K Burgerforum houdt debatavond in Sluis Steeds meer opvang van jonge kinderen Twaalf appartementen in omgeving Bethlehemplein Geen botulisme in Kreek Mobiele Eenheid toert rond op de scootmobiel zaterdag 8 juli 2006 13 ^rPifit Kleemans SCHARENDIJKE - Het dorps- hart van Scharendijke krijgt cén flinke oppepper. De gemeen te Schouwen-Duiveland heeft me( woningbouwcorporatie Zeeuwland overeenstemming be reikt over de plannen voor twee appartementsgebouwen in de omgeving van het Bethlehem plein. Over een nieuwe invulling van het gebied rond het Scharendijk- se Bethlehemplein wordt al ja ren gepraat. In 2001 werd voor het eerst gewag gemaakt van plannen voor inrichting van een zogeheten zorgzone in Scharen- jfgen dat plan; een combinatie vim woningen en zorgvoorzie ningen, was echter zo veel weer stand dat initiatiefnemer Zeeuw- land het in een lade deponeerde. Het Zeeuwland-plan dat nu ter tijfel ligt is van heel andere or de, De zorgvoorzieningen zijn volledig uit het plan geschrapt 3 Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-maïl: redzzee@pzc.nl i Marcel Modde (chef) LPiet Kleemans lAli Pankow 'Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE jStationspark 28 ■Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 iE-mail: redactie@pzc.nl INTERNET Www, pzc.nl :-mail; web@pzc.nl en het aantal te bouwen wonin gen is fors teruggebracht. Het is de bedoeling dat in het al enkele jaren leegstaande Rabo-pandje - daast dorpshuis De Putmeet - de peuterspeelzaal wordt geves tigd. Daar waar nu nog het sinds de gemeentelijke herinde ling in 1997 leegstaande oude ge meentehuis staat, wil Zeeuw- land een gebouw met acht ap partementen voor senioren neer zetten. Dat worden huurapparte- menten. Zeeuwland-directeur A. de Ceuster: „Eerst was het plan om daar koopappai'temen- ten te bouwen, maar dat was bij nader inzien toch niet zo'n goed idee. We hadden al het idee dat er meer vraag was naar huur- dan naar koopappartementen en dat beeld is bij de enquête die we onlangs hebben gehou den bevestigd." Diezelfde enquê te wees uit dat er vooral behoef te is aan betaalbare huur- appartementen. De Ceuster: „Voor mij betekent het dat we moeten proberen de huur bene den de huurtoeslaggrens van 615 euro per maand te hou den. "Als het aan Zeeuwland ligt gaat verder een aantal garages - nu nog in bezit van de gemeente Schouwen-Duiveland - aan de Kerkstraat tegen de vlakte. De woningbouwcorporatie wil er vier appartementen voor star ters bouwen. De oude brand weergarage aan de Platteweg en de aanpalende peuterspeelzaal aan de Middelplaatstraat wor den eveneens gesloopt. Zeeuw- land hoopt op die lokatie twee a drie eengezinswoningen te kun nen neerzetten. Het Bethlehem plein zelf - op de hoek van Plat teweg en Ingridstraat gaat in de plannen van Zeeuwland ook op de schop. Vijver De vijver krijgt hoogstwaar schijnlijk een wat andere vorm, de parkeerplaatsen worden her schikt en de bestrating aange past. In eerdere plannen was sprake van sloop van het tegen over het Bethlehemplein gele gen dorpshuis om vervolgens een nieuwe gemeenschapsruim te te integreren in nieuwe bebou wing. Het gemeentebestuur heeft zich echter uitgesproken tegen sloop van het dorpshuis. De Ceuster: „Daar hebben wij verder geen vat op. We hebben de gemeente wel aangeboden om, mocht Zeeuwland het dorps huis over kunnen nemen, in ie der geval de buitenkant van het dorpshuis een face-lift te geven omdat het anders wel erg deto neert bij de bebouwing die wij neer willen gaan zetten." i Draaiorgeldag Het wordt een vrolijke boel in de Gocse binnenstad, za- I terdag 22 juli. Dan spelen 21 gro- iï teen kleine draaiorgels de hele dag muziek. In het stadhuis aan de Markt in j Goes worden van 15 tot 22 juli ook ruim veertig miniatuur draaiorgels tentoongesteld. De expositie is, behalve op zondag, J dagelijks van tien uur 's mor- lot vijf uur 's middags ge- j opend. Het draaiorgelfestival op 22 juli begint om tien uur 's mor- Den Dekker Muziek KAPELLE oTl 3-330330 www.dendekkermuziek.com De afrastering staat, het maaiwerk is klaar. Volgende week komen de grazers natuurgebied De Maire bevolken. door Piet Kleemans NIEUW-HAAMSTEDE - Er is natuur hersteld, extra waterberging gecreëerd en het sluit ook nog eens naadloos aan op het met Europees subsidiegeld uit te voeren Life duinherstelproject. In na tuurgebied De Maire bij Nieuw-Haam- stede zijn meerdere vliegen in één klap geslagen. Door de herinrichting van De Maire is een zeventig hectare groot graasgebied ontstaan. Volgende week maken de grazers - runderen en Shet- landpony's - er hun entree. In vroeger tijden is er, stelt boswachter Dirk Fluijt van gebiedsbeheerder Staatsbosbeheer, ook begrazing ge weest in het gebied. „Toen had je hier van die duinboerderijtjes en liepen hier runderen te grazen." Na de teloorgang van de duinboerderij- tjes was het gedaan met de begrazing en dat bleef niet zonder gevolgen. Lang zaam maar zeker begon het gebied te verruigen. Door ontwatering voor be bouwing en aanleg van recreatievoorzie ningen raakte het gebied verdroogd en dat had vooral voor de bijzondere duin vegetatie dramatische gevolgen. De nat te duinvalleien waren compleet verdwe nen. Alles bij elkaar aanleiding voor Staatsbosbeheer om in te grijpen en te proberen het gebied zijn oude glans weer terug te geven. Geen sinecure want tegelijkertijd moest ook gezocht worden naar wegen om extra waterber ging in het gebied te creëren en op de achtergrond speelt ook het Life-project voor duinherstel. „Maar het past alle maal als een puzzeltje heel mooi in el kaar", aldus een enthousiaste Fluijt. Om extra waterberging te creëren wer den de vroegere waterlopen in ere her steld. „Vooral van bovenaf kun je aan de vegetatie nog heel goed zien-hoe de sloten vroeger liepen. Die waterlopen en de vroegere duinmeertjes hebben we opnieuw uitgegraven." Daardoor is de waterbergingscapacieit van het gebied fors toegenomen volgens Fluijt. „Door de waterlopen flink te laten meanderen kun je het water ook veel langer vast houden. Uiteindelijk komt het wel in de achterliggende polder terecht, maar in een veel later stadium dan nu." Stuw Een afsluitbare stuw kan gebruikt wor den om bij extreme regenval water nog langer in het gebied vast te houden. Met de extra waterberging worden meerdere vliegen in één klap geslagen. Het helpt wateroverlast in de aangren zende bebouwing van nieuw-Haamste- de te voorkomen en de natte duinval leien van weleer keren - hoopt staats bosbeheer vurig - weer terug. Om het gebied opener te maken zijn in De Mai re meerdere slenken - ondiepe kommen - gegraven en is een deel van de ruige foto Dirk-Jan Gjeltema duinriet-vegetatie gemaaid. De grazers moeten ervoor zorgen dat het weer open gemaakte gebied ook daadwerkelijk een open gebied blijft. Staatsbosbeheer mikt op de terugkeer van de authen tieke vegetatie. Kale jonker Fluijt: „En dan praat je over planten als Parnassia, Orchidee en Kale Jonkers. Laatstgenoemde - een statige rechtoprij- zende vlezige stengel bekroond met paarse bloem - komt nu ook al in het ge bied voor. In de nieuwe De Maire zijn drie gebieden samengevoegd tot één. De binnenrasters die die gebieden van el kaar scheidden zijn verdwenen. Er is nu alleen nog een buitenraster om het ze ventig hectare grote gebied. Fluijt: „En wat heel leuk is dat het niet alleen grond is van staatsbosbeheer. Twee par ticulieren hebben hun grond aande Bad- weg beschikbaar gesteld om ook te la ten begrazen. Dat maakt dat het nu alle maal één gebied gebied is terwijl het vroeger erg versnipperd was. Dat is het mooie van dit project." door Piet Kleemans BURGHSLUIS - Onnodig ge vaarlijk. Zo omschrijft fietslief- hebber P. J. Landegent uit Burgh de situatie voor fietsers in de omgeving van de storm vloedkering. Fietsersbond ENFB-vertegenwoordiger J. Mi- davaine deelt de zorg van Lande- gent niet. Vanuit Burghsluis richting stormvloedkering gaat het eer ste eind zonder enig probleem. Maar vlakbij de stormvloedke ring wordt het volgens Lande- gent een ander verhaal. „Je kunt daar aan de Oosterschelde- kant van de dijk fietsen en dat is op zich een heel mooi stukje, maar op gegeven moment stuit je op de stormvloedkering. Daar kun je niet verder en dan moet je over de dijk terug naar de weg onderlangs de dijk. wat je nu in de praktijk ziet gebeuren is dat mensen gewoon schuin over de dijk naar beneden fiet sen naar de weg en wel op een punt waar het behoorlijk onover zichtelijk is. Dat is gewoon ge vaarlijk." Landegent zou liefst zien dat fietsers aan de Oosterschelde- kant voorlangs de kering kun nen om vervolgens weer het pad langs de Oosterscheldedijk op te kunnen. „Dat zou een hele mooi oplossing zijn." Kostbaar Landegent is realist genoeg om te beseffen dat een dergelijke aanpassing van de route zeer kostbaar en daarmee lastig haalbaar is. „Maar ik vind wel dat er iets moet gebeuren om de situatie voor fietsers veiliger te maken, al maken ze daar bijvoorbeeld maar zo'n druppel op de weg die auto's dwingt het rustig aan te doen. Dat zou al een stuk schelen." In de visie van Landegent is niet alleen de veiligheid van fietsers in het ge ding. „Het heeft ook te maken met de kwaliteit van het toeris tisch product. J. Midavaine van fietsersbond ENFB kijkt wat anders tegen de situatie aan. „Ik kan me niet voorstellen dat mensen daar naar beneden fietsen. Maar zelfs als ze dat zouden doen dan is er onderaan het talud nog een bre de grasstrook. Dus ik denk dat het wel meevalt met het gevaar. Bovendien kunnen fietsers ook gewoon via de weg, onder het tunneltje door. Dat staat heel goed aangegeven." VEERE - Rond de Veerse Kreek zijn nog geen dode vogels gevon den. Extra controle door Water schap Zeeuwse Eilanden heeft daarom nog niet uitgewezen of er sprake is van botulisme. Het waterschap heeft gisteroch tend wel weer enkele tientallen dode vissen gevonden. Zieke of dode vogels zijn niet gezien. Vol gens een woordvoerster is de si tuatie dus stabiel. De vondst van dode vissen in de Veerse Kreek kan duiden op botulisme. Het waterschap heeft daarom ge adviseerd om niet in de kreek te gaan zwemmen. Officieel mag dat daar ook niet. Botulisme kan in bepaalde vormen schade lijk zijn voor mensen. door Ernst Jan Rozendaal SLUIS - Het Burgerforum Kies stelsel organiseert toch een de bat in Zeeland. Op 28 augustus kan in het belfort in Sluis met forumleden worden gediscussi eerd over de manier waarop de Tweede Kamer wordt gekozen. Het Burgerforum Kiesstelsel, dat vier Zeeuwse leden telt, brengt in november een advies uit. De afgelopen maanden von den daarvoor in Nederland tal van debatbijeenkomsten plaats. De suggesties die daar zijn ge daan, worden door de forumle den meegewogen bij het opstel len van het advies. In Zeeland stond aanvankelijk geen bijeenkomst gepland. De dichtstbijzijnde was op 19 juni in Bergen op Zoom. Tot ergernis van de PvdA-Kamerleden Blom en Dubbelboer. In schriftelijke vragen stelden zij dat het 'van respect zou getuigen' voor de in woners van Zeeland als daar ook een bijeenkomst zou plaats vinden. Op initiatief van burgerforum- lid Nelly Zijderveld uit Oost burg wordt nu een bijeenkomst georganiseerd in Sluis. Zij werkt daarvoor samen met de gemeente. „Men was daar enorm enthousiast." De bijeenkomst valt op 28 au gustus (aanvang 20.00 uur) bui ten de vakantietij d, maar nog vroeg genoeg om effect te heb ben op de advisering. Op 1 en 2 september begint het burgerfo rum daaraan. Het initiatief van Zijderveld heeft navolging gevonden in an dere regio's. Zo heeft inmiddels een extra bijeenkomst plaatsge vonden in Baarle-Nassau en staan avonden op het program ma in Alkmaar en Emmen. „Ik heb andere forumleden warm weten te maken om ook zelf iets te organiseren", bevestigt ze, Zijderveld denkt niet dat het ad vies van het burgerforum min der serieus zal worden genomen nu de initiator, Alexander Pech- told (D66), is afgetreden als mi nister van Bestuurlijke Vernieu wing en juist die portefeuille niet wordt opgevuld. „We brengen een advies uit aan het kabinet. Dit raakt echt niet op een dood spoor. Integendeel, door de vervroegde verkiezin gen in november is het onder werp alleen maar actueler ge worden." Plan: A58 stopt bij Middelburg VLISSINGEN - De provincie Zeeland overweegt de snel weg A58 bij Middelburg te laten ophouden. Dat blijkt uit het concept rapport Venstei-s op Zeeland. De gemeente Vlissingen vindt dit onderdeel van het rapport een onzin nig idee en heeft dat meteen aan de provincie middels een brief laten weten. In het rapport geeft de provincie aan hoe er in de toe komst moet worden omgesprongen met de snelweg en de omgeving er omheen. Als uitgangspunt zijn de weg zelf en het uitzicht vanaf de weg genomen. De insteek is dat het open zicht op de polders moet blijven bestaan. Grote ste den mogen zich wel presenteren aan de snelweg, maar al tijd moet één kant van de weg onbebouwd blijven. In het rapport wordt gesproken over het 'afwaarderen' van de A58 bij Middelburg. Het huidige stuk snelweg tus sen Middelburg en Vlissingen zou dan moeten worden om gevormd tot een zogenoemde Park Way, een rustige weg met grote bomen en mooie verlichting er langs. „Ik hoop dat dit niet meer dan een hersenspinsel is", zegt wethouder M. Walraven van de gemeente Vlissingen. „We hebben de snelweg nodig. Als je niet meer op de verkeers borden staat, ben je afgeserveerd. Dan ben je niets meer dan een woonplaats in het achterland. Aanhouding na greep in kassa ZIERIKZEE - De politie heeft gistermiddag rond half drie in een restaurant in Zierikzee een 33-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland aangehouden wegens diefstal. De man deed in het restaurant een greep uit de kassa. Een werknemer van het restaurant betrapte de man op heter daad en hield hem vast tot de politie er was. Tegen de 33-jarige man is proces-verbaal opgemaakt. Opgepakt voor slaan met knuppel CADZAND - Op de Vlamingpolderweg in Cadzand werd gisterochtend rond vijf uur een negentienjarige inwoner van Moerbeke door de politie aangehouden. Plij had even daarvoor op de Boulevard de Wielingen een achttienjari ge inwoner van Oostburg met een honkbalknuppel op zijn pols geslagen. De twee waren elk met een groepje op stap en tussen de twee groepen was even daarvoor een woordenwisseling ontstaan. De Belg deed afstand van de honkbalknuppel en kreeg een boete van honderdvijftig euro. Zeilboot in nood VLISSINGEN - Een zeilboot is gisteravond rond zeven uur in moeilijkheden geraakt, vlak voor het Badstrand van Vlissingen. De boot kreeg motorproblemen, waarna de bijna vijf me ter lange kiel vastliep op een zandplaat bij de vaargeul. Het kwam bijna tot kapseizen. Strandwacht Albert Dijks tra alarmeerde een reddingsboot uit Breskens, die snel ter plaatse was. „Zij hebben een sleepverbinding aan de achterzijde ge maakt, waardoor ze de boot snel konden vlottrekken. Het opkomend tij heeft ons nog een handje geholpen. Wij zijn er met een mechanicus naartoe gevaren, die de motor heeft geïnspecteerd." Na twintig minuten konden de twee ei-varen zeezeilers hun reis voortzetten. Iedereen bleef on- gedeei-d. hen naar de buitenschoolse op vang voor gemiddeld ruim twee middagen per week. Ouders die geen gebruik willen maken van opvang willen voor al zelf voor hun kinderen zorgen. Bovendien vinden veel mensen de kinderopvang of de peuterspeelzaal te duur. De ouders die wel betalen, betalen gemiddeld 185 euro per maand. Opmerkelijk is dat ouders met de laagste inkomens meer betalen per dagdeel dan mensen met een middeninkomen. Dit zou te maken kunnen hebben met het het niet gebx-uik kunnen maken van kinderopvang- toeslag of een werkgevei'sbijdx-a- ge- Ruim zeven van de tien driejari ge peuters gaat naar een peuter speelzaal. De verwachting is dat het aantal bezoekertjes van de Zeeuwse peuterspeelzalen het komende decennium zal afne men vanwege pi-ijsstijgingen en afnemende geboortes. Toenemende arbeidsparticipa tie van moeders draagt ook bij aan de daüng, omdat de moe ders daardoor kiezen voor ande re opvang dan de peuterspeel zaal. Het voortbestaan van de kleinste peuterspeelzalen komt hiermee onder druk te staan. door René van Stee TERNEUZEN - Steeds meer jon ge kinderen in Zeeland gaan naar de oppas of het kinderdag verblijf. Dit blijkt uit het rapport 'Kin deropvang en peuterspeelzaal' van de Jeugdmonitor Zeeland. In 2005 gingen bijna zes van de tien driejarige kinderen naar een vorm van opvang zoals kin derdagverblijf, gastouder of op pas. In Zeeuws-Vlaanderen gaat het om 63 procent van de drieja rigen, gevolgd door Walcheren (58 procent) en de Oosterschelde- x-egio (52 procent). In 2001 ging iets minder dan de helft van de driejarigen naar de kinderopvang. Het rapport ver klaart de stijging tot 2005 met name door de toegenomen ar- beidspax-ticipatie van moeders. Een verklaring over de verschil len tussen de diverse Zeeuwse regio's geeft het rapport niet. Ouders brengen hun kind(ex-en) vooral naar een onbetaalde op pas, zoals grootouders. Een kwart van de kindei-en gaat naar een betaalde oppas. Eén op de drie driejarigen gaat naar het kinderdagverblijf. Als kinderen vier worden, gaat een kwart van se nodig en bij slecht weer is ook iedereen welkom. „Dan drinken we met z'n allen gezel lig een bak koffie in het sport- punt", aldus Verrijzer, om daar meteen aan toe te voegen dat de tocht voor een paar dnxppels niet wordt afgelast. Onlangs heeft ze met een aantal mensen al een proeftocht gemaakt en toen vertrokken de deelnemers met de regenjassen aan. „Als het regent, beslissen we gewoon met z'n allen of we gaan of niet." Zelf bedacht De naam Mobiele Eenheid heeft Tiny Verrijzer zelf bedacht. „We zijn mobiel en willen met elkaar een eenheid vormen", verklaart ze. De eerste tocht wox-dt verre den op dinsdag 18 juli. Meer informatie kan verkregen worden via nummer 0113- 220695. Deelname kost een eu- door Rob Paardekam GOES - Opgepast! Goes heeft een nieuwe Mobiele Eenheid. Onder die naam trekken mensen in een scootmobiel voortaan el ke derde dinsdag van de maand over De Bevelanden. Het idee om scootmobieltochten te gaan ox-ganiseren is afkomstig van Tiny Verrijzer uit Goes. Ze zit zelf in een scootmobiel en tx-ekt sinds het overlijden van haar man noodgedwongen al leen door het Zeeuwse land schap. „Ik kom tijdens die toch ten werkelijk niemand anders in een scootmobiel tegen", zegt ze. „Kennelijk gebxixiken de meeste mensen hem alleen om naar de supermarkt te gaan. Dat vind ik eeuwig zonde." De tochten starten elke derde dinsdag van de maand om twee uur 's middags bij Sportpunt Zeeland. Aanmelden is niet per

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 61