Aanslagen New York verijdeld ■ttwj:i.*.i Israël lijkt Harnas tegemoet te komen Een bak met euro's voor kijken naar keien Vogelgriep steekt kop op in Spanje Ruim 40 procent tsunamigeld besteed Poetin krijgt vrijbrief wereldwijde jacht op terroristen Terroristen lieten oog vallen op treintunnels Hudsonrivier Wolkbreuk boven Berlijn MKAN Tl£ \zegiceeg d zaterdag 8 juli 2006 HnnrRemco Reiding MOSKOU - De Russische presi dent Vladimir Poetin heeft van het parlement de vrije hand ge kregen om jacht te maken op terroristen in het buitenland. Na het parlement, de Staatsdoe- ma. keurde gisteren ook de Fe- deratieraad, de Russische Eer ste Kamer, de noodzakelijke wetswijzigingen goed. De wet geeft Poetin nu meer macht bij de jacht op en het uitschakelen van terroristen. De president hoeft voortaan geen details meer te geven over een antiterroristische operatie in het buitenland, wanneer hij het parlement om toestemming vraagt voor zo'n actie. De reso lutie werd woensdag al met een overweldigende meerderheid aangenomen door de Doema: 429 leden waren voor, niemand stemde tegen. Niet alleen het leger, ook de vei ligheidsdiensten kunnen nu worden ingezet. Zij hebben het recht wereldwijd terroristen aan te pakken, om de rechten en vrijheden van Russische bur gers te beschermen, evenals de soevereiniteit, onafhankelijk heid en territoriale integriteit van Rusland. Volgens Poetin is de nieuwe richtlijn niet in te genspraak met internationale wetten. De parlementaire goed keuring volgt op de moord op vijf Russische diplomaten in Irak, vorige maand. Poetin wil dat de daders worden opge spoord en vermoord. De buitenlandse geheime dienst, SVR, heeft die taak ge kregen. Er is een beloning van tien miljoen dollar (7,8 miljoen euro) uitgeloofd voor informa tie over de moordenaars, die in verband worden gebracht met de terreurgroep Al Qaeda. Woensdag gaf het door het Kremlin gedomineerde parle ment al voorlopige goedkeu ring aan een wetsvoorstel dat de controle over de media ver groot ten tijde van een terroris tische aanslag. GPD door Robert Bloemen pn Fqbert Stoel NEW YORK - De Amerikaanse federale recherche FBI heeft aanslagen op hel openbaar ver voer in New York en het aan grenzende New Jersey verijdeld. Dat bevestigde de FBI gisteren in een gezamenlijke verklaring met het ministerie voor Binnen landse Veiligheid. De FBI gaat er vooralsnog van uit dat bij het complot acht hoofdrolspelers waren betrok ken. Drie konden in het buiten land worden gearresteerd. Vol gens de FBI en het ministerie be staat er momenteel geen specifie ke of betrouwbare informatie dat het terreurnetwerk Al Qae da een aanval op Amerikaans grondgebied beraamt. Al Qaeda zou nog wel belangstelling heb ben om toe te slaan. De verklaring volgde op meldin gen in de media dat extremis tische moslims van plan waren de belangrijke Holland Tunnel tussen New York en New Jersey op te blazen, zodat het zakendis trict Wall Street onder water zou lopen. Volgens een hooggeplaatste FBI-functionaris hadden de ter roristen hun oog laten vallen op een treintunnel tussen Manhat tan en New Jersey en andere on dergrondse verbindingen onder de Hudson-rivier. Autotunnels zoals de Holland Tunnel zouden niet tot de doelwitten hebben be hoord. De FBI kon de terreur met on der meer een arrestatie onge veer zes weken geleden in Liba non voorkomen. De verdachte werd door de Libanese binnen landse veiligheidsdienst opge pakt en is inmiddels aange klaagd. Amerikaanse agenten werkten samen met spionage diensten in zes landen om de aanslag te verijdelen. Irak Het ging volgens anonieme Ame rikaanse functionarissen om een 'ernstige samenzwering'. Zij vreesden dat het terreurnetwerk Al Qaeda in Irak betrokken was bij de plannen. De groepering die tot vorige maand werd ge leid door de Jordaanse terrorist Abu Mussab al-Zarqawi, zou de samenzweerders geld en tacti sche hulp hebben aangeboden. Het is nog onduidelijk of de Al Qaedaleden ook echt betrokken waren bij de voorbereiding. ANP/RTR/AFP Kaczynski premier Polen WARSCHAU- Jaroslaw Kac zynski, de leider van de conser vatieve Wet- en Rechtvaardig heidspartij (PIS) volgt partijge noot Marcinkiewicz op als pre mier van Polen. Dat werd gisteravond bekend ge maakt na een bijeenkomst van de PIS-top. Marcinkiewicz kon digde zijn vertrek aan. Dit na een conflict tussen de twee PIS-kopstukken over de vervan ging van de minister van Finan ciën. Kaczynski is de tweeling broer van de behoudende presi dent Lech Kaczynski. RTR/AFP JSF omgedoopt tot Lightning II DEN HAAG - De beoogde opvol- gcr van de F16, de Joint Strike Fighter, is gisteren in Fort j Worth in de Amerikaanse staat Texas omgedoopt tot Lightning II. Dat heeft vliegtuigbouwer Lockheed Martin gisteren be kendgemaakt. De eerste Lightning van Lock- heed, de P-38, was een veelge- bruikt gevechtsvliegtuig tijdens j de Tweede Wereldoorlog. Dit toestel maakte vooral furore door de voor die tijd enorme (snelheid die het toestel kon ont wikkelen. Het nieuwe kabinet Balkenende is van plan nog voor de verkie- I zingen van november een over eenkomst met de Verenigde Sta ten te sluiten voor de verdere t productie en ontwikkeling van de Lightning II. Dit ligt echter I gevoelig binnen de Tweede Ka mer. ANP Seoel staakt hulp aan Pyongyang SEOUL - Zuid-Korea heeft gis teren besloten voorlopig geen humanitaire hulp meer te sturen naar Noord-Korea. Het gaat om 100.000 ton kunst mest en 500.000 ton rijst die voor het zieltogende stalinisti sche land van groot belang zijn. Het besluit van Seoul volgde op de rakettesten die Noord-Korea deze week uitvoerde. De sanctie van Zuid-Korea is de eerste con crete maatregel die de inter nationale gemeenschap na het jwapengekletter van Pyongyang nam. ANP Extra politiebewaking gisteren bij de Holland Tunnel in New York, nadat bekend werd dat er plannen zijn voor aanslagen op de Hudsontunnels. foto Justin Lane/EPA door Patrick Selbach JERUZALEM - Israël lijkt voor het eerst bereid deels tegemoet te komen aan de eisen van de ra dicale Palestijnse regeringspar tij Harnas. Als 'teken van goede wil' sluit Israël niet uit dat er Pa lestijnse gedetineerden amnes tie krijgen als de sinds 25 juni ontvoerde korporaal Gilad Sha- lit door zijn Palestijnse gijze laars wordt vrijgelaten. Dat heeft de Israëlische minis ter van Pubüeke Veiligheid, Avi Dichter, laten blijken. De opmerkingen van de be windsman, die niet zei hoeveel Palestijnen mogelijk kunnen vrijkomen, bieden een mogelij ke oplossing om het fors opge laaide geweld te kunnen beëindi gen. Volgens Israëlische media heb ben de ontvoerders van Shalit, waartoe ook de gewapende tak van Harnas behoort, gezegd dat de man kan vrijkomen en alle ra ketbeschietingen zullen stoppen als Israël alle vrouwelijke Pales tijnse gevangenen vrijlaat. Daar naast moet ook een groep van circa dertig gedetineerden vrij komen die al meer dan twintig jaar vastzitten. In een eerste reactie zei een Ha- mas-functionaris dat de sugges tie van Dichter niet acceptabel is. De top van Harnas reageerde niet op de uitlatingen van de mi nister. In een andere verklaring liet Harnas ook weten dat Shalit goed wordt behandeld 'volgens de uitgangspunten van ons ge loof'. BERLIJN - Automobilisten spoeden zich huiswaarts in een zware regenbui. De Duitse hoofdstad werd gistermiddag getroffen door een wolkbreuk, die voor veel overlast zorgde. Ook vanuit de Italiaanse stad Napels werden gisteren zware regenbuien gemeld. foto Fabrizio Bensch/RTR De ontvoering van Shalit heeft geleid tot een grootschalig en in grijpend offensief van de Israëli sche strijdkrachten in de Ga- zastrook, dat vorig jaar na 38 jaar bezetting door Israël was verlaten. Het noorden van de strook is weer ingenomen door de joodse staat in een poging raketbeschie tingen op Israëlisch gebied te voorkomen. Het geweld heeft volgens Israëli sche media al aan zeker veertig Palestijnen het leven gekost. Gis teren vielen zeker zes doden. Tientallen Hamas-functionaris- sen, onder wie ministers en geko zen parlementariërs, zijn door Is raël opgepakt. Bloed De Palestijnen in de Gazastrook zijn gisteren opgeroepen snel bloed af te staan voor de vele ge wonden als gevolg van Israëli sche beschietingen. Het Pales tijnse ministerie van Volksge zondheid stelde dat er een te kort dreigt. In 48 uur tijd zijn meer dan tach tig gewonden ziekenhuizen bin nengebracht. De hospitaals lij den al onder tekorten aan medi cijnen als gevolg van de afgren deling van de Gazastrook door het Israëlische leger. ANP Je zou van een legendarische rots- tuin, die meer dan vijfduizend jaar oud is, verwachten dat deze door gras, bomen, natuur en absolute stilte wordt omringd. Ergens diep in een bos of ver achterin een weiland. Een oase van rust, een toevluchtsoord, een plekje om even helemaal bij te komen. Zo niet Stonehenge. Deze kring van staande, prehistori sche stenen ligt bekneld tussen snel wegen en parkeerplaatsen. Ook al valt de zon er bij tijd en wijle nóg zo mooi doorheen - speculaties gaan dat het vroeger een zonnewijzer was - tus sen alle verkeersgeweld is de mystiek ver te zoeken. Onder Britse niet-druï- den oogst het monument dan ook wei nig bewondering. De vraag wat de grootste toeristenfuik van Engeland is, wordt steevast beantwoord met: Zijn de drukste trekpleisters in het buitenland meteen ook de mooiste, de meest aangename en de meestau- thentieke plekken om als toerist ze ker te bezoeken? Onze correspon denten menen van niet. In de serie korte kritieken vandaag de laatste aflevering: Stonehenge. Stonehenge. Deze onvolledige stenen cirkel ligt op ruim twee uur rijden van Londen. Met het openbaar ver voer duurt het minstens zo lang als per auto, en betaal je het astronomi sche bedrag van 50 euro voor een treinretour naar Salisbury, plus 10 eu ro voor de busrit naar en van Stone henge. De entree naar de keien die je van vijf meter afstand mag aanschou wen - want aanraken is verboden - kost je nog eens 10 euro. Een slap koordje houdt mens en mystiek van elkaar gescheiden. „Deze hoop mossi ge stenen sucks", zeurt een Ameri kaanse tiener tegen haar moeder. Die verzint ter plaatse dat het vroeger 'een kerk of school of zo' was. Niet dat de auclio-gids opheldering geeft. Een onsamenhangend verhaal leert je dat 'we niet weten wie de ste nen hier heeft geplaatst', 'wanneer Stonehenge precies is gebouwd' en 'met welk doel de stenen hier op el kaar zijn gestapeld.' Deze wijsheid kost je nog eens 9 euro. Waarom hebben we zo veel interesse in Stonehenge? Ook dat weet nie mand. Een Engelsman fluisterde me toe zich te schamen voor de internatio nale hype: „Terwijl de rest van de we reld bezig was grootse beschavingen en kennis te cultiveren, peinsden de Engelsen zich suf over de vraag hoe ze één steen bovenop de andere konden krijgen." Esther Gotink Lerares mag hoofddoek dragen STUTTGART - Een tot de islam bekeerde Duitse lerares mag aan een openbare school in Stuttgart haar hoofd doekje blijven dragen. Een rechtbank gaf de vrouw giste ren gelijk in haar conflict met de overheid. De lerares had geklaagd over discriminatie. Katholieke zusters mogen immers wel in hun ordegewaad aan open bare scholen les geven. Baden-Württemberg was de eerste Duitse deelstaat die een hoofddoekjesverbod voor leraressen aan openbare scholen afkondigde. De hoogste administratieve recht bank van de Bondsrepubliek bevestigde dat verbod in juni 2004. ANP Nigeria ontslaat veel ambtenaren ABUJA - Nigeria ontslaat nog voor het einde van dit jaar een op de vijf ambtenaren, ofwel 33.000 van de 160.000 overheidsmedewerkers. Het land wil schoon schip maken in de ambtenarij om zo de efficiëntie te verbeteren. Nigeria kampt met een topzwaar overheidsapparaat, dat bekend staat om de corruptie en het wanbeleid. De om vangrijke ambtenarij in Nigeria stamt nog uit de tijd dat het land een militaire dictatuur had. Pas in 1999 kreeg het land weer een civiel bestuur. ANP/RTR. Doden Bruno krijgt geen staartje MÜNCHEN - Het doodschieten van de beer Bruno in de Duitse Alpen krijgt geen juridisch staartje. Justitie in München besloot geen strafrechtelijk onderzoek te begin nen. Volgens een woordvoerder zijn er onvoldoende aan wijzingen voor een strafbaar feit. Na de dood van Bruno waren tientallen aangiftes gedaan, onder anderen tegen de jagers en de minister van Milieu van de deelstaat Beieren. De autoriteiten gaven toestem ming voor het afschieten van Bruno, omdat hij een gevaar voor mensen zou vormen. ANP/DPA Berlusconi beticht van fraude ROME - Oud-premier Berlusconi van Italië heeft op nieuw een rechtszaak aan zijn broek. Een Milaanse onder zoeksrechter heeft hem in staat van beschuldiging gesteld wegens belastingfraude, boekhoudfraude, witwaspraktij ken en andere delicten. De centrumrechtse politicus en rijkste man van Italië zou de misdaden hebben begaan als baas van het familiebe drijf Mediaset. Berlusconi ontkende al elke schuld. Hij en zijn dertien medeverdachten riskeren gevangenisstraffen van vier tot twaalf jaar. ANP/AFP/RTR Verzet Oeganda wijst amnestie af LONDEN - Het Oegandese Verzetsleger van de Heer (LRA) wil niets weten van de 'totale amnestie' die de Oe gandese regering heeft aangeboden. Bij de vredesbespre kingen die volgende week beginnen in Soedan is elke deel nemer gelijkwaardig, stelde een woordvoerder van de be weging. Hij noemde het amnestieaanbod 'overbodig'. De kopstukken van het LRA, onder wie leider J. Kony, worden op verdenking van oorlogsmisdaden gezocht door het Internationaal Strafhof. President Museveni van Oe ganda wil Kony desondanks laten gaan als hij het terroris me afzweert. ANP griep overleden. Vice-premier De la Vega kondigde de nodige maatregelen om verspreiding van het virus tegen te gaan. In het betrokken gebied is vervoer van pluimvee verboden. Er zijn in die regio geen pluimveebedrij- ven. Volgens deskundigen is het niet uitgesloten dat andere trekvo gels die dit gebied passeren ook zijn besmet. „Het is vrijwel on mogelijk om dat te controle ren", aldus een woordvoerder van de Madrileense universiteit. Toch is de kans op besmetting in Spanje op dit moment minder groot dan een paar maanden ge leden tijdens de grote vogeltrek vanuit Afrika. GPD door Henk van den Boom BARCELONA - In Spanje is het eerste geval van vogelgriep vast gesteld. Het gaat om het voor mens gevaarlijke H5Nl-virus dat werd aangetroffen bij een dode fuut. De vogel werd een week geleden gevonden in een waterrijk ge bied ten noordwesten van Span je in de provincie Alava. Vol gens een zegsman van het minis terie van Landbouw is hier spra ke van de meest agressieve vorm van vogelgriep. Het virus is eer der ook al in andere Europese landen aangetroffen. In Azië zijn al ruim 100 mensen aan de door Erik Raven UTRECHT - De Samenwerken de Hulporganisaties (SHO) heb ben 41 procent van het geld dat indertijd is gestort op giro 555 voor hulp aan de tsunamislacht- offers besteed aan noodhulp en wederopbouw. Dat blijkt uit de vijfde tussen rapportage over de besteding van de hulpgelden die de orga nisatie gisteren uitbracht. Het gaat om een bedrag van 80 mil joen euro. In totaal is 200 mil joen euro gestort. Inclusief dit al uitgegeven geld hebben de zeventien lid- en gastorgani- saties van de SHO 80 procent van de opbrengst van de hulpac tie voor de door de tsunami ge troffen gebieden in december 2004 al toegewezen aan projec ten. Meer dan 30 procent van het geld is via lokale partnerorgani saties van de SHO-leden in de rampgebieden en internationale organisaties uitgegeven aan noodhulp. Bijna 70 procent ging naar projecten gericht op weder opbouw. Het merendeel van de opbrengst van de nationale ac tie (80 procent) is ten goede ge komen aan projecten in Sri Lan ka en Indonesië. De overige 20 procent wordt besteed in India, Somalië, Myanmar en Thailand. De uitvoering van de hulppro jecten loopt volgens de SHO in sommige gevallen vertraging op doordat de organisaties in de landen op problemen stuiten. Zo konden ze minder doelen bereiken dan voorgenomen om dat de grote vraag naar ar beidskrachten en materiaal tot een prijsstijging daarvan heeft geleid „Om te kunnen voldoen aan de waag naar arbeidskrach ten leiden hulporganisaties per soneel op", zo stelt de SHO. ANP Meer racisten in leger VS WASHINGTON - Het Ameri kaanse leger herbergt steeds meer neonazi's en blanke racis ten. Zij maken misbruik van de steeds lagere eisen die de strijdkrachten stellen om re kruten te wei-ven. Ze zijn zo in staat om op kosten van de fede rale overheid gevechtstrainin gen te volgen. Dat meldde de burgerrechtenorganisatie Southern Poverty Law Center gisteren. Deze organisatie volgt Ameri kaanse extremistische groepen. Zij meent dat er sprake is van een serieuze bedreiging van de nationale veiligheid. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5