Ambitieus plan De Grevelingen In Burghsluis is het altijd beter weer Theaterspel in Ecoscope Uitwerking plannen biedt kans op honderden banen M. Ham in beeld als nieuwe bisschop deu rloo jziidziiiziitmii waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland Redactie: 0113-315649 www.pzc.nl E-mail:redactie@pzc.nl Postbus 31,4460 AA Goes Noord 0en Midden-Zeeland: 0113-315520; Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 8 juli 2006 rinnr Marcel Modde ZONNEMAIRE - De Grevelin gen heeft alles in zich om uit te groeien tot een uniek gebied in Europa. Zeeland kan daar opti maal van profiteren, zowel in ecologisch als economisch op zicht. Dat is de conclusie in een integrale visie die is opgesteld naar aanleiding van het vorig jaar gehouden Grevelingende- bat. Realisatie van de ambitieuze plannen zorgt naar schatting structureel voor 450 tot 750 nieuwe banen in de regio. Wan neer daarbij ook de toeleveren de bedrijvigheid wordt opge teld, komen er nog eens 120 ba nen bi]. Met alle projecten, uitge smeerd over een periode van twintig jaar, is een investering gemoeid van 1,2 tot 1,6 miljard 'euro. Het algemeen bestuur van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen omarmde de visie gisteren met gretigheid. Januari volgend jaar wordt begonnen met fondsvorming. De bedoe ling is dat Stimuleringsfonds Duurzame Grevelingen jaarlijks te voeden met zo'n één miljoen euro Daartoe wordt onder meer een beroep gedaan op Rijks- en 1 Europese overheden. Tevens wordt bekeken wat de bijdrage kan zijn vanuit het bedrijfsle- ven. Onder regie van het Grevelin- genschap wordt de komende maanden de dialoog op gang ge bracht met de verschillende be trokken maatschappelijke orga nisaties, overheden en andere be langhebbenden. Doel is in okto ber duidelijkheid te hebben of de visie ook bij de achterban op een breed draagvlak kan reke nen, zodat de uitwerking van de plannen verder in gang kan wor den gezet. De visie is opgesteld in opdracht van het Grevelingen- schap, GZH, Staatsbosbeheer, de Kustvereniging, Rijkswater staat en energiebedrijf Delta. Getijdencentrale Centraal in de opzet staat het te rugbrengen van een klein getij in de Grevelingen, afhankelijk van de gekozen maatregelen va riërend van enkele centimeters tot een halve meter (plus en min) verschil ten opzichte van NAP. In de visie wordt de bouw van een getijdencentrale in de Brouwersdam voor mogelijk ge houden. Dat levert de regio niet alleen een schone energiebron op, maar ook wereldwijd presti ge en bekendheid. Tesamen met de aanleg van een zonne-eiland, windparkjes en de benutting van biobrandstoffen kan de Gre velingen voldoende produceren om heel Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee van ener gie te voorzien. Terugbrengen van een tijbeweging is ook nood zakelijk om de waterkwaliteit te verbeteren en de vorming van 500 tot 2000 hectare slikken en schorrengebied te stimuleren. In de visie worden verder diver se mogelijkheden geschetst voor toerisme, recreatie maar ook het wonen op en rond de Grevelin gen. Zo wordt onder meer ge dacht aan de bouw van zogehe ten 'ecolodges' en een zorghotel. Het algemeen schapbestuur: de vier gemeente op Goeree Overflakkee, Schouwen-Duive land en de provincies Zuid-Hol land en Zeeland, ziet serieuze kansen voor het ambitieuze plan. RENESSE - Kinderen bewust maken van het veranderende kli maat en de gevolgen daarvan voor de dieren in de kuststrook. Daar ging het gisteren om in doe- en activiteitencentrum natuur en milieu Ecoscope-tijdens de theatervoorstelling 'Dieren op reis". Daarbij draaide het om Robbie en Max die samen op vakan tie zijn maar van mening verschillen over hoe ze hun tijd beste den. Robbie wil zijn tijd nuttig besteden door een schoolopdracht uit te voeren voor zijn favoriete juf. Max wil vooral spelen. De voorstelling werd bezocht door zo'n twintig kinderen en hun ouders. In het doe- en activiteitencentrum aan de rand van Renes- se is tot 1 oktober nog de expositie over duurzame energie Hé Wattje! te zien. Op 12 en 19 juli wordt op het terrein van Ecosco pe streekmarkt gehouden en elke zaterdag kan de biologische markt bezocht worden. foto Marijke Folkertsma BREDA - Rector Matthieu Ham van het priesterseminarie Boven donk in Hoeven maakt volgens kerkelijke kringen de grootste kans om Tiny Muskens op te vol gen als bisschop van Breda. Vol gens ingewijden kan de benoe ming al vandaag in Rome be kend worden gemaakt. In februari heeft Muskens de paus om een bisschop-coadjutor gevraagd. Dat is een hulpbis schop van wie op voorhand vast staat dat hij de bisschop te zijner tijd zal opvolgen. Begin april deponeerde het Kathedra le Kapittel van het bisdom een voordracht van drie priesters bij de paus. Het kapittel acht hen al le drie 'waardig en geschikt' om binnen enkele jaren de nu 70-ja- rige Muskens op te volgen. Het zou gaan om twee kandidaten van binnen het bisdom en één van buiten het diocees Breda. In kerkelijke kring circuleren lijstjes met kandidaten. Mat thieu Ham heeft volgens ingewij den alles mee. Dat geldt niet in de laatste plaats voor zijn leef tijd. Ham is 51, waarmee hij in het diocesane priesterbestand een van de jonkies is. Behalve Ham worden ook Vincent Schoenmakers, vicaris-generaal van Muskens, en pastoor Rud Smit uit Bergen op Zoom ge noemd. E (Advertentie) Kom naar 1 ierikzee voor: Bel 08®- Haringvlietplein 4 Zierikzee - telefoon: 0111 4S6161 BSEHBZSESBB Blijven we thuis of pakken we de koffers? De PZC besteedt deze zomer zes weken lang aandacht aan vakantie in Zeeland. Verslaggevers schrijven over Zeeuiven die jarenlang hun vakantie doorbrengen in de eigen provincie. Ook aan bod kom,en de bijzondere hotelkamer, de knusse bed breakfast en het privéparadijsje in de achtertuin. Ëgjami wm& Ad en Willy van den Boogaart liggen het liefst in kleine, knusse haventjes. foto Dirk-Jan Gjeltema Trossen los Leukste plekje: Ad en vooral Willy gaan graag naar de grens van Zeeland en Bra bant. Naar het haventje van de Heen, een kleine dorpshaven te bereiken via het Beneden- sas. Gewoon voor de gezellige sfeer, het knusse en kleinscha lige. Beste plek om te eten: En om het dan helemaal af te maken brengen ze graag een bezoek aan het restaurantje in dat zelfde haventje. Restaurant de Schapenput. Een goede keuken voor een schappelijke prijs, is het oor deel van Willy. Al voegt ze er aan toe dat het restaurantje in Burghsluis ook erg de moei te waard is. Met een grote boog omheen varen: Jachthavens waar de schepen vijf of zes rijen dik naast elkaar aan de steiger lig gen en waar het dus veel te druk is. „Dan is er in Zeeland met al die dijken heel wat minder te zien. Hier vaar je vaak van A naar B." Toch zijn er in Zeeland ook ge noeg leuke plekjes, vinden ze. Zo waren ze onlangs in de jacht haven die in de oude sluis bij het Goese Sas is gemaakt: „Wat is dat knus." Ad en Willy zoe ken het ook het liefst in dat soort haventjes, kleine haven tjes waar het nog rustig is. Als ze zes of zeven dik naast elkaar liggen of vijf sterren hebben, dan hoeft het voor hen niet. „Als je dat vakantie noemt." Daarom zijn ze ook zo tevreden in Burghsluis. Weg van alle drukte, een haventje waar nog van alles kan, niet te grootscha lig, en een prima restaurantje. En toch is er altijd wel wat te doen en levendigheid in de vorm van passerende wandelaars of fietsers. En als ze willen zijn ze zo aan het strand van Westen- schouwen. Soms zijn ze gewoon met z'n tweeën een dagje op de boot in de haven van Burghsluis. Dan is hij wat aan het rommelen en zit zij gezellig te lezen of kijkt ze eens naar de voorbijgangers die hoog boven hen op de dijk passe ren. Aan boord hebben ze alles, hun natje en hun droogje. Ze kunnen er koken, of ze stappen eens een restaurantje binnen als ze daar zin in hebben. Hun dagindeling aan boord ziet er meestal als volgt uit: na de koffie vertrekken ze voor een tochtje. Ze varen tot ongeveer één uur en proberen een leuk plekje te vinden. Dan volgt de lunch en daarna gaan de vouw- iïetsjes aan de wal om het ge bied dat ze vanaf het water heb ben gezien nog eens rustig van uit een ander gezichtsveld te be kijken. Zorgen Ad maakt zich wel eens zorgen over de veiligheid op het water als hij af en toe zijn medewater sporters bekijkt. „Sommigen hebben niet eens een autokaart bij zich, laat staan een goede kaart van het vaarwater. En een vaarbewijs is ook geen garantie dat alles goed gaat. T<?n eerste is dat alleen nodig voor bootjes langer dan 15 meter of als ze sneller gaan dan 20 kilometer per uur. Maar iedereen kan een vaarbewijs halen. En je moet toch het water en het weer in de gaten houden. Hoe vaak gaan ze niet het water op als er slecht weer wordt afgegeven? Mensen zouden echt meer op de veilig heid moeten letten. Kijk maar eens als je oversteekt van de Oos- terschelde naar west-Brabant. Als je dan die Rijn-Scheldever- binding ziet en hoe druk het daar is. En daar zitten ze ge woon tussen met hun bootjes." Het water blijft trekken voor Ad en Willy. Ad: „Het water raak ik nooit beu. Maar je moet wel wat om handen hebben. Zo'n polyester wastobbe is niks voor mij." René Schrier Als het in grote delen van Zeeland nog bewolkt is, klaart de lucht boven Burgh sluis al op. Soms belt Ad van den Boogaart uit Oosterland met zijn gsm vanaf zijn bootje in Burghsluis naar zijn vrouw thuis en dan zit zij onder de wol ken terwijl hij geniet van een lekker zonnetje. Vaak ligt de scheiding bij de Zeelandbrug. Zo plaatselijk kan dat zijn. Zes jaar geleden kochten Ad en Willy de Pandorra. Bij Ad zat het water in zijn bloed. Hij is op het water opgegroeid. Zijn va der en moeder hadden een bin nenvaartschip. Van oorsprong lagen ze zelf met hun schip al tijd in Kortgene, maar 33 jaar geleden verhuisden ze naar Oos terland. Alle vakanties van Ad en Willy hadden wel iets met het water te maken. Al was het dat ze met de caravan de oor sprong van de Rijn gingen opzoe ken. Toen de kinderen het huis uit gingen wilden ze een bootje. Ad: „Niet alleen om te varen, maar ook een beetje om te knut selen. Ik heb wel graag wat te doen. Ik ben er nog vaak aan be zig. Dan schroef ik er weer eens een radio in of ik pruts wat aan de motor. Steeds verbeteringen of veranderingen aanbrengen. En ik vis graag. Dus dat kwam ook goed uit." Niet dat het met de vangsten nou zo goed is. Voor al op de Oosterschelde is het de laatste jaren flink teruggelopen. Ad wijt het aan de aanleg van de stormvloedkering. Vroeger zaten er erg veel Belgen te vis sen. Nu zie je die niet meer; dat zegt volgens Ad genoeg. Af en toe vangt hij nog eens een zee baars of een wijting. Afgelopen zaterdag had hij een makreel en twee platvissen. Achtertuin Vissen is niet de favoriete bezig heid van zijn vrouw. Zij toert lie ver wat met de boot. Als ze een maal ten oosten van Bruinisse komen vindt ze het al prachtig. Bijvoorbeeld west-Brabant in via de Steenbergse Vliet. Maar ook andere provincies vindt Wil ly mooi om doorheen te varen. In Friesland vaar je zo bij de mensen door de achtertuin: Zierikzeeënaar ontkent geweld MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Zierik zee ontkende gisteren in Middelburg een leeftijdsgenoot te hebben mishandeld. Officier van justitie L. Boogert vond dat verdachte een kletsverhaal ophing. „U heeft zich er vanaf het begin mee bemoeid. Het was twee tegen één. U bent samen met uw vriend ver over de schreef ge gaan." De officier zag voldoende bewijs voor minstens één klap die verdachte had uitgedeeld en eiste vijfhon derd euro boete. De Zierikzeeënaar sputterde tegen. „Ik heb niets ge daan." Een voortdurend conflict met het slachtoffer lag vorig jaar 12 november in Zierikzee aan het incident ten grondslag. Zij kwamen elkaar tegen in een café, waarna ze naar buiten gingen om te vechten. Getuigen hadden het duo zien schoppen en slaan, terwijl het slachtoffer op de grond lag. Voor politierechter I. Woltring was de verklaring van de portier doorslaggevend voor het bewijs en vonniste de man conform de eis. „U bent zich kennelijk door het alco holgebruik er niet meer van bewust geweest dat u hebt ge slagen", voegde de politiei"echter eraan toe. Motorduivel is rijbewijs kwijt SAS VAN GENT - Op de provinciale weg N252 bij Sas van Gent werd afgelopen donderdag om 21.00 uur, tij dens een videosurveillance, een 27-jarige motorrijder uit Lovendegem betrapt op te-hard rijden. De man reed 161 kilometer per uur, terwijl tachtig de maximumsnelheid is. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. Straf voor schoppen echtgenote MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol tring heeft gisteren een 56-jarige Vlissinger voor huiselijk geweld veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte had al langer relatieproble men met zijn vrouw, met wie hij voor de tweede keer is ge trouwd. Omdat zijn vrouw in Antwerpen een minnaar had, leek het huwelijk weer stuk te lopen. Toen ze op 12 januari bij de verdachte aan de deur stond, kwam het tot een aanvaring. De Vlissinger zou haar in het gezicht heb ben geschopt. Een eerste diagnose van de oogai-ts wees op een mogelijke breuk in de oogkas. De man ontkende zijn vrouw te hebben geschopt. De politie, die ter plaatse kwam, had het slachtoffer trillend naar buiten zien ko men. Volgens strafpleitster V. Serrarens was er geen be wijs voor de mishandeling, omdat er sprake was van een één-tegen-éénverklaring. De politierechter vond echter bewezen dat de verdachte zijn partner, met wie de relatie is hersteld, een schop had gegeven. Smaek van Zeeland GOES - Veel mensen hebben zich de afgelopen twee da gen in Goes culinair laten verwennen tijdens het laatste deel van het evenement 'Smaek van Zeeland', dat vorige maand al in Breskens en Middelburg werd gehouden. Op een vlonder in de Goese stadshaven maakten de beste koks van Goes hun lekkerste gerechten klaar. Op het me nu stonden onder meer een carpaccio van rundvlees met zeekraal en Zeeuwse spekjes, jonge tarbot op een bedje van zeegroenten en crème brülée van Zeeuwse bolus. Het evenement is bedoeld om de mensen voor een aantrek kelijke prijs kennis te laten maken met de 'betere' Zeeuw se keuken. (Advertentie) (Advertentie) Btj een verhoogd cholesterol wordt Becel pro*actlv van harte aanbevolen door de Nederlandse Hartstichting en vergoed* door Zorgverzekeraar VGZ. rot max. c 40.- perivit. i i Kipt op www.vsr.rt voor <J« voorw«fn. Nederlandse^.]/ Hartstichting zeeuwse almanak Alarm De Terneuzense deed geen oog meer dicht. De scharnie ren van de voordeur van haar buurman piepten zo hard, dat een fatsoenlijke nachtrust vol gens haar niet meer mogelijk was. En dus stopte ze een briefje in de bus van de buur man, want echt praten met el kaar doen ze niet. I Of ie zijn scharnieren eens wilde smeren, luidde het ver zoek. De buurman had echter een heel andere kijk op de zaak, zo bleek uit zijn schrifte lijke antwoord. „Ik kan niet aan uw verzoek voldoen. Mijn piepende voordeur zie ik juist j als een perfect inbraak- I alarm. De Pagter Interieurs Luxueus zitcomfort Zitmeubelen en interieurstojfen van gerenommeerde Europese fabrikanten Herenstraat 9 Segeersstraat 8 Middelburg SOI 18-614455 Luxe viersterren-duinsuites van Hotel Bos Duin aan de Walcherset,,r' Meer informatie? Kijk in het woonkatern van deze krant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 59