Ambitieus plan voor Grevelingen Dagje zeilen voor gehandicapten Tussen en WERKELIJKHEID Burgerforum houdt debatavond in Sluis 1 Vlissingen kraakt idee provincie om A58 te verkorten '4 Kans op honderden banen als ideeën werkelijkheid worden Apdpier en i^rhn' door Jan van Tienen SINT ANNALAND - Richard hangt, heftig met zijn bovenlichaam knikkend, over de re ling van de boot. Pure opwinding. Hij oogt gespannen als de driemaster Amazone zijn spitse boeg door de Zeeuwse wateren klieft. Richard is een van de zestig verstandelijk ge handicapten die gistermiddag een boottocht je maakten over de Krabbenkreek bij Sint Annaland. Hij behoort tot een groep bewo ners van Lambertijnenhof in Bergen op Zoom en Sterrebos in Roosendaal, die is uit genodigd door vier eerstejaars studenten van de InterCollege Business School in Utrecht. Het viertal moest voor een school project een activiteit organiseren waaruit flink wat maatschappelijke betrokkenheid spreekt. Het werd een boottocht, compleet met afsluitend feest. Een voltreffer. Er hangt in elk geval een vrolijke sfeer aan boord. Er wordt, door de matrozen voor één dag, driftig gezwaaid naar langsvarende bootjes. Begeleider Vincent krijgt flink bij val als hij een liedje over het dek schalt of roept: „Piraten aan boord!" „Jeeh!", gillen de opvarenden terug. Mark van Merriënboer heeft het naar zijn zin. Hij kroelt met een hoop mensen en be antwoordt iedere vraag met een weder vraag. - „Vind je het leuk?" - „Ja, jij?" - „Heb je weieens gezeild?" - „Ja, jij?" Stuurs kijkende Harry eet een tomaat en heeft een kopje soep in zijn handen. Als hij langs zijn begeleidster Karin Goeijers loopt, houdt zij hem staande en plukt ze een stuk tomaat van zijn voorhoofd. Die golven ook. „Het is goed voor Harry dat hij nu wat aflei ding krijgt. Zijn zwager is gisteren overle den", zegt Goeijers. De groep die vandaag aan boord met volle teugen geniet is redelijk zelfstandig. De meesten wonen in kleine woongroepen en werken overdag op een van de buitenprojec ten van Lambertijnenhof en Sterrebos. Op die, buitenprojecten maken ze bijvoorbeeld zeep of ze verkopen kunst. Omdat de studenten van de Business School iets voor alle bewoners van de twee zorgcen tra wilden doen, gaven ze gistermiddag ook nog een groot feest op het terrein van Lam bertijnenhof. Clowns, dj,'s en een gitarist werden opgetrommeld om ook de minder mobiele bewoners te vermaken. En er was patat, voor iedereen. In de recreatiezaal van Lambertijnenhof staan veel bewoners te swingen en te draaien. Eén supervrolijk kijkend meisje draagt een helmpje. Voor alle zekerheid. Je weet immers maar nooit. Student Mark de Ruiter (18) legt uit hoe het viertal op het idee kwam voor deze dag: „We hadden ideeën voor het bouwen van waterputten in Afrika en het maken van een documentaire over sloppenwijken in Kenia, maar we hebben het toch wat dichter bij huis gehouden", zegt De Ruiter. Alexander Ilsink (20), kwam vervolgens op het idee om een groep mensen 'de dag van hun leven' te bezorgen. De eigenaresse van de Amazone, Ada Degeling, was bereid haar driemaster kostenloos beschikbaar te stel len. Ook de Thoolse ondernemersvereniging en het bedrijf 2WayDrive sponsorden de droomdag. De studenten van de prestigieuze Business School zijn tevreden over het slagen van de dag. „Dit geeft echt een diep gevoel van voldoe ning", zegt Mark de Ruiter tevreden. X Papier is zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij.stilstaan hoe bijzonder het is. Want waar vertrouw je de eerste schetsen van het beeld dat je voor ogen hebt aan toe? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. papieren karton - zaterdag 8 juli 2006 hi De driemaster Amazone, met aan boord zestig verstandelijk gehandicapten, vertrekt uit de haven van Sint Annaland. foto Dick de Boer door Ernst Jan Rozendaal SLUIS - Het Burgerforum Kies stelsel organiseert toch een de bat in Zeeland. Op 28 augustus kan in het belfort in Sluis met forumleden worden gediscussi eerd over de manier waarop de Tweede Kamer wordt gekozen. Het Burgerforum Kiesstelsel, dat vier Zeeuwse leden telt, brengt in november een advies uit. De afgelopen maanden von den daarvoor in Nederland tal van debatbijeenkomsten plaats. De suggesties die daar zijn ge daan, worden door de forumle den meegewogen bij het opstel len van het advies. In Zeeland stond aanvankelijk geen bijeenkomst gepland. De dichtstbijzijnde was op 19 juni in Bergen op Zoom. Tot ergernis van de PvdA-Kamerleden Blom en Dubbelboer. In schriftelijke vragen stelden zij dat het 'van respect zou getuigen' voor de in- Geen botulisme aangetroffen in Veerse Kreek VEERE - Rond de Veerse Kreek zijn nog geen dode vogels gevon den. Een extra controle door het Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft daarom nog niet uitgewe zen of er sprake is van botulis^ me. Het waterschap heeft gisteroch tend wel weer enkele tientallen dode vissen gevonden. Zieke of dode vogels zijn niet gezien. Vol gens een woordvoerster is de si tuatie dus stabiel. De vondst van dode vissen in de Veerse Kreek kan duiden op bo tulisme. Het waterschap heeft daarom ge adviseerd om niet in de kreek te gaan zwemmen. Officieel mag dat daar ook niet. Het negatieve zwemadvies is toch uitgebracht omdat botulis me in bepaalde vormen schade lijk kan zijn voor mensen. Waterschap Zeeuwse Eilanden blijft vooralsnog extra alert op zieke of dode vogels. door Marcel Modde ZONNEMAIRE - De Grevelin gen heeft alles in zich om uit te groeien tot een uniek gebied in Europa. Zeeland kan daar opti maal van profiteren, zowel in ecologisch als economisch op zicht. Dat is de conclusie in een integrale visie die is opgesteld naar aanleiding van het vorig jaar gehouden Grevelingende- bat. Realisatie van de ambitieuze plannen zorgt naar schatting structureel voor 450 tot 750 nieuwe banen in de regio. Wan neer daarbij ook de toeleveren de bedrijvigheid wordt opge teld, komen er nog eens 120 ba nen bij. Met alle projecten, uitge smeerd over een periode van twintig jaar, is een investering gemoeid van 1,2 tot 1,6 miljard euro. Het algemeen bestuur van het Natuur- en Recreatieschap De Grevelingen omarmde de visie gisteren met gretigheid. Januari volgend jaar wordt begonnen met fondsvorming. De bedoe ling is dat Stimuleringsfonds Duurzame Grevelingen jaarlijks te voeden met zo'n één miljoen euro. Daartoe wordt onder meer een beroep gedaan op Rijks- en Europese overheden. Tevens wordt bekeken wat de bijdrage kan zijn vanuit het bedrijfsle ven. Onder regie van het Greve- lingenschap wordt de komende maanden de dialoog op gang ge bracht met de verschillende be- trokken maatschappelijke orga nisaties, overheden en andere be langhebbenden. Doel is in okto ber duidelijkheid te hebben of de visie ook bij de achterban op een breed draagvlak kan reke nen, zodat de uitwerking van de plannen verder in gang kan wor den gezet. De visie is opgesteld in opdracht van het Grevelingen- schap, GZH, Staatsbosbeheer, de Kustvereniging, Rijkswater staat en energiebedrijf Delta. Getijdencentrale Centraal in de opzet staat het te rugbrengen van een klein getij in de Grevelingen, afhankelijk van de gekozen maatregelen va riërend van enkele centimeters tot een halve meter (plus en min) verschil ten opzichte van NAP. In de visie wordt de bouw van een getijdencentrale in de Brouwersdam voor mogelijk ge houden. Dat levert de regio niet alleen een schone energiebron op, maar ook wereldwijd presti ge en bekendheid. Tesamen met de aanleg van een zonne-eiland, windparkjes en de benutting van biobrandstoffen kan de Gre velingen voldoende produceren om heel Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee van ener gie te voorzien. Terugbrengen van een tijbeweging is ook nood zakelijk om de waterkwaliteit te verbeteren en de vorming van 500 tot 2000 hectare slikken en schorrengebied te stimuleren. Zorghotel In de visie worden verder diver se mogelijkheden geschetst voor toerisme, recreatie maar ook het wonen op en rond de Grevelin gen. Zo wordt onder meer ge dacht aan de bouw van zogehe ten 'ecolodges' en een zorghotel. Het algemeen schapbestuur ziet serieuze kansen voor het ambiti euze plannen. „Het is dodelijk voor dit soort projecten om te zeggen dat ze te futuristisch zijn. Dat betekent dat verder het gras hooguit alleen nog wat korter wordt geknipt en er aan de tuin zelf niets verandert", reageerde burgemeester A. van Pelt van Oost-Flakkee. „Ik vind dit een uiterst waardevolle stu die en ik schrik niet eens van de enorme investeringen, wanneer je ziet welke mogelijkheden er allemaal zijn. Laten we deze vi sie de ruimte geven. Wat werke lijk niet haalbaar is, komt in het proces vanzelf wel bovendrij ven." Ook de vertegenwoordi gers van Rijkswaterstaat en wa terschap Hollandse Delta zitten op die lijn. Het dagelijks bestuur, waarin ook de provincies Zeeland, Zuid-Holland en de gemeenten Schouwen-Duiveland en Goed ereede zijn veregenwoordigd, had zich eerder al achter de vi sie geschaard. woners van Zeeland als fc 4 ook een bijeenkomst zou pb vinden. Op initiatief van burgerfor- lid Nelly Zijderveld uit oi de burg wordt nu een bijeenW er georganiseerd in Sluis werkt daarvoor samen me]11ZI gemeente. „Men was 4 tel enorm enthousiast." én De bijeenkomst valt op 28; 4e gustus (aanvang 20.00 uui)i" en ten de vakantietijd, maar: w vroeg genoeg om effect te h Be ben op de advisering. Op is september begint het bui$ lij rum daaraan. na Het initiatief van Zijden; no heeft navolging gevonden in; bu dere regio's. Zo heeft inmid) éi een extra bijeenkomst plaaQ Di vonden in Baarle-Nassau' Jri staan avonden op het próg® te: ma in Alkmaar en Emmert te: heb andere forumleden be weten te maken om ook zelfi te organiseren", bevestigt ze, vit Zijderveld denkt niet dat hel; .op vies van het burgerforum e Üe der serieus zal worden geno: 'ei nu de initiator, Alexander Pa; de told (D66), is afgetreden als; la* nister van Bestuurlijke Venw toi wing en juist die porteieï P niet wordt opgevuld. „We brengen een advies uil; a het'kabinet. Dit raakt echt: n op een dood spoor. Integeni- door de vervroegde verkies gen in november is hel: onè - werp alleen maar actueler; 1' worden."' 1- Draaiorgels m spelen in Goes SOI door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De provincie overweegt de snelweg A58 bij Middelburg te laten ophouden. Dat blijkt uit het concept rap port Vensters op Zeeland. De ge meente Vlissingen vindt dit on derdeel van het rapport een on zinnig idee en heeft dat meteen aan de provincie laten weten. In het rapport geeft de provin cie aan hoe er in de toekomst moet worden omgesprongen met de snelweg en de omgeving er omheen. Als uitgangspunt zijn de weg zelf en het uitzicht vanaf de weg genomen. De in steek is dat het open zicht op de polders moet blijven bestaan. Grote steden mogen zich wel presenteren aan de snelweg, maar altijd moet één kant van de weg onbebouwd blijven. In het rapport wordt gesproken over het 'afwaarderen' van de A58 bij Middelburg. Het huidi ge stuk snelweg tussen Middel burg en Vlissingen zou dan moe ten worden omgevormd tot een zogenoemde Park Way, een rus tige weg met grote bomen en mooie verlichting er langs. „Ik hoop dat dit niet meer dan een hersenspinsel is", zegt wet houder M. Walraven van de ge meente Vlissingen. „We hebben de snelweg nodig. Als je niet meer op de verkeersborden staat, ben je afgeserveerd. Dan ben je niets-meer dan een woon plaats in het achterland. Dat zou niet te verkroppen zijn. De behoefte aan een snelweg is groot. Het is enorm belangrijk voor het onderwijs, de Hoge school, de Kenniswerf de Dok- kershaven." Argumenten Walraven weet niet wat de argu menten zijn om de snelweg te la ten ophouden bij Middelburg. „Maar ik kan me niet voorstel len dat de provincie dit doorzet. Vlissingen is zelfs met de ope ning van de S14-S15 anderhalf jaar geleden, officieel het knoop punt geworden voor de westelij ke ontsluiting van Walcheren." Hoewel het plan zich nog in een vroeg stadium bevindt, laat het Vlissingse college van B en W nu al aan de provincie weten dat dit onderdeel van het rap port volstrekt indruist tegen het standpunt van het gemeentebe stuur. „Over zoiets ingrijpends kun je niet vroeg genoeg je onge noegen kenbaar maken", zegt Walraven. „Het lijkt erop dat het gewoon een losse gedachte is. Want er is niet meer dan één bladzijde uit het rapport aan dit onderdeel besteed. Maar om te voorkomen dat het ook in het de finitieve rapport belandt en dat het een eigen leven gaat leiden, trekken we nu al aan de bel." De A58 tussen Vlissingen en Middelburg moet wat het Vlissingse gemeentebestuur betreft een autosnelweg blijven. foto Ruben Oreel GOES - Het wordt een vroSj ?ei boel in de Goese binnenstad,;aa terdag 22 juli. Dan spelen 21b te en kleine draaiorgels del dag muziek. De de In het stadhuis aan de Marli F1 Goes worden van 15 tot 22 j |te' ook ruim veertig minialii; De draaiorgels tentoongesteld: expositie is, behalve op zond, te dagelijks van 10.00 tot 11. 661 uur geopend. Het draaiorgel j'e tival op 22 juli begint om 10 iaa uur. we ;rei:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 56