IBetere zorg bij zwangerschappen Die mannen vonden het maar niks Een veelheid aan kunst in de polder PZC Steeds meer opvang jonge kinderen Mobiele Eenheid op de scootmobiel I Vrouwenkerkkoor 40 jaar actief Gynaecologen Lievensberg en verloskundigen werken voortaan nauw samen De vele dames en enkele heren van kerkkoor Pius X repeteren elke woensdagavond in de katholieke kerk van Ovezande. foto Willem Mieras door Rob Paardekam OVEZANDE - Het is precies veertig jaar geleden dat in Ovezande een kerk koor voor vrouwen werd opgericht. Fei telijk heeft dat niet lang bestaan, want na drie jaar sloten de dames zich aan bij het noodlijdende mannenkoor. Wat maakt het uit. moeten ze in het Borselse dorp gedacht hebben. Wij vieren ge woon het veertigjarig bestaan van het dameskerkkoor. Dat gaat morgen gebeuren tijdens een jubileumviering die de titel Trouw heeft gekregen. „Omdat onze leden over het algemeen vrij lang bij het koor blij ven", verklaart Corrie de Baar, die al vanaf het prille begin bij het koor zit. Ze kan zich nog goed herinneren dat de toenmalige pastoor Van Wunnik ijverde voor de oprichting van een dameskoor, dat voornamelijk ingezet zou worden bij rouw- en trouwdiensten. Zeg maar de doordeweekse dingen. Het zingen in de dienst op zondag bleef voorbehouden aain de mannen. Dat zou niet lang zo blijven, want het herenge zelschap dunde steeds verder uit. Daar om werden de mannen en de vrouwen drie jaar na de oprichting van het vrou wenkoor samengevoegd onder de naam 'Pius X'. Van dankbaarheid bij de heren - de vrouwen hadden hen in feite van de on dergang gered - was in het begin nauwe lijks sprake. „Ze vonden het maar niks dat wij er bij kwamen", vertelt De Baar. „Er heerste een echte mannencul- tuur. Maar goed, het gemopper ging snel over, hoor, want al snel zagen ze dat onze komst ook voordelen had. We konden toen tenslotte ook vierstemmige stukken instuderen. Dat was leuk." Hoewel het officieel niet meer bestaat, is er toch nog een soort dameskoor, want Pius X verzorgt met enige regel maat optredens tijdens diensten in on der meer verzorgingshuizen of bij de Zonnebloem. Bij dat soort gelegenhe den blijven de heren thuis. De meesten, omdat ze moeten werken en de paar an deren, omdat dit soort 'uitjes' hen ge woon niet aanspreken. Tijdens de spe ciale optredens neemt De Baar het diri geerstokje meestal over van Kees Boon man, de vaste dirigent. „Je zou mij de reservedirigent kunnen noemen", grapt ze. Overigens zingen de heren ook wel eens zonder de dames. Een keer of vier per jaar geven ze op zondag tijdens de dienst een Gregoriaans concert weg. De dames zijn dan vrij. Trouwen Rouwdiensten doet het koor ook nog re gelmatig, maar de trouwdiensten zijn tegenwoordig op één hand te tellen. De ze week hadden ze er toevallig nog eens eentje. „Ach, tegenwoordig is samenwo nen veel meer in dan trouwen", zegt De Baar enigszins weemoedig. „Wel jam mer, want rouwdiensten zijn over het algemeen toch treurige aangelegenhe den. Het is leuk om af en toe ook eens bij een huwelijk aanwezig te zijn." Wat valt er verder nog oVer het koor te vertellen? Nou, dat de dames - zoals in bijna alle gemengde koren - de over hand hebben en dat de gemiddelde leef tijd redelijk hoog ligt. „Dat komt omdat de kerk ook een jongerenkoor heeft", meent De Baar. „Hun repertoire is wat luchtiger en dat spreekt jonge mensen meer aan. Wij houden ons bij de wat klassiekere kerkliederen. Heel soms doen we wel eens iets in het Engels, maar dan komen de mensen naar ons toe om te zeggen dat ze toch liever iets horen dat ze begrijpen." Nog veel vaker komen mensen zeggen hoe mooi het koor gezongen heeft. „Hartstikke leuk natuurlijk", zegt De Baar. „Maar uiteindelijk doen we het daar niet voor. We staat er niet ter meer dere eer en glorie van onszelf, maar ter ondersteuning van de liturgie." Het 'dameskoor' wordt morgen in de bloemetjes gezet tijdens de jubileumvie ring, die om 9.30 uur begint in de katho lieke kerk aan de Hoofdstraat in Ove zande Na afloop is er voor iedereen kof fie en kunnen bezoekers de leden van het jubilerende koor feliciteren. zaterdag 8 juli 2006 Straf voor schoppen echtgenote MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter I. Wol- tring heeft gisteren een 56-jarige Vlissinger voor huiselijk geweld veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdachte had al langer relatieproble men met zijn vrouw, met wie hij voor de tweede keer is ge trouwd. Omdat zijn vrouw in Antwerpen een minnaar had, leek het huwelijk weer stuk te lopen. Toen ze op 12 januari bij de verdachte aan de deur stond, kwam het tot een aanvaring. De Vlissinger zou haar in het gezicht hebben geschopt. Een eerste diagnose van de oogarts wees op een mogelijke breuk in de oogkas. De man ontkende zijn vrouw te heb ben geschopt. De politie, die ter plaatse kwam, had het slachtoffer tril lend naar buiten zien komen. Volgens strafpleitster V. Ser- rarens was er geen bewijs voor de mishandeling, omdat er sprake was van een één-tegen-éénverklaring. De politierechter vond echter bewezen dat de verdachte zijn partner, met wie de relatie is hersteld, een schop had gegeven. Plaatsen vrij voor zomerkamp VLISSINGEN - Kinderen van tien tot veertien jaar uit Vlissingen kunnen deze maand een weekje gratis op va kantie aan de Vlissingse boulevard. De stichting Plezier aan Zee houdt vanaf maandag drie zomerkampen in de Zeevaartschool en er zijn nog plaatsen over. De stichting Plezier aan Zee heeft als doel het bevorderen van plezieri ge activiteiten aan zee. De zomerkampen staan in het teken van zeehelden. Er worden piratenspelletjes gedaan op het strand, maar er wordt ook op een speelse manier uitleg gegeven over Michiel de Ruyter en de Engelse Zeeoorlogen. Drie weken lang is er in de Zeevaartschool plaats voor vijfentwintig kinderen in de leeftijd van tien tot veertien jaar. In de laatste week, van 28 juli tot 4 augustus, worden er alleen overdag activiteiten georganiseerd. Daaraan kunnen vijf tig kinderen in de leeftijd van zes tot tien jaar meedoen. Aanmelden kan op www.plezieraanzee.nl of bij de balie van de bibliotheek. Zierikzeeënaar ontkent geweld MIDDELBURG - Een achttienjarige inwoner van Zierik- zee ontkende gisteren in Middelburg een leeftijdsgenoot te hebben mishandeld. Officier van justitie L. Boogert vond dat verdachte een kletsverhaal ophing. „U heeft zich er vanaf het begin mee bemoeid. Het was twee tegen één. U bent samen met uw vriend ver over de schreef ge gaan." De officier zag voldoende bewijs voor minstens één klap die verdachte had uitgedeeld en eiste vijfhonderd euro boete. De Zierikzeeënaar sputterde tegen. „Ik heb niets gedaan." Een voortdurend conflict met het slachtoffer lag vorig jaar 12 november in Zierikzee aan het incident ten grondslag. Zij kwamen elkaar tegen in een café, waarna ze naar buiten gingen om te vechten. Getuigen hadden het duo zien schoppen en slaan, terwijl het slachtoffer op de grond lag. Voor politierechter I. Woltring was de verklaring van de portier doorslaggevend voor het bewijs en vonniste de man conform de eis. „U bent zich kennelijk door het alcoholgebruik er niet meer van bewust geweest dat u hebt geslagen", voegde de politierechter eraan toe. door René van Stee TERNEUZEN - Steeds meer jon ge kinderen in Zeeland gaan naar de oppas of het kinderdag verblijf. Dit blijkt uit het rapport 'Kin deropvang en peuterspeelzaal' van de Jeugdmonitor Zeeland. In 2005 gingen bijna zes van de tien driejarige kinderen naar een vorm van opvang zoals kin derdagverblijf, gastouder of op pas. In Zeeuws-Vlaanderen gaat het om 63 procent van de drieja rigen, gevolgd door Walcheren (58 procent) en de Oosterschelde- regio (52 procent). In 2001 ging iets minder dan de helft van de driejarigen naar de kinderopvang. Het rapport ver klaart de stijging tot 2005 met name door de toegenomen ar beidsparticipatie van moeders. Een verklaring over de verschil len tussen de diverse Zeeuwse regio's geeft het rapport niet. Ouders brengen hun kind(eren) vooral naar een onbetaalde op pas, zoals grootouders. Een kwart van de kinderen gaat naar een betaalde oppas. Eén op de drie driejarigen gaat naar het kinderdagverblijf. Als kinderen vier worden, gaat een kwart van hen naar de buitenschoolse op vang voor gemiddeld ruim twee middagen per week. Ouders die geen gebruik willen maken van opvang willen voor al zelf voor hun kinderen zor gen. Bovendien vinden veel men sen de kinderopvang of de peu terspeelzaal te duur. De ouders die wel betalen, betalen gemid deld 185 euro per maand. Opmerkelijk is dat ouders met de laagste inkomens meer beta- len per dagdeel dan mensen met een middeninkomen. Dit zou te maken kunnen hebben met het het niet gebruik kunnen maken van kinderopvangtoeslag of een werkgeversbijdrage. Ruim zeven van de tien driejari ge peuters gaat naar een peuter speelzaal. De verwachting is dat het aantal bezoekertjes van de Zeeuwse peuterspeelzalen het - komende decennium zal afne men vanwege prijsstijgingen en afnemende geboortes. Toenemende arbeidsparticipa tie van moeders draagt ook bij aan de daling, omdat de moe ders daardoor kiezen voor an- derssoortige opvang dan de peu terspeelzaal. Het voortbestaan van de kleinste peuterspeelza len komt hiermee onder druk te staan. door Rob Paardekam GOES - Opgepast! Goes heeft een nieuwe Mobiele Eenheid. Onder die naam trekken mensen in een scootmobiel voortaan el ke derde dinsdag van de maand over De Bevelanden. Het idee om scootmobieltochten te gaan organiseren is afkomstig van Tiny Verrijzer uit Goes. Ze zit zelf in een scootmobiel en trekt sinds het overlijden van haar man noodgedwongen al leen door het Zeeuwse land schap. „Ik kom tijdens die toch ten werkelijk niemand anders in een scootmobiel tegen", zegt ze. „Kennelijk gebruiken de meeste mensen hem alleen om naar de supermarkt te gaan. Dat vind ik eeuwig zonde." De tochten starten elke derde dinsdag van de maand om 14.00 uur bij Sportpunt Zeeland. Aan melden is niet per se nodig en bij slecht weer is ook iedereen welkom. „Dan drinken we met z'n allen gezellig een bak koffie in het sportpunt", aldus Verrij zer, om daar meteen aan toe te voegen dat de tocht voor een paar druppels niet wordt afge last. Onlangs heeft zé met een aantal mensen al een proeftocht gemaakt en toen vertrokken de deelnemers met de regenjassen aan. „Als het regent, beslissen we gewoon met z'n allen of we gaan of niet." De naam Mobiele Eenheid heeft Tiny Verrijzer zelf bedacht. „We zijn mobiel en willen met elkaar een eenheid vormen", verklaart ze. De eerste tocht wordt verre den op dinsdag 18 juli. Meer in formatie kan verkregen worden via nummer 0113-220695. Deel name kost een euro. (Advertentie) door Rolf Bosboom RILLAND - Het is misschien even zoeken, maar wie de wo ning van Klaus en Loes Muller in de Eerste Bathpolder bij Ril land - vlakbij de Rattekaai - heeft gevonden, wordt verrast door een mooie expositie, in de woning maar vooral in de tuin. Het is het derde jaar dat Loes Müller haar stekje gebruikt voor de manifestatie Kunst in de Polder. Wederom is gekozen voor kunstenaars die uit Zee land komen of hier gewoond of gewerkt hebben. Een aantal van hen is professio neel actief, maar de amateurkun stenaars doen nauwelijks voor hen onder. Rijnhard Schregardus en Pleuni zijn, naast Müller zelf, inmid dels uitgegroeid tot vaste deelne mers. Er is veel te zien in de welbe wust charmant nonchalant aan gelegde tuin. De beelden van Schregardus blijft keer op keer de aandacht trekken en boeien, maar zeker zo opvallend zijn de polybronsbeelden van Corrie Hagenaars: ijle, langgerekte fi- Klessebessen, werk van Loes Miil guren die Afrikaans aandoen. De jongste serie is aanzienlijk kleurrijker dan de vroegere beel den. Her en der in de tuin staan bij dragen van Frans Kegels, die veelal brons en glas combineert tot een verrassend geheel, de ene keer raadselachtig, de ande re keer als helder symbool zoals foto Willem Mieras in Ontkiemen, waarbij het glas in het brons 'ontluikt'. Een exposant die eveneens op valt is Jehanne Broeders, met keramiek die in eerste instantie vooral verwondering wekt door de eigenzinnige, merkwaardige vormen. Mooi is de serie 'schepen' langs de vijver in de tuin. Verder is er glaskunst te zien van Rinus Rentmeester, figura tieve brons en keramiek van Co van Driel, keramiek van Jikke Postuma, schilderijen van Pleu ni en stenen sculpturen en kera miek van Müller, zoals het aardi ge Klessebessenzeven dames die genoeglijk met elkaar lijken te babbelen. Binnenshuis worden onder meer sieraden van Gerjanne Wiersum getoond, evenals schilderijen van Nathalie van Terheyden, be schilderingen op zijde van Carla Ferkranus en krachtige kera miek van Schregardus. Müller vroeg verder Jikke Postuma een boerenservies te maken voor de eettafel. Daarop ligt tevens een stapeltje exemplaren van de re centste bundel van de Thoolse dichteres Eef Everaert. Expositie: Kunst in de polder', werk van twaalf kunstenaars, t/m 16 juli in de tuin van Klaus en Loes Muller, Middenhof 3a, Ril land. Geopend: dagelijks, 11-17 uur. L^Frank Balkenende IbEKGEN op zoom - Zieken huis Lievensberg in Bergen op Zoom en verloskundigen in de regio slaan de handen formeel ineen. Doel is fouten voor en bij geboorten te voorkomen, de ser vice aan zwangere vrouwen te {verbeteren en heldere afspraken |le maken tussen gynaecologen jen verloskundigen. De maatschap gynaecologie van het ziekenhuis en de verloskun digen in de regio (West-Brabant en oostelijk Zeeland) hebben zich verenigd in het Verloskun dig Samenwerkingsverband (VSV). Alle verloskundigen die |n het bezit zijn van een toela tingsovereenkomst voor het be geleiden van bevallingen in Lie vensberg zijn verplicht lid te worden van het VSV. Alleen op die manier kunnen beide par tijen gemaakte afspraken nale ven en elkaar erop aanspreken als dat onverhoopt niet gebeurt. In Zeeland is de huisartsen groep in Reimerswaal lid gewor den. De acht huisartsen die daar in samenwerken, doen tegen de trend in allemaal nog bevallin gen. Daarnaast zijn er twee (nieuwe) verloskundigen in Rei merswaal in het VSV gestapt. Op Tholen draaien twee verlos kundigenpraktijken mee in het samenwerkingsverband. Anders dan in Reimerswaal heeft geen enkele Thoolse huisarts nog be vallingen in het pakket. Gynaecoloog P. van Gessel van ziekenhuis Lievensberg denkt dat het VSV de kwaliteit van de verloskundige zorg beter be waakt dan voorheen. „Er was natuurlijk al overleg tussen gy naecologen en verloskundigen, maar duidelijke afspraken zijn nooit gemaakt. Dat is nu wel ge beurd. Die afspraken gaan bij voorbeeld over het verwijsbe leid: welke aanstaande moeder kan door de verloskundige lijn worden geholpen en wanneer moet de gynaecoloog worden in geschakeld? Hoe vaak zie je die patiënt dan en hoe snel kan ie mand in het ziekenhuis terecht? Dat is allemaal netjes vastge legd." Suikerziekte Zo is één van de eerste wapenfei ten van het VSV dat afspraken over zorg voor vrouwen die lij den aan zwangerschapsdiabetes zijn aangescherpt. Zo zal de ver loskundige voortaan onderzoe ken of aanstaande moeders kam pen met suikerziekte. Zo ja, dan volgt er direct een consult bij de gynaecoloog. Die houdt de pa tiënt onder zijn hoede als zij in suline moet gaan gebruiken. Als echter blijkt dat een dieet vol doende is om het probleem op te lossen, kan de verloskundige de controles overnemen van de gy naecoloog. De patiënt zal vol gens Van Gessel duidelijk profi teren van de samenwerking. Zij kan makkelijker en sneller van de verloskundige naar de gynae coloog en in veel gevallen snel ler het ziekenhuis weer verla ten. „Dat is mogelijk omdat de gynaecologen en verloskundi gen beter en meer met elkaar overleggen. We houden de lijnen kort." Doel is ook met elkaar achteraf terug te blikken op met name gecompliceerde zwanger schappen. Een duidelijk voor deel, zegt Van Gessel. „Dat doen we om van elkaar te leren en eventueel gemaakte fouten in de toekomst te voorkomen." Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den.zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl I Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam 1 Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl .Shantykoor zingt in Goes I GOES - Shantykoor Het Vcerse iKScheepstuig treedt zondag 9 juli op in de Manhuistuin achter de ■Zusterstraat in Goes. Het concert van het zeemanslie- derenkoor onder leiding van Emilia Tabacknik-Li begint om 12.30 uur. Het Veerse Scheeps- tuig is later diezelfde zondag te horen, vanaf 14.30 uur, tijdens de Goese Kadefeesten op een ponton in de haven aan de Bierkade. (Advertentie) Den Dekker Mu/ick KAPELLE- 0Ï13-330330 www.dendekkermuziek.com 5]|Grenadierweg 17b, Middelburg 0118-641386, www.baderie.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 55