Kindervakanties mogen wat kosten PZC o PORTUGAL Boekje met wandelingen op de Veluwe ReisMoeken Griekenland Portugal Buffet met schelpdieren en vis zaterdag 8 juli 2006 W1 NATIONAL GEOGRAPHIC REISGIDS Wie bekijkt wie in de dierentuin? Zes weken duurt-ie al gauw, de vakantie van de kinderen. Vaak ook zeven, soms zelfs acht. Daar sta je dan als anderhalfverdiener; zelf zes tot acht weken vrij nemen zit er niet in, opa en oma zijn wel goed maar niet gek. Wat te doen? Denk eens na over een zomerkamp. De kinderen zelf vinden het geweldig. n rondje door Zoo Pare Overloon. foto's Calam/Beert Smit Uitgeverij Mouria wil graag de achterkant van populaire vakan tiebestemmingen laten zien. Au teurs die zich recent in een land (tijdelijk) hebben gevestigd, krij- jgen de mogelijkheid hun erva- I ringen van zich af te schrijven. jln de serie 'Het echtever- j schenen herdrukken van drie ti- fltels: over Griekenland, Italië en Spanje. ,Op geheel eigenzinnige wijze verhalen de auteurs hun beleve nissen en zo ontstaat een per soonlijke geschreven documen taire waarbij het dagelijks le- ven, de bureaucratie, de corrup tie, het famiüeleven, sociale .(contrasten, politieke invloeden en wat dies meer zij centraal staat. Op uiteenlopende wijze beschreven, serieus, grappig, meeslepend, spannend. Taferelen die je als toerist niet of zelden meemaakt, maar die wel achter al die fraaie facades in al die pittoreske dorpjes schuilgaan. Wil je iets meer we ten van lokale gewoontes en tra dities dan zijn de boekjes als voorbereiding zeker nuttig. Bij Mouria verschenen drie 10 euro pockets: 'Het andere Italië' door To bias Jones, 320 biz., ISBN 90-458-5053-2, 'Duende' door Jason Webster, 304 biz., ISBN 90-458-5073-7 en 'Onder de Akro- polis' door Sofka Zinovieff, 288 biz., ISBN 90-458-5043-5. www.mouria.nl National Geographic heeft een naam hoog te houden wanneer het om gedegen documentaires gaat op tv en in tijdschriften. Schitterende fotografie en diep gang en leerzame achtergrond informatie boven populistische taal. Dan ben je altijd benieuwd hoe zo'n formule uitpakt in een reisgids. En dat valt dan toch wel een beetje tegen. Niet dat de NG-reisgids Portugal (in ons land uitgegeven door Kosmos) louter uit platitudes be staat - integendeel - maar het boekje haalt het niet bij de docu mentaires. Misschien komt dat ook wel omdat de auteur heel het land in één gids moest prop pen - op tv gebeurt dat nooit - en dat beperkt je mogelijkheden. Voorbeeld daarvan is de be schrijving van het enige natio nale park van het land, Parque Nacional da Peneda-Gerês, dat in woord en (helaas ook) in beeld summier wordt belicht. Slechte gids, dus? Wis en waar achtig niet, 'Portugal' is een ge degen, complete reisgids, maar van NG hadden wij gewoon iets meer verwacht. 'Portugal', door Fiona Dunlop en Ti- no Soriano (foto's). Uitgave van Kos mos in de reeks National Geogra phic, 270 blz., 19,95 euro, ISBN 90-215-8373-9, www.kosmosrei5qidsen.nl GERARD CHEL Tip^h/V door MICHAEL AMSMAN I Neem Jorick en Rick. De jon gens uit Zwolle, 12 jaar oud, gaan begin mei een weekje op kamp in Over loon. De avonden en nachten brengen ze door in vakantiehuis De Bloem, de dagen veelal in Zoo Pare Overloon. Ze zorgen voor de maaltijden van onder meer de otters, de kamelen en de peli kanen en maken de hokken schoon in het de dierentuin. Menig stadsjongen zal een prettiger vakantiebesteding weten dan het opvegen van kamelen- drollen, maar Jorick en Rick doen het met genoegen; ze willen later allebei 'iets met dieren' gaan doen. Krokodil len redden a la Steve Irwin op Animal Planet - zoiets. Het is dus een buiten kansje voor ze, de combinatie van een weekje vakantie en dierenverzorger spelen. Al is het niet zo dat ze acht uur per dag met de dieren bezig zijn. Ze gaan ook zwemmen in een recreatiepias, want het weer zit mee, ze spelen in de tuinen rond De Bloem en doen experi menten. Ze leren hoe de zintuigen op het verkeerde been kunnen worden gezet; een drankje ziet eruit als cola, maar smaakt naar sinas. De grootste lol hebben ze tijdens het avondeten, samen met de crew, jonge mannen en vrouwen die de taal van de kinderen verstaan. De valcantiegan- gertjes doen in die vrolijke sfeer niet moeilijk over corveetaken als oprui men en afwassen, en dat is thuis wel eens anders. Na de gezamenlijke maal tijd wordt een spel gespeeld waarbij de kinderen in de tuinen van De Bloem kaartjes met een opdracht moe ten zoeken. Geen kind dat vraagt of de tv eindelijk eens aan kan. Alle windstreken De groep die aan de vakantieweek deelneemt bestaat uit vijf jongens en tien meisjes van 8 tot en met 13 jaar. Ze komen op het gehoor uit alle wind streken van het land, maar op het oog I niet uit alle welstandsklassen, om het zo eens te zeggen. Daarvoor is een weekje op kamp wellicht te duur, al valt dat ook wel weer mee; de drie vol le en twee halve dagen (van maandag tot en met vrijdag) in Overloon kosten de ouders 370 euro per kind. Dat zijn zo'n achthonderd ouderwetse gul dens en dat klinkt alweer duurder, maar laten we wel wezen; dat is een stuk minder dan de ouder verdient ge durende de dagen dat zijn ldnd op kamp is. Het is meestal om die reden dat kinde ren deelnemen aan vakantiekampen als in Overloon. De ouders kunnen niet vrij nemen van het werk of kun- Onlangs werd deel twee van 'te voet langs stro mend water op de Veluwe' uitgebracht. Een boekje met 8 cultuur-historische wandelroutes langs beken en sprengen tussen Apeldoorn en Arnhem. De routes variëren in lengte van 6 tot 11 kilometer. De Veluwse sprengen en beken zijn voor Europese begrippen een uniek stelsel van waterlopen, meldt de VTA'. Bijna nergens as ders vindt men zo'n verscheidenheid aan water- tjes met een veelzijdige flora en fauna, maar mét ook cultuur-historische interessante be zienswaardigheden. Zo zijn in vroeger tijden langs de beken papiermolens, wasserijen en wa termolens ontstaan, die zorgden voor economi- sche activiteiten in dit betrekkelijk arm gebied. Maar ook landgoederen en kastelen zijn in de nabijheid van dit waterstelsel te vinden. 'Te voet langs stromend water op de Veluwe, deel 2' is een uitgave van het Veluws Bureau voor Toe risme in samenwerking met andere betrokke nen. De gids kost €9,95 en is te koop bij de VW's in het gebied. Excursie Jachthuis St. Hubertus naamd 'Excur- Nieuwe rondleidingen op St. Hu- sie Jachthuis- bertus fotoGfü Binnen en Bui ten', wordt de ze zomer echter dok gekeken naar de buiten kant en de tuinen van het Jachthuis. Het Jacht huis St. Hubertus wordt door velen gezien als een van de belangrijkste monumenten van Ne derland. De nieuwe rondleidingen worden gege ven op iedere maandag en woensdag in juli en augustus van 13.30 tot ca. 15.30 uur. (NB: deze staan los van de reguliere rondleidingen). reserverinqen@hoqeveluwe.nr Nieuwe vaarroute Friesland Onlangs werd de vernieuwde Lits-Lauwersmeer- route geopend. In het kader van het Friese Me- renproject is een groot aantal verbeteringen aan deze vaarroute in Noordoost Friesland uitge- I voerd. Daarmee is Nederland een schilderachti ge route voor motorboten rijker, zo laat de pro- vincie weten. De twee oude riviertjes Lits en Lau wers geven hun naam aan de volledig vernieuw- de route van Drachten naar het Lauwersmeer en over het Dokkumer Djip naar Doklcum. Liefst 28 verbeteringen, van het ophogen van li bruggen, baggeren en oeververbetering tot aan- 5 legsteigers, sanitaire voorzieningen en fïetspa- dén, zorgen dat de route een brughoogte van 3.00 meter, een vaardiepte van 1.50 meter en c een doorvaartbreedte van 6.00 meter heeft. [f Klantenbinding bij hotelketen Hotelketen Golden Tulip heeft 'Flavours' geïn- E troduceerd, loyaliteitsprogramma waarbij gas ten 'een breed assortiment van gratis diensten en extra voordelen' wordt aangeboden. Flavours beloont de regelmatige gast van Golden Tulip Hotels, Inns Resorts met punten voor over- nachtingen en speciale gratis extra's tijdens her - verblijf. Flavours biedt 3 niveaus van lidmaat schap: Advanced, Silver en Gold. www.flavours-benefits.com Apen minder opdringerig Apenheul meldt trots dat de maatregelen die ge 5 nomen zijn om opdringerige doodshoofdaapjes jj tegen te gaan, succesvol zijn. Zo mogen buggy'si en andere kindervervoermiddelen het gebiedje j niet meer in en zijn de dierverzorgers uitgerus! met een plantenspuit. Een onschuldig afschrik middel dat na enige weken nog maar amper ge bruikt hoefde te worden, zegt het park. 'Het is niet makkelijk dieren een ingeslopen gedrag af te leren. Nu is het al voldoende als de doods- - hoofdaapjes ons met de plantenspuit zien om er- w voor te zorgen dat ze niet op en aan bezoekers e zitten.' Apenheul kwam tot de maatregelen om- F dat deze aapjes te gefixeerd waren op bezoeken JU en daardoor te weinig echt apengedrag meer vertoonden. Bovendien vonden veel mensen erg opdringerige apen niet echt plezierig. www.apenheul.nl Een doodshoofdaapje in Apenheul foto GPO Het Jachthuis St. Hubertus, het voormalige buitenverblijf van de familie Kröller-Müller, kan al jaren da gelijks door be zoekers van 'De Hoge Veluwe' worden bezich tigd. Tijdens een nieuwe rondleiding, ge- nen het eigen bedrijf niet stil leggen. Bij tachtig procent van de jonge gezin nen werken ouders tegenwoordig alle bei, zij het zelden fulltime; opgeteld hebben ze vaak anderhalve baan. De agenda van die anderhalfverdieners biedt voldoende ruimte om - al dan niet na gepuzzel in agenda's van ouders en grootouders - de kinderen ontspannen groot te brengen. Zieke juffen of krokusvakanties zijn wel op te vangen met de vakantiedagen en atv-dagen die ouders te besteden heb ben. Maar de zes tot acht weken in de zomermaanden duren te lang voor noodverbanden. In de jaren vijftig en zestig, toen tweeverdieners zeldzaam waren, hadden we voor voorkomende gevallen het zeilkamp. Nog langer ge leden waren er de vakantiekampen voor bleekneusjes; kinderen uit nood druftige grootstedelijke gezinnen gin gen dan een weekje naar het platte land, waar ze met lichaamsbeweging en karnemelksepap moesten aanster ken. Dat is allemaal veranderd. Zodat een groeiend aantal bedrijven vakan ties aanbiedt die kinderen zonder hun ouders kunnen doorbrengen. Zo als Simbo, opgericht in 2003 en drie jaar later een van de marktleiders. Het bedrijf biedt dertig thema's aan, van de dierentuin in Overloon tot een rockfestival in Praag, waar de deelne mers twee weken lang achter de scher men als vrijwilliger actief zijn(na beta ling van 680 euro). Overigens wordt bij Simbo het woord 'kamp' niet gebruikt, laat directeur Edo Schoen aantekenen. 'Dat klinkt zo negatief. We hebben het over va kanties.' Witte vlek De zomerweken waren tot voor kort een witte vlek op de kaart, maar die achterstand wordt rap teniet gedaan. Tientallen organisaties bieden vakan ties a la carte aan: bestemming, duur en activiteiten zijn variabel, Het aanbod is ruim en zal de komen de jaren groeien, verwacht Simbo-op- richter Edo Schoen. 'Wat is er leuker voor kinderen dan buiten de vakantie met hun ouders ook een weekje met leeftijdsgenoten te hebben?' Jorick en Rick hebben in ieder geval genoten. Terug in Zwolle bleken ze een stevig slaaptekort te hebben opge bouwd, de vrucht van dagenlang lce- Deze reportage kwam tot stand in samenwerking met reisorganisatie SNP Travel Kids, www.snp.nl Grote aanbieders van vakantiekam pen zijn Simbo www.simbo.nl, Vi- nea www.vinea.nl. Club Advent ure www.clubadventure.nl, YM- CA www.vmca.nl. Nationale Sport kampen (www.nationalesport- kampen.nl. Hippo d'Or www.het- leuksteponvkamp.nl. Nautilus www.nautilus.nl, OKEE Jeugdva- kanties www.okeeieuqdvakan- ties.nl Overzichten van vakantiekampen voor kinderen zijn te vinden op de volgende websites: www.ouders.nl/surftips. www.kinderpretpaqi- na.nl/Kinderfeest/kindervakanti ten. Alhoewel niet alles was toege staan, zegt Jorick: 'Als we 's avonds laat naar de kamers van de meiden slo pen Werden we steeds gesnapt.' Dat neemt niet weg dat de jongens een prachtige week hebben gehad, en als kinderen tevreden zijn zijn de ouders dat ook, weet Edo Schoen. 'Het mooiste compliment dat ik krijg is als ouders zeggen: goh, ik wou dat zoiets in mijn tijd ook bestond.' De honderden vakantiemogelijkhe den die door Nederlandse reisorga nisaties worden aangeboden varië ren in thema: sport, cultuur, dieren, strand en taal. Een voorbeeld van een cultuurkamp is het Spotlight Camp van Club Adventures: zes da gen lang theater, film, dans en acte ren in het Belgische Overasselt (290 euro). Vinea heeft een voetbalkamp in het programma: een week lang schaven aan je techniek in Papendal (395 eu ro). Ook bij Vinea: een weekje ach ter de schermen bij het Dolfinarium in Harderwijk, a 425 euro per kind. SportWay organiseert een keepers kamp voor hockeyers van 15 tot 22 jaar, vijf dagen lang (voor 399 euro) in Amsterdam. Goedkoop en educa tief is het tiendaagse vakantiekamp 'Planten in de Eifel', waar de deelne mers worden vergast op 'plantenon- derzoek, floracursus en wantsencur sus'. De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie biedt die ander halve week aan voor 90 tot 120 eu ro. Ook mogelijk: 'Forest Adven ture, acht dagen in het bos met wil de zwijnen en vleermuizen, dieren sporen herkennen', in Hulshorst. Te boeken bij YMCA a 200 euro. Aan de andere kant van het spec trum staat 'Greece Yachting' van Vi nea, een zeiltocht door de Zuid-Ioni sche Zee. De kinderen zijn vijftien dagen onder de pannen tegen de somma van 1365 euro's. Het kost wat, maar je hebt er ook wat voor; terwijl vader en moeder werken, va ren Thomas en Sophie van Santori- ni naar Amorgos. Waar een buffet van vis en schelpdieren op ze wacht. Uitleg over het dierenrijk in Overloon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 42