Ook de buren hebben vrijaf Verantwoord streetfood voor pubers Groene thee Mobieltje Anatolische yoghurtsoep Salade Vinolok zaterdag 8 juli 2006 Goede wijn hoort in glas, weet iedereen. In Oostenrijk hebben ze dat nu doorgetrokken tot aan de sluiting van de fles. Geen kurk, geen schroefdop, maar een glazen stop sluit de fles her metisch af. De stop is voorzien van een kunststof ring die hem zo stevig vastdrukt dat de wijn ook liggend bewaard kan wor den. Vooralsnog is het nieuwig- heidje met de naam vinolok al leen nog te vinden op de Grüner Veltliner, een fruitige droge wijn uit Bui'genland, die ook nog eens alleen wordt verkocht bij de slijterijketen DircklII. Groene thee geldt in de Aziati sche landen als een soort van le venselixer, waarmee je héél oud kunt worden. Dat imago is te recht, want er zitten stoffen in die de levensduur van lichaams cellen verlengen. Het zit vol anti- oxidanten, goed tegen schadelij ke stoffen, zou goed zijn tegen vet en zelfs tandbederf voorko men. Bij voedingsmiddelengi gant DSM hebben ze nu de meest actieve stof uit groene thee geïsoleerd, en die onder de merknaam Teavigo in tal van producten gebracht. Zo zijn er voedingsrepen, vruchtdranken en zelfs pepermuntjes met Teavi go. Volgens DSM is het daarmee niet meer nodig groene thee te drinken. Jammer. Informatie: www.teavigo.com Kleine kinderen krijg je nog wel eens aan het aanrecht. Om te knoeikneden in het cake deeg, te roeren in een saus of in elk geval de lepel af te likken. Bij pubers wordt dat al een stuk moeilijker. Op een enkele enthousiaste uit zondering na - die doorgaans kan rekenen op meewarige blik ken van hun mede-puistenkop jes - heerst in die leeftijdscatego rie desinteresse en lamlendig heid als het gaat om lekkere din gen in de keuken te maken. Een greep in de koelkast behoort tot hun enige culinaire activiteit. En anders is er hun mobieltje om een even puisterige pizzabe zorger te bestellen. Zo somber zal het allemaal mis schien wel niet zijn, maar het kan natuurlijk geen kwaad de jongeren wat meer aandacht te geven. Kinderkookboeken zijn er genoeg, volwassenenkookboe ken - met schitterend gestileer de foto's en prachtige ingewik kelde recepten - ook, zelfs stu denten hebben een eigen kook boekenniche waai-voor zelfs rondborstige Tatjana schrijft. Maar pubers? Kookdocentes Gerda Hahn en Charlotte Borg- greve (de laatste heeft drie kin derkookboeken op haar naam) hebben de uitdaging aangeno men. Hun boek ff koken is be doeld als een lekker snel boek voor jongeren, vol recepten voor streetfood en hapjes uit onze ei gen keuken en die van de multi culturele wereld om ons heen. Ons patatje met mayo (recepten voor beide inclusief) wordt afge wisseld met Afrikaanse friet van zoete aardappel, Turkse rijst met Hollandse biefstuk. Het maken van pannenkoeken wordt leuker als je ook de Pool se aardappelversie ervan kan maken, of van die prachtige dun ne Franse flensjes. Een pom poensoep kun je maken in een wereldversie, maar ook in ver sies uit Mexico of Pakistan. En wat te denken van een Iraanse en een Anatolische yoghurt soep? Bij zo'n inhoud past het dat het boek wordt gesponsord door ontwikkelingsorganisatie Oxfam/ Novib. Borggreve en Hahn laten zien dat je losjes kunt experimente ren met een basisrecept. Ze ge ven in toegankelijke stijl veel praktische tips en tussen neus en lippen wordt er ook nog wat over herkomst en geschiedenis van gerechten en ingrediënten verteld. Dat alles gelardeerd met vrolij ke foto's. Of de jongeren inder daad een vispasteitje uit Surina me zullen gaan maken blijft de vraag, maar als ze dat willen doen, zijn ze in bekwame han den van dit kookschrijvende duo. Jacques Hermus Charlotte Borggreve en Gerda Hahn: ff koken - Uitg. Becht, 142 blz.,€ 17,50. Ingrediënten: 2 eetl. rijst, 1/2 liter bouillon (runder- of groente), 1/2 kop bloem, 1/2 liter water, 1/2 eetl. versgeknipte munt, 1/2 eetl. bo ter, 1 eidooier, 1/2 kop yoghurt. Bereiding: Kook de rijst 12 minuten in de bouillon. Meng bloem met water en roer dit tot een glad papje. Roer het dan door de rijstbouil- lon en breng het weer aan de kook. Doe er na tien minuten koken munt en boter bij en laat het vijf minuten doorkoken. Roer de eidooier goed door de yoghurt. Neem de pan van het vuur en roer het dooier-/yoghurtmengsel door de soep. Direct serveren. Johma heeft een paar nieuwe aardappelsalades, omdat onder zoek heeft uitgewezen dat er be hoefte is aan wat lichtere varian ten met wat meer smaak. Uiter aard zouden ze er ook zonder dat onderzoek wel zijn geko men, want vernieuwing doet de pijp roken. Het gaat om een sala de op basis van aardappel en yoghurt en eentje met wat extra peper, die op de markt komt als 'licht pittig'. De producten, die in de schappen liggen als 'kartof- felsalade', kosten respectieve lijk 1,45 euro (yoghurt) en 1,29 euro (peper) voor 500 gram. Informatie: www.johma.nl Het computersysteem van Home Autotainment Op een beurs in Las Vegas za gen we al eens gebreide sokken uitgestald voor mobiele tele foons. Maar het kan altijd gek ker. Nu heeft een creatieve geest condooms bedacht die je afrolt over het mobieltje en dicht knoopt. De naam is Skins. Wat heb je eraan? Ze beschermen te gen water, zand, vuil en verf. Dus zijn ze mirakels praktisch bij het texen van muren en mod- derworstelen of als je net onder de douche vandaan stapt, zo ma ken we op uit het persbericht. Een dagje strand, een hevige sneeuwbui, de Skins bewijzen altijd hun dienst. Het persbe richt maakt gewag van een op merkelijk feit. Namelijk dat af gelopen jaar wereldwijd 68 mil joen mobieltjes in het ongerede zijn geraakt door water of vuil. Maar waar ze dat feit vandaan halen, Joost mag het weten. De Skins zijn te koop (2,09 euro per drie stuks) in hippe kleurtjes geel, groen, oranje, blauw of ro ze. We trokken er eentje aan over de hand en hij scheurde meteen. Zie ook www.morecases.nl Gardena: sproeien met een timer. een centraal bedieningspaneel met schakelaars of touchscreen. Met één druk op de knop kun je de woning in de 'vakantiestand' zetten: de lichten springen dan automatisch aan op ieder ge wenst tijdstip, de rolluiken gaan dicht, de verwarming slaat aan of af en het alarm wordt inge schakeld." Er is zelfs een oplossing voor wie in alle haast vergeten is het systeem in te schakelen. Via een internetverbinding is het moge lijk om vanaf het vakantieadres de instellingen nog eens door te nemen en eventueel aan te pas sen. Voorwaarde is wel dat de apparatuur aansluitbaar is op een dergelijk systeem. Dat bete kent dat door het huis draden moeten worden getrokken, een geintje dat toch al gauw zo'n 10.000 euro kost. Of zo'n automatische vakantie hulp in de toekomst voor ieder een is weggelegd? John Bouman denkt van wel. „Nog niet zo lang geleden waren alleen de duurdere wagens uitgerust met een cd-speler of automatische ramen. Nu zie je ze overal. Voor deel is dat je zo'n systeem wel in ieder huis kunt aanleggen. En je kunt het zo uitgebreid maken als je zelf wilt. Maar het zal voorlopig nog wel prijzig blij ven." Maar voor wie. een dergelijke in vestering nog net iets te veel van het goede vindt, zijn er genoeg alternatieven. Zo zijn er losse elementen die ervoor zorgen dat zonneschermen, rolluiken en gordijnen, garagedeuren en toe gangshekken, maar ook verlich ting of vijverpomp automatisch hun ding doen. Met het zoge naamde Home Motion is alleen maar een afstandbediening no dig. Tijdklokken, maar ook wind- en regensensoren doen vervolgens de rest. Ook de tuinliefhebber hoeft niet te vrezen dat het lapje grond tij dens de vakantie verandert in een dorre woestenij. Hier springt Gardena te hulp met wa tertimers en besproeiingscompu ters. Dankzij dergelijke systemen worden planten en gazon gere geld bevochtigd. De speciale va- kantiebewateringsset begiet in dien nodig maar liefst 36 plan ten tegelijkertijd. Ook handig is het druppelsys teem van Blumat dat ervoor zorgt dat de planten een regel matige dosis vocht krijgen toege diend. Het systeem heeft wel iets weg van een snoer kerstver lichting. Het keramische deel - de sensor - wordt in de aarde ge stoken. Wordt de grond droger, dan schakelt de watertoevoer au tomatisch in totdat deze weer vochtig genoeg is. De watervoorraad bevindt zich in een emmer of pot die naast de plant staat. Daarin hangt de toe voerslang. „Dankzij dit systeem kun je rustig drie weken op va kantie gaan", zegt Henk Wou ters van Blumat. „Handig is dat je het systeem nauwkeurig kunt afstellen, zodat iedere plant de juiste dosis water krijgt." En dan is er nog de Automower van Electrolux: een speciaal elektronisch vriendje dat uit zichzelf het gazon kortwiekt, ook als je er zelf niet bent. Ste len is zinloos omdat het appa raat alleen werkt met een specia le pincode. En zo kan een zorgeloze vakan tie beginnen. Zonder buren hulp. Tenzij die alsnog worden gevraagd om te controleren of- alle apparaten wel werken. Caroline Göttgens De Automower van Electrolux kost 2199 euro. De Gardena wa tertimer is verkrijgbaar vanaf 26,95 euro, de Blumat probeer- set vanaf 25 euro. Informatie: www.blumat.nl, www.electro- lux.nl, www.somfy.com, www.homeautotainment.nl, www.gardena.nl Het irrigatiesysteem van Blumat. communicatie tussen allerlei elektrische toepassingen in de woning en woonomgeving ten behoeve van bewoners en dienst verleners'. Een bedrijf dat dergelijke syste men aanlegt is Home Autotain ment. „Je kunt het zo gek niet bedenken of je kunt het laten au tomatiseren", aldus John Bou man van het bedrijf uit Berg- eijk. „Ergens in de woning is Buren afwezig tijdens de vakantie? Geen nood! Want met de 'automatische vakantiehulp' zit niemand meer verlegen om hulp bij het sproeien van de tuin, het aan en uit doen van lam pen, het open en dicht doen van gordijnen of rolluiken. Da's jammer. Een apparaat dat de post uit de brieven bus pakt en netjes in stapeltjes sorteert bestaat nog niet. Even min als een robot die hond of ko nijn van eten voorziet en af en toe eens lekker vertroetelt. Maar verder zijn buren en ken nissen niet langer nodig bij af wezigheid, want dankzij allerlei handige apparaatjes gaat alles gewoon door. Met dank aan ti mer en computer. De verzamelnaam voor deze 'au tomatische hulp' is domotica, een samentrekking van de woor den domus (huis) en telematica. Volgens website domotica.nl staat het voor 'elektronische Planteninfuus van Blumat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37